0111-KDIB4.4014.425.2017.1.BD - Opodatkowanie planowanej transakcji nabycia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 stycznia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB4.4014.425.2017.1.BD Opodatkowanie planowanej transakcji nabycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 28 listopada 2017 r. (data wpływu - 5 grudnia 2017 r.), uzupełnionym 14 i 15 grudnia 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania planowanej transakcji nabycia nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2017 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania planowanej transakcji nabycia nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wniosek został uzupełniony w piśmie z 14 i 15 grudnia 2017 r.

We wniosku złożonym przez:

* Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

G. I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka/Kupujący);

* Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

G. P. 3 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany niebędący stroną postępowania, tj.: G. P. 3 Sp. z o.o. z siedzibą w W., działająca poprzednio pod nazwą E. Sp. z o.o. (dalej: "Sprzedający") jest właścicielem nieruchomości znajdującej się w miejscowości Ł., gmina G. K., powiat p., stanowiącej działkę oznaczoną numerem 257, obręb 0026, Ł., dla której Sąd Rejonowy w P., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr...(...)7 (dalej: "Działka 1"). Działka 1 powstała w wyniku połączenia działek nr 151/60, 151/63, 151/25, 151/62 oraz 151/41. Sprzedający nabył Działkę 1 od Spółki G. P. 2 z siedzibą w W. (dalej: "Współwłaściciel" lub "G. P. 2) na podstawie aktu notarialnego zawierającego umowę sprzedaży z 21 maja 2013 r., Rep A nr (...)/2013 sporządzonej przez P. K. notariusza w W. (dalej: "Akt notarialny 1"). Transakcja nabycia Działki 1 była opodatkowana podatkiem od towarów i usług w stawce 22%, a Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług należnego o kwotę podatku od towarów i usług naliczonego wynikającego z przeprowadzonej transakcji.

Działka 1 oznaczona jest w księdze wieczystej jako inne tereny zabudowane. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów Działka 1 składa się z innych terenów budowlanych, łąk trwałych oraz gruntów ornych. Działka 1 objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Działka 1 przeznaczona jest pod obiekty produkcyjne, magazyny, składy.

W momencie nabycia przez Sprzedającego Działka 1 była zabudowana ogrodzeniem osadzonym na podmurówce. Obecnie na Działce 1 znajduje się budynek magazynowy (dalej: "Magazyn") pełniący funkcję magazynowo-biurową, oznaczony jako zbiorniki, silosy i budynki magazynowe. Budowa Magazynu podzielona została na dwa etapy. Pierwszy etap budowy został zakończony w 2013 r. W tym samym roku Sprzedający uzyskał pozwolenie na użytkowanie tej części Magazynu. W 2014 r. zakończył się drugi etap budowy i została oddana do użytkowania druga część Magazynu. Kierując się zasadami wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym Sprzedający zaklasyfikował poszczególne etapy budowy Magazynu jako osobne środki trwałe. W związku z budową Magazynu Sprzedający ponosił koszty, od których odliczał podatek VAT. Od daty oddania do użytkowania Magazyn nie był przedmiotem ulepszeń w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, których wartość przekroczyłaby poziom 30% jego wartości początkowej.

Działka 1, Magazyn oraz inne mogące znajdować się na Działce 1 obiekty opisane poniżej będą zwane dalej łącznie: "Nieruchomością 1".

Cała powierzchnia magazynowo-biurowa Magazynu jest obecnie zajmowana przez jednego najemcę na podstawie dwóch umów najmu zawartych w 2013 i 2014 r. W związku ze świadczeniem usług najmu opodatkowanych podatkiem od towarów i usług Sprzedający wystawia na najemcę faktury VAT. Sprzedający nie wykorzystywał Nieruchomości 1 do świadczenia usług zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Nieruchomość 1 wspólnie z innymi nieruchomościami położonymi w jej bezpośrednim sąsiedztwie, których właścicielem i współwłaścicielem jest G. P. 2 tworzą kompleks magazynowo-logistyczny działający pod nazwą G. P. P. W szczególności Współwłaściciel jest właścicielem nieruchomości znajdującej się w miejscowości Ł., gmina G. K., powiat p., stanowiącej działkę oznaczoną numerem 151/58, obręb 0026, Ł, położonej przy ulicy Ł, dla której Sąd Rejonowy w P., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr...(...)0 (dalej: "Działka 2"), na której również znajduje się budynek magazynowy wchodzący w skład kompleksu magazynowo-logistycznego G. P. P.

Kwestie związane z Działką 2 nie są przedmiotem niniejszego wniosku i zostały wskazane jedynie dla lepszego wyjaśnienia kontekstu planowanej transakcji. Współwłaściciel nabył nieruchomość, w skład której wchodził grunt stanowiący obecnie Działkę 2 od osób fizycznych na podstawie aktu notarialnego zawierającego umowę przeniesienia własności z 27 lipca 2009 r., Rep A nr (...)/2009 sporządzonej przez asesora notarialnego A. S., zastępcę M. K., notariusza w W. (dalej: "Akt notarialny 2").

Działka 2, magazyn położony na Działce 2, budynek pompowni oraz inne mogące znajdować się na Działce 2 obiekty opisane poniżej będą zwane dalej łącznie: "Nieruchomością 2".

Ponadto Sprzedający oraz Współwłaściciel są współwłaścicielami po 1/2 nieruchomości znajdującej się w miejscowości Ł, gmina G. K., powiat p., stanowiącej działkę oznaczoną numerem 256, obręb 0026, Ł, dla której Sąd Rejonowy w P., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr...(...)0 (dalej: "Działka 3"). Działka 3 powstała w wyniku połączenia działek nr 151/59, 151/64 i 151/61.

Działka 3 oznaczona jest w księdze wieczystej jako inne tereny zabudowane, łąki trwałe oraz grunty orne. Działka 3 objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym przeznaczona jest pod obiekty produkcyjne, magazyny, składy, nieobowiązujący przebieg drogi wewnętrznej oraz drogę dojazdową.

Nieruchomości, w skład których wchodziły grunty stanowiące obecnie Działkę 3 zostały w 2011 r. nabyte jako niezabudowane działki gruntu przez Współwłaściciela od osób fizycznych na podstawie Aktu notarialnego 2 oraz od Miasta i Gminy G. K. na podstawie aktu notarialnego zawierającego umowę sprzedaży z 27 października 2010 r., Rep A nr (...)/2010, sporządzonej przez L. G., notariusza w G. K. (dalej: "Akt notarialny 3").

W 2013 r. Współwłaściciel sprzedał Sprzedającemu 1/2 udziału we własności Działki 3 razem z Działką 1 na podstawie Aktu notarialnego 1. Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce 23%, a Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług należnego o kwotę podatku od towarów i usług naliczonego w związku z przeprowadzoną transakcją.

W momencie nabycia 1/2 udziału we własności Działki 3 przez Sprzedającego posadowiony był na niej budynek wartowni oddany do użytkowania w 2011 r. Znajdowała się na niej również utwardzona droga wewnętrzna, parking, tablica reklamowa oraz ogrodzenie. Obiekty te były użytkowane po ich nabyciu w sposób, który jest bliżej opisany w dalszej części wniosku. Obiekty te będą znajdowały się na Działce 3 również w momencie planowanej transakcji.

Działka 3, budynek wartowni oraz inne znajdujące się na Działce 3 obiekty będą zwane dalej łącznie: "Nieruchomością 3", a Nieruchomość 1, oraz przysługujący Sprzedającemu udział we własności Nieruchomości 3 w wysokości 1/2 będą zwane dalej łącznie: "Nieruchomościami". Dla jasności Spółka pragnie zaznaczyć, że kwestie związane z udziałem we własności Nieruchomości 3 Współwłaściciela nie są przedmiotem niniejszego wniosku i zostały wskazane jedynie dla lepszego wyjaśnienia kontekstu planowanej transakcji.

Poza wyżej opisanymi obiektami na Nieruchomościach znajdują się również budowle takie jak parkingi, chodniki, pylony, place manewrowe, drogi, drogi wewnętrzne i pożarowe (dalej: "Budowle"). Ponadto Nieruchomości posiadają wszelkie niezbędne instalacje, w tym sieć sanitarną kanalizacyjną, sieć kanalizacji deszczowej, sieć elektroenergetyczną, sieć wodociągową oraz sieć gazociągową (dalej: "Instalacje"). Na Nieruchomościach mogą znajdować się także inne obiekty stanowiące infrastrukturę towarzyszącą, w szczególności zbiornik przeciwpożarowy i inne urządzenia przeciwpożarowe, zbiornik retencyjny i odparowujący, stacja transformatorowa, stacja redukcyjna gazu, rozdzielnia prądu, bramy, szlabany, ogrodzenie oraz oświetlenie zewnętrzne (dalej: "Inne Obiekty"). Budowa Budowli, Instalacji oraz Innych Obiektów przebiegała równolegle z budową Magazynu, co oznacza że została zakończona najpóźniej w 2014 r., zaś Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego poniesionego przy wytworzeniu tych obiektów. Po ich wybudowaniu, podobnie jak w przypadku magazynu, zarówno budowle, instalacje, jak i inne obiekty nie były przedmiotem ulepszeń w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym o wartości przekraczającej 30% ich wartości początkowej.

Na mocy zawartych przez Sprzedającego umów najmu najemca posiada indywidualnie przypisane miejsca parkingowe znajdujące się na Nieruchomościach. Ponadto wszyscy najemcy kompleksu G. P. P. uprawnieni są do korzystania z powierzchni wspólnych Nieruchomości, rozumianych jako wszelkie drogi wewnętrzne, parkingi (inne niż indywidualnie przypisane do danego najemcy), drogi dojazdowe, wyjścia awaryjne, otwarte powierzchnie na terenie Nieruchomości oraz wszelkie inne powierzchnie, które mogą być udostępnione przez Sprzedającego do ogólnego użytku.

Działka 3 stanowi komunikację wewnętrzną pomiędzy Działką 1 a Działką 2, a posadowiony na niej budynek wartowni ma za zadanie kontrolowanie dostępu do wszystkich Nieruchomości oraz nieruchomości Współwłaściciela wchodzących w skład kompleksu G. P. P. Dzięki budynkowi wartowni, drogom wewnętrznym, parkingom, placom manewrowym itp. znajdującym się na Działce 3 możliwe jest korzystanie z całości kompleksu magazynowo-logistycznego przez najemców.

Poza Nieruchomościami Sprzedający nie jest właścicielem innych nieruchomości. Nieruchomości nie zostały formalnie wyodrębnione w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Sprzedającego (np. jako oddział). Nie są dla nich prowadzone odrębne księgi, nie jest sporządzany odrębny bilans czy rachunek zysków i strat. W szczególności dotyczy to Nieruchomości 1, w przypadku której cała sprawozdawczość dotyczy łącznie dwóch części Magazynu, stanowiących osobne środki trwałe. Nieruchomości posiadają wewnętrzny regulamin porządkowy dotyczący kwestii związanych z użytkowaniem Nieruchomości, który stanowi załącznik do poszczególnych umów najmu.

Zainteresowany będący stroną postępowania, tj.: G. I. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: Spółka lub Kupujący) zamierza nabyć w drodze kupna Nieruchomości od Sprzedającego. Równocześnie z nabyciem Nieruchomości od Sprzedającego, Spółka nabędzie od Współwłaściciela Nieruchomość 2 oraz przysługujący Współwłaścicielowi udział we własności Nieruchomości 3.

Transakcja ze Współwłaścicielem nie jest przedmiotem niniejszego wniosku i jest wzmiankowana jedynie dla lepszego zrozumienia pełnego kontekstu planowanej transakcji.

Sprzedający oraz Kupujący będą łącznie nazywani "Stronami".

Na podstawie art. 678 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm. dalej: "k.c.") umowy najmu zawarte przez Sprzedającego dotyczące Nieruchomości zostaną przeniesione na Kupującego. Przeniesienie umów najmu wynika z bezwzględnie obowiązujących przepisów k.c. W związku z przejęciem w trybie art. 678 § 1 k.c. umów najmu w ramach transakcji zostaną również przeniesione na Kupującego wszystkie zabezpieczenia umów najmu dotyczących Nieruchomości. Dotyczy to w szczególności gwarancji bankowych złożonych przez najemców.

W ramach planowanej transakcji nie dojdzie do przeniesienia umów (innych niż opisane powyżej umowy najmu), wierzytelności, praw z papierów wartościowych, zobowiązań, środków pieniężnych, zapasów, materiałów i wyrobów związanych z dotychczasową działalnością prowadzoną przez Sprzedającego. Co do zasady w ramach transakcji na Spółkę nie zostaną przeniesione żadne prawa własności przemysłowej, znaki towarowe, know-how, prawa do nazwy, prawa do domeny internetowej, informacje związane z prowadzoną przez Sprzedającego działalnością, tajemnica handlowa itp. Co do zasady w ramach transakcji nie zostaną na Spółkę przeniesione żadne ruchomości (np. urządzenia), stanowiące wyposażenie Nieruchomości. Jeżeli okazałoby się, że wraz z Nieruchomościami zostały Spółce jednak przekazane jakieś ruchomości stanowiące jej wyposażenie, to będzie to miało charakter incydentalny. Zamiarem Stron nie będzie w żadnym wypadku przenoszenie takich elementów w ramach transakcji.

W ramach transakcji nie zostaną przeniesione na Kupującego umowy o zarządzanie z dotychczasowym zarządcą Nieruchomości. Co do zasady także inne umowy dotyczące obsługi Nieruchomości (np. umowy dotyczące ochrony mienia, ochrony przeciwpożarowej) i zaopatrywania jej w media (np. dotyczące dostaw wody, energii elektrycznej, paliwa gazowego) zostaną rozwiązane przez Sprzedającego. Spółka będzie samodzielnie zawierała odrębne umowy w tym zakresie. Decyzja w zakresie wyboru dostawców zostanie podjęta przez Spółkę niezależnie, w oparciu o analizę dostępnych na rynku ofert.

W ramach negocjacji lub/i tzw. procesu "due dilligence", prowadzonego przed dniem zawarcia transakcji, Spółka zapoznała się i może zapoznać się z pewnymi informacjami, które mogą potencjalnie mieć status tajemnicy przedsiębiorstwa. Będzie to miało jednak ograniczony zakres i będzie zmierzało wyłącznie do zapoznania się ze stanem prawnym i faktycznym Nieruchomości dla celów przeprowadzenia planowanej transakcji.

W ramach transakcji nie zostaną również przejęte przez Spółkę księgi rachunkowe prowadzone uprzednio przez Sprzedającego. Rozliczenia finansowo-księgowe dotyczące Nieruchomości będą prowadzone przez inne podmioty. Na Spółkę nie zostaną również przeniesione żadne rachunki bankowe prowadzone uprzednio przez Sprzedającego.

Sprzedający na dzień przeprowadzenia transakcji nie będzie zatrudniał żadnych pracowników ściśle związanych z Nieruchomościami. Wobec tego w ramach transakcji nie dojdzie do przejęcia przez Spółkę pracowników Sprzedającego.

Co do zasady w ramach planowanej transakcji na Spółkę nie będą przenoszone żadne decyzje administracyjne, zezwolenia czy koncesje uzyskane przez Sprzedającego. Może się jednak zdarzyć, że na Spółkę zostaną przeniesione wybrane decyzje budowlane, środowiskowe czy wodnoprawne. Strony postanowią o przeniesieniu tych decyzji mając na uwadze zapewnienie Spółce prawidłowego korzystania z Nieruchomości.

Sprzedający może przekazać Spółce kopie bądź oryginały dokumentacji technicznej, dokumentacji podwykonawczej, decyzji i pozwoleń związanych z Nieruchomościami. Dotyczy to w szczególności projektów budowlanych, decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na użytkowanie itp. Jednocześnie Spółka przejmie wszystkie majątkowe prawa autorskie do projektów architektonicznych i innych dokumentów budowlanych związanych z Nieruchomościami, które obecnie posiada Sprzedający. Ponadto Spółka przejmie także aktualnie obowiązujące prawa z tytułu gwarancji budowlanych i rękojmi dotyczące budynków posadowionych na Nieruchomościach wraz ze wszelkimi zabezpieczeniami tych praw.

Po przeprowadzeniu transakcji Spółka planuje prowadzić działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, polegającą w szczególności na odpłatnym wynajmie Nieruchomości bądź jej części opodatkowaną podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług.

Zarówno Sprzedający, jak i Spółka są zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni i będą posiadali taki status na dzień transakcji.

Przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości zarówno Spółka, jak i Sprzedający zamierzają na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyborze opcji opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Dodatkowo w piśmie z 15 grudnia 2017 r., Zainteresowani wskazali, że złożony wniosek dotyczył zdarzenia przyszłego - planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości.

Budynek wartowni znajdujący się na Działce 3 nie był przedmiotem ulepszeń w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, których wartość przekroczyłaby 30% jego wartości początkowej.

Instalacje oraz inne obiekty znajdujące się na nieruchomości stanowią urządzenia budowlane w rozumieniu prawa budowlanego.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Mając na uwadze przedmiot niniejszej interpretacji, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, Organ poniżej przywołał stanowisko Zainteresowanych odnoszące się tylko do podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli do pytania oznaczonego we wniosku nr 4.

Zdaniem Zainteresowanych, przy założeniu, że Spółka oraz Sprzedający złożą przed dniem planowanej transakcji oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, transakcja nabycia Nieruchomości, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako transakcja podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki 23%.

Planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki w wysokości 23%, jeżeli Spółka i Sprzedający na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług złożą przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W rezultacie, planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, w zw. z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przepis art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany), w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że norma przewidziana w art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych znajdzie zastosowanie w przypadku planowanej transakcji i w rezultacie, nabycie Nieruchomości nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania planowanej transakcji nabycia nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych (pyt. nr 4).

W pozostałym zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie - interpretacja indywidualna z 22 grudnia 2017 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.781.2017.1.MD.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy - podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy - obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Stawka podatku określona została w art. 7 ww. ustawy i zgodnie z ust. 1 pkt 1 lit. a tego przepisu i przy umowie sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - wynosi 2%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że G. P. 3 Sp. z o.o. (Sprzedający) jest właścicielem nieruchomości będącej przedmiotem planowanej sprzedaży. Na nieruchomość tą składają się działka nr 257, (działka 1) na której znajduje się magazyn oraz inne obiekty wskazane w opisie sprawy (nieruchomości 1), a także 1/2 udziału działki 3, na której znajdują się budynek wartowni oraz inne wskazane w treści wniosku obiekty (nieruchomości 3). Na nieruchomościach znajdują się również budowle takie jak parkingi, chodniki, pylony, place manewrowe, drogi, drogi wewnętrzne i pożarowe. Ponadto nieruchomości posiadają sieć sanitarną kanalizacyjną, sieć kanalizacji deszczowej, sieć elektroenergetyczną, sieć wodociągową oraz sieć gazociągową. Na nieruchomościach mogą znajdować się także infrastruktury towarzyszącą, w szczególności zbiornik przeciwpożarowy i inne urządzenia przeciwpożarowe, zbiornik retencyjny i odparowujący, stacja transformatorowa, stacja redukcyjna gazu, rozdzielnia prądu, bramy, szlabany, ogrodzenie oraz oświetlenie zewnętrzne. Przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości zarówno Spółka, jak i Sprzedający zamierzają na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyborze opcji opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z opisanym zdarzeniem przyszłym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami - będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opisana we wniosku planowana sprzedaż działki 1 oraz udziału w działce 3, na której posadowione są ww. budynki i budowle (w tym urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym) - zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług - będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (analogicznie jak sprzedaż ww. budynków i budowli, które są z tym gruntem związane). Jeżeli natomiast do sprzedaży tych budynków i budowli, korzystającej ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, Zainteresowani wybiorą opcję opodatkowania (stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług), również dostawa działek będzie opodatkowana. Takie stanowisko zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 22 grudnia 2017 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.781.2017.1.MD.

A zatem, skoro ww. transakcja sprzedaży, której przedmiotem będzie prawo własności działki 1 oraz udziału w działce 3 wraz z budynkami i budowlami oraz pozostałymi obiektami na nich posadowionymi będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona gdyż zgodnie z wolą stron transakcji nastąpi rezygnacja z prawa do zwolnienia), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W takim przypadku na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek zapłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl