0111-KDIB2-3.4014.109.2020.3.ASZ - Wyłączenie z PCC transakcji przeniesienia składników majątkowych podlegającej pod podatek VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 czerwca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-3.4014.109.2020.3.ASZ Wyłączenie z PCC transakcji przeniesienia składników majątkowych podlegającej pod podatek VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza,

że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 26 marca 2020 r. (data wpływu - 30 marca 2020 r.), uzupełnionym 4 czerwca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych planowanej Transakcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych planowanej Transakcji.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 13 maja 2020 r. znak: 0111-KDIB2-3.4014.109.2020.2.ASZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 4 czerwca 2020 r.

We wniosku złożonym przez: * Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

K. Sp. z o.o. (Nabywca, Kupujący); * Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

R. Sp. z o.o. (Sprzedający),

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: "Nabywca") jest spółką kapitałową z siedzibą w W., działającą na rynku usług mediowych. Nabywca należy do grupy (dostawców) globalnych rozwiązań reklamowych i marketingowych ("Grupa"). Nabywca będzie dostarczał usługi medialne i technologiczne swoim klientom. Nabywca jest częścią Grupy "K.", globalnej marki technologicznej i usługowej, koncentrującej się na tworzeniu rozwiązań opartych na danych poprzez ulepszanie lub tworzenie nowych produktów, narzędzi i usług. W konsekwencji transferu, Nabywca będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: "Sprzedający") jest spółką kapitałową z siedzibą w W. Sprzedający jest cyfrową agencją mediową, dostarczającą swoim klientom usługi cyfrowe, w szczególności usługi zoptymalizowanego wyszukiwania oraz usługi mobilne. Sprzedający jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Na moment złożenia wniosku Sprzedający zatrudniał 38 pracowników.

Sprzedający oraz Nabywca są określani łącznie we wniosku jako: "Zainteresowani".

W ramach prowadzonej działalności, Sprzedający rozwinął cyfrowe, programistyczne rozwiązanie medialne, przeznaczone do optymalizacji wyszukiwania informacji i prowadzenia sprzedaży oraz tworzenia bezkanałowego rynku usług (dalej: "C."). Najważniejsze zastosowania C. to:

a. Command Center - jako domyślna usługa, polegająca na ułatwieniu twórcom kampanii medialnych sprawowania kontroli nad prowadzonymi kampaniami,

b. Hub odbiorców, który pomoże klientom zrozumieć nakładanie się kanałów cyfrowych, a tym samym zoptymalizować i uniknąć ich powielania,

c. Silnik optymalizacyjny, który umożliwia modelowanie mediów/modelowanie ekonometryczne w czasie rzeczywistym i umożliwia reklamodawcom alokowanie budżetu tam, gdzie możliwe jest wygenerowanie największej wartości przyrostowej.

Usługi świadczone w ramach udostępniania C. klientom Sprzedającego to głównie usługi programistyczne i cyfrowe świadczone przez wyspecjalizowanych pracowników Sprzedającego (dalej: "Usługi C.").

Poza świadczeniem usług związanych z C., Sprzedający pełni funkcję cyfrowej agencji mediowej.

W ramach Grupy została podjęta decyzja o przeniesieniu wskazanych funkcji sprawowanych przez niektóre z polskich spółek z Grupy do Nabywcy. Między innymi przeniesieniu będą podlegały aktywa i pracownicy potrzebni do świadczenia usług w zakresie C. Rozważane jest zawarcie umowy sprzedaży, na podstawie której na Nabywcę zostaną przeniesione aktywa umożliwiające obsługę i udostępnianie klientom usług w ramach C. (dalej: "Transakcja").

W ramach Transakcji na Nabywcę zostaną przeniesione:

a.

część zakładu pracy Sprzedającego, składającego się z 5 pracowników, który to zakład pracy zostanie przeniesiony w trybie art. 231 Kodeksu pracy,

b.

komputery (laptopy), służące pracownikom wymienionym w lit. a) jako narzędzie pracy w świadczeniu usług,

c.

zobowiązania związane z przenoszonym zakładem pracy, o którym mowa w lit. a powyżej, tj. zobowiązanie do zapłaty wynagrodzeń oraz innych świadczeń przysługujących pracownikom, zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu skarbowego oraz każdego innego właściwego organu,

d.

prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami w zakresie świadczenia Usług C.

W ramach Transakcji na Nabywcę nie zostaną przeniesione następujące składniki majątkowe należące do Sprzedającego:

a.

prawa i obowiązki z umów z klientami nabywającymi usługi inne niż Usługi C.,

b.

bazy klientów,

c.

licencje na oprogramowanie niezbędne do świadczenia Usług C., jak też inne licencje należące do Sprzedającego,

d.

księgi rachunkowe Sprzedającego,

e.

prawa z umowy najmu powierzchni użytkowej zajmowanej przez Sprzedającego,

f.

tajemnica przedsiębiorstwa i know-how Sprzedającego,

g.

prawa z rachunków bankowych Sprzedającego ani środków pieniężnych,

h.

inne zobowiązania Sprzedającego, niezwiązane z przenoszoną częścią zakładu pracy.

Po Transakcji, Nabywca będzie świadczył Usługi C. przy wykorzystaniu nabytych składników majątku na rzecz klientów Sprzedającego oraz potencjalnie innych spółek z Grupy oraz innych podmiotów. Umowy z obecnymi klientami Sprzedającego opiewają na dostarczenie szerszego zakresu usług niż Usługi C., stąd Nabywca nie mógłby przejąć wszystkich praw i obowiązków z tych umów i w pozostałym zakresie usługi będą nadal świadczone przez Sprzedającego. Nabywca nie miałby środków do dostarczenia zamawianych przez klientów świadczeń, za wyjątkiem świadczenia Usług C. Grupa planuje aby Nabywca w określonym momencie po transakcji zawarł kolejne umowy o świadczenie usług z klientami i świadczył Usługi C. na ich rzecz.

Ponadto, po Transakcji Nabywca zawrze umowy z dostawcami usług i oprogramowania niezbędnego do prowadzenia działalności w zakresie świadczenia Usług. Ponadto Nabywca podpisze umowę najmu powierzchni biurowej, na której prowadzona będzie działalność w zakresie świadczenia Usług C.

W ramach transakcji tylko wybrane aktywa Sprzedającego przejdą na nabywcę, a wraz z nimi dojdzie do przejęcia przez Nabywcę funkcji i zadań w zakresie świadczenia Usług C. Usługi w tym zakresie nie będą po Transakcji świadczone przez Sprzedającego. Jednak zaraz po Transakcji Nabywca nie będzie miał możliwości świadczenia Usług C w takim samym zakresie, jak miało to miejsce w przypadku Sprzedającego, wykorzystując jedynie przeniesione aktywa, gdyż konieczne będzie pozyskanie przez Nabywcę szeregu aktywów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, takich jak zawarcie umów na dostawę usług i oprogramowania, podpisanie umowy na udostępnienie powierzchni biurowej, zawarcie umów rachunków bankowych, zawarcie umów na dostawę mediów, zawarcie umów serwisowych oraz pozyskanie innych, typowych świadczeń, niezbędnych dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Strony umowy określą wartość przenoszonych aktywów z uwzględnieniem zasady ceny rynkowej. W odniesieniu do przenoszonej części zakładu pracy Sprzedającego (tj. 5 pracowników odpowiedzialnych za świadczenie Usług C. oraz zobowiązania związane ze stosunkiem pracy), Zainteresowani ustalą cenę za przejęcie zakładu pracy, która odpowiadała będzie rynkowej wartości funkcji, aktywów i ryzyk przenoszonych w ramach Transakcji. Wraz z przeniesieniem aktywów związanych ze świadczeniem Usług C. nastąpi bowiem transfer istotnych funkcji w zakresie możliwości udostępniania tych usług na zewnątrz.

Dla prowadzonej działalności w zakresie świadczenia Usług C. Sprzedający nie prowadzi osobnej księgowości (brak wyodrębnienia w księgach przedsiębiorstwa Sprzedającego). Sprzedający jest w stanie manualnie, na podstawie analityki księgi głównej przypisać przychody i koszty generowane przez sprzedaż Usług C. Sprzedający nie wyodrębnia rejestru aktywów i pasywów dla działalności w zakresie C. Dla działalności w zakresie świadczenia Usług C. nie zostały założone także osobne rachunki bankowe ani nie opracowuje się osobnego rachunku przepływu pieniężnych, bilansu czy rachunku zysków i strat.

Po Transakcji Sprzedający prowadził będzie dalszą działalność w zakresie świadczenia usług cyfrowej agencji mediowej, przy wykorzystaniu aktywów oraz kadry pracowniczej, które pozostaną w przedsiębiorstwie Sprzedającego.

Poza przeniesieniem na Nabywcę aktywów związanych z C., na Nabywcę przejdą także aktywa należące do spółki U., związane ze świadczeniem usług w zakresie "data & technology", jednak przeniesienie tych aktywów nie jest przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację i Nabywca złoży osobny wniosek w tym zakresie.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że tytułem prawnym do przeniesienia części zakładu pracy będzie umowa sprzedaży podpisana przez Kupującego oraz Sprzedającego.

Zainteresowani wskazali, że jak słusznie zauważa Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wezwaniu do uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji, przepisy Kodeksu pracy nie zawierają definicji pojęcia "przejścia zakładu pracy". Jednakże w oparciu o orzecznictwo oraz stanowisko doktryny "pojęcie to należy rozumieć szeroko, jako wszelkie czynności i zdarzenia, które powodują przejście na inną osobę zakładu pracy w znaczeniu przedmiotowym w całości lub w części". Zdarzeniami powodującymi przejęcie zakładu pracy mogą być czynności prawne inter vivos (np. sprzedaż, dzierżawa, darowizna, zamiana, itd.), jak i mortis causa (dziedziczenie). Oznacza to, że przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę, o którym mowa w art. 231 Kodeksu pracy może być dokonane np. na podstawie umowy sprzedaży, umowy zamiany, umowy o zniesienie współwłasności, łączenia lub przekształcenia spółek, etc.

W przypadku przedstawionego zdarzenia przyszłego, podstawą do przejścia części zakładu pracy będzie sprzedaż zespołu składników majątkowych, takich jak komputery (laptopy) służące pracownikom, jako narzędzie pracy w świadczeniu usług oraz przeniesienie zobowiązań związanych z przenoszonym zakładem pracy, tj. zobowiązanie do zapłaty wynagrodzeń oraz innych świadczeń przysługujących pracownikom, zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu skarbowego oraz innych właściwych organów. Ponadto sprzedaż będzie obejmowała prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami w zakresie świadczenia usług, które będą głównie świadczone przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia przeniesionych pracowników.

Przez część zakładu pracy należy rozumieć zespół składników materialnych i niematerialnych, obejmujący komputery jako podstawowe narzędzia pracy pracowników, zobowiązania wskazane we wniosku (zobowiązanie do zapłaty wynagrodzeń oraz innych świadczeń przysługujących pracownikom, zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu skarbowego oraz innych właściwych organów) oraz 5 pracowników sprzedającego. Dodatkowo przeniesione zostaną prawa i obowiązki wynikające z umów o świadczenie usług C. Po przejściu pracowników, będą oni wykonywać zadania na rzecz kupującego przy wykorzystaniu przeniesionych komputerów, ale także wyposażenia dostarczonego im przez kupującego. Przejście części zakładu pracy nie będzie więc obejmowało wyłącznie konkretnych pracowników sprzedającego.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy nabycie przez Nabywcę aktywów związanych ze świadczeniem Usług C. na podstawie umowy sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, przeprowadzenie Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej (23%).

Zainteresowani wskazali, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy oraz praw majątkowych.

Ponadto, na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany:

* w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

* jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Na podstawie podanych wyżej regulacji należy zatem uznać, że skoro przeniesienie składników majątku przez Sprzedającego będzie dokonywane w ramach umowy sprzedaży, to transakcja ta potencjalnie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednakże zachodzi przy tym okoliczność wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na opodatkowanie transakcji podatkiem od towarów i usług, ponieważ, jak wykazano w uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych dotyczącego pytań w zakresie podatku od towarów i usług, planowana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego nabycie składników majątku, w tym zakładu pracy w ramach Transakcji, nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych z powodu jej opodatkowania podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych (pytania oznaczonego we wniosku nr 3).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie - interpretacja z 25 maja 2020 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.201.2020.2.JO.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1519, z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy).

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że na Nabywcę zostaną przeniesione aktywa umożliwiające obsługę i udostępnianie klientom usług w ramach C.

W ramach Transakcji na Nabywcę zostaną przeniesione:

a.

część zakładu pracy Sprzedającego, składającego się z 5 pracowników, który to zakład pracy zostanie przeniesiony w trybie art. 231 Kodeksu pracy,

b.

komputery (laptopy), służące pracownikom wymienionym w lit. a) jako narzędzie pracy w świadczeniu usług,

c.

zobowiązania związane z przenoszonym zakładem pracy, o którym mowa w lit. a powyżej, tj. zobowiązanie do zapłaty wynagrodzeń oraz innych świadczeń przysługujących pracownikom, zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu skarbowego oraz każdego innego właściwego organu,

d.

prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami w zakresie świadczenia Usług C.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek przedmiotem interpretacji jest zapytanie Zainteresowanych dotyczące opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że podstawą do przejścia części zakładu pracy będzie sprzedaż zespołu składników majątkowych takich jak komputery (laptopy) służące pracownikom jako narzędzie pracy w świadczeniu usług oraz przeniesienie zobowiązań związanych z przenoszonym zakładem pracy, tj. zobowiązanie do zapłaty wynagrodzeń oraz innych świadczeń przysługujących pracownikom, zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu skarbowego oraz innych właściwych organów. Ponadto sprzedaż będzie obejmowała prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami w zakresie świadczenia usług, które będą głównie świadczone przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia przeniesionych pracowników.

Z powyższego wynika, że tytułem prawnym do przeniesienia części zakładu pracy będzie umowa sprzedaży, na podstawie której Sprzedający przeniesie na Nabywcę zespół składników majątkowych (Transakcja). W ramach tejże Transakcji dojdzie również do przeniesienia części zakładu pracy Sprzedającego składającego się z pięciu pracowników, których przeniesienie nastąpi w trybie art. 231 ustawy - Kodeksu pracy.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 231 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145, z późn. zm.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (z zastrzeżeniem przepisów § 5 tego artykułu).

Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają definicji pojęcia "przejście". Z orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny, pojęcie to należy rozumieć szeroko, jako wszelkie czynności i zdarzenia, które powodują przejście na inną osobę zakładu pracy w znaczeniu przedmiotowym w całości lub w części. Zdarzeniem powodującym przejęcie może być czynność prawna zarówno dwustronna, np. umowa sprzedaży, zamiany, jak i jednostronna. Oznacza to, że przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę, o którym mowa w art. 231 Kodeksu pracy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli jego źródłem jest czynność wymieniona w zakresie przedmiotowym ww. ustawy taka jak np. umowa sprzedaży.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że dla opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przeniesienia części zakładu pracy koniecznym jest aby czynność taka dokonana została na podstawie jednej z umów wymienionych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na fakt, że - jak wynika to z uzupełnienia wniosku - definiując część sprzedawanego zakładu pracy Zainteresowani mają na myśli zespół składników materialnych i niematerialnych, obejmujący komputery jako podstawowe narzędzia pracy pracowników, zobowiązania wskazane we wniosku (zobowiązanie do zapłaty wynagrodzeń oraz innych świadczeń przysługujących pracownikom, zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu skarbowego oraz innych właściwych organów) oraz 5 pracowników Sprzedającego, to należy uznać, że przeniesienie części zakładu pracy, składającego się z 5 pracowników następuje w ramach opisanej we wniosku Transakcji.

Opisana we wniosku Transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 25 maja 2020 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.201.2020.2.JO, w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, z której wynika, że planowana Transakcja stanowić będzie dostawę towarów i świadczenie usług podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Skoro część zakładu pracy jest przenoszona w ramach i na podstawie Transakcji (a więc jedynej zawartej w sprawie umowy sprzedaży), należy uznać, iż nie powstanie w tym zakresie odrębny obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku bowiem gdy do przeniesienia części zakładu pracy dochodzi w ramach umowy sprzedaży składników materialnych i niematerialnych opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że do przeniesienia części zakładu pracy w rozumieniu prawa pracy - doszło na podstawie umowy sprzedaży) - to czynność ta w zakresie ww. części zakładu pracy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na zapis art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, nabycie aktywów związanych ze świadczeniem Usług C., nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z powyżej wyjaśnionych przyczyn.

Zaznaczyć przy tym należy, że w części dotyczącej przejścia pracowników Sprzedającego do Nabywcy, jako że do ich przeniesienia dochodzi - z mocy prawa - na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie mają zastosowania.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Wskazać należy, że Organ nie ocenia skuteczności opisanych we wniosku czynności, zatem niniejsza interpretacja została wydana przy założeniu, że opisane czynności będą dokonane zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Przepisy podatkowe bowiem nie regulują stosunków cywilnoprawnych ani nie mają wpływu na ich treść oraz sposób rozliczania transakcji. Organy podatkowe nie mają prawa ingerować w treść zawieranych umów i przyjęty w nich sposób ustalenia należności pomiędzy stronami, chyba że postanowienia umów naruszają przepisy podatkowe, a to może być stwierdzone jedynie w trakcie przeprowadzonego przez organ pierwszej instancji postępowania podatkowego. Zgodnie bowiem z art. 199a § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy dokonując ustalenia treści czynności prawnej, uwzględnia zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności, a jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej. Natomiast organ uprawniony do wydania interpretacji indywidualnej nie ma prawnej możliwości ingerencji w treść tych umów. W konsekwencji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanej interpretacji opiera się wyłącznie na przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego. Wydając interpretację nie dokonuje bowiem w tym zakresie żadnych ustaleń we własnym zakresie, lecz bazuje wyłącznie na tym co przedstawią Zainteresowani w opisie sprawy. Tym samym Zainteresowani ponoszą pełną odpowiedzialność za przedstawione przez siebie zdarzenie przyszłe i ewentualne negatywne skutki przedstawienia opisu w sposób niezgodny z rzeczywistością.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. , poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl