0112-KDIL1-2.4012.470.2017.1.MR - Wyłączenie z VAT wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL1-2.4012.470.2017.1.MR Wyłączenie z VAT wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2017 r. (data wpływu 19 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wniesienia aportu w formie przedsiębiorstwa do Spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wniesienia aportu w formie przedsiębiorstwa do Spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej również: "Wnioskodawca" lub "Spółka") posiada siedzibę działalności na terenie Polski, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie produkcji odzieży roboczej. Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki jawnej (dalej: "spółka jawna") tytułem aportu wkład niepieniężny. Przedmiotem aportu do spółki jawnej ma być całe prowadzone przez Spółkę przedsiębiorstwo w skład którego wchodzą:

* zasoby ludzkie - wg stanu na koniec czerwca 2017 r. 87 osoby,

* środki trwałe - zestawy komputerowe, drukarki, maszyny, regały, środki transportu,

* wartości niematerialne i prawne,

* wyposażenie,

* zobowiązania i należności wynikające z umów handlowych oraz umów kredytowych,

* umowy handlowe, z bankami,

* środki pieniężne.

W uszczegółowieniu powyższego Sp. z o.o. w 2015 i 2016 r. uzyskała również dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy na doposażenie trzech stanowisk pracy oraz refundację wynagrodzenia osób wykonujących pracę na tych stanowiskach. Umowy te oraz składniki majątku stanowiące stanowiska pracy będą również przedmiotem aportu. Spółka posiada również dwie odpłatne umowy zawarte ze spółką jawną, tj.

* umowę dzierżawy maszyn, na mocy której otrzymuje do używania maszyny służące do produkcji odzieży roboczej,

* umowę o świadczenie usług, na mocy której wykonuje usługi szycia odzieży roboczej z powierzonego materiału.

W wyniku aportu dojdzie do wygaśnięcia tych umów. Spółka posiada również należność pieniężną od spółki jawnej, która również będzie przedmiotem aportu i czynność ta spowoduje konfuzję tej należności. Przedmiotem aportu będą również zobowiązania wobec podmiotów trzecich, jak wobec spółki jawnej. Na dzień składania wniosku Spółka posiada kredyt bankowy, który na moment dokonywania aportu będzie prawdopodobnie spłacony, jednak nie to jest to zdarzenie pewne. W związku z planowanym aportem powstała wątpliwość czy wniesienie przez Wnioskodawcę składników majątkowych opisanych w opisie zdarzenia przyszłego do spółki jawnej należy uznać za aport przedsiębiorstwa, który nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w VAT w związku z tą transakcją.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie aportem przez Spółkę zespołu składników majątkowych przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego do spółki jawnej należy uznać za aport przedsiębiorstwa, który nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług w związku z transakcją?

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportem wszystkich składników majątku należy uznać za aport przedsiębiorstwa do spółki jawnej, który będzie zdarzeniem neutralnym na gruncie podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy VAT, przepisów ustawy VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W praktyce zatem o opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji wniesienia aportu decydować będzie jego przedmiot. Jeżeli przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część, czynność ta nie będzie objęta zakresem przedmiotowym ustawy VAT. A contrario - w przypadku, gdy wkład niepieniężny będą stanowić składniki majątku, których nie będzie można sklasyfikować jako przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, wniesienie aportu będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm., dalej: Kodeks cywilny), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

* oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

* własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

* prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

* wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

* koncesje, licencje i zezwolenia,

* patenty i inne prawa własności przemysłowej,

* majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

* tajemnice przedsiębiorstwa,

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W odniesieniu do tak sformułowanej definicji Wnioskodawca zauważa, iż przywołana powyżej regulacja wskazuje jedynie przykładowe składniki materialne i niematerialne, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa. W ocenie Wnioskodawcy, nie jest konieczne, aby w skład przedsiębiorstwa wchodziły wszystkie składniki wymienione w art. 551 Kodeksu cywilnego. W aspekcie istnienia bądź nieistnienia przedsiębiorstwa najistotniejsze jest to, aby zespół składników majątkowych i niemajątkowych tworzył funkcjonalną całość i pozwalał na prowadzenie działalności gospodarczej w sposób samodzielny. Wnioskodawca wnosi aportem wszystkie składniki swojego przedsiębiorstwa w oparciu o które prowadził działalność gospodarczą. W ocenie Wnioskodawcy, zespół składników mających być przedmiotem aportu wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, bez wątpienia można uznać za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W ramach aportu wnoszone będą wszystkie składniki majątku Spółki (materialne i niematerialne), wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Po dokonaniu aportu Spółka nie będzie posiadała żadnych składników majątkowych i nie będzie prowadziła produkcji odzieży roboczej. Przedmiot transakcji stanowią wszystkie funkcjonalnie, organizacyjne i finansowo powiązane składniki majątku, które konstytuują przedsiębiorstwo, w oparciu o które Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i osiąga przychody. Aport obejmie zatem m.in. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, należności i zobowiązania, pracowników oraz wszelkie inne elementy (składniki) przedsiębiorstwa. W związku z wniesieniem przedsiębiorstwa aportem do Spółki jawnej przeniesione zostaną wszelkie umowy z kontrahentami, bankami oraz wiedza dotycząca prowadzonej działalności. Spółka jawna, do której wniesiony zostanie aport, będzie miała możliwość kontynuowania dotychczasowej działalności Spółki w niezmienionym zakresie. Przedsiębiorstwo wniesione aportem będzie stanowić zatem całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Po aporcie składniki majątkowe przedsiębiorstwa nadal będą tworzyć funkcjonalną całość umożliwiającą samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej. Wnoszony aportem zespół składników umożliwia sprawne funkcjonowanie danego podmiotu gospodarczego i daje możliwość samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Uwzględniając powyższe, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, opisany w opisie stanu faktycznego przedmiot aportu można uznać za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego. Z tego względu, w związku z art. 6 pkt 1 ustawy VAT, wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki jawnej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, wniesienie aportem opisywanych składników majątku do Spółki jawnej będzie zdarzeniem neutralnym na gruncie podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, z którego wynika, że przedmiotem aportu będzie prowadzone przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, a Spółka jawna, jako nabywca, będzie kontynuowała prowadzoną działalność gospodarczą, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl