0111-KDIB2-2.4014.262.2019.2.MM - Wyłączenie z PCC transakcji sprzedaży nieruchomości podlegającej pod podatek VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-2.4014.262.2019.2.MM Wyłączenie z PCC transakcji sprzedaży nieruchomości podlegającej pod podatek VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 14 listopada 2019 r. (data wpływu 14 listopada 2019 r.), uzupełnionym 19 grudnia 2019 r. i 3 stycznia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.

Wniosek uzupełniono 19 grudnia 2019 r. i 3 stycznia 2020 r.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Nabywca (Zainteresowany będący stroną postępowania) jest czynnym podatnikiem VAT, którego głównym przedmiotem działalności zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców jest "Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny" (PKD: 68.10.Z). Nabywca zamierza nabyć od Zbywcy (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania) następujące nieruchomości (dalej: Nieruchomości):

* prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, na której nie znajdują się żadne naniesienia, w szczególności żadne budynki ani budowle w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane (dalej: "Nieruchomość niezabudowana");

* prawo własności nieruchomości zabudowanej, (dalej: "Nieruchomość zabudowana"), na której znajduje się budynek handlowo-usługowy oraz parking z miejscami postojowymi (spełniający definicje "budowli" w rozumieniu ustawy prawo budowlane); dalej: Naniesienia. Na Nieruchomości zabudowanej oprócz wymienionych w zdaniu poprzednim brak jest innych naniesień, które spełniałaby definicję "budynku" lub "budowli" w rozumieniu ustawy "Prawo budowlane".

Nabywca oraz Zbywca zawarli 7 czerwca 2019 r. przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości opisanych powyżej oraz 31 października 2019 r. warunkową umowę sprzedaży Nieruchomości niezabudowanej (która to umowa warunkowa zawarta została w wykonaniu postanowień umowy przedwstępnej).

Nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży znajdują się na terenie, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego przeznaczenie terenu to: "tereny zabudowy usługowej i zieleń urządzona" - oznaczony jest symbolem (...). Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta X w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, na którym znajdują się Nieruchomości (dalej: Uchwała), dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem (...), ustala się przeznaczenie:

1.

podstawowe: teren zabudowy usługowej, teren zieleni urządzonej,

2.

dopuszczalne: infrastruktura techniczna, parkingi, drogi wewnętrzne, drogi rowerowe i pieszo-rowerowe, terenowe urządzenia rekreacyjne (w strefie oznaczonej na rysunku planu).

Zgodnie z rysunkiem planu przez teren oznaczony wspomnianym symbolem przebiega nieprzekraczalna linia zabudowy. Zgodnie z Uchwałą przez nieprzekraczalną linię zabudowy należy rozumieć "linię wyznaczoną na rysunku planu lub w ustaleniach planu, której nie mogą przekroczyć ściany części naziemnych budynku (w kierunku terenów sąsiednich wydzielonych liniami rozgraniczającymi) - z wyłączeniem elementów architektonicznych budynku takich jak schody zewnętrzne, rampy dostawcze, zadaszenia nad wejściami, balkony, wykusze, gzymsy, okapy dachu, pochylnie dla niepełnosprawnych, podjazdy i zjazdy do garaży itp., o ile ustalenia szczegółowe dla poszczególnych terenów nie stanowią inaczej". Z powyższego wynika, iż na terenie objętym symbolem (...), który znajduje się poza nieprzekraczalną linią zabudowy możliwe są zabudowania, niemniej wyłącznie takie które nie stanowią naziemnych części budynku (z pewnymi wyłączeniami, o których mowa w zacytowanym fragmencie). W praktyce uznaje się, iż nieprzekraczalna linia zabudowy wyznacza granicę zabudowy o charakterze kubaturowym - na terenach znajdujących się poza wspomnianą linią możliwe jest wyłącznie zabudowa "płaska", tj. parkingi, chodniki, ciągi rowerowe itp.

Zgodnie z rysunkiem planu, Nieruchomość niezabudowana będąca przedmiotem niniejszego wniosku znajduje się w całości na terenie objętym nieprzekraczalną linią zabudowy. Tym samym, jest to działka, która zgodnie z postanowieniami Uchwały nie może zostać zabudowana częściami naziemnymi budynków, jednak jako znajdująca się na terenie zabudowy usługowej i zieleni urządzonej, może zostać zabudowana architekturą płaską np. parkingiem, ciągami pieszymi, czy rowerowymi.

Zbywca jest czynnym podatnikiem VAT, którego głównym przedmiotem działalności zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców jest "Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek" (PKD: 68.10.Z). Zarówno budynek handlowo-usługowy, jak i parking z miejscami postojowymi znajdujące się na Nieruchomości zabudowanej zostały wybudowane przez Zbywcę w 2013 r. Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki na wybudowanie naniesień.

Wszystkie Naniesienia znajdujące się na Nieruchomości zabudowanej wykorzystywane są przez Zbywcę na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej opodatkowanej VAT od ponad dwóch lat - na Nieruchomości Zbywca prowadzi bowiem sklep oraz parking przeznaczony dla klientów sklepu. Zbywca od momentu wybudowania naniesień nie dokonywał w stosunku do nich żadnych ulepszeń.

W ramach planowanej transakcji zbycia (dalej: Transakcja) na Nabywcę przejdą Nieruchomości, tj. prawo własności Nieruchomości zabudowanej wraz z Naniesieniami oraz prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości niezabudowanej.

Nieruchomości będące przedmiotem zbycia nie są jedynymi istotnymi składnikami aktywów Zbywcy.

Po dokonaniu Transakcji, Nabywca planuje wykorzystywać nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT - Nieruchomość zostanie wynajęta na rzecz innego podmiotu (dalej: Kontrahent), który to Kontrahent wykorzysta wynajmowane Nieruchomości w toku swojej działalności gospodarczej (tzn. będzie prowadzić sklep).

W ramach Transakcji zostanie przeniesiona na Nabywcę:

1.

dokumentacja techniczna związana z Nieruchomościami,

2.

prawa autorskie do projektu budowalnego (przeniesienie nastąpi zgodnie z wolą stron).

Przedmiotem Transakcji nie będą w szczególności żadne (inne niż wyżej wymienione) prawa i obowiązki, w tym wynikające z innych umów, czy też z innych umów związanych z bieżącą obsługą Nieruchomości, które zawarł Zbywca, ani inne niż Nieruchomość składniki majątku Zbywcy.

Umowy, których stroną na moment sporządzania niniejszego wniosku jest Zbywca (i które nie zostaną przeniesione na Nabywcę w związku z Transakcją) to m.in.:

* umowy o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków,

* umowy o dostarczenie energii elektrycznej,

* umowy monitoringu (ochrony),

* umowy na obsługę administracyjną i księgową,

* umowa ubezpieczeniowa.

Ani obecnie ani na moment zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości:

* Nieruchomość nie jest ani nie będzie organizacyjnie wyodrębniona w strukturze Zbywcy jako zakład, oddział itp.;

* nie będzie przyporządkowanych wyłącznie do obsługi Nieruchomości pracowników, ani innych składników majątku;

* nie ma i nie będzie odrębnego rachunku (subrachunku) bankowego Zbywcy, na który wpływają należności i są spłacane zobowiązania związane wyłącznie z wykorzystywaniem Nieruchomości;

* Zbywca nie prowadzi wyodrębnionej księgowości Nieruchomości; zdarzenia gospodarcze związane z przedmiotem transakcji są ewidencjonowane w ramach ogólnej ewidencji księgowej i podatkowej Zbywcy (co prawda na podstawie prowadzonych ksiąg spółki możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań związanych z Nieruchomościami, niemniej nie jest to odrębna księgowość dotyczącą Nieruchomości).

W związku z nabyciem Nieruchomości przez Nabywcę:

* nie dojdzie do przeniesienia zakładu pracy Zbywcy w trybie art. 231 Kodeksu pracy (Zbywca na moment Transakcji nie będzie zatrudniał pracowników);

* nie przejdą umowy zarządzania Nieruchomością;

* nie przejdą umowy rachunków bankowych Zbywcy, a także nie zostaną przeniesione na Nabywcę środki pieniężne Zbywcy (które obecnie wchodzą w skład majątku Zbywcy);

* nie przejdą zobowiązania lub należności związane z Nieruchomością lub całym przedsiębiorstwem Zbywcy, które obecnie wchodzą w skład aktywów/pasywów Spółki);

* nie dojdzie po przeniesienia nazwy, umów technicznych np. umowy na obsługę administracyjną, czy księgową.

Po sprzedaży Nieruchomości w przedsiębiorstwie Zbywcy pozostaną aktywa, w tym m.in. środki trwałe, środki pieniężne, należności oraz zobowiązania.

Obecnie, jak i na moment dokonania Transakcji, Nabywca i Zbywca będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Zawierając Transakcję Nabywca działać będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nabytą Nieruchomość będzie wykorzystywał do swojej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT (wynajem na rzecz Kontrahenta, który prowadzić będzie sklep w oparciu o wynajmowane Nieruchomości).

Ani Nieruchomość zabudowana, ani Nieruchomość niezabudowana nie były wykorzystywane przez Zbywcę wyłącznie do działalności zwolnionej z opodatkowania VAT.

Zainteresowani planują złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w odniesieniu do całej Transakcji, zgodnie z art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT przed zawarciem umowy przenoszącej własność Nieruchomości.

Zainteresowani zwracają uwagę, iż ocena skutków podatkowych planowanej Transakcji sprzedaży Nieruchomości była już przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej składanego przez Zainteresowanych do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zainteresowani otrzymali indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego w odpowiedzi na swój wniosek, tj. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 sierpnia 2019 r. (Znak: 0111-KDIB2-2.4014.140.2019.2.SK) oraz interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 sierpnia 2019 r. (Znak: 0112-KDIL2-1.4012.257.2019.2.AS), w których Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w pełni zgodził się ze stanowiskiem prezentowanym przez Zainteresowanych (zbieżnym ze stanowiskiem, które zaprezentowane jest również w niniejszym wniosku).

Z ostrożności, Zainteresowani zdecydowali się jednak ponownie wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, jako że w pierwotnym wniosku przeznaczenie Nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostało określone, jako "tereny usług podstawowych i zieleń urządzona", tymczasem przeznaczenie terenu, zgodnie z informacjami przedstawionymi w niniejszym wniosku to "teren zabudowy usługowej, teren zieleni urządzonej" (nowa uchwała Rady Miasta X w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, z której wynika przeznaczenie terenu określone w niniejszym wniosku nie weszła w życie na moment składania poprzedniego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, tym samym nie było pewności co do jej treści - w konsekwencji w poprzednim wniosku złożonym przez Zainteresowanych zostało wskazane oznaczenie terenu wynikające z poprzedniej uchwały).

W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości Zainteresowani w niniejszym wniosku w sposób bardziej szczegółowy opisują również przeznaczenie terenu, na którym znajduje się Nieruchomość niezabudowana.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż Nieruchomości na rzecz Nabywcy nie będzie podlegała opodatkowaniu p.c.c. zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c.? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Zdaniem Zainteresowanych, w związku z opodatkowaniem Transakcji VAT, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu p.c.c.

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c. nie podlegają opodatkowaniu p.c.c. czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zamiany w zakresie, w jakim są opodatkowane VAT. Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że zbycie Nieruchomości będzie podlegało przepisom ustawy o VAT oraz będzie opodatkowane VAT (szczegółowe uzasadnienie tej kwestii Zainteresowani przedstawili we wcześniejszej części niniejszego wniosku), Transakcja obejmująca sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, została wydana odrębna interpretacja z 10 stycznia 2020 r. Znak: 0112-KDIL1-1.4012.454.2019.2.MB.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1519 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy - podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje - w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy - obowiązek podatkowy - przy umowie sprzedaży - ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

innych praw majątkowych - 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów - umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika m.in., że Nabywca - Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza nabyć od Zbywcy - Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, na której nie znajdują się żadne naniesienia oraz prawo własności nieruchomości zabudowanej, na której znajduje się budynek handlowo-usługowy oraz parking z miejscami postojowymi. Po dokonaniu Transakcji Zainteresowany będący stroną postępowania planuje wykorzystywać Nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - Nieruchomość zostanie wynajęta na rzecz innego podmiotu. Zainteresowani planują złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w odniesieniu do całej Transakcji, zgodnie z art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 stycznia 2020 r. Znak: 0112-KDIL1-1.4012.454.2019.2.MB, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Organ wskazał, że: "Nieruchomości będące przedmiotem Transakcji nie stanowią przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w związku z tym transakcja sprzedaży Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. (...) Transakcja sprzedaży Nieruchomości zabudowanej (na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy - również sprzedaż gruntu, na którym posadowione są zabudowania) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Niemniej jednak Zainteresowani w analizowanej sprawie po spełnieniu warunków określonych w wyżej powołanych przepisach art. 43 ust. 10 i art. 43 ust. 11 ustawy, będą mogli skorzystać z opcji opodatkowania Transakcji sprzedaży Nieruchomości zabudowanej według 23% stawki VAT. (...) sprzedaż niezabudowanej Nieruchomości, Wnioskodawca będzie zobowiązany opodatkować stawką VAT w wysokości 23%. Wobec powyższego Transakcja zbycia Nieruchomości zarówno zabudowanej - po rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy, jak i niezabudowanej będzie opodatkowana w całości według stawki 23% VAT."

A zatem, skoro Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (według stawki 23% podatku od towarów i usług) i nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż zgodnie z wolą Zainteresowanych nastąpi rezygnacja z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W takim przypadku na Nabywcy - Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl