0111-KDIB2-2.4015.7.2020.3.PB - Podatek od spadków i darowizn w odniesieniu do nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 kwietnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-2.4015.7.2020.3.PB Podatek od spadków i darowizn w odniesieniu do nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 12 listopada 2019 r. (data wpływu 26 listopada 2019 r.), uzupełnionym 21 stycznia oraz 17 i 27 marca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku, stanowiących majątek spółki jawnej, na cele własne wspólników spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

W wyniku wezwania dokonanego pismem z 10 stycznia 2020 r. Znak: 0113-KDIPT2-1.4011.634.2019.2.KS, 0111-KDIB3-3.4012.488.2019.3.MS, o uzupełnienie braków formalnych, ww. wniosek został rozszerzony pismami z 21 stycznia 2020 r. (data wpływu 21 stycznia 2020 r.) o zagadnienie dotyczące podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku, stanowiących majątek spółki jawnej, na cele własne wspólników spółki. Wniosek ten został również uzupełniony 21 stycznia 2020 r. poprzez wpłatę dodatkowej opłaty w wysokości 80 zł. W związku z powyższymi okolicznościami datą, od której należy liczyć 3-miesięczny termin na wydanie interpretacji indywidualnej, o którym mowa w art. 14d § 1 Ordynacji podatkowej, w części dotyczącej podatku od spadków i darowizn, jest data wpływu uzupełnienia rozszerzającego zakres wniosku, tj. 21 stycznia 2020 r.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku w części dotyczącej podatku od spadków i darowizn, pismami z 11 marca 2020 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4015.7.2020.1.PB oraz z 20 marca 2020 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4015.7.2020.2.PB, wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 17 i 27 marca 2020 r. (wpływ pism).

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania: * Panią B. F.;

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

* Pana J. F.;

przedstawiono (po jego uzupełnieniu) następujące zdarzenie przyszłe:

Pani B. F. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: Wnioskodawczyni) i Pan J. F. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) prowadzą obecnie działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Przedmiotem ich działalności jest działalność medyczna. Działalność ta w całości jest zwolniona z podatku VAT. Ponadto Spółka w niewielkim zakresie prowadzi działalność, która nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, jednakże z uwagi na niewielki obrót z tego tytułu, tj. nieprzekraczający 200.000,00 zł korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Wnioskodawczyni i Zainteresowany niebędący stroną postępowania są w związku małżeńskim i nie zawierali umów majątkowych małżeńskich. Mają zatem wspólność majątkową małżeńską od daty zawarcia związku małżeńskiego.

Ich udziały w zyskach i stratach spółki jawnej wynoszą po 50%.

Po założeniu Spółki jawnej wspólnicy, działając w imieniu spółki jawnej, dokonali zakupu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu (...) położonej w C. oraz własności położonego na niej budynku, w którym obecnie prowadzona jest działalność medyczna. Prawo użytkowania wieczystego i własność budynku zostały kupione 25 stycznia 2010 r., a następnie wprowadzone do ewidencji środków trwałych spółki jawnej 31 stycznia 2010 r. Od lutego 2010 r. wspólnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej budynku, które pomniejszają uzyskiwane przez nich przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki jawnej.

Przy zakupie prawa użytkowania wieczystego i własności budynku ani spółce, ani wspólnikom nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż nie prowadzili działalności opodatkowanej VAT. Ponadto w 2010 r. i w 2011 r. dokonali nakładów na ulepszenie budynku, które przekraczały 30% wartości początkowej tego budynku, jakkolwiek w tym zakresie nie przysługiwało im prawo do odliczenia podatku naliczonego. Spółka i wspólnicy nadal nie prowadzą działalności opodatkowanej zatem wszelkie drobne bieżące nakłady czynione na nieruchomość nie stanowią podstawy odliczenia podatku VAT.

Obecnie planowana jest zmiana modelu biznesowego działalności gospodarczej prowadzonej przez Zainteresowanych. Planują m.in. przekształcić spółkę jawną w inną spółkę osobową nieposiadającą osobowości prawnej, niebędącą podatnikiem podatku dochodowego, do której przystąpi nowy wspólnik. Sposób opodatkowania dochodów wspólników nie ulegnie zmianie.

Przed przekształceniem zamierzają przesunąć przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego działki gruntu (...) położonej w C. oraz własność położonego na niej budynku. Każdy z nich otrzyma udział 1/2 prawa użytkowania wieczystego działki oraz 1/2 w prawie własności budynku. Pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa małżeńska.

W celu przeniesienia prawa użytkowania wieczystego i własności budynku z majątku spółki, który jest także majątkiem wspólników, do majątku prywatnego wspólników, podjęta zostanie stosowna uchwała wspólników, wystawiona zostanie faktura wewnętrzna oraz sporządzony akt notarialny. Nieruchomość zostanie przekazana do majątku wspólników, którzy nabędą prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz staną się właścicielami budynku.

Umowa dotyczyć będzie nieodpłatnego przeniesienia własności prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku. Nie będzie miała formy umowy darowizny ani umowy sprzedaży.

Wspólnicy podejmą jednomyślną uchwałę, z której wynikać będzie, że postanawiają przenieść nieodpłatnie na swoje własne potrzeby, do majątków prywatnych prawo użytkowania wieczystego działki oraz własność posadowionego na niej budynku. Przeniesienie ww. nastąpi według proporcji w udziale w nieruchomości odpowiednich do przysługujących poszczególnym wspólnikom udziałów w zyskach i stratach w Spółce.

Z uchwały będzie wynikać także, iż nieodpłatne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku z majątku spółki do majątków prywatnych (na potrzeby własne) wspólników Spółki nastąpi w drodze zawarcia umowy nienazwanej innej, niż umowa darowizny. Jest to uzasadnione faktem, iż na skutek jej zawarcia żaden ze wspólników nie otrzyma przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników, a wszyscy wspólnicy utrzymają swój stan posiadania.

W celu wykonania uchwały wspólników zostanie zawarta umowa w formie aktu notarialnego nieodpłatnego przeniesienia przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego działki i własności posadowionego na niej budynku, ze spółki na rzecz jej wspólników. Będzie to umowa nienazwana i nie przyjmie formy umowy darowizny.

W umowie nieodpłatnego przeniesienia własności prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku strony powołają się na treść podjętej przez wspólników uchwały. Przenoszący oświadczy, iż na mocy tejże umowy przenosi prawo wieczystego użytkowania działki oraz własność budynku nieodpłatnie na rzecz wspólników, a wspólnicy oświadczą, że przedmiot umowy przyjmują.

W wyniku zawartej umowy przenoszący przeniesie na rzecz wspólników nieodpłatnie prawo użytkowania wieczystego oraz własność budynku przy zachowaniu proporcji w udziale w prawie użytkowania wieczystego oraz własności budynku, odpowiednich do przysługujących poszczególnym wspólnikom spółki udziałów w zyskach i stratach. Z uwagi na fakt, że wspólnikom przysługuje po 50% udziału w zyskach i stratach spółki jawnej, w takiej samej proporcji otrzymają udział w prawie użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku, czyli po 50%.

Przeniesienie ww. prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku na wspólników nastąpi na ich potrzeby własne (prywatne).

W wyniku dokonanych czynności przekazujący nie uzyska żadnych korzyści majątkowych z tytułu dokonania czynności przeniesienia ww. prawa użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własności posadowionego na niej budynku. Przekazanie ww. majątku nie powoduje powstania u wspólników tej spółki przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani nie podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Z umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku będzie wynikać również, iż wolą stron umowy nienazwanej nie jest zawarcie umowy darowizny o treści i skutkach określonych w przedmiotowej umowie, z uwagi na fakt, że na skutek jej zawarcia żaden ze wspólników spółki przenoszącej ww. prawo użytkowania wieczystego i własności budynku nie otrzyma przysporzenia majątkowego, kosztem majątku innych wspólników spółki przenoszącej ww. majątek, a jednocześnie wszyscy wspólnicy spółki przenoszącej utrzymają swój stan posiadania.

Po przesunięciu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu (...) położonej w C. i własności położonego na niej budynku do majątku prywatnego małżonków oraz przekształceniu spółki jawnej w inną spółkę osobową, przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana przez jednego z małżonków do nowej działalności gospodarczej lub zostanie wynajęta w ramach najmu prywatnego, bądź zostanie wniesiona aportem do nowej spółki osobowej (Zainteresowani jeszcze nie zdecydowali w tym zakresie).

W związku z powyższym opisem, po uzupełnieniu wniosku, zadano m.in. następujące pytanie:

Czy nieodpłatne przekazanie prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku, stanowiących majątek spółki jawnej, na cele własne (prywatne) wspólników tej spółki (Wnioskodawczyni i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania) w części odpowiadającej przysługującym im udziałom w zyskach i stratach tej spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? (pytanie oznaczone w uzupełnieniu wniosku nr 4)

Zdaniem Zainteresowanych, nieodpłatne przekazanie prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności posadowionego na niej budynku przez spółkę jawną na cele prywatne jej wspólników, proporcjonalnie w częściach przysługujących im udziałom w zyskach tej spółki nie będzie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

W wyniku planowanej czynności nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własności posadowionego na niej budynku przez spółkę jawną na cele prywatne jej wspólników nie dojdzie do zawarcia umowy darowizny, w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przekazanie opisanego majątku spółki jawnej nie nastąpi także w żadnej innej formie wymienionej w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Zainteresowanych katalog wymieniony w art. 1 ust. 1 ww. ustawy jest katalogiem zamkniętym. Zgodnie z powołanym przepisem opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

* dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego,

* darowizny, polecenia darczyńcy,

* zasiedzenia,

* nieodpłatnego zniesienia współwłasności,

* zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu,

* nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Skoro w ww. katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn nie ma wymienionej czynności, która przedstawiona została w opisie zdarzenia przyszłego nie może ona zostać opodatkowana tym podatkiem.

Brak zakwalifikowania przedmiotowej umowy (opisanej w zdarzeniu przyszłym) jako darowizny wynika przede wszystkim z tego, iż w ramach planowanej czynności nie dojdzie do przysporzenia majątkowego po stronie wspólników. Wspólnicy kształtując dowolnie stosunki prawne zamierzają zawrzeć umowę nienazwaną, na podstawie której przekazany zostanie określony majątek ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników tej spółki. Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego ani podatnikiem podatku od spadków i darowizn.

To wspólnicy zawsze ponoszą ciężar ekonomiczny posiadania i wykorzystywania jej w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym wolą Wnioskodawczyni i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, jako jedynych wspólników spółki, z której majątku przekazane ma zostać prawo wieczystego użytkowania działki gruntu oraz własność budynku nie będzie zawarcie umowy darowizny.

Zamiarem wspólników jest bowiem podjęcie uchwały i zawarcie umowy nieodpłatnego przekazania na potrzeby własne wspólników, przy zachowaniu proporcji w udziale w prawie użytkowania wieczystego oraz własności budynku odpowiednich do udziałów w zyskach i stratach w spółce, co nie będzie wyczerpywało znamion umowy darowizny.

Dodatkowo podkreślenia wymaga fakt, że planowana umowa zostanie zawarta i sporządzona w formie aktu notarialnego w wykonaniu uchwały wspólników tej spółki o przekazaniu prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku na cele prywatne wspólników. Zawarcie tego typu umowy jest natomiast dopuszczalne i wywołuje skutki prawne na podstawie zasady swobody umów, obowiązującej w prawie cywilnym.

Zaznaczyć należy, że planowane czynności, opisane w zdarzeniu przyszłym nie spełniają także przesłanek zniesienia współwłasności, a zatem nie ma do nich zastosowania art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Powyższe stanowisko Zainteresowanych potwierdzone zostało już w indywidualnych interpretacjach podatkowych, m.in. w indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 marca 2014 r., Znak: ILPB2/436-339/13-2/MK, czy interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 lipca 2013 r. Znak: IPTPB2/436-37/13-4/k.k.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od spadków i darowizn. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1813) - podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci (art. 1 ust. 2 ww. ustawy).

Katalog tytułów opodatkowania wymieniony w powyższym przepisie art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ma charakter zamknięty, co oznacza, że nabycie jedynie w drodze tych czynności prawnych może podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Z powołanego powyżej przepisu art. 1 ust. 1 ww. ustawy wynika, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych, m.in. tytułem darowizny.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera pojęcia "darowizna", dlatego w tym zakresie należy stosować prawną definicję tego pojęcia unormowaną w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego - przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Treść tego świadczenia określa umowa darowizny.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Pani B. F. - Wnioskodawczyni i Pan J. F. - Zainteresowany niebędący stroną postępowania prowadzą obecnie działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Po założeniu Spółki jawnej wspólnicy, działając w imieniu spółki jawnej, dokonali zakupu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu (...) położonej w C. oraz własności położonego na niej budynku, w którym obecnie prowadzona jest działalność medyczna. Obecnie planowana jest zmiana modelu biznesowego działalności gospodarczej prowadzonej przez Zainteresowanych. Planują m.in. przekształcić spółkę jawną w inną spółkę osobową nieposiadającą osobowości prawnej, niebędącą podatnikiem podatku dochodowego, do której przystąpi nowy wspólnik. Przed przekształceniem zamierzają przesunąć przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego działki gruntu (...) położonej w C. oraz własność położonego na niej budynku. Każdy z nich otrzyma udział 1/2 prawa użytkowania wieczystego działki oraz 1/2 w prawie własności budynku. Pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa małżeńska.

Przeniesienie wskazanych przedmiotów do majątku wspólników nastąpi na podstawie uchwały wspólników, wystawiona zostanie faktura wewnętrzna oraz sporządzony akt notarialny.

Z uchwały będzie wynikać także, iż nieodpłatne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku z majątku spółki do majątków prywatnych (na potrzeby własne) wspólników Spółki nastąpi w drodze zawarcia umowy nienazwanej innej, niż umowa darowizny.

Z treści wniosku wynika więc, że w analizowanym przypadku nie będzie miało miejsca zawarcie umowy darowizny. Zainteresowani wskazali bowiem, że przeniesienie wskazanych przedmiotów do majątku wspólników nastąpi na podstawie uchwały wspólników, a w celu jej wykonania zostanie zawarta - w formie aktu notarialnego - umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia składnika majątku spółki jawnej.

Skoro więc - jak wskazali Zainteresowani - czynność nieodpłatnego przeniesienia przez spółkę jawną prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku wspólnikom na ich rzecz będzie umową nienazwaną, przenoszącą własność w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z uchwały wspólników o wycofaniu prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku i nie przyjmie formy umowy darowizny, to wskazane na podstawie tej czynności nabycie nie będzie podlegało ustawie o podatku od spadków i darowizn. Z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, iż przedmiotowa czynność przyjmie którykolwiek tytuł z wymienionych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nie będzie to bowiem - jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego - umowa darowizny. Jak wskazano powyżej, podatkowi od spadków i darowizn podlega jedynie nabycie na podstawie tytułów enumeratywnie wymienionych w art. 1 ww. ustawy; wśród nich ustawodawca nie wymienił czynności (tytułu) opisanej we wniosku.

Tym samym nabycie prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku będące wynikiem wycofania prawa użytkowania wieczystego oraz budynku z majątku spółki jawnej i nieodpłatnego przekazania ich do majątku wspólnego Zainteresowanych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn; zatem nie spowoduje dla Zainteresowanych powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

W konsekwencji powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Bieg powyższego terminu nie rozpoczyna się do dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID (art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl