0112-KDIL1-2.4012.719.2019.4.PG - Opodatkowanie podatkiem VAT korekty cen transferowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL1-2.4012.719.2019.4.PG Opodatkowanie podatkiem VAT korekty cen transferowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2019 r. (data wpływu 27 grudnia 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 marca 2020 r. (data wpływu 2 marca 2020 r. oraz 6 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania korekty cen transferowych (korekty dochodowości) dokonywanej przez Spółkę za wynagrodzenie za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania korekty cen transferowych (korekty dochodowości) dokonywanej przez Spółkę za wynagrodzenie za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 marca 2020 r. (data wpływu 2 marca 2020 r. oraz 6 marca 2020 r.) o prawidłowe pełnomocnictwa, doprecyzowanie opisu sprawy oraz wskazanie, który wniosek ma być procedowany.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest polską spółką kapitałową, zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, a także polskim rezydentem podatkowym. Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji i dystrybucji urządzeń pomiarowych.

Spółka jest członkiem grupy kapitałowej D, prowadzącej działalność gospodarczą o zasięgu międzynarodowym, ściśle współpracującą między sobą w zakresie produkcji i dystrybucji m.in. urządzeń pomiarowych. Spółka pełni głównie funkcję producenta i/lub dystrybutora o ograniczonych ryzykach.

W ramach grupy kapitałowej D funkcjonuje grupowa polityka naliczania cen transferowych, która określa sposób dokonywania rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, docelowe marże osiągane przez poszczególne podmioty w związku z pełnionymi funkcjami, a także mechanizm korygowania rozliczeń, jeśli w danym okresie docelowe marże nie są osiągnięte.

Spółka jest stroną transakcji handlowych zawartych z podmiotami powiązanymi, w szczególności z DS czy DH. W ramach tych transakcji Spółka realizuje usługi produkcyjne, produkuje i dostarcza wyroby (towary) na rzecz podmiotów powiązanych albo też dystrybuuje towary nabyte od wskazanych podmiotów na polskim rynku (możliwe są jeszcze inne transakcje realizowane ze wskazanymi podmiotami). Wynagrodzenie Spółki z tytułu realizacji tych transakcji jest z reguły rozliczane na bazie metody koszt plus (dla wyrobów) bądź ceny odprzedaży (dla towarów handlowych), co oznacza, że dla kalkulacji tego wynagrodzenia: w przypadku wyrobów Spółka uwzględnia odpowiednie koszty bezpośrednie i koszty pośrednie, a także rynkowy narzut, a w przypadku towarów ceny sprzedaży uzyskane na rynku polskim oraz rynkowy narzut.

Rozliczenie pomiędzy Spółką a podmiotami powiązanymi, np. z tytułu świadczenia usług produkcyjnych czy sprzedaży towarów bądź wyrobów gotowych następuje na bazie stawek zabudżetowanych (uwzględniających prognozowane koszty i rynkowy narzut oraz prognozowane ceny sprzedaży w przypadku towarów handlowych). W związku z tym Spółka, w przypadku wyrobów, wystawia na rzecz podmiotów powiązanych faktury dokumentujące świadczenie usług lub dostawę wyrobów. Należności Spółki są wyrażone w walutach obcych. W przypadku sprzedaży towarów Spółka wystawia faktury na rzecz podmiotów trzecich. Należności Spółki od podmiotów trzecich są wyrażone w Polskich Złotych.

Po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego (np. kwartału) realizowany jest mechanizm weryfikacji, czy marże zrealizowane przez poszczególne podmioty z grupy kapitałowej D na transakcjach z podmiotami powiązanymi są na poziomie docelowym (rynkowym). W szczególności, dokonywana jest weryfikacja czy budżetowane stawki (koszty i narzut) były adekwatne do stawek określonych na bazie rzeczywistych kosztów poniesionych przez Spółkę (w związku z wykonywaniem np. produkcji na rzecz podmiotów powiązanych). Jeśli stawki budżetowane różniły się znacząco od stawek rzeczywistych, tj. przekraczają dopuszczalne odchylenia, dokonywane są korekty rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi w ramach grupy kapitałowej D.

Powyższy mechanizm korekt na zakończenie danego okresu rozliczeniowego ma również zastosowanie do Spółki i jej rozliczeń z podmiotami powiązanymi. W związku z tym, jeśli spełnione są warunki wynikające z grupowej polityki cen transferowych. Spółka dokonuje korekty cen transferowych (korekty rentowności) dotyczącej realizacji świadczeń na rzecz podmiotu powiązanego. W przypadku sprzedaży towarów Spółka weryfikuje czy rzeczywiście osiągnięte ceny sprzedaży są zgodnie z budżetowanymi cenami sprzedaży. W przypadku znaczących odchyleń Spółka dokonuje korekty marżowości. Korekty te - zgodnie z art. 11c-11e ustawy o p.d.o.p. - następują w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego i polegają na odpowiednim zwiększeniu bądź zmniejszeniu zysku Spółki w związku z realizacją świadczeń na rzecz podmiotu powiązanego. Korekty te następują w walucie obcej. Spółka dokumentuje ją właściwą notą księgową wystawianą na rzecz podmiotu powiązanego (nota księgowa jest podstawą do zapłaty na rzecz Spółki dodatkowej kwoty przez podmiot powiązany bądź częściowego zwrotu/zapłaty przez Spółkę na rzecz podmiotu powiązanego uprzednio otrzymanych przychodów).

W uzupełnieniu wniosku z dnia 2 marca 2020 r. Wnioskodawca poinformował, że dokonywana korekta ma wpływ na rentowność Wnioskodawcy, a nie na ceny poszczególnych dostaw towarów czy usług. Korekta cen transferowych nie zakłada korekty pierwotnej ceny dostaw. Korekta cen transferowych nie wiąże się z żadnym dodatkowym świadczeniem zwrotnym (czy to na rzecz Wnioskodawcy czy podmiotu powiązanego). Korekta cen transferowych dotyczy rentowności na transakcji osiągniętej w danym okresie. Nie dotyczy więc poszczególnych dostaw w tym okresie, ale ogólnie rentowności Wnioskodawcy na danym typie transakcji z podmiotem powiązanym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (dotyczące podatku od towarów i usług).

Czy w świetle art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, korekta cen transferowych (korekta dochodowości) dokonywana przez Spółkę nie stanowi wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, korekta cen transferowych (korekta zyskowności) dokonywana przez Spółkę nie stanowi wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nic stanowi dostawy towarów.

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę treść art. 7 ust. 1 ustawy o VAT należy stwierdzić, że korekta dochodowości z tytułu cen transferowych nie stanowi wynagrodzenia za dostawę towarów ani za świadczenie usług. W przypadku wyrównania dochodowości do poziomu rynkowego brak jest bowiem podstawowego elementu pozwalającego na stwierdzeniu, iż mamy do czynienia z dostawą towarów czy świadczeniem usług: w analizowanej sprawie nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jak również nie dochodzi o przekazania dodatkowych korzyści/wartości. Korekta przychodów nie stanowi jednocześnie korekty dostaw towarów czy usług zrealizowanych uprzednio przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych, a co więcej korekta dochodowości nie jest powiązana z żadną fakturą sprzedaży wystawioną przez Spółkę. Istotą korekty dochodowości jest odniesienie się do łącznych przychodów osiągniętych przez Spółkę i łącznych kosztów poniesionych w związku z uzyskaniem tych przychodów przez Spółkę w oderwaniu od zrealizowanych konkretnych dostaw oraz wystawionych konkretnych faktur. Wypadkową wszystkich wskazanych elementów kalkulacyjnych jest realizacja rentowności na założonym rynkowym poziomie.

W tym przypadku korekta dochodowości będzie stanowiła odrębną operację księgową polegającą na wyrównaniu rzeczywiście zrealizowanego wyniku na sprzedaży towarów do wysokości rynkowej opierającej się na przepisach o cenach transferowych pozostającą poza zakresem ustawy o VAT.

W rezultacie więc, korekta cen transferowych skutkująca korektą dochodowości, dokonywana przez Spółkę w stosunku do podmiotów powiązanych, nie stanowi wynagrodzenia za świadczenia podlegające opodatkowaniu VAT, a więc nie powinna być uwzględniana w rozliczeniach VAT i dokumentowana fakturami VAT (może być dokumentowana notami księgowymi).

Powyższe stanowisko Spółki potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych wydawanych w sprawach o podobnym charakterze, m.in.:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 marca 2019 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.12.2019.2.RD;

* interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 grudnia 2017 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.628.2017.1.KO;

* interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 grudnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.329.2017.3.JF;

* interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 października 2017 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.565.2017.1.RS;

* interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 kwietnia 2017 r., sygn. 1462-IPPP1.4512.49.2017.1.BS;

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 listopada 2016 r., sygn. 2461-IBPP4.4512.82.16.1.PK;

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 września 2016 r., sygn. IBPP1/4512-439/16-1/AW;

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 stycznia 2015 r., sygn. IPPP3/443-1233/14-2/ISZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.

Przy określeniu, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest zatem określenie, czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonywania tego świadczenia miało być wypłacone. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

* w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

* świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest polską spółką kapitałową, zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, a także polskim rezydentem podatkowym. Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji i dystrybucji urządzeń pomiarowych. Spółka jest członkiem grupy kapitałowej, prowadzącej działalność gospodarczą o zasięgu międzynarodowym, ściśle współpracującą między sobą w zakresie produkcji i dystrybucji m.in. urządzeń pomiarowych. Spółka pełni głównie funkcję producenta i/lub dystrybutora o ograniczonych ryzykach. W ramach grupy kapitałowej funkcjonuje grupowa polityka naliczania cen transferowych, która określa sposób dokonywania rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, docelowe marże osiągane przez poszczególne podmioty w związku z pełnionymi funkcjami, a także mechanizm korygowania rozliczeń, jeśli w danym okresie docelowe marże nie są osiągnięte. Spółka jest stroną transakcji handlowych zawartych z podmiotami powiązanymi. W ramach tych transakcji Spółka realizuje usługi produkcyjne, produkuje i dostarcza wyroby (towary) na rzecz podmiotów powiązanych albo też dystrybuuje towary nabyte od wskazanych podmiotów na polskim rynku (możliwe są jeszcze inne transakcje realizowane ze wskazanymi podmiotami). Wynagrodzenie Spółki z tytułu realizacji tych transakcji jest z reguły rozliczane na bazie metody koszt plus (dla wyrobów) bądź ceny odprzedaży (dla towarów handlowych), co oznacza, że dla kalkulacji tego wynagrodzenia: w przypadku wyrobów Spółka uwzględnia odpowiednie koszty bezpośrednie i koszty pośrednie, a także rynkowy narzut, a w przypadku towarów ceny sprzedaży uzyskane na rynku polskim oraz rynkowy narzut. Po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego (np. kwartału) realizowany jest mechanizm weryfikacji, czy marże zrealizowane przez poszczególne podmioty z grupy kapitałowej na transakcjach z podmiotami powiązanymi są na poziomie docelowym (rynkowym). W szczególności, dokonywana jest weryfikacja czy budżetowane stawki (koszty i narzut) były adekwatne do stawek określonych na bazie rzeczywistych kosztów poniesionych przez Spółkę (w związku z wykonywaniem np. produkcji na rzecz podmiotów powiązanych). Jeśli stawki budżetowane różniły się znacząco od stawek rzeczywistych, tj. przekraczają dopuszczalne odchylenia, dokonywane są korekty rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi w ramach grupy kapitałowej. Powyższy mechanizm korekt na zakończenie danego okresu rozliczeniowego ma również zastosowanie do Spółki i jej rozliczeń z podmiotami powiązanymi. W związku z tym, jeśli spełnione są warunki wynikające z grupowej polityki cen transferowych. Spółka dokonuje korekty cen transferowych (korekty rentowności) dotyczącej realizacji świadczeń na rzecz podmiotu powiązanego. W przypadku sprzedaży towarów Spółka weryfikuje czy rzeczywiście osiągnięte ceny sprzedaży są zgodnie z budżetowanymi cenami sprzedaży. W przypadku znaczących odchyleń Spółka dokonuje korekty marżowości.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że dokonywana korekta ma wpływ na rentowność Wnioskodawcy, a nie na ceny poszczególnych dostaw towarów czy usług. Korekta cen transferowych nie zakłada korekty pierwotnej ceny dostaw. Korekta cen transferowych nie wiąże się z żadnym dodatkowym świadczeniem zwrotnym (czy to na rzecz Wnioskodawcy czy podmiotu powiązanego). Korekta cen transferowych dotyczy rentowności na transakcji osiągniętej w danym okresie. Nie dotyczy więc poszczególnych dostaw w tym okresie, ale ogólnie rentowności Wnioskodawcy na danym typie transakcji z podmiotem powiązanym.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące tego czy, w świetle art. 5 ust. 1 ustawy, korekta cen transferowych (korekta dochodowości) dokonywana przez Spółkę nie stanowi wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

W wyniku analizy przedstawionego opisu sprawy na tle powołanych przepisów należy stwierdzić, że celem wskazania, czy dokonywana przez Wnioskodawcę korekta cen transferowych (korekta dochodowości) stanowić będzie wynagrodzenie za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, należy ustalić, czy w analizowanej sprawie zachodzi powiązanie pomiędzy dokonywaną korektą dochodowości a kwotą należną za konkretne zakupione towary, czy świadczone usługi.

W rozpatrywanej sprawie - jak wskazał Wnioskodawca - dokonywana korekta ma wpływ na rentowność Wnioskodawcy, a nie na ceny poszczególnych dostaw towarów czy usług. Korekta cen transferowych nie zakłada korekty pierwotnej ceny dostaw. Korekta cen transferowych nie wiąże się z żadnym dodatkowym świadczeniem zwrotnym (czy to na rzecz Wnioskodawcy czy podmiotu powiązanego). Korekta cen transferowych dotyczy rentowności na transakcji osiągniętej w danym okresie. Nie dotyczy więc poszczególnych dostaw w tym okresie, ale ogólnie rentowności Wnioskodawcy na danym typie transakcji z podmiotem powiązanym.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że skoro dokonywana przez Wnioskodawcę korekta cen transferowych (korekta dochodowości) nie ma wpływu na ceny poszczególnych dostaw towarów czy usług, a zatem nie zakłada korekty pierwotnej ceny dostaw, nie dotyczy ona poszczególnych dostaw w tym okresie, ale ogólnie rentowności Wnioskodawcy, to czynność polegająca na dokonaniu korekty cen transferowych (korekta dochodowości) nie będzie powodowała korekty rozliczeń dotyczących sprzedaży konkretnych towarów na rzecz podmiotów powiązanych, czy rozliczeń dotyczących świadczenia usług na rzecz podmiotów powiązanych.

Jednocześnie korekta cen transferowych nie wiąże się/nie będzie wiązała się z żadnym dodatkowym świadczeniem zwrotnym (czy to na rzecz Wnioskodawcy czy podmiotu powiązanego). Zatem wyrównanie dochodowości nie będzie wiązało się z jakimkolwiek świadczeniem zarówno ze strony drugiego podmiotu jak i na rzecz Wnioskodawcy. Tym samym nie będzie stanowiło wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy i nie będzie podlegało opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy.

Reasumując, w świetle art. 5 ust. 1 ustawy, korekta cen transferowych (korekta dochodowości) dokonywana przez Spółkę nie stanowi wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto tut. Organ informuje, że niniejszą interpretacją załatwiono wniosek dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie uznania korekty cen transferowych (korekty dochodowości) dokonywanej przez Spółkę za wynagrodzenie za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Natomiast pozostała część wniosku dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych, została rozstrzygnięta osobnym pismem.

Interpretacja dotyczy:

* zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;

* zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl