0111-KDIB3-3.4012.141.2019.2.MS - Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży działki zabudowanej niedokończonym budynkiem mieszkalnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 czerwca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-3.4012.141.2019.2.MS Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży działki zabudowanej niedokończonym budynkiem mieszkalnym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 marca 2020 r. (data wpływu 10 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z 20 maja 2020 r. (data wpływu 26 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki zabudowanej niedokończonym budynkiem mieszkalnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki zabudowanej niedokończonym budynkiem mieszkalnym.

Złożony wniosek został uzupełniony pismem z 20 maja 2020 r. (data wpływu 26 maja 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 12 maja 2020 r. znak: 0111-KDIB3-3.4012.141.2020.1.MS.

We wniosku złożonym przez: * Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Pan..., ul....,... (dalej jako: "Wnioskodawca"), * Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

Pani..., ul....,... (dalej jako: "Zainteresowana"),

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 18 października 2000 r. Wnioskodawca wraz z żoną, na zasadach ustawowej wspólności małżeńskiej, na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego nabyli od osób fizycznych grunt rolny o powierzchni 0,9580 ha (działka nr... w miejscowości... w Gminie...). W momencie zakupu grunt nie był zabudowany ani zalesiony. Przedmiotową nieruchomość Wnioskodawca i jego małżonka nabyli do majątku prywatnego z zamiarem wybudowania na niej domu, w którym w przyszłości planowali zamieszkać. Wnioskodawca nie prowadzi i w momencie zakupu nie prowadził działalności gospodarczej. Z kolei, żona Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT, jednak ta działalność nie jest i nigdy nie była związana z obrotem nieruchomościami. W związku z nabyciem nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT (nieruchomość nie została nabyta w ramach działalności gospodarczej). Nabycie nieruchomości nie miało na celu dalszej jej odsprzedaży. Powyższa nieruchomość w żaden sposób nie była wykorzystywana do wykonywania działalności gospodarczej, nie była też przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

W sierpniu 2001 r. na działce rolnej (jako rolnicy powyżej 1 ha) Wnioskodawca i Zainteresowana rozpoczęli budowę domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 292 m2. Budowa trwała sukcesywnie, w miarę możliwości finansowych, jednak do dnia dzisiejszego nie została ukończona, a dom nie został oddany do użytkowania.

Około 2004 r. w Urzędzie Gminy... dokonano zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i działka nr... oraz grunty przyległe zostały z urzędu odrolnione przez gminę.

W 2007 r. właściciel działki sąsiedniej poinformował Wnioskodawcę i Zainteresowaną, że zamierza dokonać podziału swojej działki i zaproponował, aby działając w porozumieniu dokonać wspólnego planu podziału obu działek (jego i działki Wnioskodawcy i Zainteresowanej) wraz z wytyczeniem drogi dojazdowej do wszystkich działek. Z myślą o córce i przyszłych wnukach Wnioskodawca i Zainteresowana uznali, że taki pomysł jest sensowny i zgodzili się na propozycję sąsiada. W przyszłości planowali, aby ich córka oraz wnuki wybudowali domy na działkach wyodrębnionych (za domem Zainteresowanych). Po ustaleniu szczegółów z sąsiadem Wnioskodawca i Zainteresowana dokonali geodezyjnego planu podziału działek, który następnie został zatwierdzony decyzją Wójta Gminy w dniu 3 września 2007 r. Następnie, na mocy umowy w formie aktu notarialnego zawartego 3 marca 2009 r. zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zainteresowani dokonali zamiany części działek z sąsiadem. Dla działek wyodrębnionych po podziale nie zakładali odrębnych ksiąg wieczystych.

Opisywana na wstępie działka, na której Zainteresowani rozpoczęli budowę domu po podziale stanowi odrębną nieruchomość o nr ew..... Z uwagi na znaczne koszty, które Zainteresowani musieliby ponieść celem ukończenia budowy domu oraz w związku ze zmianą planów życiowych rozważają jego sprzedaż. W tym celu chcieliby podjąć standardowe działania w celu sprzedaży nieruchomości tj. zamieszczenie ogłoszenia o zamiarze sprzedaży w portalach do tego przeznaczonych lub za pośrednictwem agencji nieruchomości.

W piśmie z 20 maja 2020 r. Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi na zadane przez Organ pytania.

1. Z wniosku wynika, że Zainteresowana niebędąca stroną postępowania prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem. Proszę zatem o wskazanie w jakim zakresie Zainteresowana prowadzi działalność gospodarczą i od kiedy?

Ad.1. Zainteresowana prowadzi działalność gospodarczą pod firmą.... Przedmiotowa działalność jest prowadzona w zakresie naprawy pomp pożarniczych od 25 czerwca 1999 r. Tak jak to zostało wcześniej wskazane we wniosku, działalność nie jest i nie była związana z obrotem nieruchomościami.

2. Wnioskodawca wskazał, że w sierpniu 2001 r. na zakupionej w dniu 18 października 2000 r. działce rolnej (nr...) rozpoczął budowę domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 292 m2. Proszę zatem o wskazanie:

a.

czy przedmiotowy budynek był budowany na potrzeby osobiste Wnioskodawcy czy też z zamiarem późniejszej sprzedaży?

b.

kiedy Wnioskodawca wraz z Zainteresowaną podjęli decyzję o sprzedaży budowanego na działce nr... domu jednorodzinnego?

c. Na jakim etapie budowy był przedmiotowy dom jednorodzinny gdy Wnioskodawca podjął decyzję o jego sprzedaży?

Ad.2.

a. Przedmiotowy budynek był budowany na potrzeby osobiste.

b. Możliwość sprzedaży domu Zainteresowani rozważali od 2020 r.

c. Stan surowy zamknięty.

3. Wnioskodawca podał, że około 2004 r. w Urzędzie Gminy... dokonano zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i działka nr... oraz grunty przyległe zostały z urzędu odrolnione przez Gminę. Proszę zatem o wskazanie czy Wnioskodawca (Zainteresowana) wnosił o zmianę przeznaczenia działki nr... na której rozpoczął budowę domu jednorodzinnego?

Ad.3. Zainteresowani nie wnosili o zmianę przeznaczenia działki nr.... Grunty zostały odrolnione z urzędu przez Gminę.

4. Z wniosku wynika, że działka nr... to grunt rolny o powierzchni 0,9580 ha. Proszę zatem o wskazanie czy działka ta była wykorzystywana na cele rolnicze?

Ad.4. Działka nie była wykorzystywana na cele rolnicze ani przez Wnioskodawcę ani przez Zainteresowaną.

5. Wnioskodawca wskazał, że po ustaleniu szczegółów z sąsiadem sporządzono plan geodezyjnego podziału działek, który następnie został zatwierdzony decyzją Wójta Gminy w dniu 3 września 2007 r. Następnie, na mocy umowy w formie aktu notarialnego zawartego 3 marca 2009 r. zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami dokonano zamiany części działek z sąsiadem. Proszę zatem o wskazanie:

a.

w jaki sposób został dokonany podział należącej do Wnioskodawcy działki (ile zostało wydzielonych działek z podaniem ich oznaczenia w ewidencji)?

b.

czy w ramach podziału wydzielona została działka pod drogę?

c.

jak została przeprowadzona zamiana działek z sąsiadem?

d.

na jakim etapie budowy był przedmiotowy dom jednorodzinny gdy Wnioskodawca dokonał podziału działki Nr.. ?

Ad.5

a. Zgodnie z zawartym aktem notarialnym zamiana działek została dokonana w taki sposób, że Wnioskodawca wspólnie z zainteresowaną przenieśli do majątku wspólnego sąsiadów prawo własności działek gruntu nr...,...,...,...,...,...,.... Z kolei sąsiedzi przenieśli na rzecz Wnioskodawcy i Zainteresowanej (do majątku wspólnego) przysługujące im udziały we współwłasności działek gruntu nr...,...,...,...;

b.

z działki sąsiada nr 92/1 została wytyczona i przekazana Urzędowi Gminy droga;

c.

zamiana działek została uzgodniona ugodowo wspólnie z sąsiadem, proporcjonalnie do posiadanej wcześniej powierzchni działek;

d.

stan surowy otwarty.

6. Czy w stosunku do wskazanej we wniosku nieruchomości gruntowej (działki nr...) na której Wnioskodawca prowadzi budowę domu jednorodzinnego, wydzielonej w 2007 r. mającej być przedmiotem planowanej sprzedaży Wnioskodawca (lub Zainteresowana) podejmował (podejmie) jakiekolwiek czynności w celu jej uatrakcyjnienia np. wytyczenie drogi wewnętrznej, budowa drogi, wyposażenie w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizacji sanitarnej oraz energetyczne itp., jeśli tak to jakie, kiedy i w jakim celu?

Ad.6. W 2001 r. tj. z chwilą rozpoczęcia budowy, wodociąg oraz linia energetyczna napowietrzna przebiegały obok działki w drodze głównej. W trakcie budowy, w ramach kolejnego etapu budowy, w 2018 r. z istniejących już wcześniej sieci zostały doprowadzone instalacja wodociągowa oraz prąd do budynku. Powyższe czynności nastąpiły w ramach normalnej kontynuacji prac budowlanych (to nie był zamiar uatrakcyjnienia działki - w tym czasie zainteresowani nie rozważali sprzedaży nieruchomości).

7. Na jakim etapie budowy jest (będzie) przedmiotowy dom jednorodzinny w dniu jego ewentualnej sprzedaży?

Ad.7. Na chwilę obecną budynek został doprowadzony na stanu surowego zamkniętego.

8. Czy Wnioskodawca (Zainteresowana) dokonywał już wcześniej sprzedaży nieruchomości?

Ad.8. Dotychczas zainteresowani nie dokonywali sprzedaży nieruchomości.

9. Czy Wnioskodawca posiada jeszcze inne nieruchomości (oprócz wskazanych we wniosku) przeznaczone w przyszłości do sprzedaży, jeśli tak to ile i jakie oraz kiedy, w jakim celu i w jaki sposób nabyte i wykorzystywane?

Ad. 9. Wnioskodawca i Zainteresowana posiadają inne nieruchomości, jednak na chwilę obecną nie rozważają ich sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle obowiązujących przepisów, zbycie nieruchomości na działce nr... podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie ze stanem faktycznym sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Przy czym - w myśl art. 2 pkt 6 ustawy VAT - towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku VAT.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT wyłącznie wówczas, gdy czynność podlegającą opodatkowaniu wykona podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Jednocześnie okoliczności dokonania tej czynności powinny nosić znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o VAT, tzn. powinny polegać na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. W kontekście powyższego należy stwierdzić, że nie jest podatnikiem podatku VAT ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

Podkreślić przy tym należy, że pod pojęciem "handel" należy rozumieć dokonywany w sposób zorganizowany zakup towarów w celu ich odsprzedaży. Jeżeli zatem dana czynność została wykonana poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika, czy wykonującego wolny zawód, to w świetle cytowanego powyżej art. 15 ust. 2 ustawy nie można podmiotu dokonującego dostawy uznać za podatnika VAT z tytułu wykonania takiej czynności.

Analiza okoliczności przedstawionych w opisie stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w rozpatrywanej sprawie nie można uznać Wnioskodawcy i zainteresowanej za podatników podatku VAT, w związku z planowaną sprzedażą działki o numerze... wraz z domem w trakcie budowy. W ocenie Wnioskodawcy, zainteresowani w odniesieniu do planowanej sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek prywatny zainteresowanych nie będą występowali w charakterze podatników podatku VAT, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Zatem zbycie nieruchomości nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej, lecz w ramach rozporządzania własnym majątkiem i jest działaniem w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o VAT nie mają zastosowania. Wobec tego w przedstawionym we wniosku zdarzeniu należy stwierdzić, że transakcja sprzedaży działki nr... wraz z domem w trakcie budowy nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze powyższe informację, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości zaprezentowanego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl do art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy.

Sprzedaż, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W tym miejscu należy wskazać, że prawo dopuszcza, aby własność tej samej rzeczy przysługiwała niepodzielne kilku osobom - art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.).

Zaznaczenia wymaga, że stosownie do treści art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 2086, z późn. zm.), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 ww. Kodeksu oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 ww. Kodeksu, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne, w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości, wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.

Na podstawie art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje wraz z małżonką - Zainteresowaną, w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej sprzedać działkę wraz z wybudowanym na niej, niedokończonym domem.

Wnioskodawca ma wątpliwość czy planowana sprzedaż działki nr... wraz ze znajdującym się na niej domem w stanie surowym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podkreślić należy, że nie każda czynność która stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wyżej powołane przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika VAT, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotne więc dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. Z ww. orzeczenia TSUE wynika, że w wypadku gdy dana osoba podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy, wówczas należy ją uznać za podatnika z tytułu sprzedaży nieruchomości, gdyż sprzedaż nie następuje w ramach zarządu jego majątkiem prywatnym.

W konsekwencji, w kwestii zaliczenia transakcji sprzedaży nieruchomości przez osoby fizyczne jako wykonywanej w ramach działalności gospodarczej kryterium decydującym jest podejmowanie aktywnych działań angażujących środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców. Podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki, wydzielenie dróg wewnętrznych, wystąpienie do właściwego organu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i uzyskanie takiej decyzji przed sprzedażą, wykonywanie czynności zmierzających do podniesienia wartości nieruchomości, np. uzbrojenie terenu, świadczy o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną). Przy czym, na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich. W konsekwencji, dostawę nieruchomości należy uznać za objętą podatkiem VAT pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Okoliczności sprawy nie wskazują na taką aktywność Wnioskodawcy i Zainteresowanej, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Wnioskodawca nie podejmował w stosunku do działki, mającej być przedmiotem sprzedaży, aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca, usługodawcę. Jak wynika z wniosku Zainteresowani nabyli w 2000 r. działkę nr... do majątku osobistego, z zamiarem budowy budynku mieszkalnego na potrzeby własne i najbliższej rodziny. Budowę domu rozpoczęli w 2001 r. na cele osobiste i dotąd nie została ona ukończona. Natomiast możliwość sprzedaży rozważają od 2020 r. z uwagi na znaczne koszty, które musieliby ponieść celem ukończenia budowy domu oraz w związku ze zmianą planów życiowych. Zatem dopiero od tego momentu mamy do czynienia z działaniami ukierunkowanymi na sprzedaż działki wraz z wybudowanym na niej, niedokończonym domem w stanie surowym.

Przy czyn trzeba zwrócić uwagę, że od momentu nabycia działki, działania zainteresowanych dotyczące przedmiotowej nieruchomości wskazują na zamiar wykorzystywania jej jedynie do celów osobistych (zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych własnych).

Dokonany w tym okresie przez Wnioskodawcę wraz z małżonką podział działki nr... zatwierdzony decyzją Wójta Gminy w dniu 3 września 2007 r. a następnie, na mocy umowy zawartej 3 marca 2009 r. dokonana zamiana działek z sąsiadem, stanowią jedynie pojedyncze czynności, które nie tworzą ciągu, wskazującego na aktywne działania Wnioskodawcy jak handlowca, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami.

Przy czym, jak wskazał Wnioskodawca, dotychczas Zainteresowani nie sprzedawali oraz nie planują sprzedawać nieruchomości.

Mając na uwadze treść powołanych uregulowań prawnych na tle opisu sprawy należy stwierdzić, że planowana sprzedaż działki budowlanej wraz z wybudowanym na niej, niedokończonym domem w stanie surowym, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż stanowi ona majątek prywatny, a Zainteresowani nie wykorzystywali ww. działki i niewykończonego domu do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W opisanej sytuacji Zainteresowani nie wystąpią dla tej czynności w charakterze podatników, tym samym planowana sprzedaż ww. działki wraz z domem w stanie surowym jest sprzedażą majątku osobistego Zainteresowanych, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdą zastosowania.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że transakcja sprzedaży działki nr 91/1 wraz z domem w trakcie budowy nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT jest prawidłowe.

Zaznacza się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem sprawy. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl