0111-KDIB3-3.4012.51.2020.2.MS - Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z realizacją projektu - przygotowania domu dla seniorów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 kwietnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-3.4012.51.2020.2.MS Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z realizacją projektu - przygotowania domu dla seniorów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 stycznia 2020 r. (data wpływu 28 stycznia 2020 r.), uzupełnionym pismem z 11 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z realizacją projektu pn.: "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie

prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z realizacją projektu pn.: "...".

Złożony wniosek został uzupełniony pismem z 11 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z 5 marca 2020 r. znak 0111-KDIB3-3.4012.51.2020.1.MS.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

A. planuje realizację projektu pn.: "...", dla którego przygotowywany jest wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) ze środków dla (...).

Projekt wpisany jest do Gminnego Programu Rewitalizacji (...) i realizowany będzie na obszarze rewitalizacji.

Przedmiotem projektu jest przystosowanie zdegradowanego, nieużytkowanego obecnie budynku w (...) na potrzeby domu dla seniorów oraz osób z częściową niepełnosprawnością w formie mieszkań wspomaganych (7 mieszkań). Obiekt będzie spełniał zasadę deinstytucjonalizacji kierując zindywidualizowane wsparcie dla mieszkańców. Projektowi twardemu towarzyszyć będą działania społeczne zgodne z celami EFS. W budynku obok mieszkań utworzone zostaną pomieszczenia pomocnicze, wspólna świetlica oraz integracyjna kuchnia. Część budynku wyłączona z projektu i realizowana ze środków własnych przeznaczona będzie na 4 mieszkania niewspomagane, również do wynajmu.

Zakres rzeczowy projektu:

* prace dotyczące niezbędnych zmian konstrukcji budynku, przebudowy klatki schodowej, pomieszczeń,

* prace remontowe wewnątrz budynku,

* prace remontowe elewacji budynku,

* remont dachu,

* montaż wewnętrznego dźwigu osobowego,

* wykonanie instalacji elektrycznej, wod-kan, c.o., węzła cieplnego z wymiennikiem (ciepło sieciowe - PEC), instalacji gazowej oraz wentylacji mechanicznej na potrzeby kuchni integracyjnej, wentylacji grawitacyjnej, klimatyzacji, sieci internetowej, sieci logicznej, WIFI,

* wykonanie monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego,

* docieplenie zewnętrzne i wewnętrzne budynku,

* izolacja przeciwwilgociowa balkonów i tarasów,

* renowacja i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,

* oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne,

* wyposażenie pomieszczeń,

* ogrodzenie terenu z systemem kontroli wjazdu i wyjazdu,

* zagospodarowanie otoczenia budynku, w tym mała architektura,

* wykonanie ozdobnego murala na elewacji o powierzchni ok. 130 m2.

Wszystkie prace prowadzone będą zgodnie z przepisami dotyczącymi likwidacji barier architektonicznych, standardów dostępności dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także mieszkań wspomaganych.

Ze względu na starzejące się społeczeństwo w mieście oraz długi czas oczekiwania na miejsca w miejskich domach opieki istnieje duża potrzeba stworzenia dodatkowego komfortowego domu dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Nabór beneficjentów do projektu (mieszkańców mieszkań, uczestników zajęć w świetlicy) prowadzony będzie na otwartym rynku. Mieszkańcy będą wynajmować mieszkania na podstawie umów opracowanych przez beneficjenta i będą dokonywać opłat za pobyt w domu. Poza miejscem w mieszkaniu, będą świadczone usługi w zależności od potrzeb mieszkańca - zgodnie z zapisami dotyczącymi mieszkań wspomaganych (np. pomoc pielęgniarki, pranie, umawianie wizyt lekarskich, pomoc w zakupach, itp.).

Projekt objęty będzie pomocą publiczną.

W związku z przedstawioną sytuacją towary i usługi które będą nabywane w ramach realizacji projektu będą wykorzystywane przez firmę A. wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych tj. usług w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych utworzonych w budynku przy (...) na cele mieszkaniowe. Wymienione czynności zwolnione zostały wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 11 marca 2020 r.):

Czy podmiot ma prawo do odliczania podatku naliczonego VAT z faktur dokumentujących wydatki przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w piśmie z 11 marca 2020 r.),

A. nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego zgodnie z zasadą art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Podatnicy nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od tych zakupów towarów i usług, które służą działalności zwolnionej z VAT - w tym przypadku zwolnienie przedmiotowe reguluje art. 43 ust. 1 pkt 36.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 106), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto, podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje realizację projektu pn.: "...", dla którego przygotowywany jest wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...).

Projekt wpisany jest do Gminnego Programu Rewitalizacji (...) i realizowany będzie na obszarze rewitalizacji.

Przedmiotem projektu jest przystosowanie zdegradowanego, nieużytkowanego obecnie budynku w (...) na potrzeby domu dla seniorów oraz osób z częściową niepełnosprawnością w formie mieszkań wspomaganych (7 mieszkań). Obiekt będzie spełniał zasadę deinstytucjonalizacji kierując zindywidualizowane wsparcie dla mieszkańców. Projektowi twardemu towarzyszyć będą działania społeczne zgodne z celami EFS. W budynku obok mieszkań utworzone zostaną pomieszczenia pomocnicze, wspólna świetlica oraz integracyjna kuchnia. Część budynku wyłączona z projektu i realizowana ze środków własnych przeznaczona będzie na 4 mieszkania niewspomagane, również do wynajmu.

Wszystkie prace prowadzone będą zgodnie z przepisami dotyczącymi likwidacji barier architektonicznych, standardów dostępności dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także mieszkań wspomaganych.

Nabór beneficjentów do projektu (mieszkańców mieszkań, uczestników zajęć w świetlicy) prowadzony będzie na otwartym rynku. Mieszkańcy będą wynajmować mieszkania na podstawie umów opracowanych przez beneficjenta i będą dokonywać opłat za pobyt w domu. Poza miejscem w mieszkaniu, będą świadczone usługi w zależności od potrzeb mieszkańca - zgodnie z zapisami dotyczącymi mieszkań wspomaganych (np. pomoc pielęgniarki, pranie, umawianie wizyt lekarskich, pomoc w zakupach, itp.).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupów dokonanych w związku z realizacją projektu obejmującego zmianę sposobu użytkowania zdegradowanego budynku przy (...) z przeznaczeniem na dom dla seniorów oraz osób z częściową niepełnosprawnością.

Jak wskazano na wstępie, podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. Zasada ta wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie podlegają temu podatkowi.

Mając zatem na uwadze przywołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie zostanie spełniony, gdyż - jak wskazał Wnioskodawca - w budynku przy (...) adaptowanym na dom dla seniorów oraz osób z częściową niepełnosprawnością prowadzona będzie działalność gospodarcza zwolniona z opodatkowania - najem lokali mieszkalnych (najem 7 mieszkań wspomaganych oraz 4 mieszkań niewspomaganych).

Tym samym dokonane w związku z realizacją projektu zakupy nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Z uwagi zatem na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z realizacją przedmiotowego projektu.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Jednocześnie niniejsza interpretacji udzielona została w zakresie określonym w pytaniu Wnioskodawcy. tj. w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupów dokonanych w związku z adaptacja realizacją zdegradowanego budynku przy (...) na dom dla seniorów oraz osób z częściową niepełnosprawnością.

Ponadto zaznacza się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. Przedmiotową interpretację wydano w odniesieniu do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w którym wskazano, że powstałe w wyniku realizacji projektu mieszkania będą wynajmowane na cele mieszkaniowe zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 (fakt ten przyjęto jako element zdarzenia przyszłego i nie był on przedmiotem oceny Organu). W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do (...) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Bieg powyższego terminu nie rozpoczyna się do dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID (art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl