0111-KDIB3-1.4012.607.2017.2.KO

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 grudnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-1.4012.607.2017.2.KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 września 2017 r. (data wpływu 25 września 2017 r.), uzupełnionym pismem z 28 listopada 2017 r. (data wpływu 30 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie nr 1 i nr 2 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie nr 1 i nr 2:

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 28 listopada 2017 r. (data wpływu 30 listopada 2017 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 23 listopada 2017 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.607.2017.1.KO.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik prowadzi handel detaliczny paliwami płynnymi na stacji paliw. Podatnik zakupił paliwa (olej napędowy i benzynę) u producenta (zakup nr 1) celem dalszej odsprzedaży na prowadzonej przez siebie stacji paliw. Przewóz tych paliw zlecił przewoźnikowi, który przewozu wszystkich nabytych przez podatnika paliw dokonywał jedną wielokomorową cysterną. W wyniku nieprawidłowego działania zaworów cysterny doszło do pomieszania oleju napędowego i benzyny. Fakt ten został ustalony dopiero po wyładowaniu części towaru w wyniku czego doszło do dalszego pomieszania zakupionego towaru z benzyną znajdującą się w zbiornikach stacji. Zmieszane paliwa nie spełniają wymaganych przez prawo norm jakościowych i nie mogą być użytkowane do potrzeb własnych a przede wszystkim sprzedane jako paliwo. Zmieszane paliwa zostały zakwalifikowane jako odpad a następnie sprzedane i przekazane uprawnionemu podmiotowi za cenę istotnie niższą niż cena paliwa przy zakupie nr 1. Podatnik wystawił fakturę dokumentującą opodatkowaną sprzedaż odpadu. Podatnik zakupił następnie od przewoźnika (prowadzącego także handel hurtowy paliwami na podstawie koncesji) paliwa w ilości odpowiadającej ilości zmieszanych wcześniej paliw (zakup nr 2). Zobowiązanie podatnika do zapłaty wartości za dokonany zakup od przewoźnika zostało w przeważającej części potrącone ze zobowiązaniem przewoźnika tytułem odszkodowania za nienależyte wykonanie usługi transportu paliw nabytych przez podatnika w ramach zakupu nr 1. Zakupione paliwa w ramach zakupu nr 2 podatnik sprzedaje w ramach swojej działalności na stacji paliw.

Pismem z 28 listopada 2017 r. Wnioskodawca uzupełnił opis zdarzenia następująco:

1. Firma - jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od dnia 1 kwietnia 2000 r.

2. Zakup oleju napędowego i benzyny we wniosku określonym jako "zakup 1" jest potwierdzony fakturą VAT a dostawcą paliw jest Sp. z o.o. Faktura nr... z dnia 5 września 2017 r. - dowód wydania nr... z dnia 4 września 2017 r.

3. Zmieszane paliwo zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach stanowi tzw. kontaminat kod 13 07 03* i jest odpadem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 9 grudnia 2008 r. z późn. zm. i nie może być wprowadzone do obrotu ze względu na brak spełnionych wymagań jako paliwo ciekłe.

4. Zakup oleju napędowego i benzyny we wniosku określonym jako "zakup 2" jest potwierdzony fakturą VAT a dostawcą jest firma A Faktura nr... z dnia 28 września 2017 r. - dowód wydania... z dnia 5 września 2017 r.

5. Zmieszane paliwo (olej napędowy i benzyna) pochodzące z zakupu nr 1 potraktowane jako odpad zostało sprzedane na fakturę VAT nr... w dniu 11 września 2017 r. do firmy E Sp. z o.o. Spółka Komandytowa.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zarówno przy zakupie nr 1 jak i przy zakupie nr 2?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Według podatnika przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zarówno z zakupu nr 1 jak i z zakupu nr 2.

Zakup nr 1.

Zmieszane paliwa zostały uznane za odpad zgodnie z klasyfikacją, o której mowa w art. 4 ustawy z 14 grudnia o odpadach. Mieszanina oleju napędowego i benzyny jest odpadem niebezpiecznym. Nie zawiera jednak metalu i nie może być uznana za którykolwiek z towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o VAT. Sprzedaż tych odpadów jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. W związku z tym można uznać, że towary nabyte w ramach zakupu nr 1 zostały wykorzystane do sprzedaży opodatkowanej. Zmieszanie zakupionych paliw i zmiana ich charakteru na odpad nie zmienia tej kwalifikacji. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przez podatnika zależy od wykorzystania nabytych towarów do czynności opodatkowanych, przy czym związek taki może polegać zarówno na odsprzedaży nabytych towarów, ich wykorzystaniem do wytworzenia nowych produktów jak również do użycia nabytych towarów do utrzymania ogólnej zdolności przedsiębiorstwa do prowadzenia opodatkowanej działalności. Prawo od odliczenia zostaje przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub większą liczbą transakcji objętych podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług należą do jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią elementy cenotwórcze dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te bowiem stanowią bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą. Fakt, że towar pierwotnie miał zostać sprzedany jako paliwo a ostatecznie z przyczyn niezależnych od podatnika, został sprzedany jako odpad nie przekreśla prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zakup nr 2.

Zakup nr 2 jest odrębną umową sprzedaży zawartą przez podatnika. Umowa ta zawarta jest między innymi stronami niż umowa przy zakupie nr 1. Dotyczy także innego towaru. Potrącenie zobowiązania jest formą zapłaty i zgodnie ze stanowiskiem przyjmowanym przez sądy administracyjne w przypadku uregulowania należności za fakturę w drodze kompensaty spełniony jest określony art. 86 ust. 6 pkt 1 u.p.t.u warunek dokonania zapłaty za fakturę. Skoro paliwa nabyte w ramach zakupu nr 2 są sprzedawane w ramach prowadzonej działalności przez stację paliw, to zrealizowana jest także przesłanka związku nabycia z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi;

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ww. ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Należy wskazać, że ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zakupił paliwo potwierdzone fakturą VAT nr... u producenta (zakup nr 1) celem dalszej odsprzedaży na prowadzonej przez siebie stacji paliw. Przewóz tych paliw zlecił przewoźnikowi, który przewozu wszystkich nabytych przez podatnika paliw dokonywał jedną wielokomorową cysterną. W wyniku nieprawidłowego działania zaworów cysterny doszło do pomieszania oleju napędowego i benzyny. Fakt ten został ustalony dopiero po wyładowaniu części towaru w wyniku czego doszło do dalszego pomieszania zakupionego towaru z benzyną znajdującą się w zbiornikach stacji. Zmieszane paliwa nie spełniają wymaganych przez prawo norm jakościowych i nie mogą być użytkowane do potrzeb własnych a przede wszystkim sprzedane jako paliwo. Zmieszane paliwa zostały zakwalifikowane jako odpad a następnie sprzedane i przekazane uprawnionemu podmiotowi za cenę istotnie niższą niż cena paliwa przy zakupie nr 1. Podatnik wystawił fakturę dokumentującą opodatkowaną sprzedaż odpadu. Podatnik zakupił od przewoźnika paliwa w ilości odpowiadającej ilości zmieszanych wcześniej paliw (zakup nr 2). Zakupione paliwa w ramach zakupu nr 2 podatnik sprzedaje w ramach swojej działalności na stacji paliw.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie nr 1 i nr 2.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu nr 1 i nr 2, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż jak wskazał Wnioskodawca jest on czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a zakup nr 1 i nr 2 został wykorzystany przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Wskazać również należy, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny dokumentów załączonych do wniosku o interpretację.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl