0111-KDIB2-3.4014.139.2020.2.LM - Określenie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lipca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-3.4014.139.2020.2.LM Określenie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 30 kwietnia 2020 r. (data wpływu - 30 kwietnia 2020 r.), uzupełnionym 22 maja 2020 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Wniosek uzupełniono samoistnie 22 maja 2020 r.

We wniosku złożonym przez: * Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

P. (Zbywca); * Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

S. (Nabywca)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

1. Informacje ogólne.

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: "PS" lub "Zbywca") jest spółką europejską z siedzibą w miejscowości Utrecht (Holandia), wpisaną w holenderskim rejestrze pod numerem (...), która prowadzi działalność na terytorium Polski za pośrednictwem oddziału przedsiębiorcy zagranicznego zarejestrowanego w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, tj. za pośrednictwem P. SPÓŁKA EUROPEJSKA ODDZIAŁ W POLSCE (dalej: "Oddział" lub "Oddział PS").

Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: "SPS" lub "Nabywca") jest luksemburską spółką akcyjną, zarejestrowaną w luksemburskim rejestrze pod numerem (...), działającą na terytorium Polski za pośrednictwem oddziału przedsiębiorcy zagranicznego zarejestrowanego w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, tj. za pośrednictwem S. SPÓŁKA AKCYJNA ODDZIAŁ W POLSCE (dalej: "Oddział SPS").

Zbywca i Nabywca zwani są dalej łącznie "Stronami" lub "Zainteresowanymi".

Z uwagi na prowadzenie w Polsce działalności poprzez zlokalizowane tu oddziały zarówno PS, jak i SPS są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług w Polsce. PS i SPS są także podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych o ograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce - działalność za pomocą oddziałów na terytorium Polski skutkuje powstaniem zakładów dla Zainteresowanych w Polsce w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Strony działają w tej samej branży - świadczą w szczególności usługi rozliczania płatności bezgotówkowych, a także dostarczają oraz zapewniają wsparcie techniczne terminali płatniczych. Działalność Stron na terenie Polski jest wykonywana na podstawie licencji regulatorów (to jest stosownych zezwoleń) przyznanych PS oraz SPS w krajach ich siedziby przez banki centralne (tj. odpowiednio w Holandii i Luksemburgu).

W latach 2016-2018 doszło do połączeń i przejęć na szczeblu zagranicznych podmiotów, na skutek czego Zainteresowani stali się podmiotami powiązanymi zarówno w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należącymi do międzynarodowej grupy kapitałowej W. (dalej: "Grupa").

Aktualnie planowane jest odpłatne przeniesienie (zbycie) obecnej działalności Oddziału PS do Oddziału SPS, w zamian za wynagrodzenie należne Oddziałowi PS (dalej: "Transakcja"). Transakcja zostanie dokonana w formie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa.

Możliwość zrealizowania Transakcji uzależniona jest od otrzymania zgody/zgód odpowiednich instytucji regulacyjnych. Z tego względu Strony albo zawrą najpierw umowę warunkową (przedwstępną/zobowiązującą), a następnie po uzyskaniu zgody/zgód odpowiednich instytucji regulacyjnych zawrą umowę rozporządzającą (przenoszącą własność przedsiębiorstwa), albo zdecydują się na zawarcie umowy z warunkiem zawieszającym, która to umowa automatycznie dojdzie do skutku, gdy warunek zawieszający się ziści. Wybranie danego scenariusza w tym zakresie podyktowane jest wyłącznie aktualnie analizowanymi kwestiami prawnymi i nie powinno mieć wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie pytań zawartych w niniejszym wniosku.

Intencją Stron jest zawarcie Transakcji w jak najszybszym terminie. Strony chciałyby zawrzeć Transakcję niezwłocznie po otrzymaniu interpretacji indywidualnej wydanej na podstawie wniosku (a zatem prawdopodobnie w drugim, trzecim lub czwartym kwartale 2020 r.). Jednakże, z uwagi na wydłużony termin wydania interpretacji indywidualnej wynikający z art. 31g ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Strony mogą zdecydować się na dokonanie Transakcji zanim zostanie wydana interpretacja indywidualna w procesie wszczętym niniejszym wnioskiem.

Na moment Transakcji Strony będą zarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni w Polsce.

Poniżej Zainteresowani przedstawiają informacje dotyczące ich samych oraz planowanej Transakcji:

* w pkt 2 - Działalność Oddziału PS;

* w pkt 3 - Działalność Oddziału SPS;

* w pkt 4 - Okoliczności Transakcji;

* w pkt 5 - Działalność Oddziału PS i Oddziału SPS w okresie poprzedzającym Transakcję;

* w pkt 6 - Przedmiot Transakcji;

* w pkt 7 - Działalność Oddziału PS i Oddziału SPS po Transakcji.

Zainteresowani informują, iż w oczekiwaniu na Transakcję, już w trakcie 2019 r. Grupa podejmowała pewne działania w celu biznesowego zracjonalizowania równoległej działalności Oddziału PS i Oddziału SPS na terytorium Polski. W związku z tym w pkt 2 wniosku Zainteresowani przedstawiają ogólny model działalności Oddziału PS (zanim zostały podjęte pierwsze czynności zmierzające do biznesowej racjonalizacji równoległej działalności obu Oddziałów w Polsce), a w pkt 5 dodatkowe okoliczności, które miały miejsce w ostatnich miesiącach poprzedzających złożenie wniosku w związku z podjęciem działań zmierzających do racjonalizowania równoległej działalności obu Oddziałów w Polsce.

2. Działalność Oddziału PS.

Działalność PS w Polsce, prowadzona za pomocą Oddziału PS, obejmuje głównie wsparcie w obsłudze transakcji bezgotówkowych, w tym wynajem i obsługę terminali płatniczych oraz bieżące wsparcie klientów. Przy świadczeniu usług dla swoich klientów Oddział wykorzystuje platformę rozliczeniową.

Na moment składania wniosku Oddział PS posiada portfolio około 6 000 klientów i około 7 000 terminali płatniczych oraz zatrudnia 33 osoby w oparciu o umowy o pracę.

Do 2019 r. pracownicy Oddziału PS realizowali głównie zadania z zakresu bieżącej obsługi klientów. W 2019 r. utworzono w Oddziale PS zespół sprzedaży, którego zadaniem było pozyskiwanie nowych klientów i zawieranie nowych umów. Sprzedaż usług PS w Polsce w minionych latach (tj. przed utworzeniem zespołu sprzedaży) odbywała się przede wszystkim za pośrednictwem agentów zewnętrznych na podstawie umów agencyjnych. Obecnie agenci zewnętrzni nie biorą aktywnego udziału w sprzedaży, a wypłacane im na bieżąco wynagrodzenie dotyczy jedynie prowizji z tytułu kontraktów pozyskanych w przeszłości.

Przychody Oddziału PS pochodzą w szczególności z kontraktów z podmiotami trzecimi na usługi realizowania transakcji oraz wynajmu i zapewniania wsparcia technicznego w obsłudze terminali.

W celu prowadzenia działalności gospodarczej Oddział PS korzysta z różnego rodzaju usług zapewnianych przez centralę PS i podmioty z Grupy oraz podmioty niepowiązane. Kluczowe kategorie kosztów wewnątrzgrupowych są alokowane do Oddziału PS przez centralę PS w oparciu o przyjętą politykę cen transferowych oraz/lub ponoszone przez Oddział PS na rzecz innych spółek z Grupy.

Po pierwsze, Oddział PS korzysta z usług w zakresie procesowania transakcji na podstawie umowy zawartej pomiędzy PS a W. SE. Ponadto, Oddział PS korzysta z umów zawartych pomiędzy PS a organizacjami płatniczymi, na podstawie których jednostki PS (w tym Oddział) mogą akceptować karty płatnicze tych dostawców na swoich terminalach. Oddział PS jest obciążany należnościami z tytułu powyższych umów w zakresie, w jakim usługi te są alokowane do Oddziału PS (zgodnie z przyjętą polityką cen transferowych).

Co więcej, Oddział PS korzysta z wewnątrzgrupowych usług wspólnych na podstawie umowy G. S. A. zawartej pomiędzy PS a W. S.A. z siedzibą we Francji. Jest to umowa na usługi wsparcia, na podstawie której Oddział PS otrzymuje wsparcie w zakresie m.in.: IT, kontroli jakości, systemów zarządzania, itp.

Oddział PS prowadzi oddzielne księgi rachunkowe, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, sporządza własny bilans i rachunek wyników oraz odrębnie ustala wynik podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych. Możliwe jest jednoznaczne przyporządkowanie stosownych przychodów, kosztów, należności i zobowiązań odrębnie do centrali PS i odrębnie do Oddziału PS. Planowanie finansowe (budżet) sporządzane jest dla Oddziału PS osobno. Prowadzeniem polskich ksiąg rachunkowych Oddziału PS zajmuje się profesjonalny podmiot zewnętrzny.

W ciągu ostatnich lat Oddział wykazywał straty rachunkowe i podatkowe. Działalność Oddziału, w tym pokrywanie strat, jest finansowana środkami pochodzącymi od centrali PS. Oddział PS nie korzysta z finansowania zewnętrznego w postaci kredytów czy pożyczek.

3. Działalność Oddziału SPS.

Działalność Oddziału SPS obejmuje promocję usług centrali SPS i pozyskiwanie nowych klientów na terenie Polski. W ramach tych działań Oddział SPS prowadzi działalność marketingową oraz angażuje zewnętrznych agentów sprzedaży.

Ponadto Oddział SPS świadczy usługi pomocnicze dla wykonywania czynności operacyjnych na rzecz centrali SPS oraz innych zagranicznych podmiotów powiązanych.

Świadcząc usługi na rzecz swoich klientów, SPS wykorzystuje docelową platformę rozliczeniową używaną w Grupie.

4. Okoliczności Transakcji.

Decyzja o przeprowadzeniu Transakcji została podjęta w następujących okolicznościach:

* PS i SPS działają w tej samej branży i ich oferty mogą ze sobą konkurować na polskim rynku, co nie ma dłużej uzasadnienia w sytuacji, w której podmioty te należą do jednej Grupy (obydwa Oddziały prowadzą już działalność pod tą samą marką Grupy);

* względy ekonomiczne przemawiają za wykorzystaniem efektu synergii, zwiększeniem efektywności kosztowej i zharmonizowaniem oferty handlowej poprzez scalenie działalności wykonywanej przez Grupę w Polsce za pośrednictwem osobnych podmiotów (podobny cel jest realizowany na wyższych szczeblach Grupy);

* PS posiada w Polsce uboższą ofertę komercyjną oraz platformę (wykorzystywaną do świadczenia usług) o ograniczonej funkcjonalności;

* w związku z mniej konkurencyjną ofertą Oddział PS odnotowuje w ostatnich latach spadek liczby klientów i wynajmowanych terminali; część kontraktów sama w sobie jest niedochodowa; powyższe skutkuje raportowaniem strat na poziomie Oddziału;

* aplikacja do obsługi terminali wykorzystywana przez Oddział nie zapewnia aktualizacji zgodnych z wymogami organizacji płatniczych, co może skutkować w przyszłości zwiększonymi płatnościami za obsługę transakcji;

* jednocześnie Oddział PS, jako część przedsiębiorstwa PS, przedstawia wartość dla SPS, która może przyczynić się do dynamiczniejszego rozwoju działalności Oddziału SPS, w szczególności chodzi o kontrakty z całą ich historią (również te nierentowne, które dzięki technologii i know-how SPS mogłyby zacząć przynosić zyski), bazę klientów, terminale płatnicze (które mogą być dostosowane do oferty SPS i wykorzystywane w świadczeniu usług przez SPS), zespoły doświadczonych pracowników realizujących zadania z zakresu wsparcia klientów i sprzedaży, know-how zgromadzone przez lata działalności Oddziału PS.

Z tego względu intencją Stron jest odpłatne przeniesienie (zbycie) całej aktualnej działalności Oddziału PS do Oddziału SPS.

5. Działalność Oddziału PS i Oddziału SPS w okresie poprzedzającym Transakcję.

Wnioskodawcy wskazują, że już w 2019 r. zaczęto wdrażać rozwiązania, których celem była biznesowa racjonalizacja równoległego funkcjonowania obu oddziałów w Polsce oraz przygotowanie się do Transakcji.

Po pierwsze, w lipcu 2019 r. PS i SPS zawarły umowę - (dalej: "Umowa pośrednictwa handlowego"). Na podstawie tej umowy sformowany w 2019 r. zespół sprzedaży Oddziału PS zajmuje się pozyskiwaniem nowych kontraktów na rzecz SPS, oferując portfel produktów SPS nowym klientom. Zespół ten nie zajmuje się już sprzedażą oferty PS.

Po drugie, we wrześniu 2019 r. miejsce wykonywania pracy pracowników Oddziału PS zostało przeniesione do wynajmowanego od podmiotu zewnętrznego biura Oddziału SPS (na podstawie umowy podnajmu powierzchni biurowej zawartej między Oddziałem PS a Oddziałem SPS).

Po trzecie, na mocy wzajemnych umów obydwa Oddziały współpracują poprzez świadczenie sobie nawzajem szeregu usług, w tym wsparcia obsługi klientów, wdrażania nowych klientów i wsparcia administracyjnego. Ponadto Oddział SPS wspiera Oddział PS w obsłudze HR pracowników Oddziału PS.

Wszyscy pracownicy Oddziału PS funkcjonują już w ramach struktury organizacyjnej SPS i Oddziału SPS (np. mają przełożonych z Oddziału SPS, widnieją w strukturze organizacyjnej Oddziału SPS).

Ponadto przed Transakcją:

* PS oraz SPS planują zawrzeć umowę, zgodnie z którą Oddział PS będzie wypłacał Oddziałowi SPS wynagrodzenie za dostęp i korzystanie z platformy (obecnie wykorzystywanej przez SPS) po to, aby Oddział PS mógł rozpocząć wykorzystywanie tej platformy przy świadczeniu usług dla swoich klientów; powodem tego jest chęć uniknięcia sytuacji, w której po Transakcji usługi świadczone przez Oddział PS przed Transakcją musiałyby być wykonywane z wykorzystaniem starej platformy;

* terminale stanowiące własność PS zostaną przeniesione ze środowiska technicznego PS do środowiska technicznego SPS; powyższe wynika z faktu, że taka zmiana nie może zostać przeprowadzona w ciągu jednego dnia; stąd też taka operacja jest konieczna dla umożliwienia SPS pełnego wykorzystania tych terminali już od dnia Transakcji;

* PS zacznie wystosowywać do kontrahentów prośby o zgodę na przeniesienie zobowiązań umownych PS na SPS w związku z Transakcją; powyższe ma związek z przepisami ustawy - Kodeks cywilny, na podstawie której do przeniesienia zobowiązań umownych wymagana jest zgoda wierzyciela; jeśli dana umowa wymaga uzyskania również zgody na przeniesienie praw wynikających z umowy z PS na SPS, PS także zacznie wystosowywać do kontrahentów prośby o takie zgody (aktualnie trwa analiza umów pod kątem weryfikacji czy istnieją umowy, które zawierają tego typu postanowienia).

6. Przedmiot Transakcji.

Strony planują, że w ramach Transakcji czy też w związku z Transakcją dojdzie do przeniesienia z PS do SPS całego zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na Oddział PS na moment Transakcji. W szczególności będą to:

* ruchomości, środki trwałe, aktywa niematerialne związane z Oddziałem PS;

* prawa wynikające ze wszystkich decyzji, zezwoleń, aktów administracyjnych i innych podobnych aktów, chyba że brak możliwości ich przeniesienia wynika z przepisów szczególnych (jeżeli takie prawa wystąpią na dzień Transakcji);

* prawa wynikające z umów rachunku bankowego, w tym rachunki bankowe związane z takimi umowami i środki pieniężne na nich zgromadzone;

* prawa (w tym należności) wynikające z umów związanych z Oddziałem PS (tj. umowy z klientami, umowy leasingu samochodów, inne umowy handlowe, itd.);

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Oddziału PS (w tym wszelkiego rodzaju regulaminy wewnętrzne, instrukcje/wytyczne czy wzory umów) i wszystkie prawa wynikające z takich dokumentów;

* prawa wynikające z umów ubezpieczenia (jeżeli takie prawa wystąpią na dzień Transakcji);

* prawa własności intelektualnej, tj. wszystkie prawa autorskie, prawa do baz danych (w szczególności prawo do bazy danych obecnych i byłych klientów Oddziału PS), prawa do domen internetowych, prawa do know-how i inne podobne prawa (jeżeli Oddział PS będzie posiadać takie prawa na dzień Transakcji);

* pracownicy;

* tajemnice Oddziału PSQ.

Ponadto, w ramach Transakcji lub w związku z Transakcją, SPS przejmie od PS długi/zobowiązania (w szczególności te wynikające z umów z klientami) funkcjonalnie związane z Oddziałem PS.

Zasadniczo intencją Stron jest, aby po Transakcji w Oddziale PS nie pozostały żadne składniki materialne/niematerialne czy też zobowiązania, aby możliwa była likwidacja Oddziału PS.

Zainteresowani przewidują, że w związku z Transakcją wystąpią/mogą wystąpić następujące sytuacje, ponieważ są one standardowe w transakcjach o podobnym charakterze:

a.

niektórzy kontrahenci mogą nie wyrazić zgody na przeniesienie długów/zobowiązań/obowiązków lub praw (jeśli na przeniesienie praw wymagana jest zgoda, zgodnie z daną umową) z Oddziału PS do Oddziału SPS lub taka zgoda nie zostanie udzielona w formie wymaganej zgodnie z polskim prawem (a więc z formalnego punktu widzenia taka zgoda nigdy nie zostanie skutecznie udzielona);

b.

niektóre umowy Oddziału PS (inne niż umowy z klientami), na podstawie których określone towary lub usługi są dostarczane do Oddziału PS (np. wynajem starego biura, prowadzenie ksiąg rachunkowych, umowy z zewnętrznymi agentami sprzedażowymi, itp.) mogą nie stanowić wartości dla Oddziału SPS, ponieważ posiada on własnych dostawców tych towarów/usług;

c.

niektóre umowy Oddziału PS mogą nie spełniać standardów wynikających z obowiązujących w SPS (w tym w Oddziale SPS) procedur dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz/lub procedur;

d.

w dniu Transakcji obowiązywać będą umowa/umowy zawarte wcześniej pomiędzy Oddziałem PS a Oddziałem SPS (z prawnego punktu widzenia pomiędzy PS reprezentowanym przez Oddział PS oraz SPS reprezentowanym przez Oddział SPS).

Odnośnie do sytuacji "a", "b" oraz "c" to takie umowy wygasną lub zostaną rozwiązane w związku z przewidywaną Transakcją (takie wygaśnięcie/rozwiązanie może nastąpić przed dniem Transakcji, w dniu Transakcji lub po dniu Transakcji).

Odnośnie do sytuacji "d" to takie umowa/umowy wygasną/zostaną rozwiązane w dniu Transakcji.

W wyniku Transakcji dojdzie do przejścia zakładu pracy, o którym mowa w art. 231 ustawy - Kodeks pracy.

W związku z Transakcją na SPS/Oddział SPS nie zostanie przeniesiona licencja regulatora usług płatniczych wydana przez holenderski Bank Centralny, na podstawie której prowadzona jest aktualna działalność Oddziału PS (tj. licencja wydana na rzecz PS). Zarówno z biznesowego (PS prowadzi działalność licencjonowaną zarówno samodzielnie, jak i przez inne oddziały), jak i prawnego (licencja taka jest nieprzenoszalna) punktu widzenia licencja taka nie może być przedmiotem Transakcji. SPS/Oddział SPS, w celu dalszego prowadzenia działalności z wykorzystaniem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, objętych w wyniku Transakcji, będzie korzystał z takiej samej aktualnie posiadanej licencji regulatora usług płatniczych wydanej na rzecz SPS przez luksemburski Bank Centralny.

W związku z Transakcją SPS zapłaci PS wynagrodzenie (dalej: "Cena"). Ze względu na charakter Transakcji (transakcja pomiędzy podmiotami powiązanymi), w celu ustalenia Ceny na poziomie tynkowym, za Cenę Strony przyjmą kwotę określoną w wycenie przygotowanej przez rzeczoznawcę (niepowiązany, profesjonalny podmiot zajmujący się sporządzaniem wycen).

Ww. rzeczoznawca, wyceniając przedmiot Transakcji, zastosował metodę A. (metoda skorygowanych aktywów netto).

Strony dopuszczają, iż w umowie sprzedaży przedsiębiorstwa stanowiącej podstawę dla Transakcji zostanie wpisany mechanizm korekty Ceny w sytuacji, gdyby liczba kontraktów lub ich wartość, które Nabywca wypowiedziałby z uwagi na okoliczność wskazaną w pkt 6 lit. c wniosku (kwestia spełnienia procedur Nabywcy) przekraczała określony wolumen.

7. Działalność Oddziału PS i Oddziału SPS po Transakcji.

Intencją Stron jest, aby po Transakcji działalność Oddziału PS była kontynuowana przez Oddział SPS. Oznacza to, iż:

* pracownicy zespołu sprzedaży (dotychczas działający na rzecz SPS w oparciu o Umowę pośrednictwa handlowego) będą w dalszym ciągu pozyskiwać nowych klientów i zawierać umowy na rzecz SPS, działając już jednak formalnie w ramach Oddziału SPS, a nie na podstawie Umowy pośrednictwa handlowego;

* pozostali pracownicy (zajmujący się głównie obsługą klientów i innym wsparciem) będą realizowali swoje zadania w podobny sposób jak dotychczas, przy czym już wyłącznie w ramach Oddziału SPS i na rzecz SPS lub innych podmiotów z Grupy.

Po Transakcji PS rozważa zlikwidowanie Oddziału PS (wykreślenie go z Krajowego Rejestru Sądowego), gdyż PS nie planuje dalszego prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (w ramach dalszych etapów restrukturyzacji Grupy, PS zostanie prawdopodobnie połączona z inną spółką z Grupy, ale nie z SPS).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

Zdaniem Zainteresowanych, Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Jednocześnie należy pamiętać o przewidzianych przez ustawodawcę wyłączeniach od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 lit. a oraz b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowa prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W odniesieniu do powyższych przepisów, w ocenie Zainteresowanych, Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na następujące okoliczności:

* w ramach Transakcji dojdzie do sprzedaży rzeczy i praw majątkowych składających się na Oddział PS,

* Transakcja będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawę art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym, w opinii Zainteresowanych, nie może być również mowy o opodatkowania podatkiem od towarów i usług lub zwolnieniu od tego podatku którejkolwiek ze Stron z tytułu dokonania tej czynności.

Reasumując, w ocenie Zainteresowanych Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie - interpretacja indywidualna z 8 lipca 2020 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.251.2020.2.MŻ.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815, z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy - podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania (Zbywca) oraz Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Nabywca) zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych w postaci Oddziału PS (Transakcja).

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży Oddziału PS (Transakcji) podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami - będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przedstawiona we wniosku umowa sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych (Transakcja) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 8 lipca 2020 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.251.2020.2.MŻ. Z interpretacji tej wynika, że w rozpatrywanej sprawie należy stwierdzić, że skoro Oddział PS będzie wydzielony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie z całości przedsiębiorstwa Zbywcy i będzie stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), przeznaczony do prowadzenia odrębnej i samodzielnej działalności gospodarczej, to będzie spełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa stosowanie do art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji planowana transakcja sprzedaży Oddziału PS przez Spółkę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ww. ustawy.

Tym samym z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie - jak wskazano powyżej - planowana sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w sprawie nie znajdzie zastosowania wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ww. ustawy - obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa stawki podatku, które wynoszą od umowy sprzedaży:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

innych praw majątkowych - 1%.

Podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych (art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Stosownie do art. 10 ust. 1 ww. ustawy - podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika, oraz przypadków, o których mowa w ust. 1a. W myśl natomiast ust. 2 ww. przepisu, notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Jako że przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1495, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego - przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego - czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W świetle wyżej przywołanej definicji przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast zorganizowana część przedsiębiorstwa to wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników niematerialnych i materialnych, mogących stanowić samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo.

W myśl art. 535 § 1 ww. Kodeksu - przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Stosownie do art. 555 cyt. Kodeksu - przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych.

Przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu cywilnego mogą być zatem, oprócz rzeczy również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

W świetle powyższego, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży, a jej przedmiot stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa jako całość. Tak jak w przypadku każdej innej umowy sprzedaży, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym, a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Przy czym, jeżeli w umowie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa strony wyodrębnią wartość rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki (1% i 2%), podatek winien być uiszczony według właściwych stawek. Jeżeli jednak przy dokonaniu czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpi przeniesienie własności, nie zostaną wyodrębnione wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatek winien być uiszczony według stawki najwyższej (2%) od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych. Opodatkowanie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa stawką 2% ma bowiem zastosowanie w przypadku, gdy cena sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, odpowiadająca jej wartości rynkowej, ustalona jest przez strony czynności cywilnoprawnej w jednej kwocie, bez wyodrębniania wartości jej poszczególnych elementów.

1. Podsumowując, omawiana transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Oddział PS) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według zasad wyżej wskazanych. Na Kupującym będzie zatem ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. , poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w... za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl