Nowość 0111-KDSB3-2.450.33.2024.8.SL - Klasyfikacja wyrobu będącego mieszaniną piwa i napoju bezalkoholowego do kodu CN 2206 00 59

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 maja 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDSB3-2.450.33.2024.8.SL Klasyfikacja wyrobu będącego mieszaniną piwa i napoju bezalkoholowego do kodu CN 2206 00 59

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.) w związku z art. 7g ust. 2 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 3, art. 7d ust. 1 pkt 2, art. 92 i art. 94 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1542 ze. zm.).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, wyrobami akcyzowymi są m.in. napoje alkoholowe. W myśl art. 92 ww. ustawy do napojów alkoholowych zalicza się: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie. Na podstawie art. 94 ust. 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym, piwem są wszelakie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętość moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości.

Zgodnie z treścią art. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych (...) stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str.382, z późn. zm.).

W myśl art. 3 ust. 2 ww. ustawy, zmiany w Nomenklaturze Scalonej (CN) nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w niniejszej ustawie.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej Nomenklatura scalona obejmuje:

a)

nomenklaturę Systemu Zharmonizowanego;

b)

wspólnotowe podpodziały do tej nomenklatury nazywane "podpozycjami CN" w tych przypadkach, gdy określona jest odpowiadająca stawka celna;

c)

przepisy wstępne, dodatkowe uwagi do sekcji lub działów oraz przypisy odnoszące się do podpozycji CN.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 ww. rozporządzenia, Nomenklatura Scalona zawarta jest w załączniku I.

Jednolitemu stosowaniu zarówno Systemu Zharmonizowanego (HS), jak i Nomenklatury scalonej (CN) służą Noty wyjaśniające.

Klasyfikacja towarów w Nomenklaturze scalonej podlega regułom zapewniającym jednolitą interpretację, co oznacza, że dany towar jest zawsze klasyfikowany do jednej i tej samej pozycji i podpozycji z wyłączeniem wszelkich innych, które mogłyby być brane pod uwagę.

Zgodnie z regułą 1. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej (ORINS) tytuły sekcji, działów i poddziałów mają znaczenie wyłącznie orientacyjne. Dla celów prawnych klasyfikację towarów ustala się zgodnie z brzmieniem pozycji i uwag do sekcji lub działów oraz zgodnie z Ogólnymi regułami interpretacji Nomenklatury scalonej. Zgodnie natomiast z regułą 6., klasyfikacja towarów do podpozycji tej samej pozycji powinna być przeprowadzona zgodnie z ich treścią i uwagami do nich, z uwzględnieniem ewentualnych zmian wynikających z pozostałych reguł, stosując zasadę, że tylko podpozycje na tym samym poziomie mogą być porównywane.

Przedmiotem decyzji jest napój alkoholowy o nazwie " (...) o zawartości alkoholu ok. (...), który według deklaracji Wnioskodawcy powstaje ze (...).

Zdaniem Wnioskodawcy ww. wyrób jest piwem klasyfikowanym do kodu CN 2206 00 59 i powinien zostać uznany za piwo zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Badania laboratoryjne (...)

Napoje alkoholowe objęte są działem 22 Nomenklatury Scalonej. Uwaga 2 do działu 22 Nomenklatury Scalonej stanowi, że objętościowa moc alkoholu ustalana jest w temperaturze 20 °C. W myśl uwagi 3 do działu 22 Nomenklatury Scalonej w pozycji 2202 określenie "napoje bezalkoholowe" oznacza napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 0,5% objętości. Napoje alkoholowe klasyfikowane są do pozycji od 2203 do 2206 lub do pozycji 2208, według właściwości.

Pozycja 2203 Nomenklatury Scalonej obejmuje piwo otrzymywane ze słodu. Dodatkowo noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 2203 precyzują, że piwo jest napojem alkoholowym otrzymywanym w wyniku fermentacji roztworu (brzeczki) przygotowanego ze słodowanych zbóż (najczęściej jęczmienia lub pszenicy), wody i (zazwyczaj) chmielu. Do przygotowania roztworu (brzeczki) mogą być również używane pewne ilości niesłodowanych zbóż (np. ziarno kukurydzy lub ryż). Dodatek chmielu nadaje gorzki i aromatyczny smak oraz poprawia trwałość. (...) Piwo może być jasne lub ciemne, słodkie lub gorzkie, łagodne lub mocne. Może być beczkowane, butelkowane lub hermetycznie puszkowane oraz może być sprzedawane jako mocne gorzkie piwo (ale), mocny porter, itd. Półprodukt (piwo bazowe (...)) służący do produkcji wyrobu gotowego, ze względu na posiadane właściwości fizykochemiczne i skład surowcowy należy uznać za produkt objęty pozycją 2203 Nomenklatury scalonej.

Pozycja 2206 Nomenklatury Scalonej obejmuje wszelkie pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone. Z treści Not Wyjaśniających do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 2206 wynika, że niniejsza pozycja obejmuje wszystkie napoje fermentowane, inne niż te, które zostały objęte pozycjami od 2203 do 2205. Wszystkie te napoje mogą być zarówno naturalnie musujące, jak też sztucznie nasycane ditlenkiem węgla (...). Niniejsza pozycja obejmuje również mieszaniny napojów bezalkoholowych i napojów fermentowanych oraz mieszaniny napojów fermentowanych objętych poprzednimi pozycjami działu 22., np. mieszaniny lemoniady i piwa lub wina, mieszaniny piwa i wina, o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 0,5% obj.

W kontekście powyższego oraz wyników przeprowadzonych badań należy stwierdzić, że gotowy wyrób (...) rozlewany do butelek o (...), o zawartości alkoholu etylowego (...), który powstał w wyniku (...), posiada charakter napoju objętego pozycją 2206 Nomenklatury scalonej i powinien być klasyfikowany do kodu CN 2206 00 59 obejmujący pozostałe mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, spokojne w pojemnikach o objętości 2 litry lub mniejszych.

Klasyfikacji ww. wyrobu dokonano na podstawie danych dotyczących ww. produktu tj. danych podanych przez Wnioskodawcę w zakresie składu wyrobu, surowców użytych do jego produkcji, opisu procesu technologicznego oraz przywołanych wyżej wyników badań laboratoryjnych, a także reguł 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej (ORINS), postanowień uwagi 2 oraz uwagi 3 do działu 22 Nomenklatury Scalonej oraz not wyjaśniających do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 2203 i 2206.

Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, piwem w rozumieniu ustawy są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że wyrób (...) będący mieszaniną piwa i napoju bezalkoholowego, klasyfikowany do kodu CN 2206 00 59, spełnia definicję piwa, o której mowa w art. 94 ust. 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl