0111-KDIB2-2.4014.248.2019.4.PB - Wyłączenie z PCC transakcji sprzedaży nieruchomości podlegającej pod podatek VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-2.4014.248.2019.4.PB Wyłączenie z PCC transakcji sprzedaży nieruchomości podlegającej pod podatek VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 17 października 2019 r. (data wpływu 29 października 2019 r.), uzupełnionym 8 i 16 stycznia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 24 grudnia 2019 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.715.2019.3.EJU, 0111-KDIB2-2.4014.248.2019.3.PB, wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 8 stycznia 2020 r. (poprzez wniesienie brakującej opłaty) oraz 16 stycznia 2020 r. (wpływ pisma).

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania: A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa;

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we W. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: "Sprzedający") rozważa sprzedaż do A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: "Kupujący") nieruchomości położonej we W. wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi wskazanymi w dalszej części opisu zdarzenia przyszłego (dalej: "Transakcja"). Kupujący i Sprzedający w dalszej części wniosku będą nazywani łącznie "Wnioskodawcami", bądź "Zainteresowanymi".

Wnioskodawcy są zainteresowani pozyskaniem interpretacji prawa podatkowego w zakresie klasyfikacji planowanej Transakcji na gruncie podatku od towarów i usług (dalej: "VAT"), w tym prawa Kupującego do odliczenia podatku VAT naliczonego, a także klasyfikacji zakładanej Transakcji na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: "p.c.c."). W związku z tym w dalszych punktach Wnioskodawcy opisują: I. nieruchomość będącą przedmiotem planowanej Transakcji, II. historię nabycia i wykorzystanie przedmiotu Transakcji oraz III. zakres Transakcji.

I. Opis Nieruchomości.

Transakcja dotyczyć będzie nieruchomości zlokalizowanej we W., obejmującej następujące działki gruntu: 1. działkę gruntu nr (...) (dalej: "Grunt I"), obszar Gruntu I wynosi 0,0829 ha. Grunt I jest częściowo zabudowany naniesieniem w postaci chodnika (dalej: "Budowla I").

Grunt I oraz Budowla I będą łącznie zwane "Nieruchomość I".

2. działkę gruntu nr (...) (dalej: "Grunt II"), obszar Gruntu II wynosi 0,2675 ha. Grunt II zabudowany jest naniesieniami w postaci parkingu utwardzonego kostką granitową, ogrodzenia, szlabanu (dalej: "Budowle II").

Grunt II oraz Budowle II będą łącznie zwane "Nieruchomość II".

3. działkę gruntu nr (...) (dalej: "Grunt III"), obszar Gruntu III wynosi 0,0554 ha. Ze względu na prowadzone roboty gruntowe, wokół Gruntu III wzniesiono tymczasowe ogrodzenie, które nie stanowi budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r" poz. 1186 z późn. zm.), poza tym na Gruncie III nie znajdują się inne naniesienia.

Grunt III będzie również nazywany "Nieruchomość III".

Wskazane powyżej Grunty I - III będą w dalszej części wniosku zwane łącznie "Gruntami".

Wskazane powyżej Budowle I i II będą w dalszej części wniosku zwane łącznie "Budowlami".

Wskazane powyżej Nieruchomości I - III będą w dalszej części wniosku zwane łącznie "Nieruchomościami".

Wszystkie Nieruchomości posiadają bezpośredni dostęp do ulicy.

Nieruchomości są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej (dalej: "MPZP"). Zgodnie z MPZP Nieruchomości przeznaczone są pod usługi komercyjne z zakresu użyteczności publicznej (tj. są przeznaczone pod zabudowę).

Przez Nieruchomości przebiegają sieci uzbrojenia podziemnego: wodna i energetyczna. Sprzedający nie jest właścicielem tych sieci, brak również ustanowionej służebności. Sieci te nie będą przedmiotem Transakcji.

II. Historia nabycia i wykorzystanie przedmiotu Transakcji

B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we W. prowadzi działalność m.in. w zakresie prowadzenia robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Sprzedający nabył Nieruchomości na podstawie jednej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego z 27 września 2006 r. od Gminy. Cena sprzedaży została ustalona na drodze przetargu. Transakcja nabycia Nieruchomości podlegała opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej. Sprzedający odliczył podatek naliczony wynikający z transakcji. Na moment nabycia Nieruchomości, przez działki będące przedmiotem sprzedaży przebiegły sieci uzbrojenia podziemnego: wodna i energetyczna oraz Budowla I. Ponadto, Budowla II istnieje na Gruncie II co najmniej od 1994 r.

Na początku 2008 r. Sprzedający złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę budynku usługowego z mieszkaniami apartamentowymi i garażem podziemnym zlokalizowanego w obrębie Gruntów. Prezydent Miasta 10 czerwca 2008 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę, które pozostanie ważne na dzień Transakcji.

Począwszy od sierpnia 2008 r. Sprzedający wynajmuje powierzchnię Nieruchomości podmiotowi trzeciemu na cele prowadzenia parkingu, w tym na dalszy wynajem miejsc parkingowych. Po zakończeniu poprzedniej umowy najmu, Sprzedający zawarł w tym samym celu z innym podmiotem trzecim w 2014 r. umowę dzierżawy wszystkich Nieruchomości (w tym Budowli). Sprzedający wyraził zgodę na wykonanie przez dzierżawcę ogrodzenia, szlabanu oraz niewielkiego pomieszczenia (stróżówki) pod warunkiem, że urządzenia te nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Umowa ta zostanie rozwiązana przed dniem Transakcji. Wynajem/dzierżawa Nieruchomości na podstawie powyższych umów była opodatkowana VAT oraz Sprzedający wystawiał w tym zakresie faktury VAT z właściwą stawką.

Sprzedający w związku z prowadzoną działalnością jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny (i pozostanie zarejestrowany także na dzień Transakcji) oraz dokonuje zakupów towarów i usług, w odniesieniu do których odlicza podatek naliczony stosownie do art. 86 ustawy o VAT. Czynsz miesięczny płatny z tytułu umów najmu/dzierżawy był również powiększany o podatek VAT. Sprzedający nie wykorzystywał Nieruchomości do prowadzenia działalności podlegającej zwolnieniu z VAT.

Sprzedający nie ponosił wydatków na przebudowę/modernizację żadnej indywidualnej Budowli, o których mowa w art. 2 pkt 14 lit. b i art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy o VAT, których wartość przekroczyła 30% wartości początkowej odpowiedniej indywidualnej Budowli.

Nieruchomości opisane w niniejszym wniosku nie stanowią odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach działalności prowadzonej przez Sprzedającego. Sprzedający nie prowadzi również w stosunku do nich odrębnych ksiąg rachunkowych. Generalnie przychody i koszty Sprzedającego można podzielić na takie, która da się przypisać do całego projektu obejmującego wszystkie Nieruchomości i do całej Spółki.

Kupujący jest spółką komandytową, należącą do grupy kapitałowej zajmującej się działalnością na rynku nieruchomości, w szczególności budową i wynajmem nieruchomości na cele mieszkalne i komercyjne. Kupujący jest aktualnie w trakcie procesu rejestracji jako czynny podatnik VAT, jednakże na dzień Transakcji będzie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Wnioskodawcy nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomiędzy Zainteresowanymi nie zachodzą również powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy, o których mowa w ustawie o VAT.

III. Zakres Transakcji

Zgodnie z zamierzeniami Wnioskodawców, w ramach planowanej Transakcji nastąpi:

* przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego prawa własności Nieruchomości, tj. Gruntów i Budowli;

* przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego pozwolenia na budowę na Gruntach budynku;

* przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego prawa własności intelektualnej dla Nieruchomości, tj. praw autorskich do projektu budowlanego dotyczącego budynku i innych projektów budowlanych.

Składniki majątkowe, które zostaną przeniesione przez Sprzedającego będą dalej łącznie nazywane "Przedmiotem Transakcji". Jednocześnie planowanej Transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie jakichkolwiek innych niż wyżej wymienione składników majątkowych związanych z działalnością prowadzoną przez Sprzedającego w oparciu o Nieruchomości, w tym należności oraz zobowiązania Sprzedającego.

Ponadto, lista składników majątku Sprzedającego niepodlegających przeniesieniu na rzecz Kupującego obejmuje w szczególności:

* prawa i obowiązki wynikające z umów w zakresie dostawy mediów do Nieruchomości, oraz innych umów serwisowych i najmu/dzierżawy zawartych przez Sprzedającego;

* umowy na zarządzanie aktywami i nieruchomością (umowy takie nie zostały zawarte przez Sprzedającego);

* źródła finansowania działalności Sprzedającego, w szczególności pożyczki od podmiotu powiązanego;

* oznaczenie indywidualizujące Sprzedającego (czyli "firma" Sprzedającego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego);

* prawa i obowiązki z umów rachunków bankowych Sprzedającego;

* prawa i obowiązki z umów o świadczenie usług księgowych, prawnych, marketingowych;

* środki pieniężne Sprzedającego zgromadzone na rachunkach bankowych;

* księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej;

* zakład pracy Sprzedającego.

Przed Transakcją Wnioskodawcy planują zawrzeć przedwstępną umowę nabycia Nieruchomości, na podstawie której Kupujący uiści na rzecz Sprzedającego zadatek na poczet przyszłego nabycia Nieruchomości.

Po Transakcji Kupujący zamierza rozpocząć prace budowlane polegające na wybudowaniu budynku (dalej: "Budynek"), a następnie działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, związaną z Nieruchomością oraz wybudowanym Budynkiem. W tym celu na Kupującym będzie spoczywał obowiązek zawarcia umów dążących do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, w szczególności w zakresie dostawy mediów, zapewnienia czystości, bezpieczeństwa itp.

W związku z powyższym, zamiarem Kupującego nie jest kontynuowanie działalności prowadzonej przez Sprzedającego polegającej na wynajmie/dzierżawie parkingu do podmiotu trzeciego, lecz zamierza on rozpocząć inną działalność gospodarczą opodatkowaną VAT na Nieruchomości, polegającą na budowie, a następnie czerpaniu korzyści z Budynku. Kupujący zakłada, że w Budynku prowadzona będzie działalność opodatkowana VAT, polegająca w szczególności na:

* w usługowej części budynku: hotelowa i/lub usługowa (wynajem powierzchni usługowych), wynajem miejsc parkingowych w parkingu wbudowanym i podziemnym;

* w części mieszkaniowo-usługowej o przeważającej części mieszkalnej: wynajem krótkoterminowy, sprzedaż lokali mieszkalnych, sprzedaż lokali usługowych, sprzedaż lokali garażowych, działalność usługowa.

Kupujący nie wyklucza również możliwości podziału i zbycia części Budynku przed rozpoczęciem lub w trakcie prowadzenia w nim opisanej powyżej działalności gospodarczej.

Możliwe jest także, że w przyszłości Kupujący wydzieli ww. części Budynku do osobnych podmiotów, których udziały mogą być następnie zbyte. Zdarzenia te mogą jednak dotyczyć udziałowców Kupującego, więc nie mają tym samym znaczenia dla merytorycznego rozpatrzenia opisanej w niniejszym wniosku Transakcji.

Wnioskodawcy planują złożyć, przed dokonaniem Transakcji, wspólne oświadczenie (zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT) o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wyborze opodatkowania dostawy Budowli podatkiem VAT.

Planowana Transakcja zostanie udokumentowana fakturą (fakturami) wystawioną (wystawionymi) przez Sprzedającego.

Zainteresowani w uzupełnieniu wniosku w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych wskazali, że sprzedaż w ramach planowanej Transakcji pozostałych składników majątkowych, innych niż Nieruchomość, tj.:

* pozwolenia na budowę na Gruntach budynku,

* praw własności intelektualnej dla Nieruchomości, tj. praw autorskich do projektu budowlanego dotyczącego budynku i innych projektów budowlanych

- podlegać będzie regulacjom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i nie będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Końcowo wskazać należy, iż pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Zainteresowanych w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług przedstawiony został w interpretacji Znak: 0111-KDIB3-2.4012.715.2019.4.EJU, obejmującej swym zakresem ocenę stanowiska Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c.? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Zainteresowanych, w związku z opodatkowaniem Transakcji VAT, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu p.c.c.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o p.c.c. podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W ustawie o p.c.c. przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.c.c., co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i - w przypadku umowy sprzedaży - ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o p.c.c.). Jednakże zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c., podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług (z określonymi wyjątkami).

Jak zostało wskazane powyżej, planowana sprzedaż przez Sprzedającego na rzecz Kupującego Nieruchomości (wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi będącymi Przedmiotem Transakcji) będzie stanowiła w całości czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niewyłączoną z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, ani nie podlegającą zwolnieniu z tego podatku.

Tak więc w związku z tym, iż Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT według podstawowej stawki, to nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, została wydana odrębna interpretacja z 30 stycznia 2020 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.715.2019.4.EJU.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1519 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy - podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje - w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy - obowiązek podatkowy - przy umowie sprzedaży - ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

innych praw majątkowych - 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów - umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy - nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika m.in., że Zainteresowany niebędący stroną postępowania - Sprzedający rozważa sprzedaż do Zainteresowanego będącego stroną postępowania - Kupujący nieruchomości położonej we W. wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi. Zgodnie z zamierzeniami Wnioskodawców, w ramach planowanej Transakcji nastąpi przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego prawa własności Nieruchomości, tj. Gruntów i Budowli; przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego pozwolenia na budowę na Gruntach budynku; przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego prawa własności intelektualnej dla Nieruchomości, tj. praw autorskich do projektu budowlanego dotyczącego budynku i innych projektów budowlanych. Wnioskodawcy planują złożyć, przed dokonaniem Transakcji, wspólne oświadczenie (zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT) o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wyborze opodatkowania dostawy Budowli podatkiem VAT.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 stycznia 2020 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.715.2019.4.EJU, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Organ wskazał, że " (...) dostawa działki nr (...) nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT zarówno na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy jak i na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zatem będzie opodatkowana stawką podatku 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. (...)

W konsekwencji dostawa budowli posadowionych na przedmiotowych działkach (...) (chodnik) oraz (...) (parking utwardzony kostką) będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10. Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, również dostawa gruntu, na którym posadowione są ww. budowle będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.

Z uwagi na fakt iż sprzedaż ww. budowli korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a jest bezzasadne. (...)

Jak ustalono już w sprawie działki (...) oraz (...) ich dostawa może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 29a ust. 8 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Ponadto z wniosku wynika, że zarówno Sprzedający jak i Kupujący, na dzień dokonania transakcji będą czynnymi zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, w myśl art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy, w przypadku dostawy działki (...) oraz (...) Sprzedawca jak i Kupujący mogą zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i wybrać opodatkowanie transakcji dostawy nieruchomości - pod warunkiem, że złożą, przed dniem dokonania dostawy właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy ww. nieruchomości.

Ponadto w odniesieniu szlabanu oraz ogrodzenia posadowionego na działce (...) należy wskazać, że zgodnie z opisem sprawy nie stanowią one budowli w rozumieniu przepisów prawo budowlane. Dodatkowo jak podano we wniosku, obiekty te nie były wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych. Zatem ich dostawa będzie podlegać opodatkowaniu według stawki 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT."

Ponadto, jak zostało to wskazane przez Zainteresowanych w uzupełnieniu wniosku, sprzedaż w ramach planowanej Transakcji pozostałych składników majątkowych, innych niż Nieruchomość, tj. pozwolenia na budowę na Gruntach budynku, praw własności intelektualnej dla Nieruchomości, tj. praw autorskich do projektu budowlanego dotyczącego budynku i innych projektów budowlanych - podlegać będzie regulacjom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i nie będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

A zatem, skoro sprzedaż w ramach planowanej Transakcji Nieruchomości wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (według stawki 23% podatku od towarów i usług) i nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż zgodnie z wolą Zainteresowanych nastąpi rezygnacja z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego na Kupującym - Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

W konsekwencji powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl