0111-KDIB3-2.4012.891.2019.2.SR - Prawo do odliczenia VAT przez państwową jednostką budżetową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lutego 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-2.4012.891.2019.2.SR Prawo do odliczenia VAT przez państwową jednostką budżetową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 grudnia 2019 r. (data wpływu 24 grudnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z 14 lutego 2020 r. (data wpływu 17 lutego 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług, które Wnioskodawca odsprzedaje - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2019 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 14 lutego 2020 r. (data wpływu 17 lutego 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 10 lutego 2020 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.891.2019.1.SR.

We wniosku, uzupełnionym pismem z 14 lutego 2020 r., przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest państwową jednostką budżetową nieposiadającą osobowości prawnej, powołaną do obsługi organów władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa. Wykonuje również czynności na podstawie umów cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. najem pomieszczeń w budynkach, które Wnioskodawca posiada w trwałym zarządzie.

W Wnioskodawca jako PJB operacje z tytułu realizowanych dochodów budżetu państwa dokonywane są na rachunku bieżącym dochodów, a operacje z tytułu wydatków budżetu państwa na rachunku bieżącym wydatków. Z zasad określonych w rozporządzeniu MF z 7 grudnia 2010 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1718) w rozdziale 4 "Tryb pobierania dochodów i dokonywania wydatków państwowych jednostek budżetowych" wynika m.in., że uzyskane przez państwową jednostkę budżetową zwroty wydatków dokonanych

* w tym samym roku budżetowym - przyjmowane są na rachunek bieżący wydatków i zmniejszają wykonanie wydatków w tym roku budżetowym;

* w poprzednich latach budżetowych - są przyjmowane na rachunek bieżący dochodów i podlegają odprowadzeniu na dochody budżetu państwa, w terminach określonych odrębnymi przepisami.

Unormowania te mają istotny wpływ na rozliczenia VAT z tytułu odsprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT.

Zgodnie z zawartymi umowami cywilnoprawnymi Wnioskodawca obciąża najemców czynszem i opłatą zryczałtowaną, które odprowadzane są na dochody budżetu państwa. Dodatkowo najemcy zgodnie z zapisami w umowie (najmu/użyczenia/porozumienia) "zobowiązani są do zwrotu kosztów związanych z utrzymaniem pomieszczeń zgodnie z zajmowaną powierzchnią lub odczytem indywidualnego licznika" następujących rodzajów towarów i usług wg otrzymanych faktur:

* energia elektryczna,

* energia cieplna.

* woda,

* odprowadzanie ścieków,

* ochrona obiektu,

* remonty współużytkowanych części budynku,

które stanowią zmniejszenie wykonania wydatków w roku budżetowym.

Sprzedawane towary i usługi są odpowiednio opodatkowane stawką VAT 8% lub 23% oprócz sprzedaży usługi czynszu i opłaty zryczałtowanej za lokal na cele mieszkaniowe na rzecz osoby fizycznej - zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług.

U Wnioskodawcy występuje także odsprzedaż usługi telekomunikacyjnej na rzecz pracownika, który przekroczy ustalony limit abonamentu na telefon komórkowy - sprzedaż opodatkowana będzie stawką 23%.

Zdarza się również sprzedaż majątku ruchomego Wnioskodawcy (np. samochód, komputery itp.) uprzednio wykorzystywanego wyłącznie na cele statutowe, tj. związane z działalnością nieopodatkowaną na podstawie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Sprzedawane składniki majątkowe są zamortyzowane w 100%. Wnioskodawca nie miał prawa odliczyć VAT od zakupu składników majątkowych, gdyż były zakupione na cele statutowe jednostki i jednocześnie było zwolnione z VAT podmiotowo (art. 113 ust. 1 - ustawy VAT). Dostawcy towarów i wykonawcy usług dokonują sprzedaży na rzecz Wnioskodawca (PJB), która następnie odsprzedaje w części wynikającej z umowy najmu (wg% najmowanej powierzchni lub zgodnie z odczytem licznika).

Towary i usługi zakupione przez Wnioskodawca, są wykorzystywane zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. usługa najmu lokali użytkowych, do wykonywania czynności zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 (najem lokalu wyłącznie na cele mieszkaniowe), jak i czynności niepodlegających opodatkowaniu z racji funkcjonowania Wnioskodawca jako organu władzy publicznej (art. 15 ust. 6).

Towary i usługi zakupione przez Wnioskodawcę są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej (najem), jak i czynności niepodlegających opodatkowaniu z racji funkcjonowania Wnioskodawcy jako organu władzy publicznej. Wnioskodawca nie przekazuje i nie świadczy usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników - zatem towary, o których mowa w art. 7 ust. 2 oraz usługi, o których mowa w art. 8 ust. 2 i ust. 5 (ustawy VAT) nie będą miały zastosowania.

Obecnie Wnioskodawca utracił prawo do zwolnienia podmiotowego z art. 113 ust. 1 (ustawy o podatku od towarów i usług) - w IV kwartale roku 2019 wartość sprzedaży przekroczyła kwotę 200.000,00 zł.

W piśmie z 14 lutego 2020 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazano następujące informacje.

Wnioskodawca w związku z wykonywanymi czynnościami na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych i utratą prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT w miesiącu listopadzie 2019 r. został zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, pod nr NIP..., który składa deklaracje VAT-7.

Przedmiotem zapytania są nabywane przez Wnioskodawcę towary/usługi:

* energia elektryczna,

* energia cieplna,

* dostawa wody,

* odprowadzanie ścieków,

* ochrona obiektu (monitoring i ochrona fizyczna),

* usługi remontowe części wspólnych,

które następnie są odsprzedawane (refakturowane) na najemców pomieszczeń.

Za nabyte towary, usługi, które są odsprzedawane (refakturowane) na najemców, Wnioskodawca otrzymuje faktury, w których figuruje jako nabywca tych towarów i usług.

Odsprzedawane (refakturowane) towary, usługi są opodatkowane podatkiem od towarów i usług stawką 8% lub 23%, i tak:

* energia elektryczna - stawka 23%,

* energia cieplna - stawka 23%,

* dostawa wody - stawka 8%,

* odprowadzanie ścieków - stawka 8%,

* ochrona obiektu (monitoring i ochrona fizyczna) - stawka 23%,

* usługi remontowe części wspólnych - stawka 23%.

Działalność gospodarcza Wnioskodawca wynika z zawartych umów cywilnoprawnych na wynajem pomieszczeń. Czynsz i opłata zryczałtowana za najmowane pomieszczenia podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT 23% oraz są zwolnienie z podatku (najem na cele mieszkalne) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy. Ponadto zgodnie z zawartymi umowami Wnioskodawca obciąża (odsprzedaje) najemców kosztami mediów.

Nabywane przez Wnioskodawcę towary i usługi będące przedmiotem pytania są w części odsprzedawane najemcom, a w części wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania swojej działalności statutowej - tj. działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (działalność oświatowa zgodnie z ustawą o systemie oświaty).

Faktury za towary/usługi objęte przedmiotem zapytania Wnioskodawca otrzymuje oddzielnie dla każdego z budynków. Obciążenie (refakturowanie) odbywa się zgodnie z zapisami w umowach cywilnoprawnych z najemcami wedle% najmowanej powierzchni lub odczytu licznika (faktyczne zużycie). Podział otrzymywanej przez Wnioskodawcę faktury - kwoty brutto prezentuje poniższa tabela.

Tabela PDF str. 4

Odsprzedaż (refakturowanie) mediów w ramach umów najmu jest przez Wnioskodawcę uznawana za odrębne i niezależnie świadczenie, dlatego jest ściśle związana z czynnościami opodatkowanymi.

Nabywane towary/usługi objęte przedmiotem zapytania są wykorzystywane na cele działalności oświatowej, jak i działalności gospodarczej (refakturowanie) zatem:

* energia elektryczna - różne kategorie czynności, tj. działalność niepodlegająca opodatkowaniu i opodatkowana,

* energia cieplna - różne kategorie czynności, tj. działalność niepodlegająca opodatkowaniu i opodatkowana,

* dostawy wody - różne kategorie czynności, tj. działalność niepodlegająca opodatkowaniu i opodatkowana,

* odprowadzanie ścieków - różne kategorie czynności, tj. działalność niepodlegająca opodatkowaniu i opodatkowana,

* ochrona obiektu (monitoring i ochrona fizyczna) - różne kategorie czynności, tj. działalność niepodlegająca opodatkowaniu i opodatkowana,

* usługi remontowe części wspólnych - różne kategorie czynności, tj. działalność niepodlegająca opodatkowaniu i opodatkowana.

Towary i nabywane usługi objęte przedmiotem zapytania tj.:

* energia elektryczna,

* energia cieplna,

* dostawa wody,

* odprowadzanie ścieków,

* ochrona obiektu,

* usługi remontowe,

są wykorzystywane zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej (odsprzedaż mediów - refaktura - na podstawie umów cywilnoprawnych dotyczących najmu), jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (działalność oświatowa zgodnie z ustawą o systemie oświaty), z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT.

Przypisanie zakupów dokonywanych przez Wnioskodawcę na cele działalności gospodarczej (odsprzedaż mediów) odbywa się w momencie wystawienia faktury (refaktury na najemcę) wg% najmowanej powierzchni lub wg wskazań licznika (faktyczne zużycie), co przedstawia poniższa tabela. Zgodnie z zapisami umów refakturowanie mediów na rzecz Najemców dokonywane w miesiącu następującym po wpływie do Wnioskodawcy faktur od dostawców towarów i usług. Towary/usługi, których nabywcą jest Wnioskodawca, są wykorzystywane zarówno dla potrzeb działalności oświatowej (niepodlagającej opodatkowaniu VAT), jak i dla prowadzonej działalności gospodarczej (odsprzedaż mediów w najmowanych pomieszczeniach). Odliczenie podatku VAT naliczonego następuje w miesiącu następnym po wpływie faktur zakupu do Wnioskodawcy, kiedy to możliwe jest bezpośrednie przypisanie konkretnego wydatku ściśle związanego z realizacją czynności opodatkowanych (działalność gospodarcza - umowy cywilnoprawne). Niemożliwe jest przypisanie dokonywanych przez Wnioskodawcę zakupów w całości do działalności gospodarczej, dlatego przypisanie wydatków (zakupów) do działalności gospodarczej następuje w oparciu o zapisy umów, dane przedstawia poniższa tabela:

Tabela PDF - str. 5

Nabywane przez Wnioskodawcę towary i usługi objęte przedmiotem zapytania podlegają opodatkowaniu stawką VAT 23% i 8%. Odsprzedaż mediów jest przez Wnioskodawcę traktowane jako odrębne świadczenie od najmu, stąd też podatek naliczony od zakupów towarów i usług (energia elektryczna, energia cieplna, dostawa wody, odprowadzanie ścieków, ochrona obiektu, usługi remontowe) związany jest z czynnościami opodatkowanymi.

Wartość podatku naliczonego od ww. zakupów jest równa wartości podatku należnego od odsprzedaży (refaktury).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

W jakiej części Wnioskodawcy przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawca jest państwową jednostką budżetową nieposiadającą osobowości prawnej, powołaną do obsługi organów władzy publicznej w zakresie realizacji zadań nałożonych odrębnymi i przepisami prawa (art. 15 ust. 6 ustawy VAT). Wnioskodawca wykonuje również czynności określone w art. 15 ust. 2 (ustawy VAT), tj. działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pomieszczeń w nieruchomościach (budynkach), które Wnioskodawca posiada w trwałym zarządzie. Wnioskodawca w IV kwartale 2019 r. stracił prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 (ustawy VAT).

Wnioskodawca wystawia faktury sprzedaży za czynsz i opłatę zryczałtowaną związane ze sprzedażą opodatkowaną stawką 23% oraz zwolnioną (art. 43 ust. 1 pkt 36). Ponadto refakturuje na Najemców nabyte towary i usługi ze stawką 23% i 8% - zgodnie z zawartymi umowami cywilnoprawnymi.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 (podatku VAT) Wnioskodawca ma prawo odliczenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego tylko w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą jaką jest u Wnioskodawcy najem pomieszczeń.

Odsprzedaż mediów w ramach najmu dla celów podatku VAT jest u Wnioskodawcy uznawana za odrębne i niezależne świadczenie. Zatem refakturowane usługi są ściśle związane z czynnościami opodatkowanymi.

Wnioskodawca na podstawie% najmowanej powierzchni lub odczytów licznika przyporządkowuje wartość odsprzedawanych towarów/usług wyłącznie do działalności gospodarczej (od których przysługuje odliczenie na zasadach ogólnych wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy VAT), zatem nie jest zobowiązane do obliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a (ustawy VAT).

Wnioskodawca odlicza VAT naliczony w całości, ale tylko od zakupu towarów i usług, które odsprzedaje. Mając na celu konieczność przypisania konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży Wnioskodawca dokonuje obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości kwoty podatku należnego wykazanego w refakturach. Pozostała część podatku naliczonego z faktur zakupu nie podlega odliczeniu ze względu na wykorzystanie towarów i usług dla celów działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT (działalność oświatowa). Odliczenie podatku VAT dokonywane jest w miesiącu następującym po miesiącu otrzymania faktury, co jest zgodne z art. 86 ust. 11 (ustawy VAT).

Przyjęta zasada obiektywnie odzwierciedla część wydatków przypadającą odpowiednio na działalność gospodarczą oraz wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu (działalność oświatowa).

Odsprzedaż usług odbywa się zgodnie z zawartymi umowami co przedstawia poniższa tabela:

Tabela PDF - str. 7

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podatnik w celu odliczenia podatku naliczonego, w pierwszej kolejności ma obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną, brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności nieopodatkowanych tym podatkiem.

Natomiast na mocy art. 86 ust. 2a ustawy - w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej "sposobem określenia proporcji". Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Powołany przypis art. 86 ust. 2a ustawy ma zastosowanie wyłącznie do sytuacji, w której nabywane towary i usługi, wykorzystywane są zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, w sytuacji gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - według ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w miesiącu listopadzie 2019 r. został zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca jest państwową jednostką budżetową nieposiadającą osobowości prawnej, powołaną do obsługi organów władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa. Wykonuje również czynności na podstawie umów cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. najem pomieszczeń w budynkach, które Wnioskodawca posiada w trwałym zarządzie. Wnioskodawca nabywa towary/usługi: energia elektryczna, energia cieplna, dostawa wody, odprowadzanie ścieków, ochrona obiektu (monitoring i ochrona fizyczna), usługi remontowe części wspólnych. Nabywane przez Wnioskodawcę towary i usługi są w części odsprzedawane najemcom, a w części wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania swojej działalności statutowej - tj. działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (działalność oświatowa zgodnie z ustawą o systemie oświaty). Za nabyte towary, usługi, które są odsprzedawane (refakturowane) na najemców, Wnioskodawca otrzymuje faktury, w których figuruje jako nabywca tych towarów i usług. Faktury za ww. towary/usługi Wnioskodawca otrzymuje oddzielnie dla każdego z budynków. Obciążenie (refakturowanie) odbywa się zgodnie z zapisami w umowach cywilnoprawnych z najemcami wedle% najmowanej powierzchni lub odczytu licznika (faktyczne zużycie). Odsprzedaż (refakturowanie) mediów w ramach umów najmu jest przez Wnioskodawcę uznawana za odrębne i niezależnie świadczenie, dlatego jest ściśle związana z czynnościami opodatkowanymi. Odsprzedawane (refakturowane) towary, usługi są opodatkowane podatkiem od towarów i usług stawką 8% lub 23%. Nabywane towary/usługi są wykorzystywane na cele działalności oświatowej, jak i działalności gospodarczej (refakturowanie), zatem są wykorzystywane do różnych kategorii czynności, tj. działalności niepodlegającej opodatkowaniu i opodatkowanej. Przypisanie zakupów dokonywanych przez Wnioskodawcę na cele działalności gospodarczej (odsprzedaż mediów) odbywa się w momencie wystawienia faktury (refaktury na najemcę) wg% najmowanej powierzchni lub wg wskazań licznika (faktyczne zużycie).

Wnioskodawca ma wątpliwości w jakiej części przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego.

Przy czym Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem zapytania są nabywane przez Wnioskodawca towary/usługi: energia elektryczna, energia cieplna, dostawa wody, odprowadzanie ścieków, ochrona obiektu (monitoring i ochrona fizyczna), usługi remontowe części wspólnych, które następnie są odsprzedawane (refakturowane) na najemców pomieszczeń.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Uprawnienie do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługuje więc w przypadku nabycia towarów i usług, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy, z którego wynika, że nabywane towary i usługi, tj. energia elektryczna, energia cieplna, dostawa wody, odprowadzanie ścieków, ochrona obiektu (monitoring i ochrona fizyczna), usługi remontowe części wspólnych, są w części wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, a w części są wykorzystywane do działalności opodatkowanej (odsprzedaż najemcom), stwierdzić należy, że Wnioskodawcy, będącemu zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ww. zakupy towarów i usług wyłącznie w zakresie, w jakim te towary i usługi służą do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Tym samym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia tej części kwoty podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupowych, która dotyczy odsprzedaży ww. towarów i usług na rzecz najemców z zastosowaniem stawki 8% lub 23%.

Należy wskazać, że skoro obciążanie (refakturowanie) odbywa się zgodnie z zapisami w umowach cywilnoprawnych z najemcami wedle% najmowanej powierzchni lub odczytu licznika (faktyczne zużycie), to Wnioskodawca niewątpliwie jest w stanie określić kwoty podatku naliczonego związane z działalnością opodatkowaną. Jak wskazał Wnioskodawca, przypisanie zakupów dokonywanych przez Wnioskodawcę na cele działalności gospodarczej (odsprzedaż mediów) odbywa się w momencie wystawienia faktury (refaktury na najemcę) wg% najmowanej powierzchni lub wg wskazań licznika (faktyczne zużycie). Wartość podatku naliczonego od ww. zakupów jest równa wartości podatku należnego od odsprzedaży (refaktury). W konsekwencji w odniesieniu do tej części podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podsumowując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od ponoszonych wydatków związanych z zakupami towarów i usług (energia elektryczna, energia cieplna, dostawa wody, odprowadzanie ścieków, ochrona obiektu, usługi remontowe części wspólnych) opodatkowanych podatkiem VAT według stawki podstawowej lub obniżonej, w części w jakiej są następnie refakturowane na najemców z zastosowaniem stawki 8% lub 23%, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w kwestii czy Wnioskodawca prawidłowo zaklasyfikował odsprzedaż (refakturowanie) towarów i usług (energii elektrycznej, energii cieplnej, dostawy wody, odprowadzania ścieków, ochrony obiektu, usług remontowych części wspólnych) jako czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług stawką 8% lub 23%, gdyż nie było to przedmiotem wniosku, nie zadano pytania w tym zakresie. Stwierdzenie to przyjęto jako element opisu stanu faktycznego i nie było ono przedmiotem oceny.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl