0111-KDIB3-2.4012.514.2019.2.ASZ - Zwolnienie z VAT aportu budynków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 listopada 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-2.4012.514.2019.2.ASZ Zwolnienie z VAT aportu budynków.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 sierpnia 2019 r. (data wpływu 20 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z 30 października 2019 r. (data wpływu 30 października 2019 r.) w zakresie

* opodatkowania podatkiem VAT w wysokości 23% wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci aportu do spółki w części obejmującej budynek wystawowy z przynależną do niego częścią działki nr g.,

* zwolnienia od podatku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci aportu do spółki w części obejmującej budynki posadowione na działkach o numerach a, f i h oraz budynki (z wyjątkiem budynku wystawowego) wraz z przynależną do nich częścią działki nr g,

* zwolnienia od podatku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci aportu do spółki w części obejmującej działki zabudowane o numerach b, c, d i e

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* opodatkowania podatkiem VAT w wysokości 23% wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci aportu do spółki w części obejmującej budynek wystawowy z przynależną do niego częścią działki nr g.,

* zwolnienia od podatku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci aportu do spółki w części obejmującej budynki posadowione na działkach o numerach a, f i h oraz budynki (z wyjątkiem budynku wystawowego) wraz z przynależną do nich częścią działki nr g,

* zwolnienia od podatku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci aportu do spółki w części obejmującej działki zabudowane o numerach b, c, d i e

Wniosek został uzupełniony pismem z 30 października2019 r. (data wpływu 30 października 2019 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 23 października 2019 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.514.2019.1.ASZ.

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z 30 października 2019 r. przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. Od 1 stycznia 2017 r. Gmina scentralizowała swoje rozliczenia dotyczące podatku VAT ze swoimi jednostkami organizacyjnymi i składa jedną miesięczną deklarację VAT-7.

Gmina planuje na przełomie III i IV kwartału 2019 utworzyć Spółkę F., która to spółka będzie działać w formule non-profit. Wyłącznym udziałowcem nowo powstałej spółki będzie Gmina. Spółka będzie aktywnym operatorem rewitalizacji i tym samym będzie wykonywać zadania własne Gminy o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 o rewitalizacji (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1398 z późn. zm.). Celem spółki będzie rewitalizacja północnej części Priorytetowego Obszaru Rewitalizacji (POR) Centrum D. ze szczególnym uwzględnieniem terenów byłej fabryki obrabiarek D.

Swoje cele spółka będzie realizować m.in. przez:

* zarządzanie procesem rewitalizacji urbanistyczno-społecznej,

* wynajmowanie i zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi majątek spółki,

* organizowanie targów, wystaw, konferencji, imprez związanych z kulturą, rozrywką, rekreacją,

* działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na obszarach rewitalizowanych,

* wspieranie organizacji pozarządowych.

Gmina zamierza w zamian za udziały wnieść do nowopowstałej spółki aport w postaci kompleksu nieruchomości gruntowych składających się z ośmiu działek częściowo zabudowanych obiektami przemysłowo-administracyjnymi. Wspomniany kompleks nieruchomości jest zlokalizowany na terenie byłej fabryki obrabiarek D. i obejmuje następujące działki stanowiące własność Gminy:

Działka nr a została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r. jako działka zwolniona z podatku VAT. Działka zabudowana jest budynkiem kuźni powstałym w latach 60-tych XX wieku. Budynek został całkowicie zmodernizowany w latach 70-tych XX wieku. Budynek jest w złym stanie technicznym. W rejestrze gruntów działka jest opisana jako tereny przemysłowe. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 7PU co oznacza "... przeznaczenie pod obiekty produkcyjne, składy, magazyny oraz usługi, w tym również terenowe obiekty sportowo-rekreacyjne".

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku kuźni to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251). Budynek kuźni jest trwale związany z gruntem. Działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ma tylko jedno przeznaczenie - 7PU, w związku z tym nie występują linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu. Cała działka przeznaczona jest pod zabudowę. Działka została nabyta w grudniu 2015 r. (akt notarialny z 17 grudnia 2015 r.). Gmina nie ma wiedzy kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynek kuźni. Przedmiotowa nieruchomość została bowiem nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane.

Z udzielonych przez Wnioskodawcę odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania wynika również, że nie były i nie będą ponoszone do dnia wniesienia aportem wydatki na ulepszenie ww. obiektu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej budynku kuźni, w stosunku do których Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Gmina nie używała budynku kuźni do celów działalności gospodarczej.

Działka nr b została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r., do ceny zakupu doliczono podatek VAT w wysokości 23%. Na działce zlokalizowany jest fragment ogrodzonego i utwardzonego asfaltem parkingu samochodowego. W rejestrze gruntów działka jest opisana jako tereny przemysłowe. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 2UM co oznacza przeznaczenie pod nieuciążliwą zabudowę usługową i zabudowę mieszkaniową".

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca w zakresie działki nr b udzielił wyjaśnień odpowiadając na przytoczone niżej pytania Organu zawarte w wezwaniu.

Na pytanie: "Czy Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działki nr b"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie."

Na pytanie: "Czy działka została nabyta wraz z fragmentem ogrodzenia i utwardzonego asfaltem parkingu?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Tak."

Na pytanie: "Czy fragment parkingu samochodowego oraz ogrodzenie znajdujące się na działce są budowlami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: z 2019 r. Dz. U. poz. 1186 z późn. zm.) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) - jeżeli tak, to jakie jest oznaczenie PKOB tych budowli?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Parking - Tak. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112).

Ogrodzenie - Tak. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane (dział 24 grupa 242 klasa 2420).

Na pytanie: "Czy fragment parkingu samochodowego oraz ogrodzenie znajdujące się na działce są trwale związane z gruntem?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Tak."

Na pytanie: "Kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi poszczególne budowle (fragment parkingu samochodowego oraz ogrodzenie) po ich wybudowaniu - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Gmina nie ma wiedzy kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi te budowle. Przedmiotowa nieruchomość została bowiem nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane."

Na pytanie: "Czy w związku z ewentualnym wytworzeniem Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Gmina nie wytworzyła na przedmiotowej nieruchomości żadnej budowli ani budynku."

Na pytanie: "Czy były/będą ponoszone do dnia wniesienia aportem wydatki na ulepszenie ww. obiektów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej każdej z budowli, w stosunku do których Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie".

Na pytanie: "W przypadku ponoszenia wydatków, o których mowa powyżej, proszę wskazać kiedy miały one miejsce i kiedy poszczególne budowle zostały oddane do użytkowania po ich ulepszeniu - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie były ponoszone wydatki."

Na pytanie: "Czy poszczególne budowie były używane przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Gmina nie używała budowli posadowionych na przedmiotowej działce do celów działalności gospodarczej.

Działka nr c została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r., do ceny zakupu doliczono podatek VAT w wysokości 23%. Jest to działka stanowiąca drogę wewnętrzną, parking, tereny zielone oraz place. Tworzy obszar przyległy do terenu pofabrycznego. W rejestrze gruntów działka jest opisana jako tereny przemysłowe. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 2UM co oznacza "... przeznaczenie pod nieuciążliwą zabudowę usługową i zabudowę mieszkaniową".

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca w zakresie działki nr c udzielił wyjaśnień odpowiadając na przytoczone niżej pytania Organu zawarte w wezwaniu.

Na pytanie: "Czy Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działki nr c?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie."

Na pytanie: "Czy działka została nabyta wraz z drogą wewnętrzną, parkingiem oraz placami?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Na działce znajduje się tylko plac. Działka została nabyta z placem, przy czym budowla ta nie była wyszczególniona w umowie sprzedaży jako odrębna budowla, stanowiąc element składowy nieruchomości gruntowej."

Na pytanie: "Czy droga wewnętrzna, parking, place znajdujące się na działce są budowlami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: z 2019 r. Dz. U. poz. 1186 z późn. zm.) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) - jeżeli tak. to jakie jest oznaczenie PKOB tych budowli?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Plac - tak. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112)."

Na pytanie: "Czy droga wewnętrzna, parking, place znajdujące się na działce są trwale związane z gruntem?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Tak".

Na pytanie: "Kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi poszczególne budowle (drogę wewnętrzną, parking, place) po ich wybudowaniu - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Gmina nie ma wiedzy, kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi plac. Przedmiotowa nieruchomość została bowiem nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane.

Na pytanie: "Czy w związku z ewentualnym wytworzeniem Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Gmina nie wytworzyła na przedmiotowej nieruchomości żadnej budowli ani budynku."

Na pytanie: "Czy były/będą ponoszone do dnia wniesienia aportem wydatki na ulepszenie ww. obiektów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej każdej z budowli, w stosunku do których Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie".

Na pytanie: "W przypadku ponoszenia wydatków, o których mowa powyżej, proszę wskazać kiedy miały one miejsce i kiedy poszczególne budowle zostały oddane do użytkowania po ich ulepszeniu - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie ponoszono wydatków na ulepszenie."

Na pytanie: "Czy poszczególne budowle były używane przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Gmina nie używała budowli posadowionych na przedmiotowej działce do celów działalności gospodarczej."

Działka nr d została nabyta przez Gminę w ramach tzw. "komunalizacji", stanowi wjazd od ul. K. na zasadniczą część nieruchomości oraz wolny teren porośnięty trawą pod ewentualną zabudowę. W rejestrze gruntów działka jest opisana jako tereny mieszkaniowe. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 2UM co oznacza przeznaczenie pod nieuciążliwą zabudowę usługową i zabudowę mieszkaniową".

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca w zakresie działki nr d udzielił wyjaśnień odpowiadając na przytoczone niżej pytania Organu zawarte w wezwaniu.

Na pytanie: "Czy działka została nabyta wraz z wjazdem?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Tak".

Na pytanie "Czy na działce znajdują się budynki lub budowle w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: z 2019 r. Dz. U. poz. 1186 z późn. zm.) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) - jeżeli tak, to jakie jest oznaczenie PKOB tych budynków lub budowli?"

Wnioskodawca odpowiedział "Wjazd (droga) - Tak. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112)."

Na pytanie: "Czy budowle lub ewentualnie budynki znajdujące się na działce są trwale związane z gruntem?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Tak".

Działka została nabyta przez Gminę z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. w drodze komunalizacji mienia deklaratoryjną decyzją Wojewody z dnia 9 kwietnia 2014 r."

Na pytanie "Kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi poszczególne budowle lub budynki po ich wybudowaniu - proszę się odnieść do każdego budynku oraz każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział "Gmina nie ma wiedzy, kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budowlę. Przedmiotowa nieruchomość została bowiem nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane."

Na pytanie: "Czy w związku z ewentualnym wytworzeniem budowli lub budynków Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego - proszę się odnieść każdego budynku oraz do każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: Gmina nie wytworzyła na przedmiotowej nieruchomości żadnej budowli ani budynku."

Na pytanie: "Czy były/będą ponoszone do dnia wniesienia aportem wydatki na ulepszenie obiektów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej każdego z budynków oraz każdej z budowli, w stosunku do których Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - proszę się odnieść do każdego budynku oraz każdej budowli oddzielnie?".

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie."

Na pytanie: Czy poszczególne budowle były używane przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT - proszę się odnieść do każdego budynku oraz każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Gmina nie używała budowli posadowionych na przedmiotowej działce do celów działalności gospodarczej."

Działka nr e została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r., do ceny zakupu doliczono podatek VAT w wysokości 23%. Jest to działka stanowiąca drogę wewnętrzną, parking, tereny zielone oraz place. Tworzy obszar przyległy do terenu pofabrycznego. W rejestrze gruntów działka jest opisana jako droga. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się częściowo w jednostce planu o symbolu 4KDD co oznacza "przeznaczenie na drogi publiczne o funkcji ulic dojazdowych wraz z urządzeniami infrastruktury technicznej"; częściowo w jednostce planu o symbolu 1KDS co oznacza "tereny węzłów drogowych"; częściowo w jednostce planu o symbolu 1 KG co oznacza "teren parkingu"; częściowo w jednostce planu o symbolu 1UK co oznacza "tereny zabudowy usługowej kultury, oświaty i nauki"; a częściowo w jednostkach planu o symbolach 2ZP oraz 3ZP co oznacza "przeznaczenie na tereny zieleni urządzonej."

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca w zakresie działki nr e udzielił poniższych wyjaśnień odpowiadając na pytania Organu zawarte w wezwaniu.

Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działki nr e.

Na pytanie Organu: "Czy droga wewnętrzna, parking, place znajdujące się na działce są budowlami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: z 2019 r. Dz. U. poz. 1186 z późn. zm.) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) -jeżeli tak, to jakie jest oznaczenie PKOB tych budowli?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Droga wewnętrzna - Tak. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112).

Parking - Tak. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112).

Place - Tak. Przyjmuje się. że symbol PKOB to - ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112)."

Droga wewnętrzna, parking, place znajdujące się na działce są trwale związane z gruntem.

Na działce nr e w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego występują linie rozgraniczające teren oznaczony różnymi symbolami: 4KDD, 1KDS, 1KG, 1UK, 2ZP, 3ZP.

Cała działka przeznaczona jest pod zabudowę. Na terenie oznaczonym jako 2ZP znajduje się chodnik. W jednostce o symbolu 2ZP dopuszcza się prowadzenie ścieżek pieszych i rowerowych oraz lokalizację sieci, obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej.

Na terenie oznaczonym jako 3ZP znajduje się chodnik. W jednostce o symbolu 3ZP dopuszcza się prowadzenie ścieżek pieszych i rowerowych oraz lokalizację sieci, obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej.

Gmina nie ma wiedzy, kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budowle. Przedmiotowa nieruchomość została bowiem nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane.

Gmina nie wytworzyła na przedmiotowej nieruchomości żadnej budowli ani budynku.

Na pytanie Organu "Czy były/będą ponoszone do dnia wniesienia aportem wydatki na ulepszenie ww. obiektów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej każdej z budowli, w stosunku do których Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - proszę się odnieść do każdej budowli oddzielnie?

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie".

Gmina nie używała budowli posadowionych na przedmiotowej działce do celów działalności gospodarczej.

Działka nr f została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r. jako działka zwolniona z podatku VAT. Na działce posadowiony jest budynek biurowy z 1969 r. wraz z fragmentem parkingu. Budynek jest do częściowego remontu. W rejestrze gruntów działka jest opisana jako tereny przemysłowe. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 7PU co oznacza "... przeznaczenie pod obiekty produkcyjne, składy, magazyny oraz usługi, w tym również terenowe obiekty sportowo-rekreacyjne."

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca w zakresie działki nr f udzielił wyjaśnień odpowiadając na pytania Organu zawarte w wezwaniu.

Działka została nabyta wraz z budynkiem biurowym i fragmentem parkingu.

Na pytanie: "Czy budynek biurowy z fragmentem parkingu są budynkami lub budowlami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: z 2019 r. Dz. U. poz. 1186 z późn. zm.) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) -jeżeli tak, to jakie jest oznaczenie PKOB tych budynków lub budowli?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Budynek biurowy - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku biurowego to budynki biurowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki biurowe (dział 12 grupa 122 klasa 1220).

Parking - Tak. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112)."

Budynki lub budowle znajdujące się na działce są trwale związane z gruntem. Gmina nie ma wiedzy, kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynek i budowlę. Przedmiotowa nieruchomość została bowiem nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane.

Na pytanie: "Czy były/będą ponoszone do dnia wniesienia aportem wydatki na ulepszenie ww. obiektów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej każdego z budynków oraz każdej z budowli, w stosunku do których Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - proszę się odnieść do każdego budynku oraz każdej budowli oddzielnie?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie".

Gmina nie używała budowli posadowionych na przedmiotowej działce do celów działalności gospodarczej.

Działka nr g została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r. jako działka zwolniona z podatku VAT. Działka stanowi teren dawnej fabryki, na działce znajdują się:

* hala obróbki cieplnej - budynek w zabudowie fabrycznej, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny. Obiekt tworzy jeden segment zrealizowany w latach 60-tych, gruntownie przebudowany w latach 70-tych XX w. Stan budynku wymaga częściowego remontu;

* hala obróbki ciężkiej - budynek w zabudowie fabrycznej, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny. Obiekt tworzą trzy segmenty powstałe na przestrzeni lat 1913/1950. Stan budynku wymaga kapitalnego remontu;

* hala obróbki lekkiej - budynek w zabudowie fabrycznej, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny. Obiekt tworzy jeden segment, którego budowa została zakończona w 1969 r. Stan budynku wymaga remontu;

* hala obróbki lekkiej - budynek w zabudowie fabrycznej, nie podpiwniczony, jednokondygnacyjny z antresolą. Budynek powstał w latach 1910-1913, przebudowany wewnętrznie pod koniec lat 60-tych XX wieku. Stan budynku wymaga remontu;

* hala obróbki cieplnej, obróbki wstępnej, magazyn, magazyn oprzyrządowania, warsztat, pomieszczenie ładowania wózków akumulatorowych - budynek w zabudowie fabrycznej, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny bez podziału na pomieszczenia czy kondygnacje. Budynek pochodzi z 1912 r., został zmodernizowany w latach 80-tych XX wieku. Stan budynku wymaga częściowego remontu;

* budynek biurowo-socjalny - budynek w zabudowie fabrycznej, niepodpiwniczony, trzykondygnacyjny. Budynek z 1910 r. w obecnej formie funkcjonuje od początku lat 50-tych XX wieku. Budynek został zmodernizowany i przebudowany w latach 1965-1968. Stan budynku wymaga kapitalnego remontu;

* magazyn modeli - budynek wolnostojący, niepodpiwniczony, dwukondygnacyjny. W rejestrze budynków brak danych o roku budowy. Stan budynku wymaga kapitalnego remontu;

* magazyn, jadalnia, kuchnia, warsztat, kotłownia - budynek wolnostojący, niepodpiwniczony, w skład którego wchodzą odrębne funkcjonalnie części: jednokondygnacyjna kotłownia powstała w 1955 r. oraz dwukondygnacyjny magazyn z poddaszem powstały w 1910 r. Stan budynku wymaga kapitalnego remontu;

* hala obróbki cieplnej, hala obróbki śrub pociągowych - budynek w zabudowie fabrycznej, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny, jednonawowy. Powstał w latach 60-tych XX wieku jako zabudowa między-halowa. Stan budynku wymaga remontu;

* budynek wystawowy powstały w miejscu wyburzonego budynku dawnego warsztatu elektrycznego Budynek jest w trakcie budowy, planowany termin zakończenia budowy to sierpień 2019 r. Gmina planuje przekazać aportem nowo powstały budynek.

W rejestrze gruntów działka jest opisana jako tereny przemysłowe. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 7PU co oznacza przeznaczenie pod obiekty produkcyjne, składy, magazyny oraz usługi, w tym również terenowe obiekty sportowo-rekreacyjne".

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca odpowiadając na pytania Organu zawarte w wezwaniu udzielił w zakresie działki nr g poniższych wyjaśnień.

Na pytanie: "Czy znajdujące się na działce następujące budynki: hala obróbki cieplnej, hala obróbki ciężkiej, hala obróbki lekkiej, hala obróbki lekkiej, hala obróbki cieplnej, obróbki wstępnej magazyn, magazyn oprzyrządowania, warsztat, pomieszczenie ładowania wózków akumulatorowych, budynek biurowo-socjalny, magazyn modeli, magazyn, jadalnia, kuchnia, warsztat, kotłownia, hala obróbki cieplnej, hala obróbki śrub pociągowych znajdujące się na działce są budynkami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: z 2019 r. Dz. U. poz. 1186 z późn. zm.) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) - jeżeli tak, to jakie jest oznaczenie PKOB poszczególnych budynków?"

Wnioskodawca odpowiedział:

* Hala obróbki cieplnej - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa hali obróbki cieplnej to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala obróbki ciężkiej - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa hali obróbki ciężkiej to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala obróbki lekkiej - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa hali obróbki lekkiej to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala obróbki lekkiej - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa hali obróbki lekkiej to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to-budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala obróbki cieplnej, obróbki wstępnej, magazyn, magazyn oprzyrządowania, warsztat, pomieszczenie ładowania wózków akumulatorowych (zgodnie z kartoteką budynków jest to jeden budynek) - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Budynek biurowo-socjalny - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to pozostałe budynki niemieszkalne, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - pozostałe budynki niemieszkalne (dział 12 grupa 127).

* Magazyn modeli - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to-budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Magazyn, jadalnia, kuchnia, warsztat, kotłownia - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala obróbki cieplnej, hala obróbki śrub pociągowych - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251)."

Na pytanie: "Czy budynek wystawowy będzie w momencie wniesienia aportu budynkiem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: z 2019 r. Dz. U. poz. 1186 z późn. zm.) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) -jeżeli tak, to jakie będzie oznaczenie PKOB tego budynku?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku wystawowego to pozostałe budynki niemieszkalne, zgodnie z symbolem PKOB - pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione (dział 12 grupa 127 klasa 1274)."

Budynki są (a budynek wystawowy będzie w momencie wniesienia aportu) trwale związany z gruntem. Gmina nie ma wiedzy, kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynki. Przedmiotowa nieruchomość została bowiem nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane.

Na pytanie: "W przypadku budynku wystawowego proszę wskazać kiedy będzie wydane pozwolenie na użytkowanie budynku oraz czy przed wniesieniem aportu zostanie rozpoczęte faktyczne użytkowanie tego budynku? Jeśli tak, to czy od momentu pierwszego użytkowania budynku wystawowego do planowanego wniesienia aportu upłynie okres krótszy niż 2 lata?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo Budowlane zawiadomienie o zakończeniu budowy, czy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nie jest konieczne w przypadku robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Inwestycja pn. "Przebudowa, nadbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania byłego warsztatu elektrycznego na budynek wystawowy" nie wymaga zawiadomienia o zakończeniu budowy, czy uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Zgodnie z wpisem kierownika budowy do dziennika budowy roboty budowlane zakończono 25 września 2019 r. Odbiór końcowy miał miejsce w dniu 4 października 2019 r. Przed wniesieniem aportu zostanie rozpoczęte faktyczne użytkowanie budynku wystawowego. Od momentu pierwszego użytkowania budynku wystawowego do planowanego wniesienia aportu upłynie okres krótszy niż 2 lata."

Na pytanie: "Czy były/będą ponoszone do dnia wniesienia aportem wydatki na ulepszenie ww. obiektów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły/będą stanowić co najmniej 30% wartości początkowej poszczególnych budynków, w stosunku do których Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie (dotyczy wszystkich budynków poza budynkiem wystawowym)."

Na pytanie: "W przypadku ponoszenia wydatków, o których mowa powyżej, proszę wskazać kiedy miały one miejsce i kiedy poszczególne budynki zostały oddane do użytkowania po ich ulepszeniu?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie ponoszono wydatków na ulepszenie (dotyczy wszystkich budynków poza budynkiem wystawowym)."

Na pytanie: "Kiedy nastąpiło oddanie do użytkowania po ulepszeniu w tym rozpoczęcie użytkowania na własne potrzeby poszczególnych budynków?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie ponoszono wydatków na ulepszenie (dotyczy wszystkich budynków poza budynkiem wystawowym)."

Na pytanie: "Czy od daty pierwszego oddania do użytkowania poszczególnych budynków po dokonanym ulepszeniu do daty planowanego aportu upłynie okres krótszy niż 2 lata?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie ponoszono wydatków na ulepszenie (dotyczy wszystkich budynków poza budynkiem wystawowym)."

Gmina nie używała budowli posadowionych na przedmiotowej działce do celów działalności gospodarczej."

Działka nr h została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r. jako działka zwolniona z podatku VAT. Na działce znajdują się zespół trzech jednokondygnacyjnych, niepodpiwniczonych obiektów przy zabudowie fabrycznej: magazyn odlewów drobnych, hala wydziału remontowego, pomieszczenie socjalne wydziału remontowego. Budynki powstały w latach 1911-1912 i są w złym stanie technicznym. W rejestrze gruntów działka jest opisana jako tereny przemysłowe. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 7PU co oznacza "... przeznaczenie pod obiekty produkcyjne, składy, magazyny oraz usługi, w tym również terenowe obiekty sportowo-rekreacyjne".

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca w zakresie działki nr h udzielił poniższych wyjaśnień odpowiadając na pytania Organu zawarte w wezwaniu.

Na pytanie: "Czy znajdujące się na działce następujące budynki: magazyn odlewów drobnych, hala wydziału remontowego, pomieszczenie socjalne wydziału remontowego, znajdujące się na działce są budynkami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: z 2019 r. Dz. U. poz. 1186 z późn. zm.) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) - jeżeli tak, to jakie jest oznaczenie PKOB poszczególnych budynków?"

Wnioskodawca odpowiedział:

* "Magazyn odlewów drobnych - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala wydziału remontowego - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to-budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Pomieszczenie socjalne wydziału remontowego - Tak. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to pozostałe budynki niemieszkalne, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - pozostałe budynki niemieszkalne (dział 12 grupa 127)."

Poszczególne budynki są trwale związany z gruntem. Gmina nie ma wiedzy, kiedy oddano do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynki. Przedmiotowa nieruchomość została bowiem nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane.

Na pytanie: "Czy były/będą ponoszone do dnia wniesienia aportem wydatki na ulepszenie ww. obiektów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej poszczególnych budynków, w stosunku do których Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie".

Na pytanie: "W przypadku ponoszenia wydatków, o których mowa powyżej, proszę wskazać kiedy miały one miejsce i kiedy poszczególne budynki zostały oddane do użytkowania po jego ulepszeniu?"

Wnioskodawca odpowiedział: "Nie ponoszono wydatków na ulepszenie."

Gmina nie używała budowli posadowionych na przedmiotowej działce do celów działalności gospodarczej."

Gmina planuje wnieść aport w postaci opisanych powyżej działek w chwili powstania Spółki F., czyli w III/IV kwartale 2019 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (skorygowane pismem z 30 października2019 r.):

Czy Gmina przekazując aport:

a.

w części obejmującej budynek wystawowy wybudowany w 2019 r. z przynależną do niego częścią działki g powinna zastosować opodatkowanie podatkiem VAT w wysokości 23%,

b.

w części obejmującej budynki posadowione na działkach a, f i h oraz budynki (z wyjątkiem nowo wybudowanego budynku wystawowego) wraz z przynależną do nich częścią działki g powinna skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT,

c.

w części obejmującej działki b, c, d, e zabudowane budowlami w postaci dróg, parkingów, chodników powinna skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Gmina zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 506 z późn. zm.) wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Na podstawie art. 7 ust. 1 do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania te obejmują sprawy m.in.

* wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej;

* współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 688).

Ponadto zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 o rewitalizacji (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1398 z późn. zm.) do zadań własnych Gminy należy przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej prowadzenie w zakresie właściwości gminy.

W celu realizacji zadań własnych, Gmina zamierza utworzyć Spółkę, której będzie wyłącznym udziałowcem. Do nowo powstałej spółki Gmina wniesie aport w postaci kompleksu nieruchomości obejmującej tereny dawnej fabryki D.

Wniesienie przez Gminę, aportu w postaci nieruchomości do spółki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jak wskazują przytoczone przepisy wniesienie aportu jest czynnością odpłatną, istnieje bowiem bezpośredni związek między dostawą towarów jakimi są nieruchomości, a otrzymanym wynagrodzeniem w formie udziałów w efekcie czego następuje przeniesienie na inny podmiot prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Wniesienie aportu jest więc uznawane za dostawę towarów, aby była to czynność podlegającą opodatkowaniu podmiot wnoszący aport musi być podatnikiem podatku VAT.

Podatnikami w myśl art. 15 ust. 1, ustawy o VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o VAT - nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zatem Gmina dokonując aportu nieruchomości do Spółki będzie występować jako podatnik podatku od towarów i usług, a nieruchomości wnoszone aportem będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz w powiązaniu z art. 146aa stawka podatku wynosi 23%.

Ustawodawca przewidział jednak dla niektórych czynności zwolnienie od podatku VAT. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów i świadczenia usług zostały określone w art. 43 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Terenami budowlanymi w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 33 są grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta zatwierdzonym uchwałą nr Rady Miejskiej z dnia z 2 lutego 2011 r. dla terenów byłej fabryki D., przedmiotowe nieruchomości są terenami przeznaczonymi pod zabudowę.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone warunki.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Według art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Odnosząc się do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 maja 2015 r. sygn. I FSK 382/14 definicję pierwszego zasiedlenia należy rozumieć szeroko jako "pierwsze zajęcie budynku, używanie".

Budynki posadowione na działkach a, f, h, oraz na działce g z wyjątkiem nowopowstałego budynku wystawowego są to budynki powstałe w XX wieku. Do ich pierwszego zasiedlenia doszło jeszcze przed ich nabyciem przez Gminę. Biorąc pod uwagę powyższe przekazanie aportem przedmiotowych budynków nie stanowi dostawy w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynków upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Działki b, c, d oraz e są to działki zabudowane obiektami niekubaturowymi czyli budowlami w postaci parkingów, chodników i dróg. Przekazanie aportem powyższych działek wraz z posadowionymi na nich budowlami nie stanowi dostawy w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budowli upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Przekazując aportem budynki posadowione na działkach a, f, h oraz na działce g z wyjątkiem nowopowstałego budynku wystawowego, oraz działki b, c, d, e zabudowane budowlami, Gminie przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Budynek wystawowy jest w trakcie budowy, planowany termin zakończenia budowy to sierpień 2019 r. Gmina planuje przekazać aportem nowo powstały budynek. Gmina przy przekazywaniu aportu w postaci budynku wystawowego nie ma prawa zastosować zwolnienia na podstawie art. 43, dlatego też aport wspomnianego budynku wraz z przynależną częścią gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej "podatkiem" podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zatem, w oparciu powyższą definicję, zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów i na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Według art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość zarówno gruntowa, jak i zabudowana spełnia definicję towaru z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż stanowi dostawę towarów o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału

w jej zyskach. Wniesienie aportu rzeczowego w zależności od tego co jest jego przedmiotem - spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, a tym samym

w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy uznane jest za sprzedaż.

Z przywołanych przepisów wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Zatem, gdy mamy do czynienia z czynnością przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również z aportem towarów, mamy do czynienia z odpłatną dostawą, która - co do zasady - na mocy art. 5 ust. 1 ustawy stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

W myśl dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - w myśl ust. 2 przywołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powyższych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez "podatników" w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach - gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań (co wynika z pierwszej części art. 15 ust. 6 ustawy) oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych. Stąd też, aby uznać, że organ działa w zakresie swoich funkcji ustawowych i jednocześnie nie korzysta z formy cywilistycznej musi zaistnieć sytuacja tego rodzaju, że przy realizacji danego zadania - określonej prawem czynności wykonywanej w interesie publicznym - organ ten wyposażony jest we władztwo publiczne, tj. występuje w pozycji nadrzędnej w stosunku do innych podmiotów uczestniczących w danej czynności.

W świetle wskazanych regulacji, organy władzy publicznej są wyłączone z kręgu podatników podatku od towarów i usług, wyłącznie przy wykonywaniu czynności nałożonych przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane. Jest to wyłączenie podmiotowo-przedmiotowe. Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności. Czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenia usług podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Gmina, będąca zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, zamierza w zamian za udziały wnieść do nowopowstałej spółki aport w postaci kompleksu nieruchomości gruntowych składających się z ośmiu działek częściowo zabudowanych obiektami przemysłowo-administracyjnymi.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy w kontekście przywołanych przepisów prowadzi do stwierdzenia, że planowana przez Wnioskodawcę czynność wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci kompleksu nieruchomości gruntowych składających się z ośmiu działek częściowo zabudowanych obiektami przemysłowo-administracyjnymi do Spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy), jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy. Należy bowiem wskazać, że przedmiotowa transakcja będzie dokonywana przez podatnika podatku od towarów i usług (o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy).

W świetle wskazanych wyżej przepisów, należy stwierdzić, że wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci kompleksu nieruchomości gruntowych składających się z ośmiu działek częściowo zabudowanych obiektami przemysłowo-administracyjnymi do Spółki będzie stanowiło czynność objętą zakresem opodatkowania VAT.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast w myśl art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z obowiązującą od 1 września 2019 r. treścią art. 2 pkt 14 ustawy stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1520), rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Jednocześnie należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia "budynku". W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.).

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane, ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

* budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi

* budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

* obiekt małej architektury.

Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

W świetle art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane, przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Wnioskodawca powziął wątpliwości dotyczące opodatkowania lub zwolnienia od podatku VAT wniesienia w zamian za udziały wkładu w postaci aportu do nowopowstałej spółki kompleksu nieruchomości gruntowych składających się z opisanych poniżej szczegółowo ośmiu działek częściowo zabudowanych obiektami przemysłowo-administracyjnymi. Wnioskodawca wskazał, że budynki posadowione na działkach a, f, h oraz na działce g z wyjątkiem nowopowstałego budynku wystawowego są to budynki powstałe w XX wieku. Do ich pierwszego zasiedlenia doszło jeszcze przed ich nabyciem przez Gminę. Działki b, c, d oraz e są to działki zabudowane obiektami niekubaturowymi czyli budowlami w postaci parkingów, chodników i dróg. Jak również wskazał Wnioskodawca przekazanie aportem powyższych działek wraz z posadowionymi na nich budowlami nie stanowi dostawy w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budowli upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Działka nr a

Z opisu sprawy wynika, że działka została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r. jako działka zwolniona z podatku VAT. Działka zabudowana jest budynkiem kuźni powstałym w latach 60-tych XX wieku. W rejestrze gruntów działka jest opisana jako tereny przemysłowe. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 7PU co oznacza "... przeznaczenie pod obiekty produkcyjne, składy, magazyny oraz usługi, w tym również terenowe obiekty sportowo-rekreacyjne". Wnioskodawca nie ponosił/nie będzie ponosił do dnia wniesienia aportem wydatków na ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej budynku kuźni, w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Funkcja użytkowa budynku kuźni to budynek przemysłowy. Przyjmuje się, że symbol PKOB to-budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251). Przedmiotowa nieruchomość została nabyta od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane. Gmina nie używała budynku kuźni do celów działalności gospodarczej.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dostawa ww. budynku kuźni nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim, gdyż - jak wynika z opisu sprawy - budynek ten został już zasiedlony. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynku, a planowanym aportem nieruchomości do spółki nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

W konsekwencji planowana dostawa budynku kuźni będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym planowany aport budynku kuźni znajdującego się na działce nr a będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Konsekwentnie również aport działki nr a, na której znajduje się ww. budynek - zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy - będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT (analogicznie jak dostawa budynku kuźni, który jest z tym gruntem związany).

Tak więc, skoro dostawa ww. budynku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym bezzasadnym stało się badanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku aportu do spółki budynku kuźni wraz z działką a na której jest posadowiony jest prawidłowe.

Działka nr b

Z opisu sprawy wynika, że działka nr b została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r., do ceny zakupu doliczono podatek VAT w wysokości 23%. Na działce zlokalizowany jest fragment ogrodzonego i utwardzonego asfaltem parkingu samochodowego. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 2UM co oznacza przeznaczenie pod nieuciążliwą zabudowę usługową i zabudowę mieszkaniową". Działka została nabyta z fragmentem ogrodzenia i utwardzonego asfaltem parkingu samochodowego. Wnioskodawca nie ponosił/nie będzie ponosił do dnia wniesienia aportu wydatków na ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej poszczególnych budowli, w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak wskazał Wnioskodawca parking oraz ogrodzenie są budowlami trwale związanymi z gruntem. Parking-przyjmuje się, że symbol PKOB to - ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112). Ogrodzenie-symbol PKOB to - obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane (dział 24 grupa 242 klasa 2420). Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane. Gmina nie używała budowli posadowionych na przedmiotowej działce do celów działalności gospodarczej.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dostawa ww. fragmentu ogrodzonego i utwardzonego asfaltem parkingu samochodowego nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim, gdyż - jak wynika z opisu sprawy - budowle te zostały już zasiedlone. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budowli, a planowanym aportem nieruchomości do spółki nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

W konsekwencji planowana dostawa ww. budowli (fragment ogrodzonego i utwardzonego asfaltem parkingu samochodowego) będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym planowany aport budowli znajdujących się na działce nr b (fragment ogrodzonego i utwardzonego asfaltem parkingu samochodowego) będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Konsekwentnie również aport działki nr b, na której znajduje się fragment ogrodzonego i utwardzonego asfaltem parkingu samochodowego - zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy - będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT (analogicznie jak dostawa budowli, które są z tym gruntem związane).

Tak więc, skoro dostawa ww. budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym bezzasadnym stało się badanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku aportu do spółki działki b zabudowanej budowlami jest prawidłowe.

Działka nr c

Działka została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r., do ceny zakupu doliczono podatek VAT w wysokości 23%. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 2UM co oznacza "... przeznaczenie pod nieuciążliwą zabudowę usługową i zabudowę mieszkaniową". W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca ostatecznie wskazał, że na działce nr c znajduje się tylko plac trwale z gruntem związany. Wnioskodawca podał, ze plac jest budowlą, PKOB to ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112). Działka została nabyta z placem od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane. Wnioskodawca nie ponosił/nie będzie ponosił do dnia wniesienia aportem wydatków na ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej budowli, w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Gmina nie używała budowli posadowionych na przedmiotowej działce dla celów działalności gospodarczej.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dostawa budowli (placu) nie będzie dokonana ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim, gdyż - jak wynika z opisu sprawy - budowla ta została już zasiedlona. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a planowanym aportem nieruchomości do spółki nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

W konsekwencji planowana dostawa budowli (placu) będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym planowany aport budowli znajdującej się na działce nr c (placu) będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Konsekwentnie również aport działki nr c zabudowanej placem - zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy - będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT (analogicznie jak dostawa budowli, która jest z tym gruntem związana).

Tak więc, skoro dostawa ww. budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym bezzasadnym stało się badanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku aportu do spółki działki c zabudowanej opisaną budowlą jest prawidłowe.

Działka nr d

Z opisu sprawy wynika, że działka została nabyta przez Gminę z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. w drodze komunalizacji mienia. Decyzja komunalizacyjna potwierdzająca ten fakt została wydana przez Wojewodę w dniu 9 kwietnia 2014 r. Działka stanowi wjazd od ul. K. na zasadniczą część nieruchomości oraz wolny teren porośnięty trawą pod ewentualną zabudowę.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 2UM co oznacza przeznaczenie pod nieuciążliwą zabudowę usługową i zabudowę mieszkaniową". Działka została nabyta z wjazdem, który jak wskazał Wnioskodawca jest budowlą, trwale związaną z gruntem, do której przyjmuje się PKOB-ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112). Wnioskodawca nie ponosił/nie będzie ponosił do dnia aportu wydatków na ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej budowli, w stosunku do której miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedmiotowa nieruchomość nabyta od Skarbu Państwa w obrocie wtórnym, pozostawała wcześniej w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane. Gmina nie używała budowli posadowionej na działce do działalności gospodarczej.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dostawa budowli (wjazdu na działkę) nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim, gdyż - jak wynika z opisu sprawy - budowla ta została już zasiedlona. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budowli, a planowanym aportem nieruchomości do spółki nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

W konsekwencji dostawa budowli (wjazdu) będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym planowany jej aport będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Konsekwentnie również aport działki nr d - zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy - będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT (analogicznie jak dostawa budowli - wjazdu, która jest z tym gruntem związana).

Tak więc, skoro dostawa ww. budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym bezzasadnym stało się badanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku aportu działki nr d zabudowanej budowlą w postaci wjazdu jest prawidłowe.

Działka nr e

Działka nr e została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r., do ceny zakupu doliczono podatek VAT w wysokości 23%. Jest to działka stanowiąca drogę wewnętrzną, parking, tereny zielone oraz place. Tworzy obszar przyległy do terenu pofabrycznego. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się częściowo w jednostce planu o symbolu 4KDD co oznacza "przeznaczenie na drogi publiczne o funkcji ulic dojazdowych wraz z urządzeniami infrastruktury technicznej"; częściowo w jednostce planu o symbolu 1KDS co oznacza "tereny węzłów drogowych"; częściowo w jednostce planu o symbolu 1 KG co oznacza "teren parkingu"; częściowo w jednostce planu o symbolu 1UK co oznacza "tereny zabudowy usługowej kultury, oświaty i nauki"; a częściowo w jednostkach planu o symbolach 2ZP oraz 3ZP co oznacza "przeznaczenie na tereny zieleni urządzonej." Na działce znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego linie rozgraniczające tereny oznaczone różnymi symbolami. Z wniosku wynika, że cała działka jest zabudowana (droga wewnętrzna, place, parking, chodniki), które jak wskazał Wnioskodawca są budowlami.

Wnioskodawca nie ponosił/nie będzie ponosił do dnia aportu wydatków na ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej budowli w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dostawa ww. budowli nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim, gdyż - jak wynika z opisu sprawy - budowle posadowione na działce zostały już zasiedlone. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budowli, a planowanym aportem nieruchomości do spółki nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

W konsekwencji planowana dostawa budowli będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym planowany aport znajdujących się na działce nr 30 budowli będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Konsekwentnie również aport działki nr 30 zabudowanej budowlami (drogą wewnętrzną, parkingiem oraz placami) - zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy - będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT (analogicznie jak dostawa budowli, które są z tym gruntem związane).

Tak więc, skoro dostawa ww. budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym bezzasadnym stało się badanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku aportu działki 30 zabudowanej ww. budowlami jest prawidłowe.

Działka nr f

Z opisu sprawy wynika, że działka nr f została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r. jako działka zwolniona z podatku VAT. Na działce posadowiony jest budynek biurowy z 1969 r. wraz z fragmentem parkingu. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 7PU co oznacza "... przeznaczenie pod obiekty produkcyjne, składy, magazyny oraz usługi, w tym również terenowe obiekty sportowo-rekreacyjne." Działka została nabyta wraz z budynkiem biurowym i fragmentem parkingu trwale związanych z gruntem. Jak wskazał Wnioskodawca zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku biurowego to budynki biurowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki biurowe (dział 12 grupa 122 klasa 1220). Parking - przyjmuje się, że symbol PKOB to - ulice i drogi pozostałe (dział 21 grupa 211 klasa 2112)." Budynek i budowla znajdujące się na działce są trwale związane z gruntem. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej budynku biurowego ani parkingu, w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Gmina nie używała budynków/budowli posadowionych na działce do celów działalności gospodarczej.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dostawa ww. budynku biurowego oraz fragmentu parkingu nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim, gdyż - jak wynika z opisu sprawy - zarówno budynek, jak i budowla zostały już zasiedlone. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynku i budowli, a planowanym aportem nieruchomości do spółki nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

W konsekwencji, planowana dostawa ww. budynku biurowego oraz fragmentu parkingu będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym planowany ich aport będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Konsekwentnie również aport działki nr f, na której posadowione są budynek biurowy oraz fragment parkingu - zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy - będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT (analogicznie jak dostawa budowli, które są z tym gruntem związane).

Tak więc, skoro dostawa ww. budynku biurowego oraz budowli (fragment parkingu) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym bezzasadnym stało się badanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku aportu budowli wraz z działką f na której są posadowione jest prawidłowe.

Działka nr g

Działka nr g została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r. jako działka zwolniona z podatku VAT. Działka stanowi teren dawnej fabryki, na działce znajdują się:

* Hala obróbki cieplnej - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa hali obróbki cieplnej to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala obróbki ciężkiej - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa hali obróbki ciężkiej to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala obróbki lekkiej - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa hali obróbki lekkiej to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala obróbki lekkiej - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa hali obróbki lekkiej to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala obróbki cieplnej, obróbki wstępnej, magazyn, magazyn oprzyrządowania, warsztat, pomieszczenie ładowania wózków akumulatorowych (zgodnie z kartoteką budynków jest to jeden budynek) - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Budynek biurowo-socjalny - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to pozostałe budynki niemieszkalne, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - pozostałe budynki niemieszkalne (dział 12 grupa 127).

* Magazyn modeli - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to-budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Magazyn, jadalnia, kuchnia, warsztat, kotłownia - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251).

* Hala obróbki cieplnej, hala obróbki śrub pociągowych - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251)."

* Budynek wystawowy powstały w miejscu wyburzonego budynku drewnianego warsztatu elektrycznego - funkcja użytkowa budynku wystawowego to pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione (dział 12 grupa 127 klasa 1274).

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 7PU co oznacza przeznaczenie pod obiekty produkcyjne, składy, magazyny oraz usługi, w tym również terenowe obiekty sportowo-rekreacyjne". Przedmiotowa nieruchomość została nabyta od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane. Gmina nie używała budowli posadowionych na przedmiotowej działce do celów działalności gospodarczej.

Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej budynków znajdujących się na opisanej działce (za wyjątkiem budynku wystawowego), w stosunku do których przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dostawa ww. budynków (za wyjątkiem budynku wystawowego) nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim, gdyż - jak wynika z opisu sprawy - budynki zostały już zasiedlone. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków, a planowanym aportem nieruchomości do spółki nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

W konsekwencji planowana dostawa ww. budynków (za wyjątkiem budynku wystawowego) będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym planowany aport budynków (za wyjątkiem budynku wystawowego) znajdujących się na działce nr g będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Konsekwentnie również aport działki nr g, w części na której posadowione są ww. budynki (za wyjątkiem budynku wystawowego) - zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy - będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT (analogicznie jak dostawa budowli, które są z tym gruntem związane).

Tak więc, skoro dostawa ww. budynków (za wyjątkiem budynku wystawowego) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym bezzasadnym stało się badanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku aportu budynków (za wyjątkiem budynku wystawowego) wraz z częścią działki nr g na której są one posadowione jest prawidłowe.

Następnie należy odnieść się do kwestii opodatkowania podatkiem VAT wniesienia aportem do spółki budynku wystawowego z przynależną do niego częścią działki g.

Wnioskodawca wyjaśnił, że zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo Budowlane zawiadomienie o zakończeniu budowy, czy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nie jest konieczne w przypadku robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Inwestycja pn. "Przebudowa, nadbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania byłego warsztatu elektrycznego na budynek wystawowy" nie wymaga zawiadomienia o zakończeniu budowy, czy uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Zgodnie z wpisem kierownika budowy do dziennika budowy roboty budowlane zakończono 25 września 2019 r. Odbiór końcowy miał miejsce w dniu 4 października 2019 r. Przed wniesieniem aportu zostanie rozpoczęte faktyczne użytkowanie budynku wystawowego. Od momentu pierwszego użytkowania budynku wystawowego do planowanego wniesienia aportu upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Z opisu sprawy wynika, że przeprowadzone roboty budowlane były to faktycznie prace modernizacyjne. W odpowiedzi na zadane w wezwaniu przez Organ pytanie dotyczące budynków posadowionych na działce nr g tj. "Czy były/będą ponoszone do dnia wniesienia aportem wydatki na ulepszenie ww. obiektów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły/będą stanowić co najmniej 30% wartości początkowej poszczególnych budynków, w stosunku do których Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?", Wnioskodawca odpowiedział - "Nie (dotyczy wszystkich budynków poza budynkiem wystawowym)."

Zatem w świetle art. 2 pkt 14 ustawy o VAT oraz okoliczności niniejszej sprawy, dostawa budynku wystawowego, który w wyniku robót budowlanych został przebudowany na budynek wystawowy, będzie dokonana w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.

W konsekwencji planowana dostawa ww. budynku wystawowego nie będzie spełniała przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dokonywanym aportem upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Tym samym planowany aport budynku wystawowego znajdującego się na działce nr g nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Skoro dostawa ww. budynku wystawowego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym koniecznym jest zbadanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jak wynika z wniosku, działka nr g, na której znajduje się budynek wystawowy została nabyta od Skarbu Państwa w grudnia 2015 r. w wyniku czynności zwolnionej od podatku VAT. Zatem Wnioskodawcy z tytułu nabycia nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Gmina poniosła wydatki na ulepszenie budynku, w stosunku do których jak wynika z wniosku miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a wartość tych wydatków przekroczyła 30% wartości początkowej budynku.

Tym samym planowany aport powstałego w miejsce dawnego warsztatu elektrycznego budynku wystawowego, znajdującego się na działce nr g nie będzie również korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że budynek wystawowy nie był używany przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT, gdyż jak wskazała Gmina nie używała budynków posadowionych na przedmiotowej działce do działalności gospodarczej.

Zatem nie będzie miało zastosowania zwolnienie od podatku VAT z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W rezultacie, skoro aport budynku wystawowego wraz z częścią działki nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zastosowania z tytułu tej dostawy 23% stawki podatku od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, w myśl którego aport budynku wystawowego wraz z przynależną częścią gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23% jest prawidłowe.

Działka nr h

Działkę nr h została nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa w grudniu 2015 r. jako działka zwolniona z podatku VAT. Na działce znajdują się zespół trzech jednokondygnacyjnych, niepodpiwniczonych obiektów przy zabudowie fabrycznej: magazyn odlewów drobnych, hala wydziału remontowego, pomieszczenie socjalne wydziału remontowego. Budynki powstały w latach 1911-1912 i są w złym stanie technicznym. Wnioskodawca wskazał, że "Magazyn odlewów drobnych - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251). Hala wydziału remontowego - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to budynki przemysłowe, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to-budynki przemysłowe (dział 12 grupa 125 klasa 1251). Pomieszczenie socjalne wydziału remontowego - zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, funkcja użytkowa budynku to pozostałe budynki niemieszkalne, brak wskazanego symbolu PKOB. Przyjmuje się, że symbol PKOB to - pozostałe budynki niemieszkalne (dział 12 grupa 127)." Poszczególne budynki są trwale związany z gruntem. Przedmiotowa nieruchomość została bowiem nabyta przez Gminę od Skarbu Państwa we wtórnym obrocie, a wcześniej pozostawała w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego, które zostało zlikwidowane. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka znajduje się w jednostce planu o symbolu 7PU co oznacza "... przeznaczenie pod obiekty produkcyjne, składy, magazyny oraz usługi, w tym również terenowe obiekty sportowo-rekreacyjne". Wnioskodawca nie ponosił/nie będzie ponosił do dnia aportu wydatków na ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej poszczególnych budynków, w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Gmina nie używała budynków do celów działalności gospodarczej.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dostawa ww. trzech budynków (magazyn odlewów drobnych, hala wydziału remontowego, pomieszczenie socjalne wydziału remontowego) nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim, gdyż - jak wynika z opisu sprawy - budynki te zostały już zasiedlone. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków, a planowanym aportem nieruchomości do spółki nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

W konsekwencji planowana dostawa ww. budynków (magazynu odlewów drobnych, hali wydziału remontowego, pomieszczenia socjalnego wydziału remontowego) będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym planowany aport budynków będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Konsekwentnie również aport działki nr h - zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy - będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT (analogicznie jak dostawa budynków, które są z tym gruntem związane).

Tak więc, skoro dostawa ww. budynków będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym bezzasadnym stało się badanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku aportu budynków wraz z działką nr h na której są posadowione jest prawidłowe.

Podsumowując należy wskazać, że stanowisko Gminy, w myśl którego przekazując aport nieruchomości:

* w części obejmującej budynek wystawowy wybudowany w 2019 r. z przynależną do niego częścią działki g powinna zastosować opodatkowanie podatkiem VAT w wysokości 23%,

* w części obejmującej budynki posadowione na działkach a, f i h oraz budynki posadowione na działce g (z wyjątkiem nowo wybudowanego budynku wystawowego) korzysta ze zwolnienia od podatku VAT,

* w części obejmującej budowle w postaci dróg, parkingów, chodników posadowione na działkach b, c, d, e korzysta ze zwolnienia od podatku VAT

- jest prawidłowe.

Należy zaznaczyć, że w myśl art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Podany we wniosku opis zdarzenia przyszłego stanowi jedyną faktyczną podstawę wydanej interpretacji i tym samym wyznacza granice, w jakich interpretacja będzie mogła wywoływać określone w ustawie skutki prawne. Należy zatem wskazać, że Organ jest związany z opisem sprawy przedstawionym we wniosku. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl