0111-KDIB3-2.4012.802.2019.4.MGO - Wyłączenie z VAT transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lutego 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-2.4012.802.2019.4.MGO Wyłączenie z VAT transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2019 r. (data wpływu 28 listopada 2019 r.) uzupełnionym pismem z 29 stycznia 2020 r. (data wpływu 30 stycznia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania przeniesienia na Spółkę Przejmującą zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących działalność nieruchomościową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania przeniesienia na Spółkę Przejmującą zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących działalność nieruchomościową.

Wniosek został uzupełniony pismem z 29 stycznia 2020 r. (data wpływu 30 stycznia 2020 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 20 stycznia 2020 r. znak: 0111-KDIB1-2.4010.473.2019.2.DP, 0111-KDIB3-2.4012.802.2019.3.MGO.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. (zwaną dalej: K. bądź Spółka Dzielona) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz w całości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od dochodów osiąganych w Polsce.

W przyjętym modelu biznesowym w ramach K. funkcjonują dwie działalności operacyjne: działalność związana z gospodarką i przetwarzaniem odpadów (ZCP Odpady bądź działalność odpadowa) oraz działalność inwestycyjna związana z kupnem, sprzedażą oraz wynajmowaniem nieruchomości komercyjnych (ZCP Nieruchomości bądź działalność nieruchomościowa). Przedmiotowe działalności są na tyle wyodrębnione, iż mogą w sposób samodzielny funkcjonować jako przedsiębiorstwa niezależne.

Spółka prowadzi księgi rachunkowe i podlega obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta.

Działalność związana z ZCP Nieruchomości jest przedmiotowo różna od działalności K. ZCP Odpady - pełni inne funkcje gospodarcze, angażuje inne aktywa, posiada inne koszty oraz ma inny profil ryzyka gospodarczego. Niezależnie od powyższego zarówno działalność nieruchomościowa jak i działalność odpadowa są w pełni równorzędnymi przedsiębiorstwami i cechuje je wysoka samodzielność w funkcjonowaniu.

Działalność nieruchomościowa prowadzona w ramach działalności Wnioskodawcy polega w szczególności na nabywaniu i zbywaniu nieruchomości, kompleksowym zarządzaniu procesem budowy nieruchomości, w szczególności w oparciu o umowy z generalnym wykonawcą, samodzielnej komercjalizacji wybudowanych i pozyskanych nieruchomości, a także na windykowaniu należności, bieżącej obsłudze administracyjnej a przede wszystkim na zarządzaniu tymi nieruchomościami.

Z uwagi na okoliczność, że Wnioskodawca prowadzi działalność zasadniczo w dwóch odrębnych obszarach, podjęto decyzję w przedmiocie wyodrębnienia i wydzielenia ze struktury Wnioskodawcy obszaru związanego z działalnością w zakresie ZCP Nieruchomości i przeniesienia tego obszaru do nowoutworzonej spółki K. I. Spółka z o.o. (zwaną dalej: Spółka Przejmująca). Przedmiotowy podział ma nastąpić w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) (dalej jako k.s.h.) (podział przez wydzielenie). Podział zostanie przeprowadzony w trybie uproszczonym zgodnie z art. 538 (1) § 1 k.s.h. w związku z wyrażeniem zgody przez wszystkich wspólników Spółki Dzielonej na powyższe, zgodnie z treścią art. 538 (1) § 1 k.s.h.

Powyższa decyzja podyktowana jest względami natury biznesowej, tj. odseparowaniem dwóch różnych obszarów działalności prowadzonych przez Spółkę oraz zasadnością uporządkowania struktury biznesowej i zabezpieczenia majątku związanego z działalnością w obszarze nieruchomości. Szczególne znaczenie w kontekście potrzeby odseparowania dwóch różnych obszarów działalności ma właśnie ryzyko gospodarcze. Ryzyko gospodarcze dotyczące działalności nieruchomościowej jest zdecydowanie niższe niż w ramach działalności odpadowej, a wynika to przede wszystkim z faktu, iż branża odpadowa jest obciążona ryzykiem zmian prawnych, wysokiego zaangażowania osobowego i kapitałowego, brakiem stabilności na rynku. Branża nieruchomościowa w Polsce od lat cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów i zapewnia przede wszystkim stabilne i powtarzalne przychody z wykonywanej działalności.

Sposób podziału majątku K. opisany w planie podziału odpowiadać będzie istniejącej w K. strukturze organizacyjnej obejmującej dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa.

W wyniku podziału objętego planem podziału część majątku Spółki Dzielonej (stanowiąca zorganizowaną część przedsiębiorstwa w obszarze działalności nieruchomościowej) zostanie przeniesiona na Spółkę Przejmującą, w zamian za udziały, które wspólnicy Spółki Dzielonej otrzymają w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej (podział przez wydzielenie w rozumieniu art. 529 § 1 pkt 4) k.s.h.) ("podział") i zostanie przeprowadzony w następujący sposób:

* w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej, które zostaną przyznane wspólnikom Spółki Dzielonej, na Spółkę Przejmującą w ramach podziału zostanie przeniesiony majątek Spółki Dzielonej, który został funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki Dzielonej. Stanowi on zespół składników majątkowych i niemajątkowych, przy pomocy których można prowadzić odrębny, niezależny i samodzielny zakład (przedsiębiorstwo) przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. prowadzenia działalności nieruchomościowej bezpośrednio związanej z posiadaniem nieruchomości. Działalność ta obejmuje w szczególności działalność związaną z: (i) wynajmem nieruchomości własnych, (ii) zakupem nowych nieruchomości, (iii) prowadzeniem gospodarczej i administracyjnej obsługi nieruchomości, (iv) przygotowaniem, zawieraniem i nadzorem nad prawidłową realizacją umów z dostawcami mediów do nieruchomości, (v) przygotowaniem, negocjowaniem i realizacją umów dzierżawy i najmu, (vi) realizacją projektów związanych z rozbudową/przebudową nieruchomości oraz (vii) utrzymywaniem bieżących kontaktów i załatwianiem wszelkich spraw z kontrahentami w zakresie korzystania przez nich z nieruchomości ("działalność nieruchomościowa"). W związku z powyższym wyodrębniony majątek stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ("Przejmowana Zorganizowana Część Przedsiębiorstwa"); Spółka Przejmująca przejmie wszystkie prawa i obowiązki związane z Przejmowaną Zorganizowaną Częścią Przedsiębiorstwa;

* w Spółce Dzielonej pozostanie majątek, stanowiący organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji działalności związanej z gospodarką odpadami, w tym w szczególności: (i) prowadzeniem Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (tzw. RIPOK, a obecnie Instalacja Komunalna), (ii) odbieraniem, zbieraniem i przetwarzaniem odpadów (w tym zbiórka selektywna) (iii) utylizacją odpadów, (iv) składowaniem odpadów, (v) prowadzeniem gospodarczej i administracyjnej obsługi związanej z gospodarką odpadami (w tym w szczególności obsługa klienta, pozyskiwanie nowych klientów, udział w przetargach, zawieranie umów i nadzór nad ich prawidłowa realizacją), (vi) podejmowania działań promocyjnych i marketingowych ("działalność odpadowa"), tj. zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ("Pozostająca Zorganizowana Część Przedsiębiorstwa"); w Spółce Dzielonej pozostaną prawa i obowiązki związane z Pozostającą Zorganizowaną Częścią Przedsiębiorstwa;

* w wyniku przeprowadzenia podziału Spółka Dzielona nie zostanie wykreślona z Rejestru Przedsiębiorców KRS;

* Podział nastąpi bez obniżenia kapitału zakładowego Spółki Dzielonej, z użyciem kapitałów własnych Spółki Dzielonej innych niż kapitał zakładowy, tj. poprzez przeniesienie kapitału zapasowego, z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (część kapitału zapasowego zostanie przeznaczona na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego, a pozostała część pozostanie na kapitale zapasowym (agio));

* dokonanie podziału jest uzależnione od: (i) podjęcia uchwał o podziale przez Zgromadzenie Wspólników Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej oraz (ii) wpisu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej oraz Podziału do Rejestru Przedsiębiorców KRS ("Dzień Wydzielenia");

* podczas Zgromadzenia Wspólników Spółki Dzielonej podjęta zostanie uchwała o podziale (projekt uchwały o Podziale stanowi Załącznik nr la do Planu Podziału);

* podczas Zgromadzenia Wspólników Spółki Przejmującej podjęta zostanie uchwała o wzięciu udziału w podziale (projekt stosownej uchwały stanowi Załącznik nr 1 b do Planu Podziału) oraz uchwała w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego oraz zmiany umowy Spółki Przejmującej (projekt stosownej uchwały stanowi Załącznik nr 2 do planu podziału);

* podział zostanie przeprowadzony w trybie uproszczonym, zgodnie z art. 538 (1) § 1 k.s.h. w związku z uzyskaniem zgód wszystkich wspólników Spółki Dzielonej i wszystkich wspólników Spółki Przejmującej na powyższe, zgodnie art. 538 (1) § 1 k.s.h.;

* po podjęciu uchwał o podziale, zgodnie z art. 542 i 543 k.s.h., Zarządy obu Spółek złożą do właściwych sądów rejestrowych wnioski o wpisanie odpowiednich zmian w KRS, w szczególności:

(i) Zarząd Spółki Dzielonej złoży wniosek o wpisanie wzmianki o podjęciu uchwały o podziale, ze wskazaniem, że Spółka Dzielona uczestniczy w podziale jako spółka dzielona w rozumieniu art. 529 § 1 pkt 4) k.s.h.; oraz

(ii) Zarząd Spółki Przejmującej złoży wniosek o podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, ze wskazaniem, że Spółka Przejmująca uczestniczy w podziale jako spółka przejmująca w rozumieniu art. 529 § 1 pkt 4) k.s.h., oraz o dokonanie ogłoszenia o podziale.

W wyniku przeprowadzenia podziału Spółka Dzielona nie zostanie wykreślona z Rejestru Przedsiębiorców KRS.

W ramach przedmiotowej czynności ma dojść do przeniesienia wyodrębnianego zespołu składników majątkowych, w tym zobowiązań, związanych z działalnością nieruchomościową w celu dalszego kontunuowania działalności w zakresie ZCP Nieruchomości.

Powyższy zespół składników będący przedmiotem czynności faktycznie będzie umożliwiał kontynuowanie działalności w zakresie działalności nieruchomościowej.

Po przejęciu ww. składników majątkowych przez Spółkę K. I., będzie kontynuowana działalność w zakresie ZCP Nieruchomości przez podmiot przejmujący.

Wydzielenie biznesu związanego z wynajmowanymi nieruchomościami i przeniesienie go do Spółki K. I. stanowi działanie mające na celu skoncentrowanie działalności związanej z nieruchomościami w jednym, wyspecjalizowanym podmiocie.

Zasadą przyjętą dla określenia, które składniki majątku Spółki Dzielonej przypadają w ramach Podziału Spółce Przejmującej, jest zasada, aby Spółce Przejmującej przypadły wszystkie te składniki majątku, które są związane z Działalnością Nieruchomościową oraz które są wykorzystywane w Działalności Nieruchomościowej. Zasada ta dotyczy również wszelkich praw, obowiązków, należności i zobowiązań, decyzji administracyjnych oraz zezwoleń powiązanych z Działalnością Nieruchomościową.

W wyniku podziału Spółki Dzielonej, Spółka Przejmująca przejmie Przejmowaną Zorganizowaną Część Przedsiębiorstwa, która jest organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębnionym w strukturze przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania związane z zadaniami realizowanymi w ramach działalności nieruchomościowej, w szczególności:

* nieruchomości (grunty, budynki i budowle) opisane w załączniku nr 5 do planu podziału, będące przedmiotem prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego;

* inne środki trwałe (w tym urządzenia i środki transportu) wykorzystywane w działalności nieruchomościowej;

* wartości niematerialne i prawne związane z działalnością nieruchomościową;

* należności i zobowiązania związane z działalnością nieruchomościową;

* prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych, zezwoleń, koncesji oraz ulg pozostające w związku ze składnikami majątkowymi wchodzącymi w skład Przejmowanej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa;

* stanowiska pracy (pracownicy) dotyczące działalności nieruchomościowej i ich wyposażenie. W Dniu Wydzielenia z mocy prawa, na podstawie art. 23 (1) Kodeksu pracy, Spółka Przejmująca stanie się pracodawcą tych pracowników Spółki Dzielonej, którzy na Dzień Wydzielenia będą zatrudnieni w obszarze Działalności Nieruchomościowej. Lista stanowisk pracy w obszarze działalności nieruchomościowej na dzień sporządzenia planu podziału, znajduje się w załączniku nr 4 do planu podziału,

* inne składniki funkcjonalnie związane z działalnością nieruchomościową, w tym wszelkie dokumenty.

Jednocześnie wskazać należy, iż w ramach działalności nieruchomościowej istnieje struktura pracownicza, która obejmuje Członka Zarządu Wnioskodawcy p. J.R., który wraz z kierownikiem do spraw nieruchomości zarządza tymże działem. W ramach przyjętej struktury organizacyjnej - dział nieruchomościowy zatrudnia również 4 osoby, które zajmują się dozorem nieruchomości.

Poza składnikami majątku określonymi powyżej, pozostała część majątku Spółki Dzielonej pozostaje majątkiem Spółki Dzielonej. W okresie od dnia sporządzenia planu podziału do Dnia Wydzielenia, tj. do dnia wpisania podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka Dzielona będzie prowadziła działalność gospodarczą. W związku z powyższym, we wskazanym okresie mogą wystąpić zmiany w składzie i strukturze aktywów i pasywów Spółki Dzielonej. Wszelkie nowe prawa lub zobowiązania, które zostaną, odpowiednio nabyte lub zaciągnięte w tym okresie w związku z działalnością nieruchomościową zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą jako składniki Przejmowanej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa, natomiast prawa lub zobowiązania, które zostaną, odpowiednio nabyte lub zaciągnięte w związku z działalnością odpadową pozostaną w Spółce Dzielonej jako składniki Pozostającej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa.

Zasady dotyczące zmian w składzie i strukturze aktywów i pasywów Spółki Dzielonej, przypadających po Dniu Wyceny, tj. dniu 1 września 2019 r. (dzień, na który sporządzono szczegółowe zestawienie składników Przejmowanej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa, stanowiące Załącznik nr 4 do planu podziału) do Dnia Wydzielenia, zostały opisane poniżej:

* składniki majątku (aktywa i pasywa) nabyte lub uzyskane w zamian za składniki majątku przypisane Spółce Przejmującej, zgodnie z planem podziału, przejęte zostaną przez Spółkę Przejmującą,

* składniki majątku (aktywa i pasywa) nabyte lub uzyskane w zamian za składniki majątku przypisane Spółce Dzielonej, zgodnie z planem podziału, pozostaną w Spółce Dzielonej,

* zobowiązania, które zostaną zaciągnięte przez Spółkę Dzieloną w związku z działalnością prowadzoną przez Spółkę Dzieloną w ramach Przejmowanej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa, zostaną, przejęte przez Spółkę Przejmującą,

* zobowiązania, które zostaną zaciągnięte przez Spółkę Dzieloną w związku z działalnością prowadzoną przez Spółkę Dzieloną w ramach Pozostającej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa, pozostaną w Spółce Dzielonej,

* inne składniki majątku nabyte lub uzyskane przez Spółkę Dzieloną przypadają tej Spółce, której zgodnie z Planem Podziału przypadają składniki majątku, z którymi związane są nowo nabyte lub uzyskane aktywa lub pasywa. W szczególności Spółce Przejmującej przypadają składniki majątku nabyte lub uzyskane przez Spółkę Dzieloną pozostające w związku funkcjonalnym z działalnością nieruchomościową,

* prawa i obowiązki, w tym należności i zobowiązania, wynikające z umów, czynów niedozwolonych, bezpodstawnego wzbogacenia oraz innych zdarzeń prawnych przechodzą na: (i) Spółkę Przejmującą, o ile są związane z działalnością prowadzoną przez Spółkę Dzieloną w ramach Przejmowanej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa albo (ii) pozostają w Spółce Dzielonej, o ile są związane z działalnością prowadzoną przez Spółkę Dzieloną w ramach Pozostającej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa.

Jeżeli po dacie podpisania planu podziału Spółka Dzielona zainicjuje postępowanie sądowe, pozasądowe lub administracyjne lub wstąpi do takiego postępowania jako strona, Spółka Przejmująca stanie się stroną takiego postępowania, o ile jego przedmiot będzie związany z działalnością prowadzoną przez Spółkę Dzieloną w ramach Przejmowanej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa.

W razie wątpliwości, czy dany składnik majątku, prawo, obowiązek, należność lub zobowiązanie jest związane funkcjonalnie z działalnością nieruchomościową czy z działalnością odpadową, a tym samym czy przeszło na mocy art. 531 § 1 k.s.h. na Spółkę Przejmującą, czy pozostało w Spółce Dzielonej, uzna się, że taki składnik majątku, prawo, obowiązek, należność, zobowiązanie jest związany z działalnością odpadową i tym samym pozostaje w Spółce Dzielonej.

Powyższe działania pozwolą w szczególności na:

* uporządkowanie działalności operacyjnej K. tj. skupienie się na działalności jaką jest działalność odpadowa;

* wypracowanie indywidualnej strategii oraz osobne skupienie się na każdej z prowadzonych działalności w innym podmiocie

* ograniczenie ryzyka biznesowego związanego z każdym z tych dwóch obszarów działalności i możliwe rzutowanie tego ryzyka na drugi obszar,

* wzmocnienie pozycji K. I., już w formie osobnej spółki prowadzącej działalność związaną z nieruchomościami, w szczególności poprzez dalsze prowadzenie działalności związanej z najmem i zarządzaniem nieruchomościami,

* poprawę efektywności biznesowej i optymalizację kosztów działalności poszczególnych spółek (potencjalny spadek kosztów jednostkowych obsługi działalności nieruchomościowej);

* dodatkowo reorganizacja oraz przejęcie aktywów i pasywów ma przyczynić się również do zwiększenia wiarygodności wśród instytucji finansowych oraz ułatwienia dostępu do środków na finansowanie kolejnych inwestycji biznesowych,

* reorganizacja działalności pozwoli na lepsze i bardziej optymalne wykorzystanie majątku K.;

* zabezpieczenie majątku Wnioskodawcy poprzez proces podziału tj. K. oraz Spółki Przejmującej na wypadek potencjalnych roszczeń związanych z prowadzoną działalnością operacyjną poszczególnych podmiotów.

Stwierdzić również należy, iż oba ZCP funkcjonujące w strukturze Wnioskodawcy są na tyle wyodrębnione, iż po dokonanym podziale - Wnioskodawca i K. I. nie muszą ze sobą współpracować, co ewidentnie świadczy o pełnej niezależności organizacyjnej, finansowej i prawnej obu ZCP.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że:

Zespół składników, o których mowa we wniosku, stanowiący ZCP Nieruchomości w momencie podziału będzie organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.

Zgodnie ze zdarzeniem przyszłym opisanym we wniosku - ZCP Odpady i ZCP Nieruchomości są na tyle wyodrębnione i samodzielne, iż po przejęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP Nieruchomości), K. I. Sp. z o.o. będzie prowadziła działalność dotychczas prowadzoną za pomocą zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanej we wniosku jako ZCP Nieruchomości w takim samym zakresie jak Wnioskodawca. Jednocześnie spółka K. I. Sp. z o.o. zachowa całkowitą niezależność operacyjną od Wnioskodawcy i będzie mogła samodzielnie kontynuować działalność nieruchomościową, nawet gdyby w przyszłości udziałowcy K. sp. z o.o. podjęli decyzję o rozszerzeniu, ograniczeniu albo zaprzestaniu prowadzenia działalności w obszarze ZCP Odpady.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 29 stycznia 2020 r.):

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, które zakłada, iż ZCP Nieruchomości stanowić będzie w momencie podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji przeniesienie na Spółkę Przejmującą zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących działalność nieruchomościową będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 29 stycznia 2020 r.:)

Zdaniem Wnioskodawcy ZCP Nieruchomości (działalność nieruchomościowa) stanowić będzie w momencie podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2005 r. o podatku od towarów i usług (dalej "ustawa VAT") ponieważ będzie to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W konsekwencji przeniesienie na Spółkę Przejmującą zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących działalność nieruchomościową (ZCP Nieruchomości) będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy VAT, "ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

Wnioskodawca przyporządkował do ZCP Nieruchomości składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia przez ZCP Nieruchomości działalności, czyli zespół składników majątkowych spełniających ściśle określoną rolę gospodarczą w ramach funkcjonującego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Wyodrębnienie finansowe polega na tym, że systemy księgowe oraz księgi rachunkowe prowadzone są w sposób umożliwiający wyodrębnienie faktur zakupowych i sprzedażowych, a co za tym idzie przychodów i kosztów, oraz środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych i zobowiązań związanych z działalnością prowadzoną przez ZCP Nieruchomości przy wykorzystaniu zespołu składników majątkowych przyporządkowanych do ZCP Nieruchomości. W związku z tym, możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz aktywów (w tym należności) i zobowiązań do zespołu składników majątkowych wyodrębnionych w ramach ZCP Nieruchomości.

Wyodrębnienie funkcjonalne będzie polegać na tym, że zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach ZCP Nieruchomości będzie przeznaczony tylko i wyłącznie do realizacji zadania gospodarczego w postaci wynajmu, kupna i zarządzania nieruchomościami. Funkcjonalnie zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach ZCP Nieruchomości stanowi odrębną całość gdyż obejmuje wszystkie niezbędne elementy do prowadzenia samodzielnie zadania gospodarczego polegającego na świadczeniu wspomnianych usług. Zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach ZCP Nieruchomości mógłby funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy, odrębnie i niezależnie od przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. W oparciu o zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach ZCP Nieruchomości możliwe jest prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, której przedmiotem, zadaniem gospodarczym, będzie świadczenie ww. usług.

W przypadku dokonania wydzielenia w rozumieniu przepisu art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca ZCP Nieruchomości i nastąpi przeniesienie ZCP Nieruchomości na Spółkę K. I. Sp. z o.o., spółka ta w oparciu o nabyty w ten sposób zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach ZCP Nieruchomości będzie kontynuować działalność w takim zakresie w jakim prowadzi ją ZCP Nieruchomości w ramach K. Sp. z o.o.

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy, obejmuje tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Należy zauważyć, że powyższa regulacja stanowi implementację art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L, Nr 347, str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady.

W świetle art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

W zakresie braku obowiązku opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl, w którym stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego.

W wyroku z dnia 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Za uznaniem ZCP Nieruchomości za samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo przemawia przede wszystkim:

* wyodrębnienie finansowe, księgowe;

* samodzielna struktura organizacyjna wraz z przyporządkowanymi pracownikami do Działu Nieruchomości;

* posiadanie aktywów i pasywów związanych z prowadzoną działalnością;

* możliwość samodzielnego i niezakłóconego funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, poprzez dokonywanie dalszych inwestycji na rynku nieruchomości i podpisywaniu kolejnych umów z kontrahentami.

Mając na względzie przedstawione zdarzenie przyszłe Wnioskodawca uważa, iż przeniesienie na Spółkę Przejmującą zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących działalność nieruchomościową (ZCP Nieruchomości) będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynność ta jest wykonywana odpłatnie.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowią treść tytułu IV działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych podział może być dokonany:

Podział może być dokonany:

1.

przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);

2.

przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek);

3.

przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);

4.

przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest efekt końcowy - przeniesienie własności.

W świetle powyższych regulacji dokonany, na podstawie Kodeksu spółek handlowych, podział przez wydzielenie i przeniesienie na inną spółkę części majątku spółki dzielonej jest, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, operacją obejmującą zdarzenia podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wyjaśnić jednak należy, że w sytuacji gdy w wyniku podziału spółki przez wydzielenie przedmiotem przeniesienia własności jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa to mamy do czynienia z transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji ustawy.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące "część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w "istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie C-497/01 Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego. Natomiast w wyroku C-444/10 z dnia 10 listopada 2011 r. TSUE wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Z powołanych orzeczeń wynika, że wyodrębnienie organizacyjne i finansowe (wskazane przepisami ustawy) nie musi mieć charakteru bardzo sformalizowanego. Bardziej istotne jest wyodrębnienie stricte funkcjonalne, które pozwala na dalsze funkcjonowanie części przedsiębiorstwa w sposób niezależny po oddzieleniu jego od reszty przedsiębiorstwa.

Z opisu sprawy wynika, że w przyjętym modelu biznesowym w ramach Wnioskodawcy funkcjonują dwie działalności operacyjne: działalność związana z gospodarką i przetwarzaniem odpadów (ZCP Odpady bądź działalność odpadowa) oraz działalność inwestycyjna związana z kupnem, sprzedażą oraz wynajmowaniem nieruchomości komercyjnych (ZCP Nieruchomości bądź działalność nieruchomościowa). Przedmiotowe działalności są na tyle wyodrębnione, iż mogą w sposób samodzielny funkcjonować jako przedsiębiorstwa niezależne.

Działalność nieruchomościowa jak i działalność odpadowa są w pełni równorzędnymi przedsiębiorstwami i cechuje je wysoka samodzielność w funkcjonowaniu.

Działalność nieruchomościowa prowadzona w ramach działalności Wnioskodawcy polega w szczególności na nabywaniu i zbywaniu nieruchomości, kompleksowym zarządzaniu procesem budowy nieruchomości, w szczególności w oparciu o umowy z generalnym wykonawcą, samodzielnej komercjalizacji wybudowanych i pozyskanych nieruchomości, a także na windykowaniu należności, bieżącej obsłudze administracyjnej a przede wszystkim na zarządzaniu tymi nieruchomościami.

Z uwagi na okoliczność, że Wnioskodawca prowadzi działalność zasadniczo w dwóch odrębnych obszarach, podjęto decyzję w przedmiocie wyodrębnienia i wydzielenia ze struktury Wnioskodawcy obszaru związanego z działalnością w zakresie ZCP Nieruchomości i przeniesienia tego obszaru do nowoutworzonej spółki - Spółka Przejmująca. Przedmiotowy podział ma nastąpić w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych

W ramach przedmiotowej czynności ma dojść do przeniesienia wyodrębnianego zespołu składników majątkowych, w tym zobowiązań, związanych z działalnością nieruchomościową w celu dalszego kontunuowania działalności w zakresie ZCP Nieruchomości.

Powyższy zespół składników będący przedmiotem czynności faktycznie będzie umożliwiał kontynuowanie działalności w zakresie działalności nieruchomościowej.

Po przejęciu ww. składników majątkowych przez Spółkę K. I., będzie kontynuowana działalność w zakresie ZCP Nieruchomości przez podmiot przejmujący.

Wnioskodawca podaje, że w wyniku podziału Spółki Dzielonej, Spółka Przejmująca przejmie Przejmowaną Zorganizowaną Część Przedsiębiorstwa, która jest organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębnionym w strukturze przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania związane z zadaniami realizowanymi w ramach działalności nieruchomościowej, w szczególności:

* nieruchomości (grunty, budynki i budowle), będące przedmiotem prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego;

* inne środki trwałe (w tym urządzenia i środki transportu) wykorzystywane w działalności nieruchomościowej;

* wartości niematerialne i prawne związane z działalnością nieruchomościową;

* należności i zobowiązania związane z działalnością nieruchomościową;

* prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych, zezwoleń, koncesji oraz ulg pozostające w związku ze składnikami majątkowymi wchodzącymi w skład Przejmowanej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa;

* stanowiska pracy (pracownicy) dotyczące działalności nieruchomościowej i ich wyposażenie. W Dniu Wydzielenia z mocy prawa, na podstawie art. 23 (1) Kodeksu pracy, Spółka Przejmująca stanie się pracodawcą tych pracowników Spółki Dzielonej, którzy na Dzień Wydzielenia będą zatrudnieni w obszarze działalności nieruchomościowej;

* inne składniki funkcjonalnie związane z działalnością nieruchomościową, w tym wszelkie dokumenty.

Wnioskodawca w przedstawionym opisie planowanego zdarzenia przyszłego wskazuje, że zespół składników, o których mowa we wniosku, stanowiący ZCP Nieruchomości w momencie podziału będzie organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. ZCP Odpady i ZCP Nieruchomości są na tyle wyodrębnione i samodzielne, iż po przejęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP Nieruchomości), K. I. Sp. z o.o. będzie prowadziła działalność dotychczas prowadzoną za pomocą zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanej we wniosku jako ZCP Nieruchomości w takim samym zakresie jak Wnioskodawca.

W przedmiotowej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia na Spółkę Przejmującą zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących działalność nieruchomościową.

Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Konfrontując zaprezentowany opis sprawy z powołanymi regulacjami prawnymi, stwierdzić należy, że zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania związane z zadaniami realizowanymi w ramach działalności nieruchomościowej, wyodrębniony w wyniku podziału Spółki Dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy.

Wnioskodawca wskazał bowiem, że zespół składników stanowiący ZCP Nieruchomości w momencie podziału będzie organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Po przejęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP Nieruchomości), K. I. Sp. z o.o. będzie prowadziła działalność dotychczas prowadzoną za pomocą zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanej jako ZCP Nieruchomości w takim samym zakresie jak Wnioskodawca.

W konsekwencji przeniesienie wydzielonej w wyniku podziału działalności nieruchomościowej do Spółki Przejmującej nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Ponadto podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana w odniesieniu do przedstawionego opisu planowanego zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl