0112-KDIL1-3.4012.601.2019.2.NK - Zwolnienie z VAT sprzedaży działki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL1-3.4012.601.2019.2.NK Zwolnienie z VAT sprzedaży działki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2019 r. (data wpływu 5 listopada 2019 r.), uzupełnionym pismami z dnia 7 stycznia 2020 r. (data wpływu 9 stycznia 2020 r.) oraz z dnia 22 stycznia 2020 r. (data wpływu 24 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy sprzedaż działki nr (...) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w jakiej stawce, czy zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie stwierdzenia, czy sprzedaż działki nr (...) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w jakiej stawce, czy zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 3). Wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 stycznia 2020 r. (data wpływu 9 stycznia 2020 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe oraz dowód wpłaty dodatkowych opłat za wydanie interpretacji oraz pismem z dnia 22 stycznia 2020 r. (data wpływu 24 stycznia 2020 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 22 października 2015 r. na podstawie aktu notarialnego nr (...) małżonkowie X i Y nabyli niezabudowaną nieruchomość położoną w Z Gmina A, składającą się z działki oznaczonej nr (...) o powierzchni dwa hektary pięć arów, nr księgi wieczystej (...). Przy akcie notarialnym sprzedający oświadczyli, że przedmiotowa nieruchomość jest niezabudowana, nie jest przedmiotem dzierżawy, posiada dostęp do drogi publicznej, w jej skład nie wchodzi las ani grunt leśny oraz jest wolna od wszelkich długów, ciężarów, hipotek oraz praw i roszczeń osób trzecich. Przy sporządzeniu tego aktu okazano:

* wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nr (...) wydany z upoważnienia Burmistrza A przez Kierownika (...) w dniu 19 października 2015 r., z którego wynika, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego część obrębów geodezyjnych B, C koło A, części obrębu 3 miasta A i części obrębu Z, działka nr (...) położona w obrębie Z, to w części teren, którego podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych oznaczony na rysunku planu symbolem RM oraz w części teren przeznaczony pod drogę wraz z urządzeniami towarzyszącymi oznaczone na rysunku planu symbolem KDW 2;

* wypis z rejestru gruntów wydany przez Starostę D, w dniu 16 października 2015 r., w którym działka numer (...) oznaczona jest symbolem R - grunty orne.

Obecnie obowiązuje uchwała nr (...) z dnia 19 grudnia 2017 r. Rady Miejskiej w A w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenów w obrębie geodezyjnym Z w Gminie A, która w załączniku nr 1 wskazuje obszar, a w ramach niego działkę o nr (...) - tj. działka będąca przedmiotem niniejszej interpretacji jest zaliczona do terenów przeznaczonych do zabudowy usługowej o symbolu U.

Na podstawie umowy objętej tym aktem kupujący wnieśli o wpisanie do księgi wieczystej numer (...) jako właścicieli na prawach wspólności ustawowej.

W dniu nabycia nieruchomości, tj. 22 października 2015 r. (działka o nr (...)) została przekazana do działalności gospodarczej Pana X pod nazwą E na podstawie dowodu OT nr 4 jako niezabudowana nieruchomość w Z działka nr (...) (symbol KŚT 033 stawka amort. 0%).

Umową najmu z dnia 31 grudnia 2018 r. E przekazał w najem do Spółki F Sp. z o.o. z siedzibą w A NIP (...) do użytkowania działkę o nr (...). Na ww. terenie Spółka z o.o. F poniosła następujące nakłady:

1.

utwardzenie terenu - około 600.000 zł;

2.

na działce została postawiona hala namiotowa niezwiązana trwale z gruntem - wartość około 45.000,00 zł;

3.

wybudowanie muru na wysokość pomiędzy 2 m do 2,20 m - wartość około 40.000,00 zł.

Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości działki nr (...) do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ponadto z pisma z dnia 7 stycznia 2020 r. - stanowiącego uzupełnienie wniosku - wynika, że:

1. Wnioskodawca Pan X prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą E jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i posiada nr NIP (...).

2. Działka o nr (...) została nabyta na podstawie aktu notarialnego nr (...) z dnia 22 października 2015 r. przez małżonków X i Y od G, który dokonał nabycia na podstawie umowy sprzedaży w dniu 5 lipca 2000 r. Przy ww. transakcji nie wystąpiła faktura bądź rachunek.

3. Działka o nr (...) została nabyta przez osoby fizyczne, tj. X i Y do majątku wspólnego, zatem nie została nabyta do działalności gospodarczej w drodze czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od tego podatku lub niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

4. Z tytułu nabycia działki nr (...) Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nabywającymi były bowiem osoby X i Y jako nieprowadzący działalności gospodarczej. Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie wystąpiła faktura.

5. W dniu nabycia przez małżonków nieruchomości jeden z małżonków, tj. Wnioskodawca przyjął nieruchomość do działalności gospodarczej, która była/jest i będzie wykorzystywana do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

6. Działka nie była/nie jest/nie będzie wykorzystywana do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

7. Przedmiotem umowy najmu jest ww. działka otoczona częściowo betonowym ogrodzeniem (mur betonowy o wysokości pomiędzy 2 a 2,20 m - nakłady na budowę muru poniósł Wnioskodawca - około 40.000,00 zł, a nie jak wskazano w pierwotnym wniosku Spółka z o.o. F).

8. Planowana dostawa przedmiotowej nieruchomości na rzecz F Sp. z o.o. nastąpi w trakcie trwania umowy najmu ww. nieruchomości.

9. Cena sprzedaży działki nr (...) będzie obejmować wartość działki otoczonej częściowo betonowym ogrodzeniem (mur betonowy o wysokości pomiędzy 2 a 2,20 m - nakłady na budowę muru poniósł Wnioskodawca - około 40.000,00 zł). Kwota ta nie będzie obejmować wartości nakładów poniesionych przez F Sp. z o.o.

10. Między Wnioskodawcą a F Sp. z o.o. nie dojdzie do rozliczenia nakładów poniesionych na budowę (utwardzenie terenu, hala niezwiązana trwale z gruntem), ponieważ cena sprzedaży nie będzie obejmowała ww. nakładów.

11. Wnioskodawca i F Sp. z o.o. na dzień dostawy działki nr (...) nie dokonają potrąceń wzajemnych należności z tytułu tej transakcji.

12. Przedmiotem dostawy na rzecz F Sp. z o.o. będzie działka otoczona częściowo betonowym ogrodzeniem (mur betonowy o wysokości pomiędzy 2 a 2,20 m - nakłady na budowę muru poniósł Wnioskodawca - około 40.000,00 zł). Kwota ta nie będzie obejmować wartości nakładów poniesionych przez F Sp. z o.o.

13. Przedmiotem dostawy na rzecz F Sp. z o.o. będzie działka otoczona częściowo betonowym ogrodzeniem (mur betonowy o wysokości pomiędzy 2 a 2,20 m - nakłady na budowę muru poniósł Wnioskodawca - około 40.000,00 zł). Dostawa nie będzie obejmowała nakładów poniesionych przez F Sp. z o.o. (utwardzenie terenu, hala niezwiązana trwale z gruntem).

Z kolei w piśmie z dnia 22 stycznia 2020 r. - stanowiącym uzupełnienie wniosku - Wnioskodawca wskazał, że:

1. Nakłady na wybudowanie na działce nr (...) muru betonowego o wys. pomiędzy 2 a 2,2 m zostały poniesione w latach 2015, 2016 i 2017.

2. Znajdujący się na działce nr (...) mur betonowy, na który nakłady na budowę poniósł Wnioskodawca, stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy prawo budowlane.

3. Ww. mur (obiekt) jest trwale związany z gruntem.

4. Ww. obiekt sklasyfikowany jest jako obiekt budowlany w sekcji "obiekty inżynierii lądowej i wodnej".

5. Wnioskodawcy w związku z poniesieniem nakładów na wybudowanie muru przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

6. Wnioskodawca od momentu poniesienia ww. nakładów do momentu planowanej sprzedaży przedmiotowej nieruchomości wykorzystywał i będzie wykorzystywać wybudowany mur do czynności opodatkowanych.

7. Wybudowany mur od momentu poniesienia ww. nakładów do momentu planowanej sprzedaży przedmiotowej nieruchomości był/jest i będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych (nie był/nie jest i nie będzie wykorzystywany do czynności wyłącznie zwolnionych od podatku od towarów i usług).

8. Wybudowany mur od momentu poniesienia ww. nakładów do momentu planowanej sprzedaży przedmiotowej nieruchomości był/jest i będzie udostępniany przez Wnioskodawcę Spółce z o.o. F (NIP (...)) na podstawie odpłatnej, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług umowy najmu z dnia 31 grudnia 2018 r. z datą obowiązywania od dnia 1 grudnia 2019 r.

9. Zdaniem Wnioskodawcy, nastąpiło pierwsze zasiedlenie wskazanego obiektu znajdującego się na działce nr (...). Pierwszego zasiedlenia dokonał Pan X prowadzący działalność pod nazwą E w dacie 28 kwietnia 2017 r. W tej dacie nastąpiło ostatnie poniesienie nakładu, mur był zdatny i kompletny do użytku. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a momentem sprzedaży upłynie okres dłuższy niż dwa lata.

10. Wnioskodawca, od momentu poniesienia nakładów na wybudowanie muru do momentu planowanej sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie ponosił/nie ponosi i nie będzie ponosić wydatków na ulepszenie tego obiektu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie.

Czy sprzedaż przedmiotowej działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w jakiej stawce, czy zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Tak więc grunt spełnia definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, a jego sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Dostawa towaru mieści się w definicji sprzedaży określonej w art. 2 pkt 22 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Wskazać w tym miejscu należy, że odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu wtedy, gdy jest dokonywana przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, działającego w takim charakterze.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy sprzedaży nieruchomości, o której mowa w złożonym wniosku podatnikiem podatku od towarów i usług będzie X prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą E. W analizowanej bowiem sytuacji ww. nieruchomość, która wcześniej została nabyta do majątku wspólnego małżonków była wykorzystywana do działalności gospodarczej przez współmałżonka - tj. X w ramach działalności E. Zatem to małżonek prowadzący działalność wystąpi w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, bowiem jeżeli nieruchomość wspólna małżonków ma charakter firmowy, to jej sprzedaż w całości rozlicza ten małżonek, który prowadzi firmę. Na wystawionej fakturze zatem w nazwie sprzedającego wystąpi nazwa podatnika E.

Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stawka podatku - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych, wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów - zarówno nieruchomości, jak i ruchomości - przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych - niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) - wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Przez tereny budowlane - stosownie do treści art. 2 pkt 33 ustawy - rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jako akt prawa miejscowego wiąże zarówno organy administracji, osoby fizyczne, osoby prawne, jak i inne jednostki organizacyjne. Zatem w sytuacji, gdy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to właśnie zapisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy nadać decydujące znaczenie dla oceny przeznaczenia danego terenu, w tym również dla potrzeb art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane, czyli tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, dla których nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego oraz nie wydano decyzji o warunkach zabudowy - są zwolnione od podatku VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług w kontekście zastosowania właściwej stawki podatku VAT przy sprzedaży gruntu nakazuje oceniać przeznaczenie tego gruntu wyłącznie na podstawie istniejącego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wydanych decyzji o warunkach zabudowy.

W analizowanej sytuacji uchwałą nr (...) z dnia 19 grudnia 2017 r. Rady Miejskiej w A w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenów w obrębie geodezyjnym Z w gminie A w załączniku nr 1 do uchwały, który obejmuje obszar przedstawiony na planie i jest integralną częścią planu działka o nr (...) - tj. działka będąca przedmiotem niniejszej interpretacji - jest zaliczona do terenów przeznaczonych do zabudowy usługowej o symbolu U.

W związku z powyższym - zdaniem Wnioskodawcy - biorąc pod uwagę przedstawiony stan sprawy oraz treść przywołanych przepisów prawa podatkowego należałoby stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku z art. 43 ust. 1 pkt 9, gdyż przedmiotowy grunt objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika przeznaczenie pod działalność usługową, a więc stanowi teren budowlany w myśl art. 2 pkt 33 ustawy. Nie znajdzie również zastosowania zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wykorzystywał grunt do celów opodatkowanych.

Zatem mając na uwadze przywołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że sprzedaż przedmiotowej działki, o której mowa we wniosku, będzie podlegała opodatkowaniu podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, zarówno grunt, jak i budynek/budowla spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Podkreślić jednak należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że w oparciu o art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przy czym zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest generalnie zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie - według art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem, w przypadku, gdy po wybudowaniu budynek, budowla lub jego część jest wykorzystywana, w tym używana na potrzeby własnej działalności, okoliczność ta powoduje, że ma już miejsce pierwsze zasiedlenie tego obiektu.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków lub budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak wynika z powyższego, prawo do zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów, będących przedmiotem sprzedaży, nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanie się bezzasadne.

Należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy - po spełnieniu określonych warunków - możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Podkreślić należy, że z uwagi na przywołane uregulowania, rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy, można dokonać wyłącznie w odniesieniu do zwolnienia od podatku określonego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów - zarówno nieruchomości, jak i ruchomości - przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych - niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) - wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

1.

towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

2.

przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw nieruchomości prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących danej dostawie. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Należy ponadto wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym ww. obiekty są posadowione. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że na podstawie aktu notarialnego małżonkowie X i Y nabyli niezabudowaną nieruchomość położoną w Z Gmina A, składającą się z działki oznaczonej nr (...) o powierzchni dwa hektary pięć arów, nr księgi wieczystej (...). Przy akcie notarialnym sprzedający oświadczyli, że przedmiotowa nieruchomość jest niezabudowana, nie jest przedmiotem dzierżawy, posiada dostęp do drogi publicznej, w jej skład nie wchodzi las ani grunt leśny oraz jest wolna od wszelkich długów, ciężarów, hipotek oraz praw i roszczeń osób trzecich. Przy sporządzeniu tego aktu okazano:

* wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nr (...) wydany z upoważnienia Burmistrza A przez Kierownika Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Obrotu Nieruchomościami w dniu 19 października 2015 r., z którego wynika, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego część obrębów geodezyjnych B, C koło A, części obrębu 3 miasta A i części obrębu Z, działka nr (...) położona w obrębie Z, to w części teren, którego podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych oznaczony na rysunku planu symbolem RM oraz w części teren przeznaczony pod drogę wraz z urządzeniami towarzyszącymi oznaczone na rysunku planu symbolem KDW 2;

* wypis z rejestru gruntów wydany przez Starostę D, w dniu 16 października 2015 r., w którym działka numer (...) oznaczona jest symbolem R - grunty orne.

Obecnie obowiązuje uchwała nr (...) z dnia 19 grudnia 2017 r. Rady Miejskiej w A w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenów w obrębie geodezyjnym Z w Gminie A, która w załączniku nr 1 wskazuje obszar, a w ramach niego działkę o nr (...) - tj. działka będąca przedmiotem niniejszej interpretacji jest zaliczona do terenów przeznaczonych do zabudowy usługowej o symbolu U.

Na podstawie umowy objętej tym aktem kupujący wnieśli o wpisanie do księgi wieczystej numer (...) jako właścicieli na prawach wspólności ustawowej. W dniu nabycia nieruchomości, tj. 22 października 2015 r. (działka o nr (...)) została przekazana do działalności gospodarczej Pana X pod nazwą E na podstawie dowodu OT nr 4 jako niezabudowana nieruchomość w Z działka nr (...) (symbol KŚT 033 stawka amort. 0%).

Umową najmu z dnia 31 grudnia 2018 r. E przekazał w najem do Spółki F Sp. z o.o. z siedzibą w A do użytkowania działkę o nr (...). Na ww. terenie Spółka z o.o. F poniosła następujące nakłady:

1.

utwardzenie terenu - około 600.000 zł;

2.

na działce została postawiona hala namiotowa niezwiązana trwałe z gruntem - wartość około 45.000,00 zł.

Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości działki nr (...) do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wnioskodawca Pan X prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą E jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i posiada nr NIP (...). Działka o nr (...) została nabyta na podstawie aktu notarialnego nr (...) z dnia 22 października 2015 r. przez małżonków X i Y od G, który dokonał nabycia na podstawie umowy sprzedaży w dniu 5 lipca 2000 r. Przy ww. transakcji nie wystąpiła faktura bądź rachunek. Działka o nr (...) została nabyta przez osoby fizyczne, tj. X i Y do majątku wspólnego, zatem nie została nabyta do działalności gospodarczej w drodze czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od tego podatku lub niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Z tytułu nabycia działki nr (...) Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nabywającymi były bowiem osoby X i Y jako nieprowadzący działalności gospodarczej. Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie wystąpiła faktura. W dniu nabycia przez małżonków nieruchomości jeden z małżonków, tj. Wnioskodawca przyjął nieruchomość do działalności gospodarczej, która była/jest i będzie wykorzystywana do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Działka nie była/nie jest/nie będzie wykorzystywana do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Przedmiotem umowy najmu jest ww. działka otoczona częściowo betonowym ogrodzeniem (mur betonowy o wysokości pomiędzy 2 a 2,20 m - nakłady na budowę muru poniósł Wnioskodawca - około 40.000,00 zł). Planowana dostawa przedmiotowej nieruchomości na rzecz F Sp. z o.o. nastąpi w trakcie trwania umowy najmu ww. nieruchomości. Cena sprzedaży działki nr (...) będzie obejmować wartość działki otoczonej częściowo betonowym ogrodzeniem (mur betonowy o wysokości pomiędzy 2 a 2,20 m - nakłady na budowę muru poniósł Wnioskodawca - około 40.000,00 zł). Kwota ta nie będzie obejmować wartości nakładów poniesionych przez F Sp. z o.o. Między Wnioskodawcą a F Sp. z o.o. nie dojdzie do rozliczenia nakładów poniesionych na budowę (utwardzenie terenu, hala niezwiązana trwale z gruntem), ponieważ cena sprzedaży nie będzie obejmowała ww. nakładów. Wnioskodawca i F Sp. z o.o. na dzień dostawy działki nr (...) nie dokonają potrąceń wzajemnych należności z tytułu tej transakcji. Przedmiotem dostawy na rzecz F Sp. z o.o. będzie działka otoczona częściowo betonowym ogrodzeniem. Kwota ta nie będzie obejmować wartości nakładów poniesionych przez F Sp. z o.o. Przedmiotem dostawy na rzecz F Sp. z o.o. będzie działka otoczona częściowo betonowym ogrodzeniem. Dostawa nie będzie obejmowała nakładów poniesionych przez F Sp. z o.o. (utwardzenie terenu, hala niezwiązana trwale z gruntem). Nakłady na wybudowanie na działce nr (...) muru betonowego o wys. pomiędzy 2 a 2,2 m zostały poniesione w latach 2015, 2016 i 2017. Znajdujący się na działce nr (...) mur betonowy, na który nakłady na budowę poniósł Wnioskodawca, stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy prawo budowlane. Ww. mur (obiekt) jest trwale związany z gruntem. Ww. obiekt sklasyfikowany jest jako obiekt budowlany w sekcji "obiekty inżynierii lądowej i wodnej". Wnioskodawcy w związku z poniesieniem nakładów na wybudowanie muru przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca od momentu poniesienia ww. nakładów do momentu planowanej sprzedaży przedmiotowej nieruchomości wykorzystywał i będzie wykorzystywać wybudowany mur do czynności opodatkowanych. Wybudowany mur od momentu poniesienia ww. nakładów do momentu planowanej sprzedaży przedmiotowej nieruchomości był/jest i będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych (nie był/nie jest i nie będzie wykorzystywany do czynności wyłącznie zwolnionych od podatku od towarów i usług). Wybudowany mur od momentu poniesienia ww. nakładów do momentu planowanej sprzedaży przedmiotowej nieruchomości był/jest i będzie udostępniany przez Wnioskodawcę Spółce z o.o. F (NIP (...)) na podstawie odpłatnej, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług umowy najmu z dnia 31 grudnia 2018 r. z datą obowiązywania od dnia 1 grudnia 2019 r. Zdaniem Wnioskodawcy, nastąpiło pierwsze zasiedlenie wskazanego obiektu znajdującego się na działce nr (...). Pierwszego zasiedlenia dokonał Pan X prowadzący działalność pod nazwą E w dacie 28 kwietnia 2017 r. W tej dacie nastąpiło ostatnie poniesienie nakładu, mur był zdatny i kompletny do użytku. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a momentem sprzedaży upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Wnioskodawca, od momentu poniesienia nakładów na wybudowanie muru do momentu planowanej sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie ponosił/nie ponosi i nie będzie ponosić wydatków na ulepszenie tego obiektu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Wątpliwości Wnioskodawcy w analizowanej sprawie dotyczą stwierdzenia, czy sprzedaż działki nr (...) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w jakiej stawce, czy zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

W tym miejscu należy wskazać, że jak zostało rozstrzygnięte w interpretacji indywidualnej z dnia 15 stycznia 2020 r. o nr (...) - wydanej dla Wnioskodawcy - przy sprzedaży ww. nieruchomości, która wcześniej została nabyta do majątku wspólnego małżonków, ale była wykorzystywana do działalności gospodarczej przez jednego z nich - tj. Pana X w ramach działalności E, to małżonek prowadzący działalność wystąpi w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Ponadto, na fakturze sprzedaży opisanej nieruchomości wystąpi wyłącznie Pan X, który prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą E.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, w myśl którego zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Przedmiotem planowanej dostawy będzie bowiem grunt, którego nie można uznać za teren niezabudowany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, gdyż na tym gruncie znajduje się budowla w postaci muru betonowego o wysokości pomiędzy 2 a 2,20 m, na budowę którego nakłady poniósł Wnioskodawca.

Zatem planowana sprzedaż działki nr (...) będzie traktowana jako odpłatna dostawa nieruchomości zabudowanej.

W celu ustalenia, czy w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku, czy też opodatkowanie właściwą stawką podatku VAT należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy względem ww. budowli (muru) nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności faktycznych oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że dostawa budowli (muru) posadowionej na działce nr (...) nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, gdyż jak wynika z wniosku wyżej wymieniona budowla była używana (miało miejsce jej pierwsze zasiedlenie). Jednocześnie z uwagi na fakt, że Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budowli, a ponadto - jak wskazał Wnioskodawca - od pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata, zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym, w oparciu o art. 29a ust. 8 ustawy, zbycie gruntu (działki nr (...)), na którym posadowiona jest ta budowla, również będzie korzystało ze zwolnienia od podatku.

Wobec zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku ze sprzedażą opisanej budowli bezzasadne jest badanie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a i pkt 2 ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie jedynie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że sprzedaż przez Wnioskodawcę działki nr (...), na której znajduje się budowla w postaci muru betonowego o wysokości pomiędzy 2 a 2,20 m, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Tutejszy organ informuje, że w niniejszej interpretacji rozstrzygnięto wniosek w części dotyczącej stwierdzenia, czy sprzedaż działki nr (...) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w jakiej stawce, czy zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 3). Natomiast kwestia dotycząca uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług w związku z dostawą działki nr (...), stanowiącej współwłasność małżeńską (pytanie oznaczone we wniosku nr

1)

oraz wykazania na fakturze dokumentującej dostawę działki nr (...), stanowiącej współwłasność małżeńską, danych Wnioskodawcy jako podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (pytanie oznaczone we wniosku nr

2)

została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 15 stycznia 2020 r.

nr (...).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl