0111-KDIB3-3.4012.26.2020.2.WR - Wyłączenie z VAT zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 kwietnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-3.4012.26.2020.2.WR Wyłączenie z VAT zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2020 r. (data wpływu 17 stycznia 2020 r.), uzupełnionym pismem z 9 marca 2020 r. (data wpływu 10 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży (...)- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży (...).

Wniosek uzupełniono pismem z 9 marca 2020 r. (data wpływu 10 marca 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 28 lutego 2020 r. znak 0111-KDIB3-3.4012.26.2020.1.WR.

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z 9 marca 2020 r., przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X ("Wnioskodawca", "Spółka") jest polską spółką kapitałową, zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Zgodnie z umową spółki, podstawowym przedmiotem działania Spółki jest sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana, w tym pośrednictwo w sprzedaży, instalacji i serwisu sprzętu gazowego (m.in. palników gazowych i części szybkozużywających się), obróbka metali i nakładanie powłok na metale oraz produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego.

Spółka jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej, która skupia w sobie dwa segmenty biznesowe:

1. Y: sprzedaż sprzętu gazowego i części szybkozużywających się do maszyn do wykroju blach produkowanych przez firmę Y oraz serwis tych maszyn.

2. V sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (m.in. sprzedaż materiałów i usług spawalniczych). Obróbka metali (m.in. napawanie rur i blach) oraz produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego (m.in. produkcja urządzeń do napawania plazmowego).

Aktualnie rozważana jest reorganizacja grupy kapitałowej obejmująca oddzielenie segmentu Y od segmentu V. W związku z tym, Spółka rozważa wyodrębnienie tego segmentu działalności ze swojej struktury oraz sprzedaż tego segmentu do odrębnego podmiotu gospodarczego (spółki kapitałowej).

Działania biznesowe podejmowane przez segment Y.

Segment Y, który podlega wyodrębnieniu w ramach Spółki zajmuje się określonym rodzajem działalności ukierunkowanym na wsparcie sprzedaży i serwisu sprzedaży sprzętu gazowego Y, oferowanego na polskim rynku przez niemiecki podmiot powiązany, jak również instalowania i realizacji napraw gwarancyjnych (czy pogwarancyjnych) w zakresie sprzętu dostarczonego do klienta końcowego przez podmiot powiązany. Jest to działalność odrębna od pozostałej działalności Spółki (głównej działalności), jaką jest sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (m.in. sprzedaż materiałów i usług spawalniczych).

W zakresie segmentu Y, Spółka działa jako podmiot wspierający powiązany podmiot niemiecki, za co jest rynkowo wynagradzana. Podmiot niemiecki pokrywa częściowo koszty związane z promocją maszyn do wykroju blach, pokrywane koszty są związane z jedną osobą działającą akwizycyjnie na rynku polskim. Sprzedaż maszyn do wykroju blach prowadzona jest bezpośrednio przez podmiot niemiecki. Pozostałe koszty bezpośrednie związane z działalnością segmentu pokrywane są z wypracowanej marzy (m.in. ze sprzedaży sprzętu gazowego i części szybkozużywających).

Wyodrębnienie organizacyjne i funkcjonalne segmentu Y.

W ramach struktury Spółki funkcjonuje odrębny dział odzwierciedlający działalność segmentu Y i odróżniający tę działalność Spółki od działalności związanej ze sprzedażą materiałów i usług spawalniczych, obróbką metali i produkcją pozostałego sprzętu elektrycznego. Wskazany dział zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży sprzętu gazowego i części szybkozużywających się, instalacją nowych maszyn do wykroju blach dostarczonych przez podmiot powiązany oraz serwisem pogwarancyjnym tych maszyn.

Do tego działu są przypisane następujące osoby/stanowiska (jedenaście osób wykonujących obowiązki związane ze sprzedażą, instalacją oraz serwisem sprzętu Y):

* jeden doradca techniczny zajmujący się sprzedażą maszyn, będących produktami Y, w Polsce,

* trzech doradców technicznych (inżynierów) działających na terenie całego kraju, którzy posiadają wiedzę o produktach Spółki, w tym na temat produktów Y,

* pięciu serwisantów, którzy uruchamiają maszyny będące produktami Y oraz świadczą usługi pogwarancyjne tych maszyn,

* jedna osoba w logistyce, która zajmuje się przyjmowaniem zleceń oraz zamówień,

* jedna osoba w magazynie, która jest zaangażowana jest w znacznej części w pakowanie i wysyłkę produktów Y.

Do tego działu przypisane są również aktywa trwałe (głównie komputery i urządzenia techniczne oraz sprzęt wykorzystywany przy instalacjach i serwisie), zapasy (dla celów bezpośredniej sprzedaży oraz serwisu), kontrakty handlowe (z podmiotem powiązanym) oraz należności i zobowiązania.

Wyodrębnienie finansowe segmentu Y.

Spółka ma możliwość stałego przypisywania przepływów finansowych bezpośrednio związanych z segmentem Y (a także segmentem V). Spółka identyfikuje odpowiednie aktywa i pasywa związane z tym segmentem, jak również przychody i koszty bezpośrednio dotyczące tego segmentu. Dla celów zarządczych, wyniki na tym segmencie są raportowane odrębnie (możliwe jest określenie marży na segmencie m.in. dla celów cen transferowych). Spółka ma możliwość wygenerowania uproszczonego bilansu oraz rachunku zysków i strat wskazanego segmentu.

W ramach segmentu Y nie funkcjonuje odrębny rachunek bankowy, na który wpłacane są należności segmentu i regulowane zobowiązania segmentu. Natomiast jest możliwość określenia poziomu gotówki przynależnego do segmentu Y, ustalanego na podstawie przychodów i kosztów bezpośrednio wygenerowanych przez ten segment (można określić gotówkę przynależną do segmentu w całej puli gotówki Spółki).

Elementy wspólne, które nie są przypisywane do segmentu Y.

Powyższe wyodrębnienie nie obejmuje elementów o charakterze wsparcia (np. wsparcie księgowe czy administracyjne), które to nie są specyficznie i bezpośrednio przypisywane do segmentu Y.

Wyodrębnienie nie obejmuje również zadłużenia długoterminowego, które zostało zaciągnięte przez Spółkę na rozwój i utrzymanie bieżącej działalności.

Zadłużenie to nie było specyficznie zaciągane dla potrzeb segmentu Y, stąd brak alokacji tego zadłużenia na segment (który zresztą nie potrzebuje finansować się długiem, z uwagi na fakt iż część kosztów pokrywana jest przez podmiot powiązany oraz przez wypracowaną marżę ze sprzedaży bezpośredniej, a także za usługi instalacji i serwis).

Zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.

W ramach wykonania globalnego rozdziału segmentu Y od segmentu V, Spółka planuje sprzedaż segmentu Y do odrębnego podmiotu gospodarczego (spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce). W ramach tej sprzedaży całość tego segmentu (czyli aktywa i pasywa, należności i zobowiązania bezpośrednio związane z segmentem) będzie przedmiotem transakcji sprzedaży do polskiej spółki kapitałowej.

W rezultacie transakcji, nowa spółka będzie realizować i kontynuować działalność segmentu Y (na rzecz niemieckiego podmiotu).

Nowa spółka będzie prowadziła odrębne księgi rachunkowe od Spółki bez jej wsparcia administracyjnego i księgowego. Jej działalność będzie prowadzona w odrębnej lokalizacji.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że zorganizowany zespół składników majątkowych związanych z działalnością segmentu Y nie stanowi niezależnego przedsiębiorstwa. Segment Y funkcjonuje w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i z tego przedsiębiorstwa ma zostać przeniesiony do odrębnego podmiotu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, segment Y stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki, a tym samym sprzedaż tego segmentu nie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, świetle art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, segment Y stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki, a tym samym sprzedaż tego segmentu nie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy:

Jak stanowi art. 2 pkt 27e ustawy o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Innymi słowy, aby część biznesu mogła stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, musi stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, należycie wyodrębnionych i wystarczających, aby za ich pomocą realizować te działania gospodarcze.

W ocenie Spółki, w przypadku segmentu Y, sposób zorganizowania i wyodrębnienia jest wystarczający, aby uznać ten segment za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki:

a.

elementy przypisane do segmentu Y to powiązane ze sobą aktywa i pasywa, a także ludzie i kontrakty, które służą realizacji jednorodnych zadań gospodarczych (wsparcie niemieckiego podmiotu powiązanego w sprzedaży jego sprzętu, a także instalacji i serwisu tych urządzeń),

b.

segment Y funkcjonuje jako odrębny dział w ramach Spółki i stanowi to odzwierciedlenie globalnej dychotomii biznesu, jaka funkcjonuje w ramach grupy kapitałowej; co prawda segment Y nie funkcjonuje jako odrębny oddział Spółki ujawniony w KRS, ale nie jest to niezbędne, żeby uznać o wyodrębnieniu tego segmentu w ramach Spółki (wyodrębnienie organizacyjne);

c.

segment Y skupia zasoby (materialne, finansowe i ludzkie), które w sposób funkcjonalny są powiązane, aby prowadzić jeden rodzaj działalności gospodarczej (wyodrębnienie funkcjonalne);

d.

możliwe jest stworzenie uproszczonego bilansu oraz rachunku wyników segmentu Y, Spółka jest w stanie wskazać aktywa i pasywa, przychody i koszty bezpośrednio związane z tym segmentem (wyodrębnienie finansowe);

e.

po transakcji, segment Y w ramach nowej spółki kapitałowej ma kontynuować działalność prowadzoną aktualnie w ramach Spółki, bez dokonywania dodatkowych nakładów, co potwierdza, że sposób wyodrębnienia jest wystarczający, aby samodzielnie prowadzić biznes.

Mając na względzie powyższe, Spółka stoi na stanowisku, iż sposób wyodrębnienia segmentu Y w ramach Spółki jest wystarczający do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

Jednocześnie, jak stanowi art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Tym samym, skoro segment Y stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jego sprzedaż będzie stanowić czynność wyłączoną z zakresu opodatkowania VAT na postawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które winno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące "część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w "istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C 497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia "przekazania całości lub części majątku", wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że Wnioskodawca w związku z reorganizacją grupy kapitałowej obejmującą oddzielenie segmentu Y od segmentu V rozważa wyodrębnienie tego segmentu ze swojej struktury i jego sprzedaż do odrębnego podmiotu gospodarczego (spółki kapitałowej).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży opisanych we wniosku składników majątku - Działu Segmentu Y - jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim, w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Jak wynika z treści przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego opisany zespół składników materialnych i niematerialnych, jaki Wnioskodawca ma zamiar sprzedać do innego podmiotu (spółki kapitałowej) jest organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Wnioskodawca podaje, że w ramach struktury Spółki funkcjonuje odrębny dział odzwierciedlający działalność segmentu Y i odróżniający tę działalność Spółki od działalności związanej ze sprzedażą materiałów i usług spawalniczych, obróbką metali i produkcją pozostałego sprzętu elektrycznego. Wskazany dział zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży sprzętu gazowego i części szybkozużywających się, instalacją nowych maszyn do wykroju blach dostarczonych przez podmiot powiązany oraz serwisem pogwarancyjnym tych maszyn.

Do tego działu są przypisane następujące osoby / stanowiska (jedenaście osób wykonujących obowiązki związane ze sprzedażą, instalacją oraz serwisem sprzętu Y):

* jeden doradca techniczny zajmujący się sprzedażą maszyn będących produktami Y w Polsce,

* trzech doradców technicznych (inżynierów) działających na terenie całego kraju, którzy posiadają wiedzę o produktach Spółki, w tym na temat produktów Y,

* pięciu serwisantów, którzy uruchamiają maszyny będących produktami Y oraz świadczą usługi pogwarancyjne tych maszyn,

* jedna osoba w logistyce, która zajmuje się przyjmowaniem zleceń oraz zamówień,

* jedna osoba w magazynie, która jest zaangażowana jest w znacznej części w pakowanie i wysyłkę produktów Y.

Do tego działu przypisane są również aktywa trwałe (głównie komputery i urządzenia techniczne oraz sprzęt wykorzystywany przy instalacjach i serwisie), zapasy (dla celów bezpośredniej sprzedaży oraz serwisu), kontrakty handlowe (z podmiotem powiązanym) oraz należności i zobowiązania.

Ponadto opisany we wniosku dział odzwierciedlający działalność segmentu Y jest funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy - zajmuje się określonym rodzajem działalności ukierunkowanym na wsparcie sprzedaży i serwisu sprzedaży sprzętu gazowego Y, oferowanego na polskim rynku przez niemiecki podmiot powiązany, jak również instalowania i realizacji napraw gwarancyjnych (czy pogwarancyjnych) w zakresie sprzętu dostarczonego do klienta końcowego przez podmiot powiązany. Jest to działalność odrębna od pozostałej działalności Spółki (głównej działalności), jaką jest sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (m.in. sprzedaż materiałów i usług spawalniczych)

Jednocześnie dział odzwierciedlający działalność segmentu Y jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy - Spółka ma możliwość stałego przypisywania przepływów finansowych bezpośrednio związanych z segmentem Y (a także segmentem V). Spółka identyfikuje odpowiednie aktywa i pasywa związane z tym segmentem, jak również przychody i koszty bezpośrednio dotyczące tego segmentu. Dla celów zarządczych, wyniki na tym segmencie są raportowane odrębnie (możliwe jest określenie marży na segmencie m.in. dla celów cen transferowych). Spółka ma możliwość wygenerowania uproszczonego bilansu oraz rachunku zysków i strat wskazanego segmentu. W ramach segmentu Y nie funkcjonuje odrębny rachunek bankowy, na który są wpłacane są należności segmentu i regulowane zobowiązania segmentu, jest natomiast możliwość określenia poziomu gotówki przynależnego do segmentu Y, ustalanego na podstawie przychodów i kosztów bezpośrednio wygenerowanych przez ten segment (można określić gotówkę przynależną do segmentu w całej puli gotówki Spółki). Powyższe wyodrębnienie nie obejmuje elementów o charakterze wsparcia (np. wsparcie księgowe czy administracyjne), które to nie są specyficznie i bezpośrednio przypisywane do segmentu Y. Wyodrębnienie nie obejmuje również zadłużenia długoterminowego, które zostało zaciągnięte przez Spółkę na rozwój i utrzymanie bieżącej działalności, zadłużenie to nie było specyficznie zaciągane dla potrzeb segmentu Y, stąd brak alokacji tego zadłużenia na segment (który zresztą nie potrzebuje finansować się długiem, z uwagi na fakt, iż część kosztów pokrywana jest przez podmiot powiązany oraz przez wypracowaną marżę ze sprzedaży bezpośredniej, a także za usługi instalacji i serwis).

Wnioskodawca podał wprawdzie, że zorganizowany zespół składników majątkowych związany z działalnością segmentu Y nie stanowi zorganizowanego przedsiębiorstwa, segment Y funkcjonuje w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i z tego przedsiębiorstwa ma zostać przeniesiony do odrębnego podmiotu, to jednak całokształt przedstawionych przez Wnioskodawcę okoliczności wskazuje, że zorganizowany zespół składników majątkowych związany z działalnością segmentu Y może stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Opis sprawy wskazuje, że dział odzwierciedlający działalność segmentu Y w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy uzyskał samodzielność gospodarczą, którą co do zasady realizować może w praktyce.

Jednocześnie jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego Spółka kapitałowa (nowa spółka), na rzecz której planowana jest sprzedaż działu odzwierciedlającego działalność segmentu Y, będzie realizować i kontynuować działalność segmentu Y (na rzecz niemieckiego podmiotu).

Konfrontując zaprezentowany opis sprawy z powołanymi regulacjami prawnymi, w opisanej sytuacji zostały spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania zespołu składników majątku tworzących Dział Zarządzania Nieruchomościami za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

W konsekwencji uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład działu odzwierciedlającego działalność segmentu Y za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, planowana czynność zbycia tego zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiącego ten dział w formie sprzedaży do Spółki kapitałowej, będzie wyłączona spod działania ustawy o VAT jako czynność niepodlegająca przepisom ustawy, zgodnie z cytowanym powyżej art. 6 pkt 1.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Bieg powyższego terminu nie rozpoczyna się do dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID (art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl