0111-KDIB3-2.4012.506.2017.2.ABI - Uznanie zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 listopada 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-2.4012.506.2017.2.ABI Uznanie zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2017 r. (data wpływu 30 sierpnia 2017 r.) uzupełnionym pismem z 16 października 2017 r. (data wpływu 23 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania jednostek organizacyjnych Spółki w postaci...za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy oraz wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy planowanej transakcji przeniesienia majątku Spółki tj....na rzecz Spółki Przejmującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania jednostek organizacyjnych Spółki w...za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy oraz wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy planowanej transakcji przeniesienia majątku Spółki tj... na rzecz Spółki Przejmującej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 16 października 2017 r. (data wpływu 23 października 2017 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 10 października 2017 r. znak: 0111-KDB2-1.4010.208.2017.1.MJ, 0111-KDB3-2.4012.506. 2017.2.ABI.

We wniosku, uzupełnionym pismem z 16 października 2017 r., przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Stan faktyczny nr 1 (opis zdarzenia istniejącego).

Wnioskodawca -...Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwany dalej również "Spółką") jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jedynym udziałowcem Spółki jest osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP (jednoosobowa spółka z o.o.). Spółka prowadzi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W ramach tego przedsiębiorstwa Spółka prowadzi działalność gospodarczą w kilku obszarach. Zasadniczym przedmiotem działalności Spółki jest działalność polegająca na produkcji...oraz jego kształtowaniu i obróbce (działalność przeważająca). Oprócz powyższej działalności Spółka prowadzi również działalność w zakresie prowadzenia...oraz podobnej działalności usługowej (działalność uboczna).

Struktura organizacyjna Spółki wygląda następująco: Centrala Spółki, obejmująca Zakład..., w której znajduje się również siedziba Zarządu, zajmuje się działalnością przeważającą, natomiast...zajmuje się działalnością uboczną. Powyższe jednostki organizacyjne, tj. Centrala i Zakłady...prowadzą działalność rozłącznie. W sumie w Spółce funkcjonuję ww. 3 jednostki organizacyjne.

Powyższe wyodrębnienie znajduje podstawę zarówno formalną, jak i faktyczną. Z formalnego punktu widzenia podstawą do ich funkcjonowania stanowi Regulamin funkcjonowania jednostek organizacyjnych Spółki, przyjęty uchwałą Zgromadzenia Wspólników oraz uchwałą Zarządu w sprawie utworzenia jednostek organizacyjnych Spółki. Ponadto każdą z ww. jednostek organizacyjnych kieruje Kierownik Jednostki, posiadający znaczny stopień samodzielności oraz prawo do reprezentacji Spółki w zakresie związanym z kierowaną Jednostką na podstawie stosownego pełnomocnictwa. Kierownik każdej z Jednostek podlega bezpośrednio Zarządowi Spółki. Każda z jednostek organizacyjnych dzieli się na mniejsze komórki organizacyjne (działy, piony, samodzielne stanowiska), kierowane przez kierownika. Każda z jednostek jest w stanie samodzielnie planować, inicjować, kontrolować i realizować działania gospodarcze, w tym w szczególności zawierać i realizować umowy z kontrahentami przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych i wartości niematerialnych oraz przy zaangażowaniu zatrudnionych pracowników i kadry zarządzającej.

W strukturze Spółki bezpośrednio wyodrębniony jest Dział Księgowości, podległy Zarządowi oraz podległe Zarządowi samodzielne stanowiska (Asystent Zarządu, Pełnomocnik do spraw zarządzania systemem jakości, Pełnomocnik Zarządu ds. Controlingu, Szef Controlingu). Powyższe stanowiska służą głównie do obsługi Centrali Spółki, w mniejszym zaś zakresie także obsługują...Do poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki przypisani są pracownicy oraz alokowane są składniki majątkowe, niezbędne do prawidłowego wykonywania powierzonych tym jednostkom zadań, w tym w szczególności środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, umowy związane z prowadzoną działalnością, część środków pieniężnych zgromadzonych na wyodrębnionych rachunkach bankowych (każda z jednostek ma odrębny rachunek bankowy), należności i zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania. W szczególności każda z jednostek wyposażona jest w nieruchomości i budynki, które służą wyłącznie do realizacji zadań tej jednostki (nie jest wykorzystywana dla prowadzenia pozostałej części przedsiębiorstwa Spółki).

W Spółce prowadzona jest ewidencja zdarzeń gospodarczych, umożliwiająca przypisanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do konkretnych jednostek organizacyjnych Spółki. Przychody, koszty oraz należności i zobowiązania związane bezpośrednio z działalnością danej jednostki organizacyjnej są przypisywane odpowiednio do tej jednostki. Koszty i zobowiązania niezwiązane bezpośrednio z działalnością danej jednostki, w szczególności koszty i zobowiązania związane z działalnością Zarządu Spółki, pionu finansowego i samodzielnych stanowisk przypisywane są do poszczególnych jednostek organizacyjnych w odpowiednich ułamkach. Ponadto Zarząd Spółki przedstawiając Zgromadzeniu Wspólników sprawozdanie roczne z działalności i sprawozdanie finansowe czyni to, mając na uwadze odrębność organizacyjną, finansową i funkcjonalną jednostek organizacyjnych.

Stan faktyczny nr 2 (opis przyszłego zdarzenia).

W celu wdrożenia usprawnień organizacyjnych oraz z przyczyn ekonomicznych Spółka planuje dokonać podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Spółka zamierza rozwijać przeważającą działalność, natomiast w chwili obecnej funkcjonowanie w jej ramach części przedsiębiorstwa prowadzących działalność uboczną nie pozwala skupić się tylko i wyłącznie na rozwoju przeważającej działalności. Zmiany organizacyjne pozwolą na uzyskanie wymiernych korzyści biznesowych, wynikających z faktu optymalizacji prowadzonej działalności, kalkulacji przychodów i kosztów. Planowane zmiany pozwolą również na zwiększenie efektywności w zakresie wykorzystania posiadanych powierzchni produkcyjnych, magazynowych i biurowych Spółki.

W ramach planowanego podziału Spółka wydzieli do innej spółki kapitałowej (najprawdopodobniej już istniejącej, Spółka jest na etapie wyboru spółki przejmującej) zorganizowane części przedsiębiorstwa w postaci...Po planowanym wydzieleniu w Spółce pozostanie część przedsiębiorstwa w postaci Centrali (...). Optymalizacja kosztów produkcji pozwoli na zwiększenie konkurencyjności Spółki na rynku, zwiększenie inwestycji przez Spółkę w działania innowacyjne, pozwalające na produkcję w większej skali oraz stałe podnoszenie jakości produkowanych towarów i wyrobów. Spółka zaznacza, że planowany podział przez wydzielenie ma nastąpić z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych - jego celem nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Wydzielone na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h....w momencie ich przenoszenia do Spółki Przejmującej będą organizacyjnie wyodrębnione w istniejącej Spółce. Wyodrębnienie organizacyjne przejawia się w tym, że istnieją w Spółce Wnioskodawcy odrębne jednostki organizacyjne w postaci.... Na czele każdej z tych jednostek stoi kierownik, charakteryzujący się znacznym stopniem samodzielności (zarządzanie Zakładem oraz jego reprezentacja na zewnątrz). Czynnościami i dokumentami, potwierdzającymi powyższe są przede wszystkim: uchwała Zgromadzenia Wspólników...w sprawie wprowadzenia Regulaminu funkcjonowania jednostek organizacyjnych Spółki; schemat organizacyjny Spółki; uchwała Zarządu...w sprawie utworzenia jednostek organizacyjnych Spółki.

Ponadto, tak jak opisano we wniosku, do poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki przypisani są pracownicy oraz alokowane są składniki majątkowe, niezbędne do realizacji odrębnych zadań gospodarczych (w tym środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, umowy; warto dodać, że jednostki organizacyjne w...posługują się w swej działalności znakami usługowymi charakterystycznymi tylko dla nich, co dodatkowo potwierdza odrębność tych jednostek).

Wydzielone...w momencie przenoszenia do Spółki Przejmującej będą funkcjonalnie wyodrębnione w istniejącej Spółce Wnioskodawcy, jak również są obecnie wyodrębnione funkcjonalnie. Wyodrębnienie funkcjonalne przejawia się w tym, że każda z jednostek organizacyjnych (...) prowadzi działalność gospodarczą w innym zakresie (odrębna działalność gospodarcza, każda z jednostek realizuje konkretne, przydzielone jej zadania gospodarcze oraz jest w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku jako odrębny podmiot gospodarczy). Każda z jednostek organizacyjnych pełni odmienną rolę (funkcję) w strukturze Spółki. Funkcja Zakładu...polega na prowadzenia działalności o profilu hotelowym, usługowym, wypoczynkowym (działalność uboczna Spółki), natomiast funkcja Centrali sprowadza się głównie do prowadzenia działalności o charakterze produkcyjnym...; działalność przeważająca).

Powyższe znajduje nie tylko potwierdzenie na płaszczyźnie wewnętrznej (dokumentów i procedur funkcjonujących w Spółce), ale i zewnętrznej. Odrębność na płaszczyźnie zewnętrznej jest łatwo dostrzegalna dla obserwatora z zewnątrz - wystarczy zapoznanie się z publicznie dostępnymi stronami internetowymi poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki (każda z jednostek ma odrębną stronę:.

Dodatkowymi okolicznościami potwierdzającymi powyższą odrębność są umowy zawierane z kontrahentami Spółki (kontrahenci Spółki są różni, od podmiotów gospodarczych z branży przemysłowej po osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej; klienci Spółki różnią się zasadniczo - każdej z jednostek można przypisać odrębny profil kliencki). Ponadto wyodrębnienie funkcjonalne przejawia się w tym, że każda z ww. jednostek organizacyjnych jest w stanie samodzielnie realizować swoje zadania i funkcjonować na rynku.

Wydzielone Zakłady...w momencie przenoszenia do Spółki przejmującej będą wyodrębnione finansowo w Spółce Wnioskodawcy. Wyodrębnienie finansowe przejawia się w tym, że poprzez prowadzoną ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań oddzielnie do każdej z jednostek organizacyjnych Spółki (...). Każda z jednostek posiada więc wewnętrzną niezależność finansową. Zapisy księgowe są (oraz będą) prowadzone w taki sposób, aby pozwalały na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań odrębnie do części działalności, będącej przedmiotem przeniesienia własności (przedmiot przeniesienia będzie posiadał wewnętrzną samodzielność finansową).

Wydzielone..., w momencie przeniesienia do Spółki przejmującej, będą stanowiły zespół składników materialnych i niematerialnych zdolnych do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego, który nie będzie wymagał udziału pozostałych struktur działalności Wnioskodawcy. Przeniesienie do Spółki przejmującej...będzie wiązało się z tzw. "przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę" w myśl art. 231 ust. 1 Kodeksu pracy.

Na bazie przeniesionego majątku w postaci...Spółka przejmująca będzie kontynuować działalność w takim samym zakresie jak Spółka istniejąca. Mająca być przedmiotem przeniesienia wydzielona część majątku w postaci...będzie posiadać zdolność do działania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze w istniejącym przedsiębiorstwie.

W przenoszonej do Spółki przejmującej wydzielonej części majątku w postaci...zachowane zostaną funkcjonalne związki między jej poszczególnymi składnikami, tak żeby Spółka przejmująca tylko i w oparciu o te składniki mogła prowadzić działalność gospodarczą. Do Spółki przejmującej zostaną również przeniesione zobowiązania wydzielonych. Pozostająca w Spółce dzielonej Centrala Spółki, obejmująca...będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy jednostki organizacyjne Spółki w postaci... stanowią - każda z osobna-zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)?

2. Czy w opisanym przyszłym stanie faktycznym transakcja wydzielenia będzie podlegała podatkowi od towarów i usług (VAT)?

Stanowisko Wnioskodawcy:

W zakresie pytania do stanu faktycznego nr 1:

W ocenie podatnika jednostki organizacyjne Spółki w postaci...stanowią - każda z osobna - zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej w skrócie "VATU" co podatnik uzasadnia następująco:

Zgodnie z definicją legalną "zorganizowanej części przedsiębiorstwa", znajdującej się w ww. powołanych przepisach VATU jest to "organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

Przy wykładni omawianej definicji podkreśla się w orzecznictwie sądowym, iż wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, iż wyodrębniona część przedsiębiorstwa funkcjonuje w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział czy zakład.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie funkcjonalne oznacza sytuację, gdy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku (tak m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/GL 112/10, Legalis; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1488/15, Legalis; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1823/15, Legalis).

Odnosząc powyższą definicję "zorganizowanej części przedsiębiorstwa" do opisanego stanu faktycznego, niewątpliwie jednostki organizacyjne Spółki odpowiadają tej definicji. Każda z jednostek organizacyjnych jest wyodrębniona organizacyjnie (na podstawie wewnętrznych regulacji Spółki - regulaminu funkcjonowania jednostek organizacyjnych oraz uchwały Zarządu o ich utworzeniu), finansowo (ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do poszczególnych jednostek, każda z jednostek posiada wewnętrzną niezależność finansową) oraz funkcjonalnie (każda z jednostek prowadzi odrębną działalność gospodarczą, realizuje konkretnie przydzielone zadania gospodarcze oraz jest w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku jako odrębny podmiot gospodarczy).

W zakresie pytania nr 2 do stanu faktycznego nr 2 podatnik stoi na stanowisku, że w opisanym stanie faktycznym transakcja podziału przez wydzielenie nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług (VAT), co podatnik uzasadnia następująco:

W ocenie podatnika uznanie, że mamy do czynienia ze zorganizowanymi częściami przedsiębiorstwa (pozytywna odpowiedź na pytanie do stanu faktycznego nr 1) przesądza, iż planowany podział przez wydzielenie nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (...)

Zgodnie z art. 6 pkt 1 VATU przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponieważ przedmiotem planowanej transakcji będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, przeto opisany w niniejszym wniosku podział przez wydzielenie nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z przepisu tego wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, darowizna, podział przedsiębiorcy, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowią treść tytułu IV działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1577, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych podział może być dokonany:

1.

przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);

2.

przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek);

3.

przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);

4.

przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest efekt końcowy - przeniesienie własności.

Zatem przeniesienie prawa do rozporządzania w wyniku podziału spółki przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną jest transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy, o ile przedmiotem dostawy jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące "część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w "istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia "przekazania całości lub części majątku", wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Jak wynika z okoliczności sprawy, Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka prowadzi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W ramach tego przedsiębiorstwa Spółka prowadzi działalność gospodarczą w kilku obszarach. Zasadniczym przedmiotem działalności Spółki jest działalność polegająca na produkcji...oraz jego kształtowaniu i obróbce (działalność przeważająca). Oprócz powyższej działalności Spółka prowadzi również działalność w zakresie... (działalność uboczna). W ramach planowanego podziału Spółka wydzieli do innej spółki kapitałowej (najprawdopodobniej już istniejącej, Spółka jest na etapie wyboru spółki przejmującej) zorganizowane części przedsiębiorstwa w postaci.... Po planowanym wydzieleniu w Spółce pozostanie część przedsiębiorstwa w postaci Centrali...).

Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Jak wynika z treści wniosku, wydzielone na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h....w momencie ich przenoszenia do Spółki Przejmującej będą organizacyjnie wyodrębnione w istniejącej Spółce. Wyodrębnienie organizacyjne przejawia się w tym, że istnieją w Spółce Wnioskodawcy odrębne jednostki organizacyjne w postaci:. Na czele każdej z tych jednostek stoi kierownik, charakteryzujący się znacznym stopniem samodzielności (zarządzanie Zakładem oraz jego reprezentacja na zewnątrz). Czynnościami i dokumentami, potwierdzającymi powyższe są przede wszystkim: uchwała Zgromadzenia Wspólników w sprawie wprowadzenia Regulaminu funkcjonowania jednostek organizacyjnych Spółki; schemat organizacyjny Spółki; uchwała Zarządu w sprawie utworzenia jednostek organizacyjnych Spółki. Ponadto, do poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki przypisani są pracownicy oraz alokowane są składniki majątkowe, niezbędne do realizacji odrębnych zadań gospodarczych (w tym środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, umowy); Jednostki organizacyjne...posługują się w swej działalności znakami usługowymi charakterystycznymi tylko dla nich, co dodatkowo potwierdza odrębność tych jednostek).

Wydzielone Zakłady...w momencie przenoszenia do Spółki Przejmującej będą funkcjonalnie wyodrębnione w istniejącej Spółce Wnioskodawcy, jak również są obecnie wyodrębnione funkcjonalnie. Wyodrębnienie funkcjonalne przejawia się w tym, że każda z jednostek organizacyjnych (...) prowadzi działalność gospodarczą w innym zakresie (odrębna działalność gospodarcza, każda z jednostek realizuje konkretne, przydzielone jej zadania gospodarcze oraz jest w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku jako odrębny podmiot gospodarczy). Każda z jednostek organizacyjnych pełni odmienną rolę (funkcję) w strukturze Spółki. Funkcja Zakładu...polega na prowadzenia działalności o profilu... (działalność uboczna Spółki), natomiast funkcja Centrali sprowadza się głównie do prowadzenia działalności o charakterze produkcyjnym (produkcja...; działalność przeważająca).

Powyższe znajduje nie tylko potwierdzenie na płaszczyźnie wewnętrznej (dokumentów i procedur funkcjonujących w Spółce), ale i zewnętrznej. Odrębność na płaszczyźnie zewnętrznej jest łatwo dostrzegalna dla obserwatora z zewnątrz - wystarczy zapoznanie się z publicznie dostępnymi stronami internetowymi poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki (każda z jednostek ma odrębną stronę:. Dodatkowymi okolicznościami potwierdzającymi powyższą odrębność są umowy zawierane z kontrahentami Spółki (kontrahenci Spółki są różni, od podmiotów gospodarczych z branży przemysłowej po osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej; klienci Spółki różnią się zasadniczo - każdej z jednostek można przypisać odrębny profil kliencki). Ponadto wyodrębnienie funkcjonalne przejawia się w tym, że każda z ww. jednostek organizacyjnych jest w stanie samodzielnie realizować swoje zadania i funkcjonować na rynku.

Wydzielone...w momencie przenoszenia do Spółki przejmującej będą wyodrębnione finansowo w Spółce Wnioskodawcy. Wyodrębnienie finansowe przejawia się w tym, że poprzez prowadzoną ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań oddzielnie do każdej z jednostek organizacyjnych Spółki...). Każda z jednostek posiada więc wewnętrzną niezależność finansową. Zapisy księgowe są (oraz będą) prowadzone w taki sposób, aby pozwalały na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań odrębnie do części działalności, będącej przedmiotem przeniesienia własności (przedmiot przeniesienia będzie posiadał wewnętrzną samodzielność finansową).

Wydzielone..., w momencie przeniesienia do Spółki przejmującej, będą stanowiły zespół składników materialnych i niematerialnych zdolnych do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego, który nie będzie wymagał udziału pozostałych struktur działalności Wnioskodawcy. Przeniesienie do Spółki przejmującej...będzie wiązało się z tzw. "przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę" w myśl art. 231 ust. 1 Kodeksu pracy.

Na bazie przeniesionego majątku w postaci...Spółka przejmująca będzie kontynuować działalność w takim samym zakresie jak Spółka istniejąca. Mająca być przedmiotem przeniesienia wydzielona część majątku w postaci...będzie posiadać zdolność do działania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze w istniejącym przedsiębiorstwie.

Konfrontując zaprezentowany opis sprawy z powołanymi regulacjami prawnymi, zdaniem Organu, jednostki organizacyjne Spółki w postaci..., mające być przedmiotem wydzielenia i przeniesienia na rzecz Spółki Przejmującej, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. Przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności sprawy wskazują, że ww. zakłady cechują się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym.

Zatem zostaną spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania...za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

W konsekwencji planowane przeniesienie na Spółkę Przejmującą...wydzielonych w ramach dokonanego podziału przedsiębiorstwa nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

W zakresie uznania Centrali za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl