0111-KDIB4.4014.22.2017.2.JKu - PCC a VAT w związku ze sprzedażą składników majątkowych przez spółkę z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 czerwca 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB4.4014.22.2017.2.JKu PCC a VAT w związku ze sprzedażą składników majątkowych przez spółkę z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § oraz art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 8 marca 2017 r. (data wpływu - 14 marca 2017 r.), uzupełnionym 15 maja i 19 maja 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży składników majątkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży składników majątkowych. Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 12 maja 2017 r. znak: 0111-KDIB3-3.4012.13.2017.1.LG 2461-IBPB-2-1.4514.22.2017.1.JKU wezwano Wnioskodawcę o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 15 maja (data wpływu opłaty) oraz 19 maja 2017 r. (data wpływu pisma).

We wniosku złożonym przez:

* Zainteresowanego będącego stroną postępowania: "X." Sp. z o.o. (Sprzedający);

* Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Y. Sp. z o.o. (Kupujący)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. (dalej jako: Sprzedający lub Wnioskodawca 1) jest spółką prawa polskiego, zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce. Wnioskodawca 1 prowadzi działalność w zakresie wynajmu samochodów osobowych jak również handlu samochodami używanymi i nowymi, przy czym zdecydowanie przeważająca część obecnej działalności Sprzedającego to wynajem samochodów osobowych, która to działalność jest wykonywana w oparciu o umowę licencyjną, na podstawie której Sprzedający posiada licencję (franszyzę) na używanie marki "B." - tj. rozpoznawalnej marki jednej ze światowych sieci wynajmu samochodów (grupa kapitałowa A.B. Group). Ani działalność w zakresie wynajmu samochodów ani działalność w zakresie handlu samochodami nie są wydzielone organizacyjnie w ramach prowadzonego przez Sprzedającego przedsiębiorstwa, tj. nie powstał w tym zakresie odrębny dział, nie są one zorganizowane w postaci oddziału, nie są wydzielone w sposób finansowy czy organizacyjny.

Działalność Sprzedającego jest prowadzona w centrali znajdującej się w siedzibie spółki (W.) oraz dziesięciu lokalizacjach (punktach wynajmu samochodów) zlokalizowanych na terenie Polski, znajdujących się w większości przy portach lotniczych (W.-O., W.-M., K.-B., G., K.-P., W., R., P.) oraz w centrach miast (W., K.). Wnioskodawca 1 zamierza sprzedać (zbyć) niektóre, wyselekcjonowane aktywa spółki na rzecz innego podmiotu wchodzącego w skład grupy kapitałowej A.B., tj. na rzecz spółki J. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. (dalej jako: Kupujący lub Wnioskodawca 2). Wnioskodawca 2 prowadzi aktualnie działalność identyczną jak działalność Wnioskodawcy 1, tj. działalność w zakresie wynajmu samochodów, przy czym działalność ta jest wykonywana w oparciu o licencję na używanie marki "A.", a więc marki innej aniżeli marka Sprzedającego. Zarówno marka, pod którą prowadzi działalność Wnioskodawca 1 jak i Wnioskodawca 2 pochodzą z tej samej grupy kapitałowej A.B. Wnioskodawca 2 jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Dla celów niniejszego wniosku, Wnioskodawca 1 oraz Wnioskodawca 2 będą występowali dalej łącznie jako: Wnioskodawcy lub Strony.

Zgodnie z zamierzeniem Stron, przedmiotem transakcji byłoby nabycie niektórych punktów wynajmu samochodów ("Lokacji") Sprzedającego (Wnioskodawcy 1) wraz z umowami handlowymi realizowanymi przez te punkty wynajmu, koncesjami na prowadzenie działalności na terenie Lokacji (stosowne umowy z portami lotniczymi i właścicielami nieruchomości, na których prowadzona jest działalność Sprzedającego) oraz wraz z zatrudnionymi w nabywanych Lokacjach pracownikami. Zbywane Lokacje wyposażone są w typowe dla tego typu działalności aktywa, tj. sprzęt administracyjno-biurowy (biurka, krzesła, komputery, drukarki), sieci telekomunikacyjne (telefon, fax, internet), dokumentacją związaną z realizowanymi umowami. W zależności od potrzeb przedmiotem odrębnej umowy między Wnioskodawcą 1 i Wnioskodawcą 2 będzie nabycie samochodów służących obecnie Wnioskodawcy 1 do prowadzenia działalności w zakresie wynajmu samochodów.

Poza zasięgiem zainteresowania Kupującego, tj. nie objęte transakcją byłyby trzy Lokacje Sprzedającego (zlokalizowane przy lotnisku W.-M. jak też w centrach miast K. i W.), część administracyjna, tj. Biuro Główne Sprzedającego wraz z pracownikami tam zatrudnionymi, jak również organizacyjnie wyodrębnione działy księgowości, handlowy i transportu Sprzedającego. W trzech Lokacjach, które nie zostaną przejęte przez Wnioskodawcę 2, Wnioskodawca 2 posiada już swoje własne punkty wynajmu samochodów, jak również w ramach jego spółki funkcjonują już służby administracyjno-księgowe i handlowe, które będą w stanie obsłużyć działalność przejmowanych Lokacji, umów, pracowników, etc.

Poza zakresem sprzedaży pozostawałyby również inne zakresy działalności Sprzedającego (np. handel samochodami używanymi i nowymi).

Zgodnie z intencją Stron, oprócz zbycia Lokacji, przedmiotem transakcji będzie również:

* przeniesienie na Kupującego floty samochodów Sprzedającego, w oparciu o którą to flotę Wnioskodawca 1 prowadzi działalność wynajmu samochodów;

* rozwiązanie dotychczasowej umowy licencyjnej Sprzedającego na używanie marki "B.", co nastąpi na mocy odrębnej umowy przed realizacją transakcji;

* prawo do domeny internetowej X;

* inne umowy niezbędne do prowadzenia przejmowanych Lokacji przez Kupującego.

W związku z realizowaną transakcją Wnioskodawca 1 zawrze również umowę o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej. W związku z tą umową Wnioskodawca 1 nie będzie mógł już prowadzić działalności w zakresie wynajmu samochodów i z tego powodu dojdzie do likwidacji działalności w zakresie wynajmu w trzech Lokacjach, które nie zostaną przejęte przez Wnioskodawcę 2. Jednocześnie Wnioskodawca 2 będzie kontynuował działalność Wnioskodawcy 1 w przejętych Lokacjach w oparciu o nabyte aktywa, przejętych pracowników i przejęte umowy.

W lutym 2017 r. Wnioskodawca 1 podpisał z Wnioskodawcą 2 umowę zakupu aktywów (Asset Purchase Agreement), na mocy której Wnioskodawca 1 sprzedaje, a Wnioskodawca 2 kupuje zdefiniowane w tejże umowie Wyselekcjonowane Aktywa (Selected Assets), które to aktywa zostały opisane powyżej. Zgodnie z Umową, na Wyselekcjonowane Aktywa składają się:

1. Prawa Sprzedającego z tytułu umów najmu i umów licencyjnych dotyczących Lokacji;

2. Realizowane umowy wynajmu samochodów;

3. Prawa wynikające z umów dot. sieci telekomunikacyjnych w przejmowanych Lokacjach;

4. Aktywa trwałe w przejmowanych Lokacjach;

5. Aktywa obrotowe w przejmowanych Lokacjach;

6. Flota samochodów Sprzedającego;

7. Prawa do domen internetowych X posiadanych przez Sprzedającego,

8. Prawa własności intelektualnej;

9. Rejestry handlowe dotyczące wynajmu samochodów Sprzedającego;

10. Pracownicy zatrudnieni przez Sprzedającego, których miejscem świadczenia pracy są przejmowane Lokacje (przejście części zakładu pracy nastąpi w trybie art. 231 ustawy - Kodeks pracy).

Poza przedmiotem transakcji pozostają natomiast:

1. Część Lokacji wraz z wyposażeniem (aktywa trwałe i obrotowe);

2. Część administracyjna - biuro główne wraz z wyposażeniem (aktywa trwałe i obrotowe);

3. Prawa wynikające z umowy najmu siedziby Spółki;

4. Pozostałe należności, środki pieniężne, aktywa i pasywa Sprzedającego;

5. Prawa z umów o prowadzenie rachunków bankowych;

6. Tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego, jak również wszelkie księgi, rejestry, dokumenty i dokumentacje wymagane, właściwe lub niezbędne w celu prowadzenia działalności gospodarczej Sprzedającego (z wyłączeniem wynajmu Samochodów);

7. Pozostali pracownicy zatrudnieni przez Sprzedającego (nieprzechodzące Lokacje oraz biuro centralne).

Stosownie do postanowień Umowy Przedwstępnej, do sprzedaży Wyselekcjonowanych Aktywów dojdzie po spełnieniu się opisanych w umowie warunków zawieszających, w tym m.in. uzyskania interpretacji podatkowej dotyczącej sposobu opodatkowania sprzedaży Wyselekcjonowanych Aktywów. Zgodnym zamiarem Wnioskodawców jest, aby przedmiotem przyszłej sprzedaży były Wyselekcjonowane Aktywa, tj. poszczególne składniki majątkowe.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że planowana sprzedaż składników majątkowych zdefiniowanych w Umowie jako Wyselekcjonowane Aktywa będzie stanowić transakcję dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. transakcję podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jako taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

2. Czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 Wnioskodawca 2 będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego uwzględniającego na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę 1 w związku ze sprzedażą Wyselekcjonowanych Aktywów?

3. W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, czy transakcję sprzedaży składników majątkowych zdefiniowanych w Umowie jako Wyselekcjonowane Aktywa należy traktować jako transakcję zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. transakcję wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a jako taka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Mając na uwadze przedmiot niniejszej interpretacji, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, Organ przywołał poniżej stanowisko Wnioskodawców (Zainteresowanych) odnoszące się wyłącznie do podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Zainteresowanych, planowana sprzedaż zespołu składników majątkowych zdefiniowanego w Umowie Przedwstępnej jako Wyselekcjonowane Aktywa, będzie stanowić transakcję dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, tj. transakcję podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (w stawce podstawowej), a jako taka transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przedmiot transakcji, wobec braku organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego wyodrębnienia w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie daje podstaw do przyjęcia, że stanowi on zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji zbycie Wyselekcjonowanych Aktywów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Konsekwencją opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest również wyłączenie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, stosownie do art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niezależnie od powyżej zaprezentowanego stanowiska, Zainteresowani podkreślili, że w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, sprzedaż zespołu składników majątkowych zdefiniowanego Wyselekcjonowane Aktywa powinna być kwalifikowana jako zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (tj. czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług). Jednocześnie zdaniem Wnioskodawców, skoro planowana sprzedaż zespołu składników majątkowych będzie stanowiła czynność wyłączoną spoza opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to należy uznać, że będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek uiszczenia podatku będzie spoczywał na Kupującym.

Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a w zw. z ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, przy założeniu, że przedmiotem sprzedaży są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

i jednocześnie nie zachodzą przesłanki wyłączające opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 2 ustawy.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy z tytułu zawarcia umowy sprzedaży ciąży na kupującym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z 9 czerwca 2017 r., znak: 0111-KDIB3-3.4012.13.2017.2.LG.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 223, z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy - przy umowie sprzedaży - ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania - przy umowie sprzedaży - stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy. Stawka podatku od umowy sprzedaży została określona w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy i wynosi odpowiednio:

a.

dla nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

dla innych praw majątkowych - 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką prawa polskiego, zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce, która zamierza sprzedać (zbyć) niektóre, wyselekcjonowane aktywa spółki na rzecz innego podmiotu wchodzącego w skład grupy kapitałowej, tj. na rzecz spółki J. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z zamierzeniem Stron, przedmiotem transakcji byłoby nabycie niektórych punktów wynajmu samochodów Sprzedającego wraz z umowami handlowymi realizowanymi przez te punkty wynajmu, koncesjami na prowadzenie działalności na terenie Lokacji (stosowne umowy z portami lotniczymi i właścicielami nieruchomości, na których prowadzona jest działalność Sprzedającego) oraz wraz z zatrudnionymi w nabywanych Lokacjach pracownikami. Zbywane Lokacje wyposażone są w typowe dla tego typu działalności aktywa, tj. sprzęt administracyjno-biurowy (biurka, krzesła, komputery, drukarki), sieci telekomunikacyjne (telefon, fax, internet), dokumentacją związaną z realizowanymi umowami. W zależności od potrzeb przedmiotem odrębnej umowy między Wnioskodawcą 1 i Wnioskodawcą 2 będzie nabycie samochodów służących obecnie Wnioskodawcy 1 do prowadzenia działalności w zakresie wynajmu samochodów.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku stronami - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Rozpatrywana sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek właściwych dla poszczególnych składników sprzedaży. Nie jest w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług kwalifikowane jako zbycie przedsiębiorstwa. Stanowisko to zostało potwierdzone interpretacją indywidualną z 9 czerwca 2017 r. znak: 0111-KDIB3-3.4012.13.2017.2.LG.

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (i nie będzie z tego podatku zwolniona), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy. Mają zatem rację Zainteresowani, że skoro opisana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych następuje wyłączenie z opodatkowania na podstawie wskazanego powyżej przepisu. W konsekwencji bezprzedmiotowa jest analiza alternatywnego stanowiska zaprezentowanego przez Zainteresowanych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl