0112-KDIL2-1.4011.488.2020.3.JK - 50% koszty uzyskania przychodu pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 września 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL2-1.4011.488.2020.3.JK 50% koszty uzyskania przychodu pracowników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2020 r. (data wpływu 1 czerwca 2020 r.), uzupełnionym w dniu 16 lipca 2020 r. oraz w dniu 9 września 2020 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu - jest:

* nieprawidłowe w części dotyczącej wynagrodzenia wypłacanego za okres urlopu dla poratowania zdrowia,

* prawidłowe w pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, pismem z dnia 10 lipca 2020 r. nr 0112.KDIL2-1.4011.488.2020.1.JK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie wysłane w dniu 10 lipca 2020 r. zostało skutecznie doręczone w dniu 11 lipca 2020 r. Natomiast w dniu 16 lipca 2020 r. wniosek został uzupełniony.

Z uwagi na fakt, że wniosek - mimo jego uzupełnienia - nadal nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, pismem z dnia 31 sierpnia 2020 r. nr 0112.KDIL2-1.4011.488.2020.2.JK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

W dniu 9 września 2020 r. wniosek został uzupełniony.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy jako nauczyciel akademicki na (...), zwanym dalej płatnikiem (NIP płatnika: (...). W okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 września 2019 r. Zainteresowany wykonywał pracę nauczyciela akademickiego na stanowisku adiunkta, natomiast w okresie od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. na stanowisku starszego wykładowcy. Płatnik w 2019 r. stosował wobec Wnioskodawcy 50% koszty uzyskania przychodów w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 września 2019 r., natomiast po zmianie stanowiska zaprzestał i stosował koszty z art. 22. ust. 2. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszty takie stosowane były przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy oraz wykazane w PIT-11 za rok 2019. Płatnik poinformował Wnioskodawcę, że aby zastosować 50% koszty uzyskania przychodów musi uzyskać indywidualną interpretację podatkową, ponieważ nie ma interpretacji ogólnej. Zainteresowany uważa, że koszty w wysokości 50% z tytułu wynagrodzenia nauczyciela akademickiego powinny być zastosowane w całym roku. Dlatego w rozliczeniu rocznym za 2019 r. zastosował prawidłową wysokość tych kosztów (tj. 50%) za cały rok podatkowy. Stanowisko swoje oparł na wyjaśnieniach Ministra Finansów (poniżej) oraz innych interpretacjach indywidualnych. Cały rok 2019 wykonywał pracę nauczyciela akademickiego, która stanowi działalność twórczą (jak niżej w uzasadnieniu).

W pismach stanowiących uzupełnienie wniosku wskazano, że:

Aktualnie obowiązujący Statut (...) został przyjęty uchwałą Senatu (...) na posiedzeniu w dniu (...) 2019 r., a (...) z dnia (...) 2019 r. został zatwierdzony.

Nowy Statut obowiązuje od dnia 1 października 2019 r.

Statut (...) określa stanowiska nauczycieli akademickich w § 47 ust. 2:

2. "Nauczyciele akademiccy są zatrudniani jako pracownicy badawczy, badawczo-dydaktyczni i dydaktyczni oraz jako bibliotekarze naukowi"

oraz § 48 ust. 2:

2. "Pracownicy dydaktyczni są zatrudniani na stanowiskach:

1.

profesora;

2.

profesora (...);

3.

adiunkta;

4.

asystenta;

5.

lektora;

6.

instruktora".

Drugim istotnym dokumentem jest Uchwała (...) Senatu (...) z dnia (...) 2019 r. w sprawie przyjęcia przepisów wprowadzających Statut (...) oraz przepisów przejściowych.

Przepisy wprowadzające określają sposób zatrudnienia pracowników. § 11 ust. 4 przepisów stanowi, że: "4. Z dniem wejścia w życie statutu, o którym mowa w § 1 ust. 1: 1. osoby zatrudnione na stanowisku starszego wykładowcy, posiadające stopień naukowy doktora - zostają przeniesione na stanowisko adiunkta w grupie pracowników dydaktycznych".

Mocą przepisów wykonawczych Wnioskodawca został z dniem 1 października 2019 r. przeniesiony ze stanowiska starszego wykładowcy na stanowisko adiunkta, gdyż posiada tytuł naukowy doktora. Natomiast aktualna umowa o pracę została zawarta 2 września 2019 r., czyli przed dniem wejścia w życie nowego statutu. Pracodawca do dnia dzisiejszego nie dopełnił jeszcze obowiązku formalnej zmiany stanowiska na umowie o pracę. Z tego względu we wniosku Zainteresowany wpisał, że posiada stanowisko starszy wykładowca. Należy podkreślić, że jako pracownik dydaktyczny jest nauczycielem akademickim. Wykonuje wszystkie obowiązki nauczyciela akademickiego, m.in: przygotowuje i prowadzi wykłady, seminaria, konwersatoria, laboratoria i ćwiczenia, pisze artykuły naukowe, analizy. Zainteresowany podlega także ocenie w systemie oceny pracy nauczyciela akademickiego.

Dodatkowo umowa o pracę zawiera postanowienia, że: "Pracownik przenosi na (...) całość autorskich praw majątkowych oraz autorskich praw zależnych do utworów, które powstały w związku z wykonywaniem pracy w ramach niniejszej umowy o pracę" oraz, że wynagrodzenie zasadnicze obejmuje honorarium z tytułu korzystania z autorskich praw majątkowych.

Zatem zgodnie z art. 116 ust. 7 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika, że wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Powyższy przepis literalnie wskazuje, że praca nauczyciela akademickiego ma twórczy, indywidualny charakter, a ustawowy zakres obowiązków nauczycieli akademickich wymaga podejmowania we wszystkich obszarach aktywności zawodowej (całość wykonywanych obowiązków nauczyciela akademickiego) działalności twórczej (utwór) w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zakresem podmiotowym powyższej regulacji objęto wszystkich nauczycieli akademickich, niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia oraz rodzaju uczelni.

W myśl art. 128 ust. 1 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nauczyciel akademicki (z wyjątkiem rektora) podlega ocenie okresowej, w szczególności w zakresie wykonywania obowiązków, o których mowa w art. 115 tej ustawy, oraz przestrzegania przepisów o prawie autorskim, a także o własności przemysłowej.

Statut (...) określa następujące wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela akademickiego w § 54:

1. Na stanowisku adiunkta może być zatrudniona osoba posiadająca stopień naukowy doktora habilitowanego lub stopień doktora, a w przypadku pracownika dydaktycznego także pięcioletni staż pracy na stanowisku dydaktycznym lub badawczo-dydaktycznym w szkolnictwie wyższym.

2. Na stanowisku asystenta może być zatrudniona osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny.

3. Na stanowisku lektora lub instruktora może być zatrudniona osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny.

4. Szczegółowe wymagania kwalifikacyjne dla zatrudnienia na stanowiskach adiunkta i asystenta oraz tryb ich oceny określa senat w drodze uchwały, przyjętej na wniosek rektora.

Dodatkowo § 59 statutu określa wymogi odnoszące się do oceny pracy nauczyciela akademickiego:

1. "Podstawę oceny nauczyciela akademickiego stanowią jego osiągnięcia naukowe lub artystyczne oraz dydaktyczne i organizacyjne. W szczególności przy ocenie uwzględnia się:

1.

publikacje naukowe;

2.

udział w kolegiach redakcyjnych czasopism naukowych;

3.

recenzowanie prac naukowych;

4.

aktywne uczestnictwo w konferencjach naukowych i projektach badawczych;

5.

poziom prowadzenia zajęć dydaktycznych;

6.

autorstwo podręczników, skryptów akademickich i innych pomocy dydaktycznych;

7.

udział w postępowaniach o nadanie stopni i tytułów naukowych;

8.

działalność popularyzatorską;

9.

funkcje pełnione w krajowych i międzynarodowych organizacjach i towarzystwach naukowych;

10.

aktywność w pozyskiwaniu środków ze źródeł zewnętrznych na badania;

11.

nagrody i wyróżnienia instytucji i towarzystw naukowych;

12.

działalność organizacyjną na rzecz (...).

2. Przy ocenie osób z tytułem naukowym profesora albo stopniem naukowym doktora lub doktora habilitowanego bierze się pod uwagę także wyniki osiągnięte w kształceniu kandydatów do pracy naukowej oraz w promowaniu absolwentów.

Składniki wynagrodzenia wynikają z art. 136 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668) i są to:

1.

wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za staż pracy, które stanowią stałe składniki wynagrodzenia

2.

zmienne składniki wynagrodzenia: wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych.

Świadczenia z tytułu innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy mogą być następujące:

1.

płatny urlop naukowy - udzielany na podstawie art. 130 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

2.

płatny urlop dla poratowania zdrowia - udzielany art. 131 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z Art. 135. ust. 2. ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: "Wynagrodzenie za czas płatnych urlopów, o których mowa w art. 130 i art. 131 ust. 1, oblicza się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy".

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wobec Wnioskodawcy jako nauczyciela akademickiego można stosować 50% koszty uzyskania przychodu od całości przychodów ze stosunku pracy nauczyciela akademickiego (w tym za okres urlopu wypoczynkowego lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy) zarówno za 2019, jak i lata następne?

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty w wysokości 50% z tytułu wynagrodzenia nauczyciela akademickiego powinny być zastosowane za cały rok. Dlatego w rozliczeniu rocznym za 2019 r. Zainteresowany zastosował prawidłową wysokość tych kosztów (tj. 50%) za cały rok podatkowy. Stanowisko swoje oparł na wyjaśnieniach Ministra Finansów oraz innych interpretacjach indywidualnych. Cały rok 2019 wykonywał pracę nauczyciela akademickiego, która stanowi działalność twórczą.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministra Finansów przedstawionymi w piśmie z dnia 15 lutego 2019 r. (...), na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami wynoszą 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy PIT, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Minister Finansów potwierdził, że z art. 116 ust. 7 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika, że wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Powyższy przepis literalnie wskazuje, że praca nauczyciela akademickiego ma twórczy, indywidualny charakter, a ustawowy zakres obowiązków nauczycieli akademickich wymaga podejmowania we wszystkich obszarach aktywności zawodowej (całość wykonywanych obowiązków nauczyciela akademickiego) działalności twórczej (utwór) w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zakresem podmiotowym powyższej regulacji objęto wszystkich nauczycieli akademickich, niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia oraz rodzaju uczelni.

W myśl art. 128 ust. 1 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nauczyciel akademicki (z wyjątkiem rektora) podlega ocenie okresowej, w szczególności w zakresie wykonywania obowiązków, o których mowa w art. 115 tej ustawy, oraz przestrzegania przepisów o prawie autorskim, a także o własności przemysłowej. Opierając się na wyżej wymienionych zasadach przygotowania interpretacji, przepisy ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w szczególności art. 115 (obowiązki nauczyciela akademickiego), art. 116 ust. 7 (twórczy, indywidualny charakter całości pracy nauczyciela akademickiego) oraz art. 128 ust. 1 (ocena pracy nauczyciela akademickiego w obszarze prawa autorskiego) zostały uznane przez Ministra Finansów za wystarczające do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z treścią art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy PIT, do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest:

* nieprawidłowe w części dotyczącej wynagrodzenia wypłacanego za okres urlopu dla poratowania zdrowia,

* prawidłowe w pozostałej części.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały określone źródła przychodów, gdzie między innymi w pkt 1 wymienia się: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Za pracownika w rozumieniu ww. ustawy uważa się natomiast osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4 ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do treści art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 22 ust. 9a ww. ustawy).

Stosownie natomiast do treści art. 22 ust. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu z tytułu:

1.

działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

2.

działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;

3.

produkcji audialnej i audiowizualnej;

4.

działalności publicystycznej;

5.

działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;

6.

działalności konserwatorskiej;

7.

prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1191, 1293, 1669, 2445 i 2339), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;

8.

działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Zgodnie z art. 114 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85) nauczycieli akademickich zatrudnia się w grupach pracowników:

1.

dydaktycznych;

2.

badawczych;

3.

badawczo-dydaktycznych.

W myśl art. 116 ust. 1 ww. ustawy nauczyciela akademickiego zatrudnia się na stanowisku:

1.

profesora;

2.

profesora uczelni;

3.

adiunkta;

4.

asystenta.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ww. ustawy, do podstawowych obowiązków nauczyciela akademickiego będącego pracownikiem:

1.

dydaktycznym - należy kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów;

2.

badawczym - należy prowadzenie działalności naukowej lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów;

3.

badawczo-dydaktycznym - należy prowadzenie działalności naukowej, kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów.

Z kolei na podstawie art. 128 ust. 1 ww. ustawy, nauczyciel akademicki, z wyjątkiem rektora, podlega ocenie okresowej, w szczególności w zakresie wykonywania obowiązków, o których mowa w art. 115, oraz przestrzegania przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także o własności przemysłowej. Ocena okresowa może być pozytywna albo negatywna.

Ponadto, nauczyciel akademicki jest obowiązany do uczestniczenia w pracach organizacyjnych na rzecz uczelni oraz stałego podnoszenia kompetencji zawodowych (art. 115 ust. 2 ww. ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

W myśl art. 116 ust. 7 ww. ustawy, wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego i uzupełnień wniosku wynika, że Wnioskodawca przez cały 2019 r. był - jak jednoznacznie wskazał - zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako nauczyciel akademicki w grupie pracowników dydaktycznych. Wobec powyższego całość obowiązków wykonywanych przez Wnioskodawcę posiadającego status nauczyciela akademickiego w ramach stosunku pracy w 2019 r. stanowi pracę o charakterze twórczym, a z uwagi na ten charakter całość jego wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu realizacji ww. obowiązków jest wynagrodzeniem za pracę o charakterze twórczym.

W tym miejscu wskazać należy, że w myśl art. 136 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, do składników wynagrodzenia nauczyciela akademickiego należy zaliczyć:

* wynagrodzenie zasadnicze,

* dodatek za straż pracy,

* dodatek funkcyjny,

* dodatek zadaniowy,

* wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe albo godziny nadliczbowe,

* dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych,

* inne dodatki, jeżeli zostały określone w zakładowym układzie zbiorowym pracy albo regulaminie wynagradzania.

Zgodnie z art. 129 ust. 1 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nauczycielowi akademickiemu przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 36 dni roboczych w roku.

W przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, nauczycielowi akademickiemu przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu (art. 129 ust. 2 ww. ustawy).

Stosownie do art. 135 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy, nauczycielowi akademickiemu przysługuje w okresie urlopu wypoczynkowego wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia są obliczane na podstawie jego średniego wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Jeżeli zatrudnienie trwało krócej, średnie wynagrodzenie oblicza się z całego okresu zatrudnienia z uwzględnieniem stawek wynagrodzenia obowiązujących na dzień rozpoczęcia urlopu. Wynagrodzenie za czas płatnych urlopów, o których mowa w art. 130 i art. 131 ust. 1, oblicza się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Na podstawie art. 130 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu:

1.

posiadającemu co najmniej stopień doktora, w okresie 7 lat zatrudnienia w danej uczelni - płatnych urlopów naukowych w łącznym wymiarze nieprzekraczającym roku w celu przeprowadzenia badań;

2.

przygotowującemu rozprawę doktorską - płatnego urlopu naukowego w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy;

3.

płatnego urlopu w celu odbycia za granicą kształcenia, stażu naukowego albo dydaktycznego, uczestnictwa w konferencji albo uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z podmiotem zagranicznym na podstawie umowy o współpracy naukowej;

4.

płatnego urlopu w celu uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z Centrum (...) lub instytutem Sieci (...).

W myśl natomiast art. 131 ust. 1-5 ww. ustawy, nauczycielowi akademickiemu, który nie ukończył 65 roku życia, zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, po co najmniej 10 latach zatrudnienia w uczelni przysługuje prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. Urlopu dla poratowania zdrowia udziela się w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, jeżeli stan zdrowia wymaga powstrzymania się od pracy. Kolejny urlop dla poratowania zdrowia może być udzielony nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia zakończenia poprzedniego urlopu. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać roku. W czasie urlopu dla poratowania zdrowia nie można wykonywać zajęcia zarobkowego. Urlopu dla poratowania zdrowia udziela się na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego, że stan zdrowia wymaga powstrzymania się od pracy, oraz określającego zalecone leczenie i czas potrzebny na jego przeprowadzenie.

Z postanowień art. 131 ust. 2 ww. ustawy wynika, że urlopu dla poratowania zdrowia udziela się w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, jeżeli stan zdrowia wymaga powstrzymania się od pracy.

W związku z tym, jest to wynagrodzenie należne za okres, w którym nauczyciel akademicki nie wykonuje obowiązków nauczyciela akademickiego, a powstrzymuje się od pracy, tj. nie wykonuje działalności twórczej o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 powołanej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zatem, 50% koszty uzyskania przychodów nie będą przysługiwać w odniesieniu do przychodów należnych za okres w którym nauczyciel akademicki nie wykonuje obowiązków pracownika naukowego, a powstrzymuje się od pracy, tj. za okres urlopu dla poratowania zdrowia, gdyż w tym czasie nie wykonuje działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Natomiast pozostałe składniki wynagrodzenia wypłacane pracownikowi z tytułu realizacji obowiązków wykonywanych przez nauczyciela akademickiego stanowią wynagrodzenie za pracę o charakterze twórczym.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że Wnioskodawca może zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z zastrzeżeniem art. 22 ust. 9a ustawy), do całości przychodów nauczyciela akademickiego, z wyjątkiem wynagrodzenia za czas urlopu dla poratowania zdrowia, uzyskiwanych w 2019 r. Wskazane zasady będą obowiązywać w kolejnych latach o ile stan faktyczny i prawny nie ulegnie zmianie. Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej wynagrodzenia wypłacanego nauczycielom akademickim za okres przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia należy uznać za nieprawidłowe, natomiast w pozostałym zakresie za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl