0112-KDIL1-2.4012.167.2020.2.PG - Wyłączenie z VAT zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lipca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL1-2.4012.167.2020.2.PG Wyłączenie z VAT zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 20 marca 2020 r. (data wpływu 26 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 czerwca 2020 r. (data wpływu 10 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania ZCP E stanowić będzie w dacie sprzedaży lokalnej zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, a w konsekwencji Sprzedaż lokalna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie określone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania ZCP E stanowić będzie w dacie sprzedaży lokalnej zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, a w konsekwencji Sprzedaż lokalna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie określone we wniosku nr 1). Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 czerwca 2020 r. (data wpływu 10 czerwca 2020 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy.

We wniosku złożonym przez: * Zainteresowanego będącym stroną postępowania:

A Sp. z o.o.

* Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

C Sp. z o.o.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

A Sp. z o.o. ("Sprzedający", "A" lub "Spółka") jest spółką kapitałową prawa polskiego, która podlega (i na moment opisanego zdarzenia przyszłego będzie podlegać) nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu CIT w Polsce (Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym). Sprzedający jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy W. ("Grupa", "Grupa B"), której centralnym podmiotem jest D.

Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Sprzedającego jest:

(i) produkcja:

* konwerterów używanych w elektrowniach wiatrowych,

* szaf sterowniczych wykorzystywanych do regulowania pracy dużych spalinowych silników stacjonarnych,

* turbin gazowych, używanych jako napędy główne oraz pomocnicze (np. generatorów prądu, pomp, kompresorów okrętów),

* sterowników do silników stosowanych w autobusach napędzanych gazem CNG, wózkach widłowych, golfowych i pojazdach wieloczynnościowych,

* sterowników elektronicznych agregatów prądotwórczych,

* wielofunkcyjnych przekaźników zabezpieczeniowych,

* innych urządzeń elektronicznych na potrzeby energetyki;

(ii) projektowanie i wsparcie produktowe w obszarach elektroniki, elektrotechniki, oprogramowania i mechaniki.

A planuje sprzedaż na rzecz C Sp. z o.o. ("Nabywca", łącznie ze Spółką jako "Wnioskodawcy"), będącego zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT w Polsce, jednego ze swoich pionów biznesowych ("Sprzedaż lokalna"), który dotyczy projektowania i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych ("dzialalność E"). Sprzedaż lokalna jest częścią większej transakcji, w której biorą udział poszczególne podmioty z Grupy B zlokalizowane w Europie. Przedmiotem sprzedaży w ramach globalnej transakcji będzie kilka pionów biznesowych posiadanych przez podmioty z Grupy B, w tym działalność E wykonywana m.in. przez A.

Sprzedający oraz Nabywca nie są podmiotami powiązanymi i należą do dwóch różnych międzynarodowych grup kapitałowych.

Zgodnie z zapisami umowy (...) ("umowa LTA"), w ramach Sprzedaży lokalnej przeniesieniu podlegać będzie działalność E obejmująca:

* aktywa trwale i zapasy (w tym m.in. maszyny i części produkcyjne i testowe, wózki widłowe, narzędzia, sprzęt biurowy i inne środki trwale), a także wartości niematerialne i prawne;

* umowy i kontrakty z kontrahentami (w tym wynikające z nich prawa i obowiązki zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego: odpowiednio art. 509 § 1 oraz 519 § 2 pkt 2), w tym umowy sprzedaży, umowy serwisowe, w zakresie działalności E;

* pozwolenia i prawa wynikające z gwarancji związane z działalnością E;

* pracowników wykonujących zadania produkcyjne w ramach działalności E, w tym kadrę kierowniczą odpowiedzialną za poszczególne aktywności w ramach tej działalności;

* pracowników realizujących poszczególne funkcje wsparcia produkcji wspomagające prowadzenie działalności E;

* należności i zobowiązania oraz umowy ściśle związane z działalnością E (w tym umowy z dostawcami);

* zezwolenia związane z działalnością E

(łącznie jako "ZCP E").

Ponadto, może się okazać, że na moment Sprzedaży lokalnej część zobowiązań wynikająca z tych umów nie zostanie jeszcze rozliczona z kontrahentami A. W takiej sytuacji, zobowiązania w części, w której dotyczyć będzie działalności E, uregulowane zostaną po Sprzedaży lokalnej, obniżając tym samym kapitał obrotowy netto ZCP E, co z kolei zostanie odzwierciedlone w korekcie ceny sprzedaży poprzez jej podwyższenie.

Poniżej A przedstawia zasady funkcjonowania ww. pionu w ramach Spółki z perspektywy organizacyjnej, finansowej, funkcjonalnej i niezależnościowej.

1. Wyodrębnienie organizacyjne.

ZCP E jest jednym z pionów biznesowych działających w ramach A. Faktyczne wyodrębnienie ZCP E wynika bezpośrednio z odrębnego charakteru przedmiotu działalności oraz wykonywanych w ramach tej jednostki funkcji i zadań.

W celu podkreślenia odrębności organizacyjnej oraz samodzielności w podejmowaniu biznesowych decyzji, należy zaznaczyć, że jednostka ta dysponuje określoną, odrębną od pozostałych pionów, strukturą organizacyjną, jak i kadrą kierowniczą posiadającą niezbędne kompetencje i doświadczenie do zarządzania tym rodzajem działalności.

Ponadto, ZCP E jest i będzie na moment Sprzedaży lokalnej wyposażone (tj. wykorzystuje/będzie wykorzystywał na potrzeby prowadzonej działalności) w niezbędne składniki materialne i niematerialne wskazane we wcześniejszej części stanu faktycznego potrzebne do prowadzenia działalności E.

Na moment Sprzedaży lokalnej ZCP E dysponować będzie także kadrą pracowniczą odpowiedzialną za dostarczanie usług wsparcia (w zakresie logistyki oraz zarządzania jakością). Należy zaznaczyć, że obecnie niektóre usługi wsparcia realizowane są przez pracowników działających na rzecz kilku pionów biznesowych Spółki, w tym ZCP E, równocześnie. Niemniej, w celu zapewnienia transparentności funkcjonalnej ZCP E, przed Sprzedażą lokalną, pracownicy realizujący poszczególne funkcje wsparcia zostaną odpowiednio przydzieleni do każdej z działalności prowadzonych przez Spółkę, w tym działalności E, w zależności od ich bieżącego zaangażowania.

W celu zapewnienia płynności przeniesienia ZCP E, Nabywca będzie nabywać od Spółki poszczególne usługi wsparcia przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące od daty Sprzedaży lokalnej. W tym celu, między Nabywcą a A na warunkach rynkowych zawarta zostanie umowa Transitional Services Agreement ("umowa TSA"). Umowa TSA zostanie zawarta w ramach globalnej transakcji sprzedaży.

Powyższe usługi regulowane umową TSA obejmować będą:

* wsparcie administracyjne (w tym obsługa recepcyjna, organizacja i rozliczenie podróży służbowych, koordynowanie w zakresie telefonów komórkowych oraz organizacji i zaopatrzenia biura);

* utrzymanie powierzchni produkcyjno-biurowej i parkingu (w tym konserwacja, naprawy, przeglądy);

* wsparcie finansowo-księgowe (w tym w zakresie środków trwałych, wynagrodzeń pracowników, kwestii podatkowo-sprawozdawczych);

* wsparcie w zakresie zasobów ludzkich i kwestii płacowych (w tym procesy rekrutacyjne, placowe, zarządzania zasobami ludzkimi, kontakty z agencjami pracy, zarządzanie świadczeniami pracowniczymi, szkolenia i rozwój i inne)

(dalej razem jako: "przejściowe usługi wsparcia").

Ponadto, w celu zapewnienia ZCP E odpowiedniej powierzchni biurowej i produkcyjnej, pozwalającej działalności E na sprawne funkcjonowanie po dokonaniu Sprzedaży lokalnej oraz pracownikom ZCP E na wykonywanie ich zadań, A na podstawie umowy TSA przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące udostępniać będzie Nabywcy powierzchnie biurowe i produkcyjne, jak i miejsca parkingowe.

Aktywa trwałe oraz inne zasoby (w tym ludzkie) posiadane przez ZCP E w chwili Sprzedaży lokalnej bezpośrednio lub na podstawie umowy TSA (w zakresie poszczególnych usług wsparcia oraz powierzchni biurowo-produkcyjnej) zapewnią ciągłość w prowadzeniu działalności E.

2. Wyodrębnienie finansowe.

ZCP E posiada własną procedurę raportowania w zakresie finansów (odrębne centra kosztowe i przychodowe; miesięczne/kwartalne wyniki finansowe ZCP E podlegają przeglądowi i porównaniu z budżetem zakładanym dla działalności E). Ponadto, w systemie księgowym Spółki transakcje realizowane w ramach działalności E oznaczane są dedykowanymi kodami, co pozwała na bezpośrednie wyodrębnienie danych finansowych (przykładowo, przychodów ze sprzedaży produktów działalności E i kosztów tej sprzedaży) ZCP E.

Jak wspomniano w części odnoszącej się do wyodrębnienia organizacyjnego, możliwe jest również przypisanie (na moment Sprzedaży lokalnej) określonych składników majątkowych, zobowiązań i innych zasobów (w tym ludzkich) do ZCP E. Zasadniczo księgowość i dokumentacja finansowa Spółki już w chwili obecnej pozwala na przypisanie przychodów i kosztów księgowych (według określonych kodów) do ZCP E i tym samym umożliwia sporządzenie dla celów rachunkowości zarządczej odrębnego rachunku zysków i strat oraz bilansu wyłącznie dla ZCP E.

3. Przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne).

Spółka, w tym ZCP E, obecnie prowadzi działalność głównie w zakresie produkcji kontraktowej. Po dokonaniu Sprzedaży lokalnej, ZCP E, funkcjonując w strukturach Nabywcy, w dalszym ciągu będzie skupiać się na produkcji kontraktowej w takim zakresie, w którym prowadziło tę działalność funkcjonując w ramach A.

Ponadto, za bieżące zarządzanie działalnością ZCP E odpowiedzialna jest i będzie kadra kierownicza odpowiedzialna za poszczególne aktywności w ramach działalności E.

ZCP E będzie dysponować na moment Sprzedaży lokalnej pracownikami (zarówno produkcyjnymi, jak i biurowymi, w tym realizującymi poszczególne funkcje wsparcia produkcji) oraz wszystkimi wskazanymi wyżej składnikami materialnymi i niematerialnymi przydzielonymi temu pionowi biznesowemu, co pozwoli w praktyce na samodzielne podejmowanie decyzji biznesowych oraz prowadzenie działalności przez tę jednostkę.

Aby usprawnić proces Sprzedaży lokalnej i późniejsze funkcjonowanie ZCP E poza Spółką, jak zostało wspomniane powyżej, Nabywca na podstawie umowy TSA przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące od dnia Sprzedaży lokalnej nabywać będzie przejściowe usługi wsparcia pracowników A, którzy realizują takie funkcje na rzecz ZCP E, jak i pozostałych pionów biznesowych Spółki, obecnie (tj. przed Sprzedażą lokalną). Pracownicy ci nie są przypisani bezpośrednio do ZCP E z uwagi na ograniczone zasoby ludzkie A, jak i na ogólny charakter niektórych funkcji wsparcia, w związku z czym nie zostaną przeniesieni do Nabywcy w ramach Sprzedaży lokalnej.

Dodatkowo, aby zapewnić płynność działalności E, Spółka po dokonaniu Sprzedaży lokalnej, na podstawie umowy TSA, przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące udostępniać będzie ZCP E funkcjonującemu w ramach Nabywcy powierzchnie produkcyjne i biurowe. Powierzchnie te nie mogą być przedmiotem Sprzedaży lokalnej w związku z tym, że należą one do grupy nieruchomości posiadanych przez A i zlokalizowanych w jednym miejscu, w związku z czym, nie mogą one być wydzielone i przeniesione.

Po nabyciu ZCP E, Nabywca planuje kontynuować działalność prowadzoną dotychczas przez Spółkę w ramach działalności E, tj. projektować i produkować podłączone do sieci konwertery klasy megawatowej przeznaczone dla turbin wiatrowych, a następnie je sprzedawać, które to czynności podlegają opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, ZCP E będzie wykorzystywane przez Nabywcę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Z kolei w piśmie z dnia 10 czerwca 2020 r. (data wpływu 10 czerwca 2020 r.) - będącym uzupełnieniem wniosku - Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi na zadane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pytania w wezwaniu:

1. Czy opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych, który ma być przedmiotem dostawy, spełnia wymogi wskazane w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa sformułowanej w art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.), tj. czy na moment sprzedaży u Wnioskodawcy będzie wyodrębniony: a. na płaszczyźnie organizacyjnej, tj. czy stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania?

Zgodnie z zapisami umowy (...) ("umowa LTA"), w ramach sprzedaży przez Wnioskodawcę pionu biznesowego dotyczącego projektowania i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych ("działalność E") do Nabywcy ("Sprzedaż lokalna") przeniesieniu podlegają:

* aktywa trwałe i zapasy dedykowane do prowadzenia działalności E (w tym m.in. urządzenia produkcyjne i testowe, wózki widłowe, narzędzia, materiały produkcyjne, sprzęt biurowy i inne środki trwale), a także wartości niematerialne i prawne;

* umowy i kontrakty z kontrahentami (w tym wynikające z nich prawa i obowiązki zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego: odpowiednio art. 509 § 1 oraz 519 § 2 pkt 2), w tym umowy sprzedaży, umowy serwisowe, w zakresie działalności E;

* pozwolenia i prawa wynikające z gwarancji związane z działalnością E;

* pracowników wykonujących zadania produkcyjne i inżynieryjne w ramach działalności E, w tym kadrę kierowniczą odpowiedzialną za poszczególne aktywności w ramach tej działalności;

* pracowników realizujących poszczególne funkcje wsparcia produkcji (w zakresie logistyki oraz zarządzania jakością) wspomagające prowadzenie działalności E;

* należności i zobowiązania oraz umowy ściśle związane z działalnością E (w tym umowy z dostawcami);

* zezwolenia związane z działalnością E

(łącznie jako "ZCP E").

Spółka podkreśla, że powyższy zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), stanowiący ZCP E, jest faktycznie wyodrębniony organizacyjne w ramach Spółki, co wynika bezpośrednio z:

* odrębnego charakteru przedmiotu działalności (inżynieria i produkcja) oraz wykonywanych w ramach tej jednostki funkcji i zadań,

* wyposażenia w niezbędne składniki materialne i niematerialne (które są i będą wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności E) będące przedmiotem umowy PL LTA,

* określonej, odrębnej od pozostałych pionów, struktury organizacyjnej, jak i kadry kierowniczej posiadającej niezbędne kompetencje i doświadczenie do zarządzania tym rodzajem działalności,

* dedykowanych pracowników realizujących funkcje projektowe/inżynieryjne i produkcyjne, a także funkcje w zakresie logistyki i zarządzania jakością, które są bezpośrednio związane z działalnością projektowo-produkcyjną.

Należy zaznaczyć, że wyodrębnienie organizacyjne danej jednostki może wynikać ze statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale jak podkreślają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, może mieć również charakter faktyczny. W tym zakresie Spółka pragnie dodać, że w dniu 27 lutego 2020 r. przez jedynego wspólnika Wnioskodawcy (spółka prawa holenderskiego...) została podjęta Uchwała nr 1 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż przedsiębiorstwa spółki ("Uchwała"). Zgodnie z Uchwałą, jedyny wspólnik Spółki wyraża zgodę na sprzedaż Nabywcy działalności E, obejmującej poszczególne składniki majątkowe i niematerialne, a także pracowników oraz zobowiązania bezpośrednio związanych z tą działalnością. Kopię wspomnianej Uchwały Wnioskodawca przedstawia w załączniki do niniejszej odpowiedzi.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym różnego rodzaju środki trwale niezbędne do realizacji procesów inżynieryjnych i produkcyjnych, które są podstawową działalnością ZCP E) oraz inne zasoby (w tym ludzkie) stanowi wyodrębniony organizacyjnie zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który może stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania.

b. na płaszczyźnie finansowej, tj. czy posiada samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz czy na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej przez Wnioskodawcę możliwe jest przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności, przez co możliwe jest określenie wyniku finansowego?

ZCP E posiada własną procedurę raportowania w zakresie finansów (odrębne centra kosztowe i przychodowe; miesięczne/kwartalne wyniki finansowe ZCP E podlegają przeglądowi i porównaniu z budżetem zakładanym dla działalności E). Ponadto, w systemie księgowym Spółki transakcje realizowane w ramach działalności E oznaczane są dedykowanymi kodami. Stosowane przez Spółkę narzędzia zasadniczo pozwalają na identyfikację i przyporządkowanie do ZCP E określonych składników majątkowych, należności oraz zobowiązań związanych z tym pionem biznesowym.

Na moment Sprzedaży lokalnej, przypisane do ZCP E należności i zobowiązania zostaną odpowiednio zaalokowane. Wypracowane przed Sprzedażą lokalną wyodrębnienie finansowe ZCP E pozwala również dokonać na potrzeby podziału kosztów oraz przychodów księgowych (według dedykowanych kodów). Tym samym, możliwe jest sporządzenie dla celów rachunkowości zarządczej odrębnego rachunku zysków i strat oraz bilansu wyłącznie dla ZCP E. Zatem. Spółka, w razie potrzeby, jest i będzie w stanie ustalić sytuację majątkową ZCP E zarówno przed, jak i na moment Sprzedaży lokalnej.

W świetle powyższych argumentów, w ocenie Wnioskodawców, nie ulega wątpliwości, że ZCP E stanowi na moment Sprzedaży lokalnej jednostkę wyodrębnioną finansowo.

c. na płaszczyźnie funkcjonalnej, tj. czy stanowi on potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze?

ZCP jako jednostka wyodrębniona organizacyjnie, finansowo i jednocześnie funkcjonalnie, realizuje określone zadania gospodarcze polegające na projektowaniu i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych. Prowadzona przez ZCP E działalność E ma charakter wyłączny i nie jest realizowana przez żaden inny pion biznesowy zarówno przed Sprzedażą lokalną w strukturach Wnioskodawcy, jak i po Sprzedaży lokalnej w strukturach Nabywcy.

Za bieżące zarządzanie działalnością ZCP E odpowiedzialna jest i będzie kadra kierownicza samodzielnie podejmująca decyzje biznesowe związane z poszczególnymi aktywnościami realizowanymi w ramach działalności E.

ZCP E dysponuje pracownikami (zarówno inżynieryjnymi i produkcyjnymi, jak i biurowymi, w tym realizującymi poszczególne funkcje wsparcia produkcji) oraz wszystkimi wskazanymi wyżej składnikami materialnymi i niematerialnymi przydzielonymi temu pionowi biznesowemu, co pozwoli w praktyce na samodzielne prowadzenie działalności przez tę jednostkę.

Ponadto, ZCP E posiada przypisany mu zespół składników majątkowych i niematerialnych (w tym środki trwałe - maszyny i urządzenia produkcyjne, umowy z kontrahentami, pozwolenia i zezwolenia związane z działalnością E), za pomocą których ZCP E prowadzi swoją podstawową działalność inżynieryjno-produkcyjną.

Zdaniem Wnioskodawców, opisany wyżej zespól składników zorganizowanych jako ZCP E wyraźnie wskazuje na wyodrębnienie funkcjonalne ZCP E stanowiącego potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo i, tym samym, umożliwia mu samodzielne prowadzenie działalności w zakresie projektowania i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych oferowanych przez działalność E.

Warto wskazać, że choć ZCP E nie posiada na własność powierzchni biurowo-produkcyjnej a określone funkcje wsparcia o charakterze ogólnym (np. finansowo-księgowe, HR, utrzymania budynków i inne) zostały powierzone, w ocenie Wnioskodawców, fakty te nie przesądzają o braku wyodrębnienia funkcjonalnego ZCP E, bowiem powierzchnie do prowadzenia działalności mogą być wynajmowane od podmiotów zewnętrznych, a ogólne usługi wsparcia mogą być nabywane od dedykowanych firm (np. usługi finansowo-księgowe mogą być świadczone przez zewnętrzne biuro rachunkowe) - co też zostało poczynione w przypadku ZCP E.

Mając na względzie argumentację przedstawioną w pkt 1a-1c), w ocenie Wnioskodawców, opisany zespół składników materialnych i niematerialnych, będący przedmiotem Sprzedaży lokalnej, która miała miejsce w dniu 30 kwietnia 2020 r., spełnia wymogi wskazane w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa sformułowanej w art. 2 pkt 27 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późe zm.), tj. na moment Sprzedaży lokalnej ZCP E był wyodrębniony u Wnioskodawcy na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej.

2. Czy przedmiotowy zespól składników majątkowych i niemajątkowych będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań, a prowadzenie działalności przez ZCP E nie będzie wymagało udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa podmiotu zbywającego?

Zespół składników majątkowych i niemajątkowych oraz inne zasoby (w tym ludzkie) składające się na ZCP E w chwili Sprzedaży lokalnej zapewnią ciągłość w samodzielnym prowadzeniu działalności E już w strukturach Nabywcy.

Ponadto, w celu zapewnienia płynności przeniesienia ZCP E, jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Nabywca będzie wynajmować od Spółki odpowiednią powierzchnie biurowo-produkcyjną oraz nabywać będzie pomocnicze usługi wsparcia (w tym wsparcie administracyjne (obsługa recepcyjna, koordynowanie w zakresie organizacji i zaopatrzenia biura), utrzymanie powierzchni produkcyjno-biurowej i parkingu, wsparcie finansowo-księgowe, wsparcie w zakresie zasobów ludzkich i kwestii płacowych; "przejściowe usługi wsparcia") przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące od daty Sprzedaży lokalnej. W tym celu, między Nabywcą a A na warunkach rynkowych zawarta została umowa TSA.

Najem powierzchni biurowo-produkcyjnej przez daną jednostkę od innych podmiotów jest praktyką stosowaną przez podmioty gospodarcze, bowiem działanie takie wynikać może z uwarunkowań ekonomicznych czy biznesowych. W przypadku ZCP E, działalność która polega na realizacji procesów inżynieryjnych i produkcyjnych, nie ma możliwości przeniesienia całego biznesu z jednej lokalizacji do innej w trybie natychmiastowym bez zakłócenia tych procesów. W związku z tym, Wnioskodawcy za uzasadnione uznali, aby po Sprzedaży lokalnej przez określony czas ZCP E prowadziła działalność E w powierzchniach biurowo-produkcyjnych odpłatnie udostępnianych przez Spółkę.

Założeniem Nabywcy jest kontynuowanie działalności E w tym samym regionie, w którym była ona prowadzona dotychczas. Działanie takie ma na celu utrzymanie dotychczasowych pracowników zaangażowanych w prowadzenie działalności E bez potrzeby ich relokacji. W związku z tym, w okresie przejściowym, który zgodnie z umową TSA potrwa nie dłużej niż 24 miesiące, Nabywca zamierza znaleźć nową powierzchnię biurowo-produkcyjną, do której następnie zostanie przeniesiony ZCP E w taki sposób, aby nie spowodowało to przestojów w procesach inżynieryjno-produkcyjnych.

Warto wskazać, że powierzchnie należące do Wnioskodawcy nie mogą być przedmiotem Sprzedaży lokalnej w związku z tym, że należą one do grupy nieruchomości posiadanych przez Spółkę i zlokalizowanych w jednym miejscu. Ponadto, po przeniesieniu przez Nabywcę działalności ZCP E do innej lokalizacji, Spółka planuje dalsze wykorzystanie tych powierzchni w związku z prowadzoną działalnością innych segmentów biznesowych.

W odniesieniu do przejściowych usług wsparcia, należy zaznaczyć, że mają one charakter ogólny i pomocniczy w odniesieniu do działalności E i nie są specyficzne dla tego typu działalności gospodarczej, a nabywanie takich usług przez podmioty gospodarcze od zewnętrznych dostawców jest zwykłą praktyką stosowaną na rynku.

Jak zostało wspomniane wcześniej, Nabywca planuje przeniesienie ZCP E do innej powierzchni biurowo-produkcyjnej. Tym samym, po przeniesieniu ZCP E, część przejściowych usług wsparcia (w zakresie obsługi recepcyjnej, organizacji i zaopatrzenia biura oraz utrzymania powierzchni produkcyjno-biurowej i parkingu) stanie się bezprzedmiotowa. Z kolei, w odniesieniu do pozostałych przejściowych usług wsparcia, w zależności od uwarunkowań biznesowych, ich świadczenie zostanie przejęte przez pracowników Nabywcy lub przez zewnętrznych dostawców (przykładowo, biura rachunkowe), z którymi Nabywca zawrze współpracę.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że zespół składników majątkowych i niemajątkowych oraz inne zasoby (w tym ludzkie) posiadane przez ZCP E w momencie Sprzedaży lokalnej pozwolą na dalsze samodzielne prowadzenie działalności E już w strukturach Nabywcy.

3. Czy Nabywca będzie kontynuował działalność prowadzoną dotychczas przez Wnioskodawcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem sprzedaży, jeśli nie, to jaką inną? - należy opisać.

Po nabyciu ZCP E, Nabywca kontynuuje działalność prowadzoną dotychczas przez Spółkę w ramach działalności E, tj. projektuje i produkuje podłączone do sieci konwertery klasy megawatowej przeznaczone dla turbin wiatrowych, a następnie je sprzedaje. W konsekwencji, ZCP E obejmujące poszczególne składniki majątkowe i niematerialne, jak i zasoby ludzkie będące przedmiotem Sprzedaży lokalnej jest wykorzystywane przez Nabywcę do kontynuowania działalności gospodarczej w takim samym zakresie. Tym samym, ZCP E w ramach Nabywcy jest wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Pragniemy podkreślić, że ZCP E kontynuuje prowadzenie tej działalności biznesowej po dokonaniu Sprzedaży lokalnej, która nastąpiła w dniu 30 kwietnia 2020 r., co wyraźnie podkreśla fakt, że jednostka ta jest przeznaczona do realizowania określonych zadań gospodarczych niezależnie od podmiotu, w ramach którego funkcjonuje (tj. zarówno Sprzedającego, jak i Nabywcy).

4. Czy kontynuowanie działalności gospodarczej przez Nabywcę będzie wymagało od niego angażowania innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań? Jeżeli tak, należy wskazać jakich?

W celu zapewnienia płynności przeniesienia ZCP E, Nabywca nabywa od Spółki przejściowe usługi wsparcia przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące od daty Sprzedaży lokalnej na podstawie umowy TSA.

Ponadto, w celu zapewnienia ZCP E odpowiedniej powierzchni biurowej i produkcyjnej, pozwalającej na kontynuowanie działalności E i sprawne funkcjonowanie po dokonaniu Sprzedaży lokalnej oraz pracownikom ZCP E na wykonywanie ich zadań, A na podstawie umowy TSA przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące udostępniać będzie Nabywcy powierzchnie biurowe i produkcyjne.

Świadczenia wynikające z umowy TSA, na podstawie której ww. usługi wsparcia i wynajmu będą świadczone, nie mają znaczenia z perspektywy możliwości samodzielnego funkcjonowania działalności E. Rozwiązanie to służy wyłącznie zapewnieniu płynności przejścia ZCP E, jednak nie jest konieczne dla samego funkcjonowania ZCP E. Kluczowe elementy w zakresie realizacji zadań gospodarczych związanych z produkcją i dystrybucją konwerterów mogą być realizowane wyłącznie w oparciu o składniki, które są przenoszone w ramach umowy PL LTA. Świadczenia z umowy TSA mają znaczenie wyłącznie pomocnicze, uwarunkowane przede wszystkim racjonalnością ekonomiczną organizacji tych pomocniczych funkcji. Usługi te nie są w żaden sposób specyficzne dla produkcji konwerterów. Stanowią one typowe wsparcia właściwe dla każdej działalności gospodarczej.

Ponadto, należy wskazać, że nabycie niektórych usług wsparcia od zewnętrznego podmiotu (jak to będzie miało miejsce w niniejszej sytuacji) jest zwykłą praktyką stosowaną przez różnego rodzaju podmioty gospodarcze. Przykładowo, usługi księgowe mogą być realizowane na rzecz takich podmiotów przez zewnętrzne biura rachunkowe, co nie przesądza o braku samodzielności lub niezależności organizacyjnej tych podmiotów. Ponadto, najem powierzchni przez jednostkę, w której realizowana będzie działalność danej jednostki, jest zjawiskiem spotykanym na rynku gospodarczym wynikającym z różnych czynników (np. uwarunkowań ekonomicznych czy biznesowych), w związku z czym także nie ma bezpośredniego wpływu na poziom samodzielności zbywanych składników.

Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli na niezakłócone kontynuowanie działalności gospodarczej w ramach ZCP E.

Ponadto, jak zostało wspomniane w odpowiedzi na pytanie 2), zawarcie umowy TSA jest rozwiązaniem o charakterze tymczasowym, nie dłuższym niż 24 miesiące. W tym czasie (tj. okresie przejściowym), Nabywca planuje znaleźć nową powierzchnie biurowo-produkcyjną dla ZCP E, jak i zamierza realizować dodatkowe usługi wsparcia, które mają charakter ogólny, we własnym zakresie - za pośrednictwem pracowników zatrudnionych przez siebie bezpośrednio lub zlecając wykonanie poszczególnych dodatkowych usług wsparcia dedykowanym firmom zewnętrznym (np. w przypadku usług księgowych może to być biuro rachunkowe działające na zlecenie Nabywcy).

Tym samym, aktywa trwałe oraz inne zasoby (w tym ludzkie) posiadane przez ZCP E w chwili Sprzedaży lokalnej bezpośrednio lub na podstawie umowy TSA (w zakresie poszczególnych usług wsparcia oraz powierzchni biurowo-produkcyjnej) zapewnią ciągłość w prowadzeniu działalności E.

W związku z powyższym, ZCP E jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą w formie odrębnego przedsiębiorstwa w wyżej wymienionym zakresie bez ponoszenia dodatkowych inwestycji (przykładowo, związanych z nabyciem dodatkowych środków trwałych na cele produkcyjne).

5. Czy będący przedmiotem sprzedaży zespół składników majątkowych i niemajątkowych na moment sprzedaży będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa należącego do Wnioskodawcy?

Jak zostało wskazane wcześniej, zespół składników majątkowych i niemajątkowych oraz inne zasoby (w tym ludzkie) posiadane przez ZCP E bezpośrednio dotyczą działalności E, która polega na projektowaniu i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych, w związku z tym pozwalają na samodzielne działanie tej jednostki w zakresie inżynierii i produkcji. Tym samym, ZCP E jest w stanie funkcjonować i prowadzić działalność w tym samym zakresie niezależnie od struktury, w ramach której funkcjonuje, tj. zarówno Wnioskodawcy (tj. do momentu Sprzedaży lokalnej), jak i Nabywcy (tj. od momentu Sprzedaży lokalnej).

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawców, ZCP E jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą w formie odrębnego przedsiębiorstwa w zakresie działalności E.

1. value=6Czy Nabywca będzie miał faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu wyłącznie o składniki będące przedmiotem sprzedaży?

Jak zostało wskazane wcześniej, zespół składników majątkowych i niemajątkowych oraz inne zasoby (w tym ludzkie) posiadane przez ZCP E bezpośrednio dotyczą działalności E, w związku z tym pozwalają na samodzielne działanie tej jednostki. Posiadane przez ZCP E maszyny i sprzęty produkcyjne są dedykowane konkretnie dla działalności E, tak samo jak pracownicy posiadający specjalistyczną wiedzę w zakresie projektowania i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych.

Tym samym, ZCP E jest w stanie kontynuować prowadzenie działalności E w zakresie określonych zadań gospodarczych przypisanych tej działalności będąc już w strukturach Nabywcy (tj. od momentu Sprzedaży lokalnej). Przy czym, Nabywca nie musi ponosić żadnych dodatkowych inwestycji (np. na nabycie różnego rodzaju sprzętów i maszyn do produkcji), dokonywać implementacji systemów produkcyjnych, podejmować czynności wdrażających pracowników, etc.

W związku z powyższym, ZCP E jest w stanie kontynuować prowadzenie działalności E w oparciu o posiadane przez siebie aktywa trwałe i inne zasoby (w tym ludzkie) po Sprzedaży lokalnej należąc już formalnie do struktur Nabywcy.

Niniejszym, Wnioskodawcy chcieliby także zaznaczyć, że opisywana we wniosku transakcja Sprzedaży lokalnej, podstawą formalno-prawną której jest umowa LTA, została dokonana w dniu 30 kwietnia 2020 r. (jak zostało kilkakrotnie wskazane w treści odpowiedzi na pytania). W tym samym dniu, Spółka oraz Nabywca zawarli także umowę TSA, o której jest mowa w poszczególnych częściach wniosku, jaki w udzielanych odpowiedziach.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawców, ZCP E na moment Sprzedaży lokalnej jest zdolne do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo, w szczególności zaś ZCP E odznacza się zarówno przed, jak i na moment Sprzedaży lokalnej następującymi cechami:

a.

stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;

b.

posiada organizacyjne i finansowe wyodrębnienie;

c.

jest przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnione funkcjonalnie);

d.

posiada zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy ZCP E stanowić będzie w dacie Sprzedaży lokalnej zorganizowaną część przedsiębiorstwa ("ZCP") w rozumieniu art. 2 pkt 27e uptu, a w konsekwencji zgodnie z art. 6 pkt 1 uptu Sprzedaż lokalna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

2. W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, tj. uznania, że sprzedaż ZCP E podlega opodatkowaniu VAT - czy podstawę opodatkowania powinna stanowić cena sprzedaży ZCP E i od tak ustalonej podstawy opodatkowania Sprzedający powinien odprowadzić VAT wg. stawki 23%?

3. W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, tj. uznania, że sprzedaż ZCP E podlega opodatkowaniu VAT - czy Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT związanego z nabyciem ZCP E?

Zdaniem Zainteresowanych:

1. ZCP E stanowić będzie w dacie Sprzedaży lokalnej zorganizowaną część przedsiębiorstwa ("ZCP") w rozumieniu art. 2 pkt 27e uptu, a w konsekwencji zgodnie z art. 6 pkt 1 uptu Sprzedaż lokalna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

2. W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, tj. uznania, że sprzedaż ZCP E podlega opodatkowaniu VAT - podstawę opodatkowania stanowić będzie cena sprzedaży ZCP E i od tak ustalonej podstawy opodatkowania Sprzedający powinien odprowadzić VAT wg. stawki 23%.

3. W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, tj. uznania, że sprzedaż ZCP E podlega opodatkowaniu VAT - Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT związanego z nabyciem ZCP E.

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY.

UZASADNIENIE dotyczące pytania nr 1.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27 uptu, ZCP jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem, na gruncie przytoczonej ustawy podatkowej, mamy do czynienia z ZCP, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

i. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

ii. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

iii. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

iv. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.

W związku z tym, że ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest indywidualne rozpatrzenie każdego przypadku.

Organy podatkowe wielokrotnie podkreślały, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Przykładowo argumenty takie wskazał:

* Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 3 sierpnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.258.2017.1.MAO), tj.: "w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.";

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej w dniu 6 grudnia 2016 r. (sygn. 1462-IPPP2.4512.734.2016.1.MAO), tj.: "Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.";

* Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 22 listopada 2016 r. (sygn. 1061-IPTPP3.4512.541.2016.2.ALN), tj.: "zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.";

* Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 7 marca 2013 r. (sygn. ILPP5/443-61/12-4/PG), tj.: "nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, iż dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.".

Zdaniem Wnioskodawców, ZCP E spełnia wszystkie wskazane powyżej warunki.

Poniżej Wnioskodawcy odnoszą się do poszczególnych kryteriów odnośnie istnienia ZCP.

Ad i. Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Zdaniem Wnioskodawców nie ulega żadnej wątpliwości, że ZCP E stanowi oraz będzie stanowić na moment Sprzedaży lokalnej odrębny zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, ZCP E na moment Sprzedaży lokalnej będzie wyposażone w niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do prowadzenia działalności w zakresie przydzielonych mu funkcji, obejmujące w szczególności:

* aktywa trwałe i zapasy (w tym m.in. maszyny i części produkcyjne i testowe, wózki widłowe, sprzęt biurowy i inne środki trwale), a także wartości niematerialne i prawne, w tym licencje;

* umowy i kontrakty (w tym wynikające z nich prawa i obowiązki) z kontrahentami w zakresie działalności E;

* pracowników wykonujących zadania produkcyjne w ramach działalności E, w tym kadrę kierowniczą odpowiedzialną za poszczególne aktywności w ramach tej działalności;

* pracowników realizujących poszczególne funkcje wsparcia produkcji wspomagające prowadzenie działalności E;

* należności i zobowiązania oraz umowy ściśle związane z działalnością E (w tym umowy z dostawcami);

* zezwolenia związane z działalnością E.

W odniesieniu do pracowników świadczących usługi wsparcia należy zaznaczyć, że obecnie niektóre z tych usług realizowane są przez pracowników działających na rzecz kilku pionów biznesowych Spółki, w tym ZCP E, równocześnie. Niemniej, w celu zapewnienia transparentności funkcjonalnej ZCP E, przed Sprzedażą lokalną, pracownicy realizujący poszczególne funkcje wsparcia zostaną odpowiednio przydzieleni do każdej z działalności prowadzonych przez Spółkę, w tym działalności E, w zależności od ich bieżącego zaangażowania.

W celu zapewnienia płynności przeniesienia ZCP E, Nabywca będzie nabywać od Spółki przejściowe usługi wsparcia przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące od daty Sprzedaży lokalnej na podstawie umowy TSA.

Ponadto, w celu zapewnienia ZCP E odpowiedniej powierzchni biurowej i produkcyjnej, pozwalającej działalności E sprawne funkcjonowanie po dokonaniu Sprzedaży lokalnej oraz pracownikom ZCP E na wykonywanie ich zadań, A na podstawie umowy TSA przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące udostępniać będzie ZCP E tak powierzchnie biurowe i produkcyjne, jak i miejsca parkingowe.

Zdaniem Spółki, w oparciu o opisany wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych ZCP E może i będzie mógł, zarówno przed, jak i po Sprzedaży lokalnej, samodzielnie kontynuować działalność w zakresie przydzielonych mu funkcji.

W tym kontekście należy podkreślać, iż należności i zobowiązania wynikające z poszczególnych umów i kontraktów zawartych przez A w zakresie, w którym umowy te dotyczą działalności E, są odpowiednio alokowane do ZCP E, przy czym umowy te stanowią przedmiot Sprzedaży lokalnej. Jednakże, istnieją umowy zawarte przez A, które dotyczą zarówno ZCP E, jak i innego pionu biznesowego Spółki, które nie podlegają przeniesieniu na Nabywcę w ramach Sprzedaży lokalnej. Może się okazać, że na moment Sprzedaży lokalnej część zobowiązań wynikająca z tych umów nie zostanie jeszcze rozliczona z kontrahentami A. W takiej sytuacji, zobowiązania w części, w której dotyczyć będzie działalności E, uregulowane zostaną po Sprzedaży lokalnej, obniżając tym samym kapitał obrotowy netto ZCP E, co z kolei zostanie odzwierciedlone w korekcie ceny sprzedaży poprzez jej podwyższenie.

Tym sposobem, choć formalnie stroną zobowiązań wynikających z umów wspólnych dla ZCP E i pozostałych pionów biznesowych A w części dotyczącej ZCP E pozostanie Spółka (tj. zobowiązania wynikające z umów wspólnych dla ZCP E i innego pionu biznesowego A dotyczące ZCP E nie będą przedmiotem Sprzedaży lokalnej i tym samym Nabywca nie przejmie tych zobowiązań ZCP E), to w rzeczywistości zobowiązania te zostaną zrekompensowane Spółce poprzez podniesienie ceny sprzedaży ZCP E (tj. Nabywca poniesie ciężar tych zobowiązań).

Niezależnie od powyższego, zdaniem Wnioskodawców, aby uznać, że mamy do czynienia z ZCP, nie jest wymagane, aby w ramach Sprzedaży lokalnej Nabywca przejął wszelkie należności i zobowiązania w skład danej jednostki. Dopuszczalne jest na przykład, aby zobowiązania wynikające z umów wspólnych dla pionów biznesowych, w tym ZCP E i pozostałych pionów, które nie stanowią przedmiotu Sprzedaży lokalnej, nie były przedmiotem przeniesienia do Nabywcy. Powyższe potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny ("NSA") w wyroku z dnia 27 marca 2013 r. (sygn. II FSK 1896/11), cyt.: "w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie muszą wchodzić wszelkie zobowiązania przedsiębiorstwa. Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika bowiem jedynie, że zespół składników materialnych i niematerialnych musi być na tyle zorganizowany i kompletny, aby mógł funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo, prowadzące określony rodzaj działalności gospodarczej. Z tych względów nie ma podstaw do uznania, że co do zasady utraci on tę samodzielność poprzez wyłączenie ze składników majątkowych niektórych zobowiązań". Analogiczne stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 20 marca 2012 r. (sygn. I FSK 815/11) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lutego 2014 r. (sygn. IBPP4/443-605/13/LG), w której powołując się na ten wyrok stwierdził, że "nie ma podstaw do przyjęcia, iż przeniesienie zobowiązań (długów, wierzytelności) jest tą okolicznością, która decyduje bądź współdecyduje o możliwości wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (wyrok NSA z dnia 20 marca 2012 r., sygn. I FSK 815/11). Nawet jeśli wszystkie zobowiązania i należności nie zostaną przeniesione, nie oznacza to, że zbywana masa majątkowa nie może być uznana za zorganizowaną część przedsiębiorstwa".

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawców, w odniesieniu do ZCP E, warunek istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) będzie na moment Sprzedaży lokalnej spełniony.

Ad ii. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe.

Zdaniem Wnioskodawców, na tle przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego faktów, ZCP E będzie na moment Sprzedaży lokalnej wyodrębniony organizacyjnie i finansowo.

Pojęcie "wyodrębnienia organizacyjnego" zostało wyjaśnione m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 22 listopada 2016 r. (sygn. 1061-IPTPP3.4512.541.2016.2.ALN), zgodnie z którą: "Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako np. dział, wydział, oddział. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie całość).".

Powyższe stanowisko potwierdził również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 3 sierpnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.258.2017.1.MAO), który wskazał, że:

"Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.".

Taką argumentację podzielają również sądy administracyjne. Wskazać tutaj można przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gdańsku z dnia 21 listopada 2012 r. (sygn. I SA/Gd 971/12), w którym sąd stwierdził, że: "Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia, jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)". W wyroku WSA w Warszawie z dnia 21 czerwca 2012 r. (sygn. III SA/Wa 2836/11) sąd uznał, że: "wyodrębnienie organizacyjne nie musi mieć sformalizowanego charakteru, ani też nie może być uznawane za decydujące dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa".

Wyodrębnienie organizacyjne może przy tym wynikać ze statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale jak podkreślają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, może mieć również charakter faktyczny. W tym zakresie Spółka podkreśla, że zarówno przed, jak i na moment Sprzedaży lokalnej, ZCP E jest i będzie faktycznie wyodrębnione w strukturze A.

Odrębność organizacyjną oraz samodzielność w podejmowaniu biznesowych decyzji ZCP E potwierdza przypisana kadra kierownicza zarządzająca pracownikami przynależnymi do ZCP E. W szczególności, osobami odpowiedzialnymi za bieżące zarządzanie działalnością ZCP E są przed Sprzedażą lokalną i będą po niej osoby należące do kadry kierowniczej odpowiedzialne za poszczególne aktywności w ramach działalności E. Osoby związane z działalnością ZCP E zostaną w ramach LTA przeniesione do Nabywcy.

Jak zostało również wskazane, ZCP E prowadzi odrębny rodzaj działalności w ramach A, do której przypisane zostały określone zadania i funkcje. Poszczególne zadania realizowane są przez konkretnych pracowników mających do dyspozycji odpowiednie narzędzia i składniki przypisane wyłącznie do działalności E.

Wnioskodawcy podkreślają, że wyodrębnienia organizacyjnego dla ZCP E nie podważa fakt, iż po Sprzedaży lokalnej przedmiotowa jednostka, działając w ramach Nabywcy, będzie korzystać z przejściowych usług wsparcia ze strony A, jak i wynajmować będzie powierzchnię produkcyjno-biurową należącą do Spółki przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące od dnia Sprzedaży lokalnej na podstawie umowy TSA. Wnioskodawcy zaznaczają, że umowa na przejściowe usługi wsparcia, jak i na wynajem powierzchni biurowo-produkcyjnej zostanie zawarta na warunkach rynkowych. Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli na niezakłócone kontynuowanie działalności gospodarczej w ramach ZCP E.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawców, ZCP E będzie na moment Sprzedaży lokalnej wyodrębnione pod względem organizacyjnym w przedsiębiorstwie A.

W zakresie spełnienia warunku wyodrębnienia finansowego organy podatkowe podkreślają, że wystarczającym jest prowadzenie rachunkowości w taki sposób, aby można było przyporządkować koszty i przychody, należności oraz zobowiązania do ZCP.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 24 listopada 2017 r. (sygn. 0111-KDIB3- 2.4012.591.2017.2.ABI), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że: "Innymi słowy, wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdzie sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do realizowanych przez ZCP zadań gospodarczych. O wyodrębnieniu finansowym można zatem mówić w przypadku istnienia samej możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej ZCP.".

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 3 sierpnia 2017 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.258.2017.1.MAO):

"Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.".

Natomiast w interpretacji z dnia 27 czerwca 2014 r., sygn. IPTPB3/423-95/14-4/GG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził: "(...) Konsekwencją finansowego wyodrębnienia majątku mającego stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest konieczność przypisania do tego majątku również wszelkich zobowiązań związanych ze składnikami tego majątku. (...) Wyodrębnienie finansowe nie oznacza, co prawda pełnej, całkowitej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...)".

Stosowane przez Spółkę narzędzia (dedykowane kody w systemie księgowym, którymi oznaczane są transakcje realizowane w ramach działalności E) zasadniczo pozwalają na identyfikację i przyporządkowanie do ZCP E należności oraz zobowiązań związanych z tym pionem biznesowym. Na moment Sprzedaży lokalnej, przypisane do ZCP E należności i zobowiązania zostaną odpowiednio zaalokowane. Wypracowane przed Sprzedażą lokalną wyodrębnienie finansowe ZCP E pozwala również dokonać na potrzeby podziału kosztów oraz przychodów księgowych (według dedykowanych kodów).

Dzięki tak prowadzonej ewidencji zdarzeń gospodarczych, jak również w oparciu o stosowane narzędzia, możliwe jest zatem przygotowanie na potrzeby zarządcze A bilansów i rachunku wyników oddzielnie dla ZCP E. Zatem, Spółka, w razie potrzeby, jest i będzie w stanie ustalić sytuację majątkową ZCP E zarówno przed, jak i na moment Sprzedaży lokalnej.

W świetle powyższych argumentów nie ulega wątpliwości, że ZCP E będzie stanowił na moment Sprzedaży lokalnej jednostkę wyodrębnioną finansowo.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawców, w odniesieniu do ZCP E przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego będzie spełniona na moment Sprzedaży lokalnej.

Ad iii. Przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne).

Warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych odnosi się do funkcjonalnego wyodrębnienia ZCP.

Pojęcie wyodrębnienia funkcjonalnego zostało wyjaśnione m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 lipca 2018 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.358.2018.1.WH):

"Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.". Identyczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 5 kwietnia 2016 r. (sygn. ILPP3/4512-1-10/16-4/TK) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2016 r. (sygn. 1061-IPTPP3.4512.541.2016.2.ALN).

Co więcej, jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2014 r. (sygn. IBPP3/443-203/14/AŚ): "W ocenie organu, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część przedsiębiorstwa jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe (wskazane przepisami ustawy) nie musi mieć charakteru bardzo sformalizowanego. Bardziej istotne jest wyodrębnienie stricte funkcjonalne, które pozwala na dalsze funkcjonowanie części przedsiębiorstwa w sposób niezależny po oddzieleniu go od reszty przedsiębiorstwa.".

Wyodrębnienie funkcjonalne ZCP E w strukturach Spółki przejawia się wyraźną odrębnością w zakresie prowadzonej działalności E. Działalność ta dotyczy projektowania i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych. Należy również wskazać, że ZCP E będzie kontynuować prowadzenie tej działalności biznesowej po dokonaniu Sprzedaży lokalnej, co wyraźnie podkreśla fakt, że jednostka ta jest przeznaczona do realizowania określonych zadań gospodarczych niezależnie od podmiotu, w ramach którego funkcjonuje (tj. zarówno Sprzedającego, jak i Nabywcy).

Wnioskodawcy podkreślają, iż ZCP E powinno być traktowane jako wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie A zespól składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych (odrębnych) zadań gospodarczych, wystarczających do samodzielnego prowadzenia działalności operacyjnej, jak i podejmowania decyzji w zakresie tej działalności. Wynika to m.in. z faktu, że do tego pionu biznesowego przypisane są niezbędne składniki wyszczególnione w opisie zdarzenia przyszłego.

Co więcej, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, ZCP E ma przyporządkowany zespół pracowników (w tym kierownictwo posiadające możliwości decyzyjne w zakresie działalności prowadzonej przez daną jednostkę), którzy wykonują poszczególne funkcje dotyczące działalności operacyjnej tego pionu biznesowego.

W rezultacie, ZCP E dysponować będzie pracownikami oraz wszystkimi wskazanymi wyżej składnikami materialnymi i niematerialnymi, co pozwoli w praktyce na kontynuowanie działalności przez ZCP E w strukturze Nabywcy w sposób tożsamy, jak czyni to obecnie w ramach Spółki.

W opisanym zdarzeniu przyszłym nie ulega wątpliwości, że warunek przeznaczenia ZCP E do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne) zostanie spełniony w dacie Sprzedaży lokalnej.

Ad iv. Zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Ostatnim warunkiem uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za ZCP jest zdolność stanowienia przez niego niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadanie gospodarcze.

Zdaniem Wnioskodawców, opisany wyżej zespół składników zorganizowanych jako ZCP E umożliwia samodzielne prowadzenie działalności w zakresie projektowania i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych oferowanych przez działalność E.

Ponadto, Wnioskodawcy pragną wskazać, że elementu samodzielności nie podważa fakt nabywania od A przez ZCP E po dokonaniu Sprzedaży lokalnej przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące przejściowych usług wsparcia oraz wynajmowania od Spółki powierzchni biurowo-produkcyjnych.

Świadczenia wynikające z umowy TSA, na podstawie której ww. usługi wsparcia i wynajmu będą świadczone nie mają znaczenia z perspektywy możliwości samodzielnego funkcjonowania działalności E. Rozwiązanie to służy wyłącznie zapewnieniu płynności przejścia ZCP E, jednak nie jest konieczne dla samego funkcjonowania ZCP E. Kluczowe elementy w zakresie realizacji zadań gospodarczych związanych z produkcją i dystrybucją konwerterów mogą być realizowane wyłącznie w oparciu o składniki, które są przenoszone w ramach PL LTA. Świadczenia z TSA mają znaczenie wyłącznie pomocnicze, uwarunkowane przede wszystkim racjonalnością ekonomiczną organizacji tych pomocniczych funkcji. Usługi te nie są w żaden sposób specyficzne dla produkcji konwerterów. Stanowią one typowe wsparcia właściwe dla każdej działalności gospodarczej.

Ponadto, należy wskazać, że nabycie niektórych usług wsparcia od zewnętrznego podmiotu (jak to będzie miało miejsce w niniejszej sytuacji) jest zwykłą praktyką stosowaną przez różnego rodzaju podmioty gospodarcze. Przykładowo, usługi księgowe mogą być realizowane na rzecz takich podmiotów przez zewnętrzne biura rachunkowe, co nie przesądza o braku samodzielności lub niezależności organizacyjnej tych podmiotów. Ponadto, najem powierzchni przez jednostkę, w której realizowana będzie działalność danej jednostki, jest zjawiskiem spotykanym na rynku gospodarczym wynikającym z różnych czynników (np. uwarunkowań ekonomicznych czy biznesowych), w związku z czym także nie ma bezpośredniego wpływu na poziom samodzielności zbywanych składników.

Wnioskodawcy zaznaczają, że umowa na przejściowe usługi wsparcia, jak i na wynajem powierzchni biurowo-produkcyjnej zostanie zawarta na warunkach rynkowych. Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli na niezakłócone kontynuowanie działalności gospodarczej w ramach ZCP E.

W związku z powyższym, ZCP E jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą w formie odrębnego przedsiębiorstwa w wyżej wymienionym zakresie.

Podsumowanie.

Mając na uwadze przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego fakty oraz przytoczoną powyżej argumentację wspartą dotychczasową linią interpretacyjną organów podatkowych oraz orzecznictwem sądów administracyjnych, zdaniem Wnioskodawców, ZCP E będzie zdolne na moment Sprzedaży lokalnej do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo, w szczególności zaś ZCP E będzie odznaczać się zarówno przed, jak i na moment Sprzedaży lokalnej następującymi cechami:

* będzie stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;

* będzie posiadać organizacyjne i finansowe wyodrębnienie;

* będzie przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnione funkcjonalnie);

* będzie posiadać zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Okoliczności przedstawionego zdarzenia przyszłego niewątpliwie wskazują zatem na to, że wyodrębnione w drodze Sprzedaży lokalnej ZCP E będzie posiadało przed oraz w dacie Sprzedaży lokalnej zdolność do samodzielnego i niezależnego funkcjonowania. Wszystkie te okoliczności wskazują jednoznacznie, że ZCP E powinno być traktowane w momencie Sprzedaży lokalnej jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w Spółce w rozumieniu powołanych na wstępie przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 uptu, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 6 pkt 1 uptu, przepisów ustawy nie stosuje się jednak do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27 uptu, ZCP to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak Wnioskodawcy wykazali powyżej, w opisanym zdarzeniu przyszłym spełnione zostaną przesłanki uznania ZCP E za ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e uptu.

W świetle powyższego, Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że na podstawie art. 6 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 27 uptu przedmiotowa Sprzedaż lokalna nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w linii interpretacyjnej organów podatkowych, przykładowo w:

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 czerwca 2015 r., sygn. IPPP2/4512-276/15-2/DG;

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 maja 2015 r., sygn. IPPP3/4512-239/15-4/MC;

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 stycznia 2014 r., sygn. IBPP4/443-5/14/EK;

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 sierpnia 2011 r., sygn. IPPP1-443-805/11-2/ISz.

Podsumowując, ZCP E stanowić będzie w dacie Sprzedaży lokalnej ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e uptu, a w konsekwencji, zgodnie z art. 6 pkt 1 uptu, Sprzedaż lokalna nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE dotyczące pytania nr 2.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 uptu, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 uptu należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 uptu, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W przedmiotowej sprawie Sprzedający, będący czynnym podatnikiem VAT, w drodze sprzedaży przeniesie na Nabywcę, będącego czynnym podatnikiem VAT, działalność ZCP E oraz składniki materialne i niematerialne związane z tą działalnością.

W związku z powyższym, w przypadku nieuznania ZCP E za ZCP w świetle art. 2 ust. 27e uptu oraz braku możliwości zastosowania wyłączenia z opodatkowania VAT na gruncie art. 6 pkt 1 uptu, w opinii Wnioskodawców Sprzedaż lokalna, przedmiotem której jest ZCP E obejmująca określone składniki majątku, stanowić będzie odpłatną dostawę towarów/świadczenie usług przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 uptu.

Z kolei w świetle art. 29a ust. 1 uptu, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.

Zgodnie z zapisami umowy LTA, Sprzedającemu od Nabywcy przysługiwać będzie określona kwota pieniężna stanowiąca cenę nabycia ZCP E obejmującego różnego rodzaju składniki majątku wskazane w stanie faktycznym. W opinii Wnioskodawców, cena nabycia ZCP E stanowić będzie podstawę opodatkowania transakcji Sprzedaży lokalnej.

Ustalona w powyższy sposób podstawa opodatkowania w przypadku Sprzedaży lokalnej podlegać będzie opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych według stawki 23% w świetle art. 41 ust. 1 oraz art. 146aa ust. 1 pkt 1 uptu.

Podsumowując, w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, tj. uznania, że sprzedaż ZCP E podlega opodatkowaniu VAT, Wnioskodawcy stoją na stanowisku, iż podstawę opodatkowania stanowić będzie cena sprzedaży ZCP E i od tak ustalonej podstawy opodatkowania Sprzedający powinien odprowadzić VAT wg. stawki 23%.

UZASADNIENIE dotyczące pytania nr 3.

Jak wynika z treści art. 86 ust. 1 uptu, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT.

Jeżeli zatem dane towary lub usługi są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości VAT naliczonego przy ich nabyciu, przy założeniu, że pozostałe ograniczenia nie mają zastosowania (w szczególności ograniczenia wynikające z art. 88 uptu, dotyczące m.in. braku prawa odliczenia w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT bądź podlega zwolnieniu z VAT). Przy czym, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a uptu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwoty podatku wynikająca z faktur otrzymanych podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT jest podstawowym mechanizmem zapewniającym neutralność podatkową rozliczeń w VAT dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jak wskazuje się w doktrynie, "Prawo to jest jednym z podstawowych elementów konstrukcji tego podatku od wartości dodanej. (...) Prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych jest istotą podatku od towarów i usług." (W. Modzelewski, Komentarz do ustawy o podatku od towarów i usług, Wyd. 16, 2019, dostęp:..).

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno Sprzedający, jak i Nabywca są czynnymi podatnikami VAT w Polsce. Po nabyciu ZCP E, Nabywca planuje kontynuować działalność prowadzoną dotychczas przez Spółkę w ramach działalności E, tj. projektować i produkować podłączone do sieci konwertery klasy megawatowej przeznaczone dla turbin wiatrowych, a następnie je sprzedawać, które to czynności podlegają opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, ZCP E będzie wykorzystywane przez Nabywcę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

W świetle powyższego, w sytuacji, gdyby planowana transakcja Sprzedaży lokalnej została uznana przez Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej za sprzedaż poszczególnych składników majątku (nie zaś zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa), po dokonaniu przedmiotowej transakcji Sprzedający, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 uptu, będzie zobowiązany wystawić fakturę VAT, potwierdzającą jej faktyczne dokonanie. Konsekwentnie, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającą z faktury otrzymanej od Sprzedającego z tytułu nabycia ZCP E obejmującego poszczególne składniki majątku. Spełniony bowiem będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia, określony w art. 86 ust. 1 uptu - związek nabywanych towarów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jednocześnie nie wystąpią przesłanki wymienione w art. 88 uptu (w tym m.in. planowana transakcja Sprzedaży lokalnej nie będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT, ani nie będzie wyłączona z opodatkowania VAT).

Podsumowując, w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, tj. uznania, że sprzedaż ZCP E podlega opodatkowaniu VAT - Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT związanego z nabyciem ZCP E.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawcy wnoszą o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego we wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - w myśl art. 2 pkt 6 ustawy - należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu.

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy - przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przy czym należy zaznaczyć, że użyte w cyt. przepisie sformułowanie "transakcje zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Należy zauważyć, że powyższa regulacja stanowi implementację art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L z 11.12.2006, Nr 347, str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady.

W świetle art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Z powyższego przepisu wynika, że wprowadza on, tak samo jak ma to miejsce w ustawie o podatku od towarów i usług, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.

Zaznaczenia wymaga, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa", zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją przedsiębiorstwa zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145, z późn. zm.).

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przy czym, zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Z kolei w myśl art. 2 pkt 27e ustawy - przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które winno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące "część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w "istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Oznacza to, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Aby zatem ocenić czy w danej, konkretnej sytuacji mamy do czynienia ze sprzedażą przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części należy dokładnie przeanalizować zarówno to jakie składniki majątku będą przedmiotem sprzedaży, ale także czy istniejące między nimi funkcjonalne zależności pozwolą na kontynuowanie działalności zbywanego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przy dokonaniu tej analizy pomocne, a czasami nawet niezbędne mogą okazać się orzeczenia TSUE.

W wyroku C-497/01 (w sprawie Zita Modes z Luksemburga) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) stwierdził, iż "pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, łącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów". Ponadto TSUE stwierdził, iż fakt, że VI Dyrektywa nie zawiera definicji pojęcia przedsiębiorstwa lub jego części, nie oznacza, że państwa członkowskie mają swobodę jego interpretacji. Pojęcia w niej używane powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny od innych przepisów, z wyjątkiem sytuacji, gdy sama Dyrektywa daje państwom członkowskim jasną dyspozycję do zdefiniowania pojęcia w krajowej legislacji. TSUE wskazał też, iż nabywca musi jednak posiadać zamiar kontynuowania działalności gospodarczej przejmowanego przedsiębiorstwa lub jego części, nie zaś jedynie natychmiast likwidować daną działalność i sprzedać przejęte mienie.

Na tę ostatnią okoliczność, czyli przydatność zespołu składników do prowadzenia (kontynuowania) działalności przez nabywcę, zwrócił uwagę TSUE w wyroku C-408/98 (Abbey National Plc), podzielając opinię Rzecznika Generalnego z dnia 13 kwietnia 2000 r., który stwierdził, iż "rozwiązanie przyjęte w Zjednoczonym Królestwie wydaje się rozsądne: gdy aktywa stanowiące część przedsiębiorstwa zdolną do odrębnego funkcjonowania są zbywane w taki sposób, że sprzedana część kontynuuje swoją działalność, ma zastosowanie opcja, z której Zjednoczone Królestwo skorzystało na mocy art. 5 (8) VI Dyrektywy i uznaje się, że nie nastąpiła dostawa towarów".

W kontekście zatem zbycia przedsiębiorstwa, z wyłączenia stosowania przepisów ustawy korzysta przekazanie przedsiębiorstwa lub jego niezależnej części, w tym dóbr materialnych oraz ewentualnie elementów niematerialnych, które razem tworzą przedsiębiorstwo lub jego część zdolne do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Nabywca musi jednakże mieć na celu prowadzenie przekazanego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jedynie natychmiastową likwidację danej działalności lub sprzedanie zapasów zasobów, jeśli istnieją.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia "przekazania całości lub części majątku", wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, natomiast nie dotyczy zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala, z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowych realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu możliwe musi być kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub też jego zorganizowanej części decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy, ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa lub jego zorganizowana część przechodzi na własność nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. Wynika to również z treści przepisu art. 91 ust. 9 ustawy, który stanowi, że - w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Aksjomat racjonalności ustawodawcy oraz kategoryczność sformułowania tego przepisu nakazuje przyjąć, że z transakcją zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ustawy mamy do czynienia tylko wówczas, gdy nabywca kontynuuje działalność gospodarczą przy użyciu nabytego przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Sprzedający planuje sprzedaż na rzecz Nabywcy, jednego ze swoich pionów biznesowych ("Sprzedaż lokalna"), który dotyczy projektowania i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych ("dzialalność E"). Zgodnie z zapisami umowy (...) ("umowa LTA"), w ramach Sprzedaży lokalnej przeniesieniu podlegać będzie działalność E obejmująca:

* aktywa trwale i zapasy (w tym m.in. maszyny i części produkcyjne i testowe, wózki widłowe, narzędzia, sprzęt biurowy i inne środki trwale), a także wartości niematerialne i prawne;

* umowy i kontrakty z kontrahentami (w tym wynikające z nich prawa i obowiązki zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego: odpowiednio art. 509 § 1 oraz 519 § 2 pkt 2), w tym umowy sprzedaży, umowy serwisowe, w zakresie działalności E;

* pozwolenia i prawa wynikające z gwarancji związane z działalnością E;

* pracowników wykonujących zadania produkcyjne w ramach działalności E, w tym kadrę kierowniczą odpowiedzialną za poszczególne aktywności w ramach tej działalności;

* pracowników realizujących poszczególne funkcje wsparcia produkcji wspomagające prowadzenie działalności E;

* należności i zobowiązania oraz umowy ściśle związane z działalnością E (w tym umowy z dostawcami);

* zezwolenia związane z działalnością E

(łącznie jako "ZCP E").

Ponadto, może się okazać, że na moment Sprzedaży lokalnej część zobowiązań wynikająca z tych umów nie zostanie jeszcze rozliczona z kontrahentami A W takiej sytuacji, zobowiązania w części, w której dotyczyć będzie działalności E, uregulowane zostaną po Sprzedaży lokalnej, obniżając tym samym kapitał obrotowy netto ZCP E, co z kolei zostanie odzwierciedlone w korekcie ceny sprzedaży poprzez jej podwyższenie.

Wnioskodawca przedstawił zasady funkcjonowania ww. pionu w ramach Spółki z perspektywy organizacyjnej, finansowej, funkcjonalnej i niezależnościowej.

1. Wyodrębnienie organizacyjne.

ZCP E jest jednym z pionów biznesowych działających w ramach A. Faktyczne wyodrębnienie ZCP E wynika bezpośrednio z odrębnego charakteru przedmiotu działalności oraz wykonywanych w ramach tej jednostki funkcji i zadań.

W celu podkreślenia odrębności organizacyjnej oraz samodzielności w podejmowaniu biznesowych decyzji, należy zaznaczyć, że jednostka ta dysponuje określoną, odrębną od pozostałych pionów, strukturą organizacyjną, jak i kadrą kierowniczą posiadającą niezbędne kompetencje i doświadczenie do zarządzania tym rodzajem działalności.

Ponadto, ZCP E jest i będzie na moment Sprzedaży lokalnej wyposażone (tj. wykorzystuje/będzie wykorzystywał na potrzeby prowadzonej działalności) w niezbędne składniki materialne i niematerialne wskazane we wcześniejszej części stanu faktycznego potrzebne do prowadzenia działalności E.

Na moment Sprzedaży lokalnej ZCP E dysponować będzie także kadrą pracowniczą odpowiedzialną za dostarczanie usług wsparcia (w zakresie logistyki oraz zarządzania jakością). Należy zaznaczyć, że obecnie niektóre usługi wsparcia realizowane są przez pracowników działających na rzecz kilku pionów biznesowych Spółki, w tym ZCP E, równocześnie. Niemniej, w celu zapewnienia transparentności funkcjonalnej ZCP E, przed Sprzedażą lokalną, pracownicy realizujący poszczególne funkcje wsparcia zostaną odpowiednio przydzieleni do każdej z działalności prowadzonych przez Spółkę, w tym działalności E, w zależności od ich bieżącego zaangażowania.

2. Wyodrębnienie finansowe.

ZCP E posiada własną procedurę raportowania w zakresie finansów (odrębne centra kosztowe i przychodowe; miesięczne/kwartalne wyniki finansowe ZCP E podlegają przeglądowi i porównaniu z budżetem zakładanym dla działalności E). Ponadto, w systemie księgowym Spółki transakcje realizowane w ramach działalności E oznaczane są dedykowanymi kodami, co pozwała na bezpośrednie wyodrębnienie danych finansowych (przykładowo, przychodów ze sprzedaży produktów działalności E i kosztów tej sprzedaży) ZCP E.

Zasadniczo księgowość i dokumentacja finansowa Spółki już w chwili obecnej pozwala na przypisanie przychodów i kosztów księgowych (według określonych kodów) do ZCP E i tym samym umożliwia sporządzenie dla celów rachunkowości zarządczej odrębnego rachunku zysków i strat oraz bilansu wyłącznie dla ZCP E.

3. Przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne).

Spółka, w tym ZCP E, obecnie prowadzi działalność głównie w zakresie produkcji kontraktowej. Po dokonaniu Sprzedaży lokalnej, ZCP E, funkcjonując w strukturach Nabywcy, w dalszym ciągu będzie skupiać się na produkcji kontraktowej w takim zakresie, w którym prowadziło tę działalność funkcjonując w ramach A.

Ponadto, za bieżące zarządzanie działalnością ZCP E odpowiedzialna jest i będzie kadra kierownicza odpowiedzialna za poszczególne aktywności w ramach działalności E.

ZCP E będzie dysponować na moment Sprzedaży lokalnej pracownikami (zarówno produkcyjnymi, jak i biurowymi, w tym realizującymi poszczególne funkcje wsparcia produkcji) oraz wszystkimi wskazanymi wyżej składnikami materialnymi i niematerialnymi przydzielonymi temu pionowi biznesowemu, co pozwoli w praktyce na samodzielne podejmowanie decyzji biznesowych oraz prowadzenie działalności przez tę jednostkę.

Po nabyciu ZCP E, Nabywca planuje kontynuować działalność prowadzoną dotychczas przez Spółkę w ramach działalności E, tj. projektować i produkować podłączone do sieci konwertery klasy megawatowej przeznaczone dla turbin wiatrowych, a następnie je sprzedawać, które to czynności podlegają opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, ZCP E będzie wykorzystywane przez Nabywcę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

ZCP jako jednostka wyodrębniona organizacyjnie, finansowo i jednocześnie funkcjonalnie, realizuje określone zadania gospodarcze polegające na projektowaniu i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych. Prowadzona przez ZCP E działalność E ma charakter wyłączny i nie jest realizowana przez żaden inny pion biznesowy zarówno przed Sprzedażą lokalną w strukturach Wnioskodawcy, jaki po Sprzedaży lokalnej w strukturach Nabywcy.

Za bieżące zarządzanie działalnością ZCP E odpowiedzialna jest i będzie kadra kierownicza samodzielnie podejmująca decyzje biznesowe związane z poszczególnymi aktywnościami realizowanymi w ramach działalności E.

W celu zapewnienia płynności przeniesienia ZCP E, Nabywca będzie wynajmować od Spółki odpowiednią powierzchnie biurowo-produkcyjną oraz nabywać będzie pomocnicze usługi wsparcia (w tym wsparcie administracyjne (obsługa recepcyjna, koordynowanie w zakresie organizacji i zaopatrzenia biura), utrzymanie powierzchni produkcyjno-biurowej i parkingu, wsparcie finansowo-księgowe, wsparcie w zakresie zasobów ludzkich i kwestii płacowych; "przejściowe usługi wsparcia") przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące od daty Sprzedaży lokalnej. W tym celu, między Nabywcą a A na warunkach rynkowych zawarta została umowa TSA.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca w pytaniu 1 ma wątpliwości dotyczące uznania ZCP E w dacie Sprzedaży lokalnej jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa ("ZCP") w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, a w konsekwencji zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy Sprzedaż lokalna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odnosząc się do przedstawionego opisu sprawy i powołanych regulacji prawnych należy stwierdzić, że wskazany zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na ZCP E będący przedmiotem transakcji zbycia, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. Jak wskazał bowiem Sprzedający, ZCP E na moment Sprzedaży lokalnej jest zdolne do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo, w szczególności zaś ZCP E odznacza się zarówno przed, jak i na moment Sprzedaży lokalnej następującymi cechami: stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań; posiada organizacyjne i finansowe wyodrębnienie; jest przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnione funkcjonalnie); posiada zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Biorąc pod uwagę powyższe to należy stwierdzić, że skoro w niniejszej sprawie zespół składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem zbycia będzie charakteryzować się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, to przedmiotowa transakcja zbycia będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. W konsekwencji przedmiotowa czynność w związku z art. 6 pkt 1 ustawy nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, ZCP E stanowić będzie w dacie Sprzedaży lokalnej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, a w konsekwencji zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy Sprzedaż lokalna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 zostało uznane za prawidłowe.

W związku z powyższym rozstrzygnięciem nie udziela się odpowiedzi na pytania oznaczone we wniosku nr 2 i 3 dotyczące podstawy opodatkowania i stawki podatku (pyt. nr 2) oraz prawa do odliczenia przez Nabywcę podatku VAT związanego z nabyciem ZCP E (pyt. nr 3), ponieważ Wnioskodawca oczekiwał na nie odpowiedzi tylko w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl