0112-KDIL1-3.4012.586.2019.2.AKR - Zwolnienie z VAT usług medycznych i psychologicznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL1-3.4012.586.2019.2.AKR Zwolnienie z VAT usług medycznych i psychologicznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2019 r. (data wpływu 23 grudnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 lutego 2020 r. (data wpływu 14 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

1.

zwolnienia od podatku dla świadczonych usług w B wykonywanych na podstawie zlecenia Wnioskodawcy jako psychologa lub innego lekarza;

2.

stawki podatku dla świadczonych usług w B wykonywanych bez skierowania i konsultacji medycznej lub psychologicznej;

3.

zwolnienia od podatku dla świadczonych usług w C wykonywanych na podstawie zlecenia Wnioskodawcy jako psychologa lub innego lekarza;

4.

stawki podatku dla świadczonych usług w C wykonywanych bez skierowania i konsultacji medycznej lub psychologicznej,

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla świadczonych usług w B wykonywanych na podstawie zlecenia Wnioskodawcy jako psychologa lub innego lekarza; stawki podatku dla świadczonych usług w B wykonywanych bez skierowania i konsultacji medycznej lub psychologicznej; zwolnienia od podatku dla świadczonych usług w C wykonywanych na podstawie zlecenia Wnioskodawcy jako psychologa lub innego lekarza oraz stawki podatku dla świadczonych usług w C wykonywanych bez skierowania i konsultacji medycznej lub psychologicznej. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 14 lutego 2020 r. o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego oraz o dowód wpłaty należnej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest z wykształcenia psychologiem. Od ponad dwudziestu pięciu lat prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług reklamowych, medialnych oraz szkoleniowych.

Wnioskodawca chciałby poszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej poprzez świadczenie usług w ramach Centrum A.

A to nauka dotycząca wpływu czynników psychologicznych na stan zdrowia człowieka i powstawanie wielu chorób (...).

Wnioskodawca zamierza zakupić polską B D oraz C polskiej firmy (...) - urządzenie do psycho-neuro-hydroterapii. Wszystkie urządzenia są certyfikowane i spełniają polskie normy. Obecnie w miejscu prowadzenia dotychczasowej działalności Wnioskodawca dokonał odpowiednich zmian przystosowując pomieszczenie do dokonywania zabiegów w B oraz w C.

B to urządzenie wykorzystywane do terapii chorób (...).

Z racji swojego wykształcenia (psychologia) Wnioskodawca chciałby wykorzystywać B w swojej pracy z pacjentami, jak również innymi osobami które zgłoszą się do (...).

Drugie urządzenie to C. C to urządzenie do (...) wykorzystywane od lat w psychologii do leczenia nerwic, bezsenności, wzmożonego napięcia mięśniowego, lęków i tzw. deprywacji sensorycznej.

C polskiej Firmy (...) służy do kompleksowej terapii, regeneracji, relaksacji i odmładzania organizmu.

Jest to też skuteczna metoda leczenia schorzeń kręgosłupa, przewlekłego bólu, a także terapia anty aging i forma relaksu.

Jest bardzo dużo zastosowań tej metody w terapii wielu schorzeń zarówno u dzieci, jak też u osób dorosłych. Pobyt w C wpływa pozytywnie zarówno na ciało, jak też na umysł osoby korzystającej z takiego zabiegu. Wnioskodawca zamierza wykorzystywać C w terapii pacjentów/klientów (...) oraz w terapii innych klientów, którzy zgłoszą się do niego ze swoimi problemami zdrowotnymi.

C może być też wykorzystywana jako zabieg SPA, wellness, relaksacyjny i prozdrowotny bez wyraźnych wskazań medycznych i psychologicznych, ale w Centrum w większości Wnioskodawca będzie starał się kwalifikować pacjentów A do zabiegów w C oraz B.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że jest psychologiem po (...) (...) i zamierza prowadzić (rozszerzyć) indywidualną działalność gospodarczą pod nazwą (...), ale w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności gospodarczej nie jest podmiotem leczniczym. (...) nie jest wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Zajmuje się terapią schorzeń (...) o podłożu psychologicznym. Wnioskodawca w swojej pracy wykorzystuje metody psychologiczne, techniki relaksacji, trening autogenny, pomoc psychologiczną, a także C i B, które traktuje jako element terapii behawioralnej pacjentów z chorobami A, nerwicami i zaburzeniami (...). Nigdy w ramach terapii nie będzie dochodziło do przerwania powłok ciała pacjentów poddawanych zabiegom w placówce. Wnioskodawca opiera się głównie na metodach psychologicznych, stosując techniki redukcji stresu, do których należy także C, a w terapii chorób A będzie wykorzystywał B. Zarówno B, jak też C będzie także wykorzystywał do relaksacji, regeneracji i zabiegów odmładzających.

Wnioskodawca nie jest i nie zamierza być podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2190, z późn. zm.).

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę w B wykonywane na podstawie jego zlecenia - jako psychologa lub innego lekarza, w rozumieniu Wnioskodawcy, stanowią usługi w zakresie opieki medycznej i psychologicznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. To zabiegi bezpieczne i nie mające istotnych działań ubocznych, dające jednak wymierne i opisywane w literaturze korzyści dla naszego zdrowia. Istnieje wiele publikacji i badań, które weryfikują pozytywny wpływ terapii w B na stan naszego zdrowia, leczenie chorób oraz regenerację całego organizmu.

B to specjalne urządzenie medyczne służące do leczenia pacjentów czystym tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia.

Podczas zabiegu D - (...) dostarczamy tlen do wszystkich narządów i tkanek w naszym organizmie. (...) to innowacyjna, nieinwazyjna i skuteczna metoda leczenia/terapii, która dzięki nasyceniu tlenem oraz zwiększeniu ilości komórek macierzystych w organizmie, zapewnia pełną regenerację i rewitalizację wszystkich tkanek w naszym ciele.

Wnioskodawca D wykorzystuje w leczeniu wielu chorób (...) oraz zaburzeń A.

* Psychiatria i psychologia (...).

* Kardiologia - (...).

* Laryngologia (...).

* Neurologia (...).

* Chirurgia i ortopedia (...).

* Gastroenterologia (...).

* Okulistyka.

* Dermatologia (...).

* Stomatologia i Implantologia (...).

* Oparzenia.

* Ginekologia (...).

* Urologia (...).

* Zaburzenia seksualne kobiet i mężczyzn.

* Borelioza - bardzo korzystne efekty w leczeniu za pomocą terapii D.

* Cukrzyca (...).

* Bóle kręgosłupa (...).

* Zespół przewlekłego zmęczenia.

* Nadwaga i otyłość.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę w B wykonywane bez jego zlecenia - jako psychologa lub innego lekarza, w rozumieniu Wnioskodawcy nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej i psychologicznej, jednak także służą profilaktyce i zachowaniu zdrowia. Możemy założyć, że zgłasza się do Wnioskodawcy pacjent z konkretnymi problemami zdrowotnymi lub dolegliwościami bólowymi i bez konsultacji chce sam skorzystać z takich zabiegów, które także przyczynią się do poprawy jego stanu zdrowia, np. przewlekłe bóle, borelioza lub inne dolegliwości wymienione powyżej. Zatem po kilkunastu takich seansach w B D stan zdrowia pacjenta ulega poprawie.

D Wnioskodawca wykorzystuje także w sporcie relaksacji i regeneracji oraz zabiegach anty-aging. I, w tym przypadku służą przede wszystkim relaksacji i regeneracji ciała:

* Odmładzanie - terapia anty-aging.

* Sport - regeneracja po wysiłku i zwiększenie wydolności zawodników.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę w C wykonywane na podstawie jego zlecenia - jako psychologa lub innego lekarza, w rozumieniu Wnioskodawcy, stanowią usługi w zakresie opieki medycznej i psychologicznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

C to udokumentowana naukowo metoda terapii chorób przewlekłych, rehabilitacji, regeneracji całego organizmu, polegająca na swobodnym unoszeniu się ciała w specjalnej terapeutycznej C. C jest wypełniona wodą nasyconą solą (...). Podczas zabiegu doświadczamy braku grawitacji oraz ograniczenia bodźców zewnętrznych w około 90%, czyli tak zwanej deprywacji sensorycznej.

W trakcie sesji przechodzimy w stan głębokiego, terapeutycznego relaksu. To zabieg nieinwazyjny i bardzo bezpieczny, pozbawiany praktycznie skutków ubocznych.

Mięśnie rozluźniają się, a mózg rozpoczyna proces regeneracji/odpoczynku. W organizmie zaczyna się produkcja znacznych ilości serotoniny, endorfin, prolaktyny oraz enkefalin tzw. hormonów szczęścia odpowiedzialnych za euforię, jednocześnie redukujących ból. Równolegle z organizmu usuwany jest nadmiar kortyzolu hormonu stresu.

C to kompleksowa metoda leczenia całego organizmu wykorzystywana w terapii chorób A, przewlekłych dolegliwości bólowych, zaburzeń nerwicowych i schorzeń kręgosłupa.

CIAŁO (...) - wpływ sesji E na zaburzenia (...):

* łagodzenie i eliminacja przewlekłych dolegliwości bólowych (...),

* leczenie fibromialgii,

* łagodzenie i eliminacja stanów zapalnych stawów, ścięgien, kontuzji oraz stłuczeń,

* znacząca redukcja objawów przewlekłych dolegliwości (...),

* przyspieszona rehabilitacja i rekonwalescencja,

* wzmocnienie układu odpornościowego,

* redukcja wysokiego ciśnienia krwi, obniżenie tętna,

* wspomaganie terapii chorób układu krążenia,

* łagodzenie objawów chorób układu oddechowego,

* leczenie artretyzmu, reumatyzmu, obrzęków kończyn,

* wzmożona produkcja endorfin.

UMYSŁ (...) - efekty terapii w C nieporównywalne z innymi zabiegami:

* głęboka relaksacja,

* uwolnienie od stresu i napięcia,

* eliminacja zmęczenia,

* skuteczna metoda terapii depresji, nerwicy, lęków, natręctw i uzależnień,

* osiągnięcie stanu alfa, theta, a nawet delta, które przyspieszają proces zdrowienia i regeneracji organizmu,

* zwiększenie kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów,

* lepsza koncentracja uwagi,

* przyspieszenie przyswajania wiedzy, zmniejszenie trudności w uczeniu się,

* poprawa jakości snu i leczenie bezsenności,

* synchronizacja półkul mózgowych.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę w C wykonywane bez jego zlecenia - jako psychologa lub innego lekarza, w rozumieniu Wnioskodawcy nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej i psychologicznej, jednak także służą profilaktyce i zachowaniu zdrowia. Możemy założyć, że zgłasza się do Wnioskodawcy pacjent z bólami kręgosłupa, cierpiący na bezsenność, "znerwicowany" lub mający inne przewlekłe dolegliwości i bez konsultacji lekarskiej lub psychologicznej sam chce skorzystać z takiej formy terapii, która takie może przyczynić się do poprawy jego stanu zdrowia i dlatego Wnioskodawca uważa, że to metoda, która służy leczeniu i profilaktyce naszego zdrowia.

Zabiegi w C to także metoda relaksacji, regeneracji i odmładzania całego organizmu, polegająca na swobodnym unoszeniu się ciała w specjalnej terapeutycznej C.

Zarówno wpływ na ciało, jak też na nasz umysł jest zdecydowanie pozytywny i służy zachowaniu naszego zdrowia. Istnieje wiele publikacji i badań, które weryfikują pozytywny wpływ takiej terapii na stan naszego zdrowia, leczenie chorób oraz regenerację i wspomaganie całego organizmu.

CIAŁO (...) - wpływ sesji E na nasze ciało:

* wzrost poziomu energii,

* przyspieszona rehabilitacja i rekonwalescencja,

* wzmocnienie układu odpornościowego,

* poprawa wyników sportowych (wydajności i sprawności),

* wzmożona produkcja endorfin,

* leczenie przeziębień oraz wspomaganie leczenia chorób górnych dróg oddechowych,

* poprawa przemiany materii,

* oczyszczanie organizmu z toksyn,

* pozytywny, kojący wpływ na włosy i skórę,

* efekt odmładzający anty-aging.

UMYSŁ (...) - efekty terapii w C nieporównywalne z innymi zabiegami:

* głęboka relaksacja,

* uwolnienie od stresu i napięcia,

* eliminacja zmęczenia,

* skuteczna metoda terapii depresji, nerwicy, lęków, natręctw i uzależnień,

* osiągnięcie stanu alfa, theta, a nawet delta, które przyspieszają proces zdrowienia i regeneracji organizmu,

* zwiększenie kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów,

* lepsza koncentracja uwagi,

* przyspieszenie przyswajania wiedzy, zmniejszenie trudności w uczeniu się,

* poprawa jakości snu i leczenie bezsenności.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z dnia 29 października 2008 r. usługi będące przedmiotem zadanych pytań posiadają następujące symbole PKWiU:

* 86.90.18 Usługi w zakresie zdrowia psychicznego świadczone przez psychologów i psychoterapeutów,

* 86.90.18.0 Usługi w zakresie zdrowia psychicznego świadczone przez psychologów i psychoterapeutów,

* 86.90.19 Pozostałe usługi w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowane,

* 86.90.13 Usługi świadczone przez fizjoterapeutów,

* 96.04.1 Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej,

* 96.04.10 Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Jaka powinna być stawka podatku VAT dla usług w B zleconej przez Wnioskodawcę jako psychologa lub innego lekarza, a jaka w przypadku gdy pacjent chce skorzystać zabiegów bez skierowania i konsultacji medycznej lub psychologicznej?

2. Jaka powinna być stawka podatku VAT dla usług w C zleconej przez Wnioskodawcę jako psychologa lub innego lekarza, a jaka w przypadku, gdy pacjent chce skorzystać zabiegów bez skierowania i konsultacji medycznej lub psychologicznej?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy wykonywana usługa mieści się w zakresie opieki medycznej, służy profilaktyce, zachowaniu lub ratowaniu zdrowia i została zlecona pacjentowi przez Wnioskodawcę mnie jako psychologa, innego lekarza lub fizjoterapeutę to zgodnie z zapisem art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów - usługa taka będzie korzystać ze zwolnienia w podatku VAT.

Natomiast, jeżeli pacjent będzie chciał skorzystać z B bez wcześniejszej konsultacji z Wnioskodawcą jako psychologiem, lekarzem lub fizjoterapeutą i nie w ramach usługi (porady) w zakresie określonym w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT to taką usługę należałoby opodatkować podstawową stawką VAT w wysokości 23%.

Podobnie jak w B zabieg w C zlecony przez Wnioskodawcę jako psychologa, lekarza lub fizjoterapeutę to zgodnie z zapisem art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów - usługa taka będzie korzystać ze zwolnienia w podatku VAT.

Natomiast, jeżeli ktoś będzie chciał skorzystać z C jako zabieg SPA, wellness, rekreacyjny, prozdrowotny i nie w ramach usług (porady) w zakresie określonym w art. 43 ust. 1 pkt 19 - to taką usługę należałoby opodatkować podstawową stawką VAT w wysokości 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 5a ustawy - towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie zaś z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zauważyć przy tym należy, że stosowanie obniżonych stawek podatku lub zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast wychodzenie poza wykładnię literalną jest niedopuszczalne. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji jedynie, gdy charakter czynności świadczonych przez niego w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania stawki obniżonej czy zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W przypadku gdy ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie przewidują dla danego świadczenia obniżonej stawki, bądź zwolnienia należy je opodatkować według 23% stawki podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a.

lekarza i lekarza dentysty,

b.

pielęgniarki i położnej,

c.

medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 160, z późn. zm.),

d.

psychologa.

Przytoczone powyżej przepisy krajowe w zakresie opieki medycznej, stanowią implementację do polskiego porządku prawnego przepisu art. 132 ust. 1 lit. b oraz lit. c Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L 347 z 11 grudnia 2006 r., str. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje:

a.

opieka szpitalna i medyczna oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub, na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze;

b.

świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych, określonych przez zainteresowane państwo członkowskie.

Z powołanych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, które spełniają określone warunki: służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę wprost podmioty. Zwolnienie powyższe ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi.

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie od podatku nie znajduje zastosowania.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest z wykształcenia psychologiem. Od ponad dwudziestu pięciu lat prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług reklamowych, medialnych oraz szkoleniowych.

Wnioskodawca zamierza zakupić polską B D oraz C polskiej firmy (...) - urządzenie do (...).

B to urządzenie wykorzystywane do terapii chorób (...). Z racji swojego wykształcenia (psychologia) Wnioskodawca chciałby wykorzystywać B w swojej pracy z pacjentami, jak również innymi osobami.

C to urządzenie do (...) wykorzystywane od lat w psychologii do leczenia nerwic, bezsenności, wzmożonego napięcia mięśniowego, lęków i tzw. deprywacji sensorycznej. C polskiej Firmy (...) służy do kompleksowej terapii, regeneracji, relaksacji i odmładzania organizmu.

Jest to też skuteczna metoda leczenia schorzeń kręgosłupa, przewlekłego bólu, a także terapia anty aging i forma relaksu.

Jest bardzo dużo zastosowań tej metody w terapii wielu schorzeń zarówno u dzieci, jak też u osób dorosłych. Pobyt w C wpływa pozytywnie zarówno na ciało, jak też na umysł osoby korzystającej z takiego zabiegu. Wnioskodawca zamierza wykorzystywać C w terapii pacjentów/klientów oraz w terapii innych klientów, którzy zgłoszą się do niego ze swoimi problemami zdrowotnymi.

C może być też wykorzystywana jako zabieg SPA, wellness, relaksacyjny i prozdrowotny bez wyraźnych wskazań medycznych i psychologicznych, ale w Centrum w większości Wnioskodawca będzie starał się kwalifikować pacjentów A do zabiegów w C oraz B.

Wnioskodawca wskazał, że w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności gospodarczej nie jest podmiotem leczniczym. (...) nie jest wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Wnioskodawca nie jest i nie zamierza być podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę w B wykonywane na podstawie jego zlecenia - jako psychologa lub innego lekarza, stanowią usługi w zakresie opieki medycznej i psychologicznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. To zabiegi bezpieczne i nie mające istotnych działań ubocznych, dające jednak wymierne i opisywane w literaturze korzyści dla naszego zdrowia. Istnieje wiele publikacji i badań, które weryfikują pozytywny wpływ terapii w B na stan naszego zdrowia, leczenie chorób oraz regenerację całego organizmu.

B to specjalne urządzenie medyczne służące do leczenia pacjentów czystym tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia. Podczas zabiegu D - (...) dostarczamy tlen do wszystkich narządów i tkanek w naszym organizmie. (...) to innowacyjna, nieinwazyjna i skuteczna metoda leczenia/terapii, która dzięki nasyceniu tlenem oraz zwiększeniu ilości komórek macierzystych w organizmie, zapewnia pełną regenerację i rewitalizację wszystkich tkanek w naszym ciele.

Wnioskodawca D wykorzystuje w leczeniu wielu chorób (...).

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę w B wykonywane bez jego zlecenia - jako psychologa lub innego lekarza, nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej i psychologicznej, jednak także służą profilaktyce i zachowaniu zdrowia. Możemy założyć, że zgłasza się do Wnioskodawcy pacjent z konkretnymi problemami zdrowotnymi lub dolegliwościami bólowymi i bez konsultacji chce sam skorzystać z takich zabiegów, które także przyczynią się do poprawy jego stanu zdrowia, np. (...). Zatem po kilkunastu takich seansach w B D stan zdrowia pacjenta ulega poprawie.

D Wnioskodawca wykorzystuje także w sporcie relaksacji i regeneracji oraz zabiegach anty-aging. W tym przypadku służą przede wszystkim relaksacji i regeneracji ciała: odmładzanie - terapia anty-aging, sport - regeneracja po wysiłku i zwiększenie wydolności zawodników.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę w C wykonywane na podstawie jego zlecenia - jako psychologa lub innego lekarza, stanowią usługi w zakresie opieki medycznej i psychologicznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

C to udokumentowana naukowo metoda terapii chorób przewlekłych, rehabilitacji, regeneracji całego organizmu, polegająca na swobodnym unoszeniu się ciała w specjalnej terapeutycznej C. C jest wypełniona wodą nasyconą solą (...). Podczas zabiegu doświadczamy braku grawitacji oraz ograniczenia bodźców zewnętrznych w około 90%, czyli tak zwanej deprywacji sensorycznej. W trakcie sesji przechodzimy w stan głębokiego, terapeutycznego relaksu. To zabieg nieinwazyjny i bardzo bezpieczny, pozbawiany praktycznie skutków ubocznych. Mięśnie rozluźniają się, a mózg rozpoczyna proces regeneracji/odpoczynku. W organizmie zaczyna się produkcja znacznych ilości serotoniny, endorfin, prolaktyny oraz enkefalin tzw. hormonów szczęścia odpowiedzialnych za euforię, jednocześnie redukujących ból. Równolegle z organizmu usuwany jest nadmiar kortyzolu hormonu stresu.

C to kompleksowa metoda leczenia całego organizmu wykorzystywana w terapii chorób A, (...).

Ciało (...) - wpływ sesji E na zaburzenia (...): łagodzenie i eliminacja przewlekłych dolegliwości bólowych (...), leczenie (...).

Umysł (...) - efekty terapii w C nieporównywalne z innymi zabiegami: (...).

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę w C wykonywane bez jego zlecenia - jako psychologa lub innego lekarza, w rozumieniu Wnioskodawcy nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej i psychologicznej, jednak także służą profilaktyce i zachowaniu zdrowia. Możemy założyć, że zgłasza się do Wnioskodawcy pacjent z bólami kręgosłupa, cierpiący na bezsenność, "znerwicowany" lub mający inne przewlekłe dolegliwości i bez konsultacji lekarskiej lub psychologicznej sam chce skorzystać z takiej formy terapii, która takie może przyczynić się do poprawy jego stanu zdrowia i dlatego Wnioskodawca uważa, że to metoda, która służy leczeniu i profilaktyce naszego zdrowia.

Zabiegi w C to także metoda relaksacji, regeneracji i odmładzania całego organizmu, polegająca na swobodnym unoszeniu się dała w specjalnej terapeutycznej C.

Zarówno wpływ na ciało, jak też na nasz umysł jest zdecydowanie pozytywny i służy zachowaniu naszego zdrowia. Istnieje wiele publikacji i badań, które weryfikują pozytywny wpływ takiej terapii na stan naszego zdrowia, leczenie chorób oraz regenerację i wspomaganie całego organizmu.

Ciało (...) - wpływ sesji E na nasze ciało: (...).

Umysł (...) - efekty terapii w C nieporównywalne z innymi zabiegami: (...).

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z dnia 29 października 2008 r. usługi będące przedmiotem zadanych pytań posiadają następujące symbole PKWiU:

* 86.90.18 Usługi w zakresie zdrowia psychicznego świadczone przez psychologów i psychoterapeutów,

* 86.90.18.0 Usługi w zakresie zdrowia psychicznego świadczone przez psychologów i psychoterapeutów,

* 86.90.19 Pozostałe usługi w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowane,

* 86.90.13 Usługi świadczone przez fizjoterapeutów,

* 96.04.1 Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej,

* 96.04.10 Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii zwolnienia od podatku dla świadczonych usług w B oraz w C wykonywanych na podstawie zlecenia Wnioskodawcy jako psychologa lub innego lekarza oraz stawki podatku dla świadczonych usług w B oraz w C wykonywanych bez skierowania i konsultacji medycznej lub psychologicznej.

Analizując powołane regulacje art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy należy zauważyć, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:

* przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia,

* przesłanki o charakterze podmiotowym, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.

Należy zauważyć, że definicja opieki medycznej nie została zawarta ani w krajowych, ani we wspólnotowych przepisach podatkowych. W tym zakresie należy szukać wyjaśnienia tych pojęć w bogatym dorobku orzecznictwa wspólnotowego.

W odniesieniu do powołanych wyżej przepisów Dyrektywy, ukształtowała się wspólnotowa linia orzecznicza. I tak, w wyroku w sprawie C-106/05 L.u.P. GmbH (pkt 27), Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że "pojęcia "opieki medycznej« oraz »świadczeń opieki medycznej" (...) odnoszą się do świadczeń, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia". Pojęcie to zdefiniowano również w wyroku w sprawie C-307/01 Peter d'Ambrumenil (pkt 57), gdzie podkreślono, że pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Analizując przedstawione powyżej regulacje należy zauważyć, że użyte w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy pojęcie "usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia" odpowiada określeniom używanym przez TSUE "postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych". W pojęciu tym zawierają się również usługi medyczne realizowane w celach profilaktycznych (wyrok w sprawie C-212/01 Margarete Unterpertinger, pkt 40).

Należy podkreślić, że ani przytoczone przepisy Dyrektywy, ani orzecznictwo TSUE nie dają podstaw do tego, aby zakresem opieki medycznej podlegającej zwolnieniu objąć wszystkie działania medyczne wynikające z procesu leczenia. Zatem czynności, których celem nie jest ochrona zdrowia, nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie mogą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Stanowisko takie wynika z wyroku w sprawie C-212/01.

Ponadto, w przedmiotowym wyroku Trybunał stwierdził, że " (...) to cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana, pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie zdrowia, lecz udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących skutki prawne, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi".

Wyrażenie "opieka medyczna" dotyczy działalności mającej na celu ochronę zdrowia ludzkiego i obejmuje opiekę nad pacjentem. Celem zwolnienia jest ułatwienie ochrony zdrowia ludzkiego, która obejmuje diagnozę i badania w celu sprawdzenia, czy osoba cierpi na jakąś chorobę i jeżeli to możliwe, zapewnia jej leczenie. Nie obejmuje diagnozy i badania w innym celu. Aby podlegać zwolnieniu, świadczenie powinno mieć cel terapeutyczny, tym samym, liczy się nie charakter usługi, ale jej cel. Jeżeli podstawowym celem danego świadczenia nie są diagnoza, opieka, bądź leczenie chorób lub zaburzeń zdrowia, świadczenie takie nie podlega zwolnieniu od podatku.

Ponadto, jak zauważył Rzecznik Generalny w sprawie C-262/08 CopyGene A/S, "Cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia; jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania".

Opieka medyczna jest to zespół czynności funkcjonalnie skierowanych na utrzymanie bądź przywrócenie dobrego stanu zdrowia. Stanowi ciąg czynności - których celem jest utrzymanie bądź przywrócenie dobrego stanu zdrowia obejmujący na wstępie czynności polegające na obserwacji i badaniu, a następnie ewentualnie na diagnozie i leczeniu.

Profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, przez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

Z kolei interpretując termin "poprawa zdrowia", którym posługuje się ustawodawca określając zakres zwolnień, należy zastosować wykładnię literalną, zgodnie z którą wyrażenie to oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

"Zachowywanie" rozumiane jest jako dochowanie czegoś w niezmienionym stanie mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności.

Interpretując słowo "ratowanie", należy odwołać się do słów "ratować" i "ratownictwo". "Ratować" to starać się ocalić, zachować coś, natomiast "ratownictwo" jest rozumiane jako ogół środków i metod ratowania życia ludzkiego i niesienia pomocy w warunkach zagrożenia.

Podobnie należy postąpić dokonując wykładni pojęcia "przywracanie zdrowia", które oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

Należy wskazać, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do określonego rodzaju usługodawcy. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie to nie ma zastosowania.

Określając krąg podmiotów objętych zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy ustawodawca wskazał wyłącznie na podmioty lecznicze.

Zatem na podstawie tego przepisu korzystać będą ze zwolnienia tylko usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295), podmiot wykonujący działalność leczniczą to podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4, oraz lekarza, pielęgniarkę lub fizjoterapeutę wykonujących zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę zawodową, o której mowa w art. 5.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej, podmiotami leczniczymi są przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646, 1479, 1629 i 1633) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

W opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że nie jest i nie zamierza być podmiotem leczniczym, o którym mowa w ustawie o działalności leczniczej.

W konsekwencji Wnioskodawca świadcząc opisane we wniosku usługi w B oraz C, które będą wykonywane na podstawie skierowania od Wnioskodawcy jako psychologa lub innego lekarza oraz bez skierowania nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy jest spełnienie przesłanki o charakterze podmiotowym, tj. usługi te muszą być świadczone w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej i psychologa.

W kwestii spełnienia przez Wnioskodawcę przesłanki podmiotowej zauważyć należy, że zasady wykonywania niektórych zawodów medycznych zostały uregulowane w odrębnych aktach prawnych, np. zawód lekarza, dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, farmaceuty, felczera, diagnosty laboratoryjnego. Poza wymienionymi istnieje jeszcze spora grupa innych zawodów medycznych, dla których jednak nie zostały określone zasady wykonywania w odrębnych przepisach. Należy zatem przyjąć, że pojęcie "osoba wykonująca zawód medyczny" obejmuje osoby wykonujące zawody, których status jest określony ustawowo, jak i zawody, które nie mają na gruncie obowiązującego prawa takiego uregulowania. Pojęcie "wykonywanie zawodu medycznego" należy odnieść do osób, które fachowo, stale i w celach zarobkowych zajmują się wykonywaniem zajęcia mającego związek z medycyną i które mają odpowiednie kwalifikacje. Przez kwalifikacje należy rozumieć zasób wiedzy i umiejętności wymaganych do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Zasady wykonywania zawodu psychologa zostały uregulowane w ustawie z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1026, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 3 ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, zawód psychologa może wykonywać osoba, która spełnia wymagania określone niniejszą ustawą.

W myśl natomiast art. 4 ust. 1 ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, wykonywanie zawodu psychologa polega na świadczeniu usług psychologicznych, a w szczególności na:

1.

diagnozie psychologicznej,

2.

opiniowaniu,

3.

orzekaniu, o ile przepisy odrębne tak stanowią,

4.

psychoterapii,

5.

udzielaniu pomocy psychologicznej.

Zatem, na podstawie przepisów ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, udzielanie świadczeń zdrowotnych zastrzeżonych dla zawodu psychologa wykonywać mogą jedynie osoby posiadające określone ustawowo kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami.

W konsekwencji, w kontekście cyt. wyżej art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku spełniona jest przesłanka podmiotowa warunkująca zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie tego przepisu. Zawód psychologa został wprost wymieniony w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy. Psycholog jest bez wątpienia osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę opis sprawy należy stwierdzić, że świadczone przez Wnioskodawcę, będącego psychologiem, usługi w B oraz usługi w C, które wykonywane będą na podstawie skierowania /zlecenia od Zainteresowanego lub innego lekarza, będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy. Jak wskazał bowiem Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego, świadczone usługi w B oraz usługi w C, które wykonywane będą na podstawie skierowania/zlecenia od Zainteresowanego lub innego lekarza, będą stanowiły usługi w zakresie opieki medycznej o służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, ponieważ terapia w B wpływa pozytywnie na stan zdrowia, leczenie chorób oraz regenerację całego organizmu, urządzenie to służy do leczenia pacjentów czystym tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia, a B Wnioskodawca wykorzystuje w leczeniu wielu chorób (...) oraz zaburzeń A, natomiast usługi w C służą terapii chorób przewlekłych, rehabilitacji, regeneracji całego organizmu, jest to kompleksowa metoda leczenia całego organizmu wykorzystywana w terapii chorób A, (...).

Natomiast w odniesieniu do świadczonych przez Wnioskodawcę, będącego psychologiem, usług w B oraz usług w C wykonywanych bez skierowania/zlecenia od Zainteresowanego lub innego lekarza, stwierdzić należy, że usługi te nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że nie będzie spełniona przesłanka o charakterze przedmiotowym, gdyż - jak wskazał Wnioskodawca - usługi w B oraz usługi w C, wykonywane bez skierowania/zlecenia od Zainteresowanego lub innego lekarza, nie będą stanowić usług w zakresie opieki medycznej. Ponadto, zarówno B i C będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do relaksacji, regeneracji i zabiegów odmładzających, a C może być także wykorzystywana jako zabieg SPA, wellness, relaksacyjny i prozdrowotny bez wyraźnych wskazań medycznych i psychologicznych.

Podkreślić w tym miejscu należy, że ani w ustawie, ani w przepisach wykonawczych do ustawy, dla świadczenia usług w B oraz usług w C o wskazanych przez Wnioskodawcę symbolach PKWiU, nie przewidziano preferencyjnej stawki podatku.

W konsekwencji usługi w B oraz usługi w C świadczone przez Wnioskodawcę będącego psychologiem, które wykonywane będą bez skierowania/zlecenia od Zainteresowanego lub innego lekarza, będą opodatkowane podstawową stawką podatku w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy.

Reasumując należy stwierdzić, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi w B oraz C zlecone przez Wnioskodawcę jako psychologa lub innego lekarza, będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy.

Natomiast usługi w B oraz C w sytuacji gdy pacjent chce skorzystać zabiegów bez skierowania i konsultacji medycznej lub psychologicznej będą opodatkowane stawką podatku w wysokości 23% na podstawie z art. 41 ust. 1 ustawy w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy. Brak możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla tych usług wynika z faktu, że - jak wskazał Wnioskodawca - usługi wykonywane bez skierowania/zlecenia od Zainteresowanego lub innego lekarza nie będą usługami w zakresie opieki medycznej.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zauważyć jednak należy, że - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1751) - przepisy art. 2 pkt 15, 20, 21 i 30, art. 5a, art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b i c i pkt 4 lit. b tiret drugie, art. 29a ust. 15 pkt 3, art. 41 ust. 2, 2a, 12, 12c-12f, 13 i ust. 14e pkt 3, art. 43 ust. 20, art. 83 ust. 1 pkt 1, 14 i 15, art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b tiret pierwsze i art. 120 ust. 1 pkt 1 lit. a-d i pkt 4 ustawy zmienianej w art. 1 oraz załączników nr 3, 10 i 12 do ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia 1 kwietnia 2020 r., z zastrzeżeniem ust. 3.

Natomiast, w okresie od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 marca 2020 r. przepisy art. 2 pkt 15, 20, 21 i 30, art. 5a, art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b i c i pkt 4 lit. b tiret drugie, art. 29a ust. 15 pkt 3, art. 41 ust. 2, 2a, 12, 12c, 13 i ust. 14e pkt 3, art. 43 ust. 20, art. 83 ust. 1 pkt 1, 2, 14 i 15, art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b tiret pierwsze i art. 120 ust. 1 pkt 1 lit. a-d i pkt 4 ustawy zmienianej w art. 1 oraz załącznika nr 2, załącznika nr 3, z wyłączeniem poz. 72-75, załącznika nr 10, z wyłączeniem poz. 32-35, oraz załącznika nr 12 do ustawy zmienianej w art. 1 stosuje się w brzmieniu dotychczasowym.

Zatem od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 marca 2020 r. stosuje się wyżej powołane przepisy ustawy i załącznik nr 3 w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 października 2019 r.

Ponadto powołaną wyżej ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzono do ustawy o podatku od towarów i usług rozdział 1a dotyczący Wiążącej Informacji Stawkowej (art. 1 pkt 8 tej ustawy). Zgodnie z art. 18 pkt 2 tej ustawy, ustawa wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2019 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 7 lit. g oraz pkt 8 w zakresie art. 42c, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, WIS wydana przed dniem 1 kwietnia 2020 r. wiąże organy podatkowe wobec podatnika, dla którego została wydana w odniesieniu do towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych po dniu 31 marca 2020 r. oraz usługi, która została wykonana po tym dniu, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 3.

W myśl art. 14b § 1a Ordynacji podatkowej, w zakresie objętym wiążącymi informacjami stawkowymi, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie wydaje się interpretacji indywidualnych

W świetle powyższego, kwestia ustalenia wysokości stawki podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług od dnia 1 kwietnia 2020 r. może być określona wyłącznie w ramach wydania wiążącej informacji stawkowej określonej w art. 42a ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl