Nowość 0112-KDIL2-1.4011.256.2024.3.KP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL2-1.4011.256.2024.3.KP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 10 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 12 maja 2024 r. (wpływ 12 maja 2024 r.) oraz pismem z 25 maja 2024 r. (wpływ 25 maja 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (wynikający z wniosku oraz uzupełnień)

(...) 2021 r. trafiła Pani do szpitala, gdzie była Pani hospitalizowana, następnie (...) (w wyniku zakażenia COVID-19). Ciągła hospitalizacja została zakończona (...) 2022 r. (...). W wypisie ze szpitala lekarz specjalista zalecił kontynuowanie terapii neurologopedycznej.

W związku z Pani stanem zdrowia uzyskała Pani orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane przez (...) Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Orzeczenie wydano (...) 2022 r., stwierdzając istnienie niepełnosprawności od (...) 2021 r., a ustalony stopień niepełnosprawności datowany jest od (...) 2022 r. Orzeczenie zostało wydane do (...) 2024 r. W pkt 6 orzeczenia zostało wpisane: "korzystanie z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki - wymaga".

Od (...) 2022 r. kontynuuje Pani terapię neurologopedyczną w prywatnym, specjalistycznym gabinecie neurologopedycznym. Terapia neurologopedyczna obejmuje zabiegi rehabilitacyjne - zajęcia i ćwiczenia, które rehabilitują zaburzoną funkcję Pani organizmu. Terapia neurologopedyczna składa się z cotygodniowych konsultacji neurologopedycznych i jest zabiegiem rehabilitacyjnym. Zgodnie z klasyfikacją ICD 9 terapia neurologopedyczna jest procedurą 93.86 ujętą w ramach rehabilitacji neurologicznej. Uczestnictwo w terapii neurologopedycznej udokumentowane jest zaświadczeniem o objęciu ww. terapią wydanym przez prowadzącą terapię specjalistę neurologopedę.

Wszystkie wydatki poniesione na ww. terapię neurologopedyczną udokumentowane są rachunkami, na których widnieją Pani dane jako kupującego (odbiorcy usługi) oraz dane sprzedającego (specjalistyczny gabinet neurologopedyczny prowadzący Pani terapię). Z wyżej wymienionych dokumentów wynika co zostało zakupione, tj.: "Konsultacje neurologopedyczne" oraz w jakiej wysokości został poniesiony wydatek.

Wydatki poniesione na terapię nie zostały w żaden sposób dofinansowane oraz nie zostały zwrócone częściowo lub w całości w jakiejkolwiek innej formie. Ponadto poniesione wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ani nie zostały odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zarówno w 2022 r. i 2023 r. Pani jedynym źródłem dochodów była emerytura pobierana z ZUS. Terapia neurologopedyczna (...). Fakt ten jest niezbędny do zwiększenia Pani samodzielności i możliwości uczestniczenia w życiu społecznym.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1) Czy może Pani dokonać korekty zeznania PIT za 2023 r. i odliczyć wydatki poniesione w 2023 r. na terapię neurologopedyczną, w ramach ulgi rehabilitacyjnej, jako wydatek na cele rehabilitacyjne i związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych?

2) Czy może Pani również odliczyć wydatki poniesione w 2022 r. (po dacie ustalenia stopnia niepełnosprawności) na terapię neurologopedyczną w ramach ulgi rehabilitacyjnej, dokonując korekty rozliczenia za 2022 r.?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, terapia neurologopedyczna jest zabiegiem rehabilitacyjnym i leczniczo-rehabilitacyjnym. Zgodnie z definicjami w Słowniku Języka Polskiego PWN, rehabilitacja to "przystosowanie do normalnego życia w społeczeństwie osób, które utraciły sprawność fizyczną lub psychiczną bądź mają wady wrodzone", natomiast terapia to "określony sposób leczenia za pomocą leków lub zabiegów". Ponadto terapia neurologopedyczna jest procedurą ujętą w ramach rehabilitacji neurologicznej.

Zatem, posiadając orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, zalecenie terapii neurologopedycznej wystawione przez lekarza specjalistę, jak również zaświadczenie o objęciu terapią neurologopedyczną oraz rachunki, a także mając na uwadze fakt, że poniesione wydatki nie zostały w żaden sposób odliczone od dochodu bądź przychodu oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, uważa Pani, że może Pani dokonać korekty zeznania podatkowego za 2023 r. i odliczyć wydatki poniesione w 2023 r. na terapię neurologopedyczną od dochodu z tytułu emerytury pobieranej z ZUS w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Ponadto uważa Pani, że ma Pani prawo dokonać korekty zeznania za 2022 r. i uwzględnić wydatki poniesione w 2022 r. (po dacie ustalenia stopnia niepełnosprawności).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.):

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.

Jak stanowi art. 26 ust. 7a pkt 6b cytowanej ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne.

Na podstawie art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

W myśl art. 26 ust. 7d ww. ustawy:

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1)

orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2)

decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3)

orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z art. 26 ust. 7f ww. ustawy:

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1. I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo

b) znaczny stopień niepełnosprawności;

2. II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)

całkowitą niezdolność do pracy albo

b)

umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Ponadto, zgodnie z art. 26 ust. 7g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, może być dokonane również w przypadku, gdy osoba, której dotyczy wydatek, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności.

Natomiast w myśl art. 26 ust. 13a ww. ustawy:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Należy zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju ulgi i zwolnienia są wyjątkiem od konstytucyjnej zasady równości i powszechności opodatkowania, dlatego winny być interpretowane ściśle z literą prawa. Niedopuszczalna jest zatem ich interpretacja rozszerzająca. Zatem wydatki poniesione na inne cele - nawet wówczas gdy zostały poniesione w związku z niepełnosprawnością - nie korzystają z odliczeń w ramach omawianej ulgi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że posiada Pani orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane (...) 2022 r., w którym stwierdzono istnienie niepełnosprawności od (...) 2021 r. W wypisie ze szpitala lekarz specjalista zalecił kontynuowanie terapii neurologopedycznej, którą kontynuuje Pani od (...) 2022 r. w prywatnym, specjalistycznym gabinecie neurologopedycznym. Terapia neurologopedyczna składa się z cotygodniowych konsultacji neurologopedycznych i jest zabiegiem rehabilitacyjnym. Zgodnie z klasyfikacją ICD 9 terapia neurologopedyczna jest procedurą 93.86 ujętą w ramach rehabilitacji neurologicznej. Uczestnictwo w terapii neurologopedycznej udokumentowane jest zaświadczeniem o objęciu ww. terapią wydanym przez prowadzącą terapię specjalistę neurologopedę.

Poniesione przez Panią wydatki są udokumentowane rachunkami, na których widnieją Pani dane jako kupującego (odbiorcy usługi) oraz dane sprzedającego (specjalistyczny gabinet neurologopedyczny prowadzący moją terapię). Wynika z nich co zostało zakupione oraz w jakiej wysokości został poniesiony wydatek.

Wydatki poniesione na terapię nie zostały w żaden sposób dofinansowane ani zwrócone. Ponadto poniesione wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ani nie zostały odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zarówno w 2022 r. i 2023 r. Pani jedynym źródłem dochodów była emerytura pobierana z ZUS.

Odnosząc się do możliwości odliczenia przez Panią w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na terapię neurologopedyczną, wskazać należy, że przytoczony wcześniej przepis art. 26 ust. 7a pkt 6b ww. ustawy stanowi, że wydatkami, które uprawniają do skorzystania z przedmiotowej ulgi, są wydatki poniesione na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne.

Wymieniona przez Panią terapia mieści się w definicji zabiegów rehabilitacyjnych lub leczniczo-rehabilitacyjnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia "zabieg" i "rehabilitacja". Zgodnie z definicją tych pojęć zawartą w "Słowniku wyrazów obcych" (PWN, Warszawa 1991 r.) oraz "Encyklopedii" PWN, zabieg stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby); rehabilitacja jest to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych.

Terapia neurologopedyczna, którą jest Pani objęta prowadzona jest przez specjalistę neurologopedę.

Podsumowując, przysługuje Pani prawo do odliczenia wydatków poniesionych w latach 2022-2023 na terapię neurologopedyczną w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W sytuacji, gdy z prawa tego Pani nie skorzystała, to na mocy art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.), ma Pani możliwość złożenia korekty zeznań podatkowych za lata 2022-2023, w których uwzględni Pani przysługującą Pani kwotę ulgi. Zgodnie bowiem z tym przepisem:

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej wynika, że:

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Stosownie do art. 3 pkt 5 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach - rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Podsumowując, może Pani dokonać korekty zeznań podatkowych za lata 2022-2023 i odliczyć wydatki poniesione na terapię neurologopedyczną w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl