0111-KDIB2-2.4014.231.2022.2.PB - PCC od nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 października 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-2.4014.231.2022.2.PB PCC od nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

19 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 8 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania:

A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

(...);

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B Spółka Akcyjna

(...);

Opis zdarzenia przyszłego

Informacje o Wnioskodawcy. A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: "Wnioskodawca", "Zbywca", "Sprzedawca" lub "Spółka") i B Spółka Akcyjna (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: "Nabywca" lub "Kupujący"; dalej łącznie określani jako: "Zainteresowani") podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: "CIT") od całości swoich dochodów (tj. są polskimi rezydentami podatkowymi).

Zbywca i Nabywca są również zarejestrowani w Polsce jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług (dalej: "VAT").

Zainteresowani działają w ramach grupy kapitałowej X (dalej: X). Głównym przedmiotem działalności Zbywcy jest (...). Dodatkowo, Spółka prowadzi również działalność hotelową poprzez dwa obiekty: Dom Wypoczynkowy w D. oraz Hotel w K.

Podstawowym przedmiotem działalności Nabywcy jest (...).

Z uwagi na to, że niniejszy wniosek o interpretację dotyczy planowanej transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Nabywcą, rozważane operacje mogą mieć bezpośredni skutek na sytuację podatkową obu podmiotów. Stąd też, wniosek ten został przygotowany wspólnie przez strony planowanej transakcji.

Zainteresowani są podmiotami powiązanymi zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Planowana transakcja. W X trwają obecnie prace przygotowawcze związane z planowanym wyodrębnieniem z X spółek portfelowych prowadzących działalność (...) i przeniesienie ich do (...).

Z tego powodu, w spółkach zależnych X przeprowadzane są wewnętrzne reorganizacje, mające na celu wyodrębnienie ze spółek portfelowych wszelkich działalności niezwiązanych z działalnością (...) i ich przeniesienie do innych podmiotów.

W ramach wspomnianych działań, Spółka, przed jej przejęciem przez (...), planuje dokonać zbycia działalności hotelowej w postaci Domu Wypoczynkowego w D. oraz Hotelu w K., na rzecz B S.A. (dalej: "Transakcja").

Zainteresowani planują zawarcie umowy sprzedaży (dalej: "Umowa Sprzedaży"), na podstawie której Kupujący nabędzie od Wnioskodawcy dwa obiekty hotelowe, stanowiące działalność hotelową prowadzoną dotychczas przez Wnioskodawcę.

Składniki wchodzące w skład działalności hotelowej Spółki. Na podstawie Umowy Sprzedaży Wnioskodawca dokona zbycia na rzecz Nabywcy:

1)

zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w postaci działalności hotelowej, tj. Domu Wypoczynkowego w D., obejmującego w szczególności:

a)

środki trwałe w postaci m.in. budynków, prawa wieczystego użytkowania gruntów;

b)

wyposażenie obiektu;

c)

telefony;

d)

prawa i obowiązki wynikające z umów z dostawcami towarów i usług związanych z działalnością hotelową (cesja umów), tj. z:

- Umowy nr (...) z... marca 2022 r., w przedmiocie usługi kompleksowego administrowania DW w D. z C sp. z o.o;

- Umowy nr (...) w przedmiocie dostępu do Internetu z D SA;

- Umowy w przedmiocie ochrony obiektu z E sp. z o.o. sp.k.;

- Umowy nr (...) z... marca 2012 r. w przedmiocie mediów (woda, ścieki) z F sp. z o.o.;

- Umowy nr (...) (wraz z aneksami) z... czerwca 2018 r. w przedmiocie dostawy energii elektrycznej z B S.A.;

- Umowy z G sp. z o.o. w przedmiocie prowadzenia świadczenia usług księgowych, rachuby płac oraz teleinformatyki;

- Umowy na usługi pralnicze nr (...) z... czerwca 2022 r.;

e)

wartości niematerialne takie jak nazwy obiektów, know-how w zakresie prowadzenia działalności hotelowej, baza klientów;

f)

dokumenty związane z prowadzeniem działalności hotelowej, w tym procedury BHP, regulaminy pobytu gości, etc.;

g)

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przez Spółkę działalności hotelowej (tj. w szczególności księgi meldunkowe, książki obiektów budowlanych, książki raportów zmian, książki usterek);

(dalej: "DW" lub "Pierwszy Obiekt hotelowy");

2)

zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w postaci działalności hotelowej, tj. Hotelu w K., obejmującego w szczególności:

a)

środki trwałe w postaci m.in. budynków, przyhotelowej restauracji oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów;

b)

wyposażenie obiektu;

c)

telefony, terminale płatnicze;

d)

pracownicy zatrudnieni w Hotelu, tj. sześciu recepcjonistów oraz jeden koordynator oraz dodatkowy pracownik ze znajomością języka ukraińskiego, zatrudniony do 31 grudnia 2022 r. w związku z zakwaterowaniem w Hotelu uchodźców z Ukrainy;

e)

aktywa niematerialne w postaci nazwy, określonej bazy klientów czy know-how w zakresie prowadzenia działalności hotelowej oraz klasyfikację dwóch gwiazdek;

f)

prawa i obowiązki wynikające z umów z dostawcami towarów i usług związanych z działalnością hotelową (cesja umów), tj. z:

- Umowy generalnej nr (...) z... września 2016 r. w przedmiocie odtwarzania fonogramów i wideogramów muzycznych ze związkiem (...);

- Umowy generalnej z... listopada 2009 r. w przedmiocie korzystania z artystycznych wykonań ze (...);

- Umowy w przedmiocie ochrony obiektu z E sp. z o.o. sp.k.;

- Umowy nr (...) z... sierpnia 2013 r. w przedmiocie nabycia usług dystrybucji energii elektrycznej z H S.A.;

- Umowy nr (...) z... listopada 2020 r. w przedmiocie sprzedaży energii elektrycznej z B S.A.;

- Umowy kompleksowej z... października 2014 r. w przedmiocie energii cieplnej z I sp. z o.o.;

- Umowy nr (...) z... czerwca 2012 r. (wraz z aneksami) w przedmiocie mediów (woda, ścieki) z I sp. z o.o.;

- Umowy z... lipca 2013 r. w przedmiocie odbioru odpadów komunalnych i dzierżawy dwóch pojemników... z I sp. z o.o.;

- Umowy z... lutego 2012 r. (wraz z aneksami) w przedmiocie obsługi i rozliczania transakcji i opłat kartami płatniczymi z J S.A.;

- Umowy z... stycznia 2011 r. (wraz z aneksami) w przedmiocie usług prania z Zakładem Usług K;

- Umowy dzierżawy nr (...) z... lutego 2016 r. w przedmiocie dzierżawy miejsca pod szafę... z L S.A.;

- Umowy nr (...) z... stycznia 2012 r. w przedmiocie najmu miejsca parkingowego z osobą fizyczną;

- Umowy nr (...) z... marca 2017 r. w przedmiocie najmu restauracji przyhotelowej oraz przygotowywania posiłków dla gości hotelowych z A. W., prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Ł s.c.;

- Porozumienia do ww. umowy z... kwietnia 2022 r., zawarte pomiędzy Spółką, Fundacją B a A. W., prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Ł s.c. w przedmiocie rozliczania posiłków na rzecz uchodźców z Ukrainy;

- Umowy nr (...) z dnia... kwietnia 2022 r. w przedmiocie zakwaterowania uchodźców z Ukrainy z Fundacją B;

- Umowy z G sp. z o.o. w przedmiocie prowadzenia świadczenia usług księgowych, rachuby płac oraz teleinformatyki;

g)

dokumenty związane z prowadzeniem działalności hotelowej, w tym procedury BHP, regulaminy pobytu gości, etc.,

h)

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przez Spółkę działalności hotelowej (tj. w szczególności księgi meldunkowe, książki obiektów budowlanych, książki raportów zmian, książki usterek);

(dalej; "Hotel" lub "Drugi Obiekt hotelowy");

dalej łącznie jako "Przedmiot Transakcji".

Hotel oraz DW posiadają odrębne budżety przychodowe i kosztowe, w ramach których księgowane są przychody i koszty, które można przypisać do działalności tych obiektów. Budżety te dokumentowane są w systemie służącym do obsługi finansowo-księgowej Spółki.

Spółka opracowywała biznesplany, które miały na celu poprawę rentowności obiektów hotelowych, prowadzi również odrębną ewidencję księgową dla każdego z obiektów. Co więcej, Spółka ma również możliwość przyporządkowania należności i zobowiązań do każdego z obiektów. Wspomniane należności i zobowiązania zostaną rozliczane na dzień sprzedaży działalności hotelowej.

Spółka nie sporządza odrębnych bilansów oraz nie posiada odrębnych rachunków bankowych dla obiektów. Księgowo zarówno Hotel jak i Dom Wypoczynkowy są przypisane do właściwych miejsc powstawania kosztów (dalej: "MPK") - można dokonać zatem odpowiedniego przypisana kosztów i przychodów do poszczególnych obiektów oraz wyodrębnienia zapisów operacji gospodarczych funkcjonalnie związanych z danym obiektem.

W zakresie Hotelu, w ramach Transakcji nastąpi przejście części zakładu pracy Spółki do Nabywcy na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm. dalej: "Kodeks pracy").

Ponadto, składniki materialne i niematerialne wykorzystywane do działalności każdego obiektu hotelowego, z których każdy będzie podlegał sprzedaży na rzecz Nabywcy, będą dokładnie wyszczególnione w dokumentacji załączonej do Umowy Sprzedaży wraz z przypisaniem danego składnika do konkretnego obiektu hotelowego.

Wszelkie aktywa rzeczowe, pracownicy, zobowiązania, należności, wartości niematerialne i prawne niezwiązane z działalnością hotelową Spółki nie będą Przedmiotem Transakcji.

Zgodnie z intencją Sprzedającego i Kupującego planowana transakcja będzie obejmować wszystkie składniki majątkowe (zamortyzowane i niezamortyzowane) będące do chwili zawarcia Umowy Sprzedaży własnością Wnioskodawcy, które znajdują się w każdym obiekcie hotelowym, który będzie stanowił Przedmiot Transakcji i są konieczne lub wymagane do kontynuowania prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej w każdym z obiektów hotelowych, które będą sprzedane przez Wnioskodawcę na rzecz Nabywcy.

Transakcja obejmie również cesję umów na dostarczane przez dedykowaną spółkę z X, tj. G Sp. z o.o. na rzecz Wnioskodawcy, usługi pomocnicze, tj. księgowe, rachunki płac, usługi teleinformatyczne związane z prowadzeniem działalności hotelowej, dostarczenie sprzętu komputerowego etc.

W ramach transakcji przeniesione zostaną również prawa i obowiązki z innych umów (wyszczególnionych powyżej) oraz dokonana zostanie ich cesja na Nabywcę.

Nie można wykluczyć, że w niektórych przypadkach zamiast cesji umów ze Sprzedawcy na Nabywcę dojdzie do zawarcia analogicznych nowych umów przez Nabywcę (albo aneksowania doczasowych umów Nabywcy - o ile Nabywca jest lub będzie stroną analogicznej umowy i zajdzie taka konieczność), co umożliwi dalsze korzystanie przez Sprzedawcę z tego typu usług (np. księgowych) w niezbędnym zakresie.

Ponadto, w przypadku umów zawartych przez Zbywcę ze Nabywcą w przedmiocie dostawy energii elektrycznej do zbywanych obiektów, umowy wygasną (co może zostać poprzedzone cesją, a w konsekwencji konfuzją), ale energia elektryczna będzie w dalszym ciągu dostarczana - Nabywca (...).

W rezultacie: DW oraz Hotel zostaną przeniesione do Nabywcy wraz z odpowiednimi funkcjami umożliwiającymi ich działalność u Nabywcy w zbliżonym lub tym samym zakresie co Sprzedający począwszy od dnia nabycia tego zespołu składników.

Cena, za którą sprzedane zostaną DW oraz Hotel zostanie ustalona na poziomie rynkowym. Nie można wykluczyć, że cena sprzedaży określona przez Zainteresowanych będzie wyższa od wartości rynkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych składających się na Przedmiot transakcji - w takim przypadku powstanie tzw. goodwill.

Wydzielenie działalności hotelowej w Spółce. Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie (...). Działalność hotelowa prowadzona przez Sprzedającego ma charakter dodatkowy. Obydwa obszary działalności Spółki (tj. (...) i hotelowy) są wyodrębnione z perspektywy funkcjonalnej i operacyjnej (tzn. pełnią one różne funkcje i realizują odmienne cele gospodarcze).

Obecnie ww. rodzaje działalności są prowadzone w ramach jednej struktury korporacyjnej Spółki i nie istnieje wewnątrz Spółki formalna dokumentacja regulująca lub potwierdzająca wewnętrzne wyodrębnienie działalności obiektów hotelowych. Niemniej są one objęte - pod względem organizacyjnym - zakresem działalności Biura (...) (które stanowi jedną z komórek organizacyjnych wyodrębnionych w Spółce). Jednocześnie Zarząd Spółki w toku istnienia obiektów podejmował doraźne uchwały dotyczące ich działalności, np. uchwalania cenników, przeprowadzania działań modernizacyjnych.

Niemniej, co do zasady, zasoby posiadane i wykorzystywane przez Spółkę mogą być bezpośrednio alokowane tylko do jednego z ww. rodzajów działalności z uwagi na skrajną odmienność charakteru tych działalności.

Wyodrębnienie organizacyjne. Jak już wspomniano, działalność hotelowa Spółki nie została uwzględniona w dokumentach założycielskich Spółki, ale została objęta - pod względem organizacyjnym - zakresem działalności Biura (...) (które stanowi jedną z komórek organizacyjnych wyodrębnionych w Spółce). Jednocześnie Zarząd Spółki w toku istnienia obiektów podejmował doraźne uchwały dotyczące ich działalności, np. uchwalania cenników, przeprowadzania działań modernizacyjnych.

W skutek transakcji zbycia obiektów hotelowych dojdzie również do konieczności zmiany regulaminu organizacyjnego Spółki, tj. w szczególności obiekty będące Przedmiotem Transakcji zostaną wykreślone z zakresu odpowiedzialności komórki organizacyjnej - Biura (...) oraz zostaną wprowadzone zmiany w kartach stanowisk pracy.

Mając na uwadze okoliczności stanu faktycznego, stopień zorganizowania oraz wzajemnego powiązania elementów stanowiących Przedmiot Transakcji świadczy o tym, że możliwe jest faktyczne oddzielenie analizowanego zespołu składników od pozostałych elementów całego przedsiębiorstwa Spółki, które były wykorzystywane do prowadzenia działalności w innych obszarach.

Wyodrębnienie finansowe. Hotel oraz DW posiadają odrębne budżety przychodowe i kosztowe, w ramach których księgowane są przychody i koszty, które można przypisać do działalności tych obiektów. Budżety te dokumentowane są w systemie służącym do obsługi finansowo-księgowej Spółki.

Spółka opracowywała biznesplany, które miały na celu poprawę rentowności obiektów hotelowych, prowadzi również odrębną ewidencję księgową dla każdego z obiektów. Co więcej, Spółka ma również możliwość przyporządkowania należności i zobowiązań do każdego z obiektów. Wspomniane należności i zobowiązania zostaną rozliczane na dzień sprzedaży działalności hotelowej.

Spółka nie sporządza odrębnych bilansów oraz nie posiada odrębnych rachunków bankowych dla obiektów. Jednak dla każdego z nich prowadzony jest odrębny MPK, który umożliwia wygenerowanie przychodów i kosztów działalności hotelowej oraz dokonywanie zapisów operacyjnych związanych z danym obiektem.

Możliwe jest jednak, że w celu sprawnego dokonania cesji umów na płatności terminalami płatniczymi przed zawarciem Umowy sprzedaży Spółka przypisze dotychczas posiadane albo nowo utworzone rachunki bankowe do poszczególnych obiektów hotelowych.

Wyodrębnienie funkcjonalne. Każdy z obiektów ma możliwość samodzielnego zarządzania przydzielonymi czy alokowanymi do danego obiektu składnikami majątkowymi, m.in. poprzez nadzór nad eksploatacją i kontrolę stanu technicznego powierzonych składników, zlecanie napraw, konserwacji, przeglądów itp.

Obiekty mogą również dokonywać samodzielnego nabywania towarów i usług na swoje potrzeby, niezależnie od pozostałych obszarów działalności Spółki, w ramach ustalonych budżetów i na podstawie regulaminów funkcjonujących w Spółce.

Do Hotelu zostało alokowanych ośmiu pracowników - sześciu recepcjonistów, jeden koordynator oraz dodatkowy pracownik ze znajomością języka ukraińskiego, zatrudniony do 31 grudnia 2022 r. w związku z zakwaterowaniem w Hotelu uchodźców z Ukrainy. Pracownicy ci zostaną przeniesieni do Nabywcy w związku z transferem zakładu pracy, tj. zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy.

W zakresie działalności hotelowej prowadzonej przez DW Spółka nie zatrudnia własnych pracowników. Czynności związane z zarządzeniem obiektem wykonuje podmiot zewnętrzny na podstawie odrębnej umowy zawartej ze Spółką. Umowa ta będzie kontynuowana po realizacji Transakcji przez Kupującego.

W przypadku restauracji hotelowej dla Hotelu, Wnioskodawca przekazał prowadzenie restauracji na rzecz zewnętrznego podmiotu na podstawie odrębnej umowy.

Działalność obiektów hotelowych jest prowadzona jako odrębny obszar działalności w ramach Spółki. Składniki majątkowe, które mają być przedmiotem transakcji służą prowadzeniu działalności hotelowej. Tym samym istnieje związek funkcjonalny pomiędzy poszczególnymi składnikami majątkowymi i niemajątkowymi, które mają zostać objęte transakcją zbycia.

Ponadto Nabywca obiektów hotelowych nie będzie zobowiązany do poniesienia żadnych istotnych nakładów inwestycyjnych niezbędnych do kontynuowania przez nią działalności hotelowej w związku z nabyciem obiektów, tj. będzie mogła kontynuować działalność hotelową związaną z Hotelem oraz DW począwszy od dnia nabycia (tj. nie wystąpi przerwa w prowadzeniu działalności hotelowej) w zbliżonym lub takim samym zakresie jak działalność prowadzona przez Spółkę

Kryterium czasu. Wyodrębnienie organizacyjne, finansowe i funkcjonalne w Spółce nastąpiło przed podjęciem przez Spółkę decyzji o planowanym transferze tej działalności do B S.A. Spółka nie podejmowała żadnych czynności dodatkowych na potrzeby wyodrębniania działalności hotelowej, wyłącznie dla celów transakcji i bezpośrednio przed jej dokonaniem.

Podsumowanie. W konsekwencji istnienia wydzielenia organizacyjnego, funkcjonalnego oraz finansowego każdego stanowiącego Przedmiot Transakcji obiektu hotelowego, Nabywca po zawarciu Umowy Sprzedaży będzie dysponował składnikami materialnymi i niematerialnymi umożliwiającymi dalsze samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu działalności hotelowej niezależnie w każdym obiekcie hotelowym, który będzie podlegał przeniesieniu na rzecz Nabywcy.

Po dokonaniu transakcji, Nabywca będzie kontynuował działalność każdego obiektu hotelowego, który zostanie nabyty od Wnioskodawcy w zakresie działalności hotelowej, tj. w kształcie, w jakim dotychczas prowadził ją Wnioskodawca, przy wykorzystaniu zasobów materialnych i niematerialnych związanych z danym obiektem hotelowym. Możliwe wszakże jest, że w celu zachowania ciągłości prowadzonej działalności hotelowej Nabywca będzie zmuszony do zgłoszenia aktualizacji informacji o prowadzonej działalności w różnego rodzaju rejestrach publicznoprawnych (np. w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki).

Od zawarcia Umowy Sprzedaży, Nabywca aby prowadzić działalność hotelową w ramach każdego z obiektów składających się na Przedmiot Transakcji nie będzie musiał korzystać z jakichkolwiek składników majątku Wnioskodawcy, ani nabywać od niego jakichkolwiek usług (jak i odwrotnie - Wnioskodawca nie będzie musiał korzystać z jakichkolwiek składników majątku, ani nabywać jakichkolwiek usług od Nabywcy).

Nabywca i Sprzedający będą w momencie zawarcia Umowy Sprzedaży pozostawać zarejestrowani w Polsce jako czynni podatnicy VAT, a Nabywca będzie wykorzystywał nabyte, wchodzące w skład obiektów hotelowych składających się na Przedmiot Transakcji, składniki materialnie i niematerialne w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej VAT.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym w razie wystąpienia nadwyżki ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład zespołu składników majątkowych i niemajątkowych w postaci każdego z obiektów hotelowych (tzw. goodwill) nie będzie on podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, w razie wystąpienia nadwyżki ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład zespołu składników majątkowych i niemajątkowych w postaci każdego z obiektów hotelowych (tzw. goodwill), nadwyżka ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o p.c.c. podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Przy czym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)

w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zatem, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c., opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona (z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o p.c.c.).

Jak wskazano w stanowisku dotyczącym pytania nr 1, przedmiotowa transakcja będzie wyłączona z zakresu zastosowania ustawy o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W konsekwencji, sprzedaż Przedmiotu Transakcji mieści się w definicji czynności opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.c.c. obowiązek podatkowy w tym podatku powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Natomiast w myśl art. 4 pkt 1 ustawy p.c.c., przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.c.c., podstawę opodatkowania - przy umowie sprzedaży - stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, a więc w szczególności bez odliczania długów i ciężarów.

Ponadto, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.c.c. stawki podatku w przypadku umowy sprzedaży wynoszą dla:

- nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

- innych praw majątkowych -1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy wskazać, że opodatkowaniu p.c.c. podlega sprzedaż każdego składnika majątkowego wchodzącego w skład ZCP (według właściwych stawek), a podatnikiem jest nabywca ZCP.

Należy zauważyć, że w związku z transakcją zbycia ZCP może wystąpić nadwyżka ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład danego zbywanego ZCP. Taka nadwyżka stanowi tzw. dodatnią wartość firmy (goodwill). Dodatnia wartość firmy może wynikać np. z pozycji rynkowej, renomy firmy, reputacji usług, doświadczenia pracowników czy kontaktów handlowych tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W ocenie Stron dodatnia wartość firmy nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o p.c.c., a zatem jej wartość nie będzie podlegać opodatkowaniu p.c.c. w razie zawarcia planowanej Umowy sprzedaży.

Stanowisko Stron w tym zakresie potwierdza uchwała siedmiu sędziów NSA z 21 lutego 2022 r., sygn. akt III FPS 2/21, w której NSA jednoznacznie stwierdził, że "dodatnia wartość firmy (tzw. goodwill), rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych."

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Zainteresowanych, w razie wystąpienia nadwyżki ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład zespołu składników majątkowych i niemajątkowych w postaci każdego z obiektów hotelowych (tzw. goodwill), nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, została wydana odrębna interpretacja z... r. Znak:.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 z późn. zm.):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy - przy umowie sprzedaży - ciąży na kupującym.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie oznaczają: podatek od towarów i usług - podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania planuje zawrzeć umowę sprzedaży składników materialnych i niematerialnych dotyczących działalności hotelowej w postaci Domu Wypoczynkowego w D. oraz Hotelu w K. z Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z... r. Znak:. wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że " (...) W konsekwencji uznania ww. zespołów składników majątkowych i niemajątkowych w postaci każdego z obiektów hotelowych za zorganizowane części przedsiębiorstwa, planowana sprzedaż ww. obiektów hotelowych na rzecz spółki, która będzie kontynuowała dotychczasową działalność Zbywcy realizowaną z wykorzystywaniem tych zespołów składników, będzie - zgodnie z cytowanym powyżej art. 6 pkt 1 ustawy o VAT - wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT."

Skoro przedstawiona we wniosku transakcja nie będzie objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, to nie znajdzie do niej zastosowania powołany wyżej art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Opisana we wniosku czynność będzie podlegała zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podstawę opodatkowania stanowi - przy umowie sprzedaży - wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Stosownie do art. 6 ust. 2 cyt. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 cyt. ustawy:

Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą - od umowy sprzedaży:

a)

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b)

innych praw majątkowych - 1%.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 cyt. ustawy:

Podatek pobiera się według stawki najwyższej:

1)

jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych;

2)

jeżeli przedmiotem umowy zamiany są rzeczy lub prawa majątkowe, co do których obowiązują różne stawki.

Stosownie do art. 10 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 535 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.):

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Stosownie do art. 555 Kodeksu cywilnego:

Przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii, praw oraz wody.

Przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych. Zatem przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu cywilnego oprócz rzeczy mogą być również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie (danemu podmiotowi) prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

Należy zauważyć, że w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Dlatego też, w przypadku gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w celu dokonania właściwej kwalifikacji przenoszonych składników należy sięgnąć do rozwiązań prawnych uregulowanych w przepisach ogólnych. W takim przypadku należy zatem posłużyć się definicją "przedsiębiorstwa" zawartą w przepisie art. 551 ustawy - Kodeks cywilny. Takie działanie jest tym bardziej zasadne, że gro czynności wymienionych w katalogu określającym przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest zdefiniowanych w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie powołanym powyżej art. 551 Kodeksu cywilnego:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1)

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)

koncesje, licencje i zezwolenia;

6)

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)

tajemnice przedsiębiorstwa;

9)

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W myśl natomiast art. 552 ww. Kodeksu:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W świetle powyższych przepisów jeżeli przedmiotem umowy sprzedaży jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, to podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży. Tak jak w przypadku każdej innej umowy sprzedaży, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym, a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub praw majątkowych, składających się na zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zatem, aby stwierdzić, czy tzw. dodatnia wartość firmy rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy ustalić, czy wartość ta stanowi prawo majątkowe.

Zgodnie bowiem z przywołanym już art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowana tym podatkiem jest jedynie sprzedaż rzeczy bądź praw majątkowych. Wartość firmy nie spełnia definicji rzeczy, zdefiniowanej na gruncie prawa cywilnego jako przedmiot materialny. Ocenie należy zatem poddać, czy może zostać uznana za prawo majątkowe. Pozytywna weryfikacja będzie skutkować opodatkowaniem tego elementu zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Odpowiednio - przeciwna kwalifikacja skutkuje brakiem opodatkowania, w myśl zasady enumeratywnego charakteru wyliczenia zawartego w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelny Sąd Administracyjny - celem eliminacji utrzymujących się w judykaturze rozbieżności co do pojmowania "goodwill" oraz możliwości jego opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - 21 lutego 2022 r. podjął uchwałę, sygn. akt III FPS 2/21, w której wskazał: "Dodatnia wartość firmy (tzw. goodwill), rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 z późn. zm.)".

Zatem, ze względu na powyższe, opisana we wniosku wartość firmy - zorganizowanej części przedsiębiorstwa - nie może zostać uznana za prawo majątkowe podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym Nabywca - Zainteresowany niebędący stroną postępowania nie powinien uwzględniać w podstawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych dodatniej wartości firmy (tzw. goodwill) wykreowanej w wyniku transakcji, tj. różnicy pomiędzy ceną, którą Nabywca zapłaci za zorganizowane części przedsiębiorstwa, a wartością rynkową składników majątkowych składających się na te zorganizowane części.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania - art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl