0112-KDIL2-2.4011.768.2022.4.IM - Opodatkowanie przychodów uzyskanych na Malcie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 stycznia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL2-2.4011.768.2022.4.IM Opodatkowanie przychodów uzyskanych na Malcie

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 28 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 28 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwania - pismami z 28 listopada 2022 r. (wpływ 28 listopada 2022 r.) oraz z 30 grudnia 2022 r. (wpływ 30 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Otworzył Pan ze wspólnikiem (osobą fizyczną) spółkę transparentną podatkowo (x w skrócie LP) na Malcie. Spółka LP wystawia faktury za usługi innym zagranicznym podmiotom gospodarczym, za co otrzymuje wynagrodzenie na konto bankowe przypisane do spółki LP.

Podział zysków (udziały) w spółce LP przedstawiają się następująco: 49% - Pan jako osoba fizyczna będąca Polskim rezydentem podatkowym, 49% - inna osoba fizyczna (wspólnik), 2% - polska spółka z o.o.

Posiada Pan w Polsce działalność jednoosobową (jako rezydent PL), która w tym roku podatkowym jest opodatkowana ryczałtem, jest Pan na pełnym ZUS-ie oraz jest Pan aktywnym VAT-owcem. W myśl umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

W piśmie z 28 listopada 2022 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Czy informacja, że jest Pan wspólnikiem spółki transparentnej podatkowo (LP) na Malcie oznacza, że spółka transparentna podatkowo LP nie jest spółką niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd na Malcie, która zgodnie z przepisami prawa podatkowego Malty jest traktowana jak osoba prawna i podlega na Malcie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (art. 5a pkt 28 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Spółka nie podlega opodatkowaniu na Malcie, podlega opodatkowaniu w pełni w Polsce.

Czy spółka transparentna podatkowo LP będzie posiadać na Malcie siedzibę rejestrową, biuro?

Będzie posiadać adres siedziby bez pracowników.

Jaki rodzaj działalności prowadzi spółka transparentna podatkowo LP?

Prowadzona działalność to: usługi programistyczne, usługi najmu powierzchni reklamowej w internecie (...), inne usługi związane z oprogramowaniem.

Czy dochody z działalności gospodarczej uzyskiwane za pośrednictwem spółki transparentnej podatkowo będą przez Pana opodatkowane na Malcie?

Dochody nie będą opodatkowane na Malcie, w całości będą opodatkowane w Polsce.

Czy w Polsce oprócz dochodów z jednoosobowej działalności gospodarczej uzyskuje Pan inne dochody; jeśli tak - proszę wskazać jakie?

Obecnie nie uzyskuje Pan w Polsce innych dochodów poza działalnością gospodarczą.

W piśmie z 30 grudnia 2022 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Na czym polega działalność gospodarcza Spółki LP, w czym ta działalność się przejawia, jakie czynności/zadania wykonywane przez Spółkę LP, kto te czynności/zadania wykonuje, gdzie (na Malcie, w Polsce) te czynności/zadania wykonywane?

Działalność spółki polega głównie na:

- świadczeniu usług podmiotom zagranicznym w zakresie: analizy potrzeb, projektowania i tworzeniu oprogramowania,

- wynajmowaniu powierzchni reklamowej w Internecie.

Zadania przez właścicieli spółki, z racji na charakterystykę świadczonych usług, są wykonywane z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, z racji rezydencji są głównie wykonywane w Polsce, jak również na terenie całej Unii Europejskiej.

Czy sformułowanie, że Spółka LP "będzie posiadać adres siedziby", oznacza, że Spółka LP posiada nieruchomość/lokal, w którym prowadzi działalność gospodarczą, czy nieruchomość/lokal jest wyposażony w urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej wskazanej w uzupełnieniu z 28 listopada 2022 r.?

Spółka LP wynajmuje przestrzeń biurową niezbędną do odbioru korespondencji, posiadania adresu rejestrowego spółki oraz współpracy z biurem prowadzącym księgowość spółki. Przestrzeń biurowa służy również do przechowywania dokumentów i korespondencji spółki. Spółka nie posiada na własność żadnej nieruchomości. Wynajmowana przestrzeń biurowa może w równym stopniu służyć do wykonywania czynności spółki jak każde inne miejsce z dostępem do Internetu.

W opisie sprawy wskazał Pan - Spółka LP wystawia faktury za usługi innym zagranicznym podmiotom gospodarczym, za co otrzymuje wynagrodzenie na konto bankowe przypisane do spółki LP; co to znaczy "konto bankowe przypisane do spółki LP", kto jest jego właścicielem, w jakim państwie to konto zostało założone?

Spółka posiada dwa konta. Oba zarejestrowano na dane spółki. Jedno konto zostało założone na Malcie, a drugie na Litwie.

W uzupełnieniu z 28 listopada 2022 r. wskazał Pan - (...) obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury za usługi, proszę wyjaśnić, czy chodzi tu o usługi świadczone przez Spółkę LP i faktury wystawiane przez Spółkę LP?

Tak, chodzi tu o faktury wystawiane za usługi świadczone przez spółkę LP.

W związku z tym, że zadał Pan pytanie - czy obowiązek podatkowy powstaje w momencie, w którym środki trafiają na konto maltańskiej spółki, proszę wskazać, czy przedmiotem zapytania kwestie dotyczące Pana obowiązków podatkowych związanych z uczestnictwem w Spółce LP - jeśli nie, to proszę wskazać, jaki obowiązek podatkowy jest przedmiotem tego pytania?

Tak, przedmiotem zapytania są kwestie dotyczące Pana obowiązków podatkowych związanych z uczestnictwem w Spółce LP.

Proszę wyjaśnić, czy przebywa Pan/będzie Pan przebywać na Malcie w celu prowadzenia tam działalności w ramach Spółki LP?

Tak, zamierza Pan prowadzić działalność w ramach Spółki LP w każdym z krajów Unii Europejskiej, w tym Malty. Jednak nie dłużej niż 180 dni w roku.

Pytania

1. Czy obowiązek podatkowy powstaje w momencie, w którym środki trafiają na konto maltańskiej spółki? Jeśli nie, to kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla Pana jako osoby fizycznej, która rozlicza się z podatku PIT-28 kwartalnie?

2. W jaki sposób należy uwzględnić przychody ze spółki LP podczas rozliczania podatku od osób fizycznych? Czy może Pan zakwalifikować te przychody jako przychody swojej jednoosobowej działalności gospodarczej? Jeśli mają być rozliczane poza działalnością to na jakim formularzu PIT i jaki stawki podatkowe obowiązują?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania nr 1 - obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury za usługi.

W ocenie Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania nr 2 - przychody z działalności spółki LP powinien Pan rozliczać po zakończonym roku podatkowym. Sposób opodatkowania dochodu zagranicznego z tytułu działalności prowadzonej przez spółkę osobową położoną w innym kraju jest taki sam jak sposób opodatkowania dochodów innej działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium kraju. Z tytułu dochodów osiąganych przez działalność zagraniczną nie odprowadzamy zaliczek podatkowych w ciągu roku podatkowego.

W przypadku osób fizycznych opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym (tzw. ryczałt ewidencjonowany) przychód zagraniczny wykazywany jest w załączniku PIT-28/A, a jego wysokość oblicza się zgodnie z obowiązującymi stawkami od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku dla roku 2022:

- usługi programistyczne - 12%,

- usługi najmu powierzchni reklamowej w internecie - 8%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych oraz daninę solidarnościową.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przy czym, zgodnie z art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Kwestie unikania podwójnego opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez rezydentów polskich na terenie Malty reguluje umowa zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 49, poz. 256 z późn. zm.; dalej: umowa polsko-maltańska).

Pomocnym w interpretacji tej umowy może być tekst Modelowej Konwencji OECD, stanowiącej wzór umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zawieranych przez Polskę, jaki i brzmienie Komentarza do niej. Zostały one wypracowane w drodze konsensusu przez wszystkie państwa członkowskie OECD, które zobowiązały się tym samym do stosowania zawartych w nich postanowień.

Modelowa Konwencja, jak i Komentarz do niej nie są wprawdzie źródłem powszechnie obowiązującego prawa, natomiast stanowią wskazówkę, jak należy interpretować zapisy umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Zatem, obowiązki podatkowe podmiotów w odrębnych państwach należy rozpatrywać z uwzględnieniem postanowień umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz Modelowej Konwencji OECD wraz z Komentarzem.

Stosownie do art. 7 ust. 1 umowy polsko-maltańskiej:

Zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 umowy polsko-maltańskiej:

Z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3, jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład, to w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem, lub z innym przedsiębiorstwem powiązanym, z którym prowadzi transakcje.

W myśl natomiast art. 7 ust. 3 umowy polsko-maltańskiej:

Przy ustalaniu zysków zakładu dopuszcza się odliczenie nakładów ponoszonych dla tego zakładu (włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi) i które podlegałyby odliczeniu, gdyby zakład, który poniósł wydatki, był niezależną jednostką, niezależnie od tego, czy koszty powstały w tym Państwie, w którym położony jest zakład, czy gdzie indziej.

Przy czym, w myśl art. 5 ust. 1 umowy polsko-maltańskiej:

W rozumieniu niniejszej umowy określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, poprzez którą prowadzona jest całkowicie lub częściowo działalność gospodarcza przedsiębiorstwa.

Stosownie do treści art. 5 ust. 2 umowy polsko-maltańskiej:

Określenie "zakład" obejmuje w szczególności:

a)

miejsce zarządu,

b)

filię,

c)

biuro,

d)

fabrykę,

e)

warsztat,

f)

kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom albo każde inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych, w tym stanowiska wierceniowe w pasie przybrzeżnym,

g)

plac budowy lub prace konstrukcyjne lub montażowe lub instalacyjne, jeżeli taki plac lub prace trwają dłużej niż dwanaście miesięcy umowy.

W tym miejscu należy rozważyć, czy sam fakt posiadania "udziałów" w zagranicznej spółce osobowej konstytuuje zakład za granicą.

Literatura poświęcona międzynarodowemu prawu podatkowemu poddała analizie kwestię powstania zakładu, w przypadku gdy polski przedsiębiorca posiada udziały w spółce osobowej położonej w drugim państwie. I tak, w komentarzu "Klaus Vogel on Double Taxation Conventions. A Commentary to the OECD-, UN- and US Model Conventions for the Avoidance of Double Taxation on Income and Capita", red. Klaus Vogel, Third Edition 1997 r., s. 408, autor wyraźnie stwierdza, że posiadanie udziału w zagranicznej spółce osobowej jest równoznaczne z posiadaniem zakładu w tym państwie i w konsekwencji prowadzi do opodatkowania przychodu z udziału w spółce osobowej jako przychodu wspólnika z tytułu działalności gospodarczej zgodnie z art. 7 Modelowej Konwencji. Udział w spółce osobowej obejmuje każdy zakład, jaki spółka osobowa może posiadać za granicą, bez względu na to czy wspólnik uczestniczył lub wciąż uczestniczy w tworzeniu lub zarządzaniu takim zakładem.

W cytowanej publikacji Klaus Vogel podkreśla wyraźnie, że skoro spółka osobowa nie posiada podmiotowości prawnopodatkowej, to dysponowanie jej placówką należy przypisać wspólnikom spółki, którzy taką podmiotowość posiadają, a zatem każdy ze wspólników będzie posiadał zakład w państwie, gdzie prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem spółki osobowej (Klaus Vogel, tamże, s. 287).

Na gruncie art. 5a pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o zagranicznym zakładzie - oznacza to:

a)

stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający miejsce zamieszkania na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,

b)

plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający miejsce zamieszkania na terytorium innego państwa,

c) osobę, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje - chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, stanowi inaczej.

W myśl art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Z kolei zgodnie z art. 5a pkt 28 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że otworzył Pan wraz ze wspólnikiem na Malcie spółkę transparentną podatkowo (dalej: Spółka LP). Posiada Pan w Polsce działalność jednoosobową (jako polski rezydent), która jest opodatkowana ryczałtem. Wskazał Pan ponadto, że Spółka LP nie podlega opodatkowaniu na Malcie. Spółka LP będzie posiadać adres siedziby. Spółka LP wynajmuje przestrzeń biurową niezbędną do odbioru korespondencji, posiadania adresu rejestrowego oraz współpracy z biurem prowadzącym jej księgowość. Przestrzeń biurowa służy również do przechowywania dokumentów i korespondencji Spółki LP. Spółka LP nie posiada na własność żadnej nieruchomości. Wynajmowana przestrzeń biurowa może w równym stopniu służyć do wykonywania czynności Spółki LP jak każde inne miejsce z dostępem do Internetu. Prowadzona przez Spółkę LP działalność to usługi programistyczne, usługi najmu powierzchni reklamowej w internecie (...), inne usługi związane z oprogramowaniem. Działalność ta polega głównie na świadczeniu usług podmiotom zagranicznym w zakresie analizy potrzeb, projektowania i tworzeniu oprogramowania, a także wynajmowaniu powierzchni reklamowej w Internecie. Spółka LP nie posiada pracowników. Zadania przez właścicieli Spółki LP, z uwagi na charakterystykę świadczonych usług, są wykonywane z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, z racji rezydencji są wykonywane głównie w Polsce, jak również na terenie całej Unii Europejskiej. Spółka LP posiada dwa konta. Oba zarejestrowano na dane Spółki LP. Jedno konto zostało założone na Malcie, a drugie na Litwie. Zamierza Pan prowadzić działalność w ramach Spółki LP w każdym z krajów Unii Europejskiej, w tym Malty, jednak nie dłużej niż 180 dni w roku. W Polsce oprócz dochodów z jednoosobowej działalności gospodarczej nie uzyskuje Pan innych dochodów.

Skoro Spółka LP nie podlega opodatkowaniu na Malcie, to nie jest to "spółka" w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stąd - na podstawie powyższych uregulowań - stwierdzam, że uczestnictwo Pana w Spółce LP oraz prowadzenie przez Pana wskazanej we wniosku działalności na Malcie przez Spółkę LP spowoduje powstanie Pana zakładu na terytorium Malty w rozumieniu art. 5 ust. 1 umowy polsko-maltańskiej w zw. z art. 5a pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do kwestii opodatkowania dochodów uzyskanych przez Pana z tytułu uczestnictwa w Spółce LP, wskazuję, że z uwagi na to, że źródło dochodów uzyskanych przez Pana z tytułu uczestnictwa w Spółce LP jest położone na terytorium Malty, do określenia źródła dochodów oraz zasad opodatkowania tych dochodów jest niezbędne odwołanie się do postanowień art. 7 umowy polsko-maltańskiej.

Zatem dochody uzyskiwane przez Pana z tytułu udziału w zysku Spółki LP będą stanowić zyski z działalności gospodarczej osiągane za pośrednictwem stałego zakładu, które zgodnie z postanowieniami art. 7 umowy polsko-maltańskiej podlegają opodatkowaniu na terytorium Malty.

W celu wyeliminowania podwójnego opodatkowania w Polsce należy zastosować art. 23 ust. 1 lit. a i d umowy polsko-maltańskiej, zgodnie z którym:

Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy może być opodatkowany na Malcie, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania, z zastrzeżeniem postanowień punktu b - lit.a.

Jeżeli zgodnie z jakimikolwiek postanowieniami niniejszej Umowy dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, wówczas Polska może, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby, uwzględnić zwolniony dochód - lit.d.

Z kolei w myśl art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1)

do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;

2)

ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;

3)

ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stąd w Polsce dochód z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Malty podlegać będzie w Polsce opodatkowaniu z zastosowaniem metody unikania podwójnego opodatkowania zawartej w art. 23 ust. 1 lit. a i lit. d umowy polsko-maltańskiej, tzn. z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją, na zasadach określonych w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie powyższego wskazuję, że Pana dochody osiągnięte z tytułu uczestnictwa w Spółce LP będą opodatkowane na Malcie na podstawie art. 7 ust. 1 umowy polsko-maltańskiej i jednocześnie do uzyskanych przez Pana dochodów zastosowanie znajdzie metoda eliminacji podwójnego opodatkowania opisana w art. 23 ust. 1 lit. a i d umowy polsko-maltańskiej, przy uwzględnieniu przepisu art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że w Polsce jako rezydent prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, która opodatkowana jest ryczałtem.

Stosownie do art. 12 ust. 12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2540):

Przepisy art. 27 ust. 8-9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio.

Umowa polsko-maltańska przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Stąd dochody uzyskane za granicą są zwolnione od podatku w Polsce.

Zatem, w przypadku przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zastosowanie tej metody unikania podwójnego opodatkowania oznacza, że przychód osiągnięty za granicą nie ma wpływu na wysokość stawki ryczałtu, którą opodatkowane są przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce.

W zeznaniu PIT-28 podatnik nie uwzględnia przychodów uzyskanych za granicą. Nie załącza również PIT/ZG. Dochody te nie mają wpływu na dochody opodatkowane wg skali podatkowej, ponieważ - jak Pan wskazał - nie uzyskuje Pan innych dochodów.

Reasumując - przychody uzyskane na Malcie za pośrednictwem Spółki LP nie będą opodatkowane w Polsce. Nie ma Pan obowiązku doliczania tych przychodów do przychodów z jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, nie ma Pan również obowiązku wykazywania tych przychodów w zeznaniu rocznym.

Ponieważ Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest nieprawidłowe, to odpowiedź na pytanie nr 1 jest bezcelowa.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

W zakresie podatku od towarów i usług wniosek został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl