0112-KDIL3-2.4011.4.2017.2.ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 maja 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL3-2.4011.4.2017.2.ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2017 r. (data wpływu 2 marca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pytań: nr 2, 3 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania nr 1 oraz dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pytań: nr 2, 3.

Tut. organ informuje, że przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest zagadnienie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pytań: nr 2, 3, w przedmiocie zagadnienia dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania nr 1, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wspólnota Mieszkaniowa w dniu 26 października 2011 r. sprzedała na cele mieszkaniowe samodzielny lokal mieszkalny powstały w wyniku adaptacji strychu będącego częścią nieruchomości wspólnej.

Wspólnota podjęła uchwałę, którą wyraziła zgodę na sprzedaż tego lokalu za kwotę 160 000 zł (brutto) i udzieliła zarządowi pełnomocnictwa do jego sprzedaży. Środki pieniężne wpłynęły na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej.

Nabywcą przedmiotowego lokalu mieszkalnego jest osoba, która stała się członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej dopiero po dokonaniu zakupu. Dochód uzyskany z tej transakcji został przeznaczony częściowo na spłatę kredytu termo-modernizacyjnego. Pozostałe środki z przeznaczeniem na cele remontowe zostały zdeponowane na rachunku oszczędnościowym - lokacie przez zarządcę nieruchomości.

W dacie zbycia to jest 26 października 2011 r. lokalu mieszkalnego (powstałego w wyniku adaptacji strychu) dochód z tego tytułu Wspólnota uznała jako wolny od podatku dochodowego, deklarując tym samym, że przeznaczy dochód w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Wspólnota nie podjęła decyzji o wypłacie właścicielom - na ich żądanie środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży tegoż lokalu mieszkalnego. Tym samym nie nastąpiła przedmiotowa wypłata środków. Wydatkowanie środków na utrzymanie zasobów mieszkaniowych nastąpiło po dacie zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Według stanowiska Wnioskodawcy, jeżeli Wspólnota dokonała wypłaty środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz właścicieli z rachunku wspólnoty Mieszkaniowej, to wówczas Wspólnota przed wypłatą tych dochodów musi w całości je opodatkować, natomiast każdy właściciel lokalu otrzymaną część dochodu wykazuje w zeznaniu rocznym i ponownie opodatkowuje według zasad ogólnych jako inne źródła dochodu.

Dostawa lokalu mieszkalnego została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w okresie krótszym niż dwa lata. Wnioskodawca nie ponosił na przedmiotową nieruchomość wydatków na jej ulepszenie. Przedmiotowy lokal mieszkalny nie był udostępniany przymiotom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych dzierżawy, najmu lub użyczenia.

Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca nie prowadzi też działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem. Jako Wnioskodawca jest właścicielem swojego lokalu mieszkalnego i udziałowcem w części wspólnej nieruchomości od 4 października 2002 r.

W miesiącu sierpniu 2016 r. zarządca nieruchomości na wnioski właścicieli nieruchomości podjął decyzję i dokonał wypłaty pozostałych środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz właścicieli zgodnie z posiadanymi przez nich udziałami z rachunku Wspólnoty Mieszkaniowej.

Wspólnota Mieszkaniowa nie dokonała opodatkowania tychże środków przeznaczonych do wypłaty. Po zaistniałym fakcie Zainteresowany udał się do Urzędu Skarbowego w celu zasięgnięcia informacji, niestety został odesłany do Krajowej Informacji Podatkowej.

Tam w rozmowie telefonicznej z konsultantem otrzymał zapewnienie, że nie zaistniało zobowiązanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na fakt, że sprzedaż lokalu mieszkaniowego powstałego w wyniku adaptacji strychu nastąpiła po upływie 5 lat od momentu kiedy stałem się właścicielem lokalu mieszkalnego w tej nieruchomości (tj. od 4 października 2002 r.).

W miesiącu lutym 2017 r. otrzymał od zarządcy nieruchomości deklarację PIT-8C za 2016 r. z uwzględnieniem w części D w poz. 24 przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku adaptacji strychu we Wspólnocie Mieszkaniowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Jeżeli Wspólnota dokonała wypłaty pozostałych środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego po spłacie kredytu termo-modernizacyjnego na rzecz właścicieli z rachunku - lokaty Wspólnoty Mieszkaniowej, czy wtedy powstało zobowiązanie podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Wspólnoty Mieszkaniowej?

2. Jeżeli sprzedaż lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku adaptacji strychu nastąpiła po upływie 5 lat od momentu kiedy Wnioskodawca stał się właścicielem lokalu mieszkalnego w tej nieruchomości, tj. od 4 października 2002 r. jest zwolniony od zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

3. Jeżeli Zainteresowany otrzymał deklarację PIT-8C a 2016 r. od zarządcy Wspólnoty Mieszkaniowej z adnotacją w części D poz. 24 - przychód ze sprzedaży adaptacji w Wspólnocie Mieszkaniowej - czy jest zobowiązany wpisać tenże dochód do rozliczenia podatkowego PIT-37 za 2016 r. i zapłacić od wykazanej kwoty przychodu podatek dochodowy od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy - jeżeli Wspólnota dokonała wypłaty pozostałych środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz członków Wspólnoty Mieszkaniowej z rachunku Wspólnoty, to wówczas powstało zobowiązanie podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Wspólnoty Mieszkaniowej.

Ponadto nie zaistniało zobowiązanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na fakt, że sprzedaż lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku adaptacji strychu nastąpiła po upływie 5 lat od momentu kiedy Zainteresowany stał się właścicielem lokalu mieszkalnego w tej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści art. 11 ust. 1 ww. ustawy wynika, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Dla celów podatkowych przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne (tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku, mające konkretny wymiar finansowy. Pod pojęciem tym należy również rozumieć każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści innego podmiotu.

Zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych określa ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1892).

Zgodnie z art. 6 tej ustawy, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy - w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.

Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (art. 3 ust. 2 ustawy).

Na podstawie art. 12 ust. 1 cyt. ustawy - właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.

W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach (art. 12 ust. 2 ustawy).

Natomiast art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali stanowi, że uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

Z powyższego wynika, że w sytuacji gdy pożytki i przychody z nieruchomości wspólnej są wyższe niż koszty utrzymania i eksploatacji tej nieruchomości, to nadwyżka przychodów podlega podziałowi wyłącznie między właścicieli lokali w danej nieruchomości. Nadwyżka przychodów i pożytków z nieruchomości wspólnej nad kosztami eksploatacji i utrzymania tej nieruchomości może być również właścicielom lokali wypłacona.

Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w rozpatrywanej sprawie.

W zaistniałym stanie faktycznym uprawniona do transakcji sprzedaży Wspólnota Mieszkaniowa zbyła odpłatnie lokal mieszkalny powstały z adaptacji poddasza budynku stanowiącego część wspólną nieruchomości. Wspólnota uzyskała przychód z tego tytułu. Z wniosku wynika również, że Wspólnota uzyskaną ze sprzedaży kwotę przeznaczyła na spłatę kredytu termo-modernizacyjnego a pozostałe środki z przeznaczeniem na cele remontowe zostały zdeponowane na rachunku oszczędnościowym - lokacie przez zarządcę nieruchomości.

W miesiącu sierpniu 2016 r. zarządca nieruchomości na wnioski właścicieli nieruchomości podjął decyzję i dokonał wypłaty pozostałych środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz właścicieli zgodnie z posiadanymi przez nich udziałami. W lutym 2017 r. Wnioskodawca otrzymał od zarządcy nieruchomości deklarację PIT-8C za 2016 r. z uwzględnieniem w części D w poz. 24 przychodu ze sprzedaży adaptacji we Wspólnocie Mieszkaniowej.

Skoro uzyskaną ze sprzedaży adaptacji poddasza kwotę Wspólnota przeznaczyła m.in. na rzecz osób fizycznych - członków wspólnoty, to oznacza że u właścicieli lokali powstał przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie rozdysponowanie przez Wspólnotę uzyskanym przychodem będzie u osób fizycznych rodziło skutki podatkowe. Powyższe oznacza więc, że u Wnioskodawcy wystąpił przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ww. ustawy. Bez znaczenia dla niniejszej sprawy ma upływ 5-letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem to Wspólnota zbyła mieszkanie powstałe z adaptacji poddasza, nie zaś poszczególne osoby fizyczne/współwłaściciele nieruchomości tworzących Wspólnotę.

Reasumując; stwierdzić należy, że sprzedaż przez Wspólnotę Mieszkaniową lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku adaptacji strychu rodzi powstanie przychodu, który w części wypłaconej osobom fizycznym/współwłaścicielom stanowi przychód z innych źródeł. Zatem Wnioskodawca uzyskał przychód z innych źródeł, który na podstawie otrzymanej od zarządcy nieruchomości deklaracji PIT-8C - zobowiązany był w terminie do 2 mają 2017 r. zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl