0112-KDIL3-2.4011.356.2017.2.PW - Zwolnienie z PIT świadczenia odszkodowawczego z tytułu wypadku w pracy w Holandii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL3-2.4011.356.2017.2.PW Zwolnienie z PIT świadczenia odszkodowawczego z tytułu wypadku w pracy w Holandii.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2017 r. (data wpływu 27 listopada 2017 r.) uzupełnionym w dniu 29 listopada 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wyjechał do Holandii w celach zarobkowych. Z dniem 20 stycznia 2014 r. podjął pracę w holenderskiej firmie i zamieszkał w hotelu pracowniczym na terenie Holandii, gdzie toczyło się jego życie zawodowe i towarzyskie. Zainteresowany jest kawalerem, nie ma nikogo na utrzymaniu. Do Polski przyjeżdżał okazjonalnie, dwa razy w roku odwiedzał swoich rodziców. Jest zameldowany u rodziców. Dnia 19 października 2015 r. uległ w pracy wypadkowi, w wyniku czego poniósł trwały uszczerbek na zdrowiu/trwałe kalectwo. Przeszedł zabieg amputacji palca wskazującego. Po chorobowym wrócił do pracy. Po kilku miesiącach ponownie uległ wypadkowi i jest na chorobowym. Obecnie jest w Polsce i mieszka u rodziców. Według raportu Inspekcji Spraw Społecznych i Zatrudnienia (SZW) pracodawca poważnie naruszył przepisy holenderskiej ustawy o warunkach pracy i ponosi odpowiedzialność za zaistniały wypadek. Za utratę zdrowia i trwałe kalectwo firma ubezpieczeniowa ma obowiązek wypłacić Wnioskodawcy odszkodowanie. Świadczenie jakie ma otrzymać Zainteresowany nie jest świadczeniem z tytułu ubezpieczenia osobowego, lecz z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy. Zasady ustalania świadczenia odszkodowawczego wynikają wprost z przepisów rangi ustawowej prawa holenderskiego, natomiast wysokość świadczenia na podstawie negocjacji stron - ugoda pozasądowa (firmy ubezpieczeniowej i adwokata Wnioskodawcy). Przy ustalaniu wysokości odszkodowania kierują się wyrokami sądowymi jakie zapadły w podobnych sytuacjach.

Zainteresowany rozliczał się z osiągniętych dochodów w holenderskim urzędzie skarbowym zgodnie z przepisami holenderskiego prawa podatkowego. Od świadczeń odszkodowawczych jakie ma otrzymać Wnioskodawca urząd holenderski nie pobierze podatku, ponieważ prawo holenderskie nie przewiduje podatku od odszkodowań.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy świadczenia odszkodowawcze jakie ma otrzymać Wnioskodawca z tytułu wypadku w pracy w Holandii są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce?

2. Czy odszkodowanie, które ma otrzymać Zainteresowany jest zobowiązany wykazać w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym zostanie ono otrzymane?

Zdaniem Wnioskodawcy, odszkodowanie jakie ma otrzymać będzie korzystało ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Odszkodowanie jest rekompensatą za poniesione nieodwracalne w skutkach pogorszenie się zdrowia, za cierpienie i ból, utracone środki pieniężne i państwo nie powinno obciążać tego typu świadczeń, bo było by to jednoznaczne z zabraniem poszkodowanemu części ekwiwalentu za pogorszenie jego stanu zdrowia. Świadczenie wypłacone z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto Wnioskodawca jest zdania, ze świadczenie z tytułu odszkodowań, które korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych nie zostanie wykazane w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 4a ww. ustawy, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Ze złożonego wniosku wynika, że wątpliwości Zainteresowanego wzbudza kwestia opodatkowania odszkodowania należnego z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej holenderskiego pracodawcy, do którego wypłaty zobowiązana jest firma ubezpieczeniowa, w związku z wypadkiem, jakiemu uległ Wnioskodawca świadcząc pracę w Holandii.

Mając na uwadze wcześniej cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w celu wyjaśnienia powyższej kwestii w pierwszej kolejności należy odwołać się do przepisów Konwencji z dnia 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120).

Zgodnie z art. 22 ww. konwencji, dochody osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, bez względu na to, gdzie są osiągane, a które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Biorąc pod uwagę zawarty we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przedstawiony powyżej stan prawny należy stwierdzić, że zgodnie z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów odszkodowania należne od towarzystwa ubezpieczeniowego z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej holenderskiego pracodawcy, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

a.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b.

dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że świadczenie odszkodowawcze z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy jakie ma otrzymać Wnioskodawca z tytułu wypadku przy pracy w Holandii jest zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych objęte są dyspozycją tego przepisu.

W konsekwencji, wyżej wskazanego dochodu nie należy wykazywać w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym zostanie on otrzymany.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl