0111-KDIB3-2.4012.449.2017.1.AR - Prawo do odliczenia VAT w związku z budową sieci wodociągowej oraz przydomowej oczyszczalni ścieków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-2.4012.449.2017.1.AR Prawo do odliczenia VAT w związku z budową sieci wodociągowej oraz przydomowej oczyszczalni ścieków.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2017 r. (data wpływu 9 sierpnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadania pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadania pn. "...".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Zakład Gospodarki Komunalnej w B. Sp. z o.o. został utworzony dnia 1 stycznia 2013 r. w wyniku przekształcenia komunalnego zakładu budżetowego w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100% udziałem Gminy B. Spółka zarejestrowana jest w Sądzie Rejonowym w Rz., XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS.... Podstawowym celem i obowiązkiem Spółki jest wykonywane zadań własnych Gminy B.

Przedmiotem działalności Spółki jest:

1.

pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody,

2.

odprowadzanie i oczyszczanie ścieków,

3.

zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne,

4.

zbieranie odpadów niebezpiecznych,

5.

wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych,

6.

działalność taksówek osobowych,

7.

transport drogowy towarów,

8.

pozostałe sprzątanie,

9.

działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zielonych.

Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Obecnie Zakład Gospodarki Komunalnej w B. Sp. z o.o. złożył do Urzędu Marszałkowskiego w Rz. wniosek o dofinansowanie zadania pn. "...". Dofinansowanie zadania ma nastąpić z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 na operacje typu "Gospodarka wodno-ściekowa" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii".

W ramach zadania przewidziano do realizacji budowę sieci wodociągowej w miejscowościach... i... oraz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków przy Szkole Podstawowej w... - Gmina B. Dofinasowanie prowadzonej inwestycji nie obejmuje podatku od towarów i usług, gdyż podatek ten nie jest wydatkiem kwalifikowanym w rozumieniu dofinansowania projektów unijnych. W ramach prowadzonych inwestycji Zakład Gospodarki Komunalnej w B. Sp. z o.o zamówi niezbędne towary i usługi. Po zakończeniu budowy przedmiotowych inwestycji i oddaniu ich do użytkowania Zakład Gospodarki Komunalnej w B. Sp. z o.o. będzie świadczył usługi dostawy wody oraz odbioru ścieków z przydomowej oczyszczalni ścieków na rzecz mieszkańców oraz Szkoły Podstawowej za odpłatnością, co zgodnie z poz. 140 i 142 załącznika nr 3 do ustawy o VAT będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki 8%. Wybudowane odcinki sieci wodociągowej oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków w całości będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Nabycie towarów i usług dotyczące budowy sieci wodociągowej w miejscowościach.... i.... oraz budowy przydomowej oczyszczalni ścieków przy Szkole Podstawowej.... - Gmina B. będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (sprzedaż wody i odprowadzanie ścieków) generujących podatek należny po stronie Zakładu Gospodarki Komunalnej w B. Sp. z o.o.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Zakład Gospodarki Komunalnej w B. Sp. z o.o. ma prawo odliczyć naliczony podatek od towarów i usług wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług do budowy sieci wodociągowej w miejscowościach.... i.... oraz do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków przy Szkole Podstawowej w.... - Gmina B. wybudowanych w ramach prowadzonej inwestycji pn. "..." objętej dofinansowaniem w ramach PROW na lata 2014-2020 w sytuacji gdy dofinansowanie to nie obejmuje podatku VAT, a Zakład Gospodarki Komunalnej w. Sp. z o.o po zakończeniu budowy przedmiotowych inwestycji będzie świadczył usługi sprzedaży wody i odbioru ścieków stanowiące czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zakład Gospodarki Komunalnej w B. Sp. z o.o. ma prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją zadania pn. "..." dofinansowanej ze środków unijnych w ramach PROW na lata 2014-2020, zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Według tej reguły podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Wybudowane w ramach w/ w zadania sieci wodociągowe oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków będą służyć do świadczenia usług sprzedaży wody oraz odbioru ścieków opodatkowanych podatkiem VAT, zatem nabyte towary i usługi niezbędne do wykonania przedmiotowej inwestycji mają związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych co uprawnia Zakład Gospodarki Komunalnej w B. Sp. z o.o. do odliczeń podatku VAT od nabytych do budowy towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Stwierdzić należy, że każde nabycie towarów i usług, przeznaczonych do przyszłego wykorzystania ich do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to jakie faktycznie będą efekty tej działalności, należy uznać w momencie jego dokonania za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Zatem, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Obecnie Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. złożył wniosek o dofinansowanie zadania pn. "...". W ramach zadania przewidziano do realizacji budowę sieci wodociągowej w miejscowościach.... i.... oraz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków przy Szkole Podstawowej w.... - Gmina B. Po zakończeniu budowy przedmiotowych inwestycji i oddaniu ich do użytkowania Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. będzie świadczył usługi dostawy wody oraz odbioru ścieków z przydomowej oczyszczalni ścieków na rzecz mieszkańców oraz Szkoły Podstawowej za odpłatnością. Wybudowane odcinki sieci wodociągowej oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków w całości będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Nabycie towarów i usług dotyczące budowy sieci wodociągowej w miejscowościach.... i... oraz budowy przydomowej oczyszczalni ścieków przy Szkole Podstawowej w.... - Gmina B. będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (sprzedaż wody i odprowadzanie ścieków) generujących podatek należny po stronie Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług w związku z realizacją ww. projektu.

Jak wskazano na wstępie podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.

W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia zostanie spełniony, gdyż - jak wskazał Wnioskodawca - wybudowane odcinki sieci wodociągowej oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków w całości będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nabycie towarów i usług dotyczące budowy sieci wodociągowej oraz budowy przydomowej oczyszczalni ścieków będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (sprzedaż wody i odprowadzanie ścieków) generujących podatek należny po stronie Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

Zatem, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania polegającego na budowie sieci wodociągowej oraz przydomowej oczyszczalni ścieków, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl