0111-KDIB3-2.4012.786.2017.3.MGO - Opodatkowanie podatkiem VAT przekazania wspólnikowi gruntu w związku z likwidacją spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 stycznia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-2.4012.786.2017.3.MGO Opodatkowanie podatkiem VAT przekazania wspólnikowi gruntu w związku z likwidacją spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 29 listopada 2017 r. (data wpływu 5 grudnia 2017 r.) uzupełnionym pismem z 11 stycznia 2018 r. (data wpływu 17 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania przekazania wspólnikowi gruntu w związku z likwidacją Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania przekazania wspólnikowi gruntu w związku z likwidacją Spółki.

Wniosek został uzupełniony pismem z 11 stycznia 2018 r. (data wpływu 17 stycznia 2018 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 4 stycznia 2018 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.786.2017.2.MGO.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W. Sp. z o.o. w P. (dalej jako: "Wnioskodawca" lub "Spółka") jest czynnym podatnikiem VAT oraz podmiotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca jest właścicielem gruntu niezabudowanego (dalej jako: "Grunt"). Grunt składa się z dwóch działek o łącznej powierzchni 13,9530 ha. Dla Gruntu brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Grunt znajduje się na terenie oznaczonym symbolem "U" - tereny zabudowy usługowej. Ponadto, teren ten oznaczono dodatkowo jako obszary, na których dopuszczalna jest lokalizacja obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2.

Grunt został do Spółki wniesiony w ramach aportu w 2001 r. Przedmiotowa transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w związku z czym przy nabyciu gruntu Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Jedynym wspólnikiem w Spółce jest Miasto (dalej jako: "Wspólnik"). Uchwałą z września 2017 r. postanowiono rozwiązać Spółkę i postawić ją w stan likwidacji. W związku z likwidacją Spółki, majątek Spółki po zakończeniu procesu likwidacji i wykreśleniu spółki z KRS zostanie przekazany Wspólnikowi.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że:

Na pytanie Organu cyt.: "Z treści wniosku wynika, że "Grunt został do Spółki wniesiony w ramach aportu w 2001 r. Przedmiotowa transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT (...)".

Proszę zatem wskazać:

1. Dlaczego przedmiotowa transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

2. W jaki sposób aport gruntu został udokumentowany?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Według stanu prawnego obowiązującego w 2001 r. tj. z okresu nabycia nieruchomości przez Spółkę, czynności polegające na wniesieniu wkładu niepieniężnego do Spółki w drodze przeniesienia prawa własności nieruchomości były neutralne na gruncie podatku od towarów i usług tj. nie podlegały opodatkowaniu przedmiotowemu podatkowi. Ze względu na upływ czasu Spółka nie ma możliwości przedłożenia szczegółowej dokumentacji księgowo - podatkowej w tym zakresie. Dochowując jednak należytej staranności Spółka może przedstawić organowi podatkowemu dwa akty notarialne tj. kopię aktu notarialnego z dnia 22 grudnia 2000 r. oraz kopię aktu notarialnego z dnia 14 maja 2001 r. dotyczące przedmiotowej transakcji, które stanowią załącznik do niniejszego pisma."

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie Wspólnikowi gruntu w związku z likwidacją Spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Wnioskodawcy, przekazanie Wspólnikowi gruntu w związku z likwidacją Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na gruncie ustawy VAT uznaje się, iż przekazanie majątku w związku z likwidacją jest czynnością objętą normą art. 7 ust. 2 ustawy VAT.

Zgodnie ze wskazaną regulacją, przez odpłatną dostawę towarów, opodatkowaną podatkiem VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Na tle powyższego przepisu wskazuje się, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, a także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (tak m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 września 2017 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.597.2017.1.ALN).

Co do zasady zatem, nieodpłatna dostawa towarów zostanie uznana za czynność objętą zakresem opodatkowania VAT w sytuacji łącznego spełnienia następujących warunków:

- przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika ma charakter nieodpłatny,

- podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych nieodpłatnie towarów.

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego Spółka pragnie wskazać, iż w związku z nabyciem gruntu nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nabycie gruntu nie było bowiem transakcją podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Z tego względu, zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie gruntu w ramach majątku polikwidacyjnego nie będzie mogło być sklasyfikowane jako odpłatna dostawa towarów opodatkowana podatkiem VAT. W przedstawionej sytuacji nie był bowiem spełniony jeden z warunków wskazanych w art. 7 ust. 2 ustawy VAT - Spółka nie miała prawa do odliczenia VAT w związku z nabyciem gruntu.

Pogląd, zgodnie z którym przekazanie majątku w ramach likwidacji nie podlega opodatkowaniu VAT w sytuacji, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem tego majątku został potwierdzony m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2015 r., nr IPPP3/4512-49/15-2/JZ, w której stwierdzono: "W niniejszej sprawie - jak wynika z przedstawionych okoliczności - Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości będącej przedmiotem przekazania jedynemu wspólnikowi w toku postępowania likwidacyjnego, gdyż aport rzeczowy w postaci nieruchomości gruntowej wniesiony na pokrycie kapitału zakładowego Spółki przez jej jedynego wspólnika nie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym nie został spełniony jeden z dwóch warunków określonych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy powodujących uznanie za dostawę przekazania towarów bez wynagrodzenia. W konsekwencji, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przekazanie nieruchomości jedynemu wspólnikowi w toku postępowania likwidacyjnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług."

Tożsamy pogląd wyrażono także w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 lipca 2013 r., nr ITPP2/443-394/13/AK: "(...) przekazanie wspólnikom składników majątkowych likwidowanej spółki, o ile przy nabyciu tych składników przysługiwało spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, mieści się w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy. W sytuacji takiej dochodzi bowiem do zmiany właściciela majątku. W stosunku do przekazywanych towarów spółka dokonuje zatem na rzecz wspólników dostawy towarów, o której mowa w ww. artykule.

Niemniej jednak, w niniejszej sprawie - jak wynika z przedstawionych okoliczności - Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych gruntów niezabudowanych, w związku z czym nie został spełniony jeden z dwóch podstawowych warunków określonych w art. 7 ust. 2 ustawy powodujących uznanie za dostawę przekazanie towarów bez wynagrodzenia. Z tych też względów, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przekazanie nieruchomości wspólnikom w toku postępowania likwidacyjnego nie będzie czynnością objętą przepisami ustawy o podatku od towarów i usług i nie będzie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem."

Podobne wnioski płyną także z wyroków sądów administracyjnych. Dla przykładu można wskazać na wyrok NSA z dnia 20 marca 2014 r., sygn. akt I FSK 930/13, zgodnie z którym: "(...) przekazanie wspólnikom towarów w wyniku likwidacji spółki kapitałowej podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 u.p.t.u., jako czynione w celach innych niż prowadzona przez spółkę działalność - jeżeli w stosunku do tych towarów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)."

Uwzględniając powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie Wspólnikowi Gruntu w związku z likwidacją Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części a także wszelkie postacie energii.

Przez sprzedaż, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

W analizowanej sprawie wyjaśnienia wymaga, czy przekazanie majątku w związku z likwidacją Spółki wspólnikowi będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zasady oraz tryb rozwiązania i likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577).

Na podstawie art. 58 § 1 Kodeksu spółek handlowych rozwiązanie spółki powodują:

1.

przyczyny przewidziane w umowie spółki;

2.

jednomyślna uchwała wszystkich wspólników;

3.

ogłoszenie upadłości spółki;

4.

śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości;

5.

wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika;

6.

prawomocne orzeczenie sądu.

W myśl art. 67 § 1 Kodeksu spółek handlowych w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

Zgodnie z art. 272 Kodeksu spółek handlowych rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru.

Na mocy art. 286 § 1 Kodeksu spółek handlowych podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

Stosownie do art. 286 § 2 Kodeksu spółek handlowych majątek, o którym mowa w § 1, dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów.

Uregulowania Kodeksu spółek handlowych wskazują, że podział majątku między wspólników następuje po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Tym samym, przejęcie majątku likwidowanej spółki handlowej przez wspólników następuje z mocy prawa i nie stanowi rozdysponowania majątku przez likwidowany podmiot. Likwidowany podmiot nie może przeznaczyć majątku likwidacyjnego na żaden inny cel (chyba że inne zasady podziału określone zostały w umowie już w momencie zawiązywania spółki), lecz tylko dokonać podziału pozostałego majątku między wspólników.

Z opisu sprawy wynika, że grunt został do Spółki wniesiony w ramach aportu w 2001 r. Przedmiotowa transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w związku z czym przy nabyciu gruntu Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Jedynym wspólnikiem w Spółce jest Miasto. Uchwałą z września 2017 r. postanowiono rozwiązać Spółkę i postawić ją w stan likwidacji. W związku z likwidacją Spółki, majątek Spółki po zakończeniu procesu likwidacji i wykreśleniu spółki z KRS zostanie przekazany Wspólnikowi.

Mając na uwadze przywołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawcy przy nabyciu gruntu niezabudowanego składającego się z dwóch działek o łącznej powierzchni 13,9530 ha nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tym samym przekazanie wspólnikowi gruntu w związku z likwidacją spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Końcowo informuje się, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Równocześnie należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego. Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny dołączonych do uzupełnienia wniosku o interpretację dokumentów. Zatem dokumenty te nie były przedmiotem merytorycznej analizy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawno o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność, lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl