0112-KDIL4.4012.374.2017.2.NK - Wyłączenie z PCC sprzedaży nieruchomości podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL4.4012.374.2017.2.NK Wyłączenie z PCC sprzedaży nieruchomości podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 sierpnia 2017 r. (data wpływu - 17 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym 24 i 27 października 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 16 października 2017 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.472.2017.1.MN, 0111-KDIB4.4014.251.2017.2.PB wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 24 i 27 października 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

A Sp. z o.o. (dalej: Sprzedający) jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej znajdującej się w mieście W., składającej się z działki gruntu oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków numerami 1/2, obręb 4.11.04 (dalej: Nieruchomość).

Nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym grunty wchodzące w skład Nieruchomości położone są w obszarze techniczno-produkcyjno-usługowym, oznaczone symbolem TPU.

W dniu 5 grudnia 1990 r., Zakłady "Z." (dalej: Z.), których następcą prawnym jest Sprzedający, nabyły prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości. W 2010 r. Nieruchomość (wraz z innymi nieruchomościami) została przez Sprzedającego wniesiona jako wkład niepieniężny (aport) do A.R.E. Sp. z o.o. Sp. K. (dalej: Spółka komandytowa). Wniesienie wkładu niepieniężnego zostało udokumentowane aktem notarialnym z 20 grudnia 2010 r. Transakcja wniesienia Nieruchomości aportem do Spółki komandytowej stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Część Budynków i Budowli znajdujących się na Nieruchomości podlegała zwolnieniu z VAT, a część była opodatkowana w stawce 22%.

Spółka komandytowa została rozwiązana 12 grudnia 2014 r. na podstawie uchwały wspólników, a zakończenie jej działalności nastąpiło w ten sposób, że cały majątek Spółki komandytowej, stanowiący przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy - Kodeks Cywilny (dalej: k.c.), został przeniesiony na rzecz jej wspólnika - Sprzedającej. Przeniesienie przedsiębiorstwa na rzecz Sprzedającej nastąpiło na podstawie umowy z 12 grudnia 2014 r. o przeniesienie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. w wykonaniu uchwały wspólników. W skład przedsiębiorstwa przeniesionego na Sprzedającą wchodziła m.in. Nieruchomość. Przeniesienie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. na Sprzedającą stanowiło transakcję niepodlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.

Na Nieruchomości znajduje się obecnie osiem budynków oznaczonych jako: zbiorniki, silosy i budynki magazynowe, inne budynki niemieszkalne czy budynki przemysłowe (dalej: Budynki). Wszystkie Budynki znajdowały się na Nieruchomości już w dacie nabycia jej przez Z. w 1990 r. Wyjątek stanowi budynek wentylatorni, który został wybudowany w 1991 r. Pierwotnie na Nieruchomości znajdowały się jeszcze dwa budynki, które zostały jednak rozebrane w 2011 r.

Na nieruchomości znajdują się również budowle takie jak: drogi dojazdowe utwardzone, oświetlenie terenu, zbiornik ścieków sanitarnych, osadnik wody deszczowej, osadnik ścieków sanitarnych, podstawy pod rurociąg ciepłowniczy (estakada), zbiornik stalowy przeciwpożarowy, rozdzielnia elektryczna (dalej: Budowle). Budowle znajdowały się na Nieruchomości już w dacie nabycia jej przez Z. w 1990 r. za wyjątkiem osadnika ścieków sanitarnych i podstawy pod rurociąg ciepłowniczy (estakady), które zostały wybudowane w 1991 r.

Dodatkowo na nieruchomości znajdują się sieci wodociągowe, sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej, instalacja grzewcza oraz zasilające sieci elektryczne (dalej: Instalacje). Wszystkie Instalacje znajdowały się na Nieruchomości już w dacie nabycia jej przez Z. w 1990 r.

W okresie po nabyciu Nieruchomości przez Z. na Nieruchomości zostało wybudowane w 2013 r. ogrodzenie z płyt betonowych od strony wschodniej oraz w 2015 r. szambo szczelne wraz z instalacją odprowadzającą (dalej: Nowe obiekty). W związku z budową szamba Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Sprzedający ani Spółka komandytowa nie ponosili wydatków na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) Budynków i Budowli znajdujących się na Nieruchomości, które przekraczałyby 30% ich wartości początkowej. Również Nowe obiekty nie były przedmiotem ulepszeń przekraczających 30% ich wartości początkowej. Jeżeli chodzi o Instalacje, to jedynie sieć wodociągowa z rur żeliwnych była w 2006 r. ulepszona, a wartość ulepszeń przekraczała 30% jej wartości początkowej.

Nieruchomość nie jest formalnie wyodrębniona w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Sprzedającego. W szczególności nie są dla niej prowadzone odrębne księgi, nie jest sporządzany odrębny bilans czy rachunek zysków i strat. Nieruchomość nie posiada wewnętrznego regulaminu organizacyjnego czy porządkowego.

Nieruchomość nie była przez Sprzedającego wykorzystywana wyłącznie do działalności podlegającej zwolnieniu z VAT.

Cała Nieruchomość (w tym również Budynki, Budowle i Instalacje) były od 2008 r. wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej Spółki lub Spółki komandytowej. Działalność ta polegała na wykorzystywaniu Nieruchomości do prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub na jej wynajmowaniu podmiotom trzecim w ramach umów najmu opodatkowanych VAT.

F. I. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka lub Kupujący) zamierza nabyć od Sprzedającego Nieruchomość wraz z Budynkami, Budowlami oraz Instalacjami i Nowymi obiektami. Spółka planuje wykorzystywać Nieruchomość w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT. Działalność ta może polegać w szczególności na odpłatnym wynajmowaniu powierzchni. Spółka nie wyklucza również, że na Nieruchomości będzie prowadzona inna działalność gospodarcza podlegająca opodatkowaniu VAT.

Przedmiotem planowanej transakcji będzie wyłącznie nabycie Nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej Budynkami, Budowlami, Instalacjami oraz Nowymi obiektami. W ramach planowanej transakcji nie zostaną przeniesione na Spółkę żadne aktywa (poza samą Nieruchomością), zobowiązania, umowy (poza umowami najmu), prawa lub dokumenty związane z działalnością Sprzedającej, a także prawa i obowiązki, które nie są związane z Nieruchomością.

W szczególności przedmiotem planowanej transakcji nie będą elementy takie jak:

* oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

* własność nieruchomości (innych niż wskazane we wniosku);

* wierzytelności, prawa z papierów wartościowych, środki pieniężne i rachunki bankowe;

* bilansowe oraz pozabilansowe zobowiązania, w tym zobowiązania handlowe;

* koncesje, licencje i zezwolenia;

* patenty i inne prawa własności przemysłowej (w tym np. know-how);

* majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne (w tym np. prawa do nazwy);

* tajemnice przedsiębiorstwa (z zastrzeżeniem zawartym poniżej w treści wniosku);

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (za wyjątkiem tych opisanych we wniosku);

* umowy związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa Sprzedającego (za wyjątkiem umów najmu), w tym w szczególności umowy o usługi księgowe;

* umowy związane z ubezpieczeniem Nieruchomości, zarządzaniem Nieruchomością, dostawą mediów oraz umowy o świadczenie usług.

Sprzedająca nie zatrudnia pracowników, dla których Nieruchomość stanowiłaby zakład pracy, wobec czego nie dojdzie do przejęcia pracowników Sprzedającego przez Spółkę. Nie dojdzie również do przekazania ksiąg rachunkowych prowadzonych uprzednio przez Sprzedającego.

Nieruchomość nie posiada odrębnej nazwy handlowej, która stanowiłaby znak towarowy czy inny przedmiot własności intelektualnej.

Sprzedający nie posiada odrębnych rachunków bankowych wykorzystywanych wyłącznie do celów rozliczeń Nieruchomości.

Z dniem wydania Nieruchomości Spółce przejdą na nią wszelkie koszty i przychody związane z jej funkcjonowaniem, jednakże Spółka nie przejmie żadnych środków pieniężnych od Sprzedającego.

W ramach negocjacji lub/i tzw. procesu "due dilligence" związanego z planowaną transakcją, Spółka może zapoznać się z pewnymi informacjami, które mogą potencjalnie mieć status tajemnicy przedsiębiorstwa. Będzie to miało jednak ograniczony zakres i będzie zmierzało wyłącznie do zapoznania się ze stanem prawnym i faktycznym Nieruchomości dla celów przeprowadzenia planowanej transakcji. Dokumenty ujawnione w ramach tzw. procesu "due dilligence" mogą zostać przekazane Spółce w kopii elektronicznej (np. na nośniku CD).

W ramach planowanej transakcji co do zasady nie zostaną przeniesione na Spółkę żadne decyzje administracyjne, zezwolenia czy koncesje uzyskane przez Sprzedającego. Nie wykluczone jednak, że Spółce zostanie przekazana dokumentacja niezbędna dla pełnego i prawidłowego korzystania z Nieruchomości.

Może również zdarzyć się, że po transakcji, w razie potrzeby, Sprzedający albo osoby przez niego wyznaczone, będą w dobrej wierze współpracowały ze Spółką, w szczególności będą udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące Nieruchomości oraz będą przekazywały dodatkowe dokumenty, które nie zostały przekazane w ramach transakcji. Będzie miało to na celu jedynie umożliwienie prawidłowego korzystania z Nieruchomości przez Spółkę w przyszłości.

W ramach transakcji na Spółkę oprócz Nieruchomości przejdą umowy najmu dotyczące Nieruchomości. Przejście umów najmu na Spółkę nastąpi z mocy samego prawa na podstawie art. 678 § 1 k.c. Najemcy nie składali kaucji związanych z zabezpieczeniem umów najmu, wobec czego nie dojdzie do ich przejęcia przez Spółkę.

Zarówno Spółka jak i Sprzedający prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał m.in., że:

* Przedmiotem planowanej transakcji ma być nabycie Nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej Budynkami, Budowlami, Instalacjami oraz Nowymi obiektami. Przedmiotem interpretacji mają być zatem skutki podatkowe zbycia prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości jak również posadowionych na niej Budynków, Budowli, Instalacji i Nowych obiektów. Pojęcie Nieruchomość używane we Wniosku powinno być rozumiane jako dotyczące nie tylko samego prawa wieczystego użytkowania gruntu, ale również posadowionych na nim ww. obiektów.

* Przedmiotem planowanej transakcji nie będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i art. 552 ustawy - Kodeks Cywilny, ani organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

* Obiekty opisane we wniosku, które znajdują się na Nieruchomości są związane trwale z gruntem.

* Zarówno Instalacje, jak również Nowe obiekty stanowią urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Instalacje oraz Nowe obiekty są zdaniem Spółki nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem Budynków i Budowli.

* Z informacji uzyskanych od Sprzedającego wynika, że dla Budynków. Budowli, Instalacji, jak również Nowych obiektów, nie zostały nadane numery PKOB lub PKB. Spółka otrzymała od Sprzedającego kopię wypisu z rejestru budynków wydanego przez Prezydenta m. st. Warszawy z dnia 28 września 2016 r. sporządzonego dla celów dokonania wpisów w księdze wieczystej, w którym brak jest informacji o numerach PKOB Budynków - pole przeznaczone do wpisania numeru PKOB zostało pozostawione puste. Z przedstawionego wypisu z rejestru budynków wynika, że poszczególnym Budynkom zostały nadane jedynie kolejne numery ewidencyjne.

* Nowe obiekty nie są budowlami w rozumieniu prawa budowlanego.

* Sprzedający oraz Kupujący zamierzają złożyć do właściwego dla Kupującego (nabywcy) naczelnika urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie planowanej dostawy Nieruchomości tj. oświadczenie o którym mowa w art. 43 ust. 11 Ustawy o VAT.

* Spółka planuje wykorzystywać Nieruchomość w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Działalność ta może polegać w szczególności na odpłatnym wynajmowaniu powierzchni np. w ramach umów najmu opodatkowanych VAT według stawki podstawowej. Spółka nie wyklucza również, że na Nieruchomości będzie prowadzona inna działalność gospodarcza opodatkowana VAT. Spółka nie zamierza wykorzystywać Nieruchomości do wykonywania czynności zwolnionych z VAT.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: p.c.c.)?

Zdaniem Wnioskodawcy, przy założeniu, że Spółka oraz Sprzedający złożą przed dniem planowanej transakcji oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT, transakcja nabycia Nieruchomości, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem p.c.c. jako transakcja podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem stawki 23%.

Transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem stawki w wysokości 23%, jeżeli Spółka i Sprzedający na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT złożą przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. W rezultacie, planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, w zw. z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c.

Przepis art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c. wskazuje, ze czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany), w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że norma przewidziana w art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c. znajdzie zastosowanie w przypadku planowanej transakcji i w rezultacie, nabycie Nieruchomości nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z 10 listopada 2017 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.472.2017.2.MN.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy - podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

innych praw majątkowych - 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów - umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży, a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej znajdującej się w mieście W.

Przedmiotem planowanej transakcji będzie wyłącznie nabycie prawa wieczystego użytkowania ww. nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej budynkami, budowlami, instalacjami oraz nowymi obiektami (razem: Nieruchomość). W ramach planowanej transakcji nie zostaną przeniesione na Spółkę żadne aktywa (poza samą Nieruchomością), zobowiązania, umowy (poza umowami najmu), prawa lub dokumenty związane z działalnością Sprzedającej, a także prawa i obowiązki, które nie są związane z Nieruchomością.

Zarówno Kupujący jak i Sprzedający prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT.

Sprzedający i Kupujący zamierzają złożyć zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie planowanej dostawy Nieruchomości, tj. oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 listopada 2017 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.472.2017.2.MN, wydanej dla Wnioskodawcy, potwierdzono stanowisko Wnioskodawcy, że "skoro dostawa wszystkich budowli (wraz z urządzeniami budowlanymi) posadowionych na działce nr 1/2 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, to również dostawa prawa użytkowania wieczystego działki nr 1/2 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 29a ust. 8.

Przy czym zauważyć należy, że przy spełnieniu warunków wynikających z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy Strony transakcji będą miały możliwość rezygnacji z niniejszego zwolnienia od podatku i wyboru opodatkowania planowanej dostawy wskazanych powyżej budynków i budowli. W sytuacji gdy Strony transakcji skorzystają z ww. prawa i zrezygnują ze zwolnienia z podatku, planowana transakcja w ww. zakresie, będzie podlegać opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%, na mocy art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy. Taką samą stawką podatku VAT, w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, będzie wówczas objęte przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowione są przedmiotowe obiekty".

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości jak również posadowionych na niej budynków, budowli, instalacji i nowych obiektów będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (i nie będzie z tego podatku zwolniona), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl