0112-KDIL3-1.4011.16.2018.2.IM - 50% koszty uzyskania przychodów z prac twórczych wykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL3-1.4011.16.2018.2.IM 50% koszty uzyskania przychodów z prac twórczych wykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2018 r. (data wpływu 9 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 oraz w art. 138c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 9 lutego 2018 r., znak 0112-KDIL3-1.4011.16.2018.1.IM, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 12 lutego 2018 r., wniosku nie uzupełniono, nie wskazano adresu elektronicznego.

Zatem tut. Organ wyjaśnia, że zgodnie z pouczeniem zawartym w ww. wezwaniu zastosowanie znajdzie art. 144 § 3 Ordynacji podatkowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Podatek dochodowy, przeniesienie praw autorskich. Firma x została założona pod numerem NIP x. Jest to działalność jednoosobowa. Firma działa na zasadzie umów z innymi firmami. Jedną z nich jest x, z którą podpisana umowa jest umową outsourcingu. Z resztą firm są podpisane umowy na wykonywanie projektów - są to firmy x, x producent klocków x i firma x producent klocków x.

Dla pierwszej z firm wykonywane są projekty zabudowy wnętrz autobusów. W pozostałych projekty zestawów klockowych i figurek do tych zestawów. Projekty zawierają szkice, rendery, grafiki 2d, modele 3D. Firma nie zatrudnia żadnych pracowników.

Działalność gospodarcza założona została w sierpniu 2017 r. Wcześniej projekty prowadzone były na zasadach umowy o dzieło. Usługi projektowe prowadzone są osobiście przez właściciela firmy.

Artykuł 1. 1. przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

o 2) plastyczne;

o 5) wzornictwa przemysłowego.

Wnioskodawca wskazał, że w poprzednim wniosku załączone są wydrukowane wizualizacje niektórych projektów.

Projekty zbywane są w celu realizacji ich przez nabywców. Przedmiotem zbycia są również prawa autorskie. Działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem liniowym 19%.

Kody działalności gospodarczej zgłoszone we wniosku podczas składania dokumentów:

74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania,

74.20.Z Działalność fotograficzna,

90.03.Z Artystyczna i literacka działalność twórcza.

Wnioskodawca przedstawił we wniosku działalność gospodarczą jako działania twórcze z przekazaniem projektów oraz praw autorskich dla zamawiającego (patrz str. 3). Działalność opodatkowana podatkiem dochodowym liniowym 19%.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z przedstawionymi faktami i przepisami (art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy - podatek dochodowy od osób fizycznych) przy rozliczaniu podatku dochodowego można obniżyć podstawę obliczenia podatku o 50% związaną z kosztami uzyskania przychodów (przekazanie projektów i praw autorskich do nich na zamawiającego projekty)?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przedstawionymi informacjami i przepisami prawa podatkowego w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przysługuje mu obniżenie podstawy obliczenia podatku dochodowego o 50% spowodowane wyższymi kosztami uzyskania przychodu jak również faktem iż każdorazowo przedmiotem umowy jest także przekazanie praw autorskich na rzecz zleceniodawcy. Stanowisko swoje uzasadnia rodzajem prowadzonych projektów, tj. szkice, modele, rendery, wykonywane dla zleceniodawców zewnętrznych, od których Wnioskodawca otrzymuje stosowne wynagrodzenie. Dodatkowym uzasadnieniem stanowiska Wnioskodawcy jest zapis w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 22 ust. 9 pkt 3 który mówi: koszty uzyskania niektórych przychodów określa się: z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że te koszty oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącenie przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, o których podstawę wymiaru stanowi i ten przychód.

W myśl przepisów o twórcach Wnioskodawca uważa także, że realizowane przez Wnioskodawcę projekty są niepowtarzalne, o indywidualnym charakterze co powoduje iż są wykonywane przez twórcę i podlegają prawom autorskim.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 200, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy określa źródła przychodów, gdzie między innymi ustawodawca wymienia:

* w pkt 3 - pozarolniczą działalność gospodarczą,

* w pkt 7 - kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast zgodnie z art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ww. ustawy, są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast przychód z praw majątkowych zdefiniowany został w art. 18 ustawy, zgodnie z którym za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Jednocześnie należy zauważyć, że kwalifikacja uzyskanych przychodów do odpowiedniego źródła przychodów determinuje sposób ustalania kosztów uzyskania tych przychodów. Koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i z praw majątkowych ustalane są według nieco różnych zasad.

Kosztami uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Na gruncie powyższej regulacji podstawową cechą kosztów podatkowych jest ich związek z przychodem albo związek z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów podatkowych pod warunkiem, że dany koszt nie został wymieniony w katalogu kosztów negatywnych zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.

Natomiast 50-procentowe koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich oraz praw pokrewnych przez artystów, wykonawców, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami, określa art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne.

Podkreślić należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wyklucza możliwości osiągania przez twórców przychodów z majątkowych praw autorskich, w tym z tytułu odpłatnego zbycia tych praw, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Okoliczność, że prawa majątkowe zostały wymienione w odrębnym źródle przychodów nie oznacza, że przychody z tych praw - osiągane przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - nie mogą stanowić przychodów z działalności gospodarczej. Nie można twierdzić, że w każdym przypadku, gdy przedmiotem umowy jest możliwość świadczenia objętych prawami autorskimi usług, to przychody z tego tytułu stanowią zawsze przychody z praw majątkowych. Jeśli bowiem przychody te osiągane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to wówczas uzyskany przychód z tego tytułu należy kwalifikować do źródła przychodów: "pozarolnicza działalność gospodarcza".

Wybór przez podatnika sposobu realizacji swojej działalności twórczej poprzez prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej eliminuje możliwość stosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 ww. ustawy. Jak bowiem jednoznacznie stanowi przepis art. 22 ust. 12 ww. ustawy, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie mają zastosowania koszty uzyskania przychodów określone w ust. 9.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym 19%. Firma nie zatrudnia żadnych pracowników i działa na zasadzie umów z innymi firmami, np. umowa outsourcingu, lub umowy na wykonywanie projektów. Wnioskodawca wykonuje projekty zabudowy wnętrz autobusów, projekty zestawów klockowych i figurek do tych zestawów, projekty zawierają szkice, rendery, grafiki 2d, modele 3D. Usługi projektowe prowadzone są osobiście przez właściciela firmy. Projekty zbywane są w celu realizacji ich przez nabywców. Przedmiotem zbycia są również prawa autorskie. Działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem liniowym 19%.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku opisu uznać należy, że przychody Wnioskodawcy, ze zbycia opisanych we wniosku projektów i praw autorskich, uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stanowić będą przychody zaliczane do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza".

W konsekwencji, do przychodów tych nie mogą mieć zastosowania 50-procentowe koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyłączenie zawarte wprost w ww. art. 22 ust. 12 ww. ustawy.

Reasumując, przy rozliczaniu podatku dochodowego Wnioskodawca nie może obniżyć podstawy obliczenia podatku o koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl