0111-KDIB4.4014.304.2019.4.JKU - Opodatkowanie podatkiem PCC sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB4.4014.304.2019.4.JKU Opodatkowanie podatkiem PCC sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym (z daty wpływu - 11 września 2019 r.), uzupełnionym 16 i 25 października 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z tym w piśmie z 10 października 2019 r. znak: 0114-KDIP1-3.4012.401.2019.2.MK i 0111-KDIB4.4014.304.2019.3.JKU wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 16 października (data wpływu opłaty) oraz 25 października 2019 r. (pozostałe braki formalne).

We wniosku złożonym przez:

* Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Sp. z o.o. ("Kupujący"),

* Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania: Panią B. B. ("Sprzedający 1"),

* Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Pana A. B. ("Sprzedający 2")

przedstawiono następujący stan faktyczny:

Dnia 24 czerwca 2019 r. podpisano w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży (dalej odpowiednio "Sprzedaż" oraz "Umowa") nieruchomości (dalej "Nieruchomość"). Wraz z podpisaniem aktu notarialnego (w tym samym dniu) doszło do faktycznego przekazania Nieruchomości. Sprzedającymi byli: Pani B. B. ("Sprzedający 1") oraz Pan A. B. ("Sprzedający 2"; Syn Pani B. B.). Kupującym była Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej "Kupujący"). Dla Nieruchomości w momencie Sprzedaży nie było obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość w większości objęta była decyzją o warunkach zabudowy (dalej "Decyzja WZ") ustalającą warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo-usługowego z parkingiem naziemnym, wewnętrznym układem drogowym, pylonem reklamowym, infrastrukturą techniczną, przyłączami do budynku. Szczegółowy zakres Decyzji WZ zostanie omówiony poniżej, przy opisie działek ewidencyjnych, z których składa się Nieruchomość. Opis stanu faktycznego zawiera informacje na dzień podpisania Umowy. Nieruchomość (przedmiot transakcji) składa się z 5 działek ewidencyjnych.

Działka 1 była zabudowana. Znajdował się na niej dom oraz budynki użytkowe. Działka 1 stanowi współwłasność Sprzedającego 1 (3/4) oraz Sprzedającego 2 (1/4). Działka 1 początkowo była współwłasnością ustawową po 1/2 Sprzedającego 1 i Pana S. B. (męża Sprzedającej 1 i ojca Sprzedającego 2). Po śmierci Pana S. B. 1/2 udziału została odziedziczona po 1/4 przez Sprzedającego 1 oraz Sprzedającego 2. Sprzedający 2 nabył zatem swój udział w drodze dziedziczenia. Działka 1 w całości objęta jest Decyzją WZ.

Działka 2 była zabudowana budynkiem użytkowym. Działka 2 stanowi współwłasność Sprzedającego 1 (3/4) oraz Sprzedającego 2 (1/4). Działka 2 początkowo była współwłasnością ustawową po 1/2 Sprzedającego 1 i Pana S. B. Po śmierci Pana S. B. 1/2 udziału została odziedziczona po 1/4 przez Sprzedającego 1 oraz Sprzedającego 2. Sprzedający 2 nabył zatem swój udział w drodze dziedziczenia. Działka 2 w całości objęta jest Decyzją WZ.

Działka 3 była zabudowana budynkiem użytkowym. Działka 3 stanowi współwłasność Sprzedającego 1 (1/2) oraz Sprzedającego 2 (1/2), którzy nabyli działkę 3 w drodze zasiedzenia. Działka 3 w przeważającej części objęta jest Decyzją WZ.

Działka 4 była zabudowana budowlą: placem utwardzonym. Działka 4 stanowi współwłasność Sprzedającego 1 (1/2) oraz Sprzedającego 2 (1/2), którzy nabyli działkę 4 w drodze zasiedzenia. Działka 4 w przeważającej części objęta jest Decyzją WZ.

Działka 5 stanowi grunt niezabudowany. Działka 5 stanowi współwłasność Sprzedającego 1 (1/2) oraz Sprzedającego 2 (1/2), którzy nabyli działkę 5 w drodze zasiedzenia. Działka 5 nie jest objęta Decyzją WZ.

Sprzedający 1 prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Sprzedającego 1 jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi. W ramach działalności gospodarczej Sprzedający 1 wynajmował budynki użytkowe posadowione na działkach: 1, 2, 3 oraz plac utwardzony posadowiony na działce 4. Wskazane budynki i plac utwardzony były w wyłącznym władaniu Sprzedającego 1, ponieważ Sprzedający 2 użyczał Sprzedającemu 1 przysługujący mu udział w prawie własności. Sprzedający 2 nie uczestniczył w prowadzeniu działalności gospodarczej przez Sprzedającego 1. Sprzedający 2 nie uzyskiwał dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez Sprzedającego 1. Sprzedający 2 prowadził własną działalność gospodarczą w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych. Sprzedający 2 korzysta ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług - nie jest zatem czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprzedający 2 nie wykorzystywał Nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Miał jedynie wskazany adres domu jako miejsce prowadzenia działalności.

Sprzedający 2 nie podejmował żadnych aktywnych działań zmierzających do sprzedaży swojego udziału w Nieruchomości. W pierwszej kolejności negocjacje w sprawie sprzedaży Nieruchomości toczyły się między Sprzedającym 1 (jako właścicielem większego udziału w Nieruchomości) a Kupującym. Dopiero gdy w wyniku wstępnych rozmów ustalono, że możliwe jest dojście do porozumienia w sprawie zawarcia transakcji między Sprzedającym 1 (właścicielem większego udziału w Nieruchomości) a Kupującym, do negocjacji przystąpił Sprzedający 2, który nie zbywał dotychczas nieruchomości.

Posadowiony na działce 1 dom nie był wykorzystywany do prowadzenia działalności ani przez Sprzedającego 1, ani przez Sprzedającego 2. Dom był wykorzystywany na cele prywatne Sprzedających, którzy tam mieszkali. Wszystkie posadowione na Nieruchomości budynki i budowle zostały oddane do użytkowania przed 2010 r. i po oddaniu do użytkowania nie podlegały ulepszeniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Sprzedający oraz Kupujący na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, przed dniem 24 czerwca 2019 r. złożyli wobec naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy oświadczenie, że rezygnują ze zwolnienia z opodatkowania wszelkich budowli i budynków, z wyłączeniem domu, posadowionych na działkach 1, 2, 3 oraz rezygnują ze zwolnienia z opodatkowania budowli posadowionej na działce 4.

W dniu 24 czerwca 2019 r. Sprzedający 1 wystawił i doręczył Kupującemu fakturę VAT dokumentującą sprzedaż należącego do niego udziału w prawie własności Nieruchomości (dalej "Faktura"). W przypadku działki 1 Sprzedający 1 uznał, że przy sprzedaży domu nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Z tego względu cena za udział Sprzedającego 1 w działce 1 oraz posadowionych na niej budynkach została podzielona na dwie części (z tego też względu wybór opcji opodatkowania nie objął domu). Część ceny przypadająca na dom nie została opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Natomiast część ceny przypadająca na budynek użytkowy została opodatkowana 23% stawką. Proporcję obliczono biorąc pod uwagę powierzchnię budynku mieszkalnego oraz powierzchnię budynku użytkowego. Część opodatkowaną 23% stawką określono mnożąc cenę za udział Sprzedającego 1 w działce 1 przez ułamek, w którego liczniku wstawiono powierzchnię budynku użytkowego, a w mianowniku łączną powierzchnię budynków (sumę powierzchni domu oraz budynku użytkowego).

Natomiast część niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług określono mnożąc cenę za udział Sprzedającego 1 w działce 1 przez ułamek, w którego liczniku wstawiono powierzchnię budynku mieszkalnego (domu), a w mianowniku łączną powierzchnię budynków (sumę powierzchni domu oraz budynku użytkowego). Ta część nie została wykazana na Fakturze. W przypadku działki 2, 3 oraz 4 Sprzedający 1 uznał, że sprzedaż jej udziału w prawie własności podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku od towarów i usług. W przypadku działki 5 Sprzedający 1 uznał, że sprzedaż jego udziału w prawie własności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Na Fakturze Sprzedający 1 wykazał kwoty netto oraz podatek od towarów i usług według powyższych zasad. Sprzedający 2 nie udokumentował sprzedaży fakturami w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, ponieważ uznał, że przy Sprzedaży Nieruchomości nie działała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Kupujący nabył Nieruchomość w celu jej sprzedaży. Sprzedaż przez Kupującego działek 1, 2, 3 oraz 4 wraz z posadowionymi na nich budynkami i budowlami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z wiedzą Kupującego i Sprzedających budynki i budowle posadowione na Nieruchomości przeznaczone są ze względów ekonomiczno-gospodarczych do rozbiórki. Dokona tego jednak kolejny właściciel (nabywca Nieruchomości od Kupującego). Oznacza to, że Sprzedający nie dokonali tej rozbiórki. Nie są również do niej zobowiązani. Stan techniczny budynków i budowli nie wyklucza ich dalszej eksploatacji. Plany kolejnego nabywcy związane są z charakterem prowadzonej przez niego działalności a nie stanem technicznym budynków; na będącym przedmiotem sprzedaży terenie ma powstać sklep należący do jednej z sieci handlowych działających w Polsce.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

W jakim zakresie na Kupującym ciąży obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zdaniem Zainteresowanych, na Kupującym ciąży obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych od części ceny, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz od części ceny, która jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Zasady opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych uregulowane są w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1a pkt 7 tej ustawy, przez podatek od towarów i usług należy rozumieć: "podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich".

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi (...) czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z powyższych przepisów (w szczególności art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że jeśli sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług, to transakcja ta nie jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych do pytań 1 i 2 wskazano, w jakim zakresie transakcja jest opodatkowana podstawową stawką podatku od towarów i usług. Zainteresowani nie powtarzają zatem tej argumentacji. Z argumentacji tej wynika, że transakcja jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych:

1.

w zakresie sprzedaży przez Sprzedającego 1 - tylko sprzedaż domu i przyporządkowanej do niego części działki 1 (niepodleganie pod przepisy ustawy o podatku od towarów i usług) oraz sprzedaż całej działki 5 (zwolnionej z podatku od towarów i usług),

2.

w zakresie sprzedaży przez Sprzedającego 2 - w całości (niepodleganie pod przepisy ustawy o podatku od towarów i usług).

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych zajęta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie - interpretację z 22 listopada 2019 r. znak: 0114-KDIP1-3.4012.401.2019.3.MK.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1519, z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy - podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy - przy umowie sprzedaży - ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania - przy umowie sprzedaży - stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

innych praw majątkowych - 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że 24 czerwca 2019 r. podpisano umowę sprzedaży nieruchomości. Sprzedającymi byli Pani B. B. (Sprzedający 1) oraz Pan A. B. (Sprzedający 2; Syn Pani B. B.). Kupującym była Spółka (Zainteresowany będący stroną postępowania). Przedmiotem sprzedaży była Nieruchomość, składająca się z:

* zabudowanej działki 1; znajduje się na niej dom oraz budynki użytkowe; działka 1 stanowi współwłasność Sprzedającego 1 (3/4) oraz Sprzedającego 2 (1/4);

* zabudowanej budynkiem użytkowym działki 2; działka 2 stanowi współwłasność Sprzedającego 1 (3/4) oraz Sprzedającego 2 (1/4);

* zabudowanej budynkiem użytkowym działki 3; działka 3 stanowi współwłasność Sprzedającego 1 (1/2) oraz Sprzedającego 2 (1/2);

* zabudowanej budowlą (placem utwardzonym) działki 4; działka 4 stanowi współwłasność Sprzedającego 1 (1/2) oraz Sprzedającego 2 (1/2);

* działki 5 stanowiącej grunt niezabudowany; działka 5 stanowi współwłasność Sprzedającego 1 (1/2) oraz Sprzedającego 2 (1/2).

Sprzedający 1 prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprzedający 2 uznał, że przy Sprzedaży Nieruchomości nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Sprzedający 2 prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych, ale korzysta ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług; nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W interpretacji indywidualnej z 22 listopada 2019 r. znak: 0114-KDIP1-3.4012.401.2019.3.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

* sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości zabudowanej, w części na której znajduje się dom, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Sprzedający 1 w stosunku do tej części transakcji nie występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie pozostałego posiadanego przez Sprzedającego 1 udziału we współwłasności nieruchomości, Sprzedającego 1 należy uznać za podatnika podatku od towarów i usług; to oznacza, że dostawa udziału we współwłasności nieruchomości w pozostałej części, w której była wykorzystywana w działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;

* dostawa budynków i budowli - z wyłączeniem domu - posadowionych na działkach 1, 2, 3 i 4, a tym samym i udziału w gruntach, na których budynki i budowle będą posadowione, będzie opodatkowana stawką 23%, gdyż Strony złożyły oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia;

* dostawa udziału w działce 5 korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług; Sprzedający 1 z tego zwolnienia nie zrezygnował;

* Sprzedający 2 dokonując sprzedaży udziału w nieruchomości nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, co w konsekwencji oznacza, że sprzedaż jego udziału w nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

A zatem, w części dotyczącej sprzedaży udziałów należących do Sprzedającego 1, przedmiotowa transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej domu (znajdującego się na działce 1) oraz przypadającej do niego części działki 1 (ze względu na niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) oraz w części dotyczącej sprzedaży udziału w działce 5 (ze względu na zwolnienie z opodatkowania z podatku od towarów i usług).

Natomiast, w części dotyczącej sprzedaży udziałów należących do Sprzedającego 2, transakcja sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych, ze względu na niepodleganie tej części transakcji opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Końcowo, Organ pragnie wskazać, że ustalając podstawę opodatkowania należy wziąć pod uwagę wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej z dnia dokonania czynności, określoną zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych a nie cenę - jak wskazali Zainteresowani w zajętym stanowisku. Tym samym opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega ta część transakcji, która jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z tego podatku a strony transakcji ze zwolnienia nie zrezygnowały. To oznacza, że od tej części transakcji Kupujący jest zobowiązany uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl