0111-KDIB2-3.4011.191.2017.2.HK - Opodatkowanie odszkodowania otrzymanego z Wielkiej Brytanii w związku ze śmiercią żony.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-3.4011.191.2017.2.HK Opodatkowanie odszkodowania otrzymanego z Wielkiej Brytanii w związku ze śmiercią żony.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 września 2017 r. (data wpływu - 2 października 2017 r.), uzupełnionym pismem z 23 października 2017 r. (data wpływu - 25 października 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania otrzymanego z Wielkiej Brytanii w związku ze śmiercią żony - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania otrzymanego z Wielkiej Brytanii w związku ze śmiercią żony.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego w piśmie z 12 października 2017 r. znak: 0111-KDIB2-3.4011.191.2017.1.HK, wezwano o jego uzupełnienie.

Wniosek uzupełniono 25 października 2017 r.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2004 r. Wnioskodawca wraz z żoną wyjechał do Wielkiej Brytanii. Oboje podjęli pracę. Wnioskodawca na początku pracował w różnych firmach, później założył własną działalność. Żona była architektem i pracowała w firmie architektonicznej, 16 stycznia 2012 r. urodził się ich syn. Dzień później, tj. 17 stycznia 2012 r., żona zmarła w szpitalu. Jej śmierć była wynikiem zaniedbań lekarzy, do czego szpital się przyznał.

Po ok. 5 latach Sąd w Wielkiej Brytanii przyznał Wnioskodawcy odszkodowanie za śmierć żony. Aktualnie Wnioskodawca mieszka w Polsce wraz z matką, która pomaga mu wychowywać syna. Wnioskodawca chciałby pieniądze z odszkodowania zainwestować w Polsce.

W uzupełnieniu z 23 października 2017 r. (data wpływu - 25 października 2017 r.) Wnioskodawca doprecyzował przedstawiony we wniosku stan faktyczny wskazując, że:

* odszkodowanie zostało przyznane na podstawie wyroku sądowego,

* wysokość przyznanego odszkodowania została określona w wyroku sądowym,

* odszkodowanie nie zostało otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lecz za śmierć żony powstałą w wyniku zaniedbań lekarskich podczas porodu w Wielkiej Brytanii,

* odszkodowanie nie dotyczy korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono lecz za śmierć żony w szpitalu w Wielkiej Brytanii,

* stałe miejsce zamieszkania Wnioskodawca posiada w Polsce i tu znajduje się jego ośrodek interesów życiowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy pieniądze, które Wnioskodawca otrzymał jako odszkodowanie za śmierć żony w Wielkiej Brytanii, przyznane przez tamtejszy Sąd, zainwestowane w Polsce podlegają opodatkowaniu?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych) odszkodowanie za śmierć najbliższego członka rodziny, w tym wypadku żony, nie podlega opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004 r. Wnioskodawca wraz z żoną wyjechał do Wielkiej Brytanii. Oboje podjęli pracę, 16 stycznia 2012 r. urodził się ich syn, dzień później żona zmarła w szpitalu. Jej śmierć była wynikiem zaniedbań lekarzy. Po ok. 5 latach Sąd w Wielkiej Brytanii przyznał Wnioskodawcy odszkodowanie za śmierć żony.

Aktualnie Wnioskodawca mieszka w Polsce wraz z matką, która pomaga mu wychowywać syna.

Powyższe odszkodowanie zostało przyznane na podstawie wyroku sądowego i wysokość tego odszkodowania została określona w wyroku sądowym. Odszkodowanie nie zostało otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie dotyczy korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Stałe miejsce zamieszkania Wnioskodawca posiada w Polsce i tu znajduje się jego ośrodek interesów życiowych.

Skoro z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawcy mającemu miejsce zamieszkania w Polsce Sąd w Wielkiej Brytanii przyznał odszkodowanie od szpitala z Wielkiej Brytanii w niniejszej sprawie zastosowanie znajdą przepisy Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840).

W myśl art. 21 ust. 1 ww. Konwencji części dochodu, inne niż dochód wypłacany przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Z powyższego zapisu wynika, iż dochód z tytułu odszkodowania otrzymywany z Wielkiej Brytanii i wypłacany osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:

a.

otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b.

dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Oznacza to, że jeżeli w istocie wyrokiem sądu zostało przyznane odszkodowanie, którego wysokość została określona w tym wyroku, to - nawet jeśli zasądził je sąd brytyjski - będzie ono podlegało zwolnieniu od podatku.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny i powołane powyżej uregulowania prawne należy stwierdzić, że przyznane Wnioskodawcy przez Sąd w Wielkiej Brytanii odszkodowanie za śmierć żony od szpitala z Wielkiej Brytanii, jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja rozstrzyga tylko w zakresie objętym pytaniem, tj. w kwestii opodatkowania odszkodowania otrzymanego z Wielkiej Brytanii w związku ze śmiercią żony.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl