0111-KDIB2-2.4014.69.2020.4.MZ - PCC od zbycia przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lipca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-2.4014.69.2020.4.MZ PCC od zbycia przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 20 marca 2020 r. (data wpływu 23 marca 2020 r.), uzupełnionym 21 maja 2020 r. i 8 czerwca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 30 kwietnia 2020 r. Znak: 0114-KDIP1-1.4012.186.2020.2.IZ, 0111-KDIB2-2.4014.69.2020.3.MZ wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 21 maja 2020 r. (data wpływu dodatkowej opłaty) oraz 8 czerwca 2020 r. (data wpływu pisma).

We wniosku złożonym przez: * Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością * Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: "Zbywca") z siedzibą w W. jest polskim płatnikiem podatku VAT, zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. Zbywca należy do międzynarodowej Grupy. Jedynym udziałowcem Zbywcy jest podmiot z siedzibą w Belgii. Spółką dominującą w Grupie jest W z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Przedmiotem działalności Zbywcy w Polsce jest dystrybucja sprzętu medycznego do diagnostyki. W ramach spółki Zbywcy prowadzony jest biznes A. W tej Spółce, jako jedna z jego części, działa - dziś jako część A - biznes B (dalej: "Biznes"), który zajmuje się produktami i rozwiązaniami zwiększającymi możliwości badania komórek i białek, odkrywania leków oraz produkcji biofarmaceutyków na dużą skalę, tworzenia narzędzi, technologii i procesów umożliwiających naukowcom i firmom farmaceutycznym szerokie zastosowanie nowych terapii, a wreszcie tworzenie narzędzi i technologii wykorzystywanych przez środowiska akademickie, biotechnologiczne i farmaceutyczne w celu przyspieszenia badań umożliwiających diagnostykę i leczenie chorób. Biznes nie jest formalnie wydzielony w ramach Zbywcy jako filia ani oddział, jednak jest wyraźnie wydzielony w ramach istniejącego przedsiębiorstwa Zbywcy w nieformalny sposób jako zespół składników majątkowych i ludzkich prowadzący wyodrębniony typ/segment działalności. W szczególności w odniesieniu do Biznesu możliwe jest określenie zasobów (aktywów, personelu, zobowiązań) wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej specyficznej dla Biznesu. Biznes ten jest również rozliczany w Grupie ze swoich własnych (odrębnych całego biznesu A) wskaźników finansowych i wyników działalności, ponieważ działalność Biznesu stanowi de facto samodzielny biznes (pod względem finansowym oraz raportowania zarządczego), zajmujący się tworzeniem narzędzi wpierających opiekę zdrowotną.

Należy zauważyć, że działalność Biznesu stanowi odrębną działalność w ramach działalności A, a Biznes ten działa na całym świecie (nie tylko w Polsce). Obecnie A, a tym samym Zbywca w Polsce, zamierza wydzielić działalność Biznesu, co odzwierciedli globalne wydzielenie tej linii biznesowej w A.

A podjęła decyzję o sprzedaży przez Zbywcę Biznesu na rzecz podmiotu trzeciego, grupy C. W Polsce Biznes ma zostać w pierwszym kroku sprzedany Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: "Nabywca"), która jest nowo utworzonym podmiotem, powstałym w lipcu 2019 r. w celu przejęcia polskiej części działalności Biznesu (dalej: "Transakcja").

W związku z Transakcją Nabywca zarejestrował się jako czynny podatnik VAT w Polsce. Obecnie, do momentu wystąpienia Transakcji, Nabywca składa zerowe deklaracje VAT.

Zgodnie z umową sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartej pomiędzy Zbywcą i Nabywcą, przedmiotem Transakcji są w szczególności następujące aktywa lub zasoby wykorzystywane przez Zbywcę w ramach prowadzonej przez niego w ramach Biznesu działalności gospodarczej w Polsce:

a.

środki trwałe;

b.

należności handlowe - związane z Biznesem;

c.

wewnątrzgrupowe dokumenty dotyczące działalności Biznesu;

d.

pracownicy pracujący dla firmy, w tym zespół pracowników odpowiedzialny za prowadzenie firmy, a także inżynierowie IT wspierający funkcje back-office;

e.

obowiązki związane z pracownikami, takie jak rozliczenia międzyokresowe urlopów i zobowiązania z tytułu premii rocznych;

f.

zobowiązania handlowe - związane z Biznesem;

g.

gotówka w kwocie około 100 000 USD, lub jej ekwiwalent w PLN - w celu pokrycia bieżących potrzeb gotówkowych w początkowym okresie prowadzenia przez Biznes swojej działalności gospodarczej w postaci nowej formy prawnej;

h.

kontrakty handlowe z klientami Biznesu stanowiące podstawę i główne źródło przychodów uzyskiwanych przez Biznes;

i.

zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego oraz aktywa wykorzystane na podstawie tych umów leasingowych;

j.

gwarancje udzielone klientom dotyczące towarów dostarczonych przez Biznes przed Transakcją.

Wynagrodzenie za Transakcję zostanie ustalone na podstawie zewnętrznej wyceny Biznesu. Zestaw aktywów przekazywanych w ramach Transakcji obejmuje zarówno aktywa materialne, jak i niematerialne. W szczególności w ramach Transakcji przeniesiony zostanie również zespół inżynierów wykonujących zadania związane z instalacją, konserwacją i serwisem produktów sprzedawanych przez Biznes, takich jak urządzenia, a także świadczących usługi kwalifikacyjne, tworzenia urządzeń demonstracyjnych i odinstalowywania urządzeń. Pracownicy odpowiedzialni za biznesowe działania sprzedażowe związane ze sprzedażą produktów, które mają zostać wdrożone u klienta, oraz sprzedaż części serwisowych, są podzieleni na dwa zespoły, z których pierwszym są opiekunowie klientów, którzy wykonują swoje zadania jako przedstawiciele handlowi. Ich rolą jest sprzedaż produktów i usług biotechnologicznych oferowanych przez Biznes prywatnym i publicznym klientom w sektorze badawczo-rozwojowym i medycznym. Druga grupa składa się ze specjalistów ds. aplikacji, którzy są odpowiedzialni za przedstawienie szczegółowej oferty kontrahentom oraz szczegółową prezentację właściwości produktów oferowanych przez Biznes. Ponadto funkcjami administracyjnymi, takimi jak wystawianie faktur, organizowanie spotkań, szkoleń, zajmuje się osoba działająca jako back-office.

Z perspektywy Biznesu zespół doświadczonych i wyspecjalizowanych pracowników, w tym personel sprzedaży wraz z kierownikiem działu, jest jednym z najważniejszych aktywów przekazywanych w ramach Transakcji, gwarantującym ciągłość funkcji i operacji biznesowych.

Ponadto w ramach Transakcji zostanie przeniesiona grupa pracowników działu IT, która obecnie zapewnia wsparcie w biurze administracyjnym A (ze szczególnym uwzględnieniem Biznesu). Już po Transakcji pewien zakres wsparcia będzie nadal zapewniany do A przez okres przejściowy po Transakcji, niemniej jednak głównym zadaniem tego działu jest zapewnianie funkcji wspierających wokół IT na rzecz właśnie Biznesu. Przykłady działań wykonywanych przez zespół IT obejmują modyfikację i konserwację oprogramowania niezbędnego do utrzymania działalności Zbywcy - od oprogramowania dla fabryk, logistyki, sprzedaży, finansów, HR, działów prawnych, a także zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego.

W momencie składania tego wniosku Biznes składa się z około 95 osób pełniących różne funkcje, w tym kierowników, inżynierów, sprzedawców, pracowników IT, dyrektora HR (dokładna liczba ostatecznie przeniesionych pracowników może być nieco inna). Co ważne, ta grupa pracowników jeszcze przed Transakcją funkcjonuje jako osobna jednostka w sensie raportowym w ramach Zbywcy. Chociaż Biznes nie jest oficjalnie wydzielony w ramach Zbywcy jako oddział ani dział, stanowi on odrębną linię organizacyjną (sub-biznes). Zbywca jest zatem w stanie zidentyfikować tak zwane centra kosztów odnoszące się do działalności Biznesu, na których księgowane są koszty z nią związane. Zbywca będzie w stanie przygotować rachunek zysków i strat w momencie sprzedaży, w tym w szczególności przypisać odpowiednie przychody i koszty Biznesu, a także jego bilans. W związku z tym, pomimo faktu, że na dzień sprzedaży Biznes nie będzie formalnie zorganizowany w formie oddziału, Zbywca będzie w stanie sporządzić bilans i rachunek zysków i strat, odzwierciedlający wyniki działalności do daty Transakcji, a także bilans.

Na dzień sprzedaży Biznes będzie gotowy do prowadzenia transakcji biznesowych z wykorzystaniem własnych zasobów, w tym aktywów i personelu. W związku z tym Biznes, mając własny personel, aktywa, należności i zobowiązania z ekonomicznego i prawnego punktu widzenia, będzie mógł podjąć - i podejmie - bieżącą działalność niezależnie, działając pod nowym podmiotem prawnym (Nabywcą). Będzie również kontynuować ten sam rodzaj działalności w zakresie i formie prowadzonej przed Transakcją. Dlatego po zakończeniu Transakcji Nabywca będzie kontynuował i rozwijał działalność gospodarczą w taki sam sposób, jak przed Transakcją.

Sprzedaż Biznesu zostanie udokumentowana notą obciążeniową, na której nie zostanie wykazany VAT należny, ponieważ przedmiot tej sprzedaży zostanie przez Zbywcę rozpoznany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 2):

Czy w świetle art. 4 pkt 1 ustawy o p.c.c. w związku z art. 5, sprzedaż przedsiębiorstwa będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, wobec czego Nabywca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż Biznesu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, dlatego Nabywca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o p.c.c., podatek od czynności cywilnoprawnych jest należny od sprzedaży i zamiany nieruchomości i praw majątkowych. Jednocześnie, zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o p.c.c., obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży na Nabywcy w przypadku umowy sprzedaży.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c. transakcje cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od transakcji cywilnoprawnych w zakresie, w jakim podlegają podatkowi od wartości dodanej.

W zdarzeniu przyszłym, będącym przedmiotem niniejszego wniosku, w ocenie Zainteresowanych sprzedaż Biznesu na rzecz Nabywcy nie będzie podlegać podatkowi VAT. W rezultacie warunek wykluczający opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w tym czynności cywilnoprawnych w zakresie, w jakim podlegają one podatkowi VAT, nie będzie spełniony.

W świetle powyższych wyjaśnień przedmiot Transakcji będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a zatem Nabywca będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzasadnienia stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie - interpretacja indywidualna z 17 czerwca 2020 r. Znak: 0114-KDIP1-1.4012.186.2020.4.IZ.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 815) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy - podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Przy czym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania, Zbywca) planuje dokonanie na rzecz Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, Nabywcy) sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - Biznesu prowadzonego w ramach spółki Zbywcy. Biznes nie jest formalnie wydzielony w ramach Zbywcy jako filia ani oddział, jednak jest wyraźnie wydzielony w ramach istniejącego przedsiębiorstwa Zbywcy w nieformalny sposób jako zespół składników majątkowych i ludzkich prowadzący wyodrębniony typ/segment działalności. Zgodnie z umową sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartej pomiędzy Zbywcą i Nabywcą, przedmiotem Transakcji są w szczególności aktywa lub zasoby wykorzystywane przez Zbywcę w ramach prowadzonej przez niego w ramach Biznesu działalności gospodarczej w Polsce. Wynagrodzenie za Transakcję zostanie ustalone na podstawie zewnętrznej wyceny Biznesu. Zestaw aktywów przekazywanych w ramach Transakcji obejmuje zarówno aktywa materialne, jak i niematerialne.

Na dzień sprzedaży Biznes będzie gotowy do prowadzenia transakcji biznesowych z wykorzystaniem własnych zasobów, w tym aktywów i personelu. W związku z tym Biznes, mając własny personel, aktywa, należności i zobowiązania z ekonomicznego i prawnego punktu widzenia, będzie mógł podjąć - i podejmie - bieżącą działalność niezależnie, działając pod nowym podmiotem prawnym (Nabywcą). Będzie również kontynuować ten sam rodzaj działalności w zakresie i formie prowadzonej przed Transakcją. Po zakończeniu Transakcji Nabywca będzie kontynuował i rozwijał działalność gospodarczą w taki sam sposób, jak przed Transakcją.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 17 czerwca 2020 r. Znak: 0114-KDIP1-1.4012.186.2020.4.IZ, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Organ odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanych, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, podzielając ich stanowisko, że " (...) Transakcję należy uznać za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w związku z czym należy ją wyłączyć z zakresu stosowania ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. (...) Biznes na moment Transakcji będzie wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań, który zarazem mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące swoje zadania i funkcjonujące na rynku na własny rachunek. W konsekwencji, należy stwierdzić, że Biznes stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, której zbycie na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu."

W związku z powyższym, skoro omawiana transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - Biznesu będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje - w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy - obowiązek podatkowy - przy umowie sprzedaży - ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy - wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jeżeli jednak podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, to stosownie do art. 6 ust. 3 ww. ustawy - organ wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik (art. 6 ust. 4 cyt. ustawy).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

innych praw majątkowych - 1%.

Podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych (art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Stosownie do art. 10 ust. 1 ww. ustawy - podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. W myśl natomiast ust. 2 ww. przepisu - notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.) - przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W świetle art. 555 Kodeksu cywilnego - przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii, praw oraz wody. Zatem przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu cywilnego mogą być również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

W przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest definicji przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W tym zakresie należy zatem posłużyć się definicją "przedsiębiorstwa" zawartą w przepisie art. 551 Kodeksu cywilnego. Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W świetle wyżej przywołanej definicji przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast zorganizowana część przedsiębiorstwa to wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników niematerialnych i materialnych, mogących stanowić samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo.

Z treści art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jasno wynika, że opodatkowaniu podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Wskazany przepis nie wymienia jakie konkretnie przedmioty umów sprzedaży podlegają opodatkowaniu. Dla opodatkowania czynności sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie ma zatem znaczenia czy umowa sprzedaży obejmuje przedsiębiorstwo, zorganizowaną jego część, nieruchomość czy wierzytelność, która stanowi prawo majątkowe. Istotnym jest, że przeniesienie własności następuje w drodze umowy sprzedaży.

W świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży. Jej przedmiot stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa jako całość. Tak jak w przypadku każdej innej umowy sprzedaży obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży on na kupującym, a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego będącego przedmiotem transakcji, czyli tutaj zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przy czym, jeżeli w opisanej we wniosku umowie sprzedaży strony wyodrębnią wartość rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki (1% i 2%), podatek będzie należało uiścić według właściwych stawek. Jeżeli jednak dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpi przeniesienie własności, nie zostaną wyodrębnione wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatek będzie należało uiścić według stawki najwyższej (2%) od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych. Opodatkowanie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa stawką 2% ma bowiem zastosowanie w przypadku, gdy cena sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, odpowiadająca jej wartości rynkowej, ustalona jest przez strony czynności cywilnoprawnej w jednej kwocie, bez wyodrębniania wartości jej poszczególnych elementów.

Podsumowując, skoro omawiana transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - Biznesu będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Nabywca) będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu tej umowy.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl