0111-KDIB3-1.4012.356.2017.4.KO - Rozliczenia VAT w związku ze sprzedażą przez pośrednika internetowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-1.4012.356.2017.4.KO Rozliczenia VAT w związku ze sprzedażą przez pośrednika internetowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 lipca 2017 r. (data wpływu 11 lipca 2017 r.) uzupełnionym pismem z 20 września 2017 r. (data wpływu 28 września 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży towarów przez Wnioskodawcę w oparciu o zawartą umowę współpracy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży towarów przez Wnioskodawcę w oparciu o zawartą umowę współpracy.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 20 września 2017 r. (data wpływu 28 września 2017 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 7 września 2017 r. znak: 0111-KDIB1-2.4010.150.2017.1.MM, 0111-KDIB3-1.4012.356.2017.1.RSZ, 0111-KDIB4-4014.205. 2017.1.MD.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje zawrzeć z podmiotem powiązanym rodzinnie w rozumieniu art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w której prezesem zarządu jest teść członków zarządu Wnioskodawcy, zwaną dalej "Spółką powiązaną") umowę o współpracy. W przedmiotowej umowie Wnioskodawca zobowiąże się do uruchomienia i prowadzenia za wynagrodzeniem sklepu internetowego z częściami do maszyn rolniczych należącymi do Spółki powiązanej. Wynagrodzenie za prowadzenie sklepu będzie płatne comiesięcznie w stałej kwocie. Oferta sprzedażowa skierowana będzie zarówno do przedsiębiorców i konsumentów. Wnioskodawca posiadać będzie pełnomocnictwo do sprzedaży towarów przez sklep internetowy w imieniu Spółki powiązanej. Umocowanie obejmować będzie jedynie ww. czynność prawną sprzedaży towarów po cenach ustalonych przez Spółkę powiązaną. Towary znajdować się będą w magazynie Spółki powiązanej i będą wysyłane przez Spółkę powiązaną po otrzymaniu od Wnioskodawcy zamówienia na towary. Każdorazowo do złożonego zamówienia wystawiana będzie faktura (w przypadku konsumentów faktura imienna). Wnioskodawca nie planuje sprzedaży w sklepie internetowym własnych towarów. Faktury wystawiane będą przez Spółkę powiązaną i ona będzie rozpatrywać reklamacje, o czym kupujący będą informowani w regulaminie sklepu.

Wnioskodawca planuje skorzystać z usług agenta rozliczeniowego, który obsługiwać będzie tzw. szybkie płatności internetowe w sklepie internetowym prowadzonym przez Wnioskodawcę. Płatności za sprzedaż pomiędzy Spółką powiązaną i klientami sklepu internetowego, dokonane za pośrednictwem Wnioskodawcy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, mają być przekazywane przez agenta rozliczeniowego na rachunek bankowy Wnioskodawcy, z którego następnie będą niezwłocznie, bezpośrednio przekazywane na rachunek bankowy Spółki powiązanej. Umowa o współpracy będzie przewidywać, iż Wnioskodawca nie będzie miał możliwości dysponowania pieniędzmi wpływającymi na jego rachunek bankowy, pobierania od nich odsetek ani zlecania przekazania lub przelewu pieniędzy z konta na rzecz osób trzecich, a także w jakikolwiek inny sposób dysponowania samodzielnie pieniędzmi.

Podsumowując należy stwierdzić, że zgodnie z ww. umową o współpracy Wnioskodawca będzie zajmować się techniczną obsługą sklepu, zawieraniem umów z kupującymi w imieniu Spółki powiązanej jako jej pełnomocnik, oraz wysyłaniem zamówień do Spółki powiązanej. Spółka powiązana będzie natomiast na podstawie otrzymanych zamówień wystawiać faktury na zamówione towary, przygotowywać je do wysyłki oraz wysyłać do kupujących.

Pismem z 20 września 2017 r. Wnioskodawca uzupełnił opis zdarzenia następująco:

1. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

2. Przedmiotem przeważającej działalności przedsiębiorcy jest działalność sklasyfikowana Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jako 47.99.Z, Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami.

Przedmiotem pozostałej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest działalność sklasyfikowana w ww. rozporządzeniu jako:

a.

77.31.Z, Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych,

b.

77.32.Z, wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych,

c.

47.79.Z, sprzedaż detaliczna artykułów używanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

d.

47.91.Z, sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet,

e.

33.12.Z, naprawa i konserwacja maszyn,

f.

33.17.Z, naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu transportowego,

g.

52.21.Z, działalność usługowa wspomagająca transport lądowy,

h.

45.31.Z, sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,

i.

46.71.Z, sprzedaż hurtowa paliw i produktów pochodnych.

3. W zakresie zawartej ze Spółką Powiązaną umowy o współpracy Wnioskodawca prowadzić będzie sklep internetowy będący jego własnością, w którym oferowane będą towary należące do Spółki powiązanej. Jednocześnie Wnioskodawca będzie zawierał umowy sprzedaży z klientami w imieniu Spółki Powiązanej. Strona internetowa prowadzona jest w postaci sklepu internetowego. Na stronie widnieć będzie opis towarów wraz ze zdjęciami oraz ceną. Ceny, treść opisów oraz zdjęcia towarów wyświetlane w sklepie będą ustalane i dostarczane przez Spółkę powiązaną. Wnioskodawca nie będzie miał możliwości samodzielnie decydować o ustaleniu ceny, opisu i ich zmianie. Na stronie internetowej istnieć będzie możliwość dokonywania zakupów jako zarejestrowany użytkownik strony oraz dokonywania zakupów bez rejestracji. Oferta skierowana będzie zarówno dla przedsiębiorców jaki i konsumentów.

W momencie dokonywania zakupu w sklepie internetowym klient będzie miał możliwość wyboru sposobu dokonania płatności. W przypadku wybrania płatności innej niż za pomocą usług świadczony przez agenta rozliczeniowego (np. przelew bankowy, płatność gotówką i odbiór osobisty), pieniądze będą bezpośrednio przelewane przez klienta na rachunek bankowy Spółki Powiązanej. Jedynie w przypadku wyboru przez klienta formy zapłaty w postaci dokonania szybkiej płatności internetowej, gdzie zachodzi potrzeba skorzystania przez Wnioskodawcę z usług agenta rozliczeniowego do obsługi przedmiotowej transakcji, pieniądze będą przekazywane przez agenta rozliczeniowego na konto Wnioskodawcy, który następnie będzie przelewał je niezwłocznie po otrzymaniu na rachunek bankowy Spółki.

Po dokonaniu przez klienta zakupu towaru w każdym przypadku Wnioskodawca wysyłać będzie zamówienie do Spółki powiązanej. Spółka powiązana będzie pakować oraz wysyłać towary, jak również rozpatrywać reklamacje towarów.

4. Wnioskodawca na podstawie udzielonego pełnomocnictwa będzie działać w imieniu i na rzecz Spółki powiązanej. Zakres pełnomocnictwa nie będzie obejmował odbioru zapłaty za zawartą umowę sprzedaży z klientami sklepu internetowego, z wyjątkiem sprzedaży dokonanej z wykorzystaniem szybkich płatności internetowych, które obsługiwać będzie agent rozliczeniowy.

5. Wnioskodawca dokumentować będzie zamówienia towarów przez klientów oraz potwierdzenia zapłaty za zamówione towary przez klientów. Nadto dokumentować będzie codzienne zestawienie operacji na rachunku bankowym, jak również comiesięczne zestawienie operacji na rachunku bankowym. Wnioskodawca będzie przekazywał Spółce powiązanej zestawienie codziennych operacji na rachunku bankowym z ostatnich 7 dni raz w tygodniu.

6. Spółka Powiązana będzie wystawiać faktury dokumentujące sprzedaż towarów na klientów sklepu internetowego, składających zamówienie (przedsiębiorców i konsumentów). W przypadku konsumentów będą to faktury imienne, gdyż zamówienia w sklepie internetowym wymagać będą wskazania imienia i nazwiska osoby dokonującej zakupu towaru, wraz ze wskazaniem adresu dostawy.

7. Wnioskodawca nie będzie doliczać marży dokonując sprzedaży towarów. Wnioskodawca za świadczone usługi określone w punkcie 3. niniejszego pisma otrzymywać będzie określone w umowie stałe wynagrodzenie, płatne każdego miesiąca, za które wystawiać będzie Spółce powiązanej fakturę VAT.

8. O cenach towarów decydować w pełnym zakresie będzie Spółka powiązana. Wnioskodawca nie będzie miał możliwości decydowania o cenach towarów oraz ich zmianie.

9. Prawo własności towarów nie będzie należało do Spółki powiązanej i nie będzie przechodzić na Wnioskodawcę. Po zawarciu umowy sprzedaży będzie ono przenoszone przez Spółkę Powiązaną na nabywcę towarów. Wnioskodawca będzie miał prawo jedynie dokonywać sprzedaży towarów w imieniu Spółki Powiązanych po cenach wyznaczonych przez Spółkę Powiązaną. Wnioskodawca nie będzie miał prawa decydowania czy towar ma znajdować się w ofercie sklepu internetowego, gdyż decydować o tym będzie Spółka powiązana. Towary znajdować się będą w magazynie Spółki Powiązanej. Wnioskodawca nie będzie miał możliwości wysyłania towarów oraz rozporządzania nimi w inny sposób, niż wynikający z zakresu udzielonego pełnomocnictwa, obejmującego jedynie zawieranie umów sprzedaży towarów w imieniu Spółki Powiązanej na prowadzonej stronie internetowej po cenach ustalonych przez Spółkę Powiązaną.

W związku z powyższym opisem w zakresie podatku od towarów i usług zadano m.in. następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 2):

Czy sprzedaż przez Wnioskodawcę jako pełnomocnika Spółki powiązanej towarów z pobraniem od kupujących płatności, a następnie niezwłocznym ich przekazaniem przelewem bankowym na rachunek bankowy Spółki powiązanej, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług jako dostawa towarów?

Stanowisko Wnioskodawcy:

"Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwaną dalej "uptw") opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 uptw przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Wnioskodawca na podstawie udzielonego pełnomocnictwa będzie zawierał umowy sprzedaży towarów w imieniu Spółki Powiązanej będących własnością Spółki Powiązanej, zawieranych jedynie przez sklep internetowy, po cenach ustalonych przez Spółkę powiązaną. Towary pozostaną w posiadaniu Spółki powiązanej i trafią z jej magazynu bezpośrednio do kupującego.

W wyroku z dnia 28 maja 2010 r., sygn. akt I FSK 963/09, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż "z punktu widzenia opodatkowania czynności podatkiem od towarów i usług istotne jest nie tyle przeniesienie prawa własności, lecz przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W unormowaniu tym chodzi zatem o aspekt faktyczny sprowadzający się do przekazania faktycznej możliwości dysponowania towarem, a nie rozporządzania nim w sensie prawnym". Zatem w unormowaniu z art. 7 ust. 1 chodzi o aspekt faktyczny sprowadzający się do przekazania faktycznej możliwości dysponowania towarem, a nie rozporządzania nim w sensie prawnym. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca posiadać będzie jedynie umocowanie do sprzedaży towarów po określonych z góry cenach, określonym sposobem sprzedaży (sklep internetowy), bez wchodzenia w posiadanie sprzedawanych towarów. Nie zostaje więc na niego przeniesione prawo do dysponowania rzeczą jak właściciel. Wobec powyższego należy wskazać, że pomimo otrzymywania płatności za sprzedane towary na własny rachunek bankowy, które to płatności będą następnie przekazywane Spółce powiązanej, nie dochodzi do dostawy towarów przez Wnioskodawcę, a wobec tego nie powstaje u Wnioskodawcy obowiązek podatkowy zapłaty podatku od towarów i usług. Czynność otrzymania płatności za towar (do której wliczona będzie kwota należnego podatku) i przekazania otrzymanych płatności przez Wnioskodawcę Spółce powiązanej nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przyjmowanie wpłat i ich przekazywanie jest więc czynnością stricte techniczną, bez wpływu na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy definiuje pojęcie dostawy towarów. W myśl tego przepisu przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Dostawa towaru mieści się w definicji sprzedaży określonej w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca na podstawie zawartej ze Spółką Powiązaną umowy o współpracy prowadzić będzie sklep internetowy, w którym oferowane będą towary należące do Spółki powiązanej. Wnioskodawca będzie zawierał umowy sprzedaży z klientami w imieniu Spółki Powiązanej. Ceny, treść opisów oraz zdjęcia towarów wyświetlane w sklepie będą ustalane i dostarczane przez Spółkę powiązaną. Wnioskodawca nie będzie miał możliwości samodzielnie decydować o ustaleniu ceny, opisu i ich zmianie.

W momencie dokonywania zakupu w sklepie internetowym klient będzie miał możliwość wyboru sposobu dokonania płatności. W przypadku wybrania płatności innej niż za pomocą usług świadczony przez agenta rozliczeniowego (np. przelew bankowy, płatność gotówką i odbiór osobisty), pieniądze będą bezpośrednio przelewane przez klienta na rachunek bankowy Spółki Powiązanej. Jedynie w przypadku wyboru przez klienta formy zapłaty w postaci dokonania szybkiej płatności internetowej, gdzie zachodzi potrzeba skorzystania przez Wnioskodawcę z usług agenta rozliczeniowego do obsługi przedmiotowej transakcji, pieniądze będą przekazywane przez agenta rozliczeniowego na konto Wnioskodawcy, który następnie będzie przelewał je niezwłocznie po otrzymaniu na rachunek bankowy Spółki.

Po dokonaniu przez klienta zakupu towaru w każdym przypadku Wnioskodawca wysyłać będzie zamówienie do Spółki powiązanej. Spółka powiązana będzie pakować oraz wysyłać towary, jak również rozpatrywać reklamacje towarów. Spółka Powiązana będzie wystawiać faktury dokumentujące sprzedaż towarów na klientów sklepu internetowego, składających zamówienie Wnioskodawca nie będzie doliczać marży dokonując sprzedaży towarów. Wnioskodawca za świadczone usługi otrzymywać będzie określone w umowie stałe wynagrodzenie, płatne każdego miesiąca, za które wystawiać będzie Spółce powiązanej fakturę VAT.

Po zawarciu umowy sprzedaży prawo własności towarów będzie przenoszone przez Spółkę Powiązaną na nabywcę towarów. Wnioskodawca będzie miał prawo jedynie dokonywać sprzedaży towarów w imieniu Spółki Powiązanej po cenach wyznaczonych przez Spółkę Powiązaną. Wnioskodawca nie będzie miał prawa decydowania czy towar ma znajdować się w ofercie sklepu internetowego, gdyż decydować o tym będzie Spółka powiązana. Towary znajdować się będą w magazynie Spółki Powiązanej. Wnioskodawca nie będzie miał możliwości wysyłania towarów oraz rozporządzania nimi w inny sposób, niż wynikający z zakresu udzielonego pełnomocnictwa, obejmującego jedynie zawieranie umów sprzedaży towarów w imieniu Spółki Powiązanej na prowadzonej stronie internetowej po cenach ustalonych przez Spółkę Powiązaną.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży przez Wnioskodawcę jako pełnomocnika Spółki powiązanej towarów z pobraniem od kupujących płatności.

Kluczową rolę w rozstrzygnięciu niniejszej sprawy odgrywa właściwe rozumienie sformułowania jakim posłużył się ustawodawca podatkowy w treści art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, wskazując na "przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel", co w istocie determinuje uznanie danej czynności za dostawę towarów. W związku z faktem, że z treści cytowanego przepisu nie wynika jednoznacznie, czy odpłatna dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT ma miejsce jedynie w przypadku, gdy sprzedawca przenosi na nabywcę własność rzeczy w sensie cywilistycznym, czy też wystarczającą przesłanką do uznania, że doszło do dostawy towarów jest przekazanie nabywcy przedmiotu dostawy do swobodnej dyspozycji, powyższa kwestia została poddana ocenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Odnosząc się do powyższego zagadnienia TSUE, w orzeczeniu C-320/88 (Staatssecretaris van Financiën v. Shipping & Forwarding Enterprise Safe BV), stanął na stanowisku, że dla uznania danej czynności za opodatkowaną dostawę towarów nie ma znaczenia okoliczność, czy dochodzi do przeniesienia własności według prawa właściwego dla danego kraju. Regulacja ta ma zastosowanie do każdego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem na inny podmiot, które to przeniesienie skutkuje tym, że strona ta uzyskuje możliwość korzystania z rzeczy jak właściciel, nawet jeśli nie wiązało się ono z cywilnoprawnym przeniesieniem własności. W przytoczonym orzeczeniu Trybunał posłużył się terminem "przeniesienia własności w sensie ekonomicznym" (praktyczna kontrola nad rzeczą; możliwość swobodnego dysponowania), uniezależniając jednoznacznie opodatkowanie podatkiem VAT od przeniesienia własności rzeczy w sensie cywilnym.

W związku z powyższym, pojęcie "przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel" dotyczy tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nią jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu "prawo do rozporządzania jak właściciel" nie można interpretować jako "prawa własności". Idąc dalej należy wskazać, że czynności przejścia własności ekonomicznej nie musi towarzyszyć przejście własności w sensie prawnym, bowiem "dostawa towarów" nie ogranicza się wyłącznie do zbycia prawa własności rzeczy. W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że oderwanie pojęcia "dostawa towarów" od skutków konwencjonalnych powstających na gruncie prawa prywatnego od ekonomicznych aspektów transakcji pozwala także na uznanie danej czynności za dostawę towarów nawet mimo pewnych nałożonych na nabywcę ograniczeń we władaniu towarem.

Konfrontując powyższą argumentację z przedstawionym opisem sprawy należy stwierdzić, że pomiędzy Spółką powiązaną a Wnioskodawcą, nie dojdzie do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż po dokonaniu przez klienta zakupu towaru w każdym przypadku Wnioskodawca wysyłać będzie zamówienie do Spółki powiązanej, a Spółka powiązana będzie pakować oraz wysyłać towary do klientów, którzy nabyli je w sklepie internetowym Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie będzie doliczać marży dokonując sprzedaży towarów. Wnioskodawca nie będzie miał prawa do dowolnego rozporządzania środkami pieniężnymi przekazanymi przez klientów na rzecz dostawcy towaru. Powyższe środki zostaną przez Wnioskodawcę przekazane na konto bankowe Spółki. Zatem kwota stanowiąca cenę za towar, którą Wnioskodawca przekaże Spółce nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż będzie to wynagrodzenie sprzedawcy (Spółki) z tytułu dokonanej przez niego na rzecz klienta dostawy towarów.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 11-041 Olsztyn w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl