Nowość 0111-KDIB3-3.4012.232.2024.2.PJ - Wyłączenie z VAT zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 sierpnia 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-3.4012.232.2024.2.PJ Wyłączenie z VAT zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 21 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który w zakresie podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że:

- wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej 1 Dział X. na moment podziału będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy,

- wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej 2 Dział Y. na moment podziału będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy,

- braku obowiązku podatkowego w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu X. i Działu Y.,

wpłynął do Organu 21 maja 2024 r.

Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 1 sierpnia 2024 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku CIT podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca jest podatnikiem opodatkowanym ryczałtem od dochodów spółek uregulowanym w rozdziale 6B ustawy o CIT (dalej: "Ryczałt").

Wspólnikami (dalej: "Wspólnicy") Wnioskodawcy są osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest budowa wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni ścieków i przydomowych oczyszczalni ścieków. Wnioskodawca zajmuje się także budową dróg o nawierzchni asfaltowej, dróg leśnych, chodników, placów parkingowych. Spółka prowadzi także działalność w zakresie produkcji mas bitumicznych, a dodatkowo sprzedaży tej masy na rzecz innych podmiotów. Ponadto Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie zarządzania środkami trwałymi i ich wynajmu na rzecz podmiotów trzecich oraz podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą.

Wobec powyższego, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, można wyodrębnić następujące jednostki organizacyjne (dalej łącznie jako "Działy"):

- dział budowlany (dalej: "Dział Budowlany") - zajmujący się budową dróg o nawierzchni asfaltowej, dróg leśnych, chodników, placów parkingowych, wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni ścieków i przydomowych oczyszczalni ścieków;

- dział bazy sprzętowo-transportowej (dalej: "Dział X.") - zajmujący się zarządzaniem bazą sprzętowo-transportową oraz ich wynajmem na rzecz podmiotów trzecich oraz podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą.

- dział wytwórni mas bitumicznych (dalej: "Dział Y.") - zajmujący się produkcją mas bitumicznych na potrzeby Działu Budowlanego oraz ich sprzedażą na rzecz innych podmiotów;.

- w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej funkcjonują także dział sanitarny, dział finansowy, dział branży kubaturowej, dział zakupów, dział przygotowania produkcji oraz dział ofertowania.

Na dzień 30 kwietnia 2024 r. Dział X. uzyskał przychody z tytułu wynajmu rzecz podmiotów trzecich przypisanych do niego składników majątkowych w kwocie (...) zł. Natomiast przychody Działu Y. z tytułu dostawy towarów na rzecz podmiotów trzecich na dzień 30 kwietnia 2024 r. wyniosły (...) zł.

Wspólnicy Wnioskodawcy planują dokonać podziału Spółki Dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm.), tj. podziału przez wydzielenie. W związku z przeprowadzonym podziałem Wnioskodawcy, Dział X. oraz Dział Y. zostaną przeniesione do odrębnych spółek przejmujących (dalej odpowiednio: "Spółka Przejmująca 1", "Spółka Przejmująca 2", a także łącznie: "Spółki Przejmujące"). W następstwie podziału przez wydzielenie Wspólnicy Wnioskodawcy otrzymają udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółek Przejmujących. W związku z planowanym podziałem przez wydzielenie Wspólnicy nie otrzymają dopłat (wypłat) w gotówce.

W tym miejscu Wnioskodawca podkreśla, iż na moment podziału Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie Działu X. oraz Działu Y. (każdego z osobna). Spółki Przejmujące będą opodatkowane Ryczałtem.

Wnioskodawca zakłada, iż wskazany powyżej podział przez wydzielenie skutkujący przeniesieniem Działu X. oraz Działu Y. do poszczególnych Spółek Przejmujących ze względów biznesowych odbędzie się w ramach dwóch procesów podziału. W pierwszej kolejności nastąpi podział Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie Działu X. do Spółki Przejmującej 1. Następnie nastąpi podział Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie Działu Y. do Spółki Przejmującej 2.

Podział Wnioskodawcy poprzez wydzielenie Działu X. oraz wydzielenie Działu Y. zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym bądź jednym z głównych celów tego podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W zakresie wydzielenia Działu Y. celem Wspólników Wnioskodawcy jest wydzielenie z majątku Spółki Dzielonej działalności związanej z wytwarzaniem i sprzedażą mas bitumicznych jako dwóch niezależnych od siebie biznesowo działalności. Dzięki temu nastąpi separacja ryzyk biznesowych i prawnych pomiędzy poszczególnymi rodzajami działalności gospodarczej. Z punktu widzenia rozliczeń finansowych, podział Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie Działu Y. pozwoli na rozdzielenie poszczególnych rodzajów działalności (poszczególnych funkcji) do osobnych podmiotów, w tym w szczególności w kontekście prezentacji wyników finansowych instytucjom finansowym i publicznym.

Natomiast w zakresie wydzielenia Działu X. celem Wspólników Wnioskodawcy jest uzyskanie większej przejrzystości rozliczeń finansowych związanych z działalnością bazy sprzętowo-transportowej, a także powołanie do życia podmiotu profesjonalnie zajmującego się przedmiotowa bazą w ramach grupy kapitałowej zależnej od Wspólników Wnioskodawcy.

1. DZIAŁ X.

Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Dział X. będzie posiadać następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej:

A. W zakresie wyodrębnienia organizacyjnego:

1) Dział X. będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy na podstawie zarządzenia wiceprezesa zarządu Spółki Dzielonej.

2) Dział X. będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:

- wyposażenie i środki trwałe, w tym urządzenia, narzędzia i pojazdy służące do funkcjonowania Działu X., tj. zarówno te udostępniane w ramach działalności bazy sprzętowo-transportowej na rzecz Działu Budowlanego i Działu Y. oraz wynajmowane do podmiotów trzecich, jak też i te, które są wykorzystywane w ramach działalności Działu X. dla własnych potrzeb. W szczególności do Działu X. będą przyporządkowane samochody osobowe wykorzystywane przez ten dział, wszystkie samochody ciężarowe Spółki Dzielonej oraz cały sprzęt budowlany;

- oprogramowanie i licencje niezbędne do korzystania ze sprzętów elektronicznych wykorzystywanych w Dziale X.;

- inwestycje związane z modernizacją budynku wykorzystywanego przez Dział X. (termomodernizacja);

- prawa i obowiązki z umów o pracę pracowników Spółki Dzielonej, których praca dotyczy działalności Działu X. W szczególności do Działu X. przyporządkowane będą umowy z kierowcami obsługującymi samochody ciężarowe;

- należności i zobowiązania wynikające z powyższych umów związane z działalnością Działu X.;

3) W związku z planowanym podziałem przez wydzielenie Działu X. do Spółki Przejmującej 1 przejdą pracownicy w trybie art. 23[1) Kodeksu pracy, zajmujący się działalnością Działu X. W szczególności podkreślenia wymaga, że już teraz Spółka Dzielona sporządza odrębne listy płac dla pracowników poszczególnych Działów, a koszty związane z wynagrodzeniami pracowników przypisanych do danego Działu są księgowane na kontach rachunkowych wyszczególnionych dla tego Działu. Zdarzają się pojedyncze przypadki pracowników, którzy poza swoją główną działalnością wykonują także prace na rzecz innych Działów Spółki Dzielonej. Sytuacje te są jednak sporadyczne, a zakres świadczeń takich pracowników nie jest niezbędny do kontynuowania działalności tej innej jednostki.

Wskazać ponadto należy, że Dział X. zarządza również aktywami (w szczególności dotyczy to nieruchomości), które z racji funkcjonalnego powiązania stanowią element Działu X. i są w działalności tego działu wykorzystywane. Aktywa te są również wykorzystywane w działalności Działu Y. i działalności Działu Budowlanego oraz są wynajmowane na rzecz podmiotów trzecich. Po podziale przez wydzielenie Działu X. do Spółki Przejmującej 1, spółka ta będzie wynajmowała te aktywa na rzecz podmiotów, w których będzie się znajdował Dział Y. oraz Dział Budowlany, a także na rzecz podmiotów trzecich.

B. W zakresie wyodrębnienia finansowego:

1)

na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Działu X.;

2)

możliwa będzie identyfikacja przychodów i kosztów związanych z działalnością Działu X.;

3) Dział X. będzie posiadał odrębny budżet, niezależny od Działu Budowlanego, Działu Y. oraz pozostałych działów; 4) będzie istniała możliwość sporządzania odrębnych planów finansowych dla Działu X., niezależnych od planów finansowych Działu Budowlanego, Działu Y. oraz pozostałych działów.

C. W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego:

1) składniki majątkowe przyporządkowane do Działu X. będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących działalność w zakresie zarządzania bazą sprzętowo-transportową oraz ich wynajmem na rzecz podmiotów trzecich oraz podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą. Zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu X. będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

2. DZIAŁ Y.

Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Dział Y. będzie posiadać następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej:

A. W zakresie wyodrębnienia organizacyjnego:

1) Dział Y. będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy na podstawie zarządzenia wiceprezesa zarządu Spółki Dzielonej.

2) Dział Y. będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:

- środki trwałe i wyposażenie służące do funkcjonowania Działu Y., tj. narzędzia, maszyny i urządzenia służące do produkcji masy bitumicznej, komputery, drukarki, telefony, meble biurowe, monitoring, samochód osobowy wykorzystywany przez dyrektora Działu Y.;

- prawa i obowiązki z innych umów dotyczących powyższych nieruchomości, takich jak umowy dotyczące obsługi nieruchomości (media, ochrona, ubezpieczenie, etc.);

- prawa i obowiązki z umów dotyczących korzystania z innych środków trwałych i wyposażenia wykorzystywanego w ramach Działu Y., zawarte z podmiotem powiązanym, który jest właścicielem tych składników majątkowych;

- prawa i obowiązki z umów o pracę pracowników Wnioskodawcy, których praca dotyczy działalności Działu Y.;

- prawa i obowiązki wynikające z umów z kontrahentami (zarówno spisanych w formie pisemnej umowy dwóch stron, jak też zawartych w trybie zleceń i zamówień) zawartych w ramach działalności Działu Y.;

- należności i zobowiązania wynikające z powyższych umów związane z działalnością Działu Y.;

- prawa i obowiązki z najmu nieruchomości opisanych poniżej niezbędnych do prowadzenia działalności Działu Y.;

W tym miejscu wskazać należy, że Wnioskodawca jest co do zasady właścicielem aktywów koniecznych do prowadzenia działalności Działu Y.

Wyjątkiem od tej zasady są nieruchomości wynajmowane od podmiotu powiązanego tj. spółki Z. W tym zakresie pomiędzy Wnioskodawcą a spółką Z. k. została zawarta stosowna umowa najmu, na podstawie której Wnioskodawca wykorzystuje te nieruchomości w ramach działalności Działu Y. W wyniku podziału przez wydzielenie Działu Y. do Spółki Przejmującej 2, na Spółkę Przejmującą 2 przejdą prawa i obowiązki wynikające z przedmiotowej umowy najmu.

Dodać także należy, że działalność Działu Y. jest ponadto częściowo prowadzona w oparciu o nieruchomość obecnie należącą do Spółki Dzielonej. Ta nieruchomość w wyniku podziału, ze względu na to, że funkcjonalnie stanowi element Działu X., zostanie przeniesiona do Spółki Przejmującej 1. Po wydzieleniu Działu X. do Spółki Przejmującej 1 nieruchomość ta będzie wynajmowana przez Spółkę Przejmującą 1 na rzecz podmiotu, w którym będzie znajdował się Dział Y.

3) W związku z planowanym podziałem przez wydzielenie Działu Y. do Spółki Przejmującej 2 przejdą pracownicy w trybie art. 23[1) Kodeksu pracy, zajmujący się działalnością Działu Y. W szczególności już obecnie Spółka Dzielona sporządza odrębne listy płac dla pracowników poszczególnych Działów, a koszty związane z wynagrodzeniami pracowników przypisanych do danego Działu są księgowane na kontach rachunkowych wyszczególnionych dla tego Działu. Zdarzają się pojedyncze przypadki pracowników, którzy poza swoją główną działalnością wykonują także prace na rzecz innych Działów Spółki Dzielonej. Sytuacje te są jednak sporadyczne, a zakres świadczeń takich pracowników nie jest niezbędny do kontynuowania działalności tej innej jednostki.

B. W zakresie wyodrębnienia finansowego:

1)

na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Działu Y.

2)

możliwa będzie identyfikacja przychodów i kosztów związanych z działalnością Działu Y.

3) Dział Y. będzie posiadał odrębny budżet, niezależny od Działu Budowlanego, Działu X. oraz pozostałych działów; 4) będzie istniała możliwość sporządzania odrębnych planów finansowych dla Działu Y., niezależnych od planów finansowych Działu Budowlanego, Działu X. oraz pozostałych działów.

C. W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego: 1) składniki majątkowe przyporządkowane do Działu Y. będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. działalności w zakresie produkcji mas bitumicznych (w tym na potrzeby Działu Budowlanego) oraz ich sprzedaży. Zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu Y. będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Wnioskodawca podkreśla, że składniki majątku, umowy lub pracownicy będą alokowani do Działu X. lub Działu Y. ze względu na funkcjonalny związek z działalnością poszczególnego działu.

W związku z przeprowadzonym podziałem przez wydzielenie w Spółce Dzielonej pozostanie majątek obejmujący zasadniczą działalność Spółki Dzielonej, skupiającą się głównie na budowie dróg o nawierzchni asfaltowej, dróg leśnych, chodników, placów parkingowych, wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni ścieków i przydomowych oczyszczalni ścieków. Tym samym w skład majątku pozostającego w Spółce Dzielonej wejdzie Dział Budowlany, dział sanitarny, dział finansowy, dział branży kubaturowej, dział zakupów, dział przygotowania produkcji oraz dział ofertowania. Pozostający w Spółce Dzielonej majątek będzie niewątpliwie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55[1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.; dalej: "KC"). Jednocześnie w ocenie Wnioskodawcy uznanie, że majątek pozostający na dzień podziału przez wydzielenie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa byłoby płytkim spojrzeniem na strukturę organizacyjną Spółki Dzielonej.

Świadczenie usług pomiędzy Spółką Dzieloną, Spółką Przejmującą 1 oraz Spółką Przejmującą 2

W tym miejscu wskazać należy, że ze względu na specyfikę działalności Działu X., po podziale przez wydzielenie Spółka Przejmująca 1 będzie świadczyła usługi na rzecz Wnioskodawcy, a po wydzieleniu Działu Y. do Spółki Przejmującej 2 - Spółka Przejmująca 1 będzie świadczyła usługi również na rzecz Spółki Przejmującej 2. Wskazać ponadto należy, że po wydzieleniu Działu Y. do Spółki Przejmującej 2, spółka ta będzie dokonywała na rzecz Wnioskodawcy dostawy towarów ściśle związanych działalnością Działu Y. - Spółka Przejmująca 2 będzie dokonywała dostawy masy bitumicznej na rzecz Spółki Dzielonej. Ponadto, może również dochodzić do odsprzedaży materiałów sypkich z magazynu Spółki Przejmującej 2 na rzecz Spółki Dzielonej.

Zawarcie umów o te usługi będzie wynikało z rzeczywistych potrzeb tych podmiotów związanych z prowadzoną przez te podmioty działalnością gospodarczą.

Przyjęty model biznesowy Działu X. polega na udostępnianiu i wynajmie na rzecz poszczególnych jednostek tych składników posiadanego majątku. Z tego też powodu część aktywów przypisanych do Działu X., po jego wydzieleniu do Spółki Przejmującej 1, będzie odpłatnie wynajmowana Wnioskodawcy, Spółce Przejmującej 2 oraz innym podmiotom. Aktywa te są elementem działalności Działu X. i zostaną przeniesione na rzecz Spółki Przejmującej 1, natomiast Dział Budowlany i Dział Y. będą miały jedynie prawo do korzystania z nich. Innymi słowy, elementem działalności Działu X. będzie efektywne prawo do własności tych aktywów i udostępnianie ich innym podmiotom. Natomiast elementem odpowiednio działalności Działu Y. oraz Działu Budowlanego będzie korzystanie z tych składników majątkowych. Jednocześnie zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca 2 (po wydzieleniu do niej Działu Y.) będą mogły nabywać tożsame usługi jak od Spółki Przejmującej 1 tak i od podmiotów niezależnych. Możliwość współpracy z podmiotami niepowiązanymi nie zostanie ograniczona. Zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca 2 będą mogły prowadzić działalność bez względu na występujące powiązania.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo ponadto, że:

1. Spółka Przejmująca 1 będzie kontynuowała działalność Działu X. w oparciu o nabyte składniki w takim samym zakresie, w jakim Dział X. prowadzi działalność w ramach Spółki Dzielonej. Przy czym, ze względu na wydzielenie, aktywa przypisane do Działu X. będą po wydzieleniu udostępniane na rzecz Spółki Dzielonej oraz Spółki Przejmującej 2 nie w ramach wewnętrznego działu tylko w ramach Spółki Przejmującej 1 na podstawie odrębnych umów.

2. Spółka Przejmująca 2 będzie kontynuowała działalność Działu Y. w oparciu o nabyte składniki w takim samym zakresie, w jakim Dział Y. prowadzi działalność w ramach Spółki Dzielonej. Przy czym, ze względu na wydzielenie, dostawa towarów ściśle związana z działalnością Działu Y. będzie dokonywana na rzecz Spółki Dzielonej nie w ramach wewnętrznego działu tylko w ramach Spółki Przejmującej 2 na podstawie odrębnych umów.

3. Spółka Przejmująca 1 będzie mogła kontynuować działalność Działu X. związaną z zarządzaniem środkami trwałymi i ich wynajem na rzecz podmiotów trzecich oraz podmiotów powiązanych ze Spółką Dzieloną bez konieczności angażowania innych własnych składników majątku. Innymi słowy, Spółka Przejmująca 1 w oparciu o nabyte składniki majątkowe przypisane do Działu X. będzie mogła kontynuować jego działalność. Jednocześnie zaplecze administracyjne (księgowość, kadry, etc.), które będzie konieczne do wykonywania obowiązków sprawozdawczych i administracyjnych związanych z funkcjonowaniem Spółki Przejmującej 1, Spółka Przejmująca 1 zapewni poprzez zawarcie umowy o świadczenie tych usług przez Spółkę Dzieloną (zaznaczamy, że obecnie usługi te na rzecz Spółki Dzielonej świadczy podmiot zewnętrzny). Przy tym zaplecze to nie będzie konieczne do realizacji operacyjnej działalności Działu X. w zakresie zarządzania środkami trwałymi i ich wynajmu na rzecz podmiotów trzecich oraz podmiotów powiązanych ze Spółką Dzieloną.

4. Spółka Przejmująca 2 będzie mogła kontynuować działalność Działu Y. zakresie produkcji mas bitumicznych bez konieczności angażowania innych własnych składników majątku. Innymi słowy, Spółka Przejmująca 2 w oparciu o nabyte składniki majątkowe przypisane do Działu Y. będzie mogła kontynuować jego działalność.

Chociaż do zespołu składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Działu Y. nie należą nieruchomości, to mieć na uwadze należy to, że elementem tego zespołu będą prawa i obowiązki wynikające z umów najmu nieruchomości, które obecnie Spółka Dzielona wynajmuje obecnie od Z., a które to nieruchomości są wykorzystywane przez Spółkę Dzieloną w ramach działalności Działu Y. Ponadto, działalność Działu Y. jest częściowo prowadzona w oparciu o nieruchomości, które obecnie należą do Spółki Dzielonej, a które stanowią funkcjonalnie element Działu X. Nieruchomości te zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej 1. Po wydzieleniu Działu X. do Spółki Przejmującej 1 nieruchomości te będą wynajmowane przez Spółkę Przejmującą 1 na rzecz Spółki Przejmującej 2. Wnioskodawca podkreśla, że o zdolności do prowadzenia działalności nie decyduje fakt posiadania nieruchomości na własność, ale posiadanie prawa do korzystania z nieruchomości, przykładowo na podstawie umowy najmu (będącej składnikiem niematerialnym zorganizowanej części przedsiębiorstwa).

Jednocześnie zaplecze administracyjne (księgowość, kadry, etc.), które będzie konieczne do wykonywania obowiązków sprawozdawczych i administracyjnych związanych z funkcjonowaniem Spółki Przejmującej 2, Spółka Przejmująca 2 zapewni poprzez zawarcie umowy o świadczenie tych usług przez Spółkę Dzieloną (zaznaczamy, że obecnie usługi te na rzecz Spółki Dzielonej świadczy podmiot zewnętrzny). Przy tym zaplecze to nie będzie konieczne do realizacji operacyjnej działalności Działu Y. w zakresie produkcji mas bitumicznych.

Pytania w zakresie podatku od towarów i usług (oznaczone we wniosku nr 1-3)

1) Czy wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej 1 Dział X. na moment podziału będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?

2) Czy wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej 2 Dział Y. na moment podziału będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?

3) Czy w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu X. i Działu Y., po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 1

Wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej 1 Dział X. na moment podziału będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 2

Wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej 2 Dział Y. na moment podziału będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 3

Podział Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu X. i Działu Y. nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy do pytania 1 i 2

Ustawodawca zawarł definicję legalną zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej także: "ZCP") w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że ZCP to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jednocześnie, z ugruntowanego stanowiska wskazanego w indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego wynika, że aby mówić o istnieniu ZCP niezbędne jest wykazanie:

1)

istnienia zespołu składników niematerialnych i materialnych, w tym zobowiązań;

2)

wyodrębnienia organizacyjnego;

3)

wyodrębnienia finansowego;

4)

wyodrębnienia funkcjonalnego;

Na zasadność powyższego twierdzenia wskazuje stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji wyrażone w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 8 marca 2024 r. o sygn. 0111-KDIB3-3.4012.457.2023.4.MW. W interpretacji tej wskazano, że:

" (...) status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze".

Poniżej przedstawiono zatem analizę spełnienia poszczególnych warunków wyodrębnionego zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych

Uznanie masy majątkowej za ZCP wymaga istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań. Jak zauważył Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 23 czerwca 2023 r. o sygn. 0111-KDIB3–3.4012.173. 2023.4.MS:

"Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza".

Warunek wyodrębnienia organizacyjnego

Wskazać należy, że zgodnie z praktyką organów podatkowych wyodrębnienie organizacyjne oznacza odrębny pod względem organizacyjnym zespół składników materialnych i niematerialnych zachowujący miejsce w strukturze organizacyjnej podmiotu (dział, oddział, pion lub wydział). W tym przypadku istotne jest również formalne potwierdzenie struktury organizacyjnej, dokonane na bazie statutu, regulaminu lub uchwały zarządu. W szczególności w ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 kwietnia 2024 r. o sygn. 0112-KDIL1-1.4012.61.2024.4.EK wskazano, iż: "samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności »widocznym z zewnątrz«. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne".

Ponadto, należy zwrócić uwagę na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 kwietnia 2019 r. o sygn. akt II FSK 79/17, w którym - w stosunku do warunku wyodrębnienia organizacyjnego - wskazano, że:

"Rozważając kwestię wyodrębnienia organizacyjnego należy mieć m.in. na uwadze, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze podatnika w sposób, w który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze".

Warunek wyodrębnienia finansowego

W odniesieniu do wyodrębnienia finansowego w interpretacjach indywidualnych wskazuje się, że warunek ten jest spełniony, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Podkreśla się jednak, że pojęcia tego nie należy utożsamiać z pełną samodzielnością finansową (zob. np. interpretację indywidualną z dnia 22 kwietnia 2024 r. o sygn. 0111-KDIB3-3.4012.77.2024.3.PJ).

Warunek wyodrębnienia funkcjonalnego

Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w interpretacjach indywidualnych wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Wskazuje się ponadto, że aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład ZCP muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa (zob. np. interpretację indywidualną z dnia 22 kwietnia 2024 r. o sygn. 0111-KDIB3–3.4012.78.2024.3.MS).

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, aby uznać część przedsiębiorstwa za ZCP w rozumieniu przepisów ustawy o VAT powinny być spełnione następujące przesłanki:

- istnienie w ramach ZCP składników materialnych i niematerialnych;

- organizacyjne wyodrębnienie ZCP w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa; przyporządkowanie pracowników oraz majątku do ZCP;

- finansowe wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie polegające na takiej ewidencji zdarzeń gospodarczych, aby możliwe było przyporządkowanie do ZCP przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań;

- funkcjonalne wyodrębnienie ZCP polegające na realizowaniu w przedsiębiorstwie określonej (i odrębnej od pozostałych) działalności i zadań gospodarczych oraz możliwości kontynuacji dotychczasowych zadań ZCP, w przypadku jego przeniesienia na nowy podmiot.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że na moment podziału wydzielany Dział X. będzie spełniać wszelkie warunki do uznania za ZCP w rozumieniu analizowanych przepisów ustawy o VAT. Należy bowiem uznać, iż:

A. W przypadku Działu X. będzie istniał zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

B. Istniejący w ramach Działu X. zespół składników materialnych i niematerialnych będzie organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie. Wskazać bowiem należy, że:

1. Dział X. będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy na podstawie zarządzenia wiceprezesa zarządu Spółki Dzielonej.

2. Dział X. będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:

- wyposażenie i środki trwałe, w tym urządzenia, narzędzia i pojazdy służące do funkcjonowania Działu X., tj. zarówno te udostępniane w ramach działalności bazy sprzętowo-transportowej na rzecz Działu Budowlanego i Działu Y. oraz wynajmowane do podmiotów trzecich, jak też i te, które są wykorzystywane w ramach działalności Działu X. dla własnych potrzeb. W szczególności do Działu X. będą przyporządkowane samochody osobowe wykorzystywane przez ten dział, wszystkie samochody ciężarowe Spółki Dzielonej oraz cały sprzęt budowlany;

- oprogramowanie i licencje niezbędne do korzystania ze sprzętów elektronicznych wykorzystywanych w Dziale X.;

- inwestycje związane z modernizacją budynku wykorzystywanego przez Dział X. (termomodernizacja);

- prawa i obowiązki z umów o pracę pracowników Spółki Dzielonej, których praca dotyczy działalności Działu X. W szczególności do Działu X. przyporządkowane będą umowy z kierowcami obsługującymi samochody ciężarowe;

- należności i zobowiązania wynikające z powyższych umów związane z działalnością Działu X.;

3. W związku z planowanym podziałem przez wydzielenie Działu X. do Spółki Przejmującej 1 przejdą pracownicy w trybie art. 23[1) Kodeksu pracy, zajmujący się działalnością Działu X.

C. Dział X. będzie wyodrębniony finansowo. Należy bowiem wskazać, że:

1.

na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Działu X.;

2.

możliwa będzie identyfikacja przychodów i kosztów związanych z działalnością Działu X.;

3. Dział X. będzie posiadał odrębny budżet, niezależny od Działu Budowlanego, Działu Y. oraz pozostałych działów; 4. będzie istniała możliwość sporządzania odrębnych planów finansowych dla Działu X., niezależnych od planów finansowych Działu Budowlanego, Działu Y. oraz pozostałych działów;

D. zajdzie również wyodrębnienie funkcjonalne Działu X. Wskazać bowiem należy, że składniki majątkowe przyporządkowane do Działu X. będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących działalność w zakresie zarządzania bazą sprzętowo-transportową oraz ich wynajmem na rzecz podmiotów trzecich oraz podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą. Zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu X. będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Wskazać ponadto należy, że na moment podziału również wydzielany Dział Y. będzie spełniał powyższe warunki. Należy bowiem wskazać, że:

A. w przypadku Działu Y. będzie istniał zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

B. istniejący w ramach Działu Y. zespół składników materialnych i niematerialnych będzie organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie. Wskazać bowiem należy, że:

1. Dział Y. będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy na podstawie zarządzenia wiceprezesa zarządu Spółki Dzielonej.

2. Dział Y. będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:

- środki trwałe i wyposażenie służące do funkcjonowania Działu Y., tj. narzędzia, maszyny i urządzenia służące do produkcji masy bitumicznej, komputery, drukarki, telefony, meble biurowe, monitoring, samochód osobowy wykorzystywany przez dyrektora Działu Y.;

- prawa i obowiązki z innych umów dotyczących powyższych nieruchomości, takich jak umowy dotyczące obsługi nieruchomości (media, ochrona, ubezpieczenie, etc.);

- prawa i obowiązki z najmu nieruchomości niezbędnych do prowadzenia działalności Działu Y.;

- prawa i obowiązki z umów dotyczących korzystania z innych środków trwałych i wyposażenia wykorzystywanego w ramach Działu Y., zawarte z podmiotem powiązanym, który jest właścicielem tych składników majątkowych;

- prawa i obowiązki z umów o pracę pracowników Wnioskodawcy, których praca dotyczy działalności Działu Y.;

- prawa i obowiązki wynikające z umów z kontrahentami (zarówno spisanych w formie pisemnej umowy dwóch stron, jak też zawartych w trybie zleceń i zamówień) zawartych w ramach działalności Działu Y.;

- należności i zobowiązania wynikające z powyższych umów związane z działalnością Działu Y.;

3. w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie Działu Y. do Spółki Przejmującej 2 przejdą pracownicy w trybie art. 23[1) Kodeksu pracy, zajmujący się działalnością Działu Y.

C. Dział Y. będzie wyodrębniony finansowo. Wskazać bowiem należy, że:

1.

na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Działu Y.;

2.

możliwa będzie identyfikacja przychodów i kosztów związanych z działalnością Działu Y.;

3. Dział Y. będzie posiadał odrębny budżet, niezależny od Działu Budowlanego, Działu X. oraz pozostałych działów; 4. będzie istniała możliwość sporządzania odrębnych planów finansowych dla Działu Y., niezależnych od planów finansowych Działu Budowlanego, Działu X. oraz pozostałych działów.

D. zajdzie również wyodrębnienie funkcjonalne Działu Y. Zauważyć należy w tym miejscu, że składniki majątkowe przyporządkowane do Działu Y. będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. działalności w zakresie produkcji mas bitumicznych (w tym na potrzeby Działu Budowlanego) oraz ich sprzedaży. Zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu Y. będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca:

- w odniesieniu do pytania 1 stoi na stanowisku, że wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej 1 Dział X. na moment podziału będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

- w odniesieniu do pytania 2 stoi na stanowisku, że wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej 2 Dział Y. na moment podziału będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy do pytania 3

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przy tym wskazać należy, że użyte w tym przepisie sformułowanie "transakcje zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, oznacza to, że zakres pojęcia "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. W tym miejscu wskazać należy, że również w sytuacji, gdy w wyniku podziału spółki przez wydzielenie przedmiotem przeniesienia jest zorganizowana część przedsiębiorstwa to mamy do czynienia z transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji ustawy o VAT (tak przykładowo interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2024 r. o sygn. 0111-KDIB3–2.4012.65.2024.3.AR).

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że podział Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu X. i Działu Y. i przeniesienie ich do właściwych Spółek Przejmujących, jako transakcja dotycząca zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powyższe stanowisko jest szeroko prezentowane przez organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego, np.:

- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.186.2023.3.MS wskazał, że: "Sposób wyodrębnienia składników materialnych i niematerialnych podlegających wydzieleniu, które mają być zbyte do Spółki przejmującej, wskazuje, że nastąpiło wyodrębnienie organizacyjne, funkcjonalne i finansowe działalności X. Składniki wskazane powyżej są i będą na dzień zbycia zdolne do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo realizujące dotychczasowe zadania. Powyższe okoliczności wskazują zatem, że ww. składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład X stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. W konsekwencji powyższego, zbycie Oddziału X w ramach podziału przez wydzielenie, wraz ze składnikami materialnymi i niematerialnymi, nie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT".

- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 14 marca 2024 r. wskazał, że: "W konsekwencji uznania ww. zespołu składników majątkowych składających się na dział nieruchomości komercyjnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, planowana transakcja podziału poprzez wydzielenie ww. działu nieruchomości komercyjnych do Spółki Przejmującej na moment podziału zgodnie z cytowanym powyżej art. 6 pkt 1 ustawy o VAT będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT".

Mając na uwadze powyższe jak i stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań oznaczonych numerami 1 i 2, w ocenie Spółki Dzielonej podział Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu X. i Działu Y. nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej "ustawą" lub "ustawą o VAT":

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...):

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jednocześnie art. 6 ustawy o VAT wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przy czym użyte w ww. przepisie sformułowanie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące "część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w "istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1)

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2)

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3)

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4)

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

- zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji, oraz

- faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: "Trybunał" lub "TSUE") w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Schriever "przekazanie całości lub części aktywów" należy interpretować w taki sposób, że obejmuje ono przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyroki NSA: z dnia 25 czerwca 2013 r. sygn. akt I FSK 955/12 oraz z dnia 21 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1316). Zgodnie natomiast z orzecznictwem TSUE (wyrok TSUE z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Christel Schriever, pkt 26) ocena, jakie dobra - ruchome lub nieruchome - są niezbędne do utworzenia przedsiębiorstwa lub ZCP, musi być dokonywana " (...) z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej".

W rozpatrywanej sprawie zasługuje na uwagę orzeczenie NSA z 24 listopada 2016 r., sygn. I FSK 1316/15, w którym Sąd stwierdził, że "Same w sobie nieruchomości (zabudowane nieruchomości) nie tworzą całości zdolnej do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Nie stanowią zatem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nawet jeżeli były wykorzystywane przez sprzedawcę również do działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu tych nieruchomości lub ich części, albo znajdujących się na nich obiektów budowlanych i ich części. (...) Natomiast sprzedaż wyodrębnionych z takiego zakładu pojedynczych lub nawet wszystkich nieruchomości, nie mogłaby być uznana za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Bez całej struktury składającej się na działalność w zakresie wynajmu nieruchomości - wciąż byłaby to jedynie sprzedaż nieruchomości, jako składników majątkowych". Podobna teza została zawarta w wyroku z 26 stycznia 2018 r., sygn. I FSK 1127/17.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, można wyodrębnić następujące jednostki organizacyjne:

- Dział Budowlany,

- dział bazy sprzętowo-transportowej (Dział X.)

- dział wytwórni mas bitumicznych (Dział Y.)

- dział sanitarny, dział finansowy, dział branży kubaturowej, dział zakupów, dział przygotowania produkcji oraz dział ofertowania

Wspólnicy Wnioskodawcy planują dokonać podziału Spółki Dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, tj. podziału przez wydzielenie. W związku z przeprowadzonym podziałem Wnioskodawcy, Dział X. oraz Dział Y. zostaną przeniesione do odrębnych spółek przejmujących (Spółka Przejmująca 1, Spółka Przejmująca 2)

W następstwie podziału przez wydzielenie Wspólnicy Wnioskodawcy otrzymają udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółek Przejmujących. W związku z planowanym podziałem przez wydzielenie Wspólnicy nie otrzymają dopłat (wypłat) w gotówce.

Podział przez wydzielenie skutkujący przeniesieniem Działu X. oraz Działu Y. do poszczególnych Spółek Przejmujących ze względów biznesowych odbędzie się w ramach dwóch procesów podziału. W pierwszej kolejności nastąpi podział Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie Działu X. do Spółki Przejmującej 1. Następnie nastąpi podział Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie Działu Y. do Spółki Przejmującej 2.

W zakresie wydzielenia Działu Y. celem Wspólników Wnioskodawcy jest wydzielenie z majątku Spółki Dzielonej działalności związanej z wytwarzaniem i sprzedażą mas bitumicznych jako dwóch niezależnych od siebie biznesowo działalności

Natomiast w zakresie wydzielenia Działu X. celem Wspólników Wnioskodawcy jest uzyskanie większej przejrzystości rozliczeń finansowych związanych z działalnością bazy sprzętowo-transportowej, a także powołanie do życia podmiotu profesjonalnie zajmującego się przedmiotowa bazą w ramach grupy kapitałowej zależnej od Wspólników Wnioskodawcy.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie czy wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej 1 Dział X. oraz wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej 2 Dział Y. na moment podziału będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

W odniesieniu do Działu X. wskazali Państwo w opisie sprawy, że na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Dział X.:

1.

będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy na podstawie zarządzenia wiceprezesa zarządu Spółki Dzielonej

2.

będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:

.

wyposażenie i środki trwałe, w tym urządzenia, narzędzia i pojazdy służące do funkcjonowania Działu X., w szczególności do Działu X. będą przyporządkowane samochody osobowe wykorzystywane przez ten dział, wszystkie samochody ciężarowe Spółki Dzielonej oraz cały sprzęt budowlany

.

oprogramowanie i licencje niezbędne do korzystania ze sprzętów elektronicznych wykorzystywanych w Dziale X.;

.

inwestycje związane z modernizacją budynku wykorzystywanego przez Dział X. (termomodernizacja);

.

prawa i obowiązki z umów o pracę pracowników Spółki Dzielonej, których praca dotyczy działalności Działu X. W szczególności do Działu X. przyporządkowane będą umowy z kierowcami obsługującymi samochody ciężarowe;

.

należności i zobowiązania wynikające z powyższych umów związane z działalnością Działu X.

3. W związku z planowanym podziałem przez wydzielenie Działu X. do Spółki Przejmującej 1 przejdą pracownicy w trybie art. 231 Kodeksu pracy, zajmujący się działalnością Działu X. Spółka Dzielona sporządza odrębne listy płac dla pracowników poszczególnych Działów, a koszty związane z wynagrodzeniami pracowników przypisanych do danego Działu są księgowane na kontach rachunkowych wyszczególnionych dla tego Działu.

4. W zakresie wyodrębnienia finansowego

- na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Działu X.;

- możliwa będzie identyfikacja przychodów i kosztów związanych z działalnością Działu X.;

- Dział X. będzie posiadał odrębny budżet, niezależny od Działu Budowlanego, Działu Y. oraz pozostałych działów;

- będzie istniała możliwość sporządzania odrębnych planów finansowych dla Działu X., niezależnych od planów finansowych Działu Budowlanego, Działu Y. oraz pozostałych działów

5. Składniki majątkowe przyporządkowane do Działu X. będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących działalność w zakresie zarządzania bazą sprzętowo-transportową oraz ich wynajmem na rzecz podmiotów trzecich oraz podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą. Zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu X. będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze;

Spółka Przejmująca 1 będzie kontynuowała działalność Działu X. w oparciu o nabyte składniki w takim samym zakresie, w jakim Dział X. prowadzi działalność w ramach Spółki Dzielonej. Przy czym, ze względu na wydzielenie, aktywa przypisane do Działu X. będą po wydzieleniu udostępniane na rzecz Spółki Dzielonej oraz Spółki Przejmującej 2 nie w ramach wewnętrznego działu tylko w ramach Spółki Przejmującej 1 na podstawie odrębnych umów.

Ponadto - jak wskazali Państwo w opisie oraz jego uzupełnieniu - Spółka Przejmująca 1 będzie mogła kontynuować działalność Działu X. związaną z zarządzaniem środkami trwałymi i ich wynajem na rzecz podmiotów trzecich oraz podmiotów powiązanych ze Spółką Dzieloną bez konieczności angażowania innych własnych składników majątku.

Analiza przedstawionego przez Państwa opisu sprawy prowadzi do wniosku, że Dział X., w momencie wydzielenia do Spółki Przejmującej 1 będzie stanowił organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie odrębną całość, mogącą stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze związane z zarządzaniem bazą sprzętowo-transportową oraz wynajmem urządzenia, narzędzia i pojazdy na rzecz podmiotów trzecich oraz podmiotów powiązanych ze Spółką Dzieloną, czyli zadania których realizacji służy w obecnie istniejącym przedsiębiorstwie.

Zestawiając przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego z przywołanymi przepisami prawa oraz orzecznictwem TSUE wskazać należy, że wydzielenia do Spółki Przejmującej 1 będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, tj. wyodrębniony w ramach struktury Państwa przedsiębiorstwa zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

W odniesieniu do Działu Y. wskazali Państwo w opisie sprawy, że na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Dział Y.:

1)

będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy na podstawie zarządzenia wiceprezesa zarządu Spółki Dzielonej

2)

będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc

)

środki trwałe i wyposażenie służące do funkcjonowania Działu Y., tj. narzędzia, maszyny i urządzenia służące do produkcji masy bitumicznej, komputery, drukarki, telefony, meble biurowe, monitoring, samochód osobowy wykorzystywany przez dyrektora Działu Y.,

)

prawa i obowiązki z innych umów dotyczących powyższych nieruchomości, takich jak umowy dotyczące obsługi nieruchomości (media, ochrona, ubezpieczenie, etc.),

)

prawa i obowiązki z umów dotyczących korzystania z innych środków trwałych i wyposażenia wykorzystywanego w ramach Działu Y., zawarte z podmiotem powiązanym, który jest właścicielem tych składników majątkowych,

)

prawa i obowiązki z umów o pracę pracowników Wnioskodawcy, których praca dotyczy działalności Działu Y.,

)

prawa i obowiązki wynikające z umów z kontrahentami (zarówno spisanych w formie pisemnej umowy dwóch stron, jak też zawartych w trybie zleceń i zamówień) zawartych w ramach działalności Działu Y.,

)

należności i zobowiązania wynikające z powyższych umów związane z działalnością Działu Y.,

)

w wyniku podziału przez wydzielenie Działu Y. do Spółki Przejmującej 2, na Spółkę Przejmującą 2 przejdą prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu nieruchomości od Z., które są wykorzystywane w ramach działalności Działu Y.,

3) W związku z planowanym podziałem przez wydzielenie Działu Y. do Spółki Przejmującej 2 przejdą pracownicy w trybie art. 231 Kodeksu pracy, zajmujący się działalnością Działu Y. W szczególności już obecnie Spółka Dzielona sporządza odrębne listy płac dla pracowników poszczególnych Działów, a koszty związane z wynagrodzeniami pracowników przypisanych do danego Działu są księgowane na kontach rachunkowych wyszczególnionych dla tego Działu;

4) W zakresie wyodrębnienia finansowego:

- na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Działu Y.,

- możliwa będzie identyfikacja przychodów i kosztów związanych z działalnością Działu Y.,

- Dział Y. będzie posiadał odrębny budżet, niezależny od Działu Budowlanego, Działu X. oraz pozostałych działów,

- będzie istniała możliwość sporządzania odrębnych planów finansowych dla Działu Y., niezależnych od planów finansowych Działu Budowlanego, Działu X. oraz pozostałych działów;

5) składniki majątkowe przyporządkowane do Działu Y. będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. działalności w zakresie produkcji mas bitumicznych (w tym na potrzeby Działu Budowlanego) oraz ich sprzedaży. Zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu Y. będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Spółka Przejmująca 2 będzie kontynuowała działalność Działu Y. w oparciu o nabyte składniki w takim samym zakresie, w jakim Dział Y. prowadzi działalność w ramach Spółki Dzielonej. Przy czym, ze względu na wydzielenie, dostawa towarów ściśle związana z działalnością Działu Y. będzie dokonywana na rzecz Spółki Dzielonej nie w ramach wewnętrznego działu tylko w ramach Spółki Przejmującej 2 na podstawie odrębnych umów.

Ponadto - jak wskazali Państwo w opisie oraz jego uzupełnieniu - Spółka Przejmująca 2 będzie mogła kontynuować działalność Działu Y. zakresie produkcji mas bitumicznych bez konieczności angażowania innych własnych składników majątku.

Nie wpływa na to konieczność korzystania z nieruchomości które są elementem działalności Działu X. i zostaną przeniesione na rzecz Spółki Przejmującej 1, bowiem Spółka Przejmująca 2 (po wydzieleniu do niej Działu Y.) będzie mogła nabywać tożsame usługi jak od Spółki Przejmującej 1 tak i od podmiotów niezależnych. Możliwość współpracy z podmiotami niepowiązanymi nie zostanie ograniczona.

Analiza przedstawionego przez Państwa opisu sprawy prowadzi do wniosku, że Dział Y., w momencie wydzielenia do Spółki Przejmującej 2 będzie stanowił organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie odrębną całość, mogącą stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze związane z produkcją mas bitumicznych na potrzeby Działu Budowlanego oraz ich sprzedażą na rzecz innych podmiotów, czyli zadania których realizacji służy w obecnie istniejącym przedsiębiorstwie.

Zestawiając przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego z przywołanymi przepisami prawa oraz orzecznictwem TSUE wskazać należy, że przedmiotem wydzielenia do Spółki Przejmującej 2 będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, tj. wyodrębniony w ramach struktury Państwa przedsiębiorstwa zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączone jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że podział Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu X. i Działu Y. i przeniesienie ich do właściwych Spółek Przejmujących, jako transakcja dotycząca zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, Organ pragnie zauważyć, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i odnoszą się wyłącznie do okoliczności przedstawionych w inicjujących tę sprawę wnioskach. Podkreślenia w tym miejscu bowiem wymaga, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podmiotów w wyniku rozstrzygnięć, dotyczących konkretnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych osadzonych w określonym stanie prawnym. Interpretacje indywidualne nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 109/15).

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

W tym miejscu organ interpretacyjny zastrzega jednak, że gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny interpretacja nie wywoła skutków prawnych.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej: "PPSA").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl