0111-KDIB3-2.4012.115.2018.2.SR - Brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupem samochodu (mikrobusa) do przewozu uczestników warsztatu terapii zajęciowej przy stowarzyszeniu na zajęcia związane z rehabilitacją zawodową i społeczną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 marca 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-2.4012.115.2018.2.SR Brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupem samochodu (mikrobusa) do przewozu uczestników warsztatu terapii zajęciowej przy stowarzyszeniu na zajęcia związane z rehabilitacją zawodową i społeczną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2018 r. (data wpływu 19 lutego 2018 r.) uzupełnionym pismem z 13 marca 2018 r. (data wpływu 16 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupem samochodu (mikrobusa) do przewozu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na zajęcia związane z rehabilitacją zawodową i społeczną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupem samochodu (mikrobusa) do przewozu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na zajęcia związane z rehabilitacją zawodową i społeczną. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 13 marca 2018 r. (data wpływu 16 marca 2018 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 5 marca 2018 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.115.2018.1.SR.

We wniosku, uzupełnionym pismem z 13 marca 2018 r., przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Stowarzyszenie... jest organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie realizuje wyłącznie działalność statutową nieodpłatną i odpłatną.

Cel ten osiągany będzie przez:

Propagowanie wśród społeczeństwa odpowiedniego stosunku do spraw osób szczególnej troski i ich rodzin. Zapewnienie dopływu informacji do rodziców w sprawie zalecanych form opieki, usprawniania i nauczania dzieci i młodzieży szczególnej troski oraz o nowych przepisach prawnych ich dotyczących. Organizowanie i prowadzenie wszelkiej działalności o charakterze opiekuńczo-wychowawczym. Propagowanie i wdrażanie nowych metod rehabilitacji osób szczególnej troski. Organizowanie i prowadzenie placówek edukacyjnych, wychowawczych, rehabilitacyjnych mających na celu rehabilitację społeczną zdrowotną i zawodową osób szczególnej troski w tym: Warsztat Terapii Zajęciowej, Zakład... oraz kluby, świetlice, punkty konsultacyjne, poradnie, domy opieki i inne. Współdziałanie z organami administracji państwowej, samorządowej, europejskiej, organizacjami pozarządowymi, kościelnymi i międzynarodowymi, fundacjami w zakresie pomocy osobom szczególnej troski. Inicjowanie do powstania na swoim terenie nowych form przygotowania zawodowego i zatrudnienia osób szczególnej troski. Współorganizowanie i organizowanie różnych form wypoczynku: kolonie, obozy, wczasy lecznicze, turnusy rehabilitacyjne, imprezy okolicznościowe, zajęcia pozalekcyjne, konkursy, wystawy i inne. Integrowanie osób szczególnej troski ze środowiskiem lokalnym. Organizowanie i prowadzenie wszelkiej innej działalności o charakterze opiekuńczo-wychowawczym. Organizowanie i prowadzenie szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, pozwalających zdobywać nowe umiejętności: opiekunom, instruktorom, terapeutom, nauczycielom, wychowawcom i rodzicom osób niepełnosprawnych oraz osobom szczególnej troski. Rozwój kultury fizycznej osób niepełnosprawnych poprzez: organizowanie imprez rekreacyjno-sportowych dla osób niepełnosprawnych, prowadzenie zajęć sportowych, działalność szkoleniową w zakresie sportu osób niepełnosprawnych dla trenerów, instruktorów, fizjoterapeutów, klasyfikatorów, rehabilitantów i wolontariuszy sportu osób niepełnosprawnych, organizowanie obozów szkoleniowych oraz wypoczynku dla osób niepełnosprawnych, promocję sportu i rekreacji osób niepełnosprawnych. Wydawanie i propagowanie materiałów dydaktycznych, szkoleniowych, informacyjnych. Realizację programów pomocy dla osób niepełnosprawnych poprzez współpracę z instytucjami państwowymi, pozarządowymi, z krajami Unii Europejskiej oraz krajami innymi. Wspieranie działań podejmowanych na rzecz osób szczególnej troski uczęszczających do Zespołu Szkół nr. oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu. Współpracowanie z Dyrekcją Zespołu Szkół nr... w zakresie zadań mających na celu poprawę infrastruktury służącej osobom szczególnej troski.

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej. Wszystkie środki finansowe przeznacza na realizację celów statutowych. Stowarzyszenie prowadzi między innymi Warsztat Terapii Zajęciowej. W związku z tym w ramach "Programu..." w dniu 31 stycznia 2018 r. Stowarzyszenie złożyło wniosek do Państwowego Funduszu... w ramach obszaru D (likwidacja barier transportowych) na zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych na zajęcia prowadzone w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu.... Samochód zostanie zakupiony przez Stowarzyszenie przy dofinansowaniu w wysokości... zł przez Państwowy Fundusz. Pozostałe środki na zakup pojazdu Stowarzyszenie pozyska ze środków gmin, z których mieszkańcy są uczestnikami WTZ i są dowożeni do WTZ oraz z dania starego busa WTZ w rozliczenie.

Samochód do przewozu osób niepełnosprawnych będzie stanowił własność Stowarzyszenia i przeznaczony będzie wyłącznie do codziennego dowozu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej na zajęcia i z powrotem do miejsca zamieszkania. Uczestnicy nie będą ponosić opłat za przewóz.

Z tego tytułu samochód będzie służył wyłącznie czynnościom zwolnionym od podatku.

Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach i statutu. Stowarzyszenie nie jest niezależną grupą osób w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku od towarów i usług. Stowarzyszenie realizuje wyłącznie działalność statutową nieodpłatną i odpłatną na rzecz osób niepełnosprawnych. Osoby te nie są członkami Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Nabyty samochód (mikrobus) do przewozu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu... na zajęcia związane z rehabilitacją zawodową i społeczną nie będzie w żadnym zakresie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Stowarzyszenie możne obniżyć podatek VAT należny o podatek VAT naliczony w związku ze zdarzeniem przyszłym dotyczącym planowanego zakupu mikrobusa do przewozu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu... (osób niepełnosprawnych) na zajęcia związane z rehabilitacją zawodową i społeczną. Czy można obniżyć podatek VAT należny o podatek naliczony w związku z powyższym zakupem?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że nie może obniżyć podatku należnego o podatek naliczony, wynikającego z przyszłej realizacji ww. programu, ponieważ:

1. Stowarzyszenie nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,

2. nabyty samochód będzie służył wyłącznie do celów związanych z przedmiotem działalności Stowarzyszenia i z tego względu takie nieodpłatne świadczenie jak dowóz uczestników WTZ na zajęcia nie będzie podlegało opodatkowaniu.

Zakupiony w przyszłości samochód nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 tej ustawy czynnościami opodatkowanymi VAT są odpłatna dostawa towarów, odpłatne świadczenie usług, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Nieodpłatne świadczenie usług nie jest opodatkowane podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z przywołanych przepisów prawa wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowoprawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ponadto, podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Stowarzyszenie prowadzi między innymi Warsztat Terapii Zajęciowej. W związku z tym Stowarzyszenie złożyło wniosek do Państwowego Funduszu... w ramach obszaru D (likwidacja barier transportowych) na zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych na zajęcia prowadzone w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu. Samochód do przewozu osób niepełnosprawnych będzie stanowił własność Stowarzyszenia i przeznaczony będzie wyłącznie do codziennego dowozu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej na zajęcia i z powrotem do miejsca zamieszkania. Uczestnicy nie będą ponosić opłat za przewóz.

Rozpatrując kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego w opisanej sytuacji należy zaznaczyć, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Zrealizowanie tego prawa możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako "podatnicy VAT czynni".

Analizując przedstawiony opis sprawy należy wskazać, że nie wyczerpuje on znamion unormowania regulującego prawo do odliczenia podatku naliczonego przedstawionego w ww. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przesłanką pozwalającą na taki wniosek jest fakt, że nabyty samochód (mikrobus) do przewozu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu... na zajęcia związane z rehabilitacją zawodową i społeczną nie będzie w żadnym zakresie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a ponadto Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

W konsekwencji Stowarzyszenie nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupem ww. samochodu.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl