Nowość 0112-KDIL2-2.4011.212.2024.2.KP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL2-2.4011.212.2024.2.KP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie pytania nr 1 jest:

- nieprawidłowe - w odniesieniu do gołębi pochodzących od innych podmiotów,

- prawidłowe - w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 6 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 29 kwietnia 2024 r. (wpływ 6 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych

Pana rodzice prowadzą gospodarstwo rolne położone we wsi, Pan od lat pomaga im w prowadzeniu tego gospodarstwa i jest to jedyne źródło Pana utrzymania. Nie pracuje Pan na etacie, nie prowadzi żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej i poza dochodami z gospodarstwa rolnego rodziców nie posiada Pan żadnych innych źródeł dochodu. Ubezpieczenie społeczne opłaca Pan w KRUS.

W gospodarstwie tym m.in. hoduje Pan hobbystycznie gołębie pocztowe. Pan i Pana ojciec należycie do Polskiego Związku Hodowcy Gołębi Pocztowych.

Założył Pan w gospodarstwie rodziców wspólny gołębnik, tj. miejsce, w którym przez okres 5-6 miesięcy w roku były utrzymywane, karmione, leczone, przeprowadzał Pan treningi, loty próbne gołębi pocztowych, które były otrzymane przez Pana od hodowców z Polski i z zagranicy. Hodowcy, którzy dostarczyli Panu swoje gołębie, zapłacili Panu ustaloną kwotę (...) zł za jedną sztukę gołębia, z której to kwoty część została przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem gołębnika i gołębi, a pozostała część została przeznaczona na nagrody pieniężne związane z organizowanymi przez Pana lotami dot. lotów gołębi pocztowych. Na potrzeby organizowanych lotów został sporządzony konkurs regulamin. Regulamin ten określa nazwę organizatora, zasady wyłaniania zwycięzców oraz zasady i wysokość przyznawanych nagród pieniężnych. Wysokość nagród waha się od (...) zł w zależności od rodzaju lotu (loty konkursowe, półfinałowe czy też lot finałowy) i zajętego miejsca na liście przylotu. Nagrody za udział w konkursach z lotów gołębi pocztowych otrzymują wyłącznie uczestnicy, którzy dostarczyli Panu gołębie do wspólnego gołębnika. Wypłatą nagród pieniężnych zajmuję się Pan osobiście, przekazując je przelewem lub gotówką hodowcom, którzy powierzyli Panu gołębie, które zostały nagrodzone. Ponadto gołębie, które zostały (...) po przeprowadzeniu wszystkich lotów, wystawił Pan do sprzedaży na organizowanych specjalnych aukcjach gołębi pocztowych.

Z dochodu otrzymanego ze sprzedaży danego gołębia pokrywa Pan koszty przeprowadzenia aukcji (prowizję dla portalu oraz koszty zdjęć i przesyłek). Z pozostałej kwoty połowę przekazuje Pan hodowcy, który przekazał Panu tego gołębia do wspólnego gołębnika, natomiast druga połowa stanowi Pana dochód.

Opisane przez Pana zdarzenie miało miejsce tylko jeden raz, jednak chciałby Pan organizować działalność "wspólny gołębnik" cyklicznie. Docelowo chciałby Pan w nim zajmować się ok. (...) szt. gołębi pocztowych.

W uzupełnieniu informuje Pan, że jestem polskim rezydentem podatkowym, nie toczy się w stosunku do Pana żadne postępowanie podatkowe ani karno-skarbowe.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Czy prowadzi Pan swoje gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 333 z późn. zm.)?

Rodzice Pana prowadzą gospodarstwo rolne od kiedy Pan pamięta, jako jedyne ich dziecko od lat pomaga Pan swoim rodzicom w prowadzeniu tego gospodarstwa. Od kiedy skończył Pan szkołę średnią, tj. 2020 r. jest Pan zgłoszony do ubezpieczenia społecznego w KRUS. Pracuje i utrzymuje się Pan wspólnie z rodzicami tylko z działalności rolniczej (tzw. gospodarki). Gospodarstwo to docelowo odziedziczy Pan po rodzicach w spadku.

Czy utrzymywanie, karmienie, leczenie przeprowadzanie treningów, loty próbne gołębi oraz sprzedaż gołębi będzie wykonywane w ramach Pana gospodarstwa rolnego?

Tak, jak pisał Pan we wniosku, pracując na gospodarstwie rodziców i hobbystycznie hoduje Pan gołębie pocztowe. Gołębie były i są od zawsze Pana hobby, zainteresowaniem, pasją i miłością hodowlaną. Ponieważ kocha Pan zwierzęta każdego gatunku, a gołębie są w Pana życiu od dziecka, to utrzymywanie, karmienie, leczenie, przeprowadzanie treningów i lotów próbnych to aktywność ta jest od zawsze obecna w Pana życiu.

Czy we "wspólnym gołębniku" będą również gołębie z Pana hodowli?

Tak, Pana gołębie, które hoduje Pan hobbystycznie od lat, również będą pośród wszystkich innych gołębi. Zajmuje się Pan tak samo swoimi gołębiami, jak i powierzonymi.

Czy będzie Pan sprzedawał gołębie pochodzące również z Pana hodowli, czy tylko gołębie, które zostaną Panu przekazane?

Będzie Pan sprzedawał zarówno swoje gołębie, które wychowa Pan ze swoich własnych reproduktorów po osiągnięciu przez nie dojrzałości płciowej, jak i gołębie, które zostały Panu przekazane (które już w momencie powierzenia mają osiągnięty wiek dojrzałości).

Czy prowadzenie przez Pana "wspólnego gołębnika" będzie nosiło znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. będzie wykonywana:

a)

w celach zarobkowych - tj. w celu zapewnienia określonego dochodu, a nie wyłącznie w celu zaspokojenia Pana własnych potrzeb,

b)

w sposób ciągły - tj. z zamiarem powtarzania tej czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku,

c)

w sposób zorganizowany - tj. w ramach uporządkowanych, celowych czynności?

Prowadzony przez Pana "wspólny gołębnik" jest porządnym, bezpiecznym miejscem, które ma na celu zapewnienie w pierwszej kolejności bezpieczeństwo i dobre warunki dla gołębi Pana własnych, oraz Panu powierzonych. Tak jak pisał Pan powyżej kocha Pan zwierzęta każdego gatunku, a gołębie są w Pana życiu od dziecka, uwielbia Pan przy nich pracować, więc będzie to tylko Pana hobby. Pana priorytetem jest dobro zwierząt, nie stawia Pan sobie za cel osiągnięcie korzyści zarobkowych, wynikających z hodowli gołębi, na pewno może Pan powiedzieć, że Pana działania nie mają na celu uzyskania zysku. Chciałby Pan rozwijać swoją pasję i hobby i móc organizować działania związane ze "wspólnym gołębnikiem". Będąc Członkiem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, wie Pan, że wyszkolenie gołębi jest czasochłonne i pracochłonne, dlatego też poświęca Pan swój dodatkowy czas i angażuje się w to dodatkowo. Na potrzeby organizowania konkursów (lotów) został sporządzony regulamin, który przedkładał Pan we wniosku.

Czy w odniesieniu do prowadzonego przez Pana "wspólnego gołębnika" będą spełnione następujące przesłanki:

a)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie tych czynności - z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych - ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

b)

czy czynności te są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

c)

czy ponosi Pani ryzyko gospodarcze związane z ww. działaniami?

Trudno się Panu precyzyjnie odnieść do tego pytania, niemniej jednak spróbuje Pan przedstawić swoje stanowisko. Zajmuje się Pan zarówno swoimi, jak i powierzonymi (otrzymanymi) gołębiami z jednakową pasją i zaangażowaniem. Ponieważ wśród gołębi są też Pana gołębie, to ryzyko ich utarty (Pana gołębi) ponosi Pan, natomiast ryzyko związane z utratą otrzymanych gołębi nie dotyczy Pana (Pan go nie ponosi, osoba, która Panu je powierzyła, jest świadoma, że gołębie mogą zginąć, nie wrócić z lotu itp.) - ryzyko ich utraty ponoszą właściciele przekazanego gołębia.

Hodowlą, oblatywaniem, aukcją sprzedażową zajmuje się Pan za powierzającego i na jego ryzyko. Osoby powierzające Panu gołębia liczą się, że mogą niczego nie uzyskać, a nawet stracić. Mało tego, nie ponosi Pan odpowiedzialności za chore gołębie. Gołębie w złym stanie zdrowotnym, z oznakami chorobowymi lub podejrzeniem o chorobę są odsyłane natychmiast właścicielowi - opiekuje się Pan gołębiami w zastępstwie za osobę Panu powierzającą.

Kto będzie otrzymywał nagrody w organizowanych przez Pana lotach gołębi pocztowych, tj.:

a)

czy będą to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,

b)

czy będą to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej?

Uczestnikiem może zostać każdy, kto posiada gołębie. Nie umie Pan odpowiedzieć, czy osoby te są lub będą osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, czy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej (nie weryfikuje Pan tego). Są to osoby, które posiadają gołębie, są to pasjonaci gołębi, wie Pan, że co niektórzy z nich posiadają swoje gospodarstwa rolne.

Czy jest Pan jedynym podmiotem uprawnionym i zobowiązanym względem uczestników zawodów do ich przeprowadzenia, wyłonienia zwycięzców uprawnionych do otrzymania nagród, a tym samym czy będzie Pan działał we własnym imieniu i na swoją rzecz?

Tak, jest Pan jedynym odpowiedzialnym za "wspólny gołębnik", sam oblatuje Pan gołębie, pilnuje, dogląda, wyłania zwycięskiego gołębia, sam działa Pan w tym zakresie i we własnym imieniu.

Pytanie

1. Czy opisane przez Pana prowadzenie aktywności dot. "wspólnego gołębnika" jest pozarolniczą działalnością gospodarczą, podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2. W przypadku gdy prowadzenie "wspólnego gołębnika" nie stanowi pozarolniczej działalności gospodarczej, to czy od wypłaconych nagród pieniężnych z tytułu wygranych z organizowanych lotów gołębi pocztowych zobligowany jest Pan pobrać i odprowadzić do Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek w wysokości 10% wartości wygranej?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie - w odniesieniu do pytania nr 1 - przychody uzyskane przez Pana w związku z prowadzeniem "wspólnego gołębnika", jak również z tytułu sprzedaży na aukcji hodowanych przez Pana gołębi pocztowych nie stanowią przychodów związanych z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą i w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W Pana ocenie są to przychody z działalności rolniczej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z zm. - (dalej jako PIT) - przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, oraz przychodów opodatkowanych ryczałtem od spółek.

Definicja ww. działalności rolniczej zawarta jest w art. 2 ust. 2 ustawy PIT - w myśl którego działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)

miesiąc - w przypadku roślin,

2)

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

W Pana przypadku okres przetrzymywania gołębi pocztowych wynosi ok. 5-6 miesięcy.

W myśl art. 2 ust. 3 ustawy o PIT - działami specjalnymi produkcji rolnej (wyłączonymi z działalności rolniczej) są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Jednakże zgodnie z art. 2 ust. 3a ustawy u PIT - nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy. Z uwagi na fakt, że w załączniku tym specyfice rodzajowej - hodowla gołębi pocztowych nie została wymieniona, to Pana zdaniem nie zalicza się ona do działów specjalnych produkcji rolnej.

Wniosek:

Mając na względzie ww. przepisy, uważa Pan, że Pana hodowla gołębi i prowadzenie wspólnego gołębnika, w tym także sprzedaż tych gołębi, stanowi działalność rolniczą w rozumieniu ustawy o PIT.

W konsekwencji dochody uzyskane przez Pana z tej działalności, w tym także ze sprzedaży gołębi pocztowych, bez względu na ich wysokość są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie pytania nr 1, jest:

- nieprawidłowe - w odniesieniu do gołębi pochodzących od innych podmiotów,

- prawidłowe - w pozostałej części.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)

miesiąc - w przypadku roślin,

2)

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Przychodami z działalności rolniczej są więc tylko te przychody, które pochodzą z działalności rolniczej w rozumieniu zdefiniowanym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym "załącznikiem nr 2".

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest:

- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

- działy specjalne produkcji rolnej (pkt 4).

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9;

Zatem dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz po trzecie, w sposób ciągły.

Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:

1)

jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, ponieważ istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu,

2)

wykonywana jest w sposób ciągły; jednak przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy; istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu, np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter,

3)

prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Stosownie do art. 24 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, poczynając od roku podatkowego 2002, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, o których mowa w ust. 4, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Rodzaje i rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej oraz normy szacunkowe dochodu rocznego zawarte są w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tabelę rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego - obowiązującą w 2022 r. opublikowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z 24 listopada 2021 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2183).

Zauważam, że załącznik Nr 2 "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego" określa, jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierzęcia nie są bowiem wymienione w załączniku, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnej produkcji rolnej. W konsekwencji - do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego wskazuję, że hodowla gołębi nie jest działem specjalnym produkcji rolnej. Do działów specjalnych produkcji rolnej nie zalicza się hodowli gołębi, ponieważ w załącznik Nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego" w specyfice rodzajowej tego typu hodowla nie została wymieniona. Oznacza to, że hodowla gołębi jest działalnością rolniczą w myśl art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dochody z niej uzyskiwane nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że założył Pan wspólny gołębnik, tj. miejsce, w którym były utrzymywane, karmione, leczone gołębie oraz przeprowadzał Pan treningi, loty próbne gołębi pocztowych. Gołębie otrzymał Pan od hodowców z Polski i z zagranicy. Hodowcy, którzy dostarczyli Panu swoje gołębie, zapłacili Panu ustaloną kwotę (...) zł za jedną sztukę gołębia, z której to kwoty część została przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem gołębnika i gołębi, a pozostała część została przeznaczona na nagrody pieniężne związane z organizowanymi przez Pana lotami gołębi pocztowych. Wskazał Pan też, że chciałby Pan organizować działalność "wspólny gołębnik" cyklicznie. Docelowo chciałby Pan w nim zajmować się ok. (...) szt. gołębi pocztowych. Na potrzeby organizowania konkursów (lotów) został sporządzony regulamin. We wspólnym gołębniku znajdują się również Pana gołębie, które hoduje Pan hobbystycznie od lat. Ponadto gołębie, które zostały po przeprowadzeniu wszystkich lotów, wystawiał Pan do sprzedaży na organizowanych specjalnych aukcjach gołębi pocztowych. Będzie Pan sprzedawał zarówno swoje gołębie, jak i gołębie, które zostały Panu przekazane.

Na podstawie powołanych przepisów prawa podatkowego oraz zaprezentowanego opisu sprawy stwierdzam, że Pana działalność wspólnego gołębnika, tj. utrzymywanie, karmienie, leczenie, treningi, loty próbne gołębi - niebędących Pana własnością - będzie stanowić działalność gospodarczą. Mając bowiem na uwadze zarobkowy, zorganizowany i ciągły charakter prowadzonej działalności (wspólnego gołębnika), podejmowane przez Pana czynności wypełniają przesłanki zawarte w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza natomiast, że przychody osiągane z prowadzenia wspólnego gołębnika oraz sprzedaży gołębi - niebędących Pana własnością - będą stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i winny być opodatkowane na zasadach właściwych dla działalności gospodarczej.

W odniesieniu natomiast do gołębi pochodzących z Pana własnej hodowli, tj. ich hodowla stanowi działalnością rolniczą w myśl art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to oznacza natomiast, że dochody z niej uzyskiwane nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie:

Opisane przez Pana prowadzenie "wspólnego gołębnika" - w odniesieniu do gołębi pochodzących od innych podmiotów - stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą, a przychody osiągane z tego tytułu będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast hodowla i sprzedaż gołębi pochodzących z Pana własnej hodowli stanowi działalność rolniczą w myśl art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Natomiast wniosek w zakresie pytania nr 2 podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl