0113-KDIPT1-3.4012.65.2020.2.KS - Opodatkowanie podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania przez spółkę nieruchomości do majątku osobistego jednego ze wspólników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT1-3.4012.65.2020.2.KS Opodatkowanie podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania przez spółkę nieruchomości do majątku osobistego jednego ze wspólników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) oraz art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2019 r. (data wpływu 22 stycznia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 grudnia 2019 r. (data wpływu 24 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT czynności nieodpłatnego przekazania przez Spółkę nieruchomości do majątku osobistego jednego ze wspólników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT czynności nieodpłatnego przekazania przez Spółkę nieruchomości do majątku osobistego jednego ze wspólników.

Ww. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 27 grudnia 2019 r. (data wpływu 24 marca 2020 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy, przeformułowania pytania oraz o opłatę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca z siedzibą w...., posiadającej NIP X, REGON Y, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: Spółka) i ma siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z czym podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą od 2002 r., której przedmiotem głównej działalności jest wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych.

W 2006 r. Spółka nabyła na podstawie aktu notarialnego nieruchomości od osoby prywatnej oraz Spółki jawnej. Transakcja wg. aktu notarialnego podlegała zwolnieniu z podatku VAT. W związku z tym w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Obecnie planowane jest wycofanie tej nieruchomości z ewidencji środków trwałych. Czynność ta zostanie udokumentowana uchwałą wspólników, fakturą oraz aktem notarialnym. Nieruchomość zostanie przekazana do majątku prywatnego wspólnika, który stanie się jedynym właścicielem nieruchomości. Wycofanie nie będzie dokonywane odpłatnie i nie będzie dokonywane w ramach wypłaty z zysku.

Uchwała nie będzie stanowiła również przeniesienia majątku w związku z jakąkolwiek formą wypłaty zysku w formie pieniężnej lub rzeczowej ani obniżeniem wkładów wspólników.

Na pytania Organu zawarte w wezwaniu:

1. Należy podać numer ewidencyjny działki/działek będącej/będących przedmiotem wycofania majątku ze Spółki jawnej objętych zakresem postawionego we wniosku pytania?

2. Czy działka/działki objęte zakresem wniosku stanowią grunt zabudowany, czy niezabudowany (odpowiedzi należy udzielić z uwzględnieniem numeru działki)?

3. Jeżeli działka/działki zostały zabudowane należy podać jakiego rodzaju budynkiem (użytkowym, czy mieszkalnym), budowlą dana działka jest zabudowana.

4. Czy Spółka w związku z planowaną czynnością osiągnęła/osiągnie korzyść finansową, rzeczową lub inną korzyść - jaką?

5. Kiedy Wnioskodawca planuje dokonać opisanej we wniosku transakcji?

6. Czy opisana we wniosku nieruchomość od momentu nabycia do momentu sprzedaży była/jest/będzie wykorzystywana wyłącznie do wykonywania działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której była/jest wykorzystywana nieruchomość, wykonywał Wnioskodawca - należy podać podstawę prawną zwolnienia?

7. Należy wskazać czy budynki/budowle objęte zakresem wniosku stanowią budynki, budowle - w rozumieniu art. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.) - lub ich części? Należy wskazać odrębnie dla każdego budynku/budowli znajdujących się na danej działce. Przy czym, przez pojęcie:

* budynek - należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

* budowlę - należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;

8. Czy ww. budynki/budowle są trwale związane z gruntem?

9. Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków/budowli w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy? Jeśli tak to należy wskazać:

* dzień, miesiąc i rok,

* kto dokonał/dokona pierwszego zasiedlenia danego budynku/budowli?

* czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku/budowli a momentem wycofania ze Spółki upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

Przez pierwsze zasiedlenie - według art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

* wybudowaniu lub

* ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

10. Czy Wnioskodawca od momentu nabycia do momentu wycofania ze Spółki ponosił/będzie ponosił wydatki na ulepszenie przedmiotowych budynków/budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym? Jeżeli tak, to należy wskazać:

* W jakim okresie były ponoszone te wydatki?

* Czy stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej budynku/budowli?

* Czy w stosunku do tych wydatków przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

* Do jakich czynności były wykorzystywane ulepszone budynki/budowle, tj. czy do czynności:

* opodatkowanych podatkiem VAT,

* czynności zwolnionych od podatku VAT,

* czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?

* Czy po zakończonych ulepszeniach do momentu planowanej transakcji wystąpiło/wystąpi pierwsze zasiedlenie tych budynków/budowli w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy? Jeśli tak to należy wskazać:

* dzień, miesiąc i rok,

* kto dokonał/dokona pierwszego zasiedlenia budynków/budowli po ich ulepszeniu?

* czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ulepszonych budynków/budowli a momentem wycofania ze Spółki upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

* W jaki sposób budynki/budowle były użytkowane po dokonaniu ulepszeń?

11. Czy ponoszone przez Wnioskodawcę nakłady dotyczące nieruchomości stanowiły nakłady na wytworzenie przedmiotowych obiektów lub ich części składowych?

12. Czy w stosunku do ww. nakładów dotyczących nieruchomości przysługiwało Wnioskodawcy w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi:

odp. 1.

Przedmiotem wniosku jest nieruchomość - murowany budynek handlowo-magazynowy o pow. 390 m. kw. oraz murowany budynek magazynowy o pow. 127m.kw.

odp.2.

Przedmiotem wniosku jest nieruchomość nr działki 1 i 2, działki zabudowane murowanymi budynkami magazynowymi.

odp. 3.

Przedmiotem wniosku jest nieruchomość zabudowana murowanymi budynkami magazynowymi.

odp. 4.

Wnioskodawca, podobnie jak jego wspólnik planują uporządkowanie majątków prywatnych i majątku związanego z działalnością gospodarczą. Zamierzają nieruchomości niewykorzystywane w działalności gospodarczej przenieść do majątków prywatnych i w ramach majątku prywatnego wynajmować je opodatkowując ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Spółka nie otrzyma żadnej korzyści majątkowej. Z masy majątkowej Spółki jawnej nieruchomość zostanie przesunięta do masy majątkowej Wspólników, do ich majątków prywatnych. Za takie przesunięcie Spółka nie otrzyma żadnej gratyfikacji, ani przysporzenia.

odp. 5.

Spółka planuje przeprowadzić transakcję po uzyskaniu potwierdzenia przez Dyrektora KIS, że planowana operacja nie wywoła skutków podatkowych.

odp. 6.

Do tej pory nieruchomość nie była wykorzystywana do działalności zwolnionej. Po przeniesieniu nieruchomości do majątków Wspólników będzie ona służyć działalności zwolnionej z VAT, gdyż w tytułu wynajmu majątku prywatnego Wspólnicy nie są podatnikami VAT czynnymi. Jeżeli wspólnicy utracą prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT wówczas będzie ona służyła czynnościom opodatkowanym.

Odp. 7

Nieruchomość zabudowana jest dwoma murowanymi budynkami, tj. murowanym budynkiem handlowo-magazynowym o pow. 390 m. kw. oraz murowanym budynkiem magazynowym o pow. 127m.kw.

odp. 8.

Tak są trwale związane z gruntem.

odp. 9.

Wnioskodawca zakupił nieruchomość w 2006 r. od tego czasu wykorzystywał ją do czynności opodatkowanych. Poprzedni właściciel również wykorzystywał nieruchomość do czynności opodatkowanych. Budynki zostały wybudowane w latach siedemdziesiątych.

Zatem w ocenie Wnioskodawcy do pierwszego zasiedlenia doszło najpóźniej w 2006 r.

odp. 10.

a. Nie ulepszano budynków, jedynie je remontowano - utrzymywano ich stan.

b. Wnioskodawca nie poniósł wydatków na ulepszenie nieruchomości przekraczających 30% wartości,

c. Od prac remontowych przysługiwało odliczenie, ale one nie przekroczyły 30% wartości nieruchomości.

d. Do czynności opodatkowanych.

e. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie nieruchomości przekraczających 30% wartości,

odp. 11.

Nie. Były to wydatki remontowe.

odp. 12.

Nie było nakładów zaliczanych jako wydatki na ulepszenie lub wytworzenie przedmiotowych wydatków.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Czy wycofanie składnika majątku tj. ww. nieruchomości z majątku Spółki i przekazanie go do majątku Wnioskodawcy w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, podlega zwolnieniu w VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy.

W ocenie Wnioskodawcy przekazanie nieruchomości (przesunięcie) z masy majątkowej do majątku jednego wspólnika będzie zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 albo pkt 10a ustawy VAT transakcja będzie zwolniona z podatku VAT. Konstrukcja prawna obu zwolnień prowadzi do wniosku, że w pierwszej kolejności możliwość zwolnienia nieruchomości z VAT powinna być weryfikowana pod kątem spełnienia warunków z pkt 10. Dopiero gdy dana transakcja nie będzie spełniać określonych w nim przesłanek, podatnik powinien przeanalizować zasadność zastosowania zwolnienia na podstawie pkt 10a.

I tak zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części, jeśli nie wystąpiły następujące przesłanki:

* dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

* pomiędzy pierwszym zasiedleniem o dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zwolnienie sprzedaży nieruchomości na podstawie pkt 10a będzie natomiast możliwe pod warunkiem, że:

* w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

* dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Reasumując transakcja wycofania nieruchomości będzie zwolniona z VAT ponieważ Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2. wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Pod pojęciem "wytworzenie nieruchomości", zdefiniowanym w art. 2 pkt 14a ustawy, rozumie się wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Treść art. 29a ust. 2 ustawy o VAT wskazuje, że w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 2 ustawy.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą od 2002 r., której przedmiotem głównej działalności jest wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. W 2006 r. Spółka nabyła na podstawie aktu notarialnego nieruchomości, transakcja wg. aktu notarialnego podlegała zwolnieniu z podatku VAT. W związku z tym w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Nie ulepszano budynków, jedynie je remontowano - utrzymywano ich stan. Od prac remontowych przysługiwało odliczenie. Prace remontowe nie przekroczyły 30% wartości nieruchomości. Nie było nakładów zaliczanych jako wydatki na ulepszenie lub wytworzenie nieruchomości. Wnioskodawca zakupił nieruchomość w 2006 r. od tego czasu wykorzystywał ją do czynności opodatkowanych. Poprzedni właściciel również wykorzystywał nieruchomość do czynności opodatkowanych. Budynki zostały wybudowane w latach siedemdziesiątych. Zatem w ocenie Wnioskodawcy do pierwszego zasiedlenia doszło najpóźniej w 2006 r.

Nieruchomość - nr działki 1 i 2 zabudowane są dwoma murowanymi budynkami, tj. murowanym budynkiem handlowo-magazynowym oraz murowanym budynkiem magazynowym. Obecnie planowane jest wycofanie tej nieruchomości z ewidencji środków trwałych. Wspólnicy zamierzają nieruchomości niewykorzystywane w działalności gospodarczej przenieść do majątków prywatnych i w ramach majątku prywatnego wynajmować je opodatkowując ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wycofanie nie będzie dokonywane odpłatnie i nie będzie dokonywane w ramach wypłaty z zysku. Uchwała nie będzie stanowiła również przeniesienia majątku w związku z jakąkolwiek formą wypłaty zysku w formie pieniężnej lub rzeczowej ani obniżeniem wkładów wspólników. Do tej pory nieruchomość nie była wykorzystywana do działalności zwolnionej. Po przeniesieniu nieruchomości do majątków Wspólników będzie ona służyć działalności zwolnionej z VAT, gdyż w tytułu wynajmu majątku prywatnego Wspólnicy nie są podatnikami VAT czynnymi. Jeżeli wspólnicy utracą prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT wówczas będzie ona służyła czynnościom opodatkowanym.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, gdy dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik - Spółka, nieruchomość przez niego przekazywana należy do jego przedsiębiorstwa. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu przedmiotowej nieruchomości. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, a zatem nie poniosła wydatków na wytworzenie nieruchomości i ich części składowych.

W konsekwencji, mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że w myśl art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy nieodpłatne przekazanie przedmiotowej nieruchomości na rzecz wspólnika nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, czynności nieodpłatnego przekazania ww. nieruchomości na rzecz wspólnika jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, w szczególności wystawienie faktury z tytułu dokonania przedmiotowej czynności, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Bieg powyższego terminu nie rozpoczyna się do dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID (art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - Dz. U. poz. 374, z późn. zm.).

Jednocześnie, stosownie do art. 15zzs ust. 7 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r., czynności dokonane w postępowaniach, o których mowa w ust. 1, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID są skuteczne. Tym samym, Strona może skutecznie wnieść skargę pomimo wstrzymania biegu powyższego terminu.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl