0111-KDIB4.4015.191.2017.2.BB - Skutki podatkowe spłaty rat kredytu przez rodziców.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 grudnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB4.4015.191.2017.2.BB Skutki podatkowe spłaty rat kredytu przez rodziców.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 listopada 2017 r. (data wpływu - 21 listopada 2017 r.), uzupełnionym 8 grudnia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych spłaty rat kredytu przez rodziców - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych spłaty rat kredytu przez rodziców.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 1 grudnia 2017 r. znak: 0111-KDIB4.4015.191.2017.1.BB, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 8 grudnia 2017 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca na podstawie aktu notarialnego z 28 czerwca 2017 r., otrzymał w darowiźnie od rodziców mieszkanie w X, wraz z miejscem postojowym. Rodzice spłacają kredyt mieszkaniowy zaciągnięty na zakup tego mieszkania. W dniu 9 lipca 2017 r. został podpisany aneks do umowy kredytowej, którego przedmiotem jest zmiana właściciela nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu. Strony aneksu oświadczyły, że zachowana zostanie tożsamość i ciągłość wierzytelności wynikającej z umowy kredytowej z 15 kwietnia 2014 r., z której wynika, że to rodzice Wnioskodawcy będą dalej spłacali kredyt mieszkaniowy.

Stroną opisanej we wniosku umowy kredytowej są wyłącznie rodzice Wnioskodawcy i to jedynie oni są zobowiązani do jego spłaty. Rodzice Wnioskodawcy spłacając raty kredytu spłacają wyłącznie własne zobowiązania wobec banku.

W związku z powyższym opisem - po przeformułowaniu - zadano następujące pytanie:

Czy stan faktyczny opisany we wniosku będzie rodzić skutki podatkowe dla Wnioskodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy spłacanie przez jego rodziców kredytu nie stanowi skutków podatkowych dla Wnioskodawcy; nie czyni przysporzenia w majątku Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2017 r. poz. 833, z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Określony w zacytowanym przepisie przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wskazuje, że jest nim co do zasady nieodpłatne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, wyłącznie z tytułów w nim wymienionych. Istota ekonomiczna tego podatku tkwi więc w przyroście majątkowym podatnika, a konkretnie we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca otrzymał w darowiźnie od rodziców mieszkanie. Rodzice spłacają kredyt mieszkaniowy zaciągnięty na zakup tego mieszkania. W dniu 9 lipca 2017 r. został podpisany aneks do umowy kredytowej, którego przedmiotem jest zmiana właściciela nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu. Strony aneksu oświadczyły, że zachowana zostanie tożsamość i ciągłość wierzytelności wynikającej z umowy kredytowej z 15 kwietnia 2014 r., z której wynika, że to rodzice Wnioskodawcy będą dalej spłacali kredyt mieszkaniowy.

Stroną opisanej we wniosku umowy kredytowej są wyłącznie rodzice Wnioskodawcy i to jedynie oni są zobowiązani do jego spłaty. Rodzice Wnioskodawcy spłacając raty kredytu spłacają wyłącznie własne zobowiązania wobec banku.

W kontekście przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca oczekuje rozstrzygnięcia czy spłata kredytu przez rodziców rodzi dla niego skutki podatkowe.

Jak wskazano powyżej przedmiotem opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem wymienionym w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Katalog tytułów nabycia wymieniony w tym przepisie ma charakter zamknięty, co oznacza, że nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych wyłącznie w drodze tych czynności prawnych może podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

W opisanym stanie faktycznym, źródłem spłaty rat kredytu przez rodziców Wnioskodawcy jest umowa kredytu mieszkaniowego, zaciągniętego jedynie przez rodziców Wnioskodawcy. Spłacając kredyt rodzice wywiązują się z własnego zobowiązania i tym samym nie czynią przysporzenia w majątku Wnioskodawcy. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że opisany we wniosku kredyt został zaciągnięty na zakup mieszkania darowanego później Wnioskodawcy.

W związku z tym spłata rat kredytu nie rodzi po stronie Wnioskodawcy żadnych skutków podatkowych na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku

z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w...., ul. Sienkiewicza 84, 15-950...., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl