0112-KDIL1-2.4012.49.2020.3.PG - Prawo do odliczenia VAT przez spółkę w związku z realizacją programu z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 maja 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL1-2.4012.49.2020.3.PG Prawo do odliczenia VAT przez spółkę w związku z realizacją programu z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) w zw. z art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2020 r. (data wpływu 31 stycznia 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 kwietnia 2020 r. (data wpływu 8 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokumentujących Wydatki przeznaczone do realizacji polityki CSR na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokumentujących Wydatki przeznaczone do realizacji polityki CSR na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 8 kwietnia 2020 r. (data wpływu 8 kwietnia 2020 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy oraz dodatkową opłatę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną. Wnioskodawca podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Spółka, Wnioskodawca). Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Udziałowcami Spółki są: Skarb Państwa, Gmina oraz uprawnieni pracownicy.

Działalność Wnioskodawcy obejmuje:

a.

zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową,

b.

prognozowanie, programowanie i planowanie rozwoju portu,

c.

budowa, rozbudowa, utrzymanie i modernizacja infrastruktury portowej,

d.

pozyskiwanie nieruchomości na potrzeby rozwoju portu,

e.

świadczenie usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej, w szczególności zapewnienie:

* ochrony przeciwpożarowej od strony wody zarządzanych obiektów i terenów,

* ochrony przeciwpożarowej od strony wody statków i innych obiektów pływających znajdujących się na wodach portu, redy lub kotwicowiska portu,

f.

zapewnienie dostępu do portowych urządzeń odbiorczych odpadów ze statków w celu przekazania ich do odzysku lub unieszkodliwiania.

Główne przychody Spółki pochodzą z dzierżawy (najmu) nieruchomości, których jest użytkownikiem wieczystym oraz świadczenia usług portowych. Jest to działalność opodatkowana VAT.

Sfera działalności, jaką jest eksploatacja, czyli m.in. rozładunek i przeładunek towarów oraz ich składowanie, pozostaje w gestii odrębnych przedsiębiorstw świadczących swoje usługi na terenach portowych (operatorów).

Jedynym podmiotem zarządzającym portem - (...) jest Wnioskodawca. Port cechuje ogromna uniwersalność (możliwa jest obsługa zróżnicowanych towarów), która wyróżnia go spośród innych portów Morza. Obszar portowy podzielić można na dwie części: Port 1 i Port 2.

W Porcie 1 znajdują się: terminal kontenerowy, baza i terminal dla promów pasażerskich oraz statków ro-ro, bazy przeładunku samochodów osobowych i owoców cytrusowych, baza do obsługi siarki oraz innych ładunków masowych, baza przeładunku fosforytów.

Pozostałe nabrzeża, z racji zainstalowanych urządzeń i infrastruktury, mają uniwersalny charakter i umożliwiają przeładunek drobnicy konwencjonalnej i towarów masowych, takich jak: wyroby hutnicze, sztuki ciężkie i ponadgabarytowe, zboża, nawozy sztuczne, ruda oraz węgiel.

W pobliżu zachodniej granicy Portu 1 położone są zarówno tereny przemysłowe, jak i tereny mieszkaniowo-usługowe.

Port 2 funkcjonuje natomiast w oparciu o pirsy, nabrzeża i pomosty przeładunkowe zlokalizowane bezpośrednio w akwenach wodnych (...) i. W tej części portu znajdują się specjalistyczne bazy przeładunku surowców energetycznych: paliw płynnych, węgla oraz gazu płynnego. Jest to obszar o funkcjach portowych oraz przemysłowo-składowych, pozbawiony zabudowy mieszkaniowej.

W Porcie 2 zlokalizowany jest również nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka angażuje się w programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (dalej: CSR), której celem jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi.

Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje - biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań, przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Mając powyższe na uwadze, w roku 2016 w Spółce została wdrożona "Polityka... ".

Na jej bazie powstał drugi już "Raport... " (dalej: Raport).

Raport, podobnie jak wcześniejszy, powstał w oparciu o zaktualizowane Wytyczne Global Reporting Initiative G4.0 (Wytyczne GRI G4) dotyczące raportów zrównoważonego rozwoju.

Cel stworzenia Raportu jest postrzegany przez Wnioskodawcę jako czynnik wspierający rozwój firmy. Zwiększa się dzięki niemu transparentność, a co za tym idzie wiarygodność Portu jako podmiotu zaangażowanego w prowadzenie polityki opartej na zrównoważonym rozwoju.

Obszary tematyczne, które uznano za odpowiednie dla działalności Spółki (w oparciu o Normę PN-ISO 26000) i którymi kierowano się w celu właściwego opracowania polityki społecznej odpowiedzialności biznesu to:

* Ład organizacyjny i aspekty pracownicze - zgodność z prawem, transparentność, zasady etyczne, rozpoznanie interesariuszy, zatrudnianie i stosunki pracy, warunki pracy, opieka społeczna, dialog społeczny/pracowniczy, BHP w pracy, rozwój kapitału ludzkiego.

* Kontrahenci i rozwój społeczny - odpowiedzialny marketing, ochrona i bezpieczeństwo danych klientów, przyciąganie klientów i spełnianie ich wymagań poprzez stałe podnoszenie jakości świadczonych usług oraz zaangażowanie w społeczności i udział we wzroście gospodarczym.

* Środowisko, ochrona i monitorowanie limitów zanieczyszczeń - działania podejmowane w celu pozostania firmą proekologiczną.

* Etyka biznesu - uczciwa konkurencja, wspieranie odpowiedzialności społecznej w łańcuchu dostaw, poszanowanie praw własności, zapobieganie defraudacji i korupcji.

Każdemu z obszarów tematycznych przyporządkowano stosowne cele polityki CSR realizowanej przez Wnioskodawcę, za które uznano:

1. Zapewnienie zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi;

2. Zapewnienie dialogu z interesariuszami;

3. Realizacja działań na rzecz społeczności lokalnej;

4. Promowanie i realizowanie działań proekologicznych;

5. Promowanie zasad "etycznego biznesu".

W ramach wskazanej powyżej polityki społecznej odpowiedzialności biznesu, Spółka zainicjowała realizację następujących wydarzeń, na potrzeby których poniosła wydatki związane z: załącznik PDF - tabela nr 1 - dalej nazywane: Wydatkami.

Podstawą dokonywanych Wydatków są zawierane przez Wnioskodawcę umowy, faktury lub zamówienia.

Z kolei w piśmie z dnia 8 kwietnia 2020 r. (data wpływu 8 kwietnia 2020 r.) - będącym uzupełnieniem wniosku - Wnioskodawca odpowiedział w następujący sposób na zadane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wezwaniu pytania.

1. Czy działalność Wnioskodawcy jest prowadzona na warunkach konkurencyjnych?

Odpowiedź:

Spółka, której największym akcjonariuszem jest (...), zarządza terenami Portu i funkcjonuje na międzynarodowym rynku usług portowych charakteryzującym się ostrą walką konkurencyjną. Na zapleczu spornym konkuruje o ładunki z portami polskimi i zagranicznymi (...), a także z transportem lądowym. Ta konkurencja prowadzi do podejmowania ambitnych programów inwestycyjnych, niewątpliwie przyczyniających się do rozszerzenia oferty rynkowej, poprawy jakości usług i dostosowania do oczekiwań klientów.

Każdy z portów, w tym także Port, musi budować swoją konkurencyjność, w związku z czym powinien przyjąć strategię nakreślającą działania na najbliższą przyszłość. Ważnym elementem tych strategii są programy inwestycyjne i strategie marketingowe, ale także ciągły monitoring ich realizacji i zmian otoczenia portów, na które trzeba odpowiednio reagować.

Na rynkach usług portowych występuje obecnie stale zaostrzająca się konkurencja. Może ona przybierać różne formy i dotyczyć zarówno portów morskich jako całości, jak i przedsiębiorstw eksploatacyjnych działających w portach. Można wyróżnić sześć płaszczyzn (rodzajów) konkurencji:

1.

pomiędzy grupami portów różnych stref (obszarów), np. pomiędzy portami południa i północy Europy lub zachodniego i wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej,

2.

pomiędzy portami różnych krajów,

3.

pomiędzy poszczególnymi portami tego samego kraju,

4.

pomiędzy przedsiębiorstwami działającymi w różnych portach,

5.

pomiędzy przedsiębiorstwami zajmującymi się eksploatacją w obrębie jednego portu (w warunkach silnej konkurencji zewnętrznej konkurencja wewnątrzportowa może znacznie osłabić pozycję całego portu na rynku usług portowych, natomiast w warunkach ograniczonej konkurencji zewnętrznej taka konkurencja wewnętrzna jest jak najbardziej wskazana),

6.

pomiędzy portami morskimi a innymi gałęziami transportu, oferującymi możliwość alternatywnych tras przewozowych, omijających porty morskie.

Ponad 80% podmiotów znajdujących się na liście Fortune 500 ma specjalne zakładki na swoich stronach internetowych poświęcone CSR. Międzynarodowe badania pokazują, że około 80% największych światowych koncernów publikuje już specjalne raporty dotyczące społecznej odpowiedzialności, rośnie także liczba finansowych raportów, do których dołącza się dane dotyczące kosztów i zysków wynikających z CSR. Każda giełda papierów wartościowych na świecie ma także indeks firm społecznie odpowiedzialnych.

Wszystko są to dowody nie tylko na wzrost społecznego znaczenia tej formy działalności, ale także na istnienie pozytywnej korelacji między CSR a konkurencyjnością firm. Okazuje się, że brak takich działań zmniejsza pozycję firmy na rynku, a na pewno wpływa na jej postrzeganie w otoczeniu. Wieloaspektowe podejście do CSR sprawia, że w analizie organizacji następuje odejście od postrzegania organizacji, jako źródła korzyści dla inwestorów, zarobków dla pracowników i produktów dla konsumentów, a następuje przejście do analizy firmy jako organizacji odpowiadającej na społeczne i środowiskowe potrzeby i wartości.

Społeczna odpowiedzialność to dzisiaj nie tylko moda na społeczne zaangażowanie, ale przede wszystkim potrzeba przedsiębiorstwa, aby być konkurencyjnym. W dobie globalizacji i powszechnego dostępu do informacji każda firma powinna wytypować te problemy społeczne, w których rozwiazywaniu jest w stanie pomóc, zapewniając sobie jednocześnie przewagę konkurencyjną.

Wnioskodawca jako podmiot zarządzający portem o podstawowym znaczeniu (...). Przy czym, Spółka funkcjonuje na bardzo wąskim i specyficznym rynku wiążącym się z koniecznością wykonywania zadań także w interesie publicznym. Stosownie do przepisów ustawy o portach i przystaniach morskich świadczy usługi zaspokajające potrzeby elementarne, absolutne, podstawowe i występujące powszechnie.

Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki nie może być prowadzenie innej działalności gospodarczej, niż zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową oraz zapewnienie dostępu do urządzeń portowych, co ma bezpośrednie przełożenie na uzyskiwane przychody. W istocie bowiem Wnioskodawca prowadzi działalność użyteczności publicznej (non profit).

W związku z wyjątkową sytuacją w kraju, w którym wszystkie działania skoncentrowane są na walce z pandemią koronawirusa, Wnioskodawca zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

Jako odpowiedzialny społecznie podmiot, Spółka zobowiązana jest równoważyć interes jej i jej kontrahentów oraz bezpieczeństwo i potrzeby społeczeństwa.

Spółka oferuje użytkownikom nieruchomości i infrastruktury portowej warunki umów, mając na względzie zasady ich równego traktowania i niedyskryminacji oraz racjonalnego gospodarowania. Zgodnie z obowiązującym prawem dzierżawcy/najemcy powinni być wyznaczani zgodnie z procedurą, która zapewnia przejrzystość, równy dostęp oraz efektywne wykorzystanie środków publicznych. Warunki umów muszą pozostać w zgodzie z regułami konkurencji. Takie reguły są stosowane wobec wszystkich kontrahentów Spółki.

2. W jaki sposób realizowana przez Wnioskodawcę polityka CSR wpływa na wzrost konkurencyjności na rynku?

Odpowiedź:

Współczesne teorie i podejścia do CSR koncentrują się na pięciu podstawowych aspektach:

1.

korzyściach ekonomicznych (zysku), co jest charakterystyczne dla podejścia ekonomicznego;

2.

budowaniu organizacji i społeczeństwa opartego na zasadach etycznych - podejście etyczne;

3.

wychodzenia naprzeciw społecznym potrzebom i oczekiwaniom - podejście socjologiczne;

4.

zarządzaniu organizacją i jej relacjami z interesariuszami w sposób odpowiedzialny - podejście wynikające z nauk o zarządzaniu;

5.

budowanie reputacji organizacji jako odpowiedzialnej za swoje czyny i działania oraz odpowiedzialnie uczestniczącej w życiu społeczno-gospodarczym - podejście public relations.

W celu osiągania permanentnego rozwoju i zwiększenia konkurencyjności Portu, w roku 2016 została wdrożona długoterminowa "Polityka (...)". W wyniku szeroko zakrojonych badań w tym zakresie przyjęto cztery obszary tematyczne odpowiednie dla działalności Spółki w oparciu o Normę PN-ISO 26000, są to:

1. Ład organizacyjny i aspekty pracownicze - zgodność z prawem, transparentność, zasady etyczne, rozpoznanie interesariuszy, zatrudnianie i stosunki pracy, warunki pracy, opieka społeczna, dialog społeczny/pracowniczy, BHP w pracy, rozwój kapitału ludzkiego. Za główny cel w tym obszarze, Spółka uznała - zapewnienie zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi.

2. Kontrahenci i rozwój społeczny - odpowiedzialny marketing, ochrona i bezpieczeństwo danych klientów, przyciąganie klientów i spełnianie ich wymagań poprzez stałe podnoszenie jakości świadczonych usług oraz zaangażowanie w społeczności i udział we wzroście gospodarczym. Za główne cele Spółka uznała - zapewnienie dialogu z interesariuszami, oraz realizację działań na rzecz społeczności lokalnej.

3. Ochrona środowiska i monitorowanie limitów zanieczyszczeń - działania podejmowane w celu pozostania firmą proekologiczną. Za główny cel Spółka uznała - promowanie i realizowanie działań proekologicznych.

4. Etyka biznesu - uczciwa konkurencja, wspieranie odpowiedzialności społecznej w łańcuchu dostaw, poszanowanie praw własności, zapobieganie defraudacji i korupcji. Za główny cel Spółka uznała - promowanie zasad "etycznego biznesu".

3. Dzięki uruchomieniu jakich zasobów wykorzystywanych w wydarzeniach CSR następuje wzrost konkurencyjności Wnioskodawcy?

Odpowiedź:

I. Zasoby CSR dotyczące Ładu Organizacyjnego z aspektami pracowniczymi.

Poprzez ich wdrażanie Wnioskodawca zapewnia zrównoważone zarządzenie zasobami ludzkimi, tj. dbałość o pracowników, o ich samopoczucie w miejscu pracy, poczucie identyfikacji ze Spółką, dbanie o podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Podstawowe dokumenty traktujące o ochronie, odpowiedzialności i uprawnieniach/kompetencjach pracowników, obowiązujące w Spółce to:

1. Statut,

2. Regulamin Pracy,

3. Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy,

4. Kodeks Etyki (w działalności gospodarczej),

5. Kodeks Postępowania Pracownika,

6. Wewnętrzna Polityka Antymobbingowa,

7. Inne Regulaminy i Zarządzenia wewnętrzne.

(...) w trakcie posiedzenia Rady Nadzorczej Wnioskodawcy miało miejsce uroczyste podpisanie dwóch bardzo ważnych kodeksów: Kodeksu Etyki oraz Kodeksu Postępowania Pracownika. Oba dokumenty jasno definiują kluczową wartość Spółki, którą są pracownicy Spółki. To oni poprzez rzetelne, fachowe i sumienne wykonywanie swoich zadań wpływają na jej kondycję i przyczyniają się do jej rozwoju.

Odpowiedzialność Spółki wobec pracowników przejawia się w następujących aspektach:

1.

określenie zakresu odpowiedzialności i kompetencji poszczególnych pracowników,

2.

ustanowienie odpowiedzialności, kompetencji i zadań w zakresie bezpieczeństwa pracy, ochrony zdrowia oraz środowiska dla poszczególnych stanowisk,

3.

potwierdzenie, że w każdej dziedzinie działalności, Spółka działa propracowniczo,

4.

gwarancja bezpiecznych warunków pracy poprzez wyznaczenie osób odpowiedzialnych za trzymanie pieczy nad bezpieczeństwem pracowniczym,

5.

zapewnienie pracownikom możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez udostępnianie szkoleń o szerokim spektrum tematycznym, tak aby pracownik każdej komórki mógł znaleźć szkolenie odpowiednie dla swoich potrzeb i zgodne z piastowanym stanowiskiem,

6.

gwarancja opieki medycznej pracownikom zaopatrując każdego z nich w szeroki pakiet medyczny (ochrony zdrowia), dostępu do szerokiego grona specjalistów, ponadto umożliwienie rozszerzenia specjalistycznej opieki medycznej na członków rodziny pracowników,

7.

gwarancja pozapłacowych świadczeń na rzecz pracowników w postaci pakietów sportowych obejmujących szeroką ofertę aktywności, co jest przejawem dbałości Spółki o kondycję, relaks i zdrowie kadry pracowniczej,

8.

inicjowanie i propagowanie powstania pracowniczych drużyn sportowych, a także dbanie o działalność prosportową poprzez wynajem sali gimnastycznej oraz boiska w lokalnej szkole, dzięki czemu pracownicy tworzący drużynę piłkarską i koszykarską mają możliwość organizowania meczów dla swoich drużyn, ale też (mając możliwość organizowania treningów) brania udziału w turniejach "zewnętrznych".

Pracownicy Wnioskodawcy to osoby lojalne. Przeważającą większość z nich stanowią osoby, które raz związawszy ze Spółką swoje życie zawodowe, przez długie lata kontynuują u niej swoją ścieżkę zawodową. Pracownicy Spółki cenią sobie rzetelność, jaką wykazuje się Wnioskodawca, przejrzystość działań, bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia. Spółka systematycznie organizuje rekrutację w celu uzupełnienia potrzeb pracowniczych. Przeprowadzając nabory, Wnioskodawca często ma do czynienia z młodym pokoleniem, którego potencjał, świeżość i nowe spojrzenie na pracę, Spółka potrafi docenić i we właściwy sposób wykorzystać. Wiążąc się z danym pracownikiem stosunkiem pracy, intencją Wnioskodawcy jest długoterminowa współpraca. Spółka stawia na kapitał ludzki bo wie, że w tym tkwi jej siła. Odpowiedzialność Spółki względem pracowników "Zarząd Morskiego Portu uznaje swoje zobowiązania wobec wszystkich, z którymi prowadzi interesy, a w szczególności: Akcjonariuszy Spółki, Pracowników, Klientów, Dostawców, konkurencji, a także społeczeństwa.". Wnioskodawca zatrudnia i pielęgnuje relacje z każdym pracownikiem. Liczą się wyłącznie rzeczywiste kompetencje pracownika oraz jego zaangażowanie w pracę. Polityka szkoleniowa jest jasna, przejrzysta i nastawiona na poszerzanie horyzontów i świadomości pracowników. Oprócz szkoleń zawodowych, stawia się także na zakorzenienie niezbędnej wiedzy wśród kadry i zdobycie umiejętności bezpiecznej pracy, ukształtowanie pozytywnej postawy pracowników wobec zdrowia własnego i zdrowia współpracowników, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie właściwej postawy wobec ochrony środowiska naturalnego.

Rozwój osobisty pracowników. Spółka popiera i wspiera, swoich pracowników w dążeniach do rozwoju osobistego. Wnioskodawca zdaje sobie sprawę z tego, że jego działania ukierunkowane na pracownika wpływać mogą na rozbudzenie w nim chęci podnoszenia kwalifikacji, na jego efektywność i kreatywność (warsztaty, programy coachingowe). Do tej pory udało się zorganizować szereg warsztatów z tego zakresu, o takiej tematyce jak; zarządzanie czasem i radzenie sobie ze stresem, przywództwo i kierowanie zespołem, techniki wywierania wpływu - efektywna komunikacja, skuteczne motywowanie w praktyce, komunikacja interpersonalna.

Kodeks postępowania pracownika jest dokumentem dodatkowo podkreślającym ideę kluczowej dla Spółki wartości, jaką są pracownicy. Zawiera on zobowiązanie do wspierania ich kreatywności, pomagania w rozwoju zawodowym i osobistym, do tworzenia środowiska pracy, którego konkurencyjność przyciąga i zatrzymuje w firmie najlepszych i najbardziej zaangażowanych. Wprowadzenie do stosowania Kodeksu postępowania pracownika stanowi z jednej strony potwierdzenie, że wszyscy pracownicy kierują się w swoich działaniach jego postanowieniami, a z drugiej, dowód na to, że zapewnia się w stosunku do pracowników oraz partnerów biznesowych przejrzystość i wiarygodność reguł postępowania. Jest on pomocny w zachowaniu najwyższych standardów etyki zawodowej i osobistej.

Pracownikom oraz osobom współpracującym z Wnioskodawcą, Spółka gwarantuje komfortowe warunki pracy, jakimi są:

1.

zapewnienie każdemu pracownikowi stanowiska pracy, zorganizowanego w taki sposób, żeby mógł swobodnie wykonywać powierzone mu zadania,

2.

zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, temperatury, wentylacji oraz regularnego czyszczenia i sprzątania zajmowanych pomieszczeń,

3.

zapewnienie utrzymania czystości na terenie zakładu pracy poprzez powierzanie tego zadania firmom sprzątającym,

4.

zapewnienie odzieży ochronnej pracownikom pracującym w terenie, która jednocześnie spełnia rolę identyfikacji z firmą poprzez umieszczenie logotypu Portu,

5.

zapewnienie posiłków regeneracyjnych grupie, która ma uprawnienia do tego świadczenia.

Spółka chciałaby, aby jej kadra pracownicza czuła się dobrze i miała sprzyjające warunki pracy, dlatego też zapewnia pracownikom szereg dobrze zorganizowanych i zaopatrzonych punktów socjalnych/sanitarnych. Posiada aneksy kuchenne, pomieszczenia dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i młodych matek. Dba także o komfort pracowników przyjeżdżających do pracy na rowerach. Dla nich zabezpieczono specjalny, dozorowany parking rowerowy i pomieszczenia wyposażone w prysznice.

Wewnętrzna Polityka Antymobbingowa (WPA) jest wyrazem zobowiązania Spółki do podejmowania starań w celu zagwarantowania środowiska pracy wolnego od mobbingu oraz innych form przemocy psychicznej i nie tylko, zarówno ze strony przełożonych, jak i innych pracowników. Spółka wspiera działania sprzyjające budowaniu pozytywnych relacji między pracownikami, ale także między pracownikami a organami zarządzającymi firmą. Mobbing ani żadna inna formy przemocy psychicznej nie jest tolerowana, ale w przypadku pojawienia się takich sytuacji, przewidziane zostały odpowiednie procedury postępowania w celu jak najszybszego i poufnego rozstrzygnięcia sprawy.

II. Zasoby CSR dotyczące kontrahentów i rozwoju społecznego.

Poprzez ich wdrażanie Wnioskodawca chce prowadzić dialog z interesariuszami w celu osiągnięcia prawidłowych relacji z interesariuszami portu.

Tak samo ważne jak utrzymywanie dobrych relacji z własnymi pracownikami, jest zachowanie podobnych relacji z kontrahentami Spółki, ponieważ to ich opinia na temat Wnioskodawcy kształtuje wizerunek przedsiębiorstwa na zewnątrz, daje świadectwo tego, jakimi wartościami kieruje się w prowadzeniu codziennej działalności. Spółka opiera swoje relacje z partnerami handlowymi i kontrahentami na długofalowym partnerstwie, uczciwości i przejrzystości w działaniach handlowych Współpracę stara się opierać również na wymianie doświadczeń i poszukiwaniu coraz lepszych rozwiązań w celu uzyskania obopólnych korzyści.

W relacjach z partnerami handlowymi i kontrahentami Wnioskodawca zobowiązuje się do:

1.

przestrzegania obowiązującego prawa oraz regulaminów i procedur Spółki,

2.

kierowania się zasadami uczciwej konkurencji przy wyborze dostawców i wykonawców,

3.

działania pozbawionego znamion korupcji,

4.

świadczenia usług na wysokim poziomie, zgodnie ze standardami polskimi jak i międzynarodowymi,

5.

podawania pełnych i rzetelnych informacji bez wprowadzających w błąd opisów świadczonych usług jak i opisów gruntów oraz infrastruktury portowej znajdującej się we władaniu Spółki,

6.

przestrzegania zasady, że podejmowanie przedsięwzięć reklamowych i przedsięwzięć o podobnym charakterze wolne będzie od informacji nieprawdziwych lub ukrytych,

7.

unikania przez jakiekolwiek przedsięwzięcia marketingowe praktyk zmierzających do sprzedaży niezgodnej z prawem,

8.

niestosowania dumpingu cenowego,

9.

utrzymania w tajemnicy informacji uzyskanych od Klienta.

W relacji z konkurencją Spółka zobowiązuje się do:

1.

aktywnego, ale uczciwego współzawodnictwa,

2.

działania w sposób, który nie niszczy reputacji konkurencji,

3.

pozyskiwania informacji dotyczących konkurencji w sposób legalny,

4.

nieangażowania się w restrykcyjne praktyki handlowe,

5.

niestosowania metod dyskredytujących konkurentów w procesie ubiegania się o klientów.

Rozwój Społeczny. Realizacja działań na rzecz społeczności lokalnej rozumiane jako aktywne podejmowanie działań na rzecz społeczności lokalnej. Spółka dokłada wszelkich starań, aby pozostać podmiotem gospodarczym wrażliwym społecznie, który będzie służyć społeczności poprzez działalność korzystną zarówno dla firmy jak i dla społeczeństwa.

Wnioskodawca podejmuje na bieżąco wysiłki, aby w miarę swoich możliwości wspierać społeczność, w której działa. Chce, aby postrzegano go jako dobry, świadomy i odpowiedzialny podmiot społeczności, w której funkcjonuje. Chce dzielić się wiedzą i doświadczeniem, i w miarę możliwości wspierać swoje miasto i region.

Polityka prospołeczna realizowana przez Spółkę przejawia się poprzez:

1.

organizowanie dni otwartych portu dla dzieci i młodzieży,

2.

kształtowanie wiedzy morskiej wśród studentów uczelni wyższych poprzez organizowanie dni otwartych portu połączonych z prelekcjami i prezentacjami o tematyce zgodnej z zainteresowaniami i kierunkiem ich studiów,

3.

prowadzenie wykładów na uczelniach wyższych na temat funkcjonowania Portu,

4.

rozwijanie świadomości o porcie i jego roli w gospodarce, głównie podczas wizyt polskich oraz zagranicznych gości (przedstawicieli innych portów, członków służb dyplomatycznych, organów ministerialnych, kontrahentów itp.),

5.

organizowanie ogólnodostępnych wystaw propagujących wśród społeczeństwa historyczne walory portu i jago miastotwórczy charakter,

6.

organizowanie projektów, do których Spółka zaprasza uczelnie wyższe wraz z kadrą naukową i studentami,

7.

organizowanie nieodpłatnych praktyk studenckich oraz płatnych staży. Doceniając potencjał jaki posiada młode pokolenie oraz mając świadomość konieczności inwestowania w nie, Spółka czynnie bierze udział w edukacji młodzieży oraz w podnoszeniu jakości kształcenia przyszłych kadr poprzez wprowadzanie w teoretyczne działania edukacyjne elementów praktycznej wiedzy z zakresu sektora gospodarki morskiej,

8.

przyjmowanie na staże bezrobotnych, we współpracy z Urzędem Pracy, przy tym niewykluczanie możliwości podjęcia dalszej współpracy ze stażystą (po ukończeniu przez niego stażu),

9.

nawiązywanie dialogu ze społecznością lokalną poprzez utrzymywanie otwartej postawy, słuchanie i reagowanie na nurtujące ją kwestie czy oczekiwania,

10.

aktywizację dobroczynności wśród pracowników, poprzez okresowe organizowanie zbiórek dóbr rzeczowych wśród kadry pracowniczej, celem wspierania osób ubogich, potrzebujących, czy domy dziecka,

11.

udzielanie pozafinansowego wsparcia chorym dzieciom poprzez udział w dedykowanych wydarzeniach,

12.

innowacyjną edukację społeczeństwa,

13.

udostępnianie infrastruktury portowej na potrzeby organizowania eventów,

14.

uczestnictwo w wydarzeniach lokalnych, jednoczących całą społeczność we wspólnym określonym celu,

15.

inicjowanie akcji mających na celu niepieniężną pomoc potrzebującym - wezwanie do oddana krwi, które Wnioskodawca skierował do wszystkich Spółki pracowników, kontrahentów i podmiotów współpracujących,

16.

wynajmowanie sali gimnastycznej i boiska od szkoły podstawowej (...) na potrzeby pracowników Spółki,

17.

udostępnianie infrastruktury portowej niebędącej w bieżącej eksploatacji portu, celem przybliżania społeczeństwa do portu i jego działalności - Wnioskodawca otwiera port na miasto; m.in. do tego rodzaju działań zaliczyć należy: podpisanie z Muzeum Historycznym Miasta umowy o nieodpłatne przekazanie nabrzeża Bazy (...) (dążeniem Spółki było stworzenie jak najlepszych warunków rozwoju turystyki i ekspozycji (...)),

18.

wkład w udostępnienie społeczności Nowego Portu parku rekreacyjnego po drugiej stronie (...),

19.

rewitalizację Nabrzeża, której towarzyszyła troska o uwzględnienie zabytkowego i reprezentatywnego charakteru tej części portu, która przeobrażona została w ogólnodostępny ciąg spacerowy wzbogacony o stylowe ławeczki i latarnie; powstały w ten sposób bulwar poza reprezentacyjnym charakterem zyskał także aspekt praktyczny, gdyż służy zarazem jako miejsce postojowe dla małych statków, holowników oraz pilotówek,

20.

przekazanie Falochronu (...) w ręce władz miasta i lokalnej społeczności,

21.

realizację projektu (...), którego głównym celem było stworzenie spójnej koncepcji estetycznego zagospodarowania przestrzeni wzdłuż kanału portowego, uwzględniającej uporządkowanie istniejących budowli i instalacji przemysłowych, przy jednoczesnym udostępnieniu mieszkańcom oraz turystom zieleni i obiektów historycznych niebędących w bieżącej eksploatacji portu,

22.

założenie odrębnego partnerstwa w ramach programu inteligentnych specjalizacji (...), które sprzyjać ma przekształceniu branży morskiej w swoistą lokomotywę wzrostu dla naszego województwa i całego regionu.

III. Zasoby CSR dotyczące ochrony środowiska i monitorowania limitów zanieczyszczeń.

Poprzez ich wdrażanie Spółka realizuje działania na rzecz środowiska naturalnego i jego ochrony, tj. ograniczanie ryzyka i negatywnego wpływu portu na środowisko, prowadzenie edukacji środowiskowej i badań na rzecz przeciwdziałania zanieczyszczeniom.

Powyższe stanowi zobowiązanie Spółki, które zawarte zostało w Kodeksie Etyki (w działalności gospodarczej) i jest przejawem dbałości nie tylko o środowisko naturalne, ale też o przyszłe pokolenia oraz jest przejawem świadomości i odpowiedzialności wynikającej ze skutków prowadzonej działalności.

Mając to na względzie, Wnioskodawca systematycznie dokonuje przeglądów, pomiarów i ocen występujących, czy też potencjalnych zagrożeń. Chce przeciwdziałać zanieczyszczeniom środowiska naturalnego u źródła ich powstawania. Na bieżąco monitoruje działania legislacyjne w zakresie ochrony środowiska i stosuje się do tego, co stanowią. Przestrzega norm uregulowanych prawnie, powszechnie obowiązujących, ale też samoistnie reguluje tę sytuację poprzez ustawodawstwo wewnętrzne. Dba o to, aby również jego kontrahenci uwzględniali aspekt środowiskowy w swojej działalności, służy informacją oraz działaniem.

W wyniku przeprowadzonej identyfikacji zagrożeń dla środowiska, Wnioskodawca wyszczególnił te, które są dla niego najbardziej uciążliwe:

1. Zanieczyszczenie wody:

a.

zanieczyszczenia do wód akwenów portowych mogą dostawać się w wyniku bezpośrednich zrzutów niepożądanych substancji, w wyniku ich spłukiwania wraz z wodą opadową, wraz ze ściekami (bytowymi czy przemysłowymi),

b.

zanieczyszczenia mogą mieć różnorodne pochodzenie: z działalności przemysłowej, działalności przeładunkowej, mogą być nanoszone wraz ze spływem śródlądowych wód powierzchniowych do wód portowych, Spółka regularnie wykonuje badania poziomu substancji zanieczyszczających w wodach akwenów portowych.

W wodach basenów portowych Spółki, 2 razy w roku badane są takie parametry jak: wskaźnik biologicznego zapotrzebowania tlenu (BZT5) wskaźnik chemicznego zapotrzebowania tlenu (CHZT) odczyn, substancje rozpuszczone, chlorki, zawiesina ogólna, ołów, cynk, kadm, substancje ropopochodne. Z regularnie przeprowadzanych badań wynika, że wody basenów portowych administrowanych przez Spółkę są czyste. Stężenia metali ciężkich podlegających pomiarom (ołów, cynk i kadm) w wodach akwenów portowych są poniżej poziomów oznaczalności. Wszyscy kontrahenci prowadzący działalność na terenach dzierżawionych od Wnioskodawcy spełniają wymagania prawne dotyczące ochrony środowiska, posiadają wymagane zezwolenia i decyzje środowiskowe - pozwolenia wodnoprawne na odprowadzanie ścieków. Przeprowadzane kontrole nie wykazują przekroczeń badanych parametrów.

2. Hałas. Wypełniając ustawowy obowiązek, Spółka wykonuje pomiary poziomów hałasu od instalacji i urządzeń, w tym ruchu statków na terenie Wnioskodawcy. W badaniach uwzględnione zostają wszelkie formy działalności zlokalizowanej na terenie przez Spółkę administrowanym, a mające wpływ na emisję hałasu do środowiska. Wnioskodawca mierzy hałas emitowany przez jednostki pływające, pojazdy samochodowe czy tabor kolejowy, jak również hałas emitowany w wyniku szeroko pojętej działalności spółek portowych - np. działalność przeładunkowa. Pomiary mają na celu sprawdzenie czy działalność Spółki nie powoduje przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu, a tym samym czy działalność Portu nie jest uciążliwa dla okolicznych mieszkańców i środowiska naturalnego. Wyniki pomiarów uwidaczniają, że poziomy hałasu od instalacji i urządzeń, w tym ruch statków na terenie Wnioskodawcy nie wykazują przekroczeń.

3. Zanieczyszczenie powietrza. W roku 2003 Spółka zleciła opracowanie (...), które obejmowało tereny będące w jej władaniu oraz wszystkich kontrahentów dzierżawiących od niej tereny, których działalność powoduje emisję zanieczyszczeń do powietrza. Na podstawie przedłożonej dokumentacji Wojewoda wydał pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. W wyniku wykonanej analizy uciążliwości źródeł emisji na terenie portu stwierdzono, że na granicy poszczególnych terminali i spółek portowych oraz na granicy Wnioskodawcy nie występują ponadnormatywne wartości pyłu zawieszonego. Kompleksowe kontrole przeprowadzane w latach późniejszych - przeprowadzone ponownie zarówno u nas jak i w spółkach prowadzących działalność na terenach portowych - nie wykazały nieprawidłowości w zakresie emisji do powietrza.

W latach 1996-2006, Spółka przeprowadziła modernizację systemu ciepłowniczego, w ramach której:

a.

zlikwidowana została centralna kotłownia opalana miałem węglowym,

b.

wybudowano 9 nowych gazowo-olejowych, wysokosprawnych lokalnych kotłowni,

c.

wybudowano pompę ciepła,

d.

wykonano termoizolację kilku budynków.

4. Odpady. Odbiór odpadów ze statków morskich w Porcie odbywa się zgodnie z ustawą z dnia 12 września 2002 o portowych urządzeniach do odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków (Dz. U. z 2002 r. Nr 166, poz. 1361) oraz zasadami określonymi w (...) zatwierdzonym decyzją Wojewody.

Spółka zapewnia odbiór powstałych w trakcie eksploatacji statku morskiego wymienionych w Konwencji MARPOL 73/78:

a. Odpadów olejowych i ich mieszaniny,

b. Odpadów stałych

c. Ścieków sanitarnych,

d. Pozostałości z oczyszczania spalin.

Informacje dotyczące formalności związanych z procedurą odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków są dostępne na stronie internetowej. Wszystkie podmioty, biorące udział w procedurze odbioru odpadów ze statków (kapitanowie statków, agenci, odbiorcy odpadów i inni zainteresowani) mogą uzyskać wszelkie informacje jak również zgłosić uwagi czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu portowych urządzeń odbiorczych odpowiednim służbom działającym w ramach Spółki. Wnioskodawca służy wiedzą, doświadczeniem i pomocą.

W przypadku stwierdzenia przez kapitana statku zawijającego do portu niewłaściwego funkcjonowania portowych urządzeń odbiorczych lub nieinformowania przez Spółkę o tym fakcie kapitana statku, kapitan ma prawo zgłosić nieprawidłowości do Dyrektora Urzędu Morskiego - przy pomocy odpowiedniego formularza dostępnego na stronie internetowej lub bezpośrednio na stronie Urzędu Morskiego. Nadzór nad przestrzeganiem zasad odbioru odpadów w Porcie na bieżąco pełni Zespół Ochrony Środowiska działający w Spółce.

5. Osady denne. Badania osadów dennych kanałów portowych. Jednym z naszych wielu zadań jest budowa, rozbudowa, utrzymywanie i modernizacja infrastruktury portowej. W skład tej infrastruktury wchodzą między innymi:

a.

akweny portowe - tory podejściowe,

b.

kanały,

c.

obrotnice i baseny.

Działania związane z utrzymaniem dna nawigacyjnego torów wodnych oraz głębokości przy nabrzeżach jak również z remontami lub odtwarzaniem nabrzeży istniejących oraz budową nowych nabrzeży lub terminali związane są z koniecznością przeprowadzania prac czerpalnych. Usunięcie spłyceń dna powstałych w czasie użytkowania basenów i kanałów portowych oraz torów wodnych, w stosunku do głębokości technicznych (eksploatacyjnych) i nachyleń skarp podwodnych akwenu wymaga okresowego wykonania podczyszczeniowych prac czerpalnych. Z przeprowadzonych badań osadów dennych na większości akwenów będących w zarządzie Wnioskodawcy wynika, iż urobek czerpalny nie jest zanieczyszczony i może być zagospodarowany poprzez odłożenie go w morzu. Wszelkie działania związane ze zwalczaniem zagrożeń i zanieczyszczeń w Porcie odbywają się na podstawie Planu zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń wód portowych zarządzanych przez Spółkę zatwierdzonego przez Dyrektora Urzędu Morskiego.

Plan został zaktualizowany w (...) i zatwierdzony przez Dyrektora Urzędu Morskiego.

Potencjalnymi źródłami zagrożeń i zanieczyszczeń wód portowych są:

a.

wyloty kanalizacyjne odprowadzające ścieki sanitarne, przemysłowe i opadowe,

b.

procesy przeładunkowe prowadzone na nabrzeżach,

c.

prace budowlane, remontowe lub konserwacyjne,

d.

eksploatacja statków,

e.

odbiór odpadów ze statków.

Mając na względzie najwyższe dobro publiczne jakim jest środowisko, na wszelkie zgłoszone w porcie nieprawidłowości natychmiast reagują odpowiednie służby. Przykładem na zwalczanie przez Wnioskodawcę zagrożeń i zanieczyszczeń jest również współpraca naszego portu i miasta na rzecz ochrony środowiska m.in. w zakresie przebudowy systemu sanitarnego Portu. Aby umożliwić kompleksową przebudowę systemu odprowadzania ścieków sanitarnych z terenów i obiektów znajdujących się w zarządzanej przez nas prawobrzeżnej części Portu, Spółka podpisała porozumienie z Sp. z o.o. - 100-procentową spółką miejską. Zawarte porozumienie zapewnia koordynację inwestycji Wnioskodawcy i Gminy w celu przyłączenia kanalizacji sanitarnej portu do sieci miejskiej.

W chwili obecnej ścieki odprowadzane są głównie do trzech, działających od dawna na terenach portowych, lokalnych oczyszczalni Wnioskodawcy. Mając jednak na względzie dobro środowiska, Spółka nieustannie rozwija i dostosowuje infrastrukturę sieciową w porcie, w tym sieć sanitarną, do aktualnych potrzeb, przepisów i standardów ochrony środowiska. Ww. porozumienie podpisane z gminą jest jednym z przejawów takiego działania Spółki, sprzyjającego dbałości o środowisko i przeciwdziałania zagrożeniom pojawiającym się w otoczeniu.

Innymi działaniami proekologicznymi, które Spółka podejmuje są:

a.

zbiórka makulatury - materiały, których przechowywanie nie jest niezbędne, składowane są w archiwum zakładowym i w odpowiednim czasie przekazywane do recyklingu,

b.

złomowanie materiałów metalowych, które wychodzą z użycia,

c.

zbiórka materiałów uznanych za niebezpieczne - zużyte baterie, sprzęt komputerowy, drukarki,

d.

utylizacja (np. świetlówki).

Konsekwentnie Wnioskodawca dąży do tego, aby liczba zdarzeń niebezpiecznych i szkodliwych była w porcie jak najmniejsza. Spółka zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest prewencja i przygotowanie do działania na wypadek faktycznego nieszczęścia.

W związku z tym podjęto w Spółce decyzję o zakupie dwóch jednostek pływających:

a. Jedna z nich to łódź szybkiego reagowania, która wyposażona jest w armatkę wodnopianową, osiąga prędkość ponad 40 węzłów i której zadaniem jest między innymi patrolowanie akwenów portowych pod względem zanieczyszczeń ropopochodnych oraz likwidacja nawodnych przeszkód nawigacyjnych.

b. Druga, to łódź hydrograficzno-inspekcyjna, przeznaczona do prac sondażowych w Porcie i Porcie (...). Jej podstawowe zadania to: wykonywanie sondaży dna akwenów portowych, poszukiwanie, identyfikacja i lokalizacja przeszkód i obiektów podwodnych, wykrywanie zagrożeń środowiska wodnego - obiektów mechanicznych, zagrożeń fizykochemicznych, monitoring ogólnodostępnych nabrzeży (w tym linii cumowniczo-odbojowych), określanie warunków hydrologicznych w rejonie prac hydrograficznych oraz zbieranie, przetwarzanie i opracowywanie danych z pomiarów hydrograficznych niezbędnych do remontów, modernizacji nabrzeży i produkcji i aktualizacji map akwenów portowych.

IV. Zasoby CSR dotyczące etyki biznesu.

Poprzez ich wdrażanie Spółka realizuje budowanie odpowiedniej postawy wśród pracowników firmy, opinii o Porcie w oczach jej otoczenia społecznego i innych podmiotów. Zależy jej na budowaniu pozytywnego wizerunku firmy i zarządzaniu nią w oparciu o zachowania etyczne, przy uwzględnieniu transparentności prowadzonej działalności oraz otwartości na dialog. W swoich działaniach Wnioskodawca kieruje się zasadami szeroko pojętej etyki. Przejawia się ona w podmiotowym podejściu do interesariuszy, czyli akcjonariuszy, pracowników, kontrahentów, współpracowników i konkurencji w sposób sprawiedliwy, uczciwy, słuszny i z poszanowaniem prawdy.

Postępowanie etyczne Wnioskodawca traktuje jako własne aktywa. Chce i nieustannie dąży do tego, aby być odpowiedzialnym względem interesariuszy - podmiotów, które wpływają na to, że Spółka funkcjonuje, podmiotów, które ją tworzą, jak i względem podmiotów, z którymi współdziała. Wnioskodawca dba o to, aby Kodeks dobrych praktyk Spółki postrzegany był jako znak jakości usług - norm, których przestrzega, którym hołduje i które pielęgnuje. Istotnymi narzędziami w kształtowaniu społecznej odpowiedzialności Spółki w aspekcie etycznym są:

a. Kodeks Etyki, jako wyraz najwyższych wartości,

b. Kodeks Postępowania Pracownika,

c. Wewnętrzna Polityka Antymobbingowa.

Określając obowiązki Spółki, dokumenty te wykraczają daleko poza obowiązki, jakie wynikają z obowiązującego prawa. Wnioskodawca świadomy swojej pozycji i roli jaką pełni w otaczającym go środowisku:

a.

uznaje i traktuje uczciwość jako niezbędny element sukcesu i stabilności przedsiębiorstwa, czyniąc tę zasadę naczelną w aspekcie podejścia do Klientów,

b.

kieruje się pozytywnymi wartościami oraz wysoką kulturą osobistą,

c.

świadczy usługi na wysokim poziomie, zgodnie z polskimi i międzynarodowymi standardami,

d.

przestrzega obowiązującego prawa oraz regulaminów i procedur Spółki,

e.

kieruje się zasadami uczciwej konkurencji przy wyborze dostawców i wykonawców,

f.

działa w sposób pozbawiony znamion korupcji,

g.

podaje pełne i rzetelne informacje bez wprowadzających w błąd opisów oferowanych usług jak i gruntów oraz infrastruktury portowej znajdującej się w jego zarządzaniu,

h.

przestrzega zasady, że podejmowanie przedsięwzięć reklamowych i przedsięwzięć o podobnym charakterze wolne będzie od informacji nieprawdziwych, ukrytych lub przesadnych,

i.

unika wszelkich przedsięwzięć marketingowych zmierzających do sprzedaży niezgodnej z prawem,

j.

utrzymuje w tajemnicy informacje uzyskane od Klienta,

k.

szanuje demokratycznie powołane władze lokalne, regionalne i ogólnokrajowe,

I.

traktuje pracowników jak klientów wewnętrznych, kształtując stosunki z nimi w oparciu o szacunek dla ich godności osobistej jednocześnie oczekując od nich zaangażowania i uczciwego wykonywania obowiązków,

m.

wspiera pracowników w poszerzaniu ich umiejętności oraz wspiera ich kariery w ramach przedsiębiorstwa,

n.

zapewnia stabilne miejsca pracy w czystych, zdrowych i bezpiecznych warunkach środowiska pracy,

o.

działa w poszanowaniu tajemnic i ochrony dóbr osobistych,

p.

przyjmuje i awansuje pracowników biorąc pod uwagę kwalifikacje wymagane na danym stanowisku,

q.

nie dyskryminuje pracowników ze względu na rasę, religię, narodowość, kolor skóry, wiek, płeć, stan zdrowia, stan cywilny - czyli wszystkie czynniki, które nie mają wpływu na rezultaty wykonywanej przez nich pracy,

r.

zapewnia czyste, zdrowe i bezpieczne środowisko pracy zgodnie z wymaganymi standardami,

s.

stosuje reguły uczciwej i właściwej polityki wynagradzania, uwzględniającej indywidualny wkład każdego pracownika, jak i wyniki zespołów w jakich pracują - po to, aby docenić wkład poszczególnych pracowników w sukces Spółki,

t.

podejmuje działania w celu wypracowania procedur i rozstrzygania sporów z pracownikami tak, aby mogły one być rozstrzygane w pierwszej kolejności polubownie,

u.

przekazuje pracownikom prawdziwe i aktualne informacje niezbędne do prawidłowego wykonywania obowiązków,

v.

uznaje również swoje obowiązki względem pracowników z długoletnim stażem, a w szczególności tych, którzy w niedalekiej perspektywie czasu przejdą na emeryturę.

Pytania szczegółowe z wezwania i odpowiedzi:

4. W treści własnego stanowiska Wnioskodawca wskazał, że: "W ocenie Spółki Wydatki wskazane w niniejszym wniosku związane są z ogólnym funkcjonowaniem Spółki i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej, gdyż usługi/towary nabywane na realizację wskazanych powyżej programów przeprowadzanych w ramach ogólnej strategii Spółki, działającej w zgodzie z doktryną CSR, stanowią wydatki marketingowe. Co do zasady zaś, działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu".

W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie, które z opisanych wydarzeń stanowią działania marketingowe oraz w czym przejawia się marketingowy charakter każdego z tych wydarzeń?

Informacje należy podać odrębnie dla każdego z wydarzeń.

5. Jaki będzie krąg odbiorców tak prowadzonych działań marketingowych, do kogo konkretnie i w jaki sposób działania te są kierowane?

6. Jaka będzie według Wnioskodawcy przewidywana skuteczność ww. działań marketingowych?

7. W jaki sposób Wydatki ponoszone w ramach realizacji wydarzeń CSR przekładają się na wzrost sprzedaży opodatkowanej Wnioskodawcy?

8. W jaki sposób opisane we wniosku wydarzenia mają wpływ na ostatecznych kontrahentów Wnioskodawcy oraz potencjalnych (przyszłych) kontrahentów?

Powyższe informacje z pytań 5-8 należy podać odrębnie dla każdego z wydarzeń.

9. W przypadku wydarzeń oznaczonych we wniosku nr 13 i 14 (Zamówienie wykonania gry planszowej oraz Zamówienie wykonania (...)), należy wskazać komu Wnioskodawca przekazuje egzemplarze gry oraz maskotki oraz czy przekazanie to jest nieodpłatne czy odpłatne?

Odpowiedź Ad. 4) - 9):

Na pytania 4-9 odpowiedzi znajdują się w tabeli poniżej. Co oczywiste, w zależności od rodzaju odpowiedzi na pytanie 4, można albo nie, udzielić odpowiedzi na pytania 5-8, co zostało uwzględnione w poniższej tabeli. W dwóch przypadkach wydarzeń odpowiedziano także w tabeli (zgodnie z prośbą organu podatkowego) na pytanie nr 9.

Zanim jednak Wnioskodawca wskaże, czy dane z opisanych wydarzeń stanowią działania marketingowe (oraz ewentualnie w czym przejawia się marketingowy charakter każdego z tych wydarzeń - pytanie 4) należy przedstawić, jak Wnioskodawca rozumie i klasyfikuje poniższe wydarzenia CSR.

Należy w tym celu przyjąć, jako punkt odniesienia, definicje obu idei, czyli marketingu i CSR.

Według Philipa Kotlera: Marketing jest procesem społecznym i zarządczym, dzięki któremu konkretne osoby i grupy otrzymują to, czego potrzebują i pragną osiągnąć, poprzez tworzenie, oferowanie wymianę posiadających wartość produktów.

Natomiast według Komisji Europejskiej, pomimo niejednoznacznego podejścia do definicji CSR osiągnięto porozumienie co do jej głównych cech, a mianowicie:

1.

odpowiedzialność społeczna jest zachowaniem wychodzącym poza wymagania prawne, podejmowanym dobrowolnie ze względu na to, iż przedsiębiorstwa traktują ją jako długoterminową inwestycję;

2.

odpowiedzialność jest powiązana z koncepcją zrównoważonego rozwoju: biznes potrzebuje zintegrowania ekonomicznych, społecznych i ekologicznych aspektów w swojej działalności;

3.

odpowiedzialność nie jest opcją dodatkową do podstawowej działalności firmy, ale sposobem zarządzania przedsiębiorstwem.

Klasyfikowanie, czy dane wydarzenie promujące przedsiębiorstwo jest działaniem marketingowym czy CSR-owym nie jest procesem jednoznacznym. Obie te idee mogą istnieć równolegle, mogą się też uzupełniać, a czasami mogą się pokrywać. Wszystko zależy od modelu zarządzania i charakterystyki danego przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca jako spółka zarządzająca Portem od wielu lat prowadziła działania marketingowe, których cechą charakterystyczną jest możliwość wyodrębnienia wskaźników (jak np. w pytaniach w tabeli nr 5-8). W sytuacji wzrostu konkurencyjności w łańcuchach logistycznych, Spółka chcąc uchodzić za zrównoważony społecznie podmiot gospodarczy, zaczęła realizować politykę dobrych praktyk. Jednakże nawiązując do powyższej definicji tej idei, są to działania prowadzące do długofalowego wzrostu wartości firmy, w których wyodrębnienie wskaźników jest bardzo trudne i mało wiarygodne. W perspektywie długofalowej działania CSR mają na celu przyniesienie określonych korzyści, takich jak:

1. Wzrost zainteresowania inwestorów. Inwestorzy są jak świadomi klienci, szukają informacji, potwierdzających słuszność wyboru Spółki, odpowiadającej wartościom przez nich wyznawanym. Oczekują długoterminowej gwarancji zysku, a wiarygodność Spółki idzie z parze z wiarygodnością społeczną. Analitycy giełdowi w analizie możliwości długotrwałego wzrostu wartości spółek uwzględniają wyniki społeczne i ekologiczne. Wdrożenie strategii CSR buduje wartość dla udziałowców i inwestorów.

2. Zwiększenie lojalności klientów i interesariuszy. Spółka realizująca założenia CSR buduje zaufanie i umożliwia identyfikację z nią oraz umożliwia poprawę relacji z ważnymi interesariuszami, na których składają się klienci, pracownicy, właściciele, dostawcy, organizacje pozarządowe, społeczności lokalne, inwestorzy, banki, media, rząd. Klienci mają większą skłonność do rekomendacji produktów i usług firm, działających w obszarze społecznej odpowiedzialności.

3. Poprawa relacji ze społecznością i władzami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu umożliwia zakorzenienie się w społeczności i pozyskanie przychylności mieszkańców oraz zdobycie zaufania władz samorządowych. Prowadzenie dialogu i angażowanie interesariuszy we współpracę daje podstawę do budowania partnerstw międzysektorowych.

4. Wzrost konkurencyjności. Przejrzysta polityka CSR stanowi jeden ze sposobów budowania pozycji na rynkach światowych, które realizują działania społecznej odpowiedzialności w zaawansowanym stopniu. Implementacja strategii CSR sprzyja budowaniu długookresowej przewagi konkurencyjnej.

5. Podnoszenie poziomu kultury organizacyjnej firmy. Poprzez podejmowanie wyzwań społecznej odpowiedzialności firma buduje ład korporacyjny i podnosi swoje standardy postępowania wobec interesariuszy (pracowników, kontrahentów, klientów).

6. Kształtowanie pozytywnego wizerunku Spółki wśród pracowników. Społeczna odpowiedzialność Spółki stanowi jeden z elementów pozafinansowego motywowania pracowników, zwiększenie ich zaangażowania i wzrost lojalności. Świadomość podejmowania przez firmę działań, adresujących istotne społecznie problemy buduje reputację i wiarygodność.

7. Pozyskanie i utrzymanie najlepszych pracowników. Działając w obszarze CSR Spółka buduje wizerunek pożądanego prawodawcy, zwiększając swoją atrakcyjność na rynku pracy. W ten sposób przyciąga potencjalnych pracowników, których wartości są zbieżne z wartościami firmy.

8. Poprawa procesów zarządzania ryzykiem. Wdrożenie strategii CSR pomaga zidentyfikować i zarządzać ryzykami, związanymi z czynnikami społecznymi, środowiskowymi i etycznymi.

9. Zwiększenie wiarygodności Spółki. załącznik PDF - tabela nr 2

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (dotyczące podatku od towarów i usług).

Czy Wnioskodawca ma prawo pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokumentujących Wydatki przeznaczonych do realizacji polityki CSR na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: uVAT)?

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokumentujących Wydatki przeznaczonych do realizacji polityki CSR.

Materialna podstawa do dokonywania odliczeń podatku VAT naliczonego znajduje się w przepisie art. 86 ust. 1 uVAT, który stanowi o tym, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje tylko wtedy, gdy zakupione towary i usługi wykorzystywane są do prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie budzi wątpliwości to, że związek o którym mowa wyżej może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością opodatkowaną można mówić wówczas, gdy wprawdzie zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do generowania obrotu, lecz, przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do zwiększenia sprzedaży opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia, jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 uVAT wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy uVAT lub aktów wykonawczych.

Realizacja podstawowej zasady konstrukcyjnej podatku VAT, tj. zasady neutralności podatku VAT, powinna umożliwiać podatnikowi obniżenie podatku należnego o kwoty podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług, związanych z jego działalnością gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu również w przypadku, gdy związek tych zakupów występuje w sposób pośredni, a nabywane towary (usługi) mają charakter kosztów ogólnych prowadzonej działalności.

Taki, pośredni charakter mogą mieć wydatki ponoszone na cele reklamowe i marketingowe, w tym CSR. Co do zasady działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy i pośrednio mogą wpływać na zwiększenie prowadzonej przez podatnika działalności opodatkowanej (tak też NSA w wyroku z dnia 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt I FSK 561/17).

Program CSR, jak już stwierdzono w odpowiedzi na pytanie pierwsze niniejszego wniosku, jest powszechnie przyjętą metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, działających zwłaszcza w takich szczególnych branżach, w których typowa reklama (telewizyjna, radiowa, internetowa) nie ma zastosowania albo jej zastosowanie nie przynosi spodziewanych efektów.

W ocenie Spółki, Wydatki wskazane w niniejszym wniosku związane są z ogólnym funkcjonowaniem Spółki i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej, gdyż usługi/towary nabywane na realizację wskazanych powyżej programów przeprowadzanych w ramach ogólnej strategii Spółki, działającej w zgodzie z doktryną CSR, stanowią wydatki marketingowe. Co do zasady zaś, działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu.

Wnioskodawca w opisanym stanie faktycznym wskazał, że główna działalność gospodarcza Spółki to opodatkowana VAT dzierżawa (najem) nieruchomości oraz świadczenie usług portowych. Dokonane zakupy niewątpliwie mieszczą się w ramach zwyczajnych zakupów marketingowych (w tym CSR), przekładających się bezpośrednio na wizerunek Spółki i pośrednio mogą wpływać na zwiększenie prowadzonej przez podatnika działalności opodatkowanej.

Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, postrzeganie Spółki jako społecznie odpowiedzialnej oraz jej rzeczywiste działania w zakresie społecznej odpowiedzialności mają i mogą mieć wpływ, m.in. na:

1.

płynne, bezkonfliktowe i niezakłócone prowadzenie działalności operacyjnej,

2.

reputację Spółki,

3.

zdolność pozyskiwania i zatrzymywania kontrahentów,

4.

zdolność pozyskiwania i zatrzymywania pracowników,

5.

morale, zaangażowanie i wydajność pracowników,

6.

opinie instytucji finansujących,

7.

relacje Spółki z innymi przedsiębiorstwami, instytucjami rządowymi, mediami, organizacjami pozarządowymi oraz społecznością. w obrębie której Spółka funkcjonuje.

Prezentowane przez Spółkę stanowisko znajduje również potwierdzenie w wyrokach TSUE, według których neutralność podatku VAT znajduje odzwierciedlenie w "systemie odliczeń mającym na celu całkowite uwolnienie podatnika od ciężaru podatku VAT należnego lub zapłaconego w ramach jego działalności gospodarczej. Wspólny system podatku VAT gwarantuje w ten sposób w zakresie ciężaru podatkowego neutralność jakiejkolwiek działalności gospodarczej, pod warunkiem że co do zasady podlega ona sama podatkowi VAT" (vide: wyrok C-268/83 w sprawie Rompelman, wyrok C-37/95 w sprawie Ghent Coal Terminal, wyrok C98/98 w sprawie Midland Bank, wyrok C-110/98 w sprawie Gabalfrisa).

We wskazanych wyrokach TSUE podkreślał, że prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawowym uprawnieniem podatnika, jeśli podatnik przy nabyciu towarów lub usług zamierza wykorzystać je w związku z działalnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Zdaniem TSUE, prawo to przysługuje podatnikowi nawet wtedy, jeśli nabywanych towarów lub usług nie można połączyć z konkretną czynnością opodatkowaną VAT. Odmienne stanowisko naruszyłoby bowiem zasadę neutralności podatku VAT, stanowiącą podstawowe założenie wspólnego europejskiego systemu podatku od wartości dodanej.

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (por.m.in. wyroki z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1606/12, z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16 oraz z dnia 26 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2500/16) wyjaśniono, że wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją programu/polityki społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną. Jest to - jak podkreślono - koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy.

We wspomnianym wyroku NSA z dnia 13 listopada 2013 r. (sygn. akt I FSK 1606/12), wskazano, że: "Usługi związane z wydatkami poniesionymi na organizację konkursu (...) przeprowadzonego w ramach ogólnej strategii firmy działającej w zgodzie z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) stanowią wydatki marketingowe. Co do zasady działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu, w szczególności jeśli się weźmie pod uwagę, że spółki energetyczne działają na rynku w warunkach konkurencji".

Odnotować przy tym należy, że kwalifikacja wydatków poniesionych w ramach programu marketingowego opartego na koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu znalazła także odzwierciedlenie w interpretacjach indywidualnych w zakresie uVAT.

Organy interpretacyjne, jako prawidłowe oceniały stanowiska podmiotów składających wnioski o wydanie interpretacji, w jakich przyjmowały prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z działaniami podejmowanymi w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (por. interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 lipca 2014 r., znak: ILPP1/443-353/14-2/AW, Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 lutego 2014 r., znak: IPTPP1/443-783/11-5/S/13/MW, wydanej po uwzględnieniu wyroku NSA z dnia 13 listopada 2013 r. sygn. akt I FSK 1606).

Lektura przywołanych interpretacji indywidualnych pokazuje w sposób jednoznaczny, że wykorzystywanie przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą strategii zarządzania opartej o koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu, jako strategii marketingowej, może mieć związek z działalnością opodatkowaną, co wskazuje na to, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z poniesionymi na ten cel wydatkami na nabycie towarów i usług.

Jako kolejny przykład warto przywołać także interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 października 2014 r., znak: IPPP1/443-1016/14-2/AW. W interpretacji tej potwierdzono, że podatnik, będący przedsiębiorcą, zajmującym się przede wszystkim sprzedażą urządzeń elektronicznych, może dokonywać odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją celów CSR. W interpretacji podniesiono, że działania podatnika w zakresie CSR związane są z budowaniem jego pozytywnego wizerunku wśród klientów i potencjalnych klientów jako podmiotu odpowiedzialnego społecznie oraz wzmacnianiem jego renomy. Organ stwierdził, że działania takie pozytywnie wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstwa wnioskodawcy jako całości, co z kolei może przełożyć się na wzrost sprzedaży oferowanych przez niego produktów. Tym samym organ przyjął, że uzasadnione jest twierdzenie, iż nabywane przez podatnika towary i usługi przeznaczone na działalność CSR są pośrednio związane z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych w postaci sprzedaży oferowanych przez niego produktów i mogą wpłynąć na zwiększenie tej sprzedaży. Organ uznał zatem prawo wnioskodawcy do odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach dokumentujących zakupy związane z CSR.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, że na podstawie przepisu art. 86 ust. 1 uVAT, będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z Wydatkami (o ile nie będą one objęte dyspozycją art. 88 ustawy VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z powołanego art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni, bądź pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast pośredni związek nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy występuje wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Powyższe regulacje oznaczają, że aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy zbadać związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy, lecz niekoniecznie bezpośredni. Podatnik musi jednak wykazać związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in.: wyrok z dnia 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z dnia 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z dnia 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z dnia 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Particiationis SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

Podobny pogląd wyraził Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 8 czerwca 2000 r. w sprawie C-98/98 Commissioners of Customs and Excise a Midland Bank. Trybunał nie miał w tej sprawie wątpliwości, że art. 2 Pierwszej Dyrektywy i art. 17 ust. 2, 3 i 5 Szóstej Dyrektywy w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych, należy interpretować w taki sposób, aby warunkiem odliczenia przez podatnika podatku VAT oraz podstawą do ustalenia zakresu tego prawa, było zasadniczo istnienie bezpośredniego związku pomiędzy daną transakcją nabycia a daną transakcją (lub transakcjami) sprzedaży, uprawniającymi do dokonania odliczenia. W uzasadnieniu tego wyroku Trybunał wyjaśnił, że w przypadku gdy podatnik dokonuje transakcji w odniesieniu do których podatek VAT podlega odliczeniu oraz transakcji nie dających podstaw do odliczenia podatku naliczonego, podatnik może dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego od towarów i usług przez niego nabytych w przypadku, gdy towary te pozostają w bezpośrednim związku z transakcjami sprzedaży podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.

W tym miejscu warto przywołać orzeczenie TSUE z dnia 8 lutego 2007 r. w sprawie C 435/05 w sprawie Investrand BV przeciwko Staatssecretaris van Financiën, wskazane również przez Wnioskodawcę jako wyraz ugruntowanej linii orzeczniczej w TSUE w zakresie przyznawania prawa do odliczenia podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku.

Należy jednak zauważyć, że w wyroku tym (pkt 23) w pierwszej kolejności TSUE wskazał, że zgodnie z ustalonym orzecznictwem, aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT i określić zakres tego prawa, zasadniczo konieczne jest istnienie bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku, a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia (zob. ww. wyroki: w sprawie Midland Bank, pkt 24; w sprawie Abbey National, pkt 26; oraz wyrok z dnia 3 marca 2005 r. w sprawie C-32/03 Fini H, Zb.Orz. str. I 1599, pkt 26. Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów lub usług zakłada, iż wydatki poczynione celem ich nabycia stanowiły element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzących prawo do jego odliczenia (zob. ww. wyroki: w sprawie Midland Bank, pkt 30, w sprawie Abbey National, pkt 28, jak i wyrok z dnia 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 Cibo Participations, Rec. str. I 6663, pkt 31.

Następnie w pkt 24 wyroku TSUE wskazał, że prawo do odliczenia zostaje zatem również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług stanowią część jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (zob. w szczególności ww. wyroki w sprawach Midland Bank, pkt 23 i 31 oraz Kretztechnik, pkt 36).

Ostatecznie jednak TSUE doszedł w tej sprawie do konkluzji, że artykuł 17 ust. 2 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku należy interpretować w ten sposób, że koszty usług doradczych, z których podatnik skorzystał w celu ustalenia kwoty wierzytelności stanowiącej część majątku jego przedsiębiorstwa i związanej ze sprzedażą akcji dokonaną w okresie, w którym nie był on jeszcze podatnikiem podatku VAT, z braku dowodów na to, że wyłączną przyczyną tych usług jest działalność gospodarcza w rozumieniu tej dyrektywy wykonywana przez podatnika, nie wykazują bezpośredniego i ścisłego związku z tą działalnością, a w konsekwencji nie uprawniają do odliczenia podatku VAT, który je obciąża.

W konsekwencji w opinii Organu, z wyroku tego wynika, że aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT związek pomiędzy zakupami, a działalnością gospodarczą co do zasady powinien być bezpośredni, może być również pośredni jednak tylko gdy zakupy związane są z działalnością gospodarczą ("wyłączną przyczyną tych usług jest działalność gospodarcza w rozumieniu tej dyrektywy wykonywana przez podatnika"). W przeciwnym wypadku koszty pośrednie nie wykazują bezpośredniego i ścisłego związku z tą działalnością, a w konsekwencji nie uprawniają do odliczenia podatku VAT, który je obciąża.

Przenosząc tezy płynące z powyższego orzeczenia C-435/05 na grunt niniejszej sprawy należy zauważyć, że nie można zakładać, iż w każdym przypadku ten związek pośredni zakupów uprawnia do odliczenia podatku. Oznacza to, że wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną, ale nie muszą.

Zatem niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim działalność podatnika daje to prawo. Aby odliczenie podatku było dopuszczalne, transakcja powodująca naliczenie podatku winna pozostawać w ścisłym związku z transakcjami, które rodzą prawo do odliczenia. W ten sposób prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług zakłada, że poczynione wydatki stanowią element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzącym prawo do jego odliczenia.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Artykuł 8 ust. 1 ustawy, stanowi że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - mocą art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest spółką akcyjną, zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Działalność Wnioskodawcy obejmuje:

a.

zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową,

b.

prognozowanie, programowanie i planowanie rozwoju portu,

c.

budowa, rozbudowa, utrzymanie i modernizacja infrastruktury portowej,

d.

pozyskiwanie nieruchomości na potrzeby rozwoju portu,

e.

świadczenie usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej, w szczególności zapewnienie:

* ochrony przeciwpożarowej od strony wody zarządzanych obiektów i terenów,

* ochrony przeciwpożarowej od strony wody statków i innych obiektów pływających znajdujących się na wodach portu, redy lub kotwicowiska portu,

f.

zapewnienie dostępu do portowych urządzeń odbiorczych odpadów ze statków w celu przekazania ich do odzysku lub unieszkodliwiania.

Główne przychody Spółki pochodzą z dzierżawy (najmu) nieruchomości, których jest użytkownikiem wieczystym oraz świadczenia usług portowych. Jest to działalność opodatkowana VAT.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka angażuje się w programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), której celem jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi. Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje - biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań, przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu. W ramach wskazanej powyżej polityki społecznej odpowiedzialności biznesu, Spółka zainicjowała realizację następujących wydarzeń, na potrzeby których poniosła wydatki związane z:

1. Dniem Dziecka w 2019 r. dla dzieci i opiekunów, mieszkańców i turystów odwiedzających (...) na Stadionie (...);

2. Mikołajki - catering dla dzieci z dzielnic (...) i (...);

3. Mecz Charytatywny z okazji Dnia Dziecka na stadionie (...) - dla dzieci i opiekunów, mieszkańców i turystów odwiedzających (...), w szczególności:

a. Fitdance - występ artystyczny (tancerze akrobaci, bębniarze),

b. Komentator/animator sportowy - animacje sportowe podczas rozgrywek piłkarskich, Dzień dziecka),

c. (...) - zapewnienie sceny mobilnej łukowej, sprzętu scenicznego, atrakcji dla dzieci i dorosłych, medale i puchary dla uczestników turnieju dziecięcego oraz meczu głównego dorosłych,

d. Umowa z Gwarant dotycząca instrukcji ppoż.

4. SKS (...) - wynajęcie stadionu na Mecz Charytatywny i Piknik/Dzień Dziecka;

5. Ogródek (...)/zbudowanie kompleksu szklarni i tuneli pod hodowlę warzyw oraz utworzenie miejsca do zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym;

6. Po pierwsze bezpieczeństwo - mająca na celu profilaktykę bezpieczeństwa dzieci od strony lądu i wody, zajęcia przeprowadzane w (...);

7. Kino Letnie dla dzieci w namiocie i dorosłych, mieszkańców i turystów odwiedzających (...);

8. Lodowisko, organizacja bezpłatnego, ogólnodostępnego dla mieszkańców sztucznego lodowiska w Porcie. Dodatkowo udostępniono bezpłatnie sprzęt do nauki i jazdy na łyżwach;

9. Porozumienie ze szkołą;

10. (...) Liga Piłkarska;

11. Poland Business Run;

12. Statek/współorganizacja Pikniku;

13. Zamówienie wykonania gry planszowej;

14. Zamówienie wykonania maskotki;

15. Wystawa plenerowa nabrzeża;

16. Spacer fotograficzny.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokumentujących wydatki przeznaczonych do realizacji polityki CSR na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że CSR (Corporate Social Responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu (przedsiębiorstw) to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy.

Najpowszechniejsza definicja tego pojęcia została określona w 2010 r. przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną (ang. International Organization for Standarization, ISO). Według Normy PN-ISO 26000 ("Guidance on social responsibility") społeczna odpowiedzialność biznesu to "odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko, zapewniana przez przejrzyste i etyczne postępowanie, które przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, zdrowia i dobrobytu społeczeństwa, bierze pod uwagę oczekiwania inwestorów, jest zgodne z obowiązującym prawem, spójne z międzynarodowymi normami zachowania, zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach".

Norma PN-ISO 26000 jest przeznaczona dla wszystkich organizacji: biznesowych, administracji rządowej i samorządowej oraz trzeciego sektora. Norma ta nie podlega certyfikacji, jest zbiorem praktyk i standardów dających możliwość dobrowolnego ich stosowania przez organizację. Każda organizacja może posługiwać się tą normą, jeżeli postępuje zgodnie z jej zasadami. Można wybrać te obszary, które dotyczą konkretnej organizacji i dostosować się do nich.

Chociaż pojęcie CSR, jako pewnego rodzaju jednolita struktura funkcjonuje (jest realizowane) w działalności biznesowej oraz jest dostrzegane na poziomie publicznym (zdefiniowanie pojęcia CSR przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w normie ISO 26000 z 2010 r.) to jednak wypada podkreślić, że nie jest ono znane jako takie przepisom o podatku od towarów i usług. Nie zostało ono w niej wymienione wprost, brak jest także innej konstrukcji prawnej, która pozwalałaby uznać tego rodzaju wydatki całościowo. To zaś prowadzi do wniosku, że nie jest możliwe, dokonywanie oceny wszystkich zagregowanych w strukturze CSR wydatków tak jakby był to jeden wydatek. Jakkolwiek podejmowanie przez podatnika działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu jest z pewnością pożądane chociażby ze względu na uwzględniany przez firmę interes społeczny, nie oznacza to jednak, że we wszystkich tego typu inwestycjach przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na działania CSR, gdyż jest to uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku.

Ponadto nie znajduje podstawy prawnej na gruncie podatku od towarów i usług, wywodzenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o rachunkowości, na podstawie której Spółka ma obowiązek sprawozdawczy w zakresie polityki społecznej, pracowniczej, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji. Regulacja odliczenia podatku naliczonego związana jest wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wskazać także należy, że nie wystarczy subiektywne przekonanie o wpływie poniesionego wydatku na osiągnięcie przyszłych obrotów. Nawet jeśli, zdaniem podatnika, działania podejmowane są w ramach przyjętej strategii biznesowej można przypisać do społecznej odpowiedzialność biznesu, to należy mieć również na uwadze, że każdy wydatek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

W opinii Wnioskodawcy Wydatki wskazane w niniejszym wniosku związane są z ogólnym funkcjonowaniem Spółki i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej, gdyż usługi/towary nabywane na realizację wskazanych powyżej programów przeprowadzanych w ramach ogólnej strategii Spółki, działającej w zgodzie z doktryną CSR, stanowią wydatki marketingowe. Co do zasady zaś, działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu. Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, postrzeganie Spółki jako społecznie odpowiedzialnej oraz jej rzeczywiste działania w zakresie społecznej odpowiedzialności mają i mogą mieć wpływ, m.in. na: płynne, bezkonfliktowe i niezakłócone prowadzenie działalności operacyjnej, reputację Spółki, zdolność pozyskiwania i zatrzymywania kontrahentów, zdolność pozyskiwania i zatrzymywania pracowników, morale, zaangażowanie i wydajność pracowników, opinie instytucji finansujących oraz relacje Spółki z innymi przedsiębiorstwami, instytucjami rządowymi, mediami, organizacjami pozarządowymi oraz społecznością. w obrębie której Spółka funkcjonuje.

Zatem - zdaniem Wnioskodawcy - na podstawie przepisu art. 86 ust. 1 ustawy będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z Wydatkami (o ile nie będą one objęte dyspozycją art. 88 ustawy).

Odnosząc się do poszczególnych projektów realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach CSR należy stwierdzić, co następuje.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że spośród 16 wymienionych przez Wnioskodawcę wydarzeń realizowanych w ramach strategii CSR, w odpowiedzi na pytanie, które z opisanych wydarzeń stanowią działania marketingowe oraz w czym przejawia się marketingowy charakter każdego z tych wydarzeń, Wnioskodawca wskazał tylko na dwa wydarzenia, tj. na wydarzenie nr 13 oraz nr 14.

Odnośnie wydarzenia nr 13 - Zamówienie wykonania gry planszowej - Wnioskodawca wskazał, że marketingowy charakter tego wydarzenia przejawia się w stałej promocja Portu działającej poprzez treść i grafikę gry, polegającej na rozrywkowych działaniach operacyjnych portu oraz poprzez umieszczony znak logo. Gra jest kierowana do kontrahentów krajowych i zagranicznych, szkół i wyższych uczelni z kraju i zagranicy. Dzięki temu następuje wzrost rozpoznawalności marki Port oraz wzrost wiedzy dotyczącej Portu. Wydarzenie to przekłada się na wzrost sprzedaży opodatkowanej u Wnioskodawcy poprzez działanie pośrednie poprzez budowę marki i jej rozpoznawalność oraz poprzez wzrost konkurencyjności. Tym samym wpłynie to na wzrost zainteresowania inwestorów, zwiększenie lojalności interesariuszy, zwiększenie wiarygodności Spółki. Przekazywanie gry następuje w sposób nieodpłatny. Odbiorcami są: podmioty biorące udział w targach krajowych i zagranicznych, studenci, uczniowie, spółki zależne i podmioty gospodarcze działające na terenie Portu.

Podobnie Wnioskodawca uważa odnośnie wydarzenia nr 14 - Zamówienie wykonania maskotki. Wydarzenie to - zdaniem Wnioskodawcy - stanowi działanie marketingowe przejawiające się stałą promocją Portu działającą dzięki skojarzeniom (...). Ponadto, Wnioskodawcy zależy na wywołaniu pozytywnych emocji u odbiorcy, które mogą być skojarzone z Portem. Wydarzenie to jest kierowane do kontrahentów krajowych i zagranicznych, szkół i wyższych uczelni z kraju i zagranicy. Przez to wydarzenie następuje wzrost rozpoznawalności marki Port, co może prowadzić do wzrostu zainteresowania Portem.

Wydatki ponoszone w ramach realizacji tego wydarzenia przekładają się na wzrost sprzedaży opodatkowanej Wnioskodawcy poprzez działanie pośrednie, poprzez budowę marki i jej rozpoznawalność oraz poprzez wzrost konkurencyjności. Wydarzenie to powoduje wzrost zainteresowania inwestorów, zwiększenie lojalności interesariuszy, zwiększenie wiarygodności Spółki. Przekazywanie maskotki następuje w sposób nieodpłatny. Odbiorcami są: podmioty biorące udział w targach krajowych i zagranicznych, studenci, uczniowie, spółki zależne i podmioty gospodarcze działające na terenie Portu.

Zatem odnośnie opisanych powyżej wydarzeń realizowanych w ramach strategii CSR, stwierdzić należy, że biorąc pod uwagę profil działalności Spółki oraz cele, które są przez nią realizowane dzięki tym wydarzeniom, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tymi wydarzeniami. W tym przypadku uznać należy, że istnieje pośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ww. wydarzeniami a działalnością opodatkowaną Spółki uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia podatku naliczonego w ww. zakresie.

Z uwagi zatem na fakt, że nabyte towary i usługi przeznaczone do realizacji ww. wydarzeń mają pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT, w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy i Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług, z uwzględnieniem ograniczeń wskazanych w art. 88 ustawy.

Reasumując, Wnioskodawca ma prawo pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokumentujących wydatki przeznaczonych do realizacji polityki CSR w zakresie wydarzeń opisanych pod numerami 13 i 14 na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Odnośnie natomiast pozostałych opisanych przez Wnioskodawcę wydarzeń realizowanych w ramach strategii CSR, tj.: Dzień Dziecka w 2019 r. dla dzieci i opiekunów, mieszkańców i turystów odwiedzających (...) na Stadionie (...)- catering dla dzieci z dzielnic (...) i (...); Mecz Charytatywny z okazji Dnia Dziecka na stadionie (...) - dla dzieci i opiekunów, mieszkańców i turystów odwiedzających (...), w szczególności:

a. (...)- występ artystyczny (tancerze akrobaci, bębniarze),

b. Komentator/animator sportowy - animacje sportowe podczas rozgrywek piłkarskich, Dzień dziecka),

c. (...)- zapewnienie sceny mobilnej łukowej, sprzętu scenicznego, atrakcji dla dzieci i dorosłych, medale i puchary dla uczestników turnieju dziecięcego oraz meczu głównego dorosłych,

d. Umowa z (...) dotycząca instrukcji ppoż.;

SKS (...) - wynajęcie stadionu na Mecz Charytatywny i Piknik/Dzień Dziecka; Ogródek (...)/zbudowanie kompleksu szklarni i tuneli pod hodowlę warzyw oraz utworzenie miejsca do zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym; Po pierwsze bezpieczeństwo - mająca na celu profilaktykę bezpieczeństwa dzieci od strony lądu i wody, zajęcia przeprowadzane w (...); Kino Letnie dla dzieci w namiocie i dorosłych, mieszkańców i turystów odwiedzających (...); Lodowisko, organizacja bezpłatnego, ogólnodostępnego dla mieszkańców sztucznego lodowiska w Porcie. Dodatkowo udostępniono bezpłatnie sprzęt do nauki i jazdy na łyżwach; Porozumienie ze szkołą; (...) Liga Piłkarska; (...); Statek/współorganizacja Pikniku; Wystawa plenerowa nabrzeża oraz Spacer fotograficzny - Wnioskodawca wskazał, że nie są to działania marketingowe. Jednocześnie odnośnie ww. wydarzeń z wniosku nie wynika w jaki sposób ponoszone w ramach ich realizacji wydatki przekładają się na wzrost sprzedaży opodatkowanej Wnioskodawcy. Także z wniosku nie wynika w jaki sposób wydarzenia te mają wpływ na ostatecznych kontrahentów Spółki oraz potencjalnych (przyszłych) kontrahentów.

Zatem biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że z przedstawionych okoliczności sprawy nie wynika aby nabyte towary i usługi związane z realizacją ww. wydarzeń miały/lub mogły mieć choćby pośredni wpływ na sprzedaż opodatkowaną Spółki.

W związku z powyższym, odnośnie tych wydatków, które Wnioskodawca poniósł w związku z wydarzeniami opisanymi we wniosku pod numerami od 1 do 12 oraz 15 i 16 stwierdzić należy, że nie mają one związku ze sprzedażą opodatkowaną Spółki, lecz jego szczególną rolą w ramach polityki społecznej CSR. W tym przypadku nie ma związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami a działalnością opodatkowaną, który choćby w sposób pośredni wpływał na sprzedaż opodatkowaną Spółki.

Tym samym - biorąc pod uwagę powołany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy - od wydatków, które Wnioskodawca poniósł na realizację opisanych pod numerami od 1 do 12 oraz 15 i 16 wydarzeń, nie przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących poniesione wydatki. W niniejszej sytuacji nie jest spełniony warunek wynikający z art. 86 ust. 1 ustawy, tj. brak związku z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji wydarzeń wymienionych we wniosku pod numerem od 1 do 12 oraz 15 i 16.

Reasumując, Wnioskodawca nie ma prawa pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokumentujących wydatki przeznaczone do realizacji polityki CSR w zakresie wydarzeń opisanych pod numerami od 1 do 12 oraz 15 i 16 na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy oceniając całościowo zostało uznane za nieprawidłowe, nawet w stosunku do tych wydarzeń, które w ocenie organu dają podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż organ nie podziela argumentów Wnioskodawcy w pełnym zakresie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ponadto tut. Organ informuje, że niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokumentujących Wydatki przeznaczonych do realizacji polityki CSR na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast pozostała część wniosku dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych została załatwiona odrębnym pismem.

Odnośnie powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięć, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Należy również wskazać, że powołane w treści wniosku orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają waloru wykładni powszechnie obowiązującej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Bieg powyższego terminu nie rozpoczyna się do dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID (art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.).

Jednocześnie, stosownie do art. 15zzs ust. 7 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r., czynności dokonane w postępowaniach, o których mowa w ust. 1, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID są skuteczne. Tym samym, Strona może skutecznie wnieść skargę pomimo wstrzymania biegu powyższego terminu.

Skargę wnosi się na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43 300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl