0111-KDIB2-3.4014.367.2022.4.JS - Ustalenie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-3.4014.367.2022.4.JS Ustalenie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

9 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 9 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - w piśmie z 28 października 2022 r. (wpływ 2 listopada 2022 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania:

V. Sp. z o.o. (dalej: Kupujący)

NIP: (...)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

A. Sp. z o.o. (dalej: Sprzedający)

NIP: (...)

Opis stanu faktycznego

Kupujący (Zainteresowany będący stroną postępowania) nabył od Sprzedającego (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania) prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości gruntowej położonej w W. (dalej: "Transakcja") pod inwestycję polegającą na budowie centrum przetwarzania danych (ang. data center). Sprzedający oraz Kupujący nie są podmiotami powiązanymi.

W pierwszej kolejności podpisali Państwo warunkową umowę sprzedaży (...) maja 2022 r., natomiast umowę przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności znajdujących się nań budowli, z zastrzeżeniem infrastruktury Sprzedającego opisanej niżej (dalej: "Umowa"), zawarli Państwo (...) czerwca 2022 r. w formie aktu notarialnego.

Są Państwo zainteresowani pozyskaniem interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie klasyfikacji Transakcji na gruncie podatku od towarów i usług, w tym prawa Kupującego do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego, a także klasyfikacji Transakcji na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych.

1. Opis Nieruchomości i Przedmiotu Sprzedaży.

Transakcja dotyczyła nieruchomości zlokalizowanej w W., przy ulicy (...) składającej się z działki gruntu oznaczonej numerem ewidencyjnym (...) (dalej: Działka, Przedmiot Sprzedaży). Przedmiot Sprzedaży powstał w wyniku podziału nieruchomości oznaczonej numerem ewidencyjnym (...), obręb (...) jednostka ewidencyjna (...) (dalej: "Nieruchomość") na podstawie decyzji administracyjnej zatwierdzającej podział m.in. na działki nr (...) i (...).

Dla przedstawienia pełnych okoliczności Transakcji informują Państwo, że Kupujący również nabył od Sprzedającego działkę nr (...), niemniej w tym zakresie uzyskano już interpretacje indywidualne dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług (sygn. (...) oraz (...)). Przedmiotowy wniosek dotyczy wyłącznie nabycia Działki, które odbyło się w ramach oddzielnej (od nabycia działki nr (...)) transakcji. Kupujący nie wyklucza, że w przyszłości obie działki będą funkcjonalnie połączone, np. poprzez dzielenie wspólnej infrastruktury lub wspólną zabudowę.

Sprzedający do momentu Transakcji był użytkownikiem wieczystym m.in. Działki. Działka nie jest aktualnie zabudowana żadnymi budynkami. W przeszłości na Przedmiocie Sprzedaży znajdowała się infrastruktura przemysłowa Sprzedającego. Obecnie na Przedmiocie Sprzedaży znajdują się instalacje, budowle, fundamenty oraz inne pozostałości po historycznych, nieistniejących już budynkach i budowlach (dalej: "Pozostałości"). Pozostałości na Przedmiocie Sprzedaży to:

- drogi wewnętrzne,

- parking (używany przez Sprzedającego),

- fundamenty (pozostałości po budynkach) oraz pozostałości po podziemnym odwodnieniu, kanalizacji i okablowaniu elektrycznym,

- chodnik,

- część otwartego zbiornika na wodę,

- pozostałości oświetlenia,

- instalacja wodociągowa średnicy (...) mm (do przełożenia),

- kanalizacja średnicy (...) mm (do przełożenia).

Większość Pozostałości została nabyta przez Sprzedającego. W 2012 r. Sprzedający wybudował na Przedmiocie Sprzedaży drogi dojazdowe do nieistniejących już budynków. Z kolei w 2017 r. został urządzony utwardzony parking, który objął również obszar ww. dróg dojazdowych wybudowanych w 2012 r. Pozostałości nie były przedmiotem ulepszeń po ich nabyciu/wybudowaniu przez Sprzedającego. W związku z realizacją inwestycji, Kupujący zamierza usunąć Pozostałości z Przedmiotu Sprzedaży.

Pozostałością jest również znajdująca się na Przedmiocie Sprzedaży infrastruktura Sprzedającego obejmująca wodociąg oraz kanalizację. Niemniej zostanie ona przeniesiona poza teren Przedmiotu Sprzedaży i pozostanie własnością Sprzedającego (nie stanowiła elementu Transakcji).

Poza prawem użytkowania wieczystego do Przedmiotu Sprzedaży oraz własności

Pozostałości, nie dokonywali Państwo przeniesienia własności innych aktywów w ramach Transakcji, przy czym Umowa obejmuje dodatkowo ustanowienie odpowiednich służebności gruntowych oraz dopuszczają Państwo zawarcie umowy dzierżawy kanalizacji teletechnicznej biegnącej przez inne działki Sprzedającego dla umożliwienia właściwego funkcjonowania inwestycji planowanej przez Kupującego na Przedmiocie Sprzedaży.

Przedmiot Sprzedaży nie jest obecnie objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Dla Nieruchomości, przed jej podziałem, została wydana decyzja o warunkach zabudowy, niemniej obejmuje ona możliwość zabudowań wyłącznie na części Nieruchomości, po podziale stanowiącej działkę nr (...) (czyli działki nieobjętej tym wnioskiem).

Z uwagi na planowaną inwestycję, Kupujący będzie również chciał pozyskać decyzję o warunkach zabudowy dla Przedmiotu Sprzedaży, niemniej zgodnie z przewidywaniami, taka decyzja zostanie uzyskana dopiero po dokonaniu Transakcji.

Sprzedający (działając pod poprzednią firmą H. Sp. z o.o.) nabył tytuł prawny do Nieruchomości od spółki pod firmą P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na podstawie umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynków i budowli stanowiących odrębne nieruchomości w wykonaniu umowy leasingu z (...) sierpnia 2004 r., zawartej przed notariuszem.

Przed Transakcją Nieruchomość wraz z Pozostałościami wykorzystywana była przez Sprzedającego na cele prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Nieruchomość ani Przedmiot Sprzedaży opisany w tym wniosku nie stanowiły odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach działalności prowadzonej przez Sprzedającego. Sprzedający nie prowadził również w stosunku do Nieruchomości ani Przedmiotu Sprzedaży odrębnych ksiąg rachunkowych. Sprzedający nie wykorzystywał Nieruchomości ani Przedmiotu Sprzedaży wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

Transakcję opodatkowano podatkiem od towarów i usług wg stawki 23%. W zakresie, w jakim Transakcja powinna podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, Sprzedający i Kupujący zrezygnowali z tego zwolnienia od podatku od towarów i usług i dokonali wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług Transakcji (jej części), zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług poprzez zgodne oświadczenie wyrażone bezpośrednio w Umowie mającej formę aktu notarialnego.

2. Charakterystyka Kupującego i Sprzedającego.

Kupujący jest spółką należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej zajmującej się m.in. świadczeniem usług w zakresie przetwarzania danych z wykorzystaniem centrów przetwarzania danych zlokalizowanych w różnych krajach. Kupujący jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (i był zarejestrowany także na dzień Transakcji).

Przedmiot Sprzedaży zostanie wykorzystany przez Kupującego do realizacji inwestycji polegającej na wzniesieniu centrum przetwarzania danych na nabytym gruncie.

Sprzedający jest spółką należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej zajmującej się m.in. (...). Sprzedający w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług czynny (i był zarejestrowany także na dzień Transakcji).

W skład majątku Sprzedającego wchodzą również inne nieruchomości niż opisana we wniosku Nieruchomość. Innymi słowy, Nieruchomość była tylko jednym z elementów majątku Sprzedającego i jedną z nieruchomości posiadanych przez Sprzedającego w Polsce.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu stanu faktycznego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy prawidłowe jest stanowisko, że Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, Państwa zdaniem, prawidłowe jest stanowisko, że Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo, że co do zasady, według art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży.

Wskazali Państwo na brzmienie art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1 i art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

Ustawodawca wprowadził w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz

b)

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Mając na uwadze, że zdaniem Zainteresowanych Transakcja stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, niewyłączoną z opodatkowania ww. podatkiem na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jak również wskutek złożenia przez Zainteresowanych będących stronami Transakcji zgodnych oświadczeń o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług bezpośrednio w Umowie, w ocenie Zainteresowanych, do przedmiotowej Transakcji nie miał zastosowania wyjątek z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W przedmiotowej sprawie dojdzie bowiem do faktycznego opodatkowania podatkiem od towarów i usług, tj.

Transakcja dostawy Przedmiotu Sprzedaży nie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Zatem Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i na Kupującym - Zainteresowanym będącym stroną postępowania - nie ciążył obowiązek zapłaty tego podatku.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 z późn. zm.):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży - przy umowie sprzedaży - na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podstawę opodatkowania stanowi - przy umowie sprzedaży - wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Podstawę opodatkowania określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą - od umowy sprzedaży:

a)

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b)

innych praw majątkowych - 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego. Jednocześnie należy podkreślić, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Z opisu wniosku wynika, że zawarli Państwo umowę sprzedaży, na mocy której Zainteresowany będący stroną postępowania nabył od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania prawo wieczystego użytkowania gruntu (Działki) i prawo własności naniesień na tym gruncie.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0111-KDIB3-2.4012.587.2022.4.EJU wynika, że:

- dostawa opisanej we wniosku Działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

- opisana Transakcja korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług,

- Kupujący oraz Sprzedający mieli prawo zrezygnować z przysługującego im zwolnienia i wybrać opodatkowanie ww. Transakcji - w konsekwencji Transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

A zatem, skoro Transakcja podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie była z tego podatku zwolniona (strony transakcji złożyły zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług), to w powyższej sprawie znalazło zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem Transakcja sprzedaży nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a tym samym na Nabywcy - Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie ciążył obowiązek zapłaty tego podatku.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie - znak: 0111-KDIB3-2.4012.587.2022.4.EJU.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli Państwo skorzystać, jeżeli zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

V. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania - art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl