0113-KDIPT1-1.4012.457.2017.1.MW - Pięcioletni okres w związku z opodatkowaniem przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 września 2017 r. Izba Skarbowa w Łodzi 0113-KDIPT1-1.4012.457.2017.1.MW Pięcioletni okres w związku z opodatkowaniem przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2016 r. złożony został wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca nabył na podstawie dziedziczenia ustawowego udziały w spadku po rodzicach, zmarłych odpowiednio: ojciec w dniu 28 sierpnia 1999 r. (Wnioskodawca nabył udział w wysokości 1/4 w majątku spadkowym), matka w dniu 17 września 2004 r. (Wnioskodawca nabył udział w wysokości 1/3 majątku spadkowego).

W skład majątku spadkowego wchodziła m.in. nieruchomość gruntowa położona w..., dla której Sąd Rejonowy w... prowadził księgę wieczystą nr....

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po obu spadkobiercach zostało wydane przez Sąd Rejonowy w..., Wydział II Cywilny w dniu 18 kwietnia 2005 r. Spadkobiercy dokonali działu spadku. Postanowienie o dziale spadku Sąd Rejonowy w..., Wydział II Cywilny wydał w dniu 22 października 2015 r.

Na podstawie ww. postanowienia Sąd Rejonowy dokonał takiego podziału majątku spadkowego po zmarłych..., że m.in. wydzielił w budynku położonym na ww. nieruchomości gruntowej KW nr... dwa lokale mieszkalne, i przyznał jeden z tak wydzielonych lokali Wnioskodawcy na wyłączną własność, wraz ze współwłasnością części wspólnych budynku i gruntu (nr księgi wieczystej wydzielonego lokalu - KW nr...).

Wnioskodawca nie dokonywał żadnych spłat ani dopłat na rzecz pozostałych uczestników postępowania o dział spadku, a wartość przyznanej Mu w ramach działu nieruchomości lokalowej nie przekroczyła wartości należnego Mu udziału w majątku spadkowym po zmarłych rodzicach.

W dniu 4 maja 2016 r. Wnioskodawca sprzedał ww. nieruchomość lokalową.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy zbycie w dniu 4 maja 2016 r. nieruchomości lokalowej przyznanej Wnioskodawcy na wyłączną własność w wyniku działu spadku dokonanego w 2015 r., stanowiącej część majątku spadkowego po zmarłych rodzicach (odpowiednio: ojcu - zmarłym w 1999 r. i matce - zmarłej w 2004 r.) stanowi źródło przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie w dniu 4 maja 2016 r. nieruchomości lokalowej, przyznanej Wnioskodawcy na wyłączną własność w wyniku działu spadku dokonanego w 2015 r., stanowiącej część majątku spadkowego po zmarłych rodzicach (odpowiednio ojcu - zmarłym w 1999 r. i matce - zmarłej w 2004 r.), nie stanowi przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zbycie nieruchomości stanowi źródło przychodu w przypadku, gdy następuje w ciągu 5 lat od jej nabycia/wybudowania.

Zbyta nieruchomość stanowiła część majątku spadkowego po zmarłych rodzicach, a datą nabycia spadku jest zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego data śmierci spadkodawcy. Wobec powyższego Wnioskodawca w chwili śmierci ojca, tj. w 1999 r. nabył udział w wysokości 1/4 w spadku po zmarłym..., a z chwilą śmierci matki, tj. w 2004 r. nabył udział w wysokości 1/3 w spadku po zmarłej.... Skoro przyznany Wnioskodawcy później (w toku działu spadku po zmarłych rodzicach) lokal wchodził w skład majątku spadkowego po zmarłych rodzicach Wnioskodawcy, a jego wartość nie przekroczyła wartości udziału Wnioskodawcy w majątku spadkowym po rodzicach (Wnioskodawca nie dokonywał żadnych spłat ani dopłat) to nabycie, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło z chwilą śmierci spadkodawców. Z uwagi zaś na upływ ponad 5 lat od chwili śmierci spadkobierców, sprzedaż lokalu nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wobec powyższego odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia z uwagi na fakt, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył w spadku po ojcu zmarłym w dniu 28 sierpnia 1999 r. udział 1/4, a w spadku po matce zmarłej w dniu 17 września 2004 r. udział 1/3. W skład majątku spadkowego wchodziła m.in. nieruchomość gruntowa. Na podstawie postanowienia o dziale spadku wydanym w dniu 22 października 2015 r. Sąd Rejonowy dokonał takiego podziału majątku spadkowego po ww. zmarłych, że m.in. wydzielił w budynku położonym na ww. wyżej nieruchomości gruntowej dwa lokale mieszkalne i przyznał jeden z tak wydzielonych lokali Wnioskodawcy na wyłączną własność, wraz ze współwłasnością części wspólnych budynku i gruntu. Wnioskodawca nie dokonywał żadnych spłat ani dopłat na rzecz pozostałych uczestników postępowania o dział spadku, a wartość przyznanej Wnioskodawcy w ramach działu nieruchomości lokalowej nie przekroczyła wartości należnego Mu udziału w majątku spadkowym po zmarłych rodzicach. W dniu 4 maja 2016 r. Wnioskodawca sprzedał ww. nieruchomość lokalową.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.), spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 powyższej ustawy, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Oznacza to, że dniem nabycia przez spadkobiercę spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich. Ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dział spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Tak więc na skutek działu spadku następuje "konkretyzacja" składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Jedni spadkobiercy tracą prawo własności do składników majątku stanowiących masę spadkową, inni natomiast to prawo własności nabywają. Jeżeli zatem, wartość nieruchomości nabytych w wyniku działu spadku jest zgodna z udziałem posiadanym przed działem spadku - nie następuje nabycie podlegające opodatkowaniu, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą, jak i stan jej majątku osobistego. Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomości nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności. Natomiast nabycie nieruchomości w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy stanowi nabycie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe stanowisko potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 1966/11, czy też wyrok Wojewódzkiego Administracyjnego w Białymstoku z 22 grudnia 2010 r., sygn. akt I SA/Bk 433/10, w którym Sąd stwierdził, że " (...) momentem nabycia nieruchomości, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w części obejmującej udział spadkowy będzie moment nabycia spadku, w pozostałym zaś zakresie - moment działu spadku". Potwierdzeniem powyższego stanowiska jest również stwierdzenie zawarte w uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 grudnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2836/12, " (...) ponieważ w wyniku działu spadku nie doszło do przyrostu mienia spadkobiercy, w stosunku do wartości nabytego uprzednio udziału spadkowego, czynność taka nie może być utożsamiana z nabyciem nieruchomości (udziału w nieruchomości) w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych". A zatem, jeśli w opisanej sprawie doszłoby do przyrostu mienia spadkobiercy w stosunku do wartości nabytego uprzednio udziału spadkowego, czynność taka byłaby utożsamiana z nabyciem nieruchomości (udziału w nieruchomości) w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego przyjmując za Wnioskodawcą, że w wyniku działu spadku dokonanego w 2015 r., otrzymał nieruchomość lokalową o wartości nieprzekraczającej wartości należnego Mu udziału w majątku spadkowym po zmarłym w 1999 r. ojcu i zmarłej w 2004 r. matce stwierdzić należy, że nabycie przez Niego ww. nieruchomości, którą odpłatnie zbył w dniu 4 maja 2016 r., nastąpiło odpowiednio w 1999 r. (udział nabyty w spadku po ojcu) i w 2004 r. (udział nabyty w spadku po matce). W tej sytuacji pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął odpowiednio z dniem 31 grudnia 2004 r. dla udziału nabytego w spadku po ojcu i z dniem 31 grudnia 2009 r. dla udziału nabytego w spadku po matce

W konsekwencji odpłatne zbycie w dniu 4 maja 2016 r., przyznanej Wnioskodawcy w wyniku działu spadku nieruchomości lokalowej nabytej przez Niego dwuetapowo w 1999 r. w spadku po ojcu i w 2004 r. w spadku po matce, niedokonane w ramach wykonywania działalności gospodarczej, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym przepisie. Oznacza to, że przychód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja traci swą aktualność.

Ponadto należy wskazać, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z treści art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, a zatem wywierają skutki prawne w stosunku do tego podmiotu, do którego są skierowane. Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy, jako osoby występującej z wnioskiem, natomiast nie chroni pozostałych spadkobierców.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl