0111-KDIB4.4014.361.2019.4.MD - PCC w odniesieniu do aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do innej spółki kapitałowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB4.4014.361.2019.4.MD PCC w odniesieniu do aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do innej spółki kapitałowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 września 2019 r. (data wpływu - 8 października 2019 r.), uzupełnionym 4 i 11 grudnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do innej spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do innej spółki kapitałowej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 28 listopada 2019 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.556.2019.2.KOM, 0114-KDIP2-1.4010.432.2019.3.JF, 0111-KDIB4.4014.361.2019.3.MD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 4 grudnia 2019 r. (wniesienie opłaty) oraz 11 grudnia 2019 r. (data wpływu pisma uzupełniającego).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (A sp. z o.o.) rozpoczął działalność 1 stycznia 1992 r. Głównym polem jego działalności było opracowywanie projektów urządzeń elektronicznych i ich komercjalizacja poprzez produkcję i sprzedaż zestawów elementów do samodzielnego montażu (kitów). Wybór tego obszaru działalności wynikał z kompetencji zawodowych założycieli spółki - małżeństwa L. i W. M. (L. M. -..., W. M. -...). Ten obszar działania spółki, poszerzony o handel podzespołami i akcesoriami elektronicznymi rozwijał się systematycznie w kolejnych latach, osiągając obecnie roczne przychody na poziomie 5 milionów złotych i generując stabilnie zysk na poziomie kilkuset tysięcy złotych. W obecnej strukturze spółki jest to działalność wyodrębniona jako Dział Handlowy, składający się ze sklepu (internetowego i stacjonarnego), magazynu i pracowni konstrukcyjno-serwisowej, zlokalizowanych w (...). Z czasem w koncepcji rozwoju i poszerzania pola działania spółki pojawiły się nowe idee. Największe znaczenie miały dwa kierunki: działalność deweloperska oraz działalność wydawnicza.

W... r. spółka rozpoczęła wydawanie czasopism poradnikowych, najpierw w dziedzinie elektroniki, a z czasem również w innych segmentach tematycznych. Obecnie portfolio wydawnictwa zawiera ponad 30 tytułów i 40 serwisów internetowych. Specyfiką działalności wydawniczej jest wybitna rola redaktorów naczelnych poszczególnych tytułów - najwyższej klasy specjalistów w konkretnych dziedzinach. Dlatego organizacja wydawnictwa jest podporządkowana potrzebie zapewnienia komfortowych warunków pracy redaktorom. Stąd redakcje lokalizowane są w miejscowościach zamieszkania redaktorów, czyli są rozproszone w różnych miejscach Polski. Część redakcji, działających w (...), korzysta z powierzchni biurowej przyległej do magazynu i sklepu przy ul. (...). Tutaj też znajdują się komórki funkcjonalne wydawnictwa, odpowiedzialne za kolportaż i prenumeratę.

W 2001 r. wspólnicy spółki wnieśli do niej aportem działkę budowlaną w rejonie ul. (...) o powierzchni 5.397 m2. Pierwotnym zamiarem było zbudowanie obiektu usługowo-biurowego pod wynajem. Powstał projekt budynku i uzyskano pozwolenie na budowę. Zarząd nie poradził sobie jednak z problemami wykonawczo-finansowymi i projekt został zamrożony. Od kilku lat spółka próbuje wrócić do idei działalności deweloperskiej z innym obecnie planem wykorzystania działki w rejonie ul. (...), jednak ujawniły się problemy prawne związane z dojazdem do działki, które były przez szereg lat rozwiązywane na drodze sądowej. Działka w 2019 r. uzyskała orzeczeniem sądu formalny dostęp do drogi publicznej i jest w trakcie ujawniania go w księgach wieczystych. Plany dotyczące wykorzystania działki w rejonie ul. (...) mają być realizowane w nowej spółce, do której ma zostać wniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (dalej: "ZCP").

Podział spółki jest logicznym następstwem uznania faktu, że w jednej spółce prowadzone są odrębne działalności, realizowane przez dwa całkowicie odrębne zespoły.

Zamiarem Wnioskodawcy jest, aby obecny Dział Handlowy wszedł jako ZCP w skład firmy handlowo-deweloperskiej B sp. z o.o. z perspektywami rozwoju biura konstrukcyjnego i biura handlowego w pomieszczeniach biurowych przylegających do magazynu na (...), rozwijając również kompetencje deweloperskie. Z kolei obecna spółka A sp. z o.o. będzie rozwijać się jednorodnie jako wydawnictwo czasopism i serwisów internetowych.

Wnioskodawca podejmuje działania zmierzające do wyodrębnienia do osobnej spółki z o.o., której udziałowcami będą Wnioskodawca, udziałowcy Wnioskodawcy i osoby trzecie (członkowie rodziny), zespołu składników potrzebnego do kontynuowania działalności Działu Handlowego oraz działalności deweloperskiej.

W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzić będą wszystkie składniki konieczne do realizacji działalności, tj. środki trwałe (budynki, sprzęt, urządzenia), wartości niematerialne i prawne, zapasy, środki pieniężne niezbędne do samodzielnego funkcjonowania zakładu, należności i zobowiązania związane z działalnością. ZCP będzie składać się w szczególności z:

1. Nieruchomości gruntowej, położonej przy ul. (...), stanowiącej działkę ewidencyjną nr (...),

2. Nieruchomości gruntowej, położonej przy ul. (...), stanowiącej działkę ewidencyjną nr (...),

3. Nieruchomości gruntowej, położonej przy ul. (...), stanowiącej działkę ewidencyjną nr (...),

4. Znajdującej się na powyższych nieruchomości zabudowy - budynku magazynowego o 1 kondygnacji nadziemnej i powierzchni zabudowy 1.278 m2, budynku biurowego o 1 kondygnacji i powierzchni zabudowy 388 m2, budynku wykorzystywanym do celów biurowych, 3-kondygnacyjnym, o powierzchni zabudowy 296 m2, parkingu wielostanowiskowego, wraz ze stanowiskiem do rozładunku dostaw, pomieszczenia ochrony i szlabanu, wraz z dokumentacją techniczną i książkami obiektu,

5. Nieruchomości gruntowej, położonej w rejonie ul. (...), stanowiącej działki ewidencyjne nr (...),

6. Oznaczeń indywidualizujących wyodrębnioną część przedsiębiorstwa (logotypy i oznaczenia słowne),

7. Domen i portali internetowych,

8. Wyposażenia opisanych powyżej budynków, na które składają się w szczególności instalacja wi-fi, oświetlenie, biurka, krzesła, szafy, szafy i meble w zabudowie, wyposażenie biurowe, sprzęt komputerowy, drukarki, kopiarki, instalacja alarmowa, regały magazynowe wysokiego składowania, meble, sprzęt, wieszaki, wyposażenie kuchenne,

9. Praw i obowiązków wynikających z umów na dostawy mediów (woda, kanalizacja, gaz, wywóz nieczystości, usługi telekomunikacyjne, energia elektryczna, serwisowanie sytemu alarmowego, ochrona)

10. Praw i obowiązków wynikających z umów z kontrahentami,

11. Praw i obowiązków wynikających z umów z dostawcami (w tym należności),

12. Umów z klientami, relacji z klientelą, ujawnionymi w systemie księgowym przedsiębiorstwa,

13. Zobowiązań i wierzytelności z umowy rachunku bankowego,

14. Majątkowych praw autorskich i praw pokrewnych nabytych przez spółkę w związku z prowadzoną działalnością w zakresie obejmującym ZCP,

15. Tajemnic przedsiębiorstwa, w szczególności systemu organizacyjnego przedsiębiorstwa, biznesplanów, planów inwestycyjnych, klienteli, umów, bazy kontaktów,

16. Ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym również prowadzonych w formie elektronicznej

17. Zawartości magazynu towarowego zlokalizowanego w budynku wskazanym powyżej,

18. Umów o pracę z pracownikami i umów o współpracę z osobami świadczącymi pracę i usługi związane z ZCP (w tym zobowiązań wobec pracowników),

19. Oprogramowania systemu alarmowego oraz oprogramowania systemu kontroli dostępu do budynku (wraz z licencjami),

20. Środków pieniężnych.

Operacja wniesienia opisanego wyżej ZCP do innej spółki będzie również obejmować czynności zmierzające do przeniesienia na nowy podmiot zobowiązań związanych z ZCP.

Przedstawiony powyżej zespół składników został wyodrębniony funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo. W spółce obowiązuje schemat organizacyjny przyjęty przez zarząd w lutym 2018 r., który przedstawia pion wydawniczy, handlowy i deweloperski jako odrębne jednostki w ramach spółki A sp. z o.o. Każdy z tych pionów działa w sposób niezależny, posiadając osobnych pracowników dedykowanych do zadań w poszczególnych działach. Stosowany przez spółkę system księgowy pozwala na wyodrębnienie wyników finansowych każdego z działów przedsiębiorstwa. Zarząd do celów wewnętrznych spółki, np. oceny rentowności poszczególnych pionów dokonuje cyklicznych rozliczeń wyniku finansowego (przychodów i kosztów). W dokumentacji rozliczeniowo-księgowej wnioskodawcy również stosowane są oznaczenia wskazujące na przyporządkowanie każdego dochodu lub rozliczenia do odpowiedniej części działalności spółki.

Od wielu lat w spółce przygotowywane są na potrzeby wewnętrzne wyodrębnione rozliczenia obejmujące osobno działalność wydawniczą i handlową (ZCP).

W spółce Wnioskodawcy, po zrealizowaniu wniesienia ZCP do innej spółki, pozostanie działalność wydawnicza, a wraz z nią wszelkie składniki majątkowe, umowy, wartości niematerialne i prawne, które nie wchodzą w skład ZCP (w tym również kilkudziesięciu pracowników, umowy dotyczące poszczególnych czasopism, druku, tytuły, licencje, etc.).

W związku z powyższym opisem, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie:

Czy przedstawiona transakcja będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 2 ust. 6 (winno być: pkt 6) lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona transakcja będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 2 ust. 6 (winno być: pkt 6) lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Argumenty podniesione na uzasadnienie stanowiska co do zakwalifikowania zespołu składników jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów jednej ustawy podatkowej (np. ustawy o podatku od towarów i usług), należy w ocenie Wnioskodawcy odnosić odpowiednio do interpretacji tego samego zdarzenia na gruncie innych ustaw podatkowych.

Opisany zespół składników majątkowych i niemajątkowych stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów wszystkich przywołanych ustaw podatkowych.

W świetle przedstawionych informacji, niewątpliwe jest, że w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzić będą wszystkie składniki konieczne do realizacji działalności, tj. środki trwałe (budynki, sprzęt, urządzenia), wartości niematerialne i prawne, zapasy, środki pieniężne niezbędne do samodzielnego funkcjonowania zakładu, należności i zobowiązania związane z działalnością.

Jednostkę zorganizowaną według opisanych zasad, należy potraktować jako ZCP Wnioskodawcy.

W art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług., znajduje się definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jest to " (...) organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania."

Aby więc mieć do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (ZCP), należy zapewnić organizacyjne wyodrębnienie ZCP w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa, finansowe wyodrębnienie ZCP w istniejącym przedsiębiorstwie, oraz zasoby pracownicze oraz materialne przeznaczone do realizacji tego celu, możliwość zapewnienia realizacji dotychczasowych zadań ZCP, w przypadku przeniesienia na nowy podmiot.

Wnioskodawca uważa, że opisany zespół składników funkcjonuje jako ZCP.

Po wniesieniu ZCP do nowego podmiotu, nastąpi alokowanie poszczególnych aktywów i pasywów do bilansu nowego podmiotu.

Wnioskodawca uważa, że jego stanowisko poparte jest:

A. zasadami zbywania majątku określonymi: w Dyrektywie 2006/112/WE oraz definicji przedsiębiorstwa (art. 551 Kodeksu cywilnego),

B. interpretacjami podatkowymi,

C. wyrokami sądowymi.

Do majątku przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części) odnosi się art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE.

Stanowi on, że w przypadku zbycia całości lub części majątku - państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towaru nie miała miejsca.

ZCP niewątpliwie zawiera takie składniki majątku, które pozwalają na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie określa w swej treści pojęcia "przedsiębiorstwa", dlatego należy odnieść się do art. 551 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa to jego składniki będące w takich wzajemnych relacjach, że można uznać je za zespół, którego wspólną cechą jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

W art. 551 Kodeksu cywilnego ustawodawca wprowadza również zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Jak wynika z powyższych przepisów, przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, aby można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów.

Pod kątem tej analizy opisane składniki majątku stanowią część ZCP, gdyż ich własność przysługuje wyłącznie Wnioskodawcy, a składniki te pozostają we wzajemnych relacjach, umożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to podmiot zorganizowany, samodzielny, mający wyodrębnione dokumenty i możliwość oceny wyników finansowych.

Szczególnego podkreślenia wymaga rola składników niematerialnych w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ustawodawca wymienia te składniki przed wszystkimi innymi, nadając im pierwszorzędne znaczenie.

ZCP posiada m.in. wyodrębnioną nazwę (Dział Handlowy). Ma swoją klientelę. Można też mówić o renomie tej jednostki - przekładającej się na wiodącą pozycję na rynku detalicznej i hurtowej sprzedaży podzespołów i tzw. kitów elektronicznych.

Reasumując zdaniem Wnioskodawcy, w niniejszej sprawie wszelkie kryteria dla udzielenia pozytywnej odpowiedzi na postawione pytania zostały spełnione.

Wnioskodawca formułując stanowisko powołał się obszernie na doktrynę, orzecznictwo oraz interpretacje indywidualne.

Organ wyjaśnia, iż powyżej przywołał wyłącznie te fragmenty stanowiska Wnioskodawcy, które odnoszą się do zagadnień cywilistycznych oraz w podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie pozostałych podatków: od towarów i usług oraz dochodowego od osób prawnych stanowisko zostało/zostanie przedstawione i ocenione w odrębnych interpretacjach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy zajęta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Rozstrzygnięcia w podatku dochodowym od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług zostały/zostaną dokonane w interpretacjach znak: 0114-KDIP2-1.4010.432.2019.4.JF oraz 0114-KDIP1-1.4012.556.2019.3.KOM.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1519, z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy, w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy, użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z powołanych przepisów wynika, że zmiana umowy spółki kapitałowej polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego z wkładów, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c ww. ustawy, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu nie podlega m.in. zmiana umowy spółki kapitałowej związana z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Wskazać należy, że w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, brak jest definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Ustawodawca nie odsyła także - dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych - do posiłkowania się tą definicją zawartą w innych ustawach podatkowych, tj. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych czy w ustawie o podatku od towarów i usług. Tym samym dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych nie ma podstaw, jak sugeruje Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku, aby przez pryzmat przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czy ustawy o podatku od towarów i usług, ustalać czy przedmiotem aportu jest zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Dlatego też w tym zakresie należy posłużyć się właściwymi przepisami prawa zawartymi w odrębnych ustawach pozapodatkowych. Definicję "przedsiębiorstwa" zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145).

Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W oparciu o powyższą definicję można stwierdzić, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, zdefiniowanego w Kodeksie cywilnym, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą zdolną do samodzielnej działalności stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W literaturze przedmiotu jak i w orzecznictwie przyjmuje się, że konkretna jednostka stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa wówczas, gdy:

* wchodzi w skład przedsiębiorstwa jako jego wewnętrzna część,

* stanowi pewien organizacyjnie wyodrębniony kompleks składników o charakterze materialnym i niematerialnym,

* zachodzi powiązanie tych składników w sposób funkcjonalny, tzn. pozwalające na realizację określonych zadań gospodarczych.

Innymi słowy, dla uznania jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, konieczne jest istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), wydzielonego w istniejącym przedsiębiorstwie w trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika (jako dział, wydział, oddział), przy czym ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, jakim jest ustalenie roli jaką składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych, możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie zaś funkcjonalne to kryterium sprowadzające się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość, jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku jako niezależny podmiot gospodarczy.

Z opisu sprawy wynika, iż zespół składników materialnych i niematerialnych, który zostanie wydzielony z Wnioskodawcy, stanowi wydzielony i wyodrębniony w sposób funkcjonalny, organizacyjny i finansowy zespół składników materialnych i niematerialnych, który może samodzielnie funkcjonować jako odrębne i niezależne od Spółki przedsiębiorstwo. Stanowi on zatem zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej. W konsekwencji powyższego, w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. c tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - w sytuacji, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będzie wniesiona w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej. Powyższe oznacza, że planowane wniesienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w formie Działu Handlowego), traktowane na gruncie analizowanej ustawy jako zmiana umowy spółki - jeżeli będzie się wiązało z objęciem udziałów - nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych; będzie wyłączone z opodatkowania tym podatkiem.

Jako że w sprawie nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z planowaną transakcją, Organ potwierdził stanowisko Wnioskodawcy mimo błędnego utożsamienia przez niego wyłączenia z opodatkowania wynikającego z art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ze zwolnieniem z tego podatku. Wskazać należy, iż katalog zwolnień z podatku od czynności cywilnoprawnych zawarty jest w art. 8-9 ww. ustawy.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w... za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl