0111-KDIB2-2.4014.211.2018.4.MZA - Skutki podatkowe nieodpłatnego przekazania składników spółki jawnej na rzecz wspólników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 stycznia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-2.4014.211.2018.4.MZA Skutki podatkowe nieodpłatnego przekazania składników spółki jawnej na rzecz wspólników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 3 października 2018 r. (data wpływu 10 października 2018 r.), uzupełnionym 26 października i 17 grudnia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania składników spółki jawnej na rzecz wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2018 r. do tut. organu wpłynął wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania składników spółki jawnej na rzecz wspólników.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 27 listopada 2018 r., Znak: 0112-KDIL3-3.4011.356.2018.2.AA oraz 0111-KDIB2-2.4014.211.2018.3.MZA wezwano Zainteresowanych do uzupełnienia wniosku. Wniosek uzupełniono 17 grudnia 2018 r.

We wniosku złożonym przez:

* Zainteresowanego będącego stroną postępowania: P. W.,

* Zainteresowanych niebędących stroną postępowania: P. W., K. W.-R., S. W.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany 1 będący stroną postępowania jest wspólnikiem spółki jawnej, powstałej 20 listopada 2001 r. w T. i działającą pod firmą Z. Spółka Jawna. Wspólnikami Spółki jawnej są cztery osoby fizyczne posiadające określony w umowie założycielskiej procentowy udział w zyskach i stratach Spółki. Zainteresowany będący stroną postępowania posiada 30% udziałów, zaś pozostali wspólnicy Spółki, będący Zainteresowanymi niebędącymi stroną postępowania posiadają: Zainteresowana 2 - 30%, Zainteresowany 3 - 25%, Zainteresowana 4 - 15% udziałów.

Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest produkcja artykułów spożywczych - pieczywa, wyrobów piekarniczych, wyrobów cukierniczych, transport i gospodarka magazynowa, wytwarzanie gotowych posiłków i dań, wyrobów z tworzyw sztucznych oraz realizacja projektów budowalnych związanych ze wznoszeniem budynków.

W skład majątku Spółki wchodzą wniesione przez wspólników wkłady pieniężne oraz wkłady niepieniężne pod postacią rzeczy ruchomych, a także nieruchomości nabyte w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę oraz przez poszczególnych wspólników Spółki będących wspólnikami spółki cywilnej, z przekształcenia której powstała obecna spółka jawna. Rzeczona Spółka jest także użytkownikiem wieczystym nieruchomości i budynków stanowiących jej odrębną własność.

W związku z planowaną sprzedażą części przedsiębiorstwa Spółki i dokonania reorganizacji działalności wspólnicy Spółki jawnej zamierzają podjąć uchwałę o wycofaniu niemal wszystkich nieruchomości (poza jedną) z majątku Spółki oraz przysługujących Spółce praw użytkowania wieczystego nieruchomości i budynków stanowiących jej odrębną własność i przekazaniu tychże do prywatnych majątków wspólników - w częściach odpowiadających posiadanym przez wspólników udziałom. Wycofanie nieruchomości miałoby nastąpić w drodze nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku Spółki do majątków osobistych jej wspólników.

Zgodnie z dyspozycją art. 158 Kodeksu cywilnego - przeniesienie nieruchomości nastąpiłoby w formie aktu notarialnego. Nadto czynność prawna przenosząca własność nieruchomości nie stanowiłaby ani wypłaty zysku wspólników, ani nie byłaby darowizną. W wyniku zawarcia umowy nienazwanej nieodpłatnego przeniesienia nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego na rzecz wspólników Spółki, staliby się oni współwłaścicielami nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego w częściach odpowiadających ich udziałom w zyskach.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego na rzecz wspólników Spółki jawnej, w wyniku wycofania ich z majątku Spółki, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Zainteresowanych, wycofanie nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego wchodzących w skład majątku Spółki jawnej do osobistego majątku wspólników nie będzie stanowiło czynności podlegającej podatkowi od czynności cywilnoprawnych, na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150).

Przepis art. 1 ust. 1 ww. ustawy zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie ze wskazanym przepisem podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczące) spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki.

W ocenie Zainteresowanych, umowa nieodpłatnego przeniesienia przez Spółkę jawną nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego należących do jej majątku na rzecz wspólników Spółki nie mieści się w katalogu czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Przepisy art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy wskazują, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1 ww. ustawy, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne. W określonym enumeratywnie przez ustawodawcę katalogu czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie znajduje się czynność zbycia mająca nieodpłatny charakter. Nieodpłatna czynność zbycia nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego spółki jawnej co prawda powoduje zmniejszenie majątku Spółki na rzecz wspólników, jednakże z uwagi na brak cech odpłatności umowy zbycia, zdaniem Zainteresowanych, czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu. Czynność ta, zdaniem Zainteresowanych, nie stanowi także zmian, o których mowa w art. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Ponadto zgodnie z obwiązującym stanowiskiem organów podatkowych, umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia nieruchomości czy też prawa użytkowania wieczystego z majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólników w częściach odpowiadających przysługującym im udziałom w spółce, nie została wymieniona w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zatem nie podlega ona podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko to zostało wyrażone w interpretacjach indywidualnych m.in. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 kwietnia 2017 r., Znak: 2461-IBPB-2-1.4514.14.2017.1.MZ, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 maja 2014 r., Znak: ILPB2/436-50/14-2/MK.

Reasumując, na podstawie obowiązującego stanu prawnego, zdaniem Zainteresowanych, czynność nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego z majątku Spółki Z. Spółka Jawna na rzecz wspólników tej Spółki, w wyniku wycofania wymienionych w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) nieruchomości i praw, nie zawiera się w katalogu czynności cywilnoprawnych wskazanych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, a zatem czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1150) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym, szczegółowe wyznaczenie zakresu przedmiotowego opodatkowania ww. podatkiem ma określone konsekwencje prawne. Oznacza to, że ustawodawca wprowadzając tę zasadę, wyłączył od opodatkowania inne podobne czynności, które nie zostały wyraźnie wskazane w omawianym przepisie. Tym samym należy stwierdzić, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu nawet, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany 1 jest jednym z czterech wspólników Spółki jawnej. Wspólnicy Spółki zamierzają, na podstawie uchwały wspólników, wycofać niemal wszystkie nieruchomości (poza jedną) z majątku Spółki oraz przysługujące Spółce prawa użytkowania wieczystego nieruchomości i budynków stanowiących odrębną własność i przenieść nieodpłatnie własność ww. nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego z majątku Spółki do majątków prywatnych jej wspólników. Zgodnie z dyspozycją art. 158 Kodeksu cywilnego - przeniesienie nieruchomości nastąpiłoby w formie aktu notarialnego. Nadto czynność prawna przenosząca własność nieruchomości nie stanowiłaby ani wypłaty zysku wspólników, ani nie byłaby darowizną. W wyniku zawarcia umowy nienazwanej nieodpłatnego przeniesienia nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego na rzecz wspólników Spółki, staliby się oni współwłaścicielami nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego w częściach odpowiadających ich udziałom w zyskach.

Z powyższego wynika, że wskazana umowa będzie umową nienazwaną, przenoszącą własność w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z uchwały wspólników o wycofaniu nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego z majątku Spółki. Jako, że uchwała sama w sobie nie powoduje przeniesienia własności nieruchomości oraz praw, to przedmiotowa umowa będzie czynnością mającą na celu wykonanie uprawnienia przysługującego wspólnikom spółki jawnej.

Jak już wspomniano powyżej, katalog czynności cywilnoprawnych, ujęty w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty. Zatem czynności cywilnoprawne, które nie zostały w nim wymienione w sposób wyraźny, nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem.

W związku z powyższym wyjaśnieniem należy stwierdzić, że umowa nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego z majątku Spółki jawnej na rzecz wspólników tej Spółki w częściach odpowiadających przysługującym tym wspólnikom udziałom w zyskach, nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym - z powyższych przyczyn - ww. czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bowiem nie mieści się w katalogu czynności ściśle wymienionych jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

A zatem wskazana we wniosku umowa nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego z majątku Spółki jawnej na rzecz wszystkich czterech wspólników tej Spółki, w wyniku wycofania nieruchomości oraz ww. praw z majątku Spółki, nie należy do katalogu czynności cywilnoprawnych wskazanych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Powyższe oznacza, że z tytułu tej czynności po stronie Zainteresowanych nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko Zainteresowanych uznać należało zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl