0112-KDIL3.4012.1.2020.1.JK - Prawo do odliczenia VAT przez spółkę z tytułu usług promocji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL3.4012.1.2020.1.JK Prawo do odliczenia VAT przez spółkę z tytułu usług promocji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2019 r. (data wpływu 3 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Kontrahenta dokumentujących świadczenie usług na rzecz Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Kontrahenta dokumentujących świadczenie usług na rzecz Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

1. Uwagi ogólne/wstęp

Wnioskodawca (lub Spółka) jest producentem, generalnym importerem i dystrybutorem napojów alkoholowych znanych marek (należących do Spółki lub spółek z grupy) na terytorium Polski. Transakcje realizowane przez Spółkę w ramach ww. działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT) i generalnie są opodatkowane VAT według właściwych stawek (głównie podstawowej). W związku z powyższym Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Towary znajdujące się w ofercie Spółki, o których mowa powyżej i których dotyczy wniosek (dalej: "Produkty"), są przez nią dystrybuowane na rynku polskim między innymi w ramach następującego schematu (i tylko tego schematu wniosek o interpretację dotyczy):

1. Wnioskodawca sprzedaje Produkty do dystrybutorów, z którymi ma zawarte umowy dystrybucyjne dotyczące Produktów (dalej: Dystrybutorzy), a następnie

2. Dystrybutorzy sprzedają Produkty do podmiotów prowadzących punkty sprzedaży detalicznej (dalej: "Detaliści"), którzy sprzedają je z kolei finalnym konsumentom.

W praktyce mogą również występować sytuacje, w których w łańcuchu dystrybucji danego Produktu/Produktów uczestniczy więcej niż jeden Dystrybutor.

Dystrybutorzy oraz Detaliści także są/będą podatnikami VAT, zarejestrowanymi jako VAT czynni.

Sprzedaż Produktów przez Spółkę w każdym przypadku stanowi dostawę towarów, która jest opodatkowana według właściwej stawki VAT i dokumentowana za pomocą faktur wystawianych na Dystrybutorów, z wykazaną kwotą VAT. Z kolei Dystrybutorzy będący czynnymi podatnikami VAT - z tytułu odsprzedaży Produktów - wystawiają faktury na rzecz Detalistów (lub, ewentualnie, na rzecz kolejnych Dystrybutorów - w przypadku więcej niż jednego Dystrybutora uczestniczącego w procesie dystrybucji). Jednocześnie Dystrybutorom oraz odpowiednio, Detalistom (będącym czynnymi podatnikami VAT) przysługuje na zasadach ogólnych prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie Produktów.

W ramach prowadzonej działalności Spółka inicjuje działania o charakterze promocyjnym, których celem jest wsparcie/zintensyfikowanie sprzedaży Produktów i w rezultacie, zwiększenie jej przychodów z tytułu ich sprzedaży, opodatkowanej VAT. Działania te są w szczególności nakierowane na zachęcanie Detalistów do zwiększania/utrzymywania wolumenu sprzedaży (wartościowego lub ilościowego lub asortymentowego) Produktów nabywanych od Dystrybutorów.

2. Opis promocji - założenia

Jednym z działań promocyjnych nakierowanych na wsparcie sprzedaży Produktów mają być akcje promocyjne organizowane na niżej opisanych zasadach, w ramach których Spółka będzie wypłacała na rzecz Detalistów określone kwoty (dalej: "Promocje"). Kwoty te będą przekazywane Detalistom, a więc podmiotom, z którymi Wnioskodawcy nie łączą umowy na dostawy Produktów, tytułem bonusów/premii pieniężnych/rabatów (dalej łącznie: "Premie pieniężne").

Zgodnie z przyjętymi założeniami biznesowymi dotyczącymi Promocji, w ich obsługę oraz wypłatę Premii pieniężnych nie będą zaangażowani Dystrybutorzy. W rezultacie, rozliczenia z tego tytułu nie będą w jakikolwiek sposób wpływały na cenę Produktów sprzedanych przez Wnioskodawcę na rzecz Dystrybutorów.

Z uwagi na powyższe oraz (i) dużą ilość Detalistów, którzy będą mogli przystępować do Promocji, (ii) konieczność zapewnienia prawidłowej i sprawnej obsługi Promocji i wypłat Premii pieniężnych oraz (iii) wymaganą w związku z tym informatyzację (automatyzację) procesów, podjęta została decyzja o nawiązaniu współpracy z podmiotem trzecim - spółką z branży IT - (...) S.A. (dalej: "Usługodawca" lub "Kontrahent"). Współpraca ta będzie się odbywać na podstawie umowy o współpracy (dalej: "Umowa o współpracy"), która połączy Wnioskodawcę z Kontrahentem.

Umowa o współpracy będzie zawarta w celu umożliwienia Spółce korzystanie z kompleksowej usługi mającej ułatwić obsługę organizowanych i przeprowadzanych przez nią Promocji (dalej: "Usługa/usługi"), zapewnianej przez Kontrahenta m.in. przy wykorzystaniu dedykowanego narzędzia informatycznego (dalej: "Platforma"), pozwalającego na dwustronną komunikację i przesyłanie danych pomiędzy fiskalnym i urządzeniami rejestrującymi (jak kasa rejestrująca), a serwerem centralnym. Przy tym Kontrahent jest użytkownikiem Platformy (na zasadzie licencji) - twórcą i właścicielem tego narzędzia jest osoba trzecia; spółka powiązana z Kontrahentem należąca do tej samej co on grupy (dalej odpowiednio: "Osoba trzecia" i "Grupa C.).

Zgodnie z założeniami Umowy o współpracy Kontrahent zobowiąże się w szczególności do:

* wdrożenia/integracji Platformy z systemami informatycznymi Spółki, która umożliwi obsługę Promocji (w tym wypłatę Premii pieniężnych do Detalistów), a następnie utrzymanie (tzw. maintenance);

* zapewnienia - przy wykorzystaniu Platformy - bieżącej obsługi poszczególnych Promocji, w szczególności poprzez (i) obliczanie wysokości Premii pieniężnych należnych poszczególnym Detalistom w ramach danej Promocji oraz (ii) przekazywanie poszczególnym Detalistom środków pieniężnych tytułem Premii pieniężnej.

W zamian za Usługi Kontrahentowi należne będzie od Spółki określone wynagrodzenie, wypłacane na podstawie faktur wystawianych przez Usługodawcę na jej rzecz. Z uwagi na charakter ww. usług (administracyjne, techniczne, IT i pokrewne), są/będą one opodatkowane VAT, według podstawowej stawki.

Co do zasady, wynagrodzenie należne Usługodawcy od Spółki będzie kalkulowane w następujący sposób. Na początku współpracy Usługodawcy będzie przysługiwało od Spółki jednorazowe wynagrodzenie za przeprowadzenie/wykonanie wdrożenia/integracji Platformy z systemami informatycznymi Spółki. Następnie, już po wdrożeniu, Usługodawca będzie otrzymywał od Spółki comiesięczne wynagrodzenie, którego wysokość będzie, co do zasady, uzależniona od etapu/poziomu wykorzystania Platformy oraz obrotu zrealizowanego na Produktach objętych Promocją, wygenerowanego na urządzeniach, które zgłosiły akces do danej Promocji.

Przy tym schemat/-y, według których będzie naliczane i wypłacane wynagrodzenie należne Kontrahentowi w zamian za Usługi, mogą być różne/zmienne w czasie.

Generalnie, Platforma będzie pełnić funkcję środka komunikacji z Detalistami, za pośrednictwem którego:

i. możliwe będzie określenie warunków danej Promocji i ich komunikowanie Detalistom;

ii. Detaliści - jeśli podejmą taką decyzję - będą deklarować (ogólnie) wolę udziału w Promocjach, akceptować warunki poszczególnych Promocji i zgłaszać swój udział/przystąpienie do danej Promocji (oraz określać zakres/ramy tego uczestnictwa, w szczególności poprzez wskazanie punktów sprzedaży biorących udział w Promocji); następnie

iii. będą zbierane dane służące do określenia wysokości Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście w ramach danej Promocji (pochodzące z punktów sprzedaży Detalistów) i na ich podstawie będzie określana wysokość Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście za dany okres rozliczeniowy;

iv. Detaliści będą otrzymywać odpowiednią notę (księgową notę uznaniową) potwierdzającą wypłatę Premii oraz potwierdzać fakt jej otrzymania zgodnie z postanowieniami regulaminu Promocji.

3. Mechanizm Promocji (w tym kalkulacji Premii pieniężnej)

Wdrożenie ww. procesu będzie możliwe z uwagi na ustalenie parametrów Promocji w odniesieniu do danych dotyczących sprzedaży Produktów przez Detalistów. Funkcjonalność Platformy umożliwiać bowiem będzie automatyczną komunikację z urządzeniami rejestrującymi Detalistów, tj. kasami rejestrującymi (fiskalnymi) zainstalowanymi w punktach sprzedaży prowadzonych przez Detalistów (dalej: "Urządzenia"). Dzięki temu, dane dotyczące sprzedaży Produktów przez Detalistów (na podstawie których każdorazowo określana będzie wysokość Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście) będą automatycznie przekazywane na Platformę i agregowane, co z kolei umożliwi automatyczną kalkulację Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście za dany okres rozliczeniowy.

W związku z powyższym określane przez Spółkę - w relacji z Usługodawcą - parametry Promocji będą w szczególności obejmować:

i. nazwę oraz typ promocji,

ii. moment (datę) jej rozpoczęcia oraz zakończenia (dalej: "Okres Promocji"),

iii. rodzaje Produktów (identyfikowane np. za pomocą unikatowego kodu EAN) objętych Promocją,

iv. rekomendowaną maksymalną cenę Produktu objętego Promocją (dalej: "Cena") - sprzedaż przez Detalistę Produktu w Okresie Promocji za cenę nie wyższą (tj. równą lub niższą) od Ceny skutkować będzie uwzględnieniem tej sprzedaży w kalkulacji Premii, v. wysokość Premii pieniężnej, tj. jednostkowo określoną kwotę (per sztuka Produktu), którą może uzyskać Detalista w ramach Promocji.

Przykładowo, ogólny mechanizm Promocji będzie polegać na tym, iż w przypadku sprzedaży przez Detalistę na rzecz klienta końcowego (konsumenta) w Okresie Promocji Produktu X za cenę nie wyższą niż 50 zł, Detaliście należna będzie Premia pieniężna w wysokości 5 zł.

W celu maksymalnego uproszczenia procesu przystępowania i uczestniczenia przez Detalistów w Promocjach, w ramach Usługi zapewniona zostanie możliwość wprowadzania parametrów Promocji, o których mowa powyżej, bezpośrednio na Urządzeniach Detalistów (wszystkich lub tylko wybranych/w ramach danego punktu sprzedaży w przypadku posiadania przez Detalistę większej liczby takich punktów). Przykładowo, jeśli Detalista podejmie decyzję o przystąpieniu do danej Promocji, będzie mógł zaimportować parametry tej Promocji na swoje Urządzenia. Będzie to możliwe poprzez wybranie przez Detalistę odpowiedniej opcji w jego Koncie (vide niżej pkt 3 ppkt 2).

4. Przebieg Promocji

W ramach organizacji/przeprowadzania Promocji będzie można wyróżnić następujące etapy:

1.

mając na uwadze, że rozliczenia w ramach Promocji będą obsługiwane przez Kontrahenta w ramach Usługi przy wykorzystaniu Platformy, udział danego Detalisty w Promocjach będzie uzależniony od uzyskania i posiadania przez niego tzw. statusu użytkownika, tj. podmiotu połączonego z Platformą. Weryfikacja Detalisty, który zgłosi chęć udziału w Promocjach/zostanie użytkownikiem, pod kątem spełniania przezeń warunków technicznych i formalnych, należeć będzie - w ramach ustaleń wynikających z Umowy o współpracy - do Usługodawcy. Po stwierdzeniu, iż Detalista spełnia wspomniane warunki, pozwalające mu (potencjalnie) na udział w Promocjach, Usługodawca nada Detaliście status użytkownika - w tym celu zawrze z nim odpowiednią umowę określającą relacje na linii Usługodawca-Detalista oraz związane z tym uprawnienia obowiązki stron (dalej: "Umowa ramowa"). Umowa ramowa będzie mieć charakter typowo techniczno-administracyjny i nie będzie przewidywać w tym zakresie wynagrodzenia dla którejkolwiek ze stron. Ponadto, Umowie ramowej będzie towarzyszyć umowa zawarta równolegle, przez Detalistę z Osobą trzecią - na dostęp Detalisty do Platformy (dalej: "Umowa łączona");

2.

na podstawie/w następstwie zawarcia Umowy łączonej Urządzenia/-e Detalisty będzie rejestrowane na Platformie i w Usłudze, a dla Detalisty będzie na Platformie tworzone jego indywidualne konto (WebPanel) (dalej: "Konto"). Informacja o dołączeniu Detalisty do Platformy/Usługi będzie udostępniana Wnioskodawcy poprzez wyświetlenie odpowiedniej informacji w interfejsie Platformy przeznaczonym dla Spółki (dalej: "Portal Producenta"). Należy zaznaczyć, że za pośrednictwem Platformy (Konta), w ramach usług świadczonych przez Kontrahenta (takich jak Usługi na rzecz Spółki), Detaliści mogą/będą mogli brać udział w promocjach organizowanych przez inne podmioty (innych producentów, importerów lub dystrybutorów).

Detaliści, którzy nie będą posiadać Urządzeń umożliwiających współpracę z Platformą w ramach Usługi, a którzy będą zainteresowani udziałem w Promocjach, będą zobowiązani do zakupu takiego Urządzenia (kompatybilnego z Platformą). Urządzenia takie będzie w stanie dostarczyć im np. inna spółka z Grupy C.;

3. W celu uruchomienia danej Promocji jej parametry będą definiowane na Portalu Producenta. Równocześnie na Platformie (w ramach Usługi) będzie umieszczany regulamin Promocji oraz ewentualnie inne związane z nią materiały, np. materiały promocyjne. W parametrach Promocji będzie m.in. określana docelowa grupa Detalistów (tj. Detalistów, dla których dana Promocji będzie widoczna na ich Koncie i którzy w związku z tym będą mogli wziąć w niej udział);

4.

od momentu opublikowania Promocji oraz w dowolnym momencie jej trwania Detalista będzie mógł przystąpić do Promocji, wyrażając zgodę poprzez Konto (co wymagać będzie w szczególności potwierdzenia, że Detalista zapoznał się z warunkami Promocji i akceptuje je). Jak zostało wskazane w punkcie 3 powyżej, Detalista będzie mógł również wybrać opcję, aby parametry Promocji zostały automatycznie zaimportowane do jego Urządzeń;

5.

urządzenia cyklicznie będą przesyłać informacje o sprzedaży Produktów objętych Promocjami do tzw. systemu centralnego Platformy, z którego Kontrahent może korzystać w ramach umowy z Osobą trzecią. Dane te (odzwierciedlające dane zarejestrowane na Urządzeniach i uwidocznione w emitowanych przez nie paragonach) będą odpowiednio filtrowane, stanowiąc podstawę do ustalenia Premii pieniężnej należnej za dany okres danemu Detaliście (zgodnie z zasadą: jeden raport dla jednego Detalisty za jeden Okres rozliczeniowy). Dane te będą przygotowywane za ustalone okresy rozliczeniowe (np. tygodniowe, od poniedziałku do niedzieli) (dalej: "Okres rozliczeniowy");

6.

na podstawie danych, o których mowa w punkcie 5. powyżej, Usługodawca będzie przygotowywał notę księgową (obciążeniową) i przesyłał ją do Spółki. Do noty tej dołączany będzie raport, będący zbiorczym zestawieniem raportów, o których mowa w punkcie 5. powyżej (zgodnie z zasadą: jeden raport dla wszystkich Detalistów za jeden Okres rozliczeniowy). Z raportu tego będzie więc wynikać, jaką łącznie kwotę tytułem Premii Wnioskodawca będzie zobowiązany uiścić na rzecz wszystkich Detalistów za dany Okres rozliczeniowy. Kwota wynikająca z tego zbiorczego raportu będzie odpowiadała kwocie wykazanej na nocie obciążeniowej wystawionej przez Kontrahenta;

7.

w oparciu o ww. dokumenty wygenerowane przez Usługodawcę (noty obciążeniowe wraz ze zbiorczym raportem) na jego rachunek bankowy z rachunku bankowego Spółki będą przekazywane środki pieniężne w wysokości wynikającej z ww. not obciążeniowych, z przeznaczeniem na wypłatę Premii pieniężnych dla Detalistów;

8.

usługodawca będzie generował polecenia przelewu, w ramach których Premie pieniężne będą przekazywane finalnie na rachunki bankowe poszczególnych Detalistów. Kwoty Premii pieniężnych będą przekazywane/wypłacane przez Usługodawcę Detalistom w imieniu Spółki;

9.

wypłata Premii pieniężnych na rzecz Detalistów będzie dokumentowana notami księgowym i (uznaniowymi), wystawianymi osobno dla każdego Detalisty przez Kontrahenta, działającego w tym zakresie także w imieniu Spółki (dalej: "Nota dla Detalisty"). Nota dla Detalisty będzie w szczególności zawierać następujące dane/informacje:

i.

datę wystawienia i kolejny numer,

ii. dane Spółki (jako autora/wystawcy dokumentu) oraz Detalisty (jako odbiorcy/adresat dokumentu),

iii. Okres rozliczeniowy, w odniesieniu, do którego Premia pieniężna jest wypłacana (przy czym niniejsza informacja może być oznaczona na Nocie dla Detalisty w różny sposób, w tym poprzez/w polu: "Dotyczy"),

iv. datę wypłaty Premii pieniężnej na rzecz Detalisty (przy czym niniejsza informacja może być oznaczona na Nocie dla Detalisty w różny sposób, w tym - z przyczyn technicznych - w polu: "Data sprzedaży"; w każdym razie Detalista będzie jednak poinformowany, np. w przypisie do samej noty, o takim znaczeniu danego pola w ramach Noty dla Detalisty);

v. kwotę Premii pieniężnej za dany Okres rozliczeniowy, z podziałem na (i) kwotę netto Premii pieniężnej, (ii) kwotę VAT oraz (iii) kwotę brutto Premii pieniężnej. Gdyby Produkty podlegające Promocji były objęte różnymi stawkami VAT, ww. wartości zostałyby wykazane z podziałem na poszczególne stawki. Kwota brutto Premii pieniężnej będzie odpowiadać kwocie przekazanej na rachunek bankowy Detalisty;

vi. adnotację, iż w związku z otrzymaniem Premii pieniężnej na Detaliście ciąży obowiązek odpowiedniego rozliczenia jej kwoty na gruncie VAT, w szczególności dokonania odpowiedniej korekty in minus VAT naliczonego, odliczonego przez Detalistę przy zakupie Produktów. Analogiczna informacja będzie umieszczana w regulaminie dotyczącym Promocji, akceptowanym przez Detalistę przystępującego do danej Promocji (vide etap nr 4 powyżej).

Integralną częścią Noty dla Detalisty będzie załącznik, którym będzie raport wskazany w ramach etapu 5. powyżej, przygotowany dla danego Detalisty. Z załącznika tego będzie więc wynikać, w jaki sposób Premia pieniężna za dany Okres rozliczeniowy została skalkulowana (tj. które transakcje sprzedaży Produktów zrealizowane w Okresie Promocji przez Detalistę i w jakim zakresie zostały uwzględnione przy kalkulacji Premii pieniężnej).

Nota dla Detalisty będzie umieszczana i dostępna dla danego Detalisty na jego Koncie. W ramach dostępnych opcji/funkcjonalności Platformy, każdy z Detalistów będzie mógł zdefiniować domyślne przekazywanie wystawionej na jego rzecz Noty dla Detalisty na wskazany przez niego adres e-mai oraz oznaczyć domyślne potwierdzenie otrzymania ww. noty;

10. Noty dla Detalistów będą przekazywane do Spółki.

Odnosząc się do powyższego, Wnioskodawca wskazał, że z uwagi na przyjętą chronologię, wypłata Premii pieniężnych na rzecz Detalistów będzie miała miejsce przed wystawieniem dokumentujących je Not dla Detalistów. Mając na uwadze, że będzie mogło się zdarzyć, że kwota Premii pieniężnej finalnie nie zostanie skutecznie przekazana/przelana do Detalisty (np. z uwagi na błędnie podany rachunek bankowy Detalisty) i kwota Premii pieniężnej wróci na rachunek Usługodawcy, wówczas Nota dla Detalisty nie zostanie wystawiona. W takim przypadku, co do zasady, Usługodawca powinien zwrócić "niewykorzystaną" kwotę na rzecz Spółki. Niemniej, w celu ograniczenia ilości przelewów realizowanych między Wnioskodawcą i Kontrahentem oraz uproszczenia rozliczeń z tym związanych, Spółka będzie mogła przekazać Usługodawcy zalecenie, aby środki te nie były zwracane, ale zostały uwzględnione/wykorzystane przez Kontrahenta przy wypłacie Premii pieniężnej za kolejny Okres rozliczeniowy - w takim przypadku kwoty przekazane Usługodawcy przez Spółkę na podstawie not obciążeniowej, o której mowa wyżej w punkcie 6. będą mogły być odpowiednio niższe. Przy tym w każdym momencie, bez spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków, Wnioskodawca będzie uprawniony do żądania zwrotu ww. środków, a Kontrahent będzie zobowiązany do niezwłocznego ich przekazania. Powyższe wynikać będzie z faktu, że Usługodawca nie będzie mógł swobodnie dysponować kwotami przekazanymi mu przez Spółkę na wypłatę Premii pieniężnych, tj. wykorzystywać ich w jakimkolwiek innym celu (w tym również wypłaty Premii za inne okresy rozliczeniowe). Do momentu wypłaty Premii pieniężnych Detalistom to Wnioskodawca będzie bowiem pozostawać właścicielem ww. środków.

Końcowo Wnioskodawca podkreślił, że uczestnictwo Detalistów w Promocjach będzie dobrowolne i nie będzie wiązać się z nałożeniem na nich jakichkolwiek zobowiązań innych niż przedstawione powyżej (tj. o charakterze formalnym techniczno-administracyjnymi), w szczególności mogących skutkować po stronie Spółki roszczeniami pod adresem Detalistów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Kontrahenta na jego rzecz, dokumentujących Świadczenie Usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Mając na względzie przedstawione okoliczności Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Wnioskodawcy, przy założeniu spełnienia warunków formalnych, będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawianych przez Kontrahenta w związku z świadczeniem Usług.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy:

Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w niniejszych okolicznościach

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w myśl ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Z kolei w art. 88 ustawy VAT wskazano przypadki, w których prawo do odliczenia jest ex lege wyłączone.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, iż prawo do odliczenia przysługuje, gdy są spełnione tzw. pozytywne przesłanki odliczenia, tj. (i) odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz (ii) towary lub usługi, z tytułu nabycia których podatek został naliczony, będą wykorzystywane przez tego podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych) oraz gdy nie zachodzą żadne przesłanki wyłączające prawo do odliczenia wskazane w art. 88 ustawy VAT (tzw. negatywne przesłanki odliczenia).

Wykładnia przesłanki związku pomiędzy zakupami podatnika a wykonywaniem czynności podatkowanych VAT.

Odnośnie przesłanki związku pomiędzy dokonywanymi zakupami a wykonywanymi przez nabywcę czynnościami opodatkowanymi, należy wskazać, iż przepisy ustawy VAT nie precyzują, jakiego rodzaju związek musi to być, aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia VAT. W praktyce przyjmuje się, iż związek ten może być bezpośredni (np. wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie zrzez podatnika odsprzedany) lub pośredni (np. tzw. koszty ogólne zarządu).

W kwestii tej wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe, przyjmując, że: "O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem podatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu". (Tak np. DIS w Bydgoszczy w interpretacji indywidulanej z 9 lutego 2016 r., sygn. ITPP1/4512-1163/15/DM).

Zastosowanie powyższych przepisów do okoliczności będących przedmiotem niniejszego wniosku

Odnosząc się do przesłanek pozytywnych prawa do odliczenia, należy po pierwsze zauważyć, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT, jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym na potrzeby tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinno także ulegać wątpliwości, iż w niniejszych okolicznościach przesłanka związku pomiędzy wydatkami ponoszonymi z tytułu nabycia Usług świadczonych przez Kontrahenta a wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi VAT będzie spełniona.

Obecnie działania o charakterze promocyjnym stanowią, co do zasady, niezbędny element prowadzonej działalności gospodarczej, nakierowany na wsparcie/zwiększenie sprzedaży towarów/usług (tu: Produktów).

Z uwagi na szczególne okoliczności Promocji, tj. przede wszystkim (i) dużą ilość podmiotów (Detalistów), które będą mogły przystępować do Promocji, (ii) konieczność zapewnienia prawidłowej i prawnej obsługi Promocji i wypłat Premii pieniężnych oraz (iii) wymaganą w związku z tym informatyzację (automatyzację) procesów, czynności związane z przeprowadzaniem Promocji zostały zlecone Kontrahentowi.

Świadczone w ramach Umowy o współpracy przez Kontrahenta Usługi będą miały na celu zapewnienie Wnioskodawcy możliwości prawidłowego i sprawnego przeprowadzenia Promocji.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie powinno ulegać wątpliwości, iż w niniejszych okolicznościach, między dokonywanymi przez Wnioskodawcę zakupami (w postaci Usług świadczonych przez Kontrahenta), a wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi VAT występować będzie związek umożliwiający odliczenie VAT naliczonego z ich tytułu.

Omawiane wydatki będą się bowiem niewątpliwie wiązać z ogólnym funkcjonowaniem nabywcy (tu: Spółki) i prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą oraz będą przyczyniać się do osiągania przez Wnioskodawcę obrotu z tytułu czynności opodatkowanych VAT (tj. pomiędzy zakupami Spółki w postaci Usług oraz czynnościami opodatkowanymi VAT wykonywanymi przez Wnioskodawcę będzie istniał wystarczający związek przyczynowo-skutkowy). W konsekwencji, spełniona zostanie zasadnicza przesłanka warunkująca możliwość skorzystania z prawa do odliczenia VAT naliczonego, określona w art. 86 ust. 1 ustawy VAT.

Warto również zauważyć, iż z uwagi na szczególne okoliczności Promocji (dotyczące przede wszystkim koniecznej wysokiej informatyzacji procesu ich obsługi), przeprowadzenie przez Wnioskodawcę działań promocyjnych w postaci Promocji, bez wsparcia ze strony świadczonych przez Kontrahenta Usług, byłoby z pewnością znacznie utrudnione, o ile w ogóle możliwe.

Ponadto, należy w tym miejscu zaznaczyć, iż w przedstawionych okolicznościach nie będą zachodzić negatywne przesłanki odliczenia VAT wskazane w art. 88 ustawy VAT, których zaistnienie wykluczałoby możliwość skorzystania przez Spółkę z prawa do odliczenia VAT naliczonego.

W konsekwencji, należy uznać, iż w niniejszych okolicznościach wszystkie przesłanki warunkujące prawo do odliczenia VAT, zostaną spełnione.

Wnioskodawca podkreśla, iż jego stanowisko w zakresie prawa do odliczenia VAT z tytułu wydatków wykazujących pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi czy usług o charakterze kompleksowym jest potwierdzane przez sądy administracyjne i organy podatkowe w wydawanych przez nie orzeczeniach i interpretacjach podatkowych. Tytułem przykładu wskazać należy wyrok NSA z października 2015 r. (sygn. akt I FSK 1022/14); interpretację indywidualną DIS w Warszawie z 30 lipca 2015 r. (sygn. IPPP2/4512-492/15-2/AO); interpretację indywidualną DKIS z 24 listopada 2017 r. (sygn. 0114-KDIP4.4012.541.2017.1.k.r.); interpretację indywidualną DIS w Warszawie z 7 listopada 2016 r. (sygn. 1462-IPPP3.4512.698.2016.1.PC) czy interpretację indywidualną DIS w Poznaniu z 1 października 2014 r. (sygn. ILPP1/443-541/14-3/HW).

Na szczególną uwagę z perspektywy niniejszego wniosku zasługuje interpretacja indywidualna DKIS z 20 sierpnia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.418.2018.1.KB) wydana w bardzo zbliżonych okolicznościach, tj. na wniosek podatnika zamierzającego - tak jak Spółka - korzystać z usług obsługi organizowanych przez tegoż podatnika promocji przy wykorzystaniu Platformy (jej funkcjonalności).

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż Spółka będzie miała prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego VAT z tytułu wydatków ponoszonych przez nią w związku z nabyciem Usług.

Mając na uwadze przedstawione wyżej argumenty, Wnioskodawca wnosi jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnośnie powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Ponadto, nie kwestionując orzecznictwa jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego - należy stwierdzić, że wyroki sądów administracyjnych wiążący charakter mają w konkretnej sprawie i ściśle określonym stanie faktycznym. Tylko do tych konkretnych elementów odnosi się moc wiążąca orzeczenia sądu administracyjnego. W konsekwencji, odniesienie jakiegokolwiek orzeczenia sądowego - czy też uzasadnienia wyroku do innej sytuacji, nie nadaje powołanej sytuacji mocy wiążącej orzeczenia. Nie można zatem w szeregu orzeczeń sądowych, ich rozstrzygnięć odnosić do własnej sprawy, bowiem dotyczą one konkretnych powstałych już zdarzeń.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie informuje się, że aktualnie obowiązuje publikator ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz. U. z 2020 r. poz. 106.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o opis sprawy, w tym w szczególności o informację, że: "Sprzedaż Produktów przez Spółkę w każdym przypadku stanowi dostawę towarów, która jest opodatkowana według właściwej stawki VAT i dokumentowana za pomocą faktur wystawianych na Dystrybutorów, z wykazaną kwotą VAT (...). W ramach prowadzonej działalności Spółka inicjuje działania o charakterze promocyjnym, których celem jest wsparcie/zintensyfikowanie sprzedaży Produktów i w rezultacie, zwiększenie jej przychodów z tytułu ich sprzedaży, opodatkowanej VAT". Zatem w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl