0113-KDIPT1-3.4012.554.2017.1.ALN - Uznanie zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT1-3.4012.554.2017.1.ALN Uznanie zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2017 r. (data wpływu 17 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy sprzedaż... przez Wnioskodawcę będzie stanowiła transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ust. 1 w związku z art. 2 pkt 27e ustawy i będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy sprzedaż... przez Wnioskodawcę będzie stanowiła transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ust. 1 w związku z art. 2 pkt 27e ustawy i będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

a. Zagadnienia ogólne... sp. z o.o. jest komplementariuszem... sp. z o.o. sp.k.Działalność... sp. z o.o. polega na:

1.

świadczeniu usług zarządzania obcymi nieruchomościami,

2.

sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych w zmodernizowanej przez... sp. z o.o. kamienicy,

3.

przechowywania i magazynowania powierzonych towarów,

4.

sprzątania i dozoru,

5.

stolarki aluminiowej,...).

Należy zaznaczyć, że w ramach. Sp. z o.o. doszło do wyodrębnienia zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, określanego jako.... zostało nabyte przez. Sp. z o.o. w lipcu 2016 r. od... sp. z o.o. sp.k. jako zorganizowana część przedsiębiorstwa. Aktualnie...Sp. z o.o. planuje zbycie.... na rzecz... sp. z o.o. (dalej jako: Nabywca).

b. Składniki.... W skład... wchodzi nieruchomość przy ul..... Nieruchomość ta jest wynajmowana. Sp. z o.o. Sp.k. w celu dalszego podnajmu. Ponadto, z.... są ściśle związane zobowiązania związane z prowadzeniem rachunku bankowego oraz zobowiązania wynikające ze stosunku pracy. W skład.... wchodzą także zobowiązania wynikające z rat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (raty te są płatne na podstawie decyzji administracyjnej przez.... Sp. z o.o., a po dokonaniu zbycia będą stanowiły zobowiązanie Nabywcy wobec. Sp. z o.o.) oraz z tytułu pożyczki zaciągniętej na potrzeby...sp. z o.o. (umowa pożyczki została zawarta w 2006 r.).

c. Sposób wyodrębnienia.

Zakres działalności... (wynajmowanie nieruchomości przy ul....) wyróżnia się od pozostałej działalności...;. Sp. z o.o. następującymi cechami:

a. zbywany zespół składników funkcjonuje wewnątrz organizacji jako..., co znajduje wyraz w regulaminie organizacyjnym. Sp. z o.o. oraz w umowach pracowników zatrudnionych w. Sp. z o.o. przy realizacji zadań związanych z działalnością....,

b..... został wyodrębniony na podstawie regulaminu organizacyjnego, stanowiącego załącznik do uchwały Zarządu.... Sp. z o.o.

c.

do... zostały przyporządkowane ściśle określone ruchomości, które znajdują się na terenie... (jedynie przykładowo do.... zostały przypisane takie ruchomości jak system monitorowania, kuchenka mikrofalowa, odśnieżacz podwórza, dmuchawa spalinowa, wyświetlacz LED, biurko z kontenerem, krzesło, szafa oraz zespół prądotwórczy),

d.

koszty mediów i bieżącej obsługi w postaci drobnych napraw i remontów ponosi. Sp. z o.o. Sp.k. natomiast koszty remontów i modernizacji ponosi... sp. z o.o. Koszty te księgowane są na osobnych kontach.

e. W każdym momencie możliwe jest wyodrębnienie kosztów działalności... oraz związanych z nią przychodów.

f. W ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej istnieje możliwość przyporządkowania do.... przychodów i określonych kosztów związanych z funkcjonowaniem oddziału (koszty remontów i modernizacji, ponoszone przez. Sp. z o.o., koszty pracownicze),

g.w... zatrudnionych jest siedmiu pracowników na stanowiskach: pracownicy portierni, osoby sprzątające, administrator. Bieżący nadzór nad działalnością.... sprawuje pracownik zatrudniony w.... Sp. z o.o. na stanowisku administratora,

h. do.... został przyporządkowany odrębny rachunek bankowy.

d. Planowana działalność Nabywcy. Nabywca planuje kontynuować działalność prowadzoną przez.... dotychczas w ramach... sp. z o.o., polegającą na wynajmowaniu pomieszczeń w nieruchomości przy ul...., z tym zastrzeżeniem, że najem odbywał się będzie bezpośrednio na rzecz tych samych podmiotów trzecich, lecz bez pośrednictwa. Sp. z o.o. Sp.k. W ramach dokonanej transakcji na Nabywcę przejdą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umów najmu, a także prawo do używania oznaczenia "....". Nabywca... we własnym zakresie będzie wykonywać czynności związane z marketingiem oraz administrowaniem wynajmowanymi nieruchomościami. We własnym zakresie będzie także zlecać czynności związane z obsługą księgową. Przejście pracowników związanych z.... na Nabywcę odbywać się będzie na zasadach przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej jako: k.p.). Rachunek bankowy.... - ze względu na szczególne regulacje wewnętrzne banku - nie przejdzie na Nabywcę wraz ze zbywanym..., wobec czego utraci dla.... Sp. z o.o. znaczenie oraz zostanie zlikwidowany.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego sprzedaż... przez Wnioskodawcę będzie stanowiła transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ust. 1 w zw. z art. 2 pkt 27e u.p.t.u. i będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy.

W ocenie Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego sprzedaż.... będzie stanowiła transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ust. 1 w zw. z art. 2 pkt 27e u.p.t.u. i będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 u.p.t.u., rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w świetle art. 6 u.p.t.u., nie podlegają podatkowi od towarów i usług transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 2 pkt 27e u.p.t.u., zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej jako: ZCP) stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych. Kolejnym wymogiem jest wydzielenie zespołu tych składników w już istniejącym przedsiębiorstwie, na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

Biorąc pod uwagę powyższe, w celu określenia, czy dany zespół składników przedsiębiorstwa może stanowić jego zorganizowaną część należy zbadać, czy:

1.

w skład zespołu wchodzą składniki materialne i niematerialne, a w tym również zobowiązania, które są przeznaczone do wykonywania określonych zadań gospodarczych;

2.

zespół został organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony w przedsiębiorstwie podatnika;

3.

zespół składników niematerialnych i materialnych mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, w sposób samodzielny realizujące określone zadania gospodarcze.

Ad. 1

Wśród składników materialnych wchodzących w skład... wyróżnić można będącą przedmiotem najmu nieruchomość przy ul..... Ponadto, w skład... wchodzi również szereg ściśle przyporządkowanych ruchomości (jedynie przykładowo do... zostały przypisane takie ruchomości jak system monitorowania, kuchenka mikrofalowa, odśnieżacz podwórza, dmuchawa spalinowa, wyświetlacz LED, biurko z kontenerem, krzesło, szafa oraz zespół prądotwórczy). W ramach dokonanej transakcji na Nabywcę przejdą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umów najmu, a także prawo do używania oznaczenia "....". Na zbywany zespół składników składają się również zobowiązania wynikające z rat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Wobec niemożności zmiany podmiotu stanowiącego stronę decyzji administracyjnej, raty te po dokonaniu zbycia będą stanowiły zobowiązanie Nabywcy wobec.... Sp. z o.o., która następnie będzie odprowadzała je na rachunek Miasta...) oraz z tytułu pożyczki zaciągniętej na potrzeby....sp. z o.o. (umowa pożyczki została zawarta w 2006 r.).

Ad. 2

O wyodrębnieniu organizacyjnym świadczy przede wszystkim funkcjonowanie zbywanego zespołu składników pod oznaczeniem "....". Wyodrębnienie to znajduje także wyraz regulaminie organizacyjnym. Sp. z o.o. Jest to zgodne ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji z dnia 14 kwietnia 2017 r. (sygn. 2461- IBPP2.4512.164.2017.1.AZe) wskazał, że wyodrębnienie organizacyjne oznacza, iż zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. We wskazanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przychylił się również do poglądu, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze, co miało miejsce w przypadku.... Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, za przejaw wyodrębnienia organizacyjnego uznać można również zatrudnienie w ramach.... siedmiu pracowników, spośród których jeden posiada obowiązki stricte kierownicze.

Wyodrębnienie finansowe przejawia się natomiast w tym, że w ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej, wyodrębniany jest budżet związany z... - w każdym momencie możliwe jest wyodrębnienie zasadniczych kategorii kosztów działalności... oraz związanych z oddziałem przychodów. Ponadto, za przejaw wyodrębnienia finansowego, zdaniem Wnioskodawcy uznać należy również fakt, że do... został przyporządkowany odrębny rachunek bankowy. Jest to zgodne ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z dnia 29 listopada 2013 r. (sygn. IBPP4/443-428/13/LG) wskazał, że oddzielny rachunek bankowy stanowi przejaw wyodrębnienia finansowego. Ponadto, stosownie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w wyroku z dnia 10 maja 2016 r. (sygn. III SA/Wa 1488/15), odzwierciedleniem wyodrębnienia finansowego zorganizowanej części przedsiębiorstwa w danym przedsiębiorstwie jest także taka sytuacja, która umożliwia na podstawie prowadzonej ewidencji zdarzeń gospodarczych przyporządkowanie kosztów i zobowiązań oraz przychodów i należności do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto, Wojewódzki Sąd Administracyjny... w wyroku z dnia 21 czerwca 2012 r. (sygn. III SA/Wa 2836/11) stwierdził, iż wyodrębnienie finansowe, o którym mowa w art. 2 ust. 27e u.p.t.u. nie musi koniecznie oznaczać, że zorganizowana część przedsiębiorstwa jest zobowiązana do samodzielnego sporządzania bilansu. Wystarczające jest wyodrębnienie danej części przedsiębiorstwa dla celów np. rachunkowości zarządczej, polegające w szczególności na odrębnym ewidencjonowaniu przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem danej części przedsiębiorstwa.

O wyodrębnieniu funkcjonalnym świadczy przede wszystkim wyraźnie wyodrębniony zakres działalności... na tle ogółu zadań realizowanych przez spółkę... sp. z o.o., sprowadzający się do wynajmowania nieruchomości przy ul..... Ponadto, za przejaw wyodrębnienia funkcjonalnego uznać należy również zatrudnienie w... siedmiu pracowników na stanowiskach pracowników portierni, osób sprzątających oraz administratora, a także sprawowanie bieżącego nadzoru nad działalnością... przez pracownika zatrudnionego w... sp. z o.o. na stanowisku administratora. Jest to zgodne z pojęciem wyodrębnienia funkcjonalnego wskazywanym w orzecznictwie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 8 kwietnia 2011 r., (sygn. III SA/Wa 1767/10) wskazał, że zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Sąd odnosząc się do pojęcia wyodrębnienia funkcjonalnego podkreślił również, że składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że... jako zespół składników materialnych niematerialnych, mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, które ze względu na wskazane wyodrębnienie organizacyjne, finansowe i funkcjonalne byłoby zdolne w sposób samodzielny kontynuować realizację zadań gospodarczych, polegających na wynajmowaniu nieruchomości przy ul..... Nabywca... we własnym zakresie będzie wykonywać czynności związane z marketingiem oraz administrowaniem wynajmowanymi w ramach... nieruchomościami. We własnym zakresie będzie także zlecać czynności związane z obsługą księgową, co, zdaniem Wnioskodawcy, nie wpływa na ocenę możliwości samodzielnej kontynuacji działalności przez Nabywcę. Wynika to ze stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanego w wyroku z dnia 27 września 2011 r. (sygn. I FSK 1383/10) w którym NSA podkreślił, że aby dany zespół składników materialnych i niematerialnych był zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu u.p.t.u., wystarczy samodzielne wykonywanie jego zadań gospodarczych. Natomiast, zdaniem NSA, korzystanie z usług zewnętrznych w zakresie obsługi informatycznej, rachunkowej, finansowej i kadrowej nie ma wpływu na niezależność funkcjonowania.

Konkludując, zdaniem Wnioskodawcy, zbywany zespół składników, zgodnie z art. 2 pkt 27e u.p.t.u., powinien zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wobec tego, w ocenie Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego sprzedaż... będzie stanowiła sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ust. 1 u.p.t.u. i będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - w myśl art. 2 pkt 6 ustawy - należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy - przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Ww. regulacja stanowi implementację art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą. W myśl tego przepisu, w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Z powyższego przepisu wynika, że wprowadza on, tak samo jak ma to miejsce w ustawie o podatku od towarów i usług, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy - przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako: dział, wydział, oddział, itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Podsumowując, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, iż definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy powinien być interpretowany z uwzględnieniem wyroku TSUE w sprawie C-497/01.

W wyroku C-497/01 w sprawie... przeciwko Administration de lenregistrement et des domaines Trybunał zwracając uwagę, że niezgodne z przepisami Dyrektywy jest wprowadzanie przez państwo członkowskie jakichkolwiek ograniczeń - innych niż te, o których mowa w Dyrektywie podkreślił, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz - w zależności od konkretnego przypadku - składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie TSUE należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana w powiązaniu z rozumieniem pojęcia "przekazania całości lub części majątku", wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Tym bardziej, elementem tym nie mogą być obciążające zorganizowaną część przedsiębiorstwa zobowiązania. W tym zakresie Trybunał uznał bowiem, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, ze regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

O tym, czy nastąpi zbycie zorganizowanej część przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na: świadczeniu usług zarządzania obcymi nieruchomościami, sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych w zmodernizowanej przez... sp. z o.o. kamienicy, przechowywania i magazynowania powierzonych towarów, sprzątania i dozoru, stolarki aluminiowej, wynajmowaniu nieruchomości przy ul.... (w ramach...).

W ramach. Sp. z o.o. doszło do wyodrębnienia zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, określanego jako........ zostało nabyte przez.... Sp. z o.o. w lipcu 2016 r. od.... sp. z o.o. sp.k. jako zorganizowana część przedsiębiorstwa. Aktualnie.... Sp. z o.o. planuje zbycie... na rzecz.... sp. z o.o..... jest wydzielone na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa i przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że skoro - jak wskazał Wnioskodawca - wyodrębniona część przedsiębiorstwa w postaci... spełnia przesłanki wyodrębnienia funkcjonalnego, finansowego i organizacyjnego i nadaje się do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, to stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Tym samym, czynność sprzedaży ww. zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, niniejsza interpretacja traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl