0112-KDIL2-1.4011.69.2019.3.AK - Zwolnienie z PIT przychodu ze zbycia nieruchomości przeznaczonego na cele mieszkaniowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL2-1.4011.69.2019.3.AK Zwolnienie z PIT przychodu ze zbycia nieruchomości przeznaczonego na cele mieszkaniowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2019 r. (data wpływu 1 grudnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 stycznia 2020 r. (data wpływu 11 stycznia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest:

* prawidłowe - w odniesieniu do pytania nr 1

* nieprawidłowe - w odniesieniu do pytania nr 2.

UZASADNIENIE

W dniu 1 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym pismem z dnia 8 stycznia 2020 r. nr 0112-KDIL3-2.4011.69.2019.1.AK wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawcę, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d § 1 Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem, nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 8 stycznia 2020 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 9 stycznia 2020 r.), zaś w dniu 11 stycznia 2020 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 22 kwietnia 2016 r. Wnioskodawca podpisał wspólnie z przyszłą żoną w formie aktu notarialnego umowę deweloperską na budowę i przeniesienie na nich własności lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym oraz komórką lokatorską położone w Unii Europejskiej (Polska, (...)). Umowę Wnioskodawca wraz z przyszłą żoną zawarł w udziałach po 50%. W dniu 28 maja 2016 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński - tego dnia powstała małżeńska wspólność majątkowa. W dniu 14 czerwca 2016 r. - Wnioskodawca wraz z żoną podpisał w banku zarejestrowanym w Unii Europejskiej (tj. (...)) umowę kredytową na finansowanie części kosztu mieszkania (dalej "Kredyt"). W ramach kredytu sfinansowane zostały następujące elementy: przedmiotowy lokal mieszkalny wraz z częścią prac wykończeniowych trwale związanych z lokalem, miejsce postojowe i komórka lokatorska (stanowiące udział w lokalu garażowym, tj. mające inną KW niż przedmiotowy lokal). Całość kredytu została podzielona i wykorzystana następująco: 82,1% (lokal mieszkalny), 11,3% (wykończenie lokalu mieszkalnego trwale z nim związane), 6,6% (miejsce postojowe i komórka lokatorska).

Od sierpnia 2017 r. Wnioskodawca zamieszkuje nieprzerwanie wraz z żoną w przedmiotowym lokalu mieszkalnym. W dniu 27 lipca 2017 r. - małżonkowie podpisali akt notarialny przeniesienia własności lokalu mieszkalnego w udziałach po 50% na Wnioskodawcę oraz na żonę. Natomiast w dniu 26 października 2017 r. - podpisany został akt notarialny przeniesienia własności miejsca postojowego oraz komórki lokatorskiej w udziałach po 50% na Wnioskodawcę oraz na żonę. 13 maja 2018 r. - zmarła babcia Wnioskodawcy zapisując Zainteresowanemu wcześniej w testamencie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (dalej: "Spółdzielcze Własnościowe Prawo"). Spadek potwierdzony został aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 20 lipca 2018 r. Zainteresowany był jedynym spadkobiercą. W dniu 17 grudnia 2018 r. - Wnioskodawca sprzedał spółdzielcze własnościowe prawo. W dniach 20 i 21 grudnia 2018 r. - na rachunek bankowy będący współwłasnością Wnioskodawcy oraz jego żony (dalej."Rachunek") wpłynął cały dochód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa. W dniu 21 grudnia 2018 r. - dochód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa znajdujący się na rachunku został przeznaczony na spłatę części kredytu (Zainteresowany dokonał spłaty części kredytu).

W dniu 3 czerwca 2019 r. - wydana została indywidualna interpretacja podatkowa nr (...) ("Interpretacja"). Niniejszy wniosek Zainteresowany składa celem wyjaśnienia wątpliwości, które pojawiły się w związku z interpretacją z 3 czerwca 2019 r.

Prezentując zdarzenie przyszłe Wnioskodawca wskazał, dalsza spłata kredytu w okresie do dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym Wnioskodawca sprzedał spółdzielcze własnościowe prawo (tj. do końca 2020 r.).

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, że całość środków pieniężnych ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego została wydatkowana na spłatę kredytu zaciągniętego w 2016 r. na zakup lokalu mieszkalnego, jego wykończenie oraz zakup miejsca postojowego i komórki lokatorskiej. Wnioskodawca nie pomniejsza przychodu o koszty uzyskania przychodu, czy odpisy amortyzacyjne. Nie pomniejsza również ceny określonej w umowie o koszty odpłatnego zbycia

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy biorąc pod uwagę postanowienia Interpretacji z 3 czerwca 2019 r., w szczególności fakt, że część kredytu przypada na miejsce parkingowe i komórkę mieszkaniową, która może podlegać osobnemu obrotowi niż przedmiotowy lokal mieszkalny, słuszna jest następująca zasada: 93,4% dochodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa przeznaczone na spłatę kredytu podlega zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 6,6% dochodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa przeznaczone na spłatę kredytu nie podlega zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym od tej dokładnie kwoty Wnioskodawca zobowiązany będzie odprowadzić podatek?

2. Czy biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji gdy w okresie do dwóch lat od zakończenia roku podatkowego, w którym Wnioskodawca sprzedał spółdzielcze własnościowe prawo dokona spłaty kredytu łącznie kwotą, której 93,4% przekroczy wartość dochodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa, Wnioskodawca uzyska prawo do pełnego zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla całości dochodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, opisany stan faktyczny uprawnia częściowo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 93,4% dochodu ze sprzedaży odziedziczonego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zostało przeznaczone na spłatę części kredytu zaciągniętego na mieszkanie, w którym Wnioskodawca jest zameldowany oraz zamieszkuje nieustannie od sierpnia 2017 r. 6,6% dochodu które nie spełnia warunków zwolnienia podlega opodatkowaniu.

Opisane zdarzenie przyszłe uprawnia w pełni do skorzystania ze zwolnienia (w całości), o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 93,4% kwoty, która zostanie przelana na spłatę kredytu przekroczy wartość dochodu ze sprzedaży odziedziczonego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym lokalu mieszkalnym, na który Wnioskodawca zaciągnął kredyt jest zameldowany i mieszka nieprzerwanie od sierpnia 2017 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego - jest:

* prawidłowe - w odniesieniu do pytania nr 1

* nieprawidłowe - w odniesieniu do pytania nr 2.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c. prawa wieczystego użytkowania gruntów, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak wynika z powyższego, dla opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne znaczenie ma data nabycia przedmiotowej nieruchomości lub prawa majątkowego.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca, jako jedyny spadkobierca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w spadku po swojej babci zmarłej w dniu 13 maja 2018 r. W dniu 17 grudnia 2018 r. Wnioskodawca sprzedał odziedziczony lokal mieszkalny, natomiast w dniach 20-21 grudnia na rachunek bankowy Wnioskodawcy i jego żony wpłynęła cała należność dotycząca przedmiotowej transakcji. Wnioskodawca całość środków pieniężnych znajdujących się na rachunku bankowym przeznaczył na częściową spłatę kredytu, zaciągniętego w 2016 r. na nabycie lokalu mieszkalnego i jego wykończenie oraz nabycie miejsca postojowego i komórki lokatorskiej.

Z uwagi na to, że Wnioskodawca przedmiotowy lokal nabył w drodze spadkobrania w maju 2018 r., stwierdzić należy, że sprzedaż ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w grudniu 2018 r. stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy - podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie natomiast do art. 30e ust. 4 ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

a.

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

b.

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 19 ust. 1 ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością np. koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości). Pomiędzy tymi wydatkami, a dokonanym odpłatnym zbyciem, musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód.

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ww. ustawy za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e cytowanej ustawy).

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ww. ustawy).

Natomiast, zgodnie z art. 30e ust. 7 tejże ustawy, w przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.

Na podstawie ww. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ww. ustawy.

Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 ww. ustawy - za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

1.

wydatki poniesione na:

a.

nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b.

nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c.

nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e.

rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

2.

wydatki poniesione na:

a.

spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,

b.

spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,

c.

spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Dochód zwolniony należy zatem obliczyć według następującego wzoru:

dochód zwolniony = D x (W/P)

gdzie:

* D - dochód ze sprzedaży,

* W - wydatki poniesione na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* P - przychód ze sprzedaży.

Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach (art. 21 ust. 26 ww. ustawy).

Katalog wydatków wymienionych w art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 ustawy ma charakter zamknięty, jest to wyliczenie enumeratywne. Niezbędnym zatem warunkiem do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest wydatkowanie otrzymanego przychodu na cele mieszkaniowe określone w ww. ustawie. Przepis ww. artykułu wiąże też skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych z terminem wydatkowania środków pieniężnych.

Wyjaśnić należy, że z treści art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy jasno wynika, że kredyt, na którego spłatę zostanie przeznaczony przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości - aby korzystać ze zwolnienia z opodatkowania - musi być kredytem zaciągniętym na własne cele mieszkaniowe, które zostały wymienione w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Wnioskodawca w złożonym wniosku wskazał, że kredyt zaciągnięty wspólnie z żoną w 2016 r. został podzielony i wykorzystany w następujący sposób: 82,1% kwoty z kredytu zostało przeznaczone na częściowy zakup lokalu mieszkalnego, 11,3% kwoty zostało wykorzystane na wykończenie trwałych elementów mieszania, natomiast 6,6% przekazano na sfinansowanie zakupu miejsca postojowego oraz komórki lokatorskiej.

Zdaniem Wnioskodawcy 93,4% dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego korzysta ze zwolnienia na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast 6,60% tego dochodu nie spełnia warunków przedmiotowego zwolnienia.

Wnioskodawca wskazał we wniosku, że całość środków pieniężnych ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego została wydatkowana na spłatę kredytu zaciągniętego w 2016 r. na zakup lokalu mieszkalnego, jego wykończenie oraz zakup miejsca postojowego i komórki lokatorskiej. Wnioskodawca nie pomniejszał przychodu o koszty uzyskania przychodu, czy odpisy amortyzacyjne, nie pomniejszał również ceny określonej w umowie o koszty odpłatnego zbycia.

Jak już wcześniej wskazano w sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, wówczas dochód uzyskany z tego tytułu będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

W analizowanej sprawie cały przychód uzyskany z przedmiotowej transakcji został przeznaczony na spłatę kredytu, jednakże nie można całej kwoty przedmiotowej spłaty zakwalifikować jako wydatku poniesionego na realizację własnych celów mieszkaniowych, bowiem część spłaty dotyczyła spłaty kredyt zaciągniętego na nabycie miejsca postojowego i komórki nabycia, która to spłata nie może być potraktowana jako wydatek na cele mieszkaniowe. Zatem nie można zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy odnoszącym się do zaprezentowanego zdarzenia przyszłego, że dalsza spłata przez Zainteresowanego zobowiązania wobec banku w okresie dwóch lat licząc od końca roku podatkowego, w którym Wnioskodawca sprzedał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, tj. do końca 2020 r. uprawnia Wnioskodawcę w pełni (w całości) do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia.

Podsumowując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy, w odniesieniu do dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w tej części w której przychód uzyskany z przedmiotowej transakcji został przeznaczonego na spłatę kredytu, przypadającą na nabycie lokalu mieszkalnego i jego wykończenie. Natomiast część przychodu uzyskanego ze sprzedaży ww. prawa, która została przeznaczona na spłatę kredytu przypadającego na nabycie miejsca postojowego i komórki lokatorskiej nie stanowi wydatków na cele mieszkaniowe i w tej części ustalony dochód nie będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem kwota odpowiadająca temu dochodowi podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji dalsza spłata kredytu w sytuacji, gdy całość środków pieniężnych uzyskanych z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego została już wydatkowana na spłatę kredytu zaciągniętego w 2016 r. nie uprawni Wnioskodawcy do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia w odniesieniu do całego uzyskanego dochodu.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo, zauważyć należy, że przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Istotą interpretacji indywidualnej jest rozstrzygnięcie, czy Wnioskodawca prawidłowo postrzega, jakie skutki prawne na gruncie określonych przepisów prawa podatkowego wywołuje przedstawiony przez Zainteresowanego stan faktyczny albo zdarzenie przyszłe. W polskim systemie prawa podatkowego obowiązuje zasada samoobliczenia podatku. Wydanie interpretacji indywidualnej nie zwalnia podatnika z obowiązku obliczenia podstawy opodatkowania oraz zobowiązania podatkowego. Stąd też organ interpretacyjny nie analizował przedstawionych przez Wnioskodawcę kwot.

Interpretacja dotyczy:

* zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, oraz

* zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl