0112-KDIL3.4012.687.2023.2.EW - Dokumentowanie usług dla potrzeb VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL3.4012.687.2023.2.EW Dokumentowanie usług dla potrzeb VAT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania usług (...). Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 15 grudnia 2023 r. (wpływ 15 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

(...)

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką (...), zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT. (...).

(...).

Za skorzystanie z (...) pobierana jest opłata (...).

(...) zawarły umowę agencyjną ze spółką (...), na podstawie której (...) pełni funkcję operatora i zarządcy (...), jak i świadczy usługi związane z jej eksploatacją i utrzymaniem. (...).

Celem potwierdzenia prawidłowości modelu działalności (...) wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. W wydanym przez Dyrektora Izby Skarbowej rozstrzygnięciu (...) uznano za prawidłowy system zakładający, m.in., że to (...) powinna być wskazywana jako podatnik na paragonie fiskalnym dokumentującym sprzedaż usług (...), nawet jeśli sprzedaż ta jest prowadzona w imieniu i na rzecz zleceniodawców. Jednocześnie, w innej interpretacji indywidualnej, (...) otrzymała potwierdzenie, że wystawiane przez nią paragony fiskalne stanowią jednocześnie faktury w rozumieniu rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur.

(...).

Przedmiotem niniejszego wniosku jest sposób dokumentowania usług, (...).

(...).

Opis podstawowego procesu (...) (stan faktyczny)

(...).

Sposób prezentacji poszczególnych podmiotów na dokumentach wystawianych w związku z realizacją świadczenia (...) stanowi odzwierciedlenie przywołanej interpretacji indywidualnej.

Dokumentacja otrzymywana przez (...) ogranicza się do opisanego powyżej dokumentu oraz dokumentu niefiskalnego potwierdzającego realizację płatności w sytuacji, gdy została ona zrealizowana w formie bezgotówkowej.

Opis planowanego procesu (...) (zdarzenie przyszłe)

W celu usprawnienia procesu (...), planowana jest (...).

(...).

(...) zostanie wyposażony w kasę fiskalną w formie drukarki fiskalnej i drukarkę kasy.

Zarówno drukarka fiskalna, jak i drukarka kasy są urządzeniami, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących. Drukarka fiskalna jest rodzajem kasy fiskalnej, sterowanej przez interfejs komunikacyjny za pomocą programu aplikacyjnego, która zamiast bazy towarowej zawiera algorytm weryfikujący, rozróżnianą od kasy autonomicznej ze względu na ich odmienne konstrukcje. Z kolei drukarka kasy to urządzenie drukujące wszystkie dokumenty dopuszczone programem pracy kasy do druku przez kasę. W takim znaczeniu pojęcia te są używane przez Wnioskodawców w treści niniejszego wniosku.

Wnioskodawcy planują, aby (...) zostało udokumentowane na dwa alternatywne sposoby:

1)

poprzez wydruk dokumentu w formie papierowej z drukarki kasy na żądanie klienta (wyrażone poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku) lub

2)

poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży (...) w przypadku, gdy klient nie zażąda wystawienia dokumentu w formie papierowej.

Szczegółowa sekwencja zdarzeń (...) będzie przedstawiała się następująco:

(...).

Powyższy proces dokumentowania transakcji zostanie określony w (...).

(...).

Wnioskodawcy przewidują również, że możliwe będą sytuacje, w których (...) nie zostanie udokumentowany drukowanym dokumentem w formie papierowej (...), a następnie, (...) zwróci się do (...) z prośbą o przesłanie dokumentu potwierdzającego nabycie usługi (...). Na marginesie, Wnioskodawcy przewidują, iż (...). Zapisanie danych w pamięci kasy pozwoli na wystawienie kopii informacji w formie elektronicznej, zawierającej dane tożsame z danymi, jakie zawierałby dokument w formie papierowej (dalej: "Kopia dokumentu w formie elektronicznej"). Kopia dokumentu w formie elektronicznej będzie zawierała w szczególności numer dokumentu oraz datę sprzedaży. Kopie dokumentów w formie elektronicznej będą generowane w sposób zapewniający ich autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność (...).

Tryb, zasady oraz terminy wnioskowania i wydawania Kopii dokumentów w formie elektronicznej (...) będą określone w (...).

Kopie dokumentów w formie elektronicznej będą przesyłane środkami komunikacji elektronicznej (...).

Z uwagi na to, że (...) uczestniczyć będą w tym samym zdarzeniu przyszłym (tzn. sprzedaży i (...)), zgodnie z art. 14r. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651, z późn. zm.), występują o wydanie interpretacji we wniosku wspólnym. Wniosek ma na celu potwierdzenie, iż każda ze stron w prawidłowy sposób realizuje spoczywające na niej obowiązki w zakresie ewidencji sprzedaży (...).

W uzupełnieniu z 15 grudnia 2023 r. wskazali Państwo, że:

Zgodnie z art. 14r. § 1 Ordynacji podatkowej, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej może wystąpić dwóch lub więcej zainteresowanych uczestniczących w tym samym zaistniałym stanie faktycznym albo mających uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym (wniosek wspólny).

(...).

W konsekwencji (...) świadczą usługi (...).

(...)

W tym miejscu Wnioskodawcy wskazują, że zgodnie z art. 106d ust. 2 ustawy o VAT, faktury może wystawiać w imieniu i na rzecz podatnika również upoważniona przez niego osoba trzecia, w szczególności jego przedstawiciel podatkowy, o którym mowa w art. 18a. Natomiast, w myśl § 5 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnik, który ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kas rejestrujących, zlecając wykonywanie sprzedaży innemu podmiotowi, przekazuje kasę powierzoną lub zobowiązuje go do prowadzenia ewidencji sprzedaży na swoją rzecz lub w swoim imieniu przy użyciu kasy własnej tego podmiotu.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym (...) zawarły umowy z (...), na podstawie których skorzystały z możliwości wynikających z przywołanych powyżej przepisów. Z powyższych względów (...) posiadają interes w potwierdzeniu prawidłowego dokumentowania usług (...), zgodnie z przepisami w zakresie podatku od towarów i usług. W szczególności, podmioty te mają wspólny interes w uzyskaniu potwierdzenia, że wystawiane przez (...) dokumenty stanowią - w opisanym stanie faktycznym - faktury, a tym samym dopełniony zostaje obowiązek dokumentowania w odpowiedni sposób usług świadczonych przez (...) z uwzględnieniem roli (...) wynikającej z zawartych umów.

Wspólny interes Wnioskodawców przejawia się w analogiczny sposób w dążeniu do potwierdzenia, że również:

* dokument (...) wystawiany (...) przy użyciu drukarki kasy zintegrowanej (...) (por. pytanie nr 2 w złożonym wniosku) oraz

* kopia dokumentu w formie elektronicznej wystawiona w związku z prośbą o udokumentowanie (...) zgłoszoną przez (...), w przypadku gdy (...) nie zostanie wystawiony dokument w formie papierowej (por. pytanie nr 5 w złożonym wniosku)

- będą stanowić fakturę.

W konsekwencji, również w tym przypadku dopełniony zostanie obowiązek dokumentacyjny wynikający z przepisów o podatku od towarów i usług.

W kontekście pytania nr 3 zawartego w złożonym wniosku wspólny interes Wnioskodawców wyraża się w ustaleniu katalogu danych, które powinny zostać umieszczane na dokumentach wystawianych przez (...) w związku ze sprzedażą realizowaną przez (...) i zgodności danych z wymaganiami przewidzianymi dla tego typu dokumentów.

W odniesieniu do pytania nr 4 zawartego w złożonym wniosku, wspólny interes Wnioskodawców wiąże się z potwierdzeniem, że wyświetlenie danych o sprzedaży (...), będzie uzasadniało brak wystawienia paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej. W takiej sytuacji poprzestanie na wyświetleniu wspomnianych danych o sprzedaży zapewni prawidłową dokumentację świadczenia umożliwiającą na wywiązanie się z obowiązków wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawców, (...) jako zainteresowani uczestniczą w tym samym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym: (i) (...) świadczą usługi (...), (ii) (...) działa jako agent (...) w imieniu i na rzecz tych podmiotów oraz dokumentując (...) w formie odpowiedniego dokumentu.

W efekcie powyższego, Wnioskodawcy wskazują, że przedstawiony we wniosku opis sprawy dotyczy bezpośrednio sfery praw i obowiązków podatkowych w podatku od towarów i usług wszystkich Wnioskodawców, w ten sposób, że:

(...).

Mając na uwadze powyższe, wystąpienie z wnioskiem wspólnym leży w interesie Wnioskodawców również w kontekście hipotetycznego ryzyka uzyskania rozbieżnych interpretacji indywidualnych, które mogłyby:

* skutkować istotnymi komplikacjami w zakresie dokumentowania (...);

* wymagać odrębnych (...);

* negatywnie przełożyć się na (...);

* być przedmiotem (...).

Pytania

1) Czy w opisanym stanie faktycznym dokument, wystawiany (...) stanowi fakturę, o której mowa w (...) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur?

2) Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dokument (...) wystawiany (...) przy użyciu drukarki kasy zintegrowanej z (...), w przypadku gdy (...) zdecyduje, że chce otrzymać dokument w formie papierowej, będzie stanowić fakturę, o której mowa w (...) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur?

3) Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym w sytuacji udokumentowania (...) poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży w przypadku, gdy (...) nie zażąda wystawienia dokumentu w formie papierowej, zakres danych, które powinny zostać wyświetlone określa katalog danych przedstawiony w § 52 ust. 2 pkt 3 czy § 52 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących?

4) Czy wskazany w opisie zdarzenia przyszłego sposób udokumentowania (...) poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży (...) w przypadku, gdy (...) nie zażąda wystawienia dokumentu w formie papierowej, spełnia wymogi, o których mowa w § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących oraz z § 52 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, a co za tym idzie, w takim przypadku uzasadniony będzie brak wystawienia paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej?

5) Czy Kopia dokumentu w formie elektronicznej będzie stanowiła fakturę VAT, jeżeli (...) nie zostanie wystawiony dokument w formie papierowej (tzn. nastąpi wyświetlenie danych o sprzedaży (...)) oraz (...) zwróci się do (...) z prośbą o (...) pozwalającym na jego rozliczenie podatkowe (...) (w tym rozliczenie podatku VAT)?

Państwa stanowisko w sprawie

1) Zdaniem Wnioskodawców, w opisanym stanie faktycznym, dokument wystawiany (...) stanowi fakturę, o której mowa w (...) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur.

2) Zdaniem Wnioskodawców, w opisanym zdarzeniu przyszłym, dokument (...) wystawiany (...) przy użyciu drukarki kasy zintegrowanej z (...) w przypadku, gdy (...) zdecyduje, że chce otrzymać dokument w formie papierowej, będzie stanowić fakturę, o której mowa w (...) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur.

3) Zdaniem Wnioskodawców, w opisanym zdarzeniu przyszłym, w sytuacji udokumentowania (...) poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży w przypadku, gdy (...) nie zażąda wystawienia dokumentu w formie papierowej zakres danych, które powinny zostać wyświetlone określa katalog danych przedstawiony w § 52 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących.

4) W ocenie Wnioskodawców wskazany w opisie zdarzenia przyszłego sposób udokumentowania (...) poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży (...) w przypadku, gdy (...) nie zażąda wystawienia dokumentu w formie papierowej, spełnia wymogi, o których mowa w § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących oraz z § 52 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, a co za tym idzie, w takim przypadku uzasadniony będzie brak wystawienia paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej.

5) Zdaniem Wnioskodawców, Kopia dokumentu w formie elektronicznej będzie stanowiła fakturę VAT, jeżeli (...) nie zostanie wystawiony dokument w formie papierowej (tzn. nastąpi wyświetlenie danych o sprzedaży (...)), lecz (...) zwróci się do (...) z prośbą o (...) pozwalającym na jego rozliczenie podatkowe (...) (w tym rozliczenie podatku VAT).

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCÓW

Ad 1 i 2

Zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, dalej: Ustawa o VAT) przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.

W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 Ustawy o VAT, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Jednocześnie, art. 106e ust. 1 Ustawy o VAT wprowadza katalog danych, które powinny zostać umieszczone na fakturze.

Niemniej, zgodnie z art. 106o Ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e Ustawy o VAT, oraz zakres tych danych, uwzględniając:

1)

konieczność zapewnienia odpowiedniego dokumentowania dostawy towarów lub świadczenia usług i identyfikacji czynności dokonanych przez niektóre kategorie podatników;

2)

niską wartość transakcji lub specyfikę niektórych rodzajów działalności związaną z liczbą lub rodzajem wykonywanych czynności.

Wyrazem realizacji wskazanego powyżej uprawnienia jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2021 r. poz. 1979, dalej: Rozporządzenie w sprawie faktur).

Zgodnie z (...) Rozporządzenia w sprawie faktur, faktura dokumentująca (...).

W ocenie Wnioskodawców zarówno dokumenty w formie papierowej wystawiane obecnie (...), jak i dokumenty, które będą drukowane przez drukarkę kasy zintegrowaną z (...), spełniają i będą spełniać przesłanki uznania ich za fakturę, zgodnie z (...) Rozporządzenia w sprawie faktur.

Wnioskodawcy wskazują, że za powyższym stanowiskiem przemawia to, że dokumenty drukowane w opisany sposób:

(i) dokumentują lub będą dokumentować (...),

(ii) zawierają lub będą zawierać wszystkie dane, o których mowa w (...) Rozporządzenia w sprawie faktur tj.: (...).

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawców, dokument w formie papierowej drukowany (...), spełnia wszystkie przesłanki wymienione w (...) Rozporządzenia w sprawie faktur, co oznacza, że zawiera dane wymagane przepisami wydanymi na podstawie ustawy o VAT, a zatem należy uznać go za fakturę.

Ad 3.

Zgodnie z § 52 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1759 dalej: Rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych), w przypadku gdy kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, zawiera drukarkę kasy, może ona nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej albo faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej, jeżeli pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży dane, o których mowa odpowiednio w ust. 2 pkt 3 lit. a-h albo w pkt 4 lit. a-f.

W § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych, mowa o kasach umieszczanych w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

W § 52 ust. 2 pkt 3 lit. a-h Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych wskazano, że kasa nie wystawia paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej oraz pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży następujące dane:

a)

numer unikatowy,

b)

numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika,

c)

datę sprzedaży,

d)

numer kolejny paragonu,

e)

łączną wartość sprzedaży brutto,

f)

łączną wysokość podatku należnego,

g)

typ formy płatności,

h)

nazwę formy płatności.

Natomiast, zgodnie z § 52 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych kasa umieszczona w urządzeniu do automatycznej sprzedaży towarów i usług, nie wystawia faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej oraz pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży następujące dane:

a)

numer unikatowy,

b)

numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika,

c)

datę wystawienia faktury,

d)

numer kolejny dokumentu,

e)

łączną wartość sprzedaży brutto,

f)

łączną wysokość podatku należnego.

Zatem, zakres danych, który powinien zostać wyświetlony na wyświetlaczu (...) zależy od rodzaju dokumentu, który zostałby wystawiony, gdyby transakcja została udokumentowana w formie papierowej.

Zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawców, wyrażonym w uzasadnieniu odnośnie do pytania 1 i 2, dokument wystawiany (...) stanowi/będzie stanowił fakturę, o której mowa w (...) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur. Uznanie tego dokumentu za fakturę oznacza i będzie oznaczać, że zastosowanie do niego powinny znaleźć odpowiednie regulacje dotyczące faktur.

Biorąc więc pod uwagę fakt, że w zaistniałym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym, dokument w formie papierowej zawsze będzie stanowił fakturę, niezależnie od tego, czy zostanie wystawiony na rzecz podatnika, czy też osoby niebędącej podatnikiem, zdaniem Wnioskodawców, zastosowanie powinien znaleźć katalog właściwy dla faktury.

W konsekwencji w sytuacji, gdy (...) nie zażąda wystawienia dokumentu w formie papierowej i (...) zostanie udokumentowany poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży (...), na wyświetlaczu powinny zostać wyświetlone dane, o których mowa w § 52 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących.

Ad 4.

Zasady prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (tekst jedn.: Dz. U. Dz. U. z 2021 r. poz. 1625 dalej: Rozporządzenie w sprawie kas).

Zgodnie z § 7 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie kas, podatnicy, ze względu na przeznaczenie do prowadzenia ewidencji danego rodzaju sprzedaży lub w dany sposób, używają następujących kas:

1)

kasy ogólne - przeznaczone do prowadzenia ewidencji w sposób niewymagający stosowania specjalnych funkcji i rozwiązań konstrukcyjnych;

2)

kasy o zastosowaniu specjalnym - których konstrukcja i program pracy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i spełniają szczególne wymagania techniczne (kryteria i warunki techniczne) dla kas związane ze szczególnymi formami obrotu lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy:

a)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,

b)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży leków, z funkcją rozliczania recept refundowanych,

c)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego,

d)

rozliczające więcej niż jedną transakcję równocześnie,

e)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży towarów i usług w wolnych obszarach celnych lub składach celnych,

f)

umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

Przepis o analogicznym brzmieniu znajduje się również w § 5 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych.

Zgodnie z § 5 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych, kasy, ze względu na przeznaczenie do prowadzenia ewidencji danego rodzaju sprzedaży lub w dany sposób, dzieli się na następujące kategorie:

1)

kasy ogólne - kasy przeznaczone do prowadzenia ewidencji w sposób niewymagający stosowania specjalnych funkcji i rozwiązań konstrukcyjnych;

2)

kasy o zastosowaniu specjalnym - kasy, których konstrukcja i program pracy kasy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i odpowiadają szczególnym wymaganiom technicznym określonym w rozporządzeniu, związanym ze szczególnymi formami prowadzenia ewidencji sprzedaży lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy:

a)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami lub pojazdami samochodowymi innymi niż taksówki,

b)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży leków, z funkcją rozliczania recept refundowanych,

c)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego, zwane dalej "kasami biletowymi",

d)

rozliczające więcej niż jedną transakcję równocześnie,

e)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży towarów i usług w wolnych obszarach celnych lub składach celnych,

f)

umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

Planowany i przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego sposób usprawnienia procesu (...) zakłada wykorzystanie (...) wyposażonego w kasę rejestrującą, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 lit. f Rozporządzenia w sprawie kas oraz § 5 ust. 1 lit. f Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych, tj. umieszczaną w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

Dla takich kas rejestrujących (umieszczonych w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług) zarówno przepisy Rozporządzenia w sprawie kas jak i Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych przewidują:

(i) możliwość rezygnacji z obowiązku posiadania drukarki kasy lub

(ii) w przypadku gdy kasa zawiera drukarkę kasy - możliwość rezygnacji z obowiązku

wystawiania m.in. paragonów fiskalnych i faktur w postaci papierowej, pod warunkiem

zapewnienia nabywcy możliwości zapoznania się z danymi o sprzedaży.

(...) będzie wyposażony w drukarkę kasy, a więc Wnioskodawcy nie skorzystają z możliwości rezygnacji z obowiązku posiadania tego urządzenia.

W tym kontekście należy wskazać, że w myśl § 12 ust. 2 Rozporządzenia w sprawie kas, w przypadku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 lit. f, gdy kasa zawiera drukarkę kasy, podatnik może nie wystawiać paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej, jeżeli zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie zgodnie z przepisami o wymaganiach technicznych (kryteriach i warunkach technicznych) dla kas.

Natomiast zgodnie z § 52 ust. 3 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych, w przypadku gdy kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, zawiera drukarkę kasy, może ona nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej albo faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej, jeżeli pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży dane, o których mowa odpowiednio w ust. 2 pkt 3 lit. a-h albo w pkt 4 lit. a-f.

W § 52 ust. 2 pkt 3 lit. a-h Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych wymieniono następujące dane:

a)

numer unikatowy,

b)

numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika,

c)

datę sprzedaży,

d)

numer kolejny paragonu,

e)

łączną wartość sprzedaży brutto,

f)

łączną wysokość podatku należnego,

g)

typ formy płatności,

h)

nazwę formy płatności.

Natomiast, zgodnie z § 52 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych kasa umieszczona w urządzeniu do automatycznej sprzedaży towarów i usług, nie wystawia faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej oraz pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży następujące dane:

a)

numer unikatowy,

b)

numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika,

c)

datę wystawienia faktury,

d)

numer kolejny dokumentu,

e)

łączną wartość sprzedaży brutto,

f)

łączną wysokość podatku należnego.

Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3, z uwagi na fakt, że dokument drukowany przez drukarkę kasy zamieszczoną w (...) zostanie każdorazowo uznany za fakturę, w niniejszym przypadku, zastosowanie znajdzie regulacja § 52 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych.

Po (...) klient zobowiązany jest do (...). (...) będzie wyposażony w drukarkę kasy oraz wyświetlacz, co umożliwiać będzie wydrukowanie dokumentu w formie papierowej lub wyświetlenie danych o sprzedaży. Decyzja o tym, czy transakcja zostanie udokumentowana poprzez wydruk dokumentu, czy poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży należeć będzie do klienta dokonującego płatności. Z chwilą upływu czasu na podjęcie decyzji o wydrukowaniu dokumentu lub w razie podjęcia decyzji o rezygnacji z wydruku dokumentu, wyświetlacz (...) rozpocznie wyświetlanie danych o sprzedaży.

W celu określenia warunków, w jakich (...) będzie mógł podjąć decyzję o wydrukowaniu dokumentu w formie papierowej oraz - w przypadku braku podjęcia takiej decyzji - zapoznać się z danymi o sprzedaży prezentowanymi na wyświetlaczu (...) będzie precyzował czas, w jakim będzie możliwe podjęcie tej decyzji oraz czas, po upływie którego wyświetlone zostaną dane o sprzedaży. (...).

W przypadku, gdy klient zrezygnuje z chęci otrzymania dokumentu drukowanego, (...) rozpocznie wyświetlanie danych o sprzedaży, które będą zawierać m.in.:

1) numer unikatowy,

2) NIP (...),

3)

datę wystawienia faktury,

4)

numer kolejny dokumentu,

5)

łączną wartość sprzedaży brutto,

6)

łączną wysokość podatku należnego, a więc dane wymagane przez § 52 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych.

Powyższe dane będą wyświetlane przez (...).

W świetle powyższego, należy stwierdzić, że w opisanym zdarzeniu przyszłym (...) będzie spełniał wymogi, o których mowa w § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących oraz z § 52 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, a co za tym idzie, w takim przypadku kasa będzie mogła nie wystawiać paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej.

W szczególności, należy wskazać, że sposób, w jaki będzie funkcjonował (...) zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie zgodnie z przepisami o wymaganiach technicznych (kryteriach i warunkach technicznych) dla kas, gdyż dane o sprzedaży będą pokazywane na wyświetlaczu przez co najmniej 30 sekund lub do rozpoczęcia kolejnej sprzedaży. Ponadto, dane, które będą wyświetlane przez (...) będą pokrywać się z danymi wymaganymi przez § 52 ust. 3 w zw. z § 52 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych, tzn. będą obejmować: numer unikatowy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika, datę wystawienia faktury, numer kolejny dokumentu, łączną wartość sprzedaży brutto, łączną wysokość podatku należnego.

W rezultacie, należy uznać, że spełnione będą warunki do rezygnacji z obowiązku drukowania paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych, faktur i faktur anulowanych w postaci papierowej.

Ad 5.

W ocenie Wnioskodawców, Kopia dokumentu w formie elektronicznej przekazana (...) będzie stanowić fakturę elektroniczną. Wnioskodawcy zwracają bowiem uwagę, iż Kopia dokumentu w formie elektronicznej będzie:

* zawierać dane wymagane treścią (...) Rozporządzenia w sprawie faktur dla faktur dokumentujących (...) (vide stanowisko Wnioskodawców do pytania nr 1 i 2 niniejszego wniosku) oraz

* spełniała wymogi dotyczące faktur w formie elektronicznej, określone w art. 2 pkt 32 w związku z art. 106m Ustawy o VAT, tzn. będzie wystawiona oraz przesłana w formacie elektronicznym z zapewnieniem autentyczności pochodzenia, integralności treści oraz jej czytelności (tzn. (...) otrzyma od (...) nieedytowalny, czytelny dokument, zawierający dane tożsame z danymi na dokumencie, który zostałby wydrukowany i przekazany (...) w formie papierowej, gdyby (...) podjął decyzję (...) o pobraniu dokumentu w formie papierowej) oraz

* przesyłana (...) na jego wniosek i za jego zgodą (szczegółowe zasady wnioskowania o wydanie Kopii dokumentów w formie elektronicznej będą określone w (...)). Zgodnie z art. 106n ust. 1 Ustawy o VAT stosowanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury. Stąd, faktury elektroniczne (w formie Kopii dokumentów w formie elektronicznej) będą wystawiane z zachowaniem warunku uzyskania akceptacji ich odbiorcy.

Ponadto, zdaniem Wnioskodawców w sytuacji, w której (...) nie skorzysta z możliwości wystawienia dokumentu w postaci papierowej na etapie (...), pokazanie danych o sprzedaży (zgodnie z przepisami wskazanymi w treści niniejszego wniosku) nie stanowi (...) doręczenia faktury w formie elektronicznej. Zdaniem Wnioskodawców, wygenerowanie i wyświetlenie danych o sprzedaży na wyświetlaczu kasy fiskalnej nie może być utożsamiane z doręczeniem faktury elektronicznej (...) - z uwagi na brak możliwości posługiwania się przez (...) danymi, które zostały mu jedynie wyświetlone i nie były udostępnione w innej formie. Powyższe wnioski poprzeć można m.in. brzmieniem przepisów, przykładowo zgodnie z art. 2 pkt 32 ustawy o VAT - "poprzez fakturę elektroniczną rozumie fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym" (...). Dane o sprzedaży zostały (...) jedynie wyświetlone (...), ale nie zostały mu doręczone w żadnej formie, w tym elektronicznie (tzn. nabywca zapoznał się z treścią danych wyświetlonych w formie elektronicznej, lecz nie otrzymał dokumentu w żadnej postaci). Dopiero otrzymanie Kopii dokumentu w formie elektronicznej wypełnia powyższy warunek otrzymania faktury.

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, zgodnie z którym o wprowadzeniu faktury do obrotu można mówić tylko w sytuacji, w której dany dokument został dostarczony do odbiorcy/nabywcy, np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 23 maja 2018 r. sygn. I SA/Op 71/18, w której stwierdzono: "Jeśli chodzi o zagadnienie wprowadzenia faktur do obrotu, w orzecznictwie wskazuje się, że w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przez «wystawienie» faktury ustawodawca rozumiał jej «doręczenie». Zatem pojęcia «wprowadzenie do obrotu» nie można rozumieć inaczej, jak tylko przez fakt ich doręczenia kontrahentowi (por. wyrok NSA z dnia 16 lutego 2005 r., w sprawie o sygn. akt FSK 1559/04, a także wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 czerwca 2004 r., w sprawie o sygn. akt III SA 238/03 oraz w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 3463/08)".

Skoro zatem (...) nie było możliwe doręczenie (...) odpowiedniego dokumentu, zdaniem Wnioskodawców, możliwe i dopuszczalne być powinno na gruncie przepisów o VAT późniejsze doręczenie Kopii dokumentu w formie elektronicznej (...) (na jego wniosek). W efekcie, w ocenie Wnioskodawców, będzie to stanowiło doręczenie (...) dokumentu stanowiącego fakturę (dokument ten będzie odzwierciedlał zaewidencjonowane wcześniej dane (...), a całościowo będzie zawierał dane tożsame z danymi, które zawierałby dokument w formie papierowej, który zostałby wystawiony gdyby (...) zdecydował się na jego wydruk).

Dodatkowo, zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, potwierdzonej paragonem fiskalnym, fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. W ocenie Wnioskodawców, powyższy przepis nie znajdzie zastosowania w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku z uwagi na brak wymogu ujmowania NIP nabywcy na fakturach dokumentujących (...), określony w (...) Rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur). Skoro bowiem dokument w formie papierowej, dokumentujący (...), nie zawiera NIP nabywcy (nie ma takiego wymogu), to Kopia dokumentu w formie elektronicznej (stanowiąca fakturę VAT) również nie musi zawierać NIP nabywcy. Powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 20 grudnia 2022 r. sygn. I SA/Gd 1109/22, w którym organ stwierdził " (...) Rację ma bowiem Dyrektor KIS stwierdzając, że Spółka jest i będzie uprawniona do wystawiania na żądanie klienta faktury do paragonu fiskalnego niezawierającego NIP, jednakże faktura taka nie może/nie będzie mogła zawierać NIP nabywcy".

Na marginesie, Wnioskodawcy nadmieniają, iż celem wprowadzenia art. 106b ust. 5 ustawy o VAT była eliminacja oszustw podatkowych, polegających na uzyskiwaniu faktur VAT na podstawie paragonów bez NIP nabywcy przez podmioty niebędące nabywcą danego świadczenia. Natomiast w omawianej sprawie warunkiem wystawienia faktury elektronicznej na wniosek (...) będzie odpowiednia identyfikacja (...) oraz jego powiązanie z właściwymi danymi. Stąd, niezależnie od zamieszczenia NIP nabywcy, procedury wystawienia Kopii dokumentów w formie elektronicznej będą ukierunkowane na ich wystawienie wyłącznie na rzecz właściwych (...).

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawców, Kopia dokumentu w formie elektronicznej będzie stanowiła fakturę VAT, jeżeli (...) nie zostanie wystawiony dokument w formie papierowej (tzn. nastąpi jedynie pokazanie danych o sprzedaży (...)), lecz (...) zwróci się do (...) z prośbą o (...) dokumentem pozwalającym na jego rozliczenie podatkowe (...) (w tym rozliczenie podatku VAT).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".

Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ustawy:

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Według art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze - rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.

Na podstawie art. 2 pkt 32 ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o fakturze elektronicznej rozumie się przez to fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.

Wskazany wyżej przepis art. 111 ust. 1 ustawy, określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Jeżeli nabywcą danej usługi jest podmiot inny niż wymieniony w art. 111 ust. 1, to taka sprzedaż w ogóle nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania jej przy użyciu kasy rejestrującej.

W myśl art. 111 ust. 1b ustawy:

W ewidencji, o której mowa w ust. 1, wykazuje się dane o sprzedaży, zawarte w dokumentach wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących, w tym określające przedmiot opodatkowania, wysokość podstawy opodatkowania i podatku należnego oraz dane służące identyfikacji poszczególnych sprzedaży, w tym numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej.

W myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy:

Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani: wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:

a)

w postaci papierowej lub

b)

za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony w tym przy użyciu systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pośredniczącego przy wydawaniu paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej nabywcy, bez konieczności podawania jego danych osobowych.

Z powyższych przepisów wynika, że ustawodawca dopuścił możliwość wystawienia w postaci elektronicznej paragonu i przesłania go nabywcy w sposób z nim uzgodniony, po uprzednim uzyskaniu zgody nabywcy oraz uzgodnieniu sposobu przesłania tego paragonu.

Natomiast zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 8 ustawy:

Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawiać przy zastosowaniu kas rejestrujących dokumenty inne niż określone

w pkt 1 dotyczące sprzedaży lub pracy tych kas.

Zasady prowadzenia ewidencji sprzedaży i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia

29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1625 z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie kas".

Stosownie do § 2 pkt 1 lit. a rozporządzenia w sprawie kas:

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o dokumencie fiskalnym - rozumie się przez to wystawiany przy użyciu kasy, zawierający w szczególności logo fiskalne i numer unikatowy w przypadku kas on-line - paragon fiskalny, paragon fiskalny anulowany, fakturę, fakturę anulowaną i raport fiskalny.

Na podstawie § 2 pkt 16 rozporządzenia w sprawie kas:

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o paragonie fiskalnym albo fakturze - rozumie się przez to dokument fiskalny wystawiany przy użyciu kasy dla nabywcy, potwierdzający dokonanie sprzedaży.

Z przepisu § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas wynika, że:

Podatnicy prowadzą ewidencję każdej czynności sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej od podatku, przy użyciu kas, które zostały nabyte w okresie obowiązywania potwierdzenia, że kasa spełnia funkcje wymienione odpowiednio w art. 111 ust. 6a lub w art. 145a ust. 2 ustawy oraz wymagania techniczne (kryteria i warunki techniczne) dla kas, wyłącznie w trybie fiskalnym pracy tej kasy, po dokonaniu jej fiskalizacji.

Wskazać w tym miejscu należy, że stosownie do § 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 rozporządzenia w sprawie kas:

Podatnicy, prowadząc ewidencję:

1)

wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności, z zastrzeżeniem § 12; zamiast paragonu fiskalnego podatnicy mogą wystawić fakturę przy użyciu kasy i wydać ją nabywcy;

2)

w przypadku otrzymania przed dokonaniem sprzedaży całości albo części należności (zapłaty):

a)

w gotówce - wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny z chwilą jej otrzymania,

b)

za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem - wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny niezwłocznie po jej uznaniu na rachunku podatnika, nie później niż z końcem miesiąca, w którym została uznana na rachunku podatnika, a jeżeli przed końcem tego miesiąca dokonano sprzedaży, nie później niż z chwilą jej dokonania.

Stosownie natomiast do brzmienia § 12 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia w sprawie kas:

W przypadku prowadzenia przez podatnika ewidencji przy użyciu kasy, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 lit. f, gdy kasa nie zawiera drukarki kasy, podatnik nie wystawia paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej oraz zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie zgodnie z przepisami o wymaganiach technicznych dla kas.

Zgodnie z § 19 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas:

Podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kasy on-line, wystawiają paragony fiskalne i paragony fiskalne anulowane w postaci papierowej i w postaci elektronicznej, z zastrzeżeniem § 12 i § 19a.

W myśl § 19a rozporządzenia w sprawie kas:

Podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kas on-line, mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej.

Na podstawie § 25 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas:

W przypadku prowadzenia przez podatnika ewidencji przy użyciu kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii paragon fiskalny zawiera co najmniej:

1)

imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika;

2)

numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika;

3)

numer kolejny wydruku;

4)

datę oraz godzinę i minutę sprzedaży;

5)

oznaczenie "PARAGON FISKALNY";

6)

nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację;

7)

cenę jednostkową towaru lub usługi;

8)

ilość i wartość sumaryczną sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku;

9)

wartość opustów, obniżek lub narzutów, o ile występują;

10)

wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku według poszczególnych stawek podatku z oznaczeniem literowym po uwzględnieniu opustów, obniżek lub narzutów;

11)

wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z oznaczeniem literowym;

12)

łączną wysokość podatku;

13)

łączną wartość sprzedaży brutto;

14)

oznaczenie waluty, w której jest zapisywana sprzedaż, przynajmniej przy łącznej wartości sprzedaży brutto;

15)

kolejny numer paragonu fiskalnego;

16)

numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym;

17)

numer identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy - na żądanie nabywcy;

18)

logo fiskalne i numer unikatowy.

Pojęcie "kasa fiskalna on-line" zdefiniowane zostało w § 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie kas.

Zgodnie z tym przepisem:

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o kasie on-line - rozumie się przez to kasę, o której mowa w art. 111 ust. 6a ustawy.

Zgodnie z art. 111 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług:

Kasa rejestrująca musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3. Pamięć fiskalna kasy rejestrującej musi posiadać numer unikatowy nadawany w drodze czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

W myśl art. 111a ust. 3 ustawy:

Kasy rejestrujące łączą się z Centralnym Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej w sposób, który zapewnia:

1)

przesyłanie danych z kas rejestrujących do Centralnego Repozytorium Kas w sposób bezpośredni, ciągły, zautomatyzowany lub na żądanie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej;

2)

przesyłanie poleceń z Centralnego Repozytorium Kas do kas rejestrujących, dotyczących pracy kas, i ich odbiór przez te kasy:

a)

związanych z fiskalizacją kasy rejestrującej,

b)

obejmujących określenie:

)

sposobu i zakresu przesyłania danych z tej kasy,

)

sposobu pracy kasy rejestrującej,

c)

zapewniających prawidłowość pracy kasy rejestrującej.

Stosownie do art. 111b ust. 1-2 ustawy:

1. Ewidencja sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1, w odniesieniu do określonych grup podatników lub rodzajów czynności może być prowadzona przy użyciu kas rejestrujących mających postać oprogramowania, spełniających wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie ust. 3 pkt 2.

2. Do kas rejestrujących, o których mowa w ust. 1, przepisy art. 111 i art. 111a stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 111b ust. 3 ustawy:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia:

1)

grupy podatników lub rodzaje czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących, o których mowa w ust. 1,

2)

wymagania techniczne dla kas rejestrujących, o których mowa w ust. 1, oraz sposób ich używania, w tym sposób prowadzenia ewidencji sprzedaży przy ich użyciu, sposób zakończenia ich używania w przypadku zakończenia działalności gospodarczej lub pracy tych kas oraz sposób wystawiania dokumentów z kas rejestrujących i szczególne przypadki wydawania nabywcy dowodu sprzedaży

- uwzględniając potrzebę przeciwdziałania nieewidencjonowaniu lub nieprawidłowemu prowadzeniu ewidencji sprzedaży przez podatników oraz zabezpieczenia zaewidencjonowanych danych, a także bezpiecznego przesyłania tych danych między kasą a Centralnym Repozytorium Kas, konieczność zapewnienia nabywcy prawa do otrzymania dowodu nabycia towarów i usług z uwidocznioną kwotą podatku oraz możliwość sprawdzenia przez niego prawidłowości zaewidencjonowania sprzedaży i wystawiania dowodu potwierdzającego jej dokonanie oraz optymalne dla danego rodzaju sprzedaży rozwiązania techniczne dla tych kas.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1)

sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2)

wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3)

wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4)

otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)

wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)

czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)

dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Przepis art. 106e wymienia katalog elementów, które powinna zawierać faktura.

Zgodnie z art. 106o ustawy:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e Ustawy o VAT, oraz zakres tych danych, uwzględniając:

1.

konieczność zapewnienia odpowiedniego dokumentowania dostawy towarów lub świadczenia usług i identyfikacji czynności dokonanych przez niektóre kategorie podatników;

2.

niską wartość transakcji lub specyfikę niektórych rodzajów działalności związaną z liczbą lub rodzajem wykonywanych czynności.

Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2021 r. poz. 1979) w § 3 pkt 1-5 określił przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy. Wyjaśnić należy, że dokumenty wymienione w tym przepisie można traktować na równi z fakturami tylko wtedy, gdy zawierają wszystkie wymagane elementy.

Zgodnie z (...) rozporządzenia Minister Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur:

(...)

Wyjaśnić należy, że dokumenty wymienione w tym przepisie można traktować na równi z fakturami tylko wtedy, gdy zawierają wszystkie wymagane elementy.

Jeżeli zatem otrzymywany (...) dokument zawiera dane określone w przytoczonych powyżej przepisach to jest on fakturą w rozumieniu ustawy i stosują się do niego wszystkie regulacje odnośnie przechowywania faktur oraz odliczenia wykazanego w nim podatku naliczonego. Natomiast jeżeli dokument nie zawiera ww. danych, to nie może zostać uznany za fakturę i nie znajdują do niego zastosowania regulacje dotyczące przechowywania faktur zawarte w ustawie.

Podatnicy prowadzący sprzedaż przy zastosowaniu (...) są bowiem zobowiązani stosować kasy o zastosowaniu specjalnym.

Jak stanowi przepis § 7 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia w sprawie kas:

Podatnicy, ze względu na przeznaczenie do prowadzenia ewidencji danego rodzaju sprzedaży lub w dany sposób, używają (...) kasy o zastosowaniu specjalnym - których konstrukcja i program pracy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i spełniają szczególne wymagania techniczne (kryteria i warunki techniczne) dla kas związane ze szczególnymi formami obrotu lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy (...) umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

Stosownie - do powołanego wcześniej - brzmienia § 12 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia w sprawie kas:

W przypadku prowadzenia przez podatnika ewidencji przy użyciu kasy, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 lit. f, gdy kasa nie zawiera drukarki kasy, podatnik nie wystawia paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej oraz zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie zgodnie z przepisami o wymaganiach technicznych dla kas.

W myśl § 12 ust. 2 ww. rozporządzenia w sprawie kas:

W przypadku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 lit. f, gdy kasa zawiera drukarkę kasy, podatnik może nie wystawiać paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej, jeżeli zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie zgodnie z przepisami o wymaganiach technicznych (kryteriach i warunkach technicznych) dla kas.

Zatem podatnik - w zależności od tego, czy kasa nie zawiera czy zawiera drukarkę kasy - nie wystawia lub może nie wystawiać paragonu fiskalnego z tytułu sprzedaży dokonanej za pośrednictwem automatu, przy zapewnieniu nabywcy możliwości zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie zgodnie z przepisami o wymaganiach technicznych dla kas rejestrujących.

Przyjmując, że (...) jest obsługiwanym przez (...) urządzeniem do automatycznej sprzedaży usług, które w systemie bezobsługowym przyjmuje należność (w formie bezgotówkowej) z tytułu świadczenia usług, należy mieć na uwadze przepis § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 1759 z późn. zm.) dalej jako "rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących":

Kasy, ze względu na przeznaczenie do prowadzenia ewidencji danego rodzaju sprzedaży lub w dany sposób, dzieli się na następujące kategorie:

1)

kasy ogólne - kasy przeznaczone do prowadzenia ewidencji w sposób niewymagający stosowania specjalnych funkcji i rozwiązań konstrukcyjnych;

2)

kasy o zastosowaniu specjalnym - kasy, których konstrukcja i program pracy kasy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i odpowiadają szczególnym wymaganiom technicznym określonym w rozporządzeniu, związanym ze szczególnymi formami prowadzenia ewidencji sprzedaży lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności (...) obejmujące kasy umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

W związku z powyższym przepisem, kasy o zastosowaniu specjalnym obejmują m.in. kasy umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

Zgodnie natomiast z § 7 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących:

W przypadku szczególnego rodzaju sprzedaży lub szczególnego sposobu prowadzenia ewidencji, dla którego jest wymagane prowadzenie ewidencji przy użyciu kas o zastosowaniu specjalnym, podatnicy są obowiązani używać tych kas.

W myśl § 52 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących:

W przypadku gdy kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, nie zawiera drukarki kasy:

1)

program pracy kasy nie steruje wydrukiem dokumentów wystawianych przy użyciu kasy;

2)

kasa nie drukuje danych zapisanych w pamięci fiskalnej i w pamięci chronionej;

3)

kasa nie wystawia paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej oraz pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży następujące dane:

a)

numer unikatowy,

b)

numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika,

c)

datę sprzedaży,

d)

numer kolejny paragonu,

e)

łączną wartość sprzedaży brutto,

f)

łączną wysokość podatku należnego,

g)

typ formy płatności,

h)

nazwę formy płatności.

Natomiast stosownie do § 52 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących:

W przypadku, gdy kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, zawiera drukarkę kasy, może ona nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej albo faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej, jeżeli pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży dane, o których mowa odpowiednio w ust. 2 pkt 3 lit. a-h albo w pkt 4 lit. a-f.

Zgodnie natomiast z § 52 ust. 4 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących:

Kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, posiada co najmniej jeden wyświetlacz, który ma zapewniać nabywcy odczyt pokazywanych danych o sprzedaży.

Należy zwrócić uwagę również na § 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 8 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, zgodnie z którymi:

Podatnicy prowadząc ewidencję:

1)

wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności, z zastrzeżeniem § 12; zamiast paragonu fiskalnego podatnicy mogą wystawić fakturę przy użyciu kasy i wydać ją nabywcy (...)

8)

umieszczają wyświetlacz kasy w miejscu umożliwiającym nabywcy odczyt pokazywanych na nim danych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką (...) zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT. (...)

(...).

Za skorzystanie z (...) pobierana jest opłata (...).

(...) zawarły umowę agencyjną ze spółką (...), na podstawie której (...) pełni funkcję operatora i zarządcy (...), jak i świadczy usługi związane z jej eksploatacją i utrzymaniem. (...).

Zgodnie ze specyfiką omawianej sprzedaży (...) dokumenty drukowane przez kasy fiskalne (...) są paragonami fiskalnymi, a zarazem zawierają dane pozwalające na uznanie ich za faktury VAT w rozumieniu przepisów o VAT.

(...).

(...) zostanie wyposażony w kasę fiskalną w formie drukarki fiskalnej i drukarkę kasy.

Zarówno drukarka fiskalna, jak i drukarka kasy są urządzeniami, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących. Drukarka fiskalna jest rodzajem kasy fiskalnej, sterowanej przez interfejs komunikacyjny za pomocą programu aplikacyjnego, która zamiast bazy towarowej zawiera algorytm weryfikujący, rozróżnianą od kasy autonomicznej ze względu na ich odmienne konstrukcje. Z kolei drukarka kasy to urządzenie drukujące wszystkie dokumenty dopuszczone programem pracy kasy do druku przez kasę.

Wnioskodawcy planują, aby (...) zostało udokumentowane na dwa alternatywne sposoby:

1)

poprzez wydruk dokumentu w formie papierowej z drukarki kasy na żądanie klienta (wyrażone poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku) lub

2)

poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży (...) w przypadku, gdy klient nie zażąda wystawienia dokumentu w formie papierowej.

Szczegółowa sekwencja zdarzeń (...) będzie przedstawiała się następująco:

(...).

Powyższy proces dokumentowania transakcji zostanie określony w (...).

Wnioskodawcy przewidują również, że możliwe będą sytuacje, w których (...) nie zostanie udokumentowany drukowanym dokumentem w formie papierowej (...), a następnie (...) zwróci się do (...) z prośbą o przesłanie dokumentu potwierdzającego nabycie usługi (...). Na marginesie, Wnioskodawcy przewidują, iż (...). Zapisanie danych w pamięci kasy pozwoli na wystawienie kopii informacji w formie elektronicznej, zawierającej dane tożsame z danymi, jakie zawierałby dokument w formie papierowej. Kopia dokumentu w formie elektronicznej będzie zawierała w szczególności numer dokumentu oraz datę sprzedaży. Kopie dokumentów w formie elektronicznej będą generowane w sposób zapewniający ich autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność (...).

Tryb, zasady oraz terminy wnioskowania i wydawania Kopii dokumentów w formie elektronicznej (...) będą określone w (...).

Kopie dokumentów w formie elektronicznej będą przesyłane środkami komunikacji elektronicznej (...).

(...).

W pierwszej kolejności Państwa wątpliwości dotyczą kwestii ustalenia, czy w opisanym stanie faktycznym dokument wystawiany (...) stanowi fakturę o której mowa w (...) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur oraz czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dokument (...) wystawiany (...) przy użyciu drukarki kasy zintegrowanej z (...), w przypadku gdy (...) zdecyduje, że chce otrzymać dokument w formie papierowej, będzie stanowić fakturę, o której mowa w (...) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur.

Powtórzyć należy, że zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1)

sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2)

wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3)

wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4)

otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)

wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)

czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)

dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Przepis art. 106e wymienia katalog elementów, które powinna zawierać faktura.

Minister Finansów w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur w § 3 pkt 1-5 określił przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy. Dokumenty wymienione w tym przepisie można traktować na równi z fakturami tylko wtedy, gdy zawierają wszystkie wymagane elementy.

Zgodnie z (...) rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur:

(...)

Wyjaśnić należy, że dokumenty wymienione w tym przepisie można traktować na równi z fakturami tylko wtedy, gdy zawierają wszystkie wymagane elementy.

Jeżeli zatem otrzymywany (...) dokument zawiera dane określone w przytoczonych powyżej przepisach to jest on fakturą w rozumieniu ustawy i stosują się do niego wszystkie regulacje odnośnie przechowywania faktur oraz odliczenia wykazanego w nim podatku naliczonego. Natomiast jeżeli dokument nie zawiera ww. danych, to nie może zostać uznany za fakturę i nie znajdują do niego zastosowania regulacje dotyczące przechowywania faktur zawarte w ustawie.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że drukowane dokumenty:

a)

dokumentują lub będą dokumentować (...),

b)

zawierają lub będą zawierać wszystkie dane, o których mowa w (...) Rozporządzenia w sprawie faktur tj.: (...).

Tym samym, zarówno dokumenty w formie papierowej wystawiane obecnie przez pracownika (...), jak i dokumenty, które będą drukowane przez drukarkę kasy zintegrowaną z (...), spełniają i będą spełniać przesłanki uznania ich za fakturę, zgodnie z (...) Rozporządzenia w sprawie faktur.

W konsekwencji, dokument w formie papierowej drukowany po dokonaniu opłaty (...) przez: pracownika (...) w zaistniałym stanie faktycznym, drukarkę kasy zintegrowaną z (...) w opisanym zdarzeniu przyszłym, spełnia/będzie spełniać wszystkie przesłanki wymienione w (...) Rozporządzenia w sprawie faktur, co oznacza, że zawiera/będzie zawierać dane wymagane przepisami wydanymi na podstawie ustawy, a zatem należy uznać go za fakturę.

W konsekwencji należy stwierdzić, że Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 2 jest prawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą także kwestii ustalenia, czy w opisanym zdarzeniu przyszłym w sytuacji (...) poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży, w przypadku, gdy (...) nie zażąda wystawienia dokumentu w formie papierowej, zakres danych, które powinny zostać wyświetlone określa katalog danych przedstawiony w § 52 ust. 2 pkt 3 czy § 52 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących.

Powtórzyć należy, że zgodnie z § 52 ust. 3 w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących:

W przypadku gdy kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, zawiera drukarkę kasy, może ona nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej albo faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej, jeżeli pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży dane, o których mowa odpowiednio w ust. 2 pkt 3 lit. a-h albo w pkt 4 lit. a-f.

W § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących mowa jest o kasach umieszczanych w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

W § 52 ust. 2 pkt 3 lit. a-h rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących wskazano, że:

W przypadku gdy kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, nie zawiera drukarki kasy, kasa nie wystawia paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej oraz pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży następujące dane:

a)

numer unikatowy,

b)

numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika,

c)

datę sprzedaży,

d)

numer kolejny paragonu,

e)

łączną wartość sprzedaży brutto,

f)

łączną wysokość podatku należnego,

g)

typ formy płatności,

h)

nazwę formy płatności.

Natomiast, zgodnie z § 52 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących:

W przypadku gdy kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, nie zawiera drukarki kasy, kasa nie wystawia faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej oraz pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży następujące dane:

a)

numer unikatowy,

b)

numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika,

c)

datę wystawienia faktury,

d)

numer kolejny dokumentu,

e)

łączną wartość sprzedaży brutto,

f)

łączną wysokość podatku należnego.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że (...) zostanie wyposażony w kasę fiskalną w formie drukarki fiskalnej i drukarkę kasy. Zarówno drukarka fiskalna, jak i drukarka kasy są urządzeniami, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących.

Jak wynika z § 52 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, w przypadku gdy kasa zainstalowana w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług, zawiera drukarkę kasy, może ona nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej albo faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej, pod warunkiem wyświetlania na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży danych, o których mowa odpowiednio w ust. 2 pkt 3 lit. a-h albo w pkt 4 lit. a-f. rozporządzenia.

W § 52 ust. 2 pkt 3 ww. rozporządzenia określono zakres danych jakie powinny pokazać się na wyświetlaczu dla nabywcy w przypadku gdy kasa umieszczona w urządzeniach do automatyczne sprzedaży towarów i usług nie wystawia paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, natomiast w § 52 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia wskazano zakres danych jakie powinny pojawić się na wyświetlaczu w przypadku gdy ww. kasa nie wystawia faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej.

Zakres danych, który powinien zostać wyświetlony na wyświetlaczu (...) zależy zatem od rodzaju dokumentu, który zostałby wystawiony, gdyby transakcja została udokumentowana w formie papierowej.

Jak wskazano wyżej dokument (...) w formie papierowej drukowany przez drukarkę kasy zintegrowaną z (...) (w zdarzeniu przyszłym) będzie zawierał dane, które zostały wymienione w (...) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur, a więc będzie traktowany na równi z fakturą.

W konsekwencji w sytuacji, gdy (...) nie zażąda wystawienia dokumentu w formie papierowej i (...) zostanie udokumentowany poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży (...), na wyświetlaczu powinny zostać wyświetlone dane, o których mowa w § 52 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą także kwestii ustalenia, czy wskazany w opisie zdarzenia przyszłego sposób dokumentowania (...) poprzez wyświetlenie danych o sprzedaży (...) w przypadku, gdy (...) nie zażąda wystawienia dokumentu w formie papierowej, spełnia wymogi, o których mowa w § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących oraz z § 52 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, a co za tym idzie, w takim przypadku uzasadniony będzie brak wystawienia paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej.

Zasady prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących.

Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas:

Podatnicy, ze względu na przeznaczenie do prowadzenia ewidencji danego rodzaju sprzedaży lub w dany sposób, używają następujących kas:

1)

kasy ogólne - przeznaczone do prowadzenia ewidencji w sposób niewymagający stosowania specjalnych funkcji i rozwiązań konstrukcyjnych;

2)

kasy o zastosowaniu specjalnym - których konstrukcja i program pracy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i spełniają szczególne wymagania techniczne (kryteria i warunki techniczne) dla kas związane ze szczególnymi formami obrotu lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy:

a)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,

b)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży leków, z funkcją rozliczania recept refundowanych,

c)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego,

d)

rozliczające więcej niż jedną transakcję równocześnie,

e)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży towarów i usług w wolnych obszarach celnych lub składach celnych,

f)

umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

Przepis o analogicznym brzmieniu znajduje się również w § 5 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych:

Kasy, ze względu na przeznaczenie do prowadzenia ewidencji danego rodzaju sprzedaży lub w dany sposób, dzieli się na następujące kategorie:

1)

kasy ogólne - kasy przeznaczone do prowadzenia ewidencji w sposób niewymagający stosowania specjalnych funkcji i rozwiązań konstrukcyjnych;

2)

kasy o zastosowaniu specjalnym - kasy, których konstrukcja i program pracy kasy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i odpowiadają szczególnym wymaganiom technicznym określonym w rozporządzeniu, związanym ze szczególnymi formami prowadzenia ewidencji sprzedaży lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy:

a)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami lub pojazdami samochodowymi innymi niż taksówki,

b)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży leków, z funkcją rozliczania recept refundowanych,

c)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego, zwane dalej "kasami biletowymi",

d)

rozliczające więcej niż jedną transakcję równocześnie,

e)

przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży towarów i usług w wolnych obszarach celnych lub składach celnych,

f)

umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że (...) wyposażony w kasę rejestrującą, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 lit. f Rozporządzenia w sprawie kas oraz § 5 ust. 1 lit. f Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych, tj. umieszczaną w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

Wskazać należy, że w myśl powołanych przepisów, dla takich kas rejestrujących (umieszczonych w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług) zarówno przepisy Rozporządzenia w sprawie kas jak i Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych przewidują:

* możliwość rezygnacji z obowiązku posiadania drukarki kasy lub

* w przypadku gdy kasa zawiera drukarkę kasy - możliwość rezygnacji z obowiązku wystawiania m.in. paragonów fiskalnych i faktur w postaci papierowej, pod warunkiem zapewnienia nabywcy możliwości zapoznania się z danymi o sprzedaży.

Wskazać należy, że w myśl § 12 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas:

W przypadku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 lit. f, gdy kasa zawiera drukarkę kasy, podatnik może nie wystawiać paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej, jeżeli zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie zgodnie z przepisami o wymaganiach technicznych (kryteriach i warunkach technicznych) dla kas.

Natomiast zgodnie z § 52 ust. 3 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych:

W przypadku gdy kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, zawiera drukarkę kasy, może ona nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej albo faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej, jeżeli pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży dane, o których mowa odpowiednio w ust. 2 pkt 3 lit. a-h albo w pkt 4 lit. a-f.

W § 52 ust. 2 pkt 3 lit. a-h rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych wymieniono następujące dane: numer unikatowy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika, datę sprzedaży, numer kolejny paragonu, łączną wartość sprzedaży brutto, łączną wysokość podatku należnego, typ formy płatności, nazwę formy płatności.

Natomiast, zgodnie z § 52 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych kasa umieszczona w urządzeniu do automatycznej sprzedaży towarów i usług, nie wystawia faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej oraz pokazuje na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży następujące dane: numer unikatowy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika, datę wystawienia faktury, numer kolejny dokumentu, łączną wartość sprzedaży brutto, łączną wysokość podatku należnego.

Jak wskazano w uzasadnianiu do pytania 3 (...) zostanie wyposażony w kasę fiskalną w formie drukarki fiskalnej i drukarkę kasy.

Zarówno § 12 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących jak i § 52 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących przewidują, że w przypadku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy umieszczanej w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług, gdy kasa zawiera drukarkę kasy, podatnik ma możliwość rezygnacji z obowiązku wystawiania m.in. paragonów fiskalnych i faktur w postaci papierowej, pod warunkiem zapewnienia nabywcy możliwości zapoznania się z danymi o sprzedaży.

Z opisu sprawy wynika, że (...).

W celu określenia warunków, w jakich (...) będzie mógł podjąć decyzję o wydrukowaniu dokumentu w formie papierowej oraz - w przypadku braku podjęcia takiej decyzji - zapoznać się z danymi o sprzedaży (...).

W przypadku, gdy klient zrezygnuje z chęci otrzymania dokumentu drukowanego, (...) rozpocznie wyświetlanie danych o sprzedaży, które będą zawierać m.in.:

a) numer unikatowy,

b) NIP (...),

c)

datę wystawienia faktury,

d)

numer kolejny dokumentu,

e)

łączną wartość sprzedaży brutto,

f)

łączną wysokość podatku należnego, a więc dane wymagane przez § 52 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych.

Powyższe dane będą wyświetlane przez 30 sekund lub do momentu rozpoczęcia rozliczania następnej transakcji, (...).

Sposób, w jaki będzie funkcjonował (...) zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie zgodnie z przepisami o wymaganiach technicznych (kryteriach i warunkach technicznych) dla kas, gdyż dane o sprzedaży będą pokazywane na wyświetlaczu przez co najmniej 30 sekund lub do rozpoczęcia kolejnej sprzedaży. Ponadto, dane, które będą wyświetlane przez (...) będą pokrywać się z danymi wymaganymi przez § 52 ust. 3 w zw. z § 52 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych, tzn. będą obejmować: numer unikatowy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika, datę wystawienia faktury, numer kolejny dokumentu, łączną wartość sprzedaży brutto, łączną wysokość podatku należnego.

Tym samym, uznać należy, że spełnione będą warunki do rezygnacji z obowiązku drukowania paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych, faktur i faktur anulowanych w postaci papierowej.

W świetle powyższego, należy stwierdzić, że (...) będzie spełniał wymogi, o których mowa w § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących oraz z § 52 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, a co za tym idzie, w takim przypadku kasa będzie mogła nie wystawiać paragonu fiskalnego, paragonu fiskalnego anulowanego, faktury i faktury anulowanej w postaci papierowej.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 jest prawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą także kwestii ustalenia, czy Kopia dokumentu w formie elektronicznej będzie stanowiła fakturę VAT, jeżeli (...) nie zostanie wystawiony dokument w formie papierowej (tzn. nastąpi wyświetlenie danych o sprzedaży (...)) oraz (...) zwróci się do (...) z prośbą o (...) pozwalającym na jego rozliczenie podatkowe (...) (w tym rozliczenie podatku VAT).

Mając na uwadze powyższe przepisy wskazać należy, że przez fakturę rozumie się nie tylko dokument w formie papierowej, ale także w formie elektronicznej, który może być wystawiony i otrzymany w dowolnym formacie elektronicznym, pamiętając o tym, aby zawierał elementy wymagane przepisami ustawy.

W omawianej sytuacji, Kopia dokumentu w formie elektronicznej będzie:

* zawierać dane wymagane treścią (...) Rozporządzenia w sprawie faktur dla faktur dokumentujących (...),

* spełniała wymogi dotyczące faktur w formie elektronicznej, określone w art. 2 pkt 32 w związku z art. 106m ustawy, tzn. będzie wystawiona oraz przesłana w formacie elektronicznym z zapewnieniem autentyczności pochodzenia, integralności treści oraz jej czytelności (...),

* przesyłana (...) na jego wniosek i za jego zgodą (szczegółowe zasady wnioskowania o wydanie Kopii dokumentów w formie elektronicznej będą określone w (...)).

Stosownie do art. 106m ust. 1 ustawy:

Podatnik określa sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury.

W oparciu o art. 106m ust. 2 ustawy:

Przez autentyczność pochodzenia faktury rozumie się pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury.

Na mocy art. 106m ust. 3 ustawy:

Przez integralność treści faktury rozumie się, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna zawierać faktura.

Według z art. 106m ust. 4 ustawy:

Autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność faktury można zapewnić za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą, a dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Ponadto, zgodnie z art. 106n ust. 1 ustawy:

Stosowanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury.

Faktury elektroniczne (w formie Kopii dokumentów w formie elektronicznej) będą wystawiane z zachowaniem warunku uzyskania akceptacji ich odbiorcy.

Jak wynika z zajętego stanowiska w zakresie pytania 1 i 2, dokument wystawiony (...) przy użyciu kasy zintegrowanej z (...) będzie traktowany na równi z fakturą (będzie zawierał dane wskazane (...) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur).

Kopie dokumentów w formie elektronicznej będą wysyłane wyłącznie na wniosek (...). Tryb, zasady oraz terminy wnioskowania i wydawania Kopii dokumentów w formie elektronicznej (...) będą określone w (...).

Co istotne wystawiona kopia dokumentu w formie elektronicznej zawierać będzie dane tożsame z danymi, jakie zawierałby dokument w formie papierowej (faktura), który zostałby wystawiony gdyby (...) zdecydował się na jego wydruk. Kopie te będą generowane w sposób zapewniający ich autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność (tzn. będą w formie nieedytowalnego pliku elektronicznego). Ponadto będą przysłane (...) środkami komunikacji elektronicznej (...).

Przedstawiony opis sprawy potwierdza spełnienie wymogów dotyczących faktur elektronicznych, określonych w art. 2 pkt 32 ustawy (tj. faktura zostanie wystawiona w formie elektronicznej i otrzymana w formacie elektronicznym) oraz w art. 106m ww. ustawy (tj. zostanie zapewniona autentyczność pochodzenia, integralności treści oraz czytelności faktury). Ponadto faktury te będą wystawione z zachowaniem warunku uzyskania akceptacji odbiorcy - zgodnie z art. 106n ust. 1 ustawy o VAT (tj. zostaną wystawione na wniosek określony w (...) i za zgodą (...)).

Ponadto należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawców, że w sytuacji, w której (...) nie skorzysta z możliwości wystawienia dokumentu w postaci papierowej (...), pokazanie danych o sprzedaży nie stanowi (...) doręczenia faktury w formie elektronicznej. Dane o sprzedaży zostały (...) jedynie wyświetlone (...), ale nie zostały mu doręczone w żadnej formie, w tym elektronicznej (tzn. nabywca zapoznał się z treścią danych wyświetlonych w formie elektronicznej, lecz nie otrzymał dokumentu w żadnej postaci). Dopiero otrzymanie kopii dokumentu w formie elektronicznej wypełnia powyższy warunek otrzymania faktury.

W sprawie nie znajduje również zastosowania ograniczenie w zakresie wystawiana faktur określone w art. 106b ust. 5 ustawy odnoszący się do sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym, gdyż zarówno dokument wystawiony (...) przy użyciu kasy zintegrowanej z (...), jak i kopia tego dokumentu wystawiona na podstawie danych zapisanych w pamięci kasy jest fakturą (zgodnie z (...) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur), pomimo że nie zawiera NIP nabywcy.

Reasumując, Kopia dokumentu w formie elektronicznej będzie stanowiła fakturę VAT, jeżeli (...) nie zostanie wystawiony dokument w formie papierowej (tzn. nastąpi wyświetlenie danych o sprzedaży (...)) oraz (...) zwróci się do (...) z prośbą o (...) pozwalającym na jego rozliczenie podatkowe przez (...).

Wobec powyższego należy stwierdzić, że Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 5 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;

- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Zatem, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(...) (Zainteresowany będący stroną postępowania - art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl