0111-KDIB2-2.4014.139.2020.2.PB - Określenie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 września 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-2.4014.139.2020.2.PB Określenie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 1 lipca 2020 r. (data wpływu 3 lipca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania: - L sp. z o.o.;

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

- M Sp. z o.o. Sp.k.;

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

L sp. z o.o. z siedzibą w W. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: "Nabywca") prowadzi działalność na rynku nieruchomości. Nabywca jest i na dzień planowanej transakcji będzie zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: "VAT").

M Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w W. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: "Sprzedawca") jest i na dzień planowanej transakcji będzie zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Sprzedawcy jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (Nabywca i Sprzedawca dalej łącznie: "Zainteresowani"). M Sp. z o.o. Sp.k. powstała z przekształcenia M S.A. w spółkę komandytową. M S.A. powstała z przekształcenia spółki "M Sp. z o.o. Sp.k." w spółkę akcyjną; M Sp. z o.o. Sp.k. powstała z przekształcenia spółki "M Sp. z o.o. S.K.A" w spółkę komandytową; zaś M Sp. z o.o. S.K.A powstała z przekształcenia spółki "M Sp. z o.o." w spółkę komandytowo-akcyjną (z uwagi na następstwo prawno-podatkowe wszystkich powyższych przekształceń, spółki przekształcane są w dalszej części niniejszego wniosku również określane jako "Sprzedawca").

Sprzedawca jest obecnie użytkownikiem wieczystym nieruchomości stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (...), o powierzchni 2,3312 ha położonej w W. (dalej: "Działka") oraz właścicielem znajdującego się na tej działce budynku usługowo-handlowo-wystawienniczego. Powierzchnia użytkowa budynku (wraz z częścią biurową), o którym mowa powyżej, wynosi 22.313,78 m2 (dalej: "Budynek"). Budynek, po przebudowie, został oddany do użytkowania w listopadzie 2019 r. Nieruchomość jest obciążona hipoteką. Na Działce, oprócz Budynku, znajdują się w szczególności następujące budowle: sieci uzbrojenia, mury oporowe, ulice, place i drogi zakładowe, kanalizacja deszczowa, przyłącza wodno-kanalizacyjne, place, drogi, chodniki, parkingi, oświetlenie terenu oraz ogrodzenie terenu (dalej: "Budowle"; Działka wraz z Budynkiem i Budowlami oraz Nowymi Budowlami, o których mowa w dalszej części wniosku, łącznie dalej: "Nieruchomość"). Oprócz Nieruchomości, Sprzedawca jest również użytkownikiem wieczystym nieruchomości złożonej z niezabudowanych działek gruntu posiadających nr ewidencyjne: (...). Ta nieruchomość nie będzie przedmiotem transakcji pomiędzy Sprzedawcą a Nabywcą.

Poza wymienionymi wyżej Budynkiem i Budowlami, na Działce nie są i na dzień Transakcji nie będą posadowione żadne inne budynki, budowle lub ich części należące do Sprzedawcy za wyjątkiem powstałych w wyniku przebudowy lub wybudowania wspomnianych w dalszej części niniejszego wniosku.

Działka została nabyta przez Sprzedawcę w grudniu 2004 r. w ramach czynności nieopodatkowanej VAT. Budynek oraz Budowle zostały pierwotnie wybudowane w latach 2007-2008, natomiast pierwsze pozwolenie na użytkowanie Budynku wydane zostało 29 sierpnia 2008 r. Powierzchnia Budynku i wszystkie Budowle znajdujące się na Działce były w całości przez cały okres ich użytkowania, w tym również po przebudowie, wykorzystywane przez Sprzedawcę do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT i niezwolnionej z tego podatku (długoterminowego wynajmu na rzecz osób trzecich). Najem długoterminowy na rzecz osób trzecich prowadzony jest od 2008 r. W konsekwencji całość Nieruchomości była użytkowana przez Sprzedawcę na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej ponad 2 lata przed Transakcją.

Budynek został po raz pierwszy ulepszony w 2008 r., przy czym wartość ulepszenia nie stanowiła co najmniej 30% wartości początkowej Budynku w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Sprzedawca miał prawo do odliczenia VAT od wydatków ulepszeniowych. Obecnie tj. po zakończeniu przebudowy, o której mowa w dalszej części wniosku, Nieruchomość (tj. Budynek, oświetlenie terenu, miejsca parkingowe oraz wszelkie inne budowle znajdujące się na Działce (w tym budowle, które powstały w wyniku niżej opisanej przebudowy i które obecnie i na dzień Transakcji będą się znajdować na Działce) została oddana do użytkowania i jest wynajmowana Nabywcy w celu prowadzenia przez niego działalności. Pozostałe elementy Nieruchomości znajdujące się na Działce tj. Budowle nie były ulepszone od ich nabycia lub wartość ich ulepszeń nie stanowiła co najmniej 30% ich wartości początkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nabywca oraz Sprzedawca planują dokonanie transakcji (dalej: "Transakcja"), w ramach której Sprzedawca sprzeda Nabywcy Nieruchomość (dalej: "Przedmiot Sprzedaży").

Wraz z Działką oraz Budynkiem i Budowlami oraz Nowymi Budowlami, w ramach planowanej Transakcji, Sprzedawca ma przenieść na Nabywcę autorskie prawa majątkowe do projektów dotyczących przebudowy Budynku (w zakresie, w jakim uprzednio uzyska te prawa od Nabywcy) oraz gwarancje budowlane.

Poza Nieruchomością oraz autorskimi prawami majątkowymi do projektów dotyczących przebudowy Budynku i gwarancjami budowlanymi, w ramach planowanej transakcji sprzedaży nie będą przenoszone jakiekolwiek inne składniki majątkowe - w szczególności (i) prawa ani obowiązki z umów, (ii) zobowiązania (np. związane z finansowaniem nabycia/ przebudowy/funkcjonowania nieruchomości), (iii) decyzje administracyjne, zezwolenia, zgody lub inne dokumenty, (iv) jakiekolwiek ruchomości (poza przynależnymi do Budynku), (v) jakiekolwiek znaki towarowe, licencje czy patenty niezwiązane z funkcjonowaniem Nieruchomości, (vi) prawa i obowiązki wynikające z umów rachunków bankowych Sprzedawcy (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których Sprzedawca dokonuje rozliczeń z najemcami), (vii) tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedawcy oraz know-how, niezwiązanych z funkcjonowaniem Nieruchomości, (viii) prawa i obowiązki wynikające z umów ubezpieczenia dotyczących Nieruchomości, (ix) księgi rachunkowe Sprzedawcy i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne), niezwiązane z funkcjonowaniem Nieruchomości, (x) nazwa przedsiębiorstwa Sprzedawcy, (xi) prawa do dokumentacji, umów i innej dokumentacji, niezwiązanej z funkcjonowaniem Nieruchomości. Nie dojdzie również do przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy, Sprzedawca nie zatrudnia bowiem żadnych pracowników. Transakcji nie będzie również towarzyszyć przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie.

Sprzedawca (jako wynajmujący) i Nabywca (jako najemca) zawarli umowę najmu dotyczącą Nieruchomości, która obecnie (tj. przed dniem Transakcji) obowiązuje. Zgodnie z treścią powyższej umowy najmu Nieruchomości:

a.

przed dokonaniem planowanej transakcji sprzedaży, Sprzedawca dokona zgodnie z warunkami decyzji z 19 grudnia 2016 r. o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przebudowy Budynku w taki sposób, aby umożliwić Nabywcy prowadzenie w Budynku działalności handlowej, magazynowej oraz wystawienniczej, polegającej na prowadzeniu sklepu dla domu i ogrodu (dalej: "Działalność");

b.

planowana Transakcja sprzedaży ma się odbyć nie wcześniej, niż po oddaniu Budynku do użytkowania po jego przebudowie i po rozpoczęciu przez Nabywcę prowadzenia ww. Działalności w Budynku w charakterze najemcy, ale w okresie krótszym niż 2 lata po oddaniu Budynku do użytkowania po jego przebudowie i rozpoczęciu najmu przez Nabywcę;

c.

przedmiotem najmu będzie cała Nieruchomość (w tym również budowle, które powstaną w wyniku opisanej powyżej przebudowy);

d.

najem na rzecz Nabywcy będzie opodatkowany VAT, a Sprzedawca będzie wystawiał faktury VAT z tego tytułu i odprowadzał VAT należny od tych faktur;

e. Zainteresowani będą wspólnie partycypować w kosztach przebudowy Budynku w takiej formie, że Sprzedawca pokryje wszelkie koszty do wysokości określonej w umowie, natomiast Nabywca pokryje nadwyżkę kosztów przebudowy ponad koszty pokryte przez Sprzedawcę. Poniesiona przez Nabywcę nadwyżka kosztów przebudowy będzie rozliczona przed Transakcją ze Sprzedawcą na podstawie wystawionych przez Sprzedawcę faktur VAT.

Wskutek planowanej przebudowy opisanej powyżej, która już została dokonana:

a. Wartość początkowa Budynku wzrosła, a przyrost tej wartości był większy niż 30% wartości początkowej przed przebudową;

b. Wartość początkowa jednej budowli (oświetlenia terenu) wzrosła, a przyrost tej wartości był większy niż 30% wartości początkowej przed przebudową;

c. Wartość początkowa pozostałych budowli nie wzrosła lub wzrosła o tyle, że przyrost tej wartości był mniejszy niż 30% wartości początkowej przed przebudową;

d. Na Działce powstały nowe budowle, tj. oznakowanie organizacji ruchu, konstrukcje stalowe wiat z pokryciem, podesty żelbetowe lub prefabrykowane (dalej: "Nowe Budowle").

Niezależnie od wysokości kosztów pokrytych przez Nabywcę, wartość ulepszeń pokrytych przez Sprzedawcę spowodowała wzrost wartości początkowej Budynku oraz oświetlenia terenu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym o co najmniej 30%.

Sprzedawca miał prawo do odliczenia VAT od wydatków ulepszeniowych oraz wydatków na wybudowanie Nowych Budowli.

Obecnie tj. w okresie bezpośrednio poprzedzającym dokonanie planowanej transakcji sprzedaży, w którym Nabywca wynajmuje i wykorzystuje Budynek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na dalszym podnajmie Nieruchomości do podmiotu powiązanego faktycznie prowadzącego w nim ww. działalność, Sprzedawca (jako wynajmujący) nie będzie zawierał bezpośrednio żadnych umów o dostawę mediów lub usług do Budynku. To Nabywca, jako najemca, zawarł w swoim imieniu i na własny koszt wszelkie umowy z dostawcami mediów oraz innych usług do Budynku, niezbędne do prowadzenia Działalności, a w szczególności: umowy o dostawę mediów dla Nieruchomości (w tym dla Budynku), umowę o zarządzanie Budynkiem, umowę o ochronę Budynku, umowę w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, umowę dotyczącą sprzątania i odśnieżania Nieruchomości (w tym Budynku), jak również umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych dla Budynku. Nabywca przeprowadził również, we własnym zakresie, prace polegające w szczególności na montażu regałów, umeblowania i wyposażenia w Budynku, w zakresie niezbędnym do prowadzenia Działalności. Sprzedawca zawarł natomiast umowę kompleksowego ubezpieczenia majątkowego Nieruchomości, w tym Budynku (koszty składki z tytułu tego ubezpieczenia obecnie są refakturowane na Nabywcę).

Przedmiot Sprzedaży nie jest ani w przyszłości nie będzie formalnie organizacyjnie wyodrębniony w ramach przedsiębiorstwa Sprzedawcy, w szczególności, nie tworzy wyodrębnionej jednostki organizacyjnej takiej jak oddział lub dział.

Przedmiot Sprzedaży nie jest ani nie będzie wyodrębniony finansowo w ramach przedsiębiorstwa Sprzedawcy, w szczególności nie są przyporządkowywane do niego przychody i koszty, aktywa i zobowiązania, ani nie są generowane dla niego odrębne dane finansowe.

Przedmiot Sprzedaży nie jest ani nie będzie wyodrębniony funkcjonalnie w ramach przedsiębiorstwa Sprzedawcy, w szczególności nie jest ani nie będzie możliwe jego wykorzystanie do realizowania określonych zadań gospodarczych, niewykonywanych przez inne części przedsiębiorstwa Sprzedawcy.

Po nabyciu Przedmiotu Sprzedaży, Nabywca będzie w dalszym ciągu prowadzić na Nieruchomości działalność opodatkowaną VAT i niezwolnioną z tego podatku, polegającą na podnajmie powierzchni użytkowych swojemu podmiotowi powiązanemu w celu prowadzenia przez tenże podmiot działalności polegającej na prowadzeniu sklepu dla domu i ogrodu i sprzedaży artykułów klientom sklepu.

Wskutek Transakcji umowa najmu zawarta między Sprzedawcą a Nabywcą ulegnie wygaśnięciu w wyniku konfuzji w związku z nabyciem przedmiotu najmu przez Nabywcę jako najemcę.

W związku ze sprzedażą Nieruchomości, Sprzedawca zamierza wystawić na Nabywcę stosowną fakturę VAT.

Zainteresowani zamierzają ze względu na ostrożność złożyć przed dniem dostawy w stosunku do Nieruchomości oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 Ustawy o VAT (spełniające warunki, o których mowa w art. 43 ust. 11 Ustawy o VAT) i tym samym wybiorą opodatkowanie VAT sprzedaży Nieruchomości.

Ze względu na wymagania Nabywcy, przed Transakcją zostaną również uzyskane na podstawie art. 306g Ordynacji Podatkowej zaświadczenia potwierdzające wysokość zaległości podatkowych Sprzedawcy / brak takich zaległości (jest to standardowa praktyka w przypadku takich transakcji).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy nabycie przez Nabywcę Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: "p.c.c.") w związku z faktem, że będzie ono podlegać w całości opodatkowaniu VAT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5)

Zdaniem Zainteresowanych, nabycie Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu p.c.c. w związku z faktem, że będzie ono podlegać w całości opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z ustawą o p.c.c.:

a.

podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1);

b.

nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach (art. 2 pkt 4).

W świetle przedstawionych powyżej przepisów ustawy o p.c.c., transakcja może być albo (i) wyłączona z opodatkowania p.c.c. jeśli transakcja jest opodatkowana VAT, albo (ii) opodatkowana p.c.c. jeśli transakcja jest wyłączona z katalogu czynności opodatkowanych VAT lub jest transakcją zwolnioną z VAT, której przedmiotem jest m.in. umowa sprzedaży nieruchomości.

Tym samym, mając na uwadze, że zgodnie z argumentacją przedstawioną wcześniej:

* przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT,

* Transakcja częściowo będzie bezpośrednio opodatkowana VAT w stawce VAT 23% oraz (iii)

* częściowo będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT, z którego Zainteresowani będą mieli prawo zrezygnować (i faktycznie rezygnują), w konsekwencji czego Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT w stawce VAT 23%

- Transakcja nie będzie ani zwolniona z VAT ani wyłączona z opodatkowania VAT, wobec czego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem p.c.c.

W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanych, Nabycie Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu p.c.c. w związku z faktem, że będzie ono podlegać w całości opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia, tj. interpretacja z 3 września 2020 r. Znak: 0114-KDIP4-1.4012.319.2020.1.APR oraz postanowienie o odmowie wydania interpretacji z 3 września 2020 r., Znak: 0114-KDIP4-1.4012.436.2020.1.APR.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 815, z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy - podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje - w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy - obowiązek podatkowy - przy umowie sprzedaży - ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

innych praw majątkowych - 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów - umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy - nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Sprzedawca (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) jest obecnie użytkownikiem wieczystym nieruchomości stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (...), o powierzchni 2,3312 ha położonej w W. (dalej: "Działka") oraz właścicielem znajdującego się na tej działce budynku usługowo-handlowo-wystawienniczego (dalej: "Budynek"). Na Działce, oprócz Budynku, znajdują się w szczególności następujące budowle: sieci uzbrojenia, mury oporowe, ulice, place i drogi zakładowe, kanalizacja deszczowa, przyłącza wodno-kanalizacyjne, place, drogi, chodniki, parkingi, oświetlenie terenu oraz ogrodzenie terenu (dalej: "Budowle"; Działka wraz z Budynkiem i Budowlami oraz Nowymi Budowlami, o których mowa w dalszej części wniosku, łącznie dalej: "Nieruchomość"). Zainteresowany będący stroną postępowania - Nabywca oraz Sprzedawca planują dokonanie transakcji, w ramach której Sprzedawca sprzeda Nabywcy ww. Nieruchomość. Zainteresowani zamierzają ze względu na ostrożność złożyć przed dniem dostawy w stosunku do Nieruchomości oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 Ustawy o VAT (spełniające warunki, o których mowa w art. 43 ust. 11 Ustawy o VAT) i tym samym wybiorą opodatkowanie VAT sprzedaży Nieruchomości.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 września 2020 r. Znak: 0114-KDIP4-1.4012.319.2020.1.APR, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Organ wskazał, że " (...) Zatem w analizowanej sprawie przepis art. 6 pkt 1 ustawy nie będzie miał zastosowania, w związku z czym planowana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. (...)

Zgodnie z cytowanym wcześniej art. 29a ust. 8 ustawy, sprzedaż gruntu na którym znajdują się Budynek, oświetlenie terenu oraz Nowe Budowle również nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.

W konsekwencji, dostawa Budynku, oświetlenia terenu oraz Nowych Budowli będących przedmiotem wniosku, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT. (...)

Podsumowując sprzedaż pozostałych Budowli (z wyłączeniem oświetlenia terenu) wraz z częścią gruntu, na których są posadowione ww. Budowle będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z art. 29a ust. 8 ustawy. (...)

Zatem w sytuacji, gdy Sprzedawca i Nabywca złożą oświadczenie, o którym mowa w ww. art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, dostawa Budowli będzie podlegała opodatkowaniu (nie będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku) wg właściwej stawki podatku VAT."

A zatem, skoro sprzedaż w ramach planowanej Transakcji Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż zgodnie z wolą Zainteresowanych w części dotyczącej pozostałych Budowli (z wyłączeniem oświetlenia terenu) wraz z częścią gruntu, na których są posadowione ww. Budowle nastąpi rezygnacja z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego na Nabywcy - Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

W konsekwencji powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl